Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdag, NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. *5 OM ONS HEEN U 3 Uit de Rechtszaal 37e Jaargang. Na 8111 DONDERDAG 2 DECEMBER 1909 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE BA&NDBNi VOM Haarlem \20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor HaarlemOSIH 3c omstreken en banco per post 0.45 DHgaT» der Vennootschap Loarens Cosier. Directeur i. C. PEEREB00E AD VERTEN 1 iÊNi Van 1—5 regeis 50 Cis. iedere regel meer 10 Cts. Buiten het ArrondfeOTWR Haarlem van 1—5 regris C—elke regel meer ƒ0. W Reclames 30 Cent per regel. Erf] Abonnement aanzienlijk rabat Advertenties van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie ea Administratie r Groote Houtstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 ea der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Büitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. No! 1045. Hoe de armen aan geld komen IL De arbeider is dus, wanneer hij geld noodig heeft, in den regel ver plicht voorwerpen uit zijn omgeving, die hij dus niet ol moeilijk missen kan, te verpanden. Ik heb al gezegd, dat het dikwijls heel moeilijk voor hem wezen moet, die dingen lerug te krijgen. Vooral hierom, dat hij er niet toe komen zal deze voorwerpen te be- leenen, voordat een ander middel om staande te blijven, hem ontvallen is. Ik bedoel de gelegenheid tot poffen. Bij raakt dus dubbel achterop. Zoodra betere dagen aanbreken, moeten de leveranciers die crediet gaven, wor den betaald en de beleende goederen gelost. Hieruit volgt dus, dat de man vóór alles tijd moet hebben om zijn positie te herstellen. Met andere woorden belangrijk is voor hem niet in de eer ste plaats het bedrag van de rente, die hij betalen moet en ook niet, of hij op een voorwerp een kwartje meer of minder krijgt, maar voor hoe lang het verpande voor hem beschikbaar blijft. Het groote kwaad van zeer vele huizen van verkoop met recht van wederinkoop schuilt juist in den termijn, dien de pandjesbaas stelt voor de terugbetaling van het voor schot. Er komt bijvoorbeeld iemand om een naaimachine te beleenen. Hij krijgt daarop 7.50, onder voorwaar de, dat hij na een week 10 zal terug betalen. Deze rente is natuurlijk bui tengewoon hoog, maar daarover- be hoeven we ons niet boos te maken, om de eenvoudige reden, dat er evengoed 15 had kunnen zijn gevorderd. Iemand, die zoo om drie rijksdaalders verlegen zit, dat hij daarvoor een voorwerp van nut als een naaimachi ne verpandt, kan binnen een week evenmin vijftien, als tien of zeven driekwart gulden terugbetalen. Mo gelijk dat de beleener zelf nog meent van wel. Er heerscht, zelfs in de be- nauwdste oogenblikken, altijd nog een vage hoop binnen een week kan er nog veel gebeuren, denkt de stum per allicht. Misschien zal Jan of Piet hem het bedrag nog wel leenen.... Maar de nuchtere practijk leert, dat daarvan niet komt. De week vliegt om, geid is niet te krijgen, hij is zijn naai machine voor zeven gulden vijftig kwijt. In dit geval was de termijn wel heel kort. Neem aan, dat 't een maand was geweest, welk verschil zou dat voor den beleener gemaakt hebben Waar schijnlijk geen 1 Terecht is dan ook in een model verordening op de pandjeshuizen, die door de Natkmaie Vereeniging tot be strijding van den Woeker ontworpen is, als een van de voorwaarden, waar onder het gemeentebestuur aan een par ticulier vergunning tot het houden van een pandjeshuis kan geven, deze bepaling opgenomen, dat de termijn .waarin na het opvorderbaar worden van de verstrekte geldsom de voor werpen nog kunnen worden ingelost, minstens 3 maanden zal moeten be dragen. Het nut daarvan zal voor ieder dui delijk wezen. Overigens is de bepaling er eene uit velen. De vereeniging tot bestrijding van den woeker ziet liever deze particuliere pandjeshuizen in 't geheel niet, zooals duidelijk blijkt uit «en andere bepaling, door haax voor gesteld, namelijk deze, dat de vergun ning tot het houden van een pandjes huis door het gemeentebestuur wordt geweig-ord. wanneer het ver Leenen der vergunning niet is te achten in het be lang der gemeente of der gemeente- naren. Werd in zoodanige verordening oo't deze bepaling opgenomen, dan zou oen gemeentebestuur daarop nooit Den weigering van vergunning kun- ipen gronden, wanneer het niet zelf er koor gezorgd had, dat de gemeentelij ke Bank van Leening in staat was, aan alle behoeften van het publiek te voldoen. Men mag Immers de gelegen heid voor den arme om aan geld te komen, niet afsnijden. In zooverre kan het denkbeeld van de vereeniging tot bestrijding van den woeker de gemeentebesturen prikke len tot nadenken en, als gevolg daar van, opwekken tot grooter werkzaam heid. In Haarlem bijvoorbeeld, ik heb het al eens vroeger betoogd, voldoet de Bank van Leening niet meer aan bescheiden eischen. Ik spreek hier niet van een verouderde verordening, want d'8 is maar bijzaak, maar van de verouderde toestanden, waarvan de verordening het gevolg is. Om het kort te zeggenhet gebouw van de Bank van Leening schiet voor de be hoeften van dezen tijd totaal te kort. Er is gebrek aan behoorlijke ruimte. Tal van groote voorwerpen, meubelen, fietsen, naaimachines moe ten er worden afgewezen, omdat men ze niet bergen kan. Het is noodig, on afwijsbaar noodig, dat in Haarlem dus een nieuw Bankgebouw komt, modern ingericht, met voldoende ruimte, een Lift om zware goederen te vervoeren en zoo meer. Zieh'er dan nu eens een nuttige taak voor onzen gemeenteraad. Ondes de talrijke kleine dingen, die aan de beslissing van het College worden on. derworpen, zijn er niet veel aangele genheden die zaken van algemeen b e 1 a n g kunnen worden genoemd. Maar daartoe behoort zeer zeker de Bank van Leening wel. En men be hoeft des te minder tegen grondige verbetering op te zien, omdat zij geen groote sommen behoeft te kosten. Rente en aflossing van een nieuw en doelmatig gebouw zullen zoo niet ge heel, dan toch zeker grootendeels, uit de vergrooting van omzet en batig saldo kunnen worden gevonden. En al ware dat zoo met, een alge meen belang als dit zou daarom niet verwaarloosd mogen worden. Ik heb dus aangetoond, dat de fi nancieel zwakke het moeilijkst aan geld kan komen, wat ten gevolge heeft, dat hij het meeste gevaar loopt om te worden afgezet. De manier waarop dat gebeurt, de vorm waar onder het zich voordoet, is gewoonlijk zoo weloverlegd, dat het slachtofler 't nauwelijks merkt vóórdat hij er in zit i niet meer terug kan. En wij kun nen wel nu en dan in algemeene ter men den menschen toeroepen „wcest toch voorzichtig, let wel op met wie ge u inlaat", wij kunnen dat niet een maal >n de week herhalen. Daarom zou het zoo goed zijn, wan neer in Haarlem een afdeeling ge sticht werd van de nationale vereeni ging tot bestrijding van den woeker, opdat menschen, die in moeilijkheden zijn of daarin zouden kunnen komen, hulp en raad kunnen vinden bij het bestuur of een speciale daartoe be noemde Commissie. In den Haag is reeds een zoodanige Commissie ingesteld, d;e elke week zitting houdt en dan tientallen men schen bij zich krijgt. Geld geeft die Commissie natuurlijk niet, alleen goe. den raad, door hen te verwijzen naar solide bankinstellingen, waaronder ook natuurlijk de bank van leening behoort en hen te waarschuwen tegen woekeradressen, waarvan zij er na tuurlijk vele kent Den Haag is langzamerhand een groote stad geworden. Daar gaat dus zeker ook op dit» gebied meer om. dan in Haarlem, maar toch zou zeker ook hier veel goeds kunnen worden ge daan door de stichting van een afdee ling der zoo nuttige vereeniging tot bestrijding van den woeker. Juist de kleine man staat zoo zwak tegenover gevaren van deze soort, niet enkel omdat hij financieel zoo weinig krachtig, maar ook omdat hij dikwijls zoo overdreven goed van vertrouwen is. Hij ziet niet altijd da klippen, waarop hij stranden kan, hij moet er dus voor gewaarschuwd worden. Nu ls het daarvoor de tijd, aan 't begin van den winter, waarvan armoede en gebrek helaas de onafscheidelijke ge zellinnen zijn. Aan t gemeentelijk initiatief dus de zorg voor een behoorliike Bank van Leening, Ingericht naar de behoeften van heden en, voor zoover mogelijk, van toekomst. Aan 't particulier initiatief de zorg voor de oprichting van een afdeeling tot bestrijding van den woeker. J. C. P. In verband met mijn vorig artikel kan het zijn nut hebben, mede tedee- len, dat het hoofdkantoor van de voorschotbank, waarvan ik een lee ning opgaf, niet in Haarlem gevestigd is. Stadsnieuws Ba Gemeenteraadsverkiezing. Gelijk te verwachten was heeft het Woensdag bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad tus- schen de heeren J. H. Bregonje en Mir. J. H. Monnik gespannen en is de ge kozen candidaat er slechts met een gering stemmenverschil gekomen: 27 stemmen waren 't, die den heer Bre- gonje de overwinning bezorgden. Dit steaimenaantol wijst er op, dat even goed do tegea-candidaat had gekozen kunnen zijn. Zooals gister al werd opgemerkt werd er wat drukker gestemd dan bij de eerste stemming op 19 November. Toen kwamen er van de 3735 kiezers in district III 1898 op en nu 2253. Kwam dus op 19 November 50.8 pet. der kiezers op; thans steeg dit aantal tot 60.3 pet. Twee vijfden der kiezers bleven der halve thuis. Een overzicht van de stemming geeft 't volgende staatje. T) 03(2 t5 U a aS §E 3 c« S 5 -J d 3xJ .c o 3 XsO JaK "o s-ë w g i fl H 55 j 55 ij J. H. Bregonje 333 874 496 1133 Mr. Monnik 344 846 416 1106 Geldige stemmen. 677 720 849 2939 van onwaarde 6 2 6 14 Uitgebrachte stemmen. 683 722 848 2285 Aantal kiezers 938 1924 1529 3735 Ter vergelijking laten v po hier het volgende overzicht van de eerste stemming volgen. .5 3 •o cc a w 0, "O S S 5 2 3 X5 3 -£ Xl o X2 O XJ 33 s i .s X) 55 55 n W 2 G. Adrian 73 175 167 415 J. H. Bregonje 153 105 165 448 J. Joosten 68 61 63 187 Mr. Monnik 976 148 315 838 Geldige 669 589 725 1833 stemmen Van onwaarde 5 8 7 15 Uitgebrachte 574 599 732 1898 stemmen Hieruit blijkt, dat do heer Bregon- je thans een 100 stemmen meer kreeg, dan op 19 November de candi- date'n der Vrijz.-dem., Lib. Unie en Sac.-dem. samen, terwijl Mr. Mon- nig ongeveer 300 stemmen meer ver kreeg dan bij de eerste stemming. De heer J. II. Bregonje werd den lsten Augustus 1864 te Nijmegen ge boren. In do drukkerij van de firma G. J. Thieme daar ter stede, werkte hij tot zijn 24ste jaar als letterzetter. In het zelfde vak was hij daarna werkzaam te Apeldoorn, den Haag en Leiden, en eindelijk sinds 16 jaar hier ter stéde, eerst bij de firma Woest en sedert 14 jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zoon. De heer Bregonje bewoog.zich se dert zijn vestiging te Haarlem in het vakverenigingsleven. In 't Alg. Ned. Werkliedenverbond was hij eerst 2de voorzitter en nu sinds eenige jaren eerste voorzitter. De spanning van den strijd teeken- de zich af in de aan ons Bureau bin nenkomende tollijsten. We kondigden het eerst aan: Bre gonje 95 st.: Mr. Monnik 100 at Toen kwam de laatste voor eerst met 5 en daarna met 15 stemmen, doch om half 7 werden de aantallen precies gelijk: Beiden 936 stemmen. Daarop liep de heer Bregonje uit met 18 stemmen meerderheid. Op dat mo ment bracht 't bureau Leirischeplein stagnatie. Het stembureau daar moest wegens een fout overtellen. Dat ging echter vrij vlot. 't Bleek, dat den heer Bregonje daar één stem meer moest worden toegekend. Toen was de strijd beslecht. De heer Bregonje is mede-bestuurs lid van 't Gemeentelijk Werkloozen- fonds. Een vijftal malen was hij candidaat voor den Raad. Gisteravond na het bekend worden van den uitslag verzamelden zich een aantal personen met den heer Bregonje in een der zalen van de Soc, Vereeniging om daar de stembusover winning te vieren. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd namens de Vrijz. Dem. door Mr. Slingenberg, die vooral de hou ding van de Liberale Unie en van de Soc Dem. bij de herstemming roem de, door den heer J. L. E. I. Breda Klcijnenberg, voorzitter der Lib. Unie, en voorts door de heeren F. W. van Emmerik, P. J. J. Klein en H. A. M. van Veen. De heer Bregonje sprak een woord van dank en beloofde zijn best te doen, om de verwachtingen, die men omtrent hem koesterde, te verwezen lijken. Militaire Zaken. Militaire plechtigheid. Om 11 3/4 uur stonden hedenochtend de bataljons van het 10de regiment infanterie, alhier in garnizoen, onder commando van den kapitein H. C. van der Pant, op de binnenplaats der kazerne opgesteld, ter plechtige uit reiking van de zilveren medaille aan den adjudant-onderofficier J. A. J. Danve, van het 3e bataljon, ter beloo ning van 24 jaren trouwen diénst. Na een korte inspectie der troepen door den luitenant-kolonel Jhr. j. F. van Spengler, werd carré geformeerd met een flank open, waarin plaats namen de niet ingedeelde officieren en de jubilaris. De gebruikelijke formaliteiten wer den verricht, waarop de bataljons commandant den jubilaris eigenhan dig het onderscheidingsteek en op de borst spelde. Vervolgens hield de luitenant-kolo- .nel een van waardeering getuigende toespraak, waarna de adjudant-on derofficier Dauve door alle aanwezige officieren en onderofficieren werd ge- lukgewenscht. Met een défilé voor den feestvieren de werd de plechtigheid gesloten. De adjudant-onderoff icier Dauve trad den 8sten Mei 1885 in dienst, werd den 20sten Maart 1886 bevorderd tot korporaal, den lsten October 1887 tot sergeant, den llden December 1893 tot sergeant-majoor-titulair, den 25sien September 1897 tot sergeant majoor en den lsten Augustus 1903 tot adjudant-onderofficier. Te rekenen op 6 December is het onderscheidingsteeken voor langduri- gen Nederlandschen dienst als offi cier toegekend als volgt dat voor 25-jarigeu dienst aan de kapiteins F. W. J. de Witt Huberts, H. J. Wamsink en W. C. Schönstedt, laatstgenoemde adjudant van het 10e regiment infanterie, benevens aan den kapitein-kwartiermeester J. C. Hamerslag dat voor 20-jarigen dienst aan den kapitein H. C. van der Pant, *C. E. Nardten dat voor 15-jarigen dienst aan den le-luitenant F. H. W. de Quartel allen behoorende tot het 10de regi ment infanterie, alhier in garnizoen. Bij Koninklijk Besluit van 30 No vember 1909 is: lo .met ingang van 1 December 1909, aan den officier van gezondheid der 1ste klasse dr. L. Coenen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op het door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag uit den militairen dienst ver leend; 2o. die officier van gezondheid be noemd tot reserve-officier van ge zondheid der 1ste klasse bij de land macht T e y I e r's Stichting. Naar „De Tijd" verneemt, zal door den rechtsgeleerden raadsman der genen, welke aanspraak maken op de nalatenschappen van Pieter Tey- ler van der Hulst, binnenkort deze zaak bij de Rechtbank te Haarlem in gediend worden.- GEBOORTE EN STERFTE, STATISTIEK OVER OCTOBER. Het aantal inwoners bedroeg op 1 October in Haarlem 70052. In October werden 132 levend geborenen aange geven en 73 sterfgevallen. Onder de laatste waren er 10 van personen beneden 1 jaar, 7 van 1 tot 4 jaar, 5 van 5 tot 13 jaar, 4 van 14 tot 19 jaar, 1 van 20 tot 29 jaar, 5 van 30 tot 39 jaar, 8 van 40 tot 49 jaar, 18 van 50 tot 64 jaar, 13 van 65 tot 79 j., 2 daarboven. Daarvan stierven aan longtuberculose 9, aan hersentuber- culose 6, aan kanker en andere ma ligne tumoren 8, meningitis 1, apo plexie, hersenverweking 6, organische hartgebreken 4, acute bronchitis 1, pneumonia 3, gastroenteritis en diarrhea (kinderen beneden 2 jaar) 4, nephritis en Brigtsche ziekte 2, ou derdomszwakte 4, gewelddacligen dood 2, andere ziekten 18 en onbe kend 5. Eén levenloos geboren kind werd aangegeven. Briefjes van geneeshee- r e n. In de dezer dagen gehouden verga dering van de afdeeling Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der genees kunst is besloten, aan de werkgevers, patroons, bestuurders van verzeke ringsmaatschappijen, enz. een circu laire te richten, waarin wordt kennis gegeven van de volgende besluiten der afdeeling A. Door den behandelenden genees heer zal aan eiken patiënt, die dit ver langt, gratis worden afgegeven la. n e verklaring, dat hij niet in staat is zijnen dagelijkschen ar beid te verrichten 2e. n e verklaring, dat hij zich buitenshuis mag begeven 3e. ééne verklaring, dat hij zijn werk kan hervatten. Het is de bedoeling der afdeeling, dat deze verklaringen 'onder berusting van den betrokken persoon blijven, om, zoo dikwijls dit verlangd wordt, te kunnen worden vertoond. B. Voor elke verdere zoodanige ver klaring, die verlangd wordt, zal eene betaling van 0.50 worden berekend. C. Voor het invullen van meer uit gebreide ra-pporten, ten dienste van werkgevers, maatschappijen of ande re lichamen, zal een minimum van f 1 worden berekend, terwijl het bedrag van het daarvoor te betalen honora rium op het formulier behoort te zijn aangegeven. D. Deze besluiten zullen In werking treden met ingang van 1 Januari 1910. Vakvereenlging. Door eene voorloopige commissie, bestaande uit de heeren N. v. d. Vlerk, C. J. van Duivenbode, D. W. v. d. Bleide, J. Hupkes, Alex Huyk- man en P. J. Schiering wordt eene af deeling Haarle mvoorbereid van den Nederl. bond van schoenmakerspa- tr oonsveree ni gin ge n. In een daartoe te beleggen verga dering zal de heer K. Frielink te Am sterdam als spreker optreden. LAGE BAROMETERSTAND, Een deskundige schrijft ons: Wellicht zult u als bijzonderheid willen vermelden, dat gisterenavond van 9 tot 11 uur de barometer den zéér abnormaal lagen stand had van 730 m.M. Een oud scheepskapitein vertelde mij, dal een zóó lage stand van den barometer nog nooit door hem was opgemerkt, BESMETTELIJKE ZIEKTEN: In de week van 24 tot en met 30 November 1909 zijn voorgekomen: Te Haarlem 7 gevallen van róod- vonk, te Bloem endaal 1 van diphthe- rïtis en te Haarlemmermeer 1 van roodvonk. F 1 e s c h—R öntgen. Naar wij vernemen, zullen de hee ren Carl Flesch en Julius Röntgen in Januari alhier een Beethoven-avond geven. HORLOGEDIEFSTAL. Mej. A. D. had op zekeren ochtend een kopje koffie gezet en een buur vrouw binnenroepend, noodigde zij die uit met haar een bakje ..troost" te drinken. Onder gezellig gepraat ging mej. D. even naar de voorkamer en Geertje S., die reeds lang aan een spijkertje een nikkelen horloge had zien hangen, maakte van de gelegen heid gebruik dit weg te nemen. Toen de bezoekster vertrokken was, vermiste mej. D. haar tijdwijzer. Do rechercheur J. Brunt werd met ee- val in kennis gesteld en de verdenking viel onmiddellijk op Geertje. Toe* de rechercheur haar ondervroeg, zei mej, S., dat haar ongeveer 21/2-jarig kind, dat zij toen bij zich had. het uurwerk van 't haakje gewipt had. Mej. D. ver klaart evenwel, dat op het oo«*enblik dat zij in de voorkamer was. het kind niet bij de moeder in de achterkamer was. Op een desbetreffende vraag vna den politieman antwoordde vrouw 8., dat zij 't niet durfde terugbrengen. Onder- tusschen had de man van mej. S.» in do horlogekast reeds zlin naam be proeven te krassen, inplaats van den anderen, die er tot dusver instond, daar hij verklaarde, dat hij 't van zijn vrouw gekregen had. Mr. Hoyer, de subst. officier van justitie, acht bewezen, dat niet he# kind, maar mej. S. het horloge weg genomen heeft, en eischt tegen de laatste drie weken gevangenisstraf. Wat den man betreft, bewezen Is,- dat hij 't horloge van zijn vrouw heeft aangenomen, terwijl hij wist, dat 'I van een diefstal afkomstig was. Ook tegen hem wordt drie weken gevan genisstraf geöischt. EEN ZWIJNTJESJAGER. 28 October kaapte H. F. A. S. vooi een perceel aan de Nassaulaan een onbeheerd staand rijwiel. S. beweerde hedenmorgen voor de rechtbank, dat hij als schilder al in geen weken werk gehad had, en uit armoede tot de daad gekomen was. Voor een som van f 5 heeft hij 't „zwijntje" aan den rij wielhandelaar W. B. verkocht. Deze laatste zeide, het rijwiel eigenlijk niet gekocht te hebben, hij kocht nooit rij wielen van onbekenden als een soort pand had hij 't van S. ontvangen, na de 5, die hij hem gaf. Mr. Hoyer eischte, ook met 't oog op het ongunstig verleden van be klaagde, een gevangenisstraf voor den' tijd van één jaar, met aftrek ven da preventieve hechtenis. De toegevoegde verdediger, mr. Me- rons, vroeg een straf, wuardoor hel beklaagde mogelijk zijn zou in 't gun stige jaargetijde weer aan 't werk (o kunnen gaan. STOEL GESTOLEN* Twee zwervers, A. L. en P. P. heb ben de kans schoon gezien een rie ten stoel, vóór den winkel van een Haarlemsch mandenmaker staand, ongemerkt mee te nemen. Voor een som van f 1 werd dit zitmeubel aan den uitdrager J. K. verkocht, die het later weer voor eenzelfde bedrag aan den eigenaar teruggaf. Toen 't geld verteerd was, gaven beide beklaagden zich bij de politie aan. Mr. Hoyer vroeg voor beide be klaagden een gevangenisstraf van 14 dagen wegens diefstal, een hechtenis- straf van 5 dagen wegens landloope- rij, en tevens voor L. een opzending voor den tijd van twee jaar naar een r i j k s-werkinrichting. Mr. Merens vroeg een lichtere straf, omdat hier wel gebleken is, dat nood druft de eenige beweegreden tot dco diefstal geweest is. In België ei» Duitschland, overal hebben zij werk gezocht, maar 't is hun nooit gelukt, 't te vinden. LANDLOOPERU. Jan P., een bij de Zandvoortsche po litie goed bekend zwerver, had zich weer in die gemeente aan landlooperij schuldig gemaakt. Mr. Hoyer, er op wijzende, dat P- in de gewone samenleving tot niets nut is en zich. als hij wat geld heeft, geregeld dronken drinkt, vroeg een hechtenisstraf van 5 dagen en opzen ding naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van twee jaar. BEDELARIJ. De zwerver E. R. had te Wormer- veer en te Purmerend langs de hui zen loopen bedelen, en o. m. bij mej. S. twee cent gekregen. R. zegt. den ganschen zomer geen werk te hebben, gehad, noodgedwongen moest1wel tot bedelen zijn toevlucht nemen. De subst officier vraagt 5 lagen hechtenis. Bekl. is erg teleurgesteld, hij had vast en zeker op opzending gehoopt Te oud om nog werk te krijgen, blijft hem niets dan bedelarij uvcr. Een rijkswerkinrichting zou hij als een weldaad beschouwen. De Rechtbank zal dit verzoek in be denking nemen. Uitspraken. J. de W-, werkman te Haarlem, openbare dronkenschap, twee maal drie weken hechtenis. J. de W., werkman te Haarlem, jachtovertreding, zeven dagen hech tenis. B. D., los werkman te Haarlem, we- derspannigheid, veertien dagen ge vangenisstraf. H. K., winkelier te Haarlem, over treding Arbeidswet, appèl, drie maal 11 boete of drie maal een dag heeft tenis. H. K., winkelier te Haarlem, oven treding Arbeidswet, appèl, twoe maal f 1 boete of twee maal een dog hech tenis.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1