HAARLEM'S DAGBLAD. TWSE?.ÏÏ£L Hiuteniftndsch Overzicht Stadsnieuws Rubriek voor Vragen UU de Omstreken Binnenland ËËU1LLBTOPI Het Vergaan van de „Lady Jerinyn." Eigenaardig ia bet, dat iets, dat eik verwachtte, tóch nog bij bet mow int Van 't gebeuren, opschudding kan verwekken. Men ziet het nu weer in Engeland. Het was wel onherroepelijk dat de leden van het Hoogerhuis de motie van Lord Lansdowne zouden aannemen en nu na de stemming wordt er total over geschreven en ge sproken, alsofhet een heele ver- rassing ia. ZooaL. we gisteren al in het kort ichtt-n, was er Maandagavond t veel belangstelling voor de zitting van het Hoogerhuis. Alle Lords wa ren present, zelfs waren er velen, die nog no O-V. te voren een zitting hadden bijgew ond en dus eerst beëedigd moesten worden. De ongewone voltal ligheid »an het huis had tengevolge, dat sommige Lords moesten staan, omdat er geen.... zetels genoeg wa- ren Ook de loges en tribunes waren Stampvol. Buiten het huis was er nog meer belangstelling. Een menigte van duizenden was in de buurt van het regeedngsgebouw samengestroomd en werden door een zeer talrijke politie macht op een afstand gehouden. Ver moedelijk werden door de autoritei ten opstootjes en betoogingen tegen de Lords gevreesd. Het was evenwel ongegrond, want na de stemming ging do schare kalm uiteen. Het En- gelsche volk is gelukkig niet zoo warmbloedig; uitgezonderd de kies- xechtdames, die nu blijkbaar niet aanwezig waren In de pers wordt nog met meters lange ortikels de BETEEKEN IS VAN DEZEN POLI- TIEKEN STRIJD fn het licht gesteld. Duidelijk treedt bij deze beschouwingen op den voor grond, dat het niet meer een strijd voor of tegen de begrooting is, maar een machtsstrijd tusschen het Hooger- en Lagerhuis. Het Hoogerhuis is een college, samengesteld deor erfelijke opvolging, en het Lagerhuis een door het volk gekozen vertegenwoordiging. Nu gaat het er om, of de Lords zich mogen stellen boven de vertegen woordigers van het volk en zelfs te- f;en den zin van den koning een ont- tinding van het Lagerhuis afdwin gen. Wel hebben de Lords door de motie Lansdowne zich schijnbaar teer constitutioneel gedragen, door aan te nemen, dat ze eerst het oor deel der kiezers over de begrooting willen hooren, maardit is niet meer dan een handige truc, die dui delijk te doorzien is. Nu is er dan eindelijk eens eene besliste fJBOTSING TUSSCHEN 'T HOOGER- EN LAGERHUIS, en kan de strijd, die reeds lang, zeer lang zelfs, gedreigd heeft, uitgevoch ten worden. Gisteren heeft het Lagerhuis verga derd, ook natuurlijk onder zeer groo- te belarjgstelkog. De eerste minister, 'AsquitJi, werd, toen hij in de verga derzaal kwam, met een geestdriftige betooging ontvangen. De liberalen fVcrhieven zich van hun zetels en juichten den Excellentie hartelijk toe. De toejuichingen barstten opnieuw los, toen Asyuith opstond en het duurde eenige minuten, voor zij ten einde waren en de minister 't vtoord kon nemen. Hij zeide „Ik verneem, dat liet Hoogerhuis heeft geweigerd de begrooting, die in bet Lagerhuis is aangenomen, in tweede lezing te behandelen. Ik deel derhalve mede, dat ik bij de eerste gelegenheid, dus Donderdag, de vol gende motie zal voorstellen „De weigering van het Hooger huis, om de financieele maatrege len voor den dienst van dit jaar, dooi het Lagerhuis aangenomen, goed te keuren, is een schending van de grondwet en een onrecht matig treden in de rechten van het Lagerhuis." (Luide toejuichingen bij de ministe- rieelon). Hierna werd de zitting geschorst. Even zeker als liet was, dat de mo tie van Lord Lansdowne in het Hoo gerhuis zou worden aangenomen, is het nu, dat de MOTIE VAN MINISTER ASQUITH door het Lagerhuis zal worden goed gekeurd. Ongetwijfeld zal het op een ontbin ding van het Lagerhuis uitloopen, zoodat de kiezers uitspraak moeten doen. De AANSTAANDE VERKIEZINGS STRIJD lal vermoedelijk wel onder twee leu zen gevoerd worden en kan daardoor niet volkomen zuiver zijn. Allereerst zal het gaan voor of tegen het Hoogerhuis, want de partij mannen van dit liberale ministerie verwachten, dat, hij een voor hen gunstigen uitslag van den stembus strijd, het ministerie met voorstellen zal komen, om de macht van de -Lords te knotten, misschien wel, om het geheele Hoogerhuis af te schaf fen. Ten tweede gaat de strijd over voor of tegen tariefher vorming, want de partij der voor standers van zoo'n hervorming heb ben de gelegenheid aar gegrepen, om aan den verkiezingsstrijd deel te ne men. De strijd der conservatieven en tariefhervormers gaat dus gezamen lijk tegen het liberale ministerie, om zijn meerderheid in het Lagerhuis in een minderheid om te zetten. Gemak kelijk zal dit niet gaan, want de mi nisterieel e meerderheid is zcV groot. De tegenstanders der regeering zou den een kleine 100 districten moeten veroveren en geen één verliezen, om dit te bewerken. Groot is de kans dus niet Toch is men vol goeden moed. De „Standard" schreef o. a. „Het besluit van dezen avond werd genomen met het ernstig gevoel van verantwoordelijkheid voor hun optre den. De peer3 zullen, naar wij mee- nen, door de groote meerderheid van hun landgenooten edelmoedig in het gelijk worden gesteld." Geheel anders denken de mlnisteri- eele organen er over. Zij noemen de beslissing van het Hoogerhuis een zelfmoord. Hoe het zij, het zal een warme ver kiezingsstrijd worden. Dit blijkt reeds nu uit de houding van de strijdende partijen. In de vergadering van het uitvoe rend comité van de arbeiderspartij is met algerneene stemmen een motie aangenomen, verklarende, dat „het optreden der Lords een bedreiging is van de vrijheden des volks en dat deze vrijheden alleen verzekerd kunnen worden door totale afschaffing van het Hoogerhuis." De nationale liberale bond heeft een krachtig maniiest uitgevaardigd, waarin de argumenten tegen het Hoo gerhuis nog eens worden herhaald, en het volk wordt aangespoord de zoo duur verworven rechten en privileges te verdedigen en zich te verzetten te gen protectie en belasting op voe dingsmiddelen. Vei'der verklaart het manifest, dat de tijd is gekomen om opnieuw de be trekkingen tusschen beide Huizen te regelen, teneinde liet mogelijk te ma ken, dat de liberale beginselen be hoorlijk in de wetgeving tot hun recht komen, terwijl het er tevens op wijst, dat geen liberaal ministerie het be wind weder zal aanvaarden, wan neer het veto-recht van het Hooger huis niet wordt beperkt. Ook in andere regeeringslichamen zijn dezer dagen belangrijke besluiten genomen. DE BELGISCHE KAMER heeft met 104 stemmen tegen 49 en 5 onthoudingen de geheele legorwet in tweede lezing aangenomen. Voor de stemming verklaarden de drie ministers, die bij de eerste lezing tegen afschaffing van de plaatsver vanging hadden gestemd, dat zij voor de geheele wet zouden stemmen. DE DUITSCHE RIJKSDAG is aan het stemmen geweest. Tot eersten president van den Rijks dag is herbenoemd graai v. Stolberg- Wernigerode. met 256 stemmen en 96 onthoudingen. Tot eersten vice-president werd het Centrums-lid Spahn gekozen met 239 stemmen en 104 onthoudingen. Tot tweeden vice-president werd dr. Paasche gekozen, die bedankte, waar op het voorst-el tot verdaging in be handeling kwam, zoodat de verkie zing van een tweeden vice-president tot Vrijdag is uitgesteld. De commissie uit het DEENSCHE FOLKETING, benoemd om ©en onderzoek in te stel len omtrent de aanklacht, ingebracht tegen de gewezen ministers Christen- sen en Sigurd Berg, heeft rapport uit gebracht. In dit rapport wordt voor gesteld tegen de beide oud-ministers ter zake van hunne ambtelijke be trekkingen tijdens de jaren 19061908 met den toenmaligen minister van justitie Alberti een aanklacht bij het Hooggerechtshof in te dienen. In den LANDDAG VAN MECKLENBURG heeft de stemming plaats gehad over de regeringsvoorstellen betreffende de verandering der bestaande stan den-vertegenwoordiging in de Grond wet. De Landschapsvergadering nam de voorstellen aan met 36 tegen 7 stemmen. De Mecklenburgsche grondwet-voor stellen zijn dus verworpen. WOELINGEN IN PERZIë. De Perzische regeering heeft offici eel den Russische» gezant haar diep leedwezen laten betuigen wegens den aanval op de karavaan van den Rus- sischen consul-generaal Passek. Ter bestraffing van de schuldigen zullen onmiddellijk meer dan 1000 man wor den uitgezonden tevens zal de Perzi- sclie regeering onverwijld pogingen in het werk stellen om een behoorlijke schadeloosstelling betaald te krijgen, of anders zal zij zelf do betaling op zich nemen. DE SPOORWEGSTAKING IN ST. PAUL. Alle goederentreinen van de Duluth Lake Superior Railroad stonden gis teren stil. Mocht de staking aanhou den, dan geraken 10.000 man buiten werk. De spoorwegambtenaren doen op de stations van St. Paul dienst als wisselwachters. OM FERRER TE WREKEN. Onder de portiek van een klooster te Saragossa, in Spanje, zijn drie bommen gevonden, met het bijschrift: „Om Ferrer te wreken." Hinderwet. B. en W. van Haarlem doen weten, dat bij hunne beschikking van 29 November j.l. aan K. Kok vergunning is verleend tot oprichting van eene rookerij in 't perceel aan den Kruis weg No. 62. B. en W. doen weten, dat op alle werkdagen, van 9 tot 2 uur tot 14 De cember e.k. s namiddags ten 1 1/4 ure, tor gemeente-secretaris (7de af- deeling) ter inzage ligt het verzoek schrift met de bijlagen van J. A. Boom, om vergunning tot oprichting van eene boek- en handelsdrukke rij, waarbij als beweegkracht een gasmotor van 10 PK. zal worden ge bezigd, in het perceel aan de Ged. Oude Gracht No. 144, en dat op 14 December e.k., en wel des namiddags ten 1 1/4 ure op het Raadhuis der ge meente de gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het op richten der inrichting in te brengen. Militaire Zaken. De milicien-sergeant Van der Rol Is heden aangesteld tot vrijwillig ser geant bij het korps alhier in garni zoen. De korporaal-fourier Schuurman is heden aangesteld tot sergea.it bij het 4e bataljon van het korps alhier )n garnizoen. De sergeant Oudt van het 10e regi ment infanterie in garnizoen te Hoorn is heden overgeplaatst bij de bataljons alhier in garnizoen. Geabonuoerdeu hebben bet voorreoh vragen op veraobillend gebied, inits voor beantwoording vatbaar, lu te eeudou b(i de Redactie van Haarlem'* Dagblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor sooveel mogelijk le, den da; na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaat* van don inzender vermei den wordt geen aandaobtgesohonken. VRAAG: Ik heb een kanarie, die goed zingt en eet, en nu en dan een stukje harden reuzel of vijg krijgt. Hij heeft evenwel rondom zijn sna veltje een kale plek, die er rood uit ziet. Wat kan ik hieraan doen? ANTWOORD: Het eenige wat u er aan doen kunt is de kale plekken om den snavel met boorzalf insmeeren. VRAAG: Uit welk huis moet men' trouwen, uit dat van den bruidegom of van de bruid. ANTWOORD: 't Gebruik hrengt mee, dat men uit de woning van de bruid trouwt. VRAAG: Waai- hebben de afkondi gingen plaats? ANTWOORD: De afkondigingen hebben zoowel in de woonplaats van den bruidegom, als in die van de bruid plaats. gedraaid, of het jonge meisje, dat ik zoo koud als een standbeeld verlaten had, stond te beven en te snikken en ik had maar juist tijd haar half be wusteloos jn mijn armen op te van gen. Ik zette haar op het veldstoeltje, knielde bij haar neer en trachtte haar tot kalmte te brengen, toen er plotseling boven ons hoofd zoo'n he vig geraas losbarstte, dat mijn bloed scheen te verstijven Een wilde kreet van verrassing, woest rumoer van vele stemmengeschreeuw en ge vloek kreten van woede en van pijn; en het eene pistoolschot na het ande re klonk als een kanonschot in die be grensde ruimte. Ik weet nu, dat het gevecht daar boven maar heel kort duurde. Mijn vreugde was even diep als zij zelf zuchtig en ongerijmd was. De schur ken waren er in geioopeu daar was geen twijfel aan. Ik hoopte, dat Rat tray zou ontsnappen, maar voor de andereu had ik in het minst geen me delijden, en zelfs mijn geheime sym pathie voor den squire kon niets van de vreugde, d'e mijn hart was binnen geslopen. wegnemen. Eva Denison was vrij. Onze tirannen zouden het ons niet meer lastig maken. Het is stil 1 riep Eva plotseling. Het is voorbij I O, als bij eens dood is! En zij zat recht overeind, met schit terende oogen starend uit een doode- lijk ontsteld gelaat. Opgewonden- stemmen werd&o duidelijker boven HEEMSTEDE. ZONDAGSSLUITING. Woensdagavond hielden de Heem- steedsche winkeliers in het café van de weduwe Steenvoorden, aan de Koe- dief slaan, een slotvergadering, om te komen tot winkelsluiting op den Zon dag. De heer K. Klijn, voorzitter van het comité, heette de aanwezigen, die vrij talrijk opgekomen waren, hartelijk welkom, en memoreerde kortelings alles, wat er onder burgerij en win keliers reeds gedaan is. Enkelen, zoowel onder winkeliers als burgers, waren onwillig gebleven, de aciie te steunen. Spreker verzocht den winkeliers, de onwillige burgers aan het comité op te geven, opdat zij dan nog eens tot verandering van opinie bewerkt kon den worden. Wanneer de patroons nu hun knechts Zaterdagsavonds wat vroeg uitbetaalden, zou moeder de vrouw de boodschappen ook tijdig kunnen doen, en niet tot den anderen dag behoeven te wachten. De jonge lieden zouden vooral kunnen mede werken, door hun sigaren reeds des Zaterdags in te slaan. Wanneer allen tot het voorgestelde doel samenwerk ten, zouden de woorden van Mr. Ver- kouteren weldra in vervulling ga#Ti Heemstede Is een voorbeeld geweest ën voor Noord- èn voor Zuid-Holland, het schijnt als een zon in twee provin cies Spreker hoopte van harte, dat deze plaats na afloop der vergadering met al geheele Zondagssluiting geluk te wenscben zijn zou. Hierop werd medegedeeld, dat twee stukken ingekomen waren, één van mej. Schults, die kennis gaf verhin derd te zijn deze vergadering te bezoe ken, er bij voegende tevens, dat zij sterk vóór sluiting was, en 't andere van den beer P. F. Adriaanse, die eveneens met sluiting op den rustdag accoord ging. Verschillende winkeliers, die nog niet tot volkomen sluiting kunnen overgaan, zullen voorloopig van half twaalf tot zes uur open zijn 't ove rige van den dag zaJ door hen niet verkocht worden. De heer Glas, banketbakker, heeft met groote moeilijkheden te kampen, maar ook hij heeft een bewijs van goeden wil gegeven, door voorloopig een Zondagssluiting na zessen te be proeven. Do Heemsteedsche broodbakkers zullen den ganschen dag gesloten'zijn, op enkele uren na, namelijk van half acht tot half negen en van vijf tot zeven. De heer Van der Schoot, slager, be hield zich in ieder geval 't recht voor, zijn zaak in de hondsdagen te mogen openhouden. De voorzitter merkte op, met in stemming van de betrokken winke liers, dat al deze beperkingen van absolute Zondagsrust slechts als over gangsmaatregelen dienst doen; later, wanneer men gezien heeft, hoe de burgerij meewerkt, kan men mis schien volkomen sluiting bereiken. Op desbetreffende vragen ant woordde de heer Klijn, dal er natuur lijk enkele uitzon deringen kunnen gemaakt worden. Krijgt men onver wacht bezoek uit een andere stad, dan is het mogelijk, dat men meer noodig heeft dan waarop men gerekend had. Maar spreker meent, dat geen win kelier zoo kleinzielig zijn zou, iemand niet even uit den nood te willen hel pen. Daar is ook niets tegen I Wat hier beoogd wordt, is ieder een weke- lijkschen rustdag te verschaffen, zon der uitzondering. De heer Klijn stelde hierop namens het comité voor, als eersten sluit- Zondag den eereten Kerstdag aan te nemen. Tweeden Kerstdag zou men dan, indien men dit wenschte, 's mor gens tot 12 uur open kunnen zijn en 's middags gesloten. Zoo zou men met alle tweede feestdagen handelen kun nen. Alleen de bakkers vallen buiten de ze bepaling. De heer Van der Schoot had er een zwaar hoofd in. Evenwel zou hij zien wat hij doen kon. Als zijn klanten maar meewerkten, kon er nog veel gebeuren. Wat den Nieuwjaarsdag betreft, het comité stelde voor, dien dag tot 12 uur open te blijven en den daaropvolgen- den Zondag, met de genoemde uitzon deringsbepalingen, geheel te sluiten. Op Hemelvaartsdag zal ook geheel gesloten worden. Deze voorstellen werden bij accla matie aangenomen. Hierna werd tot stemming overge gaan, wat de gewone Zondagen be treft het voorstel tot algeheele slui ting werd met algerneene stemmen op één na, die van den heer Drayer, aan- ons hoofd hoorbaar; maar sommige klonken meer op een afstand en toch scherper, zij kwamen door het tralie werk heen uit den tuinen er waren geen stemmen bij, die wij kenden. Een arm slachtoffer hoorden wij duidelijk zijn laatste snikken slaken en wij ke ken elkaar in de oogen, vervuld van dezelfde gedachte. Dat Is Harris, zei ik. met vrees, op dat oogenblik maar weinig mede lijden In mijn toon of in mijn hart voelende. Waar zijn de anderen riep Eva op meewarigen toon. Wie zal het weten, zei ik, zij zijn er waarschijnlijk even slecht aan toe. Als dat zoo is Het is beter dan het leven, dat zij geleid zouden hebben, als zij niet ge storven waren. Maar alleen éen hunner was een opzettelijk moordenaar O, mijnheer Cole mijnheer Cole ga eens kij ken, wat er gebeurd is kom dan terug en vertel het mij Ik durf niet komen. Ik zal hier blijven en bidden om kracht, welk nieuws u mij ook brengt. Ga vlug. Ik zal wachten en bidden Zoo liet ik het arme kind daar ach ter op haar knieën in dien armzaligen kelder, met doodsbleek gelaat en in- eengeklemde handen met neergesla gen oogen prevelden haar zachte lip pen gebeden, en in het gele licht van den lantaarn, die naast haar atond. genomen 36 winkeliers waren thans voor de sluiting. Na eenige discussie veranderde de heer Drayer zijn besluit, en ging er toe over, slechts van twaalf tot zes uur open te zijn. De heer Molenaar, lid van het co mité, stelde voor, een lijst, waarop alle namen der thans aangesloten winkeliers, met die, welke slechts op bepaalde uren geopend zijn, te laten drukken, opdat men elkaar zou kun nen conlroleeren. Dit zal gebeuren. Ook zullen bord jes aangeschaft worden, waarop „Zondags gesloten", die de winkeliers dan goed zichtbaar in hun winkel kunnen ophangen. Een request zal aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aangebo den worden, waarin verzocht wordt het venten langs de huizen in de ge meente Heemstede voortaan op Zon dag te willen verbieden. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen Heemsteedsche winkeliers en ne ringdoenden, in groote vergadering bijeen op 1 December 1909, in de groote zaal van de weduwe Steen voorden gelet op het gunstige resultaat van de werkzaamheid van het comité tot bevordering van Zondagsrust in de gemeente Heemstede kennis genomen hebbende van de krachtige motie, aangenomen op de groote vergadering van 500 particu lieren op 24 November 1.1. overwegende, dat zoowel godsdien stige als maatschappelijke redenen hier dringen meenende, dat met een weinig goe den wil van de zijde van den kleinen man eene algeheele winkelsluiting op Zondag kan worden verkregen verzoeken ten eerste, dat het comité geen middelen onbeproefd zal laten, den verkoop op Zondag naar den Za terdag te verleggen, zonder noemens waard verlies voor den verkooper verzoeken ten tweede, dat het comi té al zijnen invloed aanwende, om de heeren patroons te bewegen, 't week loon des Zaterdags vóór 12 uur des middags uit te betalen, en hun perso neel op te wekken 's Zaterdags hunne inkoopen te doen en rekeningen te be talen verzoeken ten derde den gerneen- tenaren, zooveel mogelijk hunne in koopen in Heemstede zelf te doen besluiten op enkele uitzonderingen na, die als overgangsmaatregelen zul len worden toegelaten, op Zondag hunne winkels voor den verkoop te sluiten. De heer Goossens brak ten slotte nog een lans voor den postbode, die nog bijna niet van Zonda'gsrust kan genieten. Hierna werd de vergadering geslo ten.. BENNEBROEK. De afdeeling Bennebroek-Vogelen- zang van de vereeniging voor bloem bollencultuur hield in het café „Ben- nebroek" een ledenvergadering. Ingekomen was een schrijven van 't gemeentebestuur van Lisse om Óen af gevaardigde te benoemen voor een commissie, die ten doel zal hebben, de voorbereiding van plannen ten einde te geraken tot de oprichting van een electrisch trambedrijf in deze streek. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer J. Roes. Voorts was ingekomen een schrij ven van de directie der H. IJ. S. M., waarbij afwijzend werd beschikt op 't verzoek om in de spoorboekjes voort aan te doen vermelden den-naam van het station VogelenzangVogelen zangBennebroek. Het lid der Twee de Kamer voor d't district, de heer Van YVichen, zal worden aangezocht in deze mede te werken, ten einde tot een beteren toestand te geraken. De aftredende bestuursleden, de hee ren J. Roes, en L. de Wilde werden •herkozen. In de plaats van den heer A. v. d. Aardweg werd als commissa ris gekozen de heer J. Bonkenburg. De voorzitter wijdde daarna eenige hartelijke woorden aan den heer K. Klijn, die zoovele jaren het secreta riaat had vervuld, doch wegens ver trek uit de gemeente, niet meer als bestuurslid in aanmerking kon ko men. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Jansen-Ilendriks. Hierna had eene onderlinge verlo ting plaats om een 4-tal landbouwge reedschappen. Door den heer Koper werd nog een mooi exemplaar, een bloedende Er Ge neraal Pellizier ten toon gesteld, wel ke de algemene aandacht trok. SCHOTEN. Kennisgeving Hinderwet. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis, dat door ben is ontvangen eene bekendmaking van B. en W. van Schoten, dat ter secretarie dier ge zag ik de tranen schitteren, die uit haar oogen vloeiden. Wat een geheel ander beeld dan wat mij daarboven wachtte HOOFDSTUK XIX, Mij n Beurt De deuren van de bibliotheek waren dicht, en ik sloot de geheime deur achter mij vóórdat ik de andere open de en om mij heen eerst niets zag dan een wolk van blauwachtigen rook ;en daar lag kapitein Harris, die heel dui delijk zijn laatste adem uitblies in de armen van een poütie-agent, terwijl een ander bij de tafel gezeten, bezig W89 zijn arm te verbinden, waaruit het bloed droop als regendruppels uit ce goten. Een derde beambte stond in de bui tendeur zijn bevelen ui; te de»len aan zijn ondergeschikten daarbuiten. Hij is den muur al over, zeg ik uIk zag hem onzen ladder opsnel. len. Al uw mannen gingen hem ach terna Ik keek tevergeefs rond naar Rattray en de anderen ;toch scheen het mij toe, dat er maar éen ontsnapt was. Ik keek nog om mij heen, toen do man aan den buitendeur zich omkeerde en mij in het oog kreeg. Hallo I hier is er nog een, riep hij uit. Kom maar hier, mannetjeJe kameraden zijn er allen geweest. meen te ter inzage ligt een vesrzoell met bijlagen van G. P. J. Beccari, om vergunning tot uitbreiding zijne* inrichting voor machinale houtbe werking door bijbouw van het per ceel aan de Paul Krugerstraat no. 31, te Schoten. Op Vrijdag den- lOen December 1909, des voormiddags 1 uren, zal ten Raadhuize dor gemeene Schoten gelegenheid bestaan, om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. HAARLEMMERMEER Bloembollencultuur. In een gehouden vergadering van do afdeeling Haarlemmermeer van de al- gem. vereeniging voor bloembollencul tuur werd besloten voor de a. s. groo- te bloemententoonstelling te Haarlem in 1910, een zilveren medaille beschik, baar te stellen. In een vacature, ontstaan door het overlijden van den secretaris der af deel »ng, werd gekozen de heer A. Jan sen Rz. Tot afgevaardigden naar de 119de algerneene vergadering te Haarlem werden benoemd de heeren G. Heems kerk en P. J. Koops, en tot diens plaatsvervangers H. Walkers en W- Stroombergen. „Landbou w-onderlinge". In een te Hoofddorp gehouden ver gadering van de afdeeling Haarlem mermeer van de Hollandsche Maat schappij Yan Landbouw is o. m. uit voerig de verzekering van den veldar- beider besproken. Staande de verga dering sloten velen der aanwezigen zich aan bij de Landbouw-onderlinge. Door de classis Haarlem is de can- didaat A. Thiele, beroepen predikant der Geuref. Kerk te Vijfhuizen, na ge houden peremptoir-examen, tot het predikambt van de Gerf. Kerk toege laten. IJMUIDEN. Tooneehvedstrijd. In den tooneel wedstrijd, door den Provincialen Bond van dilettanten- tooneelvereenigingen in Noord-Hol land, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan gehouden, werden o. m. be kroond „Varia" en „Vriendenkring".- beiden te IJ mui den. De uitreiking der prijzen zal in Ja nuari 1910 plaats hebben. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling der begrooting van Justitie, in het algemeen, kwa men, als naar gewoonte, weder vele wenschen naar voren tot herziening of wijziging van het Recht. Dat die herziening partieel geschied, de juichte prof. Van Hamel toe als de moest practischo werkwijze, mits zij medebracht eenvoud in de wetten en snelle berechfr'ng. Onder de door den hoogleer bepleite herzieningen, die óf reeds ter hand genomen zijn óf overweging verdienden, zijn te noe men het zeerecht, het bewiis in bur gerlijke zaken, de oprichting van spe ciale rechtbanken voor jeugdige mis dadigers het facultatief stellen van den eed (een wensch waarbij de heer Roessingh zich aansloot) het verbod van het afnemen van verhooren door allen, ook politieambtenaren, die geen hulp-officier van justitie zijn verbetering der voorloopige hechtenis en schadeloosstelling aan ten onrech te in hechtenis genomen personen. Van de rede van den heer Duys werd reeds telegraphisch het een en ander gemeld. Hij kreeg naderhand van den heer Regout te hooren, dat hij meer studie van de zaken moest maken al vorens als juridische specialiteit zij ner fractie op te treden, een verwijt, dat niet onverdiend scheen. Immers uit allerlei onderbrekingen volgie dat de spr. de opinie van anderen niet juist wedergaf. Zoo scheen hij ten on rechte do Christ.-IIistorischen in to lijven bij de voorstanders van weder invoering van de doodstraf. En ook do heer Regout kwam verklaren, dat do Katholieken daarvan geen voor standers waren, al erkenden zij het recht van de overheid om de doodstraf op te leggen. De heer Duys bepleitte neg uitbrei ding, althans vergemakkelijking, van echtscheiding. Prof. Drucker gaf weder een bloem lezing van den langzamen gang van burgerlijke processen en drong op vereenvoudiging der procedure aan. Voorts op een begrootingspost om het verstrekken van rechtsbijstand door het particulier initiatief te steunen. Een strafbepaling tegen oneerlijke concurrentie wenschte de heer Aal- berse, optreden niet tegen de uitwas- Zij zijn mijn kameraden niet. Dat doet er niet toekom hier en iaat mij je eens bekijken Ik deed het, en stond tegenover een klein, gezet man, die mij glimla chend herkendemaar die mij geheel onbekend voorkwam. Ik had wel kunnen raden, dat het mijnheer Cole was, zei hij. Ik wist, dat u hier ergens moest zijn, maar ik kon kop noch staart aan u vinden door dien zwaren rook hier. Het verbaast mij, dat u mij nu£ kent, zei ik. Dan heeft u den vraagal verge ten, die u bij het visschen ontmoette? U merkt, dat ikzelf uw naam heb uit gevonden Dus was het een detective I Die was hij en die is hij, zei het kleine mannetje knikkend. Detective of inspecteur van politie Royds, als dat u duidelijker is. Wat is er gebeurd Wie is ont snapt Uw vriend Rattray, maar bij zal niet ver komen. Waar zijn de Portugees en de neger Ik vergat, dat ik José éen been stuk had geschoten, maar bedacht, dat weer, terwijl ik sprak, en verbaasde mij er des te meer over, waar hij was* (Wordt vervolgd). door E. W. H o r n u n g. 43) Rattray liet de flesschen rinkelend op den vloer stuk vallen en op bet gat wijzend, ze) hij Dat is het éene, maar dan moe ten wij in elk geval dit stof in den steek laten hierbij wees hij op de kisten en waarschijnlijk al het an dere, dat nog aan het begin van de rig staat. Het andere ding is hier blijven en te vechten Ik vecht, zei Santos, met groote schreden naar de deur stappend. Heb je niet meer ammunitie voor mij, vriend Cole? Dan moet ik je levend achterlaten adieu, mijnheer Harris wierp een pemzenden blik naar het vat met hot groote -at, niet uit lafhartigheid, geloof ik, maar In een plotseling verlangen naar de zee - het verlangen van een zeeman, d>'e fedoemd is aan wal te sterven. Het an mij nog spijten to bedenken, dat Rattray hem anders beoordeelde. Kom, kapitein, zei hijin den nood mag men zijn kameraden niet in den steek laten, en ik geloof, dat ons laatste uurtje geslagen is. Kom naar boven; wacht daar even op mij en ik zal een ouden hartsvanger voor je halen. In een oogenblik ben ik te rug. Met een schuwen glimlach keek hij mij aan. Wij zijn heelemaal niet voldoende gewapend, zei hijzij hebben ons overvallen het zal een mooie grap ziin Goeden dag, Cole ik wou, dat Je revolver een ander getroffen ha& Goeden dag, Eva Hij stak zij'n hand uit naar haar, die wij beiden ltef hadden, die al dien tijd met ijskoude oogen naar hem had staan te kijken, nu keerde zij hem zonder een woord te spreken, haar rug toe. Zijn gelaat veranderdeeen oogenblik werd het verwrongen door hartstocht en berouwhij deed een paar passen in haar richting, draaide zich echter snel weer om en greep mij in plaats daarvan bij den schouder. Zorg voor haar, Cole, zei hij. Wat er ook gebeurt zorg voor haar. Ik liep hem achterna tot onder aan de trap. Wat ik deed, zal ik niet ver dedigen. Maar ik h a d meer ammuni tie eenige kogels, slaghoedjes en pa tronen los in mijn jaszaken ik stak ze <n een plotselinge opwelling ineen van zijn zakken. Nauwelijks had ik hem den rug toe

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5