Ie alle gevallen SCOTT'S Emulsion Onze Lachhosk BüTi van liet Neo-Malthuslanisme, maar tegen de taak zelve, de heer Bi'ummelkamp. De reeds genoemde heer Regout voegde aan de wenschen enkele toe geen eenzijdige samenstelling der Commissie voor de herziening van het Wetb. van Strafvorderinggedwon gen opsluiting van gewoonte-dronk aards in asylen; bestraffing van Lo- mosoxualitelt onder bepaalde omstan digheden. De heer TreuL betoogde het goed recht der candidaat-notarissen om hun conduite-staten te mogen zien en daarover gehoord te worden, aange zien de andere notarissen, beoordeel aars, Lu bekwaamheid bij da jongere candidaten achterstonden. Afschaffing van de bestaande mili taire rechtspleging bepleitte de heer Van Sasse van Dsselt' en, met den heer Elliorst, wijziging in de toepas- Ring der Kinderwetten. Herziening van het preventieve hechtenis-stelsel (In verband ook met de rechten van den gene tegen wien instructie plaats heeft) werd nader verdedigd door de heeren Janntnk en Limburg, welke laatste ook vroeg naar 's Ministers plannen van vereen voudiging der kantongerecht-strafza ken. Eindelijk vestigde de heer Schaper er de aandacht op, dat enkele bepa lingen niet werden nageleefd. DEKKING VAN HET TEKORT DER RIJKSVERZEKERINGSBANK. Door den Minister van Landbouw is Ingetrokken de suppletoire Land- bouwbegrooting voor 1907 tot dekking van bedoeld tekort is door hem thans ingediend een wetsontwerp tot aan vulling van de begrooting van Land bouw enz. voor 1909, tot dekking van het tekort der Rijksverzekeringsbank op 31 December 1908, bedragende 4.010.174.i58. Uit het voorgaande zoo schrijft de Minister in de toelichting volgt niet, dat, naar 's Ministers meening, eventueels latere tekorten ook ten laste van den Staat zullen behooren ■te worden gebracht. De Minister IA eft omtrex.it de wijze van dekking van het tekor. overleg gepleegd met zijn ambtgenoot van Financiën, en deze heeft verklaard, zich zeer goed te kunnen vereenigen met dekking van het tekort door uitkeering aan de Bank van fondsen, waarvan de waar de, berekend naar een reëelen interest .van 3 1/2 pet. 's jaars, 4.01 millioen gulden bedraagt. Ook bij het bestuur der Rijksverzekeringsbank en den wiskundigen adviseur der Bank be staat daartegen geen bezwaar. Ten slotte wijst de Minister er op, dat in het tekort verschillende bedra gen begrepen zijn, welke ten laste' van deu Staat hadden moeten komen, ook indien er geen tekort ware geweest. HERVORMING MILITAIRE RECHTSPRAAK. Dezer dagen werd door „Het Volk" onder alle voorbehoud gemeld, dat er eindelijk tusschen de burgerlijke en militaire machten overeenstemming is gekomen omtrent de hervorming van de militaire strafrechtspleging. De „N. Ct." kan zulks zonder eenig voorbehoud bevestigen. De kans dat van nieuws een kink in den kabel mocht komen wat verscheidene mo len bij wisseling van een ol andere portefeuille 't geval is geweest, het laatst bij het optreden van minister Sabron is nu uiterst gering. Aan bet desbetreffend wetsontwerp wordt thans de allerlaatste hand selegi. En eerlang, hoogstwaarschijnlijk binnen een maand, kan de indiening van het ontwerp door den minister van justi tie worden tegemoet gezien. Getoetst aan wat we dienaangaan de vernamen, is de opmerking van 't genoemde orgaan, dat bijna alle rege len van de burgerlijke strafvordering zuilen worden toegepast, minder juist te noemen. AFPERSING EN AFDREIGING. Naar aanleiding van het geval van afpersing in Friesland, waarbij de politie te Leeuwarden op lofwaardige wijze is opgetreden en de beide indi viduen, die het een gefortuneerd land bouwer lastig maakten en reeds een niet onbelangrijke som golds afhan dig hadden gemaakt, aan de justitie zijn overgeleverd, schrijft De Neder lander: Het bovenbedoelde feit in Fries land staat niet op zichzelf en is geen van die gevallen die hoogst zelden voorkomen. Integendeel. In iedere groote stad, doch vooral fiier in Den Haag, komen de geval len bijna dagelijks voor. Een bende chanteurs doorkruist dag en avond en nacht de straten on zer stad, en met de op die tochten verzamelde gegevens gewapend, mel den ze zich aan bij personen bekend als gefortuneerd. Dezen, bang voor opspraak ten gevolge der bedreiging, beginnen met geld te geven, gewoon lijk niet direct een groote som, .daar bij niet beseffend dat ze zich door die daad geheel hebben overgeleverd in handen van den chanteur, die nu verder met zijn slachtoffer omspringt als de kat met de muis. Hot is ongelooflijk hoe groote som men schier dagelijks worden tor hand gesteld aan het gespuis, dat onder den naam van „particulier detective", enz. inderdaad de schrik is van vele mannen van naam en fortuin. In veel gevallen komen de roovers, met het een of ander feit, waarin een kern van waarheid is verborgen, in kennis en hem of haair, wie daarin of daarbij betrokken is, slaat de sciirik om het hart en tracht door af koop te ontkomen aan opspraak. Zoo worden sommige bewoners van 's-Gravenhage door een heirleger van deze vampiers gemarteld en afge perst. Hoe nu een einde te maken aan het bestaan dezer chanteurs, aan de ellendelingen, die niets en niemand ontzien en die ter bereiking van hun doel: zonder werken en zonder moei te aan geld te komen, do rust van huisgezinnen verstoren, families ont redderen, sommigen in de kaken van den dood drijven, of doen vluchten. Eenvoudig door zich te stellen on der de bescherming der wet Men stelle brieven, geschreven met do bedoeling van afpersing, in han den van de poiitie, en doe voorts van ieder geval aan gifte en geve nimmer geld onder geen enkele voorwaarde. Bij bezoeken aan huis sou flink en zoo noodig hardhandig optreden zeer aan te bevelen zijn. Zoodra de chanteurs bemerken, dat ze niet meer gevreesd worden, dat het dreigen met het zullen uitgeven van een brochure, niets uitwerkt, en de justitie eenig en heeft gevangen ge zet, zullen ze successievelijk verdwij nen. TREURIG ONGELUK Een treffend ongeluk had in Hulsel nabij Hilvarenbeek plaats. De ge broeders M. waren kort na den mid dag uit om een haasje te verschatken. Geritsel hoorende en onraad vermoe dende, verborg een der twee zijn ge weer in het kreupelhout. Eenigen tijd daarna wilde hij het weer te voor schijn halen, en trok het met den loop naar zich toegekeerd uit de heg, daar door haakte de haan van het geweer achter een takje en eensklaps ging het schot af en kreeg de ongelukkige de voJle lading in de borst. Hij zeeg neer en baadde weldra in zijn bloed. Zijn broeder, die op het hoo ren yan het schot was komen toeloopen, vond den ongelukkige stervendegeen woord kon hij meer uitbrengen. Op de plek, waar het ongeluk voorviel, gaf de ongelukkige weldra den geest Het slachtoffer was een oppassende arbeiderszoon. DE HUDSON-FULTONFEESTEN. Generaal Woodford, de president van de Amerikaansche Hudson-Ful- ton-feestcommissie, zet zijn plan door om binnenkort naar Europa en ook naar Nederland te komen, ten einde den verschillenden regeeringen dank te zeggen voor haar deelneming aan de feesten. Half December gaan de heer en me vrouw Woodford scheep te New-York. EEN QUAESTIE VAN GROETEN. Aan de agenten van politie te Schie dam is door hun burgemeester gelast dat zij op straat heeren predikanten en R. K. geestelijken moeten groeten. (Vad.) EEN SCHIPBREUKELING. Op het eiland Vlieland Is aange spoeld het lijk van een zwaar ge bouwd man, gekleed in blauwe korte jas en broek. Het lijk droeg een ring aan den vinger gemerkt „a rin£ 1893." NEDERLAND—VENEZUELA. Te 's-Gravenhage is aangekomen dr. Carlos GriSanb', gevolmachtigde van Venezuela, met zijn secretaris, dr. José Rodriguez. Gelijk men weet, is het doel van zijn komst, onderhandelingen te voeren met de Nederlandsche Regeering in zake de Venezolaansche-quaestie. EEN HONDERDJARIGE! In het Walchersche dorp Souburg, tusschen Middelburg en Vlissingen, vierde gisteren de oudste inwoonster, de weduwe Johanna Dommisse Bos- schaert, beter bekend als „Oude Jan na" haar 100ste verjaarfeest. Ofschoon de herdenking van dit feit grooten- deels in huiselijken kring plaats heeft waar alle kinderen, klein-kinderen, achter-kleinkinderen en achter-achter kleinkinderen zich rond het lichame lijk krasse, doch geestelijk zwakke oudje, hebben vereenigd, wilden toch ook de gemeentenareu zich niet onbe tuigd laten. Door eene commissie uit de ingezetenen is een som geld bij el kaar gebracht om de jubdaresse in staat te stellen den dag feestelijk te vieren. Voor de woning van de 100- jange was een eerepoort opgericht en '.s avonds bracht hot lanfaregezelschap haar een serenade. BRANDEN. Onder de gemeente Coevorden is af gebrand een groote boerderij, be woond door Diegers. Niets kon gered worden. Twee paarden en vier koeien kwamen in de vlammen om. De in boedel was laag verzekerd. VERBRAND. Op het „Fort" onder Bergen-op- Zoorn is een kindje, dat in een wiegje lag, in brand geraakt en heeft daar bij zulke ernstige brandwonden beko men, dat er geen hoop op behoud is. DE DECORATIE-ZAAK. De Standaard schrijft Onder de vele onjuiste berichten, die rakende de bekende zaak, door en kele organen der Pers verspreid wer den, behoort ook het zeggen, dat dr. Kuyper het denkbeeld om zijn zaak in handen van vroede mannen te geven, zou hebben gewezen van de hand. Het tegendeel hiervan is waar. Niet eens, maar herhaaldelijk is door hem aan meerderen verklaard, dat hij van voornemen was dit te doen, maar het uilstelde tot na afloop van de Be- grootingsdiscussiën. Zelfs was het zijn pian geweest, zich in de Kamer van alle verklaring te onthouden, en zich geheel lot het uitlokken van zulk oen uitspraak vau derden te bepalen. Maar al ging hij thans, op het ad vies van vrienden, tot het afleggen van een korte verklaring in de Kamer over, hieruit volgt in het minst niet, dat zijn oorspronkelijk voornemen zou zijn opgegeven. Veeleer hebben reeds besprekingen plaats gehad over de beste wijze, om tot de uitvoering er van te kunnen geraken. DE VLUCHTELING. Aangaande de arrestatie van Prins, waarover we reeds schreven, is thans nog het volgende mode te deeien Prins was al een i ge du gen tehuis en de politie had dan ook reeds een onderzoek ingesteld. Doch tijdens de huiszoeking was de man niet in de wo ning aanwezig, althans wist hij zich op bijzondere wijze aan het oog der re. cherche te onttrekken. De man was nl. in een kast gekro pen en had deze met behangselpapier laten overtrekken, zoodut hij voor het oogenblik onvindbaar was. Kort daar na kwam hij weder voor den dag en bij een tweede huiszoeking liet de po litie zich niet langer foppen en ar resteerde den man. EEN NOORSCHB 8TORMVOGEI1 Onder St Agatha is een Noorsche stormvogel (Procellarla glacialis) ge schoten, die slechts voorkomt in het hooge Noorden, waar hij zijn broed plaatsen vindt op Jan. Mayen en Spits, bergen. Waar vogelkundigen opgeven dat de vlucht van dezen vogel onge veer 1.10 M. is en de geschotene een vlucht had van 1.50 M.. was dit afge dwaalde diar zeker een bijzonder exemplaar, dat de najaarsstormen naar onze kusten en zelfs diep land waarts Jn gedreven hebben. Een lief hebber Iaat den zeldzamen vogel op zetten. Koloniën DE KASDIEFSTAL. Men deelt uit Padang mede. dat een nieuwe getuige in de zaak-Van Daa ien Ls gevonden en wel onder de vol gende omstandigheden. Op een avond hoorde de algemeens ontvanger Burgemeestre, die nog steeds als hoofdgetuige te Padang vertoeft, in het hotel aldaar van een officier, dat in het garnizoen Padang een onderofficier te vinden moest zijn, die Van Daalen op den middag, tij dens welken de diefstal gepleegd moet zijn In do igeving van 's lands kas zou hebben gezien. De heer Burgemeestre maakte da delijk werk van de zaak, slaagde er in den onderofficier te vinden en ver nam uit diens mond de verklaring. Deze komt hierop néér, dat die onder officier op bedoelden Zaterdagmiddag 's lands kas voorbijgaande, beklaagde van t achtererf heeft zien gaan naar zijn kamer, dragende eenige pakken, terwijl hij hem later in gezelschap van nog een heer gezien zou hebben, gaande achter een rickshaw, waarin eenige pakken lagen, die blijkbaar ergens heen vervoerd werden. Van Daaten zou toen gekleed zijn geweest in een khaki pak (men herinnert zich dat tijdens het proces herhaaldelijk ter sprake is gekomen een khaki-pak, dat beklaagde door zijn huishoudster zou hebben laten wasschen.) Wie de tweede Europeaan was, wist de onder officier niet. Op de vraag waarom hij niet wat hij wist aan den officier van justitie had medegedeeld, antwoordde de on derofficier bevreesd te zijn geweest. De heer Burgemeestre heeft natuur lijk aanstonds de justitie medegedeeld wat hem ter oore was gekomen, en nu zal de onderofficier als getuige ge hoord worden. spert oè WeösUp&a VOETBAL. E. Snethlage. Naar de „Avondpost" verneemt, heeft Snethlage, van Quick, bedankt voor de uitnood!ging der Bolton Wan derers, om hen in de Kerstweek te komen bijstaan. Het wedstrijdprogramma van den Haariemschen voetbalbond luidt, na wijziging, als volgt 'ie Klasse. il. F. C. 3Kinheim, 2 uurv 2e Klasse. Veisen—H. F. C. 4, 2 uur. Klein Haarlem 2E. D., O. 3, 2 uur. Concordia—Velsen, 2 uur. 3e Klasse A. Union 2—B. V. V. 2, 2 uur. Haarlem 5—H. V. V. 2, 10 uur* 3e Klasse B. Haarlem 6Haarlem 7, 10 uur. Klein Haarlem 3Prinses Juliana, 10 uur. Letteren en Kunst EEN NIEUW STUK. Dezer dagen zal in den Holland- schen Schouwburg te Amsterdam door de Nederlandsche Tooneeivereeniging voor de eerste maal worden opge voerd „De Boer van den Mosenhof (Das letzte Glück), het nieuwe tooneel- spei van Clara Viebig. Het stuk is ver taald door Anna van GoghKaulbach en gaat onder regie van A. van der Horst. TENTOONSTELLING PHOTOGRA- PHIE-ARTIKELEN. De Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer to Alkmaar zal het volgend jaar eene tentoonstel ling houden van photographie-artike- len en aanverwante vakken, waaraan zeer waarschijnlijk wedstrijden zul len verbonden worden. TILLY KOENEN. Berichten van groot succes komen uit Amerika over het optreden onzer landgenoote Tilly Koenen. Haar liede ren-avonden genieten ruime belang stelling maar ook voor oratorium- uitvoeringen wordt haar medewer king te New-York en elders gevraagd. Rechtszaken LOTISICO. Men schrijft ons: De kantonrechter te 's-GravenWage deed in buitengewone zitting uit spraak in de zaak tegen den heer I-Iaigh(on, directeur der Maatschap pij tot verzekering van risico in lo terijen, wegens het, in strijd met de Loterijwet verkoopen ad f 3.50 van de z.g. „orderbriefjes". De kantonrechter veroordeelde hem tot f 100 boete, subs. 10 dagen hech tenis Het vonnis heeft o.a. aangenomen, dat die orderbriefjes te beschouwen zijn als aandeelen in een loterij in den zin der Loterijwet 1905 en zulks door hun inhoud zelve. Vorder werd overwogen, dat de be wering van bekl. dat er hier geenstrai baar feit is gepleegd op grond dat in de dagvaarding niet is ten laste ge legd, dat de houders diie als winners worden aangewezen door de trekking der eerstvolgende Nederlandsche Staatsloterij, daarop geen overwegen den invloed kunnen uitoefenen, niet opgaat, daar door de verwijzing, in de telastlegging, naar de trekkingen der Staatsloterij, voldoende wordt aangenomen; dat de deelnemers op «Je trekking geen invloed kunnen uit- oefouen, zoodat dit niet nogmaals in de dagva.ardin.ar behoefde te worden herhaald. Wat voorts het door bekl. beweerde verband betreft tusschen de order briefjes en het polisbedrijf der maat schappij, werd de daaraan ontleen de verdediging ongegrond bevonden en aangenomen, dat de orderbriefjes hadden een zelfstandig bestaan, zoo dat waar de uitgifte dier briefjes, ge-, sc bieden de zonder de bij de wet ver- elachte toestemming, een strafbaar feit oplevert, zij dai karakter niet kunnen verliezen doordien de maat schappij tot de uitgifte wordt geleid om hor eigen risico te dekken en zoo doende haar bedrijf te bunnen voort zetten. Ten slotte werd nog in het vonnis opgemerkt, dat in ieder geval ln het stelsel van beklaagde moest aanne melijk gemaakt worden, dai de order briefjes verband hielden met de twee seriën vóór 1 Juli 1905 uitgegeven po lissen, hetgeen door bekl. eohter niet Is beweerd en nog minder aanneme lijk Is gemaakt. ONDER GRONDWERKERS. Voor de 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam werd behandeld de zaak tegen Klaas P., oud 32 jaar, grond werker, Gerrit van R., oud 32 Jaar. schippersknecht, en Bart van W., 3i jaar, grondwerker, Tesp. wonende ln een ark, te Amsterdam en te Duiven- drecht, beklaagd van mishandeling en poging tot doodslag, den len October 1909 gepleegd op den 37-jarigen grond werker Gerrit van Vaal en, uit Water graafsmeer. Het O. M. achtte bewezen de mis handeling met voorbedachten raad, zoomede de ten laste gelegde poging tot doodslag. Hij achtte bewezen, dat alle drie de beklaagden Van Vaalen hebben vastgegrepen en over boord ge worpen, terwijl P. hem nog met een dweilstok drie slagen op het hoofd toe bracht. Het opzet van beklaagden om Van Vaalen van het leven te beroo- ven staat dus vast. Eisch tegen no. 1 (P.) vier jaren tegen no. 2 (Van D.) 31/2 jaar en tegen no. 3 (Van W.) 3 jaar gevangenisstraf. DIENSTWEIGERAAR. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van deu anti-miiitairist Dirk Koning, oud 21 •jaar, geboren te Groot-Schermer, in gedeeld als milicien-stuk rijd er bij de 4de batterij, 11e afdeeling, 2e regiment veid-artillerie, appèllant van het von nis van den krijgsraad te 's-Gravexi- hage, waarbij hij is schuldig ver klaard aan dienstweigering, door op 5 October j.l. te Leiden opzettelijk niet te voldoen aan de lastgeving van zijn meerdere in rang, fourier Van der G., om een paar klompen, voor zijn uit rusting bestemd, te passen en zulks bovendien uitdrukkelijk te weigeren, door o. a. te zeggen „ik doe het niet. ik wil niet dienen", en veroordeeld tot vier maanden militaire gevange nisstraf, ingaande 20 October j.l. Appèllant had beweerd, gemoedsbe zwaren te hebben tegen den militai ren dienst, dat hij anti-militairist is, doch niet tot de een of andere aange sloten vereeniging behoort, nóch tot eerig kerkgenootschap. Het Hof verklaarde hem bij het vonnis van den eersten rechter niet te zijn bezwaard en bevestigde mitsdien dit vonuis. Pers-OverzicM DE DR. KUYPER-ZAAK. De Kamer-overzichtschrijver van „De Tijd" schrijft nog Dr. Kuyper zat met een trek van stille vergenoegdheid 't ailerbespotte- lijkst tafereel aan te zien. Hij was vroeger dan anders binnengekomen, had met een stalen gezicht de presen tielijst geteekend en had zijn plaatsje opgezocht, in het voorbijgaan harte lijk de hand drukkend van... jhr. Loh- man. De heer Duymaer van Twist had zich, trouwe satelliet, onmiddellijk naast den grooten meester op het groe ne bankje neergevleid en hij keek nu uitdagend den kring rond, of hij zeg gen wilde: „En raak hem nu eens aan, dan kriig je met mijn militaire biceps te maken Dr. Kuyper vond alles blijkbaar kostelijk amusant en.... keek maar vergenoegd rond. Tot hij in de slot scène moeite had, om niet in proes tend lachen uit te barsten. Niemand vroeg meer over zijn zaak 't woord, minister Heemskerk had er zelfs niet op gezinspeeld, geen voor stel van parlementaire enquête, geen nadere verklaringen, geen belofte van een eereraad, niets, absoluut niets uit, totaal uit was de zaak. Tenminste.... Heel de vergadering was verbluft. De Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1910 zijn af- geloopen en de zaak-Kuyper-... is uit. Althans in het Parlement. Nadat de Minister van Binnenland- sche Zaken en van Financiën hadden gerepliceerd, liet de Voorzitter den hamer vallen en zeide ,,Do algemee ne beschouwingen worden gesloten, aan de orde is Hoofdstuk I." Ik wil wel eerliik bekennen, dat ik zelf ook «enigszins gek zat te kijken, maar 't was 'n daalder waard, om de bespottelijk verbaasde gezichten van links te zien. Een oogenblik stond men eenvoudig „paf" en toen keek men elkander aan, of men vragen wou„Is 't uit?" „Ja, 't is uit I" DE ZAAK-VAN HEECKEREÏ^ VAN KELL. Naar aanleiding van de verklaring van den Minister van Buitenlandsche Zaken gisteravond in de Tweede Ka mer, dat. er geen geheim dossier over de zaak-Van Heeckeren bestaat, merkt „Het Vaderland" op Hier wordt het. reeds doorziene handgreepje van „De Standaard" we- derom toegepast. Inderdaad een ge heim dossier-Van Heeckeren van Ivell is er niet. Dit kan de Minister met ge rustheid verklaren. Het geheime dos sier is nl. heit dossier' over de zaak- Van Lynden, d. w. z. dat het een aan tal stukken bevat, betrekking heb bende op het geschil tusschen dien Mi. nister van Buitenl. Zaken en den toenmaligen premier, waaronder ook instructies, buiten den Minister om, door dr. Kuyper in 1904 gegeven aan verschillende Nederlandsche gezanten in dep vreemde. Alzoo niet alleen aan den heer Van Bbeekeren, maar ook aan anderen. Voor het geval, dat de Minister het bestaan van dat geheim dossier mocht ontkennen, deelt „Het Vad." mede, dat er afschriften van dat dos sier bestaan.. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. par regeL is Scott's Emulsion beter dan de ruwe leven- traan. Scott's Emulsion is daórom beter, omdat zy gemakkelyker verteert en dieutengevclge eeD sneller en krachtiger uitwerking heeft. Bovendien is zy beter omdat, terwyl levertraan wegens zyn walgelyken smaak voor velen weerzinwekkend is, elkeen gaarne f inneemt De echte Scott's Emul sion wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Visch) op elke verpakking voorkomt. Geen andere Emulsie heeft pre cies dezelfde weldadige uitwerking als Scott's. By alle ApotheKers en Drogisten. Gemengd Nieuws BEN SPIONNAGE-ZAAK. Frankrijk heeft weer eens een op zienbarende spionnage-zaak. Er meldde zich aan het plaatsbureau te Nice een Individu, zich noemende Ros si, Italiaansch onderofficier, werk zaam aan het departement van oorlog te Rome. Hij deelde mede, dat zijn werkkring aldaar hem papieren in handen had doen krijgen, welke van het hoogste belang waren voor de Fransche regeering en welke hij be- reid was af te staan voor het luttele bedrag van 3000 fr. Aan den chef van den inlichtingen dienst te Parijs aldaar vertelde Rossi, dat hij in het bezit was van de mobi lisatie-orders van het 15e legercorps, van de bewapenlngsplannen der ver dedigingslinie in de Alpen, creheime stukken in verband staande met de dekking der mobilisatie en ontwerpen voor den bouw van het pantserschip „Démocratie". Al deze stukken waren door Fran sche generaals, kolonels en scheeps- commandanten aan de itaiiaansche regeering in handen gespeeldzon der zich een enkelen keer te vergis sen, noemde hij de namen dier officie ren, die werkelijk die stukken onder zich hebben en ze hadden kunnen leveren. Hij zei, dat alle documenten in het bezit zijn van een vertrouwd vriend. Hij waarschuwde echter, dat, als men met heel gauw toesloeg, hij Duitschiand zou begunstigen met zijn leverantie dit land had hem al een hoog bod gedaan, maar, aangezien hij meer voer de Fransche republiek, voelde, had hij deze den voorkeur ge geven, maar als de heeren niet wil den, ook goed, graag of niet. De kolonel liet hem echter in hech tenis nemen, en toen bleek, dat de man bij de justitie wel bekend was en reeds eenige vonnissen en vervolgin gen wegens oplichting achter den rug heeft. Hij weigerde echter nadere inlich tingen te geven aan den rechter van instructie ;dat zou hij wel op de open bare terechtzitting doen 1 Later is gebleken, dat de papieren van geen waarde zijn. FAMILIE-TWISTEN. Een echt Amerikaansch bericht komt uit Williamson in West-Virgi- nië. Hier heerscht reeds lang een veete tusschen de aan elkaar verwan te familién Daniels en Christians. Ongeveer een maand geleden schoot bij een twist Jirn Daniels zijn schoon broeder George Christian dood. Dat eischte bloedwraak en de mannelijke leden der familie verkeerden sedert dien op voet van oorlog. Een paar dagen geleden eindelijk besloten de Christians den beslissenden slag te wagen. Zij trokken, welgewapend, naar de woning der Daniels, om deze „uit te roeien". Maar moeder Daniëls zag de bende aankomen, waarschuw de man en zoon, om de vlucht te ne men en nam zelf met haar zestien jarige dochter gewapend aan een der vensters plaats, om de aanvallers te weerstaan. Toen dezen genaderd waren, riep ze hen toe, terug te keeren. De man nen, zoo zeide zij, zijn niet thuis, en ieder die het waagt te naderen, zullen we met geweerschoten ontvangen. De waarschuwing werd echter in den wind geslagen. De Christians wil den niettemin het huis binnendrin gen. Twee schoten vielen en twee der aanvallers deinsden gewond terug. Dit wekte de woede der anderen. Een hevig vuurgevecht volgde, waarbij beide vrouwen werden gedood. De beide Daniëls waren inmiddels ontko men in de bergen. UIT RUSLAND Te Jaroslaw, in Rusland, werd door een schildwacht een meisje doodge schoten, toen zij zich vertoonde voor het venster van een cel der gevange nis, waar hare moeder, die tot ver banning veroordeeld is, voorloopig was opgesloten. EEN ONAANGENAAM JACHT AVONTUUR. De heer B., uit Emmerik, een he kend jachtliefhebber, heeft op een jachtreis door Perzië de gevolgen on dervonden van den toestand van on rust, die in dit land heerscht. In vertrouwen namelijk op de me dedeel ing van Perzische vrienden, dat buitenlanders geen speciale vergun ning voor de jacht, noodig hebben, was de heer B. bij liet doip KaJugs 14 werst achter Bandargar juist op de tijger jacht gegaan, toen de plaatselijke overheid verscheen en hem met zijn twee Russische metge zellen gevangen nam. Op een telegra- phisoh verzoek aan de Perzische re geering en het Duitsche gezantschap te Teheran werd geen antwoord ont vangen en hu kregen de jagers een gewapende wacht voor het huis en werd hun verboden te vertrekken, voordat het antwoord gekomen was. Daar zelrs bi] een poging om met de menschen voor de dour te onderhan delen uit een hinder'aag geschoten werd, bleef den mannen niets andera over dan zich met het geweer in da hand door hunne bewakers heen te slaan en met achterlating van hun paarden en hun bagage zich te voe^ naar Bandagor terug te hegeven. Van daar uit hebben zoowel da Duitscher als beide Russen bij hunne gezantschappen een eisch tot schatte vergoeding ingesteld. EEN NIEUW MARINESCHANDAAL. Men verzekert, dat te Kiel een nieuw marineschandaal ontdekt in. Er zouden hij de levering van levens middelen voor de torpedovloot groote onregelmatigheden aan den dag zijn gekomen. ROMANTISCH. Onlangs speelde zich op een kerk hof te Weenen een aangrijpend too- neel af. De aldaar aanwezigen hoor den plotseling een luiden kreet en Yonden bij een graf een armoedig ge kleed man en een elegante dame, dia elkaar innig omhelsden. Het waren een broer en zuster, die elkander na een scheiding van 30 jaar aan het graf hunner ouders terug hadden ge vonden. In het jaar 1879 verdween Frans M., de toen ter tijde twintigjarige zoon van een fabrikant uit de voorstad Ganzendorf, plotseling uit het ouder lijke huis. Hij ging met een reizend circusgezelschap naar het buitenland, bezocht Nederland, Engeland, einde lijk Amerika en bleef voor zijn ouders verborgen. Na eenigen tijd stierf de moeder uit verdriet over het verlies van haar eenigen zoon en kort daar na de vader. De dochter van den fa brikant bleef alleen over, de fabriek werd verkocht, en het meisje vestigde zich in Weenen. Frans M. was niet voorspoedig ge weest in Amerika en bezat ten slotte nog juist genoeg om naar zijn geboor testad terug te kunnen keeren. Acht dagen lang deed hij, daar aangeko men, onderzoekingen naar zijn fami lieleden, maar niemand kon hem op de hoogte brengen. E'ndelijk vernam hij, op welk kerkhof zijn ouders rust ten en toen hij op een Zondag het graf bezocht, vond hij daar zijn zuster. Beiden verlieten diep ontroerd de rustlaats, om thans, na een dertig jarige scheiding, hij elkaar te blij ven. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken T>ei, W. J. Boegaard, te Leerdam. Recliter-commissaris mr. G. Muntiua; curator mr. W. F. vau Everdingen. Maastricht. L. UumielsJanssen, metselaar, aldaar. Rechter-commissa- ris mr. Aug. Savelberg curator rcK Ferdinand Tripels. 's-Gravenhage. J. H. Bi-inkert, Den Haag. Rechter-commissarismr. C. W. Schlingemann curator mr. L. Pt Denekamg. E. J. G. Schaap/Den Haag. Rech ter-commissaris; mr. H. W. van San- dick curator mr. P. M. J. Koek. C. MonquU, winkelier te Loosdui nen. Rechter-commissaris mr. J. van Gelein Vitringa; curator jhr. mr. J. A. de Ranitz. Opgeheven B. Eekhoff, koopman te Nijmegen, voorheen te Utrecht. L. Beuken, metselaarsknecht te Weesp. Vernietigd W. Mulders, winkelier en schoen maker te Groesbeek. Stoomvaartberielitees Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, 'arriveerde 29 Nov. te Port Said Het stoomschip Pyrrhus, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 29 Nov. te Suez. Het stoomschip Prins Willem V ar riveerde 29 November van West-Iudië te New-York. Het stoomschip AmsLeldijk (Neptune Lijn), van Baltimore eu Newport News naar Ru,\erdam, passeerde 30 Nov., v.rn. 3 u 40 in.. Lizard. Het stoomschip Anistelland, van Buenos Ayres naar Amsterdam, pas seerde 30 Nov. Ouessant. Het stoomschip Delfland, van Am sterdam naar Buenos Ayres, passeer de 30 Nov. Teneriffe. Het stoomschip Rijndam vertrok 30 November van New-York naar Rot terdam. Het stoomschip Rijnland, van Am sterdam naar Brazilië en Buenos Ayres, arriveerde 30 November te Leixuts. Hei stoomschip Zaanland vertrok 29 November van Buenos Ayres naar Amsterdam. Veearts. Wel baas. neemt je schimmel het drankje, dat ik vooirge- schreve-a heb, gewillig in? Koeteier. Ja, wat zal ik u zeg gen, eerst moet ik altijd een lepel ne men en dan doet hij 't ook. PRETTIG. Wou je mijn" auto leenen? Waar om? Wa't mankeert die van jou dan? O niets. Maar ik kan nog niet goed genoeg sturen om mijn eigen machine te gebruiken. Y ERONTWAARDIGING. Patient. Volgens uw leeftijd kondt gij mijn zoon zijn. en gij wilt mij' het bierdirinken verbieden? NIETS LICHTER! Rechter. Hoe wilt gij bewijzen, dat gij in dien kritieken nacht thuis hebt geslapen? Beschuldigde: Niets gemakkelij ker; ik kan u zelfs een interessanten droom vertellen, welken ik toen heb gehad. OP ZIJN PLAATS GEZET. Professor (astronoom). Ik geloof, dat het eten aanbrandt! Vrouw (toornig). Wat heb jij je met de keuken te bemoeien; ontdek liever kometen zooals je collega's Yan de andere sterrenwachten.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6