SUCHARD Verouderen BEENZIEKTEN. Uit de Omstreken Pers-Overzicht Gemengd Nieuwe Sportpraatje Stadsnieuw» MET TOONEEL HET JUBILEUM VAN MEVROUW CHR. POOLMAN. De schouwburg aan den Jansweg was Donderdagavond goed bezet. Vele Haarlemmers en tooneellief- hebbers uit de omstreken waren opge gaan om mevrouw Chr. Poolman tér gedegenheid der herdenking van haar veertigjarige tooneelloopbaan te vie ren. En het deed ons genoegen te zien, dat nu deze talentvolle actrice, na in andere steden te zijn geweest, ook de Spaarnestad niet oversloeg, er velen waren opgekomen, om mede te helpen jubileeren. Men moet al een vijftiger wezen, om de waarde en de beteekenis van Chr. Poolman voor ons tooneel te kunnen begrijpen. We kunnen daar echter op het oogenblik niet dieper op ingaan, en we moeten dus volstaan met alleen aan te stippen, dat zij een der béste actrices uit liet Réveil van ons tooneel ds, die op het voorbeeld van mevr. Stoetz, na een periode van zwierige, onware romantiek, sleepende too xieelstappen, groteske gebaren bloemrijke fraseerderij, weer eens wat waarheid in taal, wat eenvoud in gebaar en stand, wat oprechtheid in haar dictie bracht. En voor die verdiensten wordt zij thans door velen nog geroemd. Op dit standpunt plaatste zich ten minste Donderdagavond Mr. P. Tide- man, die haar namens een oommissie van tooneelvrienden uit Haarlem omstreken na het derde bedrijf kwam huldigen. Eenvoud en oprechtheid noemde hij de voornaamste kenmer ken van haar kunst. En dat waar deerde hij juist zoe in haar. Velen die moe zijn door het maatschappelijk le nen met zijn beslommeringen, on waarheid en onoprechtheid, eene maatschappij, waarin de „macht van de domheid" nog zoo heerscht (dit was een woordspeling op den titel van het stuk dat ging, namelijk het bekende „Domheidsmacht" van Mare. Emants), gingen in den-schouwburg verpoozing zoeken en vonden daar 'dan onwaarheid, overdreven spel, zoo zelfs, dat tooneelspelen synoniem was geworden met je anders voordoen dan Je bent. En nu prees hij het zoo in mevrouw Poolman, dat zij juist een voud op de planken had gebracht, waarheid, zoodat zij de bezoekers, die er verstrooiing kwamen zoeken, ook werkelijk rust en verpoozing ver schafte in die mate zelfs vond hij haar spel te waardeeren, dat zij too- heelspelen synoniem zou maken met toprechtheid, en dat men uit de maat schappij naar het tooneel zou moeten gaan om waarheid en eenvoud weer ie vinden. Deze woorden deed hij vergezeld gaan van de aanbieding van een cor- beille en van een pendule met een schoorsteenstel. "Daarna bood de heer Van Oolj haar namens „Oremer" ook een bloem ge schenk aan en verzekerde mevrouw Poolman, dat zelfs al zouden deze kinderen uit den hof van Flora" ver welkt wezen, de gevoelens der Cre in er-led en jegens haar nog even frisch als nu zouden blijven. Vervolgens trad de directeur van den schouwburg, de heer Van Gaste ren, met een ruiker naar voren. Hij gaf een citaat uit de rol van een der medespelers uit „George de Lalaing" ten beste. De acteur, die de aange haalde woorden vijf-en-dertig jaren geleden gesproken had tot Anna van Roosengaarde, leefde niet meer. Maar wel leefde nog de Anna van Roosen gaarde uit dien tijddie stond na viif-en-dertig jaar nu nog voor hem dat was mevrouw Poolman. De jubilaresse dankte met enkele woorden voor al deze hulde van het j,lieve Haarlemsche publiek", die naar te meer getroffen had, daar zij de laatste jaren ln Haarlem zoo wei nig gespeeld had. Wat helaas maar al te waar ls. Er werd luid en lang geapplaudis seerd vier-, vijf maal moest het Scherm omhoog. Ma.ar waar waren bij deze hulde nu 'de andere Haarlemsche vereenigingen gebleven Waarom schitterde bijv. „Jacob van Lennep" door afwezig heid FRANS NETSCHER. Baden. Tn het douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn ln de afgeloopen week 669 baden genomen; In dat aan bet Leidscheplein 893. GEMEENTERAADSVERGADERING. Woensdag te half twee vergadert ide Gemeenteraad. Jacht. De burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat belanghebbenden hunne aanvragen ter bekoming van buiten gewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte, door zijn tus. schenkomst in deze provincie zullen behooren in te zenden, alsmede dat modellen voor die aanvragen koste loos ter gemeente-secretarie verkrijg baar zijn. heeft doen gelden kau blijken uit liet feit, dat voor het huis „Te Bijweg' twee zware iepenboomen zijn omge waaid. De daardoor ontstane tijdeiij. ke versperring aan den Rijksstraat weg is spoedig weder opgeruimd. BEVERWIJK. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de bouwvereeniging „Beverwijk Voor uit", te Beverwijk. Do vereeniging heeft uitsluitend ten doei, in het belang van verbetering der volkshuisvesting, in de gemeente Beverwijk werkzaam te zijn. Zij ti"acht dit doei te bereiken door, binnen de gemeente Beverwijk a. gebouwde en ongebouwde eigen dommen aan te koopen b. woningen, op haar Ln eigendom toebehoorende, of bij haar, krachtens recht van erfpacht of opstal, in bezit zijnd en grond te stichten c. haai- in eigendom toebehoorende, voor woningen bestemde of te bestem men gebouwen te verbeteren, of, zoo noodig, af te breken. HAARLEMMERMEER. OPRUIMING VAN EEN GEZONKEN VAARTUIG. Dijkgraaf en heemraden van den Haarlenimermeerpolder brengen ter algemeene kennis, dat zij tot onver wijlde opruiming van een gezonken \aartuig in de ringvaart bij mijlpaal 46 zijn overgegaan. De opruiming geschiedde, omdat het vaartuig gevaar opleverde voor de scheepvaart. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per" regel. De kwellingen ran Eczema. De kwellingen en pijn, die eczema (prikkelende huiduitslag) veroor zaakt, zijn maar ai te goed be-kend aan den ongelukkigen lijder. Zoodra de patient warm wordt, begint de huid onuitstaanbaar te jeuken en lean hij bijna niet nalaten om de huid op de aangedane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handen en het gelaat is dit niet al leen onooglijk en kwellend, doch zal het zich bovendien dikwijls spoedig uitbreiden. Foster's Zalf is een balsem zonder weerga. Zij is zeer verkwikkend en verzachtend, en reeds de eerste aan wending geeft een opmerkelijk ge voel van verlichting. Al naarmate met de toepassing der zalf wordt doorgegaan, boelen de jeukende in zinkingen en aangedane plaatsen der huid, en bijna altijd is één doos voldoende om een duurzame gene zing te bewerkstelligen. Foster's Zalf kent zijns gelijke niet voor eczema, aambeien, puisten en gordeluitslag, schurft, of eenige andere jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gij de échte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Haarlem verkrijg baar bij de Heeiren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending schiedt franco na ontvangst van post wissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Dr. Hommel's Haematogen WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Aderspattlge WONDEN, Dauwwormen, f Jeukingen. WONDEN van eiken aard, ZWEREN, iaUITSLAG, Ino pO Onmlddoll|ko <or*rter4 Bg3 vsrilobtlng Joorj I» foorl fl 1.75 lier flaoon Per flaoon fl 1.75 Talrijke bewijzen van genezing. Weigert alle namaak* ducht al* garantie de tiandteekenlng a OEPEKBIER, Ipctlito-airtal. 17 ra da Bk. two ffraiaj. Franco aan bul* legen postwissel *an Genersal-Oepoi voor Nederl*nd H. SANDERS, Rokln 8, Am.tcrd.m, Te Haarlem bij: J. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 147. HEEMSTEDE. Landbouw. In 1909 zijn alhier bebouwd 35 en beweid en gehooid 420 H.A. het aan tal tuinen met inbegrip van boom gaarden bedroeg 54 H.A.het aantal warmoezerijen voor den handel 18 H.A. en het aantal bloembollengrond 206 H.A. Met eikenhout waren bezet Ï7, met ander hout 100 en met opgaand loofhout 50 H.A. Met winterrogge wa ren bezet 6 H.A., opbrengst 20 ILL. per H.A. Met aardappelen waren bezet 29 ti.A., opbrengst 210 H.L. per H.A. BENNEBROEK. Maandag vertrekt onze vroegere gemeente-secretaris, de heer F. H. v. Kempen, voor goed uit deze gemeen te om zich te vestigen te Montfoort. De heer A. J. T. Huijgens heeft met goed gevolg afgelegd het examen voor boekhouden. Dat de alom geheersoht hebbende fcevlgen storm ook hier zijn Invloed UITVINDER enEENIG FABRIKANT De fijnste Chocolade om uit de hand te eten. Binnenlarid DE VERKIEZING TE WIJK BIJ DUURSTEDE. De Haagsche correspondent van de Maasbode meldt: „Naar blijkt, zal in de Kamercandidatuur Wijk bij Duur stede, indien deze wordt overgelaten aan do Katholieken, gesteld warden de heer Jhr. mr. J. B. L. C. C. De Wykerslpoth de Weerdesteyn, lid van de Staten der provincie Utrecht. Mocht door de chn'isteiijk-histarl- scho kiezers ln dit district het advies gevraagd worden van het hoofdbe stuur der Christel ij k-Hiscorische Unie dan zal dit vermoedelijk luiden ten gunste van de Katholieken; ook in toonaangevende antirevolutionaire kringen is op dit oogenblik een stroo ming merkbaar ten gunste van toe wijzing van den zetel aan de Katho lieken." AARDENBURG. Het voornemen bestaat de Ned. Herv. kerk te Aardenburg geheel in den ouden stiil te restaureeren. Aan bet rijk is subsidie aangevraagd. KIND VERBRAND. Tijdens de afwezigheid der moeder geraakten in een woning in de Vro- likstraat te Amsterdam de kleertjes van een vierjarig meisje in brand. In zorgwekkenden toestand werd bet kind in het gasthuis opgenomen. MOORD TE KOERANGE. Naar gemeld wordt, zijn voorwer pen, kleedingstukken, een scheermes, als anderszins, afkomstig van de ver momden en wellicht ook deels van de moordenaars, begraven gevonden in een stuk land, waarop een paar da gen na den drievoudigen moord de gebroeders Bakker, de gearresteerden het gras moeten afgemaaid hebben. Deze voorwerpen zijn een paar dagen gededen in dien grond ontdekt. POSTWISSELDIEF. Uit Indië werd dezer dagen ten post kantore te Utrecht een postwissel ont vangen, geadresseerd aan een juf frouw wonende in de Kanonstraat al daar. De brievenbesteller bezorgde den wissel aan het bewuste adres, met wetende, dat de juffrouw inmiddels was verhuisd naar een andere woning en haar perceel door een nieuwen be woner was betrokken. Deze bewoner vond dus den postwissel in z'n brie venbus; hij vond het gemakkelijker 't geld zelf te innen, in plaats van het stuk in handen te stellen van de juf frouw in quaestie of 't aan de post te rug te geven als zijnde aan dit adres verkeerd bezorgd. Hij vulde valschelijk aan de achter zijde van den wissel de machtiging ln, om het geld in ontvangst te nemen en onderteekende die machtiging met den naam van de juffrouw. Natuur lijk betaalde men het geld, zestig gul den, aan het postkantoor uit. Later, toen de juffrouw navraag kwam doen bleek het, wat er met den wissel was geschied. De politie werd met het ge val in kennis gesteld en deze vervoeg de zich ten huize van den man, die zich aan de valschheid in geschrifte had schuldig gemaakt. De dader bleek zich met de f 60 uit de voeten te hebben gemaakt, en wordt thans door de re cherche gezocht. ONGELUKKEN. Het zoontje van G. van Willigen, te Gameren, dat ruim een week geleden onder een 6poorbak op den steenoven aldaar geraakte, is in het ziekenhuis te Utrecht aan de bekomen verwon dingen overleden. SCHIPBREUKELINGEN. Op Vlieland ziin twee lijken aange spoeld. Het eene is berkend als dat van iemand der bemanning van de Wilna. Van het andere zim broek en kousen gemerkt K. H. op het olie goed staat Frederikstad. DE KANONNEERBOOT „BULGIA" GEZONKEN. Omtrent het ongeval van de „Bul- gia", waarvan wij reeds melding maakten, meldt men nog de volgende bijzonderheden Donderdagnamiddag omstreeks half drie passeerde het Russische stoom schip „Estonia" een viermaster, lang zaam sloomende en den noordwal houdende, Schiedam. Het stoom schip kwam van Rotterdam met be stemming naar Libau. Even voorbij Schiedam liep dit stoomschip, dat plotseling niet meer naar zijn roer luisterde, van den -noord- naar den zuidwal over. Terzelfder tijd, het water was van ebbe, stoomden twee kanonneerbooten de rivier op en hielden daarbij, zoo als het behoorde, den zuidwal. Toen de „Estonia", door het uit haar roer loopen naar den zuidwal over ging. gaf men daar aan boord twee stooten met de stoomfluit, als een sein voor den commandant van de kanonneerboot „Bulgia", den lui tenant ter zee Schultz, dus ook bak- boordwal te sturen ter voorkoming van een aanvaring die men vreesde. De tweede kanonneerboot liep geen gevaar. Terzelfder tijd liet men aan boord van de „Estonia" een anker vallen, met 40 vadem ketting, maar de ketting brak en men verspeelde het anker. Inmiddels was de afstand tusschen het stoomschip en de „Bulgia", aan boord waarvan men het sein had op gemerkt en dienovereenkomstig han delde, zoo klein geworden, dat tijd om te manoeuvreeren ontbrak en toen nu de ankerketting van de „Estonia" brak, werd een aanvaring onvermij delijk. Het stoomschip liep nagenoeg midscheeps op de „Bulgia" in, die ten gevolge daarvan bijna terstond in zinkenden staat verkeerde. Toch slaagde men er in, dit vaar tuig met eigen kracht aan den zuid wal even boven Pernis op een plaat te zetten, waar het zonk. De toestand van de „Bulgia" is thans zoo, dat bij laag water het dek daarmede nage noeg gelijk komt. De commandant van de tweede ka nonneerboot heeft dadelijk alle moge lijke hulp verleend en de bemanning van de „Bulgia", alsmede eenige goeu deren van dezen oorlogsbodem over genomen. Deze tweede kanonneerboot beeft daarna ligplaats genomen bij de gezonken „Bulgia", Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgekomen. Het Russische Stoomschip „Esto nia" heeft zijn reis naar Libau ver volgd. De schout-bij-nacht te Hellevoet- sluis is (elegraphisch door den com mandant van de „Bulgia" met hot voorgevallene ln kennis gesteld. OP REIS. De heer G. A. A. Middelberg, lid der Tweede Kamer, gaat voor enkele maanden op reis naar Zuld-Afrika. BRANDEN. Te Wageningen ontstond brand in de boerderij van G. van Guilik. gele gen nabij den Bennekomschen tol. Het woonhuis en de stal brandden tot den grond ar. Het vee Kon nog, zij het ook met moeite, gered worden, doch een aanzienlijke voorraad landbouw producten werd een prooi der vlam ine. Huis (eigendom van J. van Silf- hout te Bennekom) en inboedel waren verzekard. PASTOOR J. F. G. BAEDE. Te Bergschenhoek, bij Rotterdam, is op 64-jarigen leeftijd overleden de heer J. F. G. Baede. De overledene werd in 18G9 tot priester gewijd, was tijdens zijn priesterlijke loopbaan o.a. werkzaam als kapelaan aan de St. Willibrorduskerk buiten de Veste te Amsterdam, en als pastoor te Schoorl (Noord-Holland). De laatste "eertien jaren was hij pastoor te Bergschenhoek. EEN KLACHT OVER DE AMS1ERDAMSCHE POLITIE. Mr. J. A. Levy schrijft in 't IIbid. In het zittingsverslag der Tweede Kamer van 2 December j.l., over het hoofdstuk Justitie voor het jaar 1910, komt eene mededeeling voor, van zoo groot gewicht en zoo verontrustend, dat het plicht schijnt haar, opzettelijk onder de aigemeene aandacht te bren gen. De oud-minister van justitie, Loeff namelijk, verklaart, dat „toen hij Minister was, een hooggeplaatst rechterlijk ambte naar uit Amsterdam bij hern kwam aandringen op uitbreiding der politie, omdat er zooveel za ken on vervolgd bleven, waarvan de daders niet bekend waren. Die ambtenaar gaf hem daarvan een statistiek over de laatste 6 maan den, waaruit bleek, dat het aantal dier feiten, die met bereikt kon den worden, omdat de duders on bekend bleven, luu per week be droeg of óOUü per jaar. En daaron der zijn zeer gewichtige feiten. Amsterdam staat immers boven aan wat moorden en diefstallen betreft". Geelt uien zich rekenschap van het geen hier, door een uiterst bevoegd en deskundig man, fn het openbaar, van zijne verantwoordelij kiieid ten voile zich bewust, wordt verklaard? Of is men geneigd bet niet, misschien wel, er over heen te lezen? Mag in die ntoestand, door de bur gers der hoofdstad, ja, door Neer- land's bevolking, worden berust? Kan men onverschillig blijven voor feiten ais hier worden vermeld en ge- doogen dat zij, in en met den woor denstroom der begrootiug worden ver zwolgen Of zal men niet rusten, alvorens, hoe dan ook, hier redres worde aange bracht Ik vraag slechts. Aan anderen het antwoord. DE ZAAK VAN Dr. A. KUYPER. „Het Huisgezin" vermoedt, dat de mededeeling over den eere-raad weer onwelwillende en schampere com mentaren zal uitlokken en betreurt het, dat zij zich daar zoo gereede toe leent: Waarom is De Standaard of dr. Kuyper zelf de oppositie, die met het bericht kwam dat dr. Kuyper een eereraad, hem door vrienden aange raden, niet wenschte, niet vóór ge weest? Waarom althans, toen het gerucht opdook, het niet onmiddellijk tegen gesproken en de ware toedracht der zaak medegedeeld? Nu krijgt het den schijn wij leg gen nadruk op schijn alsof er op zien komen gespeeld is en alsof dir. Kuyper eerst nu, ,-,bonne mine mau- vais jeu" makend den eereraad als een reddingplank aangrijpt. Indien dr. Kuyper De Standaard laat zeggen, dat hij van meet af voor nemens is geweest „zijn zaak in han den van vroede mannen te geven," dan gelooven wij hem onvoorwaarde lijk. Maar het jammere in deze heeLe zaak is, dat dr. Kuyper nu reeds tweemaal te laat komt: eerst met zijn nadere verklaring, thans met de eere- raad-publicatie. Aan de vraag van schuld of on schuld doet dit niet af, schrijft het blad, maar het zijn tactische fouten, waarvan de tegenpartij een handig en uiet steeds, eerlijk gebruik maakt. De mededeeling van De Standaard ln zake den raad van eer, komt een week te laat, zegt Het Vaderland: Niet na, maar voor of tijdens het politiek debat had zij moeten ko men, althans vóór dat mr. Troelstra het denkbeeld van een parlementaire encjuête geopperd had. Het verschil tusschen een onder zoek door een Raad van Eer en door een parlementaire Enquê'te-Commis- sie is uit den aard der zaak groot, al ware het slechts dat de Enquête-Com missie bevoegd is getuigen op te roe pen en onder eede te hooren. Zoolang niet met een voorstel tot het honden eener Enquête was ge dreigd, zou een aanbod om de zaak aan een Raad van Eer te onderwer pen een goeden indruk hebben ge maakt. Doch nu die bedreiging een maal is gedaan, en dr. Kuyper zich daarna voor het minder ver-strek kend en minder diepgaand onderzoek van een Raad van Eer verklaart, kan dit zijn positie niet versterken. Kerk ca SdicsS VRIJE UNIVERSITEIT. Bevorderd tot doctor in de letteren aan de Vrije Universiteit de heer A. G. Wientjes, op proefschrift„De Ja- cobo Geilio philogo classico". e sedert mensctienheugenisj zljdo geen Zendag kon neschikbaai i voorgekomen; in enkele ge-gesteld worden ireikt, die sedert niet was voorgekomen; in enkele ge- deelten is hij zelfs ver beneden de 725' Dü voorhoede-spelers lijken mij al m.M. gezonken. Gewoonlijk wordt>e,&r 11 ^kig gekozen. Welcker en als de laagste stand die van 20 Janu-i h!!,^o,natuurJ'jk> dit tweetal hoort bij eikaar, men zou den eeq EEN ABNORMAAL LAGE BARO METERSTAND. Vrijdagmorgen te midden van stormgeloei en regenvlagen heeft de barometer in ons land een stand be~ ari 1873 opgegeven, toen hij 724 m.M. bereikt had. Deze stand is thans ge troefd, zoodat voor het nageslacht want de toekomst der populaire mete orologie is niet te overzien 3 De- vembex 1909 een belangrijke datum zal blijven. Men kan zich thans een denkbeeld vormen van de tropische depressies, de tornado's, de cyclonen, waarbij standen van 685 geen zeldzaamheden zijn. Deze lagen, die nagenoeg cirkel vormig zijn, loopen zoo snel naar de diepte, dat, wanneer zij met een D- trein-snelheid al woedend en waaiend een planus voorbijrollen, in G uur vaak de barometer 60 m.M. gedaald is, om vervolgens in 6 uur wederom 60 m.M. te stijgen. Het gevolg van een dergelijk reusachtig luchtdruk- verschil kan niets anders dam een vliegende, alles vernielende orkaan zijn. De „Keil" van Donderdag met zijn kalm en matig weer was de stil te, die den storm voorafging. Eerst kwam de voorkant van de machtige depressie, die zooals wij verwacht hadden een uitgebreid neerslagge- bied met zich meevoerde. Daarna kwam het stormcentruin, dat duchtig door heel West-Europa huishield. Toen hrak echter- de lucht; de dik- donk're lagen werden lichter al meer en meer, zij gingen over in lange ba len, weldra namen zij de koepelge daante aan, terwijl liet wittige blauw nog het gevolg van groote voch tigheid den achtergrond vormde. Hiermee was de storm niet uit. Im mers, dit scheuren der bewolking werd juist door de orkaankracht van den bovenwind teweeggebracht. Het centrum der depressie was in de na bijheid, omgeven door wild-woest draaiende winden. De wolken werden als bezetenen in het rond geslingerd, niet wel zonder Jen ander kunnen laten spelen. Lutjens is de aangewezen man voor de midden-voorplaats Kessler heefy eveneens bewezen een uitstekende kracht te zijn. Maar Mahuus Francken? Niet, dat ik hem niet gaar, ne in ons vertegenwoordigend team zou willen zien Integen-eel 1 Maar dat de commissie hem uiterst laat spelen, kan m. i. slechts tot een wing aanleiding geven, waaraan de Engel- sc,he half, die er tegenover komt te staan, maar weinig moeite hebben zal. Het gansche spel van den H. F. C.'er, zijn geheele taktielc, is er op berekend, vóór doel te spelen. Eene omwisseling van Kessler en Francken zou mij zeer voonleelig voor de kracht dezer wing toeschijnen. Hoe dit ook zij, de commissie heeft een stevig elftal ineengezet. Het is nu maar te hopen, dat het inderdaad een combinatie blijkt, die tegen 't Fngel- sche spel eenigszins zal bestand zijn. Maar dat de Hollanders winnen zui len, of ook maar gelijk spelen, 't spijt me het te moeten zeggen, dat guioof ik niet. Maar men kan nooit weten... Ons competitie-overzicht zal ditmaal kort zijn. Niettegenstaande de vele regenbuien en -buitjes, konden bijna alle matches gespeeld worden. Alieen de ontmoeting Ajax—-Sparta werd uitgesteld de Rotterdammers sche nen anders wel in vorm te zijn, want reeds na twee minuten wisten zij Van Zanten te doen visschen. Onze stadgenooten brachten bet er a.1 heel slecht afHaarlem ging met 31 tegen een zeer onvolledig Quick- elfta.1 te gronde H. F. C. kor, het al evenmin in Breda bolwerken en met 30 bleven de Velocitanen in de meer derheid. H. V. V. behaalde een sprekende 71 zege op haar zwarte stadgenoo ten, terwijl Hercules voor de gebrui kelijke surprise zorgde,."door (iet ster ke D. F. C. met 32 ié kloppen. Wat het programma voor morgen betreft, de roodbroeken ontvangen de Rotterdammers, en zullen, als ze in denzelfden prachtvorm -spelen als ver leden week, zeker wel winnen. Vooral waarbij de oentrifugaalkracht voor i a's de voornoede even mooi combi- open plaatsen (m het midden) zorgde, neiert j zoodat-zelfs hier en daar een tijdeiij- j EKe blauw-witten gaan naar H. B. S. ke wolkeloosheid optrad. Een tijde- en hebben daar een klein kansje, lijke; want straks, wanneer de de- maar xneer ook niet. We gelooven dan pressie wegtrekt, wanneer de wind' <J>k. da1j de wcl weer in Den van Z.W. naar N.W. Ls geschoten, ge-j winnen van competitié-wedstrij- durende het „Rückseitenwetter", zal j den schijnt de „Good old" voor goed verleerd te zijn. Hercules ontvangt de groote Haag sche, en, hoe gevaarlijk Utrecht voor de sterke clubs ook lijkt te zijn, aan een overwinning der Stichtenaren ge looven we toch niet. De Cadetten ten slotte gaan op be zoek bij de Hanenburgers, en zullen de twee puntjes wel in Den Haag moe ten laten. In het Oosten wordt maar één wed strijd gespeeld, namelijk G. V. C.— 't Zesde. We gelooven, dat G. V. C. de Bredanaars wel de baas zal blij ken. Intusschen is do competitie in het Oosten zeer spannend de krach* ten der clubs loopen maar weinig uit een. de eene bui na de andere den hemel verdonkeren, terwijl de ruiten be slaan. Want het zal kouder worden. (Hbld.) DE MASSA-VERGIFTIGING TE HAMBURG. De directie van het krankzinnigen gesticht Fried'richsberg, bij Ham burg, heeft doen weten, dat, behalve bij- de reeds genoemde twee verpleeg den, bij de overige zieken geen ge vaar voor een do odelij ken afloop be staat. Allen zijn weder hersteld. Vol gens de bladen te Hamburg, zijn er van de 1002 verpleegden, 547 ziek ge worden. Of het hier den misdadigen aanslag van een der verpleegden, of, naar bij geruchte verluidt, van een bewaker geldt, Is nog niet vast te stellen. De inrichting is van politie agenten omsingeld en van de buiten wereld afgesloten, om ieder spoor dat tot ontdekking van de oorzaken van het bedroevende feit kan leiden, te volgen. Het elftal, dat de volgende week onze nationale voetbal-eer te Stam ford Briage moet ophouden, is dan samengesteld En het zij dadelijk ge zegd, de combinatie ziet er degelijk en solide uit. Laat Ik de opstelling nog even memoreeren Beeuwkes (D. F. C.), Nieuwenhuizen (Sparta), Otten (Quick), Heyting (H.V.V.), De Korver (Sparta), Bosschaert (Quick), Welcker (Quick), Snetblage (Quick), Lutjens (H. V. V.), Kessler (H. V. V.), Francken (H. F. C.) De Hanenburgers stonden dus vier hunner spelers af, het H. V. V.-elftal zag drie van zijn mannetjes uitgeko zen, Sparta leverde twee internatio nals en D. F. C. en H. F. C. ieder één. Als steeds werd de Dordtsche doeL wachter weer tusschen de palen ge zet. Deze keus is misschien de beste geweest, maar het weinig schitterende spel, dat hij tegen de Oostelijken te zien gaf, en zijn andere niet buiten gewoon te noemen verrichtingen in dit seizoen, doen vermoeden, dat hij in den laatsten tijd niet zeer op dreef Ls. M. i. had men wel eens een proef met den H. V. V.-keeper De Groot kunnen nemen, een speler van bui tengewone capaciteiten, die aan enor me snelheid van oordcel een uiterst kalm optreden paart. Eén voordeel heeft Beeuwkes, en dat Ls, dat hij de internationale vuurproef reeds lang doorstaan heeft. En dat verschaft hem een groot overwicht op al zijn collega's doelluiden. Het backstel ziet er heel goed uit misschien **at de keuze van den geel zwarten John Heyning in plaats van Van Nieuwenhuizen, wel zoo goed was geweest. Maar in ieder geval is het verschil in spel-qualiteit tusschen beide spelers uiterst gering. In de middenlinie lijkt alleen de keuze van den Quickenaar Bosschaert een zwak punt. Gonsalvez, de gewel- dig-tactische II. B. S.-half, die waar schijnlijk wel om zijn lichtheid zal gepasseerd zijn, of onze Spanjaard- laanbewoner v. Gogh, lijken mij beter dan de uitverkorene toe. Wel zou Van Gogh niet op zijn gewone plaats spelen, maar na één oefenwedstrijd zou hij volkómen gewend zijn. Maar het is waar ook, er wordt, hoe onbe grijpelijk het ook is, geen oefenwed strijd gespeeld. Misschien dat de Zwa luwen op een weekdag weten te arrangeeren, waarvoor van 'officieels Stoomvaartberfehteia TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Slotend ijk, van Philadelphia naar Rotterdam, pas seerde 3 Dec., voorm. 9 u 30 m.f Wight. Het stoomschip Derfflinger, van Rotterdam naar Oost Azië, vertrok 2 Dec. van Genua. Het stoomschip Goeben, van Rot terdam naar Oost Azië, arriveerde 1 Dec. to Hong Kong. Het stoomschip G oen toer, van Ja va naar Rotterdam, vertrok 2 Dec. van Colombo. Het stoomschip Sindoro, van Rot terdam naar Java, vertrok 2 Dec. v. Marseille. Het stoomschip Rindjani, van Java naar Rotterdam, passeerde 2 Dec. Fortespuria. Het stoomschip Nias, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Dec. van Marseille. Het stoomschip Osiris, met Bombay mails, arriveerde 1 Dec. van Port- Said te Brïndisi. Het stoomschip Solo arriveerde Dec. van Rotterdam te Batavia. SCHOTEN. BEVALLEN A. van Schalk, geh.. K'dnstra, z. M. J. R eend era, geb Heitiegers, d. J. C. Venings, geb. Alders, d. J. M. E Geels, geb. Vermeijs. z. HILLEGOM. BEVALLEN A. Schreuder, geb. Zuiderduin, z. A. J. E. van Dooren, geb. Westen dorp, z. W. Verhoeven, geb. Van Loon, z. M. W. H. de Wilde", geb. Verhoef, z. H. M. Groot, geb. Van Sambeek, d. M. van de Beid, geb. Matter, d. OVERLEDEN L. Rinsma, 35 j. H. K. va,n Schie, 3 mnd. HAARLEMMERMEER. OndertrouwdP. H. Pleterse en M. A. Hamelink, A. Vermeer en J. Pater, H. C. Noorman en T. v. d- Oever, M.- v. Tol en J. Dorst. Bevallen L. J. BenjaminRieldijk d., T. de Geusv. Meel, d., C. Teeu- w«nHuurman, d., M. M. Busv. Clusteren, d., M. RoodenburgGeert- sema, z., A. v. d. Ochtendde Ron, d., A. B. Westmaasv. Aalst, d., G. Hon- coopv. Zijverden, d., G. Amperse Oudenaaren, d_, D. Kortte—Kolle, z., J. v. d. SteltSteen wijk, d., A. Dek ker—v. Splinter, z., M. Bronkhorst Eijken, z. Overleden D. Beets, 60 j., A. Voge< laar, 25 j.. D. v. Tol, 25 j., D. de Rid der, 72 j., L. A. de Jong, 6 mnd., C. de Wit, 71 j., E. S. Jansen, 59 J. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVALLEN M. Durge, geb. Doesburg, z. A'. Nieuwenhuizen, geb. Beukrnon, d. J. Snijders, Vroegop. geb. Stengewis, zoon

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6