Een gevatte koutte SCOTFS Emulsion Onze Lachhoek hoop meent te mogen uitspreken, dat vdfc Kamer spoedig een andore Militie- wet ml bereiken, waarbij de quaestie van hot blijvend gedeelte geheel is opgelost'' NEDERLAND—VENEZUELA, Do minister van buitenlandsche za-; ken heeft Zaterdag aan zijn departe-j ment ontvangen, tot het voeren van nadere onderhandelingen over de Ne- derlandsöh-Venezuelaansche aangele genheden, den uaar de 'residentie af gevaardigden gevolmachtigde van Venezuela, dr. Grisanti, vergezeld van den heer Rodriquez den hem toe- ge voogden secretaris. FRANKRIJK EN NEDERLAND. De Parijseïvo correspondent der Tel. meldt: De Fransche minister van Buiten landsche Zaken, de heer Plchon, ver- eenigde aan een dejeuner een vijftig tal vertegenwoordigers van de bui tenlandsche pers. De minister, met wlen ik een inter view had bij gelegenheid der geboor te van Prinses Juliana, vroeg belang stellend naar den welstand van H. M. en de Troonopvolgster. Zijn Excellentie sprak de hoop uit., dat Koningin Wilhelmina in het aan staand o voorjaar een bezoek aan Pa rijs zal brengon, zooals het gerucht luidt. DE STORM. Al zijn de oevers van den Schinkel bij Amsterdam, die door den Amstel- veenscheweg begrensd worden, laag te noemen, toch komt het niet vaak voor dat het, riviertje zoo geducht de perken overschrijdt als Vrijdag het Jeval geweest is. Door de woedende «itormen uit het Zuiden opgezweept, j werd het water met zulk een kracht, over de lage weilanden gejaagd, dat) van de cellulaire gevangenis tot. zoo-; ver het oog reikte aan gene zijde van den Amstelveenscheweg, alles blank stond. De roei- en zeilvaartuigen van de talrijke verhuurders sloegen les, kelders liepen vol en ook de veende rijen nabij Amstelveen liepen onder, zoodat de Koenemolen zijn werk moest staken. Gelukkig is het water Zaterdag aanmerkelijk teruggeloo- pen. Wel zijn de weilanden nog zeer drassig en met uitgestrekte plassen overdekt, doch met den toestand van Vrijdag is er geen vergelijking meer imogelijk. De Koenemolen, die de veen der ij en moet droog houden, heeft zijn werk weer kunnen hervatten. De rielsnijder P. Laan te Nesser- gouwe is omgeslagen met zijn schuit en verdronken. Hij was ongehuwd. De hevige wind was oorzaak van het ongeval. Reuter meldt uit Wilhelmshaf en: Door de orkaan, die hier heerschte, is de Hollandsche tjalk „Ora et Labo- ra" op zee in nood geraakt. Vier per sonen verdronken daarbij. Bovendien verdronken nog twee matrozen van een andere tjaJk, en bij het reddings werk geraakte van de reddingsboot ook een man overboord, die men niet non redden. Verschillende polders in Friesland zijn onder*zeloopen. Het water drong in de stallen. Het vee moest in vei ligheid gebracht worden. De kapitein s.s. Heemstra", van Amsterdam te Harlingen aangeko men. heeft bij Hindeloopen den schip per en den knecht van de zinkende tjalk „Vrouw Sietske", van Frane- kor naar Amsterdam, gered. Onder Colijnsplaat, is de zeedijk rver een lengte van 8 meter wegge slagen. Deze doorbraak levert geluk kig geen govaor op voor den binnen dijk.' EEN REDDING. Men schrijft uit de Lemmer: Een kranig stukje reddingswerk werd hier door onze vlsschers uitge voerd Het tjalkschip „Maria", schip per Bakker van Zuidwolde, sloeg door het slechte weer tusschen Urk en Lera mer liggende, achter hare ankers weg en trachtte nu onder hevigen storm voor een wrakkig noodzeiltje de Lemsterhaven nog te bereiken. De geheele plaats in spanning. Ieder vakman zag onmiddellijk het gevaar in voor het ankerlooze schip om bij zulke hooge zee en ontredderde zei- iage de haven aan te doen of om het vrij te houden van de zoo gevreesden lagerwal. De schipper begreep zijn toestand ook en heesch de noodvlag. Onmiddellijk togen een paar hon derd visschers met trossen en vletten voorzien op de havandammen uit om te trachten, wanneer het binnenloo- pen der haven mislukte, verbinding met het in noodverkeerende schip te krijgen. Wat men algemeen ver wachtte, gebeurde. Voor de haven ge komen bleek de zeilage geheel onvol doende om aan het schip de noodige voortstuwing te geven en de haven binnen te loopen; het dreef nu dwars weg naar den nog een 600 M. ver ver wijderden lagerwal. Toch gelukte het den visschers de trossen aan het schip te bevestigen en na een paar uren van groote in spanning van de visschers en niet mind-ö. groote spanning der toeschou wers, kreeg men hec schip en de op varenden (er waren 10 kinderen aan boord) in behouden haven. Gaat men even na dat de stortzeeën aanhou dend de havendaramen onzichtbaar maakten, dat soms een zoom wit schuim alleen nog de strekking der dammen aanwees, dat de redders bil- na voortdurend tot aan het middel te water stonden, dan begrijpt men mis schien eenigszins den omvang, het gevaarlijke en moeilijke van dit red- dingwerk e» tevens do omstandighe den waaronder het werd verricht. Voor die zooveelste maal voelde men nu ook weer- de behoefte om de pie ren van onze zoo druk bezochte ha ven van behoorlijk remming werk te voorzien en tevens reddingsmateriaal beschikbaar te hebben, hetgeen, ook weer in dit geval, door particulieren moest worden verstrekt. DE BAROMETER. Naar aanleiding van de lage baro meterstanden, waarmede de storm van Vrijdag gepaard ging,, wijst men in 't Hbld. op den storm, welke 8 en 9 December 1886 over N.-W. Europa gewoed heeft. 8 December lag het storm centrum langs de N.W. kust van Ierland, al waar te Belmullet de barometer den buitengewoon lagen stand van 701.5 m.M. had (de daling sinds den vorl- gen dag bedroeg 46 m.M.!, 9 December bevond zich hei cen trum over het Noordelijk deel dér Noordzee. Ook bij ons te lande storm de het uit het Z.W. en was de baro meter sterk gedaald, o.a. was de stand: te Delfzijl en te Groningen 721.8, te Helder 718.2, te Amsterdam 721.2, te Vlissdngen 723.1. WIJZIGING DER DRANKWET. De raad der gemeente Barradeel, op merkende dat de huidige Drankwet aanleiding geeft, dat in het ééne dorp alle vergunningen kunnen zijn ver vallen en in het andere dorp het volle getal blijft, heeft besloten z'ch tot de Regeering te wenden, met ver zoek de Drankwet te wijzigen in dien zin, dat de gemeenteraad voor elk dorp een maximum vaststelt, i«*et dien verstande, dat voor de i^eie gemeente het maximum, bedoeld in art. 4 .worde bereikt en dat voor elk dorp overeenkomstige werking worde verkregen als thans, door bepaling van het maximum voor de geheele ge meente. SPEELSCHULD. Te Den Haag loopt het gerucht, d'at een officier aldaar het slachtoffer is geworden van een der bekende speel- gelegenheden en hij reeds de stad verlaten heeft. Zijn speelschuld zou ruim 20.000 bedragen. (De Tijd). IN EEN MOERAS OMGEKOMEN. Te Licbtoert (N.-Br.) is de heerj Heijnen, rentenier, in de duisternis van het pad afgeraakt, en in een moeras terechtgekomen. Hij zonk zoo vei- weg. dat hij er met geen mogelijkheid kon uitkomen. Toen men den ongelukkige vond, bleek hij door koude en ontbering om gekomen te zijn. BRANDEN. Hot fotografisch atelier ivan den heer Munsterman, Goudsche Singel, bij de Hugo de Grootstraat, te Rot-1 terdam, is Zaterdagavond met gehee-' len inhoud door brand vernield, door! een ongeval met een petroleumlamp. I Een groote voorr&ad cliché's enz. ging verloren. Met drie stralen werd de brand gebluscht. Het woonhuis van den fotograaf bleef gespaatrd. Alles is geassureerd. GRIEZELIGE VONDST. Aan den rechteroever van den Nieuwen Waterweg te Hoek van Hol land werd het lijk gevonden van een man in vergevorderden staat van ontbinding, waarvan hoofd en boe nen van den romp gescheiden waren. Het werd ter begraafplaats van 's- Gravenzande overgebracht. INBRAAK IN EEN KERK. Vrijdagnacht is ingebroken in de R. K. kerk van de H. Rosalia in de Leeuwenstraat te Rotterdam. Deze kerk wordt geheel door huizen inge sloten. Eenige zilveren beelden, een zilveren plaat, een voorstelling van j het avondmaal gevende, enz., te za- men elf stuks, waaronder beelden j van een kwart meter hoogte, zijn ver dwenen van het aldaar en van andere plaatsen in de kerk. De daders lieten zich vermoedelijk insluiten en ont kwamen over het dak met behulp van een ladder in de sacristie gevonden. Zij zijn tot nog toe onbekend. Zaterdagmorgen hebben recher cheurs het ge stole ne op een van de daken in de buurt teruggevonden. De beelden enz. waren gewikkeld in een jas, waarschijnlijk aan een van de daders toebehoorende. Ook is in de kerk een offerblok opengebroken EEN OUDE GESCHIEDENIS. Een jonge Duitscher, uit een klein plaatsje nabij Hannover, die in het groote Amsterdam verdwaalde, kwam daar bloot te staan aan berooving, als zoovele vreemdelingen, die niet met de Amsterdamsche kwartjesvinders- trucs op de hoogte zijn, in ieder ge val niet van hooren zeggen kennen. De bedoelde Duitscher, die daar (zoo vertelt de Tel.) In een hotel lo geerde, begaf zich met 3300 Mark in zijn portefeuille op weg, volgens zeg gen met de bedoeling om dit geld op een bank te deponeeren. Voor hij echter een dergelijke instelling be reikt had, kwam hij een landgenoot# tegen. Te zamen gingen ze na een praatje een glaasje bier drinken en aan het tafeltje waar ze zaten, zette zich al gauw een drietal vrienden van de dame. Men besloot gezamen lijk naar de woning van deze laatste te gaan en daar een kaartje te leg gen. Zoo geschiedde en de Duitscher was al gauw honderd Mark kwlit, die bij in den vorm van een bankbiljet uit zijn portefeuille haalde. De blik ken van de vier getuigen vielen' daar bij op den rijken inhoud en na af loop van het spel tuimelde per onge luk een van de speleirs om en tegen den Duitscher aan. Ze vielen beiden op den grorul. de anderen schoten te hulp en... toen de jonge Duitscher al leen op straat stond, bemerkte hij, dat zijn portefeuille met de 3200 Mark verdwenen was. Hij wendde zich tot de politie, de juffirouw werd gearres- teeird, maai-... zij wist van niets en de vrienden waren hoegenaamd geen vrienden. Ze moest weer op vrije voeten worden gesteld. De politie stelde een ijverig onderzoek in, maar als zoo vaak, zullen ook ditmaal wel de handige kwartjesvinders bulten schot blijven. BELANGRIJKE AANHOUDING. Door die marechaussee te Boxtel zijn gearresteerd Petrus van den A. en Hendrikus M., arbeiders te Schijndel. Hun wordt ten laste gelegd, in den nacht van 23 op 24 October een aan zienlijk bedrag aan goud en papieren geld te Keirrendenk (Pruisen) te heb ben gestolen ten nadeele van de weduwe Opgenorth. Na den diefstal waren ze naar Nederland gevlucht. DE DIEFSTALLEN BIJ PHILIPS Co. TE EINDHOVEN. Dezer dagen weird in de Gloeilam penfabriek „Volt" te Tilburg huiszoe king gedaan en een belangrijk docu ment, bevattende berekeningen, sta ten en tabellen, in origineel ontvreemd uit de fabriek van de firma Philips Co. te Eindhoven, door de rijkspolitie in beslag genomen. De getuigen veir- hooren in dezen uitgebreiden diefstal duren voort. PERSDELICT. De uitgever van het „Haagsche Nieuwsblad" wordt, zoo meldt L. en V., bedreigd met een proces dat de heer Henri ter Hall hem zou aandoen als hij niet den naam van den schrij ver noemt van een „ingezonden stuk" dat door den heer Ter Hall van belee- digende strekking wordt geacht. Uit de Arbeiderswereld TYPOGRAFEN-ACTIE. Men meldt uit Groningen De drukkerspatroons hebben den typografen, die met een staking drei gen, bericht, dat zij oogenblikkelijk geen loonsverhooging kunnen toe staan. Een patroon heeft echter de eischen gedeeltelijk ingewilligd. Sport en Wedstrijden VOETBAL. SPARTA—HAARLEM, 2—1. Onder begunstiging van prachtig voetbal-weer werd bovenstaande wed strijd gespeeld. Het veld, dat wel la waar veel van den regen geleden had, was toch nog goed bespeelbaar, hoe wel tal van val- en glijpartijen na tuurlijk onvermijdelijk waren. Hon derden voetbal-enthousiasten waren naar den Schoterweg gestroomd, erj het stond dan ook ijl een drie-dubbele haag langs de lijntjes. De kansen van beide clubs werden druk besproken, maar men gaf toch algemeen Sparta den voorrang. Even over tweeën staan, onder de beproefde leiding van scheidsrechter H. A. Tromp de volgende elftallen te genover elkaar Sparta: Verduin, De Bruin, Jacobi, Katan, De Korver, Nieuwenhuizen, v. d. Wolk, De Groot, Ruffelse, Boer- dam, Poortman. Haarlem: Philips, Thorn. Miller, Bouwmeester, Verwey, Patrick Miller, Alb. Haak, Healey, S. Veen, De Wolff, Serné, Utermark. Onder een vroolijk zonnetje ontwik kelt zich dadelijk een goed, vurig spel, waarbij de bal meer op de Spar ta- dan op de Ilaarlem-helft is. Onze stadgenooten hebben ook het nadeel van den wind, die evenwel slechts zwak is, en daarbij nogal dwars over het veld staat. Al dadelijk moet Ver duin, de Rotterdamsche keeper, die den ganschen wedstrijd door prachtig spel te zien gaf, handelend optreden, wait hij dan ook naar béhooren doet. Nu en dan komt de rood-witte voor hoede gevaarlijk opzetten, maai- de Haarlem-backs, en in laatste instan tie Utermark, bezweren alle gevaar, 't Haarlem-elftal en speciaal de voor hoede, is stukken beter dan verleden week, en Thomas Miller blijkt een waardig remplagant voor Jurrie Haak te zijn, die wegens een knie ongeval niet spelen kon. Toch rnaken de gastheeren het eer ste puntje. Na een algemeen ophren- gen van het Rotterdamsche quintet, weet Ruffelse met een mooi schot, juist in bet hoekje, en voor Uterioork onmogelijk te houden, het eerste doelpunt te maken. (10). Er is pas een kwartier gespeeld, en menig Haarlem-supporter kijkt be nauwd, als v. d. Wolk of Poortman met uitstekende voorzetten het leder voor de voeten van Do Groot of Ruf felse plaatsen. In dien tusschentijd zitten de rood- broeken ook niet stil en het is Thomas Milieu-, die een goed schot op het Rot terdam-doel afzendt, dat evenwel in Verduin's handen belandt en keihard retour gezonden wordt. Even later doet zijn broeder hetzelfde, maar ook dezen goedgerichten bal weet de rood witte doelwachter op waarlijk schit terende wijze te keeren. Hierna poogt Healey den gelijkmaker in het net te stoppen, maar de Sparta-verdediging geeft telkenmale een niet thuis. Een corner op het Rotterdamsche doel heeft al evenmin succes. Het is wer kelijk voor de roodbroeken in déze periode om wanhopig te worden, maar het schijnt, dat het zoo dubbel en dwars verdiende puntje maar niet komen mo& Het spel is van beide zijden forsch, dat van Jacobi zelfs een oogenblik él ie forsch, wat hem een terechtwij zing van Tromp op den hals haalt. Het scheen namelijk, of hij Healey „nam", wat deze laatste evenwel na den wedstrijd ontkende. Ze waren, zei Healey, samen uitgegleden. Het gladde veld laat zich ook gel den, telkens liggen er een paar tegen standers op den grond, wat zeer aan een toeloopenden derde ten goede komt. Na een vrij langdurige Haarlem- over'heersching komt Sparta weer op zetten De Groot krijgt den bal en ti'apt langs den uitloopenden Uter mark het leder in 't verlaten doel. In het doel. Neen, nog niet, want blik semsnel is.Serné in de Haarlem-goal gesprongen, en het is tegen zijn voet, dat het bruine monster terugspringt en ver liet, veld in gaat. Op hoogst gelukkige wijze werd alzoo een zeker doelpunt voorkomen. Even later wordt een keihard schot van Patrick Miller uitmuntend door den Sparta- keeper gekeerd en kort daarop is hrt pauze. Het algemeen gevoelen is, dat Haarlem zich kranig tegen de ge- vreesde Rotterdammers gehouden heeft, en een zware tegenpartij ge weest is. Toch zijn de kampioenen een punt voor en dat is heel wat Na de thee wordt Verduin al dade lijk aan het werk gezet, maar het rood-witte doel lijkt wel betooverd, en een schot van Philips, dat naar ieders berekening toch zitten moest, weet de Sparta-keeper er nog juist buiten te houden. Even later lost Poortman een kogel op Utermark, dien de Haarlemsche doelwachter slechts ten kaste van eer- hoekschop weet te keeren. Het uit dien corner volgende schot wordt door Serné schitterend weggewerkt, die aldus voor de tweede maal een bijna zeker doelpunt voorkwam. Een oogenblik latei- zendt De Groot een schot in, dat even naast gaat. Dan zet Haarlem weer op, eenigen tijd zijn de kampioenen zoo goed als in gesloten, 't is voor bet Sparta-doel een langdurig heen en weer getrap, maar geen bal doet het vijandelijke net trillen, Dan is het Boerdam, die na mooi samenspel van de geheele Sparta-voorhoede een prachtkans ver knoeit, door hoog over te schieten. Even later is Haarlem weer aan het woord; Philips zet uitstekend voor, maar geen der middenspelei's van Haarlem is ter plaatse aanwezig, en een geweldige trap van Jacobi zui vert liet terrein. Van beide zijden gaat men nog al ruw te werk, en nu eens kent Tromp aan de eene, dan weer aan de andere partij een vrijen schop toe. Het publiek brult om een puntje, en het komt ook, maar niet van onze studgenooten. Een corner wordt door Van der Wolk'op het Haarlem-doel genomen, een prachtige voorzet, en het is Ruffelse, die het leder weet in te koppen,voor Utermark absoluut onhoudbaar. (2—0). Er is dan nog vijf minuten speel tijd, en Haarlem zet ei- alles op, om tenminste één tegenpuntje te bemach tigen. Vier corners vlak na elkaar hebben geen succes, maar eindelijk, als er nog een kwart minuut te spe len is, weet Patrick Miller met een mooi wingschot den bal langs Ver duin te jagen. (21). Nauwelijks is weer afgetrapt, of Troinp's fluitspel kondigt het einde aan. Sparta heeft dus gewonnen, of schoon Haarlem minstens een gelijk spel verdiend had. De groote fout zit nog steeds in de voorhoede. Die speelt nog niet genoeg samen en kan ook niet op het beslissende moment schieten. Verwey vooral verknoeit menige prachtkans. Als ik captain Utermark eene op stelling mocht voorstellen, zou het de volgende zijn Philips, Th. Miller, Bouwmeester, Jur Haak, Patrick Miller. M. i. zou dit het beste Haar lem-quintet zijn, dat saam te stellen valt. De overige roodbroeken volde den zeer goed. Van de Spartanen noem ik in de eerste plaats Verduin, dan De Kor ver, De Groot, en Ruffelse. De ove rigen waren vrij goed. Scheidsrech ter Tromp uitstekend. De kampioenen gaan tijdens de Kerstdagen naar België toe: 25 Dec. speelt Sparta te Antwerpen tegen de A. F. C. „Antwerpen" en 26 Dec. te Brussel tegen de R. G. de Bruxelles. NEDERLANDSCH ELFTAL. Daar Otten door ongesteldheid verhinderd is mede te gaan, worden nu achterspelers: Ndeuwenhuizeai links en Peltzea- rechts. Snethlage zal als aanvoerder fungeeren. In de Engelsche bladen vindt men het elftal, dat 11 dezer te Hamford Bridge in de Amateur International Match tegen een Nederlandsch elftal zal spelen. Het Engelsche elftal be staat uit: R. P. O'Donnell (Reading), doel; W. S. Corbett (Birmingham) en Herbert Smith (Reading), achter; K. R. G. Hunt (Leyton), F. W. Chapman (South Nottingham), en R. M. Haw- kes (Luton), half achter); A. Renry (Fulham); V. J. Wooward (Chelsea) (kapitein);; H. Stapley (Glossop), A. S. Owen (Leioester Fosse) en E. W. Williams (Portsmouth) voorwaarts. In reserve worden gehouden C. S. Ranee (Clapton) en W. Steer (Queen's Park Rangers). Scheidsrechter is de Belg C. Ba- rette. Gemengd Nieuws EEN VREESELIJK FAMILIE DRAMA. Maandenlang verduurde ellende, veroorzaakt door werkloosheid en ziekte, heeft den kapper Pobosz, te Berlijn, tot het onzalige besluit gedre ven, zijn vrouw, twee van zijn drie kinderen en zichzelf van het leven te berooven. Er bestaat flauwe hoop, het derde kindje, pas drie maanden oud, nog te redden. Sedert 1 Juli woonde de 34-jarige kapper Otto Pobosz, met zijn vijf jaar jongere wouw en drie jonge Mn de ren, een knaapje van 4 jaar, en twee meisjes, respectievelijk 2 jaar en drie maanden oud, In een klein, moeilijk warm te stoken kamertje van een achterhuis in de Weinstrasse. Aan meubelen bezat het gezin, dat vroeger betere tijden had gekend, maar na zijn ven-huizing naai- de we reldstad, twee jaar geleden, met al lerlei tegenspoed te kampen kreeg, nog slechts het allernoodigsto. Toen Pobosz de woning betrok, was hij sedert Maart zonder werk, en vond in dien ganschen langen tijd nog slechts op Zaterdag en Zondag werk als noodhulp. Het zeer beschei den en fatsoenlijk optredende echt paar verwekte in de groote huur kazerne algemeeno deelneming, en vaak deden sommige buren moeite, werk te krijgen voor den kapper. Pobosz echter was, door de herhaal de slagen van het noodlot, aan zwaar moedigheid gaan lijden, en geloofde vast en stellig, dat zijn schukleiscliers dadelijk op alles beslag zouden leg gen, als hij een vaste positie kreeg. Met de huishuur, tien mark 's maand,s was hij reeds lang ten achteren. Sedert eenige dagen nu had de vrouw, een geboren Engelsche, gewei gerd om eenig voedsel te gebruiken. „Als mijn man geen werk heeft, mag ik niet eten", verklaarde zij aan de buren. Nu verkocht de man zijn laatste meubelen om zich een revolver te kunnen aanschaffen. In den vroegen morgen beging bij, met toestemming van zijn vrouw, de vreeselijke daad. Om half zeven hoorden buren snel achter elkaar vijf schoten vallen. Zij drukten de gesloten deur van Pobosz' woning in en weken ontzet terug bij den versGlirikkelijken aanblik op hun armzalige kribben lag het gehee le gezin, in bloed badend, dood of rochelend in de laatste doodsstuïpen. De vrouw was al dood, een kogel was haar in het hart geschoten. Pobosz stierf op weg naar het ziekenhuis, waai- ook het kleine ventje en het oudste meisje spoedig daarop stier ven, allen tengevolge van schotwon den in den rechter slaap. Alleen het meisje van 3 maanden kan wellicht worden gered. Pobosz had ook vergif gekocht, maar daar geen gebruik van ge maakt. In een achtergelaten brief aan zijn vader, die het vrij goed heeft, maar aan wien het gezin van den kapper uit trots nimmer eenigen steun wilde vragen, verklaart Pobosz zijn daad en geeft, hij zijn spijt, te kennen, dat hij zijn vader geen zoon is geworden, zooals men had mogen verwachten na de goede opvoeding, die hij had genoten. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE HAMBURG. Het chemisch onderzoek van de spijzen en het kookgerei in het krank zinnigengesticht Friedrichsberg te Hamburg heeft aangetoond, dat noch de rijst, noch de bananen, waarvan de zieken gegeten hebben, bedorven waren, maar dat elf ketels, waarin de spijzen voor de zieken gekookt werden, veranderingen aanwijzen, die mogelijk te voorschijn werden geroe pen door vergiftige stoffen, die in de spijzen gemengd werden. Of een krankzinnige, öf een beambte van het krankzinnigengesticht zich daar aan heeft schuldig gemaakt, is nog niet bekend. Naar verluidt, wordt een der beambten verdacht uit gekrenkte eerzucht de gruwelijke daad ge pleegd te hebben. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. is de deur waardoor menige ernstige ziekte naar binnen komt Maar Scott's Emulsion sluit de deur, voordat de ziekte bare intrede kan doen. Door bare zuiverheid, licht-verteerbaar- beid en genezende kracht heeft Scott's de reputatie verkregen van DE standaard-emulsie te zyn. Om echter zeker te zyn dat men de standaard-emulsie werkelyk krygt, is het noodig te weten dat de echte Scott's Emul sion uitsluitend bereid wordt door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Viscli) op elke verpakking voorkomt. Zonder deze kenmerken is de emulsie niet de echte en heeft dus ook niet de hoedanigheden van Scott's de standaard-emulsie. By alle ApotheRera en Drogisten< Pers-Overzicht DE INVOERRECHTEN, 't Algemeen Handelsblad schrijft: Met belangstelling hebben wij en ongetwijfeld zeen- velen met ons de mededeeling van den Voorzitter der Tweede Kamer gelezen, dat de minis ter van financiën zeer ernstig over weegt bet voorstel tot „voorloopige" verhooging van het tarief in te trek ken wegens den verbeterden toestand der geldmiddelen. Lettende niet alleen op de principi- eele bezwaren tegen tariefsverhooging maar bovendien op de zeer ernstige bezwaren voor handel en nijverheid verbonden aan eene „voorloopige" wijziging van het tarief &an het niet anders dan toegejuicht worden, dat de minister zijn ter kwader ure op geworpen denkbeeld laat varen. Wij wenschen den Minister- daar om ook -niet te hard te vallen wegens de motiveering van zijn besluit, maar toch komt het ons voor, dat niet heel gezwegen mag worden over de lichtvaardige wijze waarop zoowel bij de indiening al sthans bij de in trekking van het voorstel over den financieelen toestand van het land gesproken wordt. Bij de indiening in September werd het voorstel gemotiveerd door den hoogst ernstigen toestand van lands geldmiddelen. Ongetwijfeld was de toestand half September on bevredigend, maar toen reeds kon met groote mate van zekerheid nage gaan worden, dat ten gevolge van het jaarlijks terugkeerende verschijnsel, dat de Rijksmiddelen In de maanden September-December in verhoudinf belangrijk meer opbrengen dan fcn di eerste acht maanden van het Jaar, de positie aan het einde van het. jaar aanmerkelijk gunstiger zoude zijn. PARLEMENTAIRE ENQUèTE. Het Vaderland schrijft o.m.: Ofschoon het besluit der socialisti sche fractie om het voorstel te doen tot eene parlementaire enquête prak tisch gesproken weinig resultaat be looft, zou het. toch verkeerd zijn, uit het feit, dat het besluit werd geno men daags nadat De Standaard de aankondiging van dr. Kuyper's plan nen tot het instellen van een raad van eer bevatte, de gevolgtrekking af te leiden, dat deze vorm van onderzoek alleen door de socialisten wordt ver langd, of althans dat, afgezien van de socialisten, een onderzoek door een raad van eer voldoende wordt geacht. Van onze zijde gaven wij reeds als ons gevoelen te kennen, dat dir. Kuy per's aanbod om de uitspraak van een eeregericht in te roepen een goe den Indruk zou hebben gemaakt, zoo lang nog niet met een enquête was ge dreigd. Doch toen dat eenmaal was geschied, en hij zich eerst daarna voor het minder ver strekkend en minder diepgaand onderzoek door een raad. va.n eer verklaarde, moert di>t wel den indruk hinken, dat hij zich liefst met. het minst er af maakt. Het is dan ook niet waar, wat Het Centrum schreef, dat het aanbod van een raad van eer getuigt, dat dr. Kuy- per het volle lieh tniet- schuwt. Veel eer wekt zijn besluit den schijn van wat een R. K. blad, Het Huisgezin, noemde het aangrijpen van een red dingsplank, en karakteriseerde als faire bonne mine mauvais jeu. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Grotius, van Bata via naar Amsterdam vertrok 4 Dec. van Sabang. Het stoomschip Billiton, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 4 Dec. Straat Bonivacio. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, vei-trok 4 Dec., van Colombo. Het stoomschip Rijnland, van Am sterdam naar Buenos-Ayr es, pas seerde 3—4 Dec. Teneriffe. Het stoomschip Zijidijk arriveerde 4 Dec. van Montreal, laatst van Ham burg, te Rotterdam. Het stoomschip Banda veirtrok 4 Dec. van Amsterdam naar Hamburg. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Dordrecht. K. Weijers, kleermaker en winkelier, te Puttershoek. Rechter commissaris mr. G. Ribbius curator mr. A. J. Vliegenthart. Alkmaar. Oudes Gzn., winkelier te Alkmaar. Rectiter-cornmissaris mr. A. D. H. Fockema Andreae curator mr. W. F. A. Verhoeff. Heerenveen K. de Vries, koopman en kleermaker te Dragten. Rechter commissaris mr. J. P, Cleveringa i curator mr. J Wolfman. Geëindigd II. Küppers, te Posteriiolt. W. van Bree Mzn., te Someren. De boedel van wijlen mr. O. This- sen, te Roermond. M. G Taas, te Amsterdam. E. A. F. M. de Bruyne, vroeger te Ginneken. A. Bouman, koopma nte Bruinisse. In het faillissement van C. de Nooy schilder te Hilversum is ter vervan ging van mr. H. F. H. Wilbrink Hoit- sema, benoemd tot curator mr. V. H. Rutgers. Surséance van betaling M. C. Gertrude van Herwijnen, echtgenoote van W. W. Meijer, open bare koopvrouw in manufacturen te Maastricht, bewindvoerder mr. F. Tripels deskundige W. A. van der Wie le. Zij. Zeg, mannetje, de volgende week ben je jarigwat wil je dan van me hebben Hij. Kijk eens, vrouwtje, je weet wel, dat ik je op je 'verjaardag dien mooi en pelsmantel cadeau gedaan heb. Zij. Ja, daarom wil ik je nu ook een mooi cadeau geven. Hij. Neen, geef me dan het geld om dien mantel te betalen. WETENSCHAPPELIJKE MEENING. Jonge dame. Hoe zou het toch komen, professor, dat alle groote pia nisten van nature zoo'n overvloed van haar hebben Professor. O, mejuffrouw, de na tuur voorziet in alles. Zeer waar schijnlijk schonk zij hun deze am de vliegen weg te houden, terwijl zij spe len. UIT EEN ROMAN. De gravin stortte met een ontzet ten den gil ter aarde.... Toen zij weer bijkwam, was ze een lijk. VRIJGESPROKEN. Vrouw (vol spanning tot haar man, die uit de rechtszaal thuis komt). Wel Man. Vrijgesprokenop 'n on- noozele veertien daagjes na President. Het komt mij voor, dat ik u ken. Gij zijt reeds meer voor mij verschenen. Beschuldigde. Meer dan eens, meneer. Maar, wat is u dik gewor den 1 Professor. De statistiek heeft bel wezen, dat de vrouwen langer leven dan de mannen. Ja, dat geloof ik ook, althans de weduwen. VOORZICHTIGE VOORBEREI DING. Agent. Had uw man vanmorgen zijn nieuw stel kleeren aan Juffrouw A. Ja. Agent. D'r is niets van over. Juffrouw A. Hoe komt dat dan Agent. Uw man is door dvna» mlet in de luoht gevlogen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6