Verschijnt dtgeKjfca, behalve op Zen- en Faestdaqar. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Zaterocmmoiiaag Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724» AGENDA Stadsnieuws 27e Jaargang. No. 8117 DONDERDAG 9 DECEMBER 1909 ABONNEMENTEN PEK BREB ffiAANDBMi Voor Haarlem 1.29 Voor de dorpen in den omtrek «raar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1J9 franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 W Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0 37 >je omstreken en franco per post 145 CKjfaya der VennoffitseÈap tonrens Cosier. DIrscteat S. C. PÈE8BBÜ8E AD VERTENTJÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten hef Arrondlsctffisat f t—elke regel meer a Reclames 30 Cent per rcceL Abonnement aanzienlijk rabat Haarlem van 1—5 regei^j Advertenöön van Vraag en Aanbod, hoogstens'zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groots Roatstmai Drukkerijs Zuider Buitenspaara® 0. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Js altsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y.ALTA, Warmoesstraat 76—78, Arasterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 10 DECEMBER. Schouwburg: Holl. Tooneelgez. Niets te declareeren?, 8 uur. *De Kroon: Concert Mario en Elisa beth Paci, 8 uur. Bron gebouw: Rolschaatsenbaan opend van 8—11 uur. De Kroon: Ned. Bond v. Ziekenvarp. 'Algemeen© vergudaring, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1049. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Er hecrscht in den Raad al sinds lang een zekere ontstemming ten op zichte van de Commissie van toezicht pp bet museum. Men kon het, wan neer de schilderijen-quaestie ter sprake kwam, hooren aan de stem men en zien aan de gebaren, hoewel officieel, ronduit nooit afkeuring over haar beleid in de vergadering is uit gesproken. Althans niet rechtstreeks, wel indirect. Toen eenige weken ge leden de heer Koster voor het lid maatschap van de Commissie bedank te en deze een ander in zijn plaats voordroeg, benoemde de Raad dezen candidaat niet, hoewel men niets te gen hem had, maar den heer Middel koop. En nu gisteren de voorzitter van de Commissie, Jhr. Van de Poll, voor een herbenoeming werd voorgedra gen, kreeg hij van de 29 stemmen er slechts 16, terwijl 11 op den heer Krelage waren uitgebracht. Uit deze cijfers bleek, dat er evenals den vorigen keer een soort van af spraak onder de Raadsleden heeft bestaan, maar dat de meerderheid dezen keer niet mee is gegaan. Geen wonder den eersten keer was er een open plaats te vervullen en kon de Raad dus benoemen wien hij verkoos, ditmaal was men minder vrij. Het gaat toch, naar mijn overtuiging, niet aan een zittend lid niet opnieuw te benoemen, tenzij men ten opzichte van zijn beleid ernstige grieven heeft. Die grieven moeten dan jok evenwel duidelijk wor den uitgesproken. Hiermede is tevens aangegeven, waarom naar mijn overtuiging de Raad niet dezeu vorm van afkeuring niet op den goeden weg is. Ik weet in het geheel niet, of de heer Van de Poll de op deze manier gedane herbenoe ming zal aannemen, maar ik vlaag toch, of deze tactiek zal worden voort gezet. Moet, wanneer over een jaar een ander lid van de Commissie af treedt, ook deze weer door de cordons gaan en het aan 't toeval overlaten, of hij op dien tocht al dan niet be zwijken zal Met andere woorden door den Raad wel of niet zal worden herkozen Mij dunkt, deze manier van doen Is wat k 1 o i n 1 i c h. Heeft de meer derheid van den Raad bezwaren tegen het beleid van de Commissie, dan is er een andere, betere weg, om daar van te doen blijken. Twee of drie van de Raadsleden hebben dan maar een mvtie van afkeuring voor te stellen, wauover de Raad zich dan kan uit spreken. Ik geef toe, dat dit niet aan genaam en niet gemakkelijk is. Het eerste niet, omdat niemand in een openhaar college er op gesteld zal zijn, in ronde woorden bet beleid van een under college af t© keuren. En het tweede niet, omdat wel blijken zou, dat het juist omschrijven van de grie ven tegen de Commissie zoo heel ge makkelijk niet is. Maar voor zijn gemak is iemand is bezig, zich op eigen gelegenheid te verdedigen het wordt waarlijk tijd, dat de Raad zich flink en ferm spreekt over de grieven, die hij tegen de Commissie meent te hebben, zoo dat deze zich daarop uitvoerig en pre cies verdedigen kan. Ik heb reden te vermoeden, dat, wanneer de meerderheid den beer Van de Poll niet had herkozen, een verklaring in den Raad zou zijn volgd. Ik zou zeggen die had vóór de stemming moeten zijn ge-daan. Maar 't is waar dan kon men, minderheid blijvende, vreezen voor een ,,mal" figuur. Mij dunkt integen deel, dat de oppositie don een goed, dat is een kloek, figuur zou hebben gemaakt. Wanneer ooit een geschiedschrijver het noodig mocht vinden, de historie van den Haarlemschen gemeenteraad van deze jaren na te gaan, dan zal hij met recht van een s t e e n t ij d- p e r k mogen gewagen. Er gaat haast geen maand voorbij, of worden onthaald op een debat over keien en klinkers. Op den Wagenweg begonnen, trekt ze als een besmettelij ke ziekte, keiklinkerepidemie, de gan- sche gemeente door en heeft zich nu al buiten de Amsterdamsche poort, op de gronden van den heer Oostenbroek, vertoond. De heer Thijssen namelijk meende, dat de eigenaar een bepaald bedrag had te betalen voor een doelmatige bestrating en dat dan later het mate riaal zou kunnen worden bepaald. Dc heer Van Sty rum achtte dat even wel in strijd met de verordening, die voorschrijft, dat de kosten der be strating betaald moeten worden. Bom Conflict 1 Twijfel 1 Plan tot aanhouding, universeel geneesmiddel zoodra er een eenigszins diepgaand verschil van meening is. Zoover kwam het gelukkig niet, want wan neer er één zaak is, die nu eindelijk eens behoorde te worden afgedaan, was het 't bouwplan van den heer Oos-tenbroek. Eindelijk en ten laatste beloofde de heer De Breuk, dat de Raad, nu hij daarop zoozeer gesteld bleek te wezeu, de keuze van liet be stratingsmateriaal hebben zou. ,Dank u wel", zei de heer Thijssen, en er was reden tee, want juist die bestratingsquaestie houden B. en W. gaarne aan zich, terwijl de Raad. zij nerzijds er in te zeggen wil hebben. Zonder hoofdelijke stemming werd x het voorstel zelf goedgekeurd. Daarmee is een lange periode van onderhandelen, van requestreeren, van lange stukken en beschouwingen, afgesloten, maar de keiklinker-quaes- tie sterft niet meerdie is hoogstens schijndood en zal nog jaren lang als een vervelend spook boven onze hoof den zweven, om daarop ieder oogen- blik neer te kunnen vallen. Maai' aanhouden moest de Raad toch. Een vergadering, waarin niets wordt uitgesteld, kan niet voor- vol doorgaan, 't Bleek, dat het voorstel tot wijziging van de verordening cp dc aanstelling en de bezoldiging van de ambtenaren bij Publieke Werken niet bij de Commissie voor Publieke Werken in behandeling is geweest. Je zou zeggen waar dient dan zoo'n Commissie voor Ze krijgt het voor stel dan nu ook om advies. Er komen voor de liefhebbers nu weer verschillende plaatsen in Com- missiën open. Overeenkomstig het ge bruik heeft de heer Loosjes, wegens zijn benoeming als wethouder, voor het lidmaatschap van verschillende Commissiën, van toezicht op het mid delbaar onderwijs, van de tramplan nen en van de bezwaarschriften bedankt. Hoe zal zijn vulpen hebben gebeefd, toen hij van die laatste Com» missie afscheid nam. Van vreugde dat werd voorgesteld aan iemand to Sloten een stuk land bij het Slacht huis voor vijf jaar te verhuren en dat. toen de hear Spoor deed opmerken, dat in dien tijd de grond niet als bouwgrond zou kunnen worden uit gegeven, de wethouder Dr. Kruseman antwoordde „er zal in de eerste vijf jaar niet gebouwd worden, de situatie is niet gunstig." Toch heeft men zich, bij den aan koop van de gronden aan het Zuider Buitenspaarne, wel degelijk gevleid met spoedige bebouwing van de ver schillende terreinen. Nu blijkt do „situatie niet gunstig". In financiee- Len zin is het slachthuis wel oen rampspoedige onderneming. J. C. P."" geen lid van den Raad en voor zijn natuurlijk, omdat deze vergaderingen pleizi fr maar zelden. In elk geval kau het, naar mijn oordeel, zóó niet voort gaan. at men wellicht tegen een college heeft, moet men niet op een cake-, lid van dat college verhalen. Zoo komen er onzuivere toestanden in de wereld. De zaak wordt toch al zoo verward. De hoer Koster bedankte voor zijn lidmaatschap en verkoos dus blijkbaar de verantwoordelijkheid niet langer te dragen, de heer Bredius zoo ontzaglijk veel tijd kosten. Het is een van die baantjes, die men niet aan zijn vrienden gunt Misschien zal de lezer uit dit over zicht al begrepen hebben, dat het een vergadering van geringe beteekenis is geweest. Inderdaad had ze zoo weinig te beteekenen, dat de stemlijst blank is gebleven. Er werd niet één keer hoofdelijk gestemd. liet eenige, wat dan ook nog vermelding verdient, is, EEN NIEUWE BAD- EN ZWEM- INRICHTING. De heer A. A. Sprenger, die zooals men weet de Zwem- en badinrichting aan de Houtvoart exploiteert, heeft aan den Raad een Darrein verzocht, I o mdaarop een overdekte Bad- en Zweminrichting te bouwen, een der gelijk plan dus, als de heer Graichen te Bloem endaal heeft. Dit voornemen koesterde de heer Sptrenger echter reeds geruimen tijd. Toen in 1884 de zwemschool van het Zuider Buiten- Spaarne naar de Houtvaart verplaatst werd, ontwierp hij reeds een sehels- plan voor een dergelijke inrichting, doch na informatie iu het Buitenland en in Den Haag, werd van dit plan afgezien wegens de hooge bedrijf»kos- kosten. In den laatsten tijd drongen ver schillende bez kers van de school aan do Hout» aar t er bij den heecrj Sprenger op aan, dat hij een over- dekte irwlehnng zou bouwen, die don tevens meer in het centrum der stad zou kunnen komen, 't welk aan te be velen zou zijn, daar mannen van za ken en dames dc school aan de Hout- vaart wat afgelegen vinden. De hoer Sprenger heeft nu een plan gevormd, dat naar hij meent, goede bedrijfsresultaten zal opleveren, hoe wel hij zich niet ontveinst, dat de ex ploitatie hem veel moeite zal kosten. Het doel is, om de nieuwe inrich ting te coinbineeren met die aan de' Houtvaart, in dien zin, dat de abon- né's van de Houtvaart tegen een bil lijke abon nementsverhooging gebruik zullen kunnen maken van de over-j dekte school. Door er verder een in-{ richting voor Zweedsche gymnastiek aan to verbinden, denkt de directeur i de exploitatie meer loonend te maken. Het terrein, dat de heer Sprenger op 't oo gheeft, is hetzelfde, dat dej heer Graichen heeft gevraagd, nL de grond tusechen de H. B. S. en de M. U. L. O. school aan de Raaks, of schoon hij ook genoegen neemt met een ander terrein van dezelfde grootte De inrichting zou een oppervlakte besiaan van 1ÜÖ0 vierk. M. met een bassin van 12 M. breed, 30 M. lang, en 2 M. diep. Er om heen zijn 60 tot 70 kleedkamertjes ontworpen en 20 stort- en voetbaden. Dan twee kleed kamers voor dames en heeren met garderobe, een instructiekamer, het lokaal voor Zweedsche gymnas tiek en kantoorlokalen. De fietsenstalling, ontij zeringsin- stailatie, verwarmings-inrichting, pompmachines en waschlokaal wor-l den ondergronds aangebracht. Wegens de groote kosten heeft do hew Sprenger niet het plan kuipbaden in te richten. Wanneer alles gaat, zooals hij zich dat voorstelt, denkt de heer Spren ger do nieuwe inrichting in Juni van 't volgend jaar te kunnen openen. Besm. Ziekten. In de week van 1 tot en met 7 De cember 1909 is te Zandvoort 1 geval van diphtheritis voorgekomen. Te Sloten 1 geval van typhus en 1 geval van roodvonk. Uit de rails. Hedenmorgen omstreeks negen uur liep op den hoek van de Kampervest een goederenwagen der E. S. M., ge laden met steenkolen uit de rails. Na een kwartier werken gelukte het den wagen weer in de rails te bren gen. Van de aankomende trams moee- '«n de passagiers ove>rs+anpen. VRAAG EN ANTWOORD. Ons bureau werd vereerd met eeu bezoek van vier jonge dames, die ons deze vraag kwamen stellen „Heeft een leeraar het recht, zijn „leerlingen, meisjes van 16 A 17 jaar, „zonder gegronde redenen, in een „driftbui te slaan Er werd vandaag nog antwoord gewenscht. Begrij pel ijker wijs was er haast bij En wij haasten ons dan ook, overeenkomstig onzen plicht, om te antwoorden Neen, neen, NEEN! Met of zender driftbui mag de leeraar niet slaan. Maar nu dit dan vast staat, zou onze redactie eens aan de vier jonge dames willen vragen Waarom was die leeraar zoo driftig Zou 't kunnen wezen, wij vragen het met de meest mogelijke bescheiden heid, dat een van haar, of twee, of dirie of misschien alle vier (ja, 't komt heusch voor!) den leeraar geplqagd hebben, bijvoorbeeld door lachen, pra te^ omkijken, niet opletten, zóó dat hij er eindelijk, na veel vermaan, tureluursch van werd? Is dat misschien mogelijk? Zoo niet, dan staat de courant mor gen voor een fier antwoord van het geacht© viertal open; zoo ja, nu dan staat de courant evengoed open, maar dan voor een boetvaardig bescheid. Wij wachten met belangstelling. DE CENTRALE WERKPLAATS DER H. IJ. S. M. De minister van waterstaat schrijft in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer o.m.: Het stelsel van betaling voor aan besteed werk of stukwerk komt ook buiten het spoorwegbedrijf veel voor. De bewering, dat In de centrale werk plaatsen der spoorwegen de arbei ders slechts bij ge jaagden arbeid meer dan het gewone loon kunnen verdie nen, kan niet worden toegegeven, evenmin dat het bedoelde stelsel een nadeeligen invloed op d© qualiteit van het werk moet hebben. Klachten over slechte leiding, bevoorrechting van personen, die zich bij de chefs aangenaam weten te maken, slecht© arbeldsverdeeling en willekeurige ba oordeeling van proefstukken komen voor, maar dit kan bij een groot per soneel geene verwondering wekken; aan het Staatstoezicht op de spoor wegdiensten is de gegrondheid dezer klachten echter niet gebleken. Wat de werktijden betreft, deze bedragen 10 uren per dag, wat ondergeteeken- de niet te lang voorkomt. Ook naar de werkwijze in de centrale werk plaats der Hoilandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij te Haarlem werd, ln verband met ingekomen klachten, een onderzoek ingesteld, waarbij de juistheid dar geuite grieven niet is gebleken. Invoering van stukloon voor sjouwers en poetsers is, in ver band met den arbeid, dien deze werk lieden verrichten, als algemeene regel niet mogelijk. Bij de werkzaamhe den, die er meer in het bijzonder voor in aanmerking komen, genieten zij stuk geld. TOT NUT VAN 't ALGEMEEN. Dezer dagen vergadert het depar tement Haarlem, o.a. tot het behan delen van een voorstel tot uitreiking van een diploma voor 25-jarige dienst vervulling, en 't uitbrengen van eeni ge verslagen. DE BUIT SAMEN GEDEELD. Men schrijft ons: Volgens besluit van bet bestuur der vereaniging „Onderling Belang" zal de drank worden verhoogd met f 0.30 per liter. Het Rijk verhoogt met 0.27 per liter van 50 De vergunninghouders met 0.30 per liter van pl.m. 40 of wel in gelijken het rijk met 0.27 en de vergunninghouders met 0.37 1/2. Van de buit ontvangt dus het rijk f 0.27, de vergunninghouder 0.10£ en de ongelukkige drinker wordt f 0.37armer op eiken liter, ongere kend het verlies van zijn verstand. Zilveren feest. Gisteren herdacht mevr. A. G. Craandijk—Ballot den dag, waarop zij vóór vijf en twintig jaren als regen- tesse aan het bestuur van het wees huis der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente alhier, verbonden werd. Ge- stichtsbestuur en verpleegden vierden in gezellig samenzijn deze heuglijke gebeurtenis. Men verzocht ons, niet in bijzonderheden te treden, om 't in tiem karakter van het feest niet te schaden. EEN TUINBOUW-WINTERSCHOOL VOOR DE BLOEMBOLLEN. CULTUUR. De afgevaardigde voor het district Haarlemmermeer, de heer Van Wi chen, bracht gisteren in de Tweede Kamer, bij de behandeling der be grooting voor landbouw, de vestiging van een tuiubouw-winterschool ter sprake. We citeeren daarover uit het offi cieel kort verslag o. a. De heer VAN WICHEN herinnert er aan, dat de Minister in zijn memo rie van antwoord meedeelt, dat er om trent de vestiging van een tuinbouw- winterschool voor de bloembollencul tuur nog onderhandelingen worden gevoerd met gemeentebesturen. Bij voorkeur dient die school niet geves tigd in een der steden van de bloem bollenstreek. Spreker zou Hillegom of Lisse preferee ren en dan nog in het bijzonder Hillegom. De heer VAN LENNEP (afgevaar digde voor Haarlem) wil zich, door den nood gedrongen, even in het do- bat mengen, het zal geen jawoord kunnen ziiu op het door den heer Van Wichen gesprokene. In de stukken is een tegenstelling tusschen epitheta ornantia en verwijten aan den Mi nister. Eenerzijds wordt zijn zuinig heid geprezen, anderzijds wordt zijn karigheid gelaakt. Spieker zal zij nerzijds een woord van hulde brengon aan den Minister voor den post voor een rijkstuinbouwwintershcool in bet bloembollendistrict. Spreker kan zich volkomen vereenigen met het stand punt der Regeer in g, die de plaats van vestiging aan zich wil houden. Spre ker herinnert aan de Kamerdebatten in 1900, waarbij de Kamer, tegen de Regeering in, besloot de rijkszuivel- school tc Bolsward te vestigen. Spre ker laat daarom in 't midden of de plaats van vestiging moet zijn Lisse, Hillegom, Sassenheim of misschien wei Haarlem. Het is een zaak van uit voering, en do school moet in elk ge val komen, waar zij voor de bloem bollencultuur het best kan werken. De school moet dus zóó worden ge plaatst, dat zij gemakkelijk bereikbaar is voor het grootst aantal leerlingen. Uit de verslagen der rijks-tuinbouw- winterscholen blijkt, dat slechts een zeer klein percentage der leerlingen met hun ouders woont op de plaats, waar de school is gevestigd. Gezorgd moet toch worden, dat niet de kleine tuinbouwers achterstaan bij de groo- len. Daarom moet vooral worden go- let op de gemakkelijke bereikbaar heid der school. Het is dus uoodig naar een goed bereikbare plaats tus schen Alkmaar en Leiden te zoeken. Hoewel de bloombollcnkweekerij thans over heel Noord- en Zuidhol land is verspreid, vormt de streek tusscheu Leiden en Alkmaar toch het centrum. Daar is in dc laatste jaren het aantal kweekers van 480 geklom men tot 800. De Algemeeno Vereeni- ging voor de bloembollencultuur ze telt in deze streek, en de Minister er kent zelf, dat zij geacht kan worden, de belangen der cultuur te vertegen woordigen. Reeds in 1906 vroeg de Minister het advies der vereeniglng omtrent de plaats van vestiging, en spreker hoopt, dat de Minister zich aan dit advies zal houden, dat hij in elk geval met de door spreker aange voerde factoren zal rekening houden. De heer TALMA, Minister van Land bouw. Nijverheid eu Handel, kan heel kort ziju. Spreker dankt den heer Van Lennep voor dious steun, waar deze zegt, dat de Regeering de plaats voor de school moet bepalen overeenkom stig de zuivere belangen der kweeke rsen. Die bepaling gaat gemakkelij ker in zakelijk overleg met de belang hebbenden. Intusscheu zal spreker het door de hoeren Van Wichen en Van Lennep gesprokene daarbij over wegen. Het artikel wordt vastgesteld. PERSONEEL VAN DE ELECTRI- SCHE SPOORWEGMAATSCHAPPIJ. De minister van Waterstaat schrijft in zijn memorie van antwoord aan do Tweede Kamer: Dat de dienst van het rijdend per soneel der Elcctrische Spoorwegmaat schappij te zwaar zou zijn, omdat de Ceintuurbaan te Haarlem in 24 minu ten moet worden afgelegd, kan met worden beaamd. De diensttijden van het personeel zijn zoodanig ingedeeld, dat dit den eenen dag op de Cein tuurbaan en den anderen dag op eene der andere lijnen rijdt. Vroeger was voor liet afleggen van de Ceintuur baan 28 minuten toegestaan. Toen wa ren de wagens meestal 6 a 8 minuten te vroeg aan hun beginpunt terugge keerd en kwam hot zelfs voor, dat de eene wagen zijn voorganger inhaalde en dan gelijktijdig met dezen aan het beginpunt stond te wachten. De rij tijd was toen blijkbaar te groot en om nu een einde te maken aan de voor het publiek hinderlijke schom melingen in den duur der intervallen. waarin de wagens elkander opvolgt den, is die tijd tot 24 minuten terug gebracht Dit heeft eene gewenscht8 continuïteit in den rondghng der wa gens bevorderd; ofschoon daarmede gepaard ging, dat de beambten niet moer door te vroeg aankomen een als rusttijd onbeteekenend oponthoud aan het beginpunt verkregen. In da drukke middaguren komt nu wel eens een wagen een paar minuten in vertraging, maar al rijdend© wordt die vertraging in de daarop volgend* uren spoedig weer ingehaald. De arbedstijden van het geheele rij dende personeel bedragen 9 A 10 uren en worden onderbroken door een of meer behoorlijk korte rusttijden. De dienst- en rusttijden zijn geheel in overeenstemming met de wettelijke be palingen geregeld. Wat het opleggen van zeer zware en onbillijke straffen betreft, kan worden opgemerkt, dat de Directie der Maatschappij zoo weinig mogelijk straft en, bij eerste vergrijpen al thans steeds door het geven van ver maningen en waarschuwingen tracht te verbeteren. Er worden onder het personeel der Maatschappij dan ook personen aangetroffen, die, nieUegen staande zij reeds jaren in dienst zijn, een blanco strafregister hebben. Doch er zijn ook beambten, die ondanks vermaningen telkens in plichtverzuim vervallen, ten gevolg© waarvan straf fen niet kunnen uitblijven. De beslissing omtrent de ingezon den pensioenregeling is voorloopig aangehouden, in verband met het weldra te verwachten rapport van de Staatscommissie van Enquête om trent het Tramwegpersoneel. VERTIOOGING TARIEF St. ELISA BETH'S GASTHUIS. Naar wij vernemen hebben Regen» ten van het St. Elisabeth's gasthuis aan don Raad verzocht het tarief der eerste en tweede klasse te verhoogen In veband met het duurder worden van de voedingsmiddelen, en ook omdat in dergelijke instellingen een hoogcr tarief geldt Voor de eerste klas zou het tarief dan gebracht worden van 4.50 op ƒ6 per dag, en voor de tweed© klas van 2 op 2.50. Kindervreugde. Do vereeniging „Kindervreugde" vierde gisteren haar vijfjarig bestaan in hot Brongebouw. Zeker 350 kinde ren waren om 4 uur aanwezig, verge zeld van vele ouders. Nadat de cere moniemeester, de heer Fortgens, de bijeenkomst geopend had, zongen de kinderen een welkomstlied op de wijs van „Piet Hein", maar gewijd aan St. Nicolaas en aan do vereeniging, die hen in staat stelde, weer zoo'n prettig feest te vieren. Krachtig was het gezang, dat uit 350 keeltjes opsteeg, terwijl tersluiks menige moeder do woorden mee neu riede. De voorzitter, de heer II. Vellinga, hield vervolgens een rede, waarin :iij deed uitkomen, hoe do vereeniging groeide en bloeide en steeds meer leden telde, en wekte op tot aanslui ting en steun, opdat den kinderen uit het Leidsche kwartier want daar kwamen ze vandaan nog meer feestvreugde kon bereid worden. Toen werd overgegaan tot het op voeren van komediestukio®, operettes en voordrachten door kinderen van leden van „Kindervreugde". Deze opvoeringen. ine<y*tndeerd on der leiding van den heer Fortgens, waren bijzonder aardig de pauzes werden aangevuld door de muziek- klanken van een vijftal muzikanten, en de bekende wijsjes werden krachtig meegezongen. Onderwijl werd rond gegaan met lekkernijen. Ten slotte verscheen Sinterklaas, die de kinderen bedacht, liet was een welgeslaagd feest 1 Militaire Zaken. Heden had onder leiding van den regiments-commandant kolonel P. A. Spaan eene kader-oefening op de kaart plaats, voor de hoofdofficieren en en kele kapiteins van het 10e regiment Infanterie. Deze "oefening, waaraan ook werd deelgenomen door officieren der ca valerie en artillerie, werd bijgewoond door den divisie-commandant, gene- raal-majoor H. C. A. Neeteson. Morgen heeft de voortzetting plaats. Do sergeant Bos van het 10e regi ment infanterie, alhier in garnizoen, is geslaagd voor het examen voor sor- g&nnJ 1e klasse.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1