Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Suitenlandscfa Overzicht Staifoiueuws Het Vergaan van de „Lady Jernip." 27e Ja*rgang. No. 8117 DONDERDAG 9 DECEMBER 190* 3 ABONNEMENTEN A D V E R T E N T JÊNJ PER DRIB «AiNDBNi Vaa 1—5 regels 50 Cis.; Iedere regel isest 10 Cts, Builen hel Arrondlstêment Voor Haarlem1-28 r.Haarlem van 1—5 regels t.—elke regel mee? f0.it Reclames 3C Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der (l-.ACvt T Bï Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 k Advertentl6n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j Franco per post door Nederland i U5 CTIL, BrtHffilT 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Afzonderlijke nummers Redactie en Administratiet Groots Bontstraat Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem„.L n 3e omstreken en franco per_post_. ,0.45 totewomrannaaiTelefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. P'tgavs dsrvênnsotichap Lonrens Custer, direct ear j. C. PEERtBOOB.DrnUerlJ; Zaider Bultenspaarae 6. Teleloonnummet 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Bij de politieke verwikkelingen, die in Spanje dreigen de Kamer wordt niet bijeengeroepen, omdat het tninisterie vreest, dadelijk een votum Van wantrouwen te krijgen, wat wel begrijpelijk is, wijl de premier Moret teen meerderheid achter zich heeft eeft het Ferrer-proces nog altijd Veel beteekenis. Nu maakt men zich druk over een eventueele HERZIENING VAN 'T FERRER- PROCES, en Moret moet verklaard hebben, dat nij zoo'n beweging zal steunen. Maar.... nu komt de militaire gou verneur van Barcelona verklaren, dat een herziening van het proces o n m o- g e 1 ij k is. Wel had de veroordeelde indertijd gratie kunnen krijgen, maar nu hij terechtgesteld is, kan van een nieuwe behandeling van zijn zaak geen sprake zijn. De wetten kennen vier gevallen, om een revisie van een vonnis van den krijgsraad te eischen, en geen der vier mogelijkheden is z. i. hier aanwezig. Wellicht, dat deze verklaringen op nieuw den Ferrer-storm in Barcelona doen opsteken, al is 't dan ook In een veel mindere heftigheid. DE ENGELSCHE VERKIEZINGS STRIJD is in vollen gang. Dat wil zeggen de kiesvereenigingen zijn aan 't beraad slagen over de te stellen candidaten. Verzekerd wordt, dat de arbeiderspar tij in 12 districten geen candidaten zal stellen, om daardoor de kans van de liberalen in die districten te vergröo- ten. In ruil zal de ar beider spartii te beschikken hebben over een vrij vas ten liberalen zetel. Over andere dis tricten en 't uitwisselen van sprekers wondt nog druk beraadslaagd. Toch wordt 't bestaan van een vergelijk ont kend. Do sociaal-democratische partij komt voorloopig met acht candidaten uit. Zeven hunner zullen een drie hoeksgevecht tegen liberalen en unio nisten voeren, no, 8 alleen tegenover een liberaal. Ook naar buiten wordt al ijverig gewerkt. Bijna alle negen ministers nemen aan de campagne deel en tre den schier avond aan avond als spre kers in verkiezingsmeetings op. Minis ter Churchill bewerkt b.v. Lancashi re, dat beschouwd wordt als het meest belangrijke staatkundige centrum in Engeland, omdat daar het eerst ge stemd zal worden en do uitslag van de verkiezingen in dit district vermoe delijk van invloed zal zijn op de stem mingen in andere districten. Boven dien is Lancashire van bijzondere be teekenis, omdat het wordt beschouwd als een bolwerk van den vrijhandel. Churchill spreekt er tien dagen lang eiken dag, vaak zelfs eenige malen per dag. 't ls dus hard werken De ministers leggen er bij hun re devoeringen den nadruk op, dat de strijd, gaat om de verwerping van de begroeiing door het Hoogerhuis en. dat de liberalen niet opnieuw de ver- j aul woordelijkheid van het bestuur zullen aauvuarden, indien zij niet ge- j machtigd worden paal en perk te1 stellen aan liet veto-recht van het Hoogerlurs. Aan de zijde der tegenpartij is nog geen veldtochtsplan ontwikkeld. Tot dusver hebben nog maar weinig Unio- j nisten van beteekenis gesproken. Be- halve lord Lansdowne, die verleden i week eenmaal een redevoering hield,1 is de heer Walter Long de eenige Unionistische oud-minister, die tot dusver voor het volk is opgetreden. Voor half Januari kan evenwel nog veel gedaan worden De Daily Post, een blad dat als 't orgaan van Joseph Chamberlain wordt genoemd, publiceert de hoofd lijnen van EEN TARIEFONTWERP dat door het ministerie zou worden overgenomen, indien de Unionisten bij de verkiezingen zegepralen. Er zouden drie verschillende rech ten zijn, van grondstoffen zou geen invoerrechten worden geheven. Een recht van 5 proc. zou evenwel worden geheven van fabrieksgoederen, waar aan weinig arbeid nog was besteed, een recht van 10 proc. van bijna afge werkte artikelen, een recht van 15 proc. van afgewerkte fabrieksgoede ren. Voor elk recht zouden noe drie schalen gelden. Een recht van 10 proc. zou het standaard-reclit zijn, toepasselijk op vreemdelingen, die in vriendschappelijke handelsbetrekkin gen staan met Engeland, maar een lager recht van 71/2 proc. zou moge lijk worden toegepast op koloniale producten en een hooger recht van 121/2 A 15 proc. zou toepasselijk kun nen zijn voor andere landen, die Brit- sche goederen achterstellen. In overeenstemming met de heer- schende denkbeelden (onder de tarief hervormers) zou een graanrecht van twee shillings per quarter worden in gevoerd, aan granen uit de koloniën zou een preferentieele behandeling worden toegestaan. Van meel zou een hooger recht worden geëischt, omdat voor do productie nog arbeid noodig is. Spek en maïs worden geschrapt van de lijst van vrijdom. DE POLITIEK VAN TAFT. Een deel der vooruitstrevende bur gers van Amerika, is, blijkens de uitingen in de pers, teleurgesteld over de boodschap van hun president. Op gemerkt wordt, dat de boodschap kleurloos en nietszeggend was. Zij zou den President den steun van het Westen doen verbeuren. De progres sieven waren al eenigen tijd bezorgd geweest, dat Taft niet, van plan was, de staatkunde van Roosevelt voort te zetten, waartoe hij zich bij de aan vaarding van zijn ambt verbonden had. De boodschap bevestigde die vrees. Daarentegen zeide een van de repu- blikeinsche senatoren: Wat wij noo-; dig hebben is geen vuurwerk en geen" muziekcorpsen en het zoeken met brandende kaarsen naar gaslekken, maar vrede, gezonde toestanden en eerbied voor de wet, bij hoog en bij laag. De boodschap geeft daarvoor waarborgen. DE OPSTAND IN NICARAGUA. De bron van het bericht omtrent de overwinning der troepen van gene raal Estrada op de Nicaraguaansche regeeriugstroepen bij Roma, is, daar de meeste kustplaatsen in handen der opstandelingen zijn, niet geheel on- verdacht en bevestiging zal dienen te worden afgewacht. Overigens schijnt dit gevecht niet te zijn geweest de be slissende strijd tusschen de regee- ringstroepen en de opstandelingen, die was aangekondigd. De regeeriugs troepen, staat er te lezen, weiden ver slagen en lieten meer dan honderd dooden en gewonden achter. De le gers, waarmede in midden- en zuid- Amerikaansche republieken wordt ge streden 2 it wel klein, maar toch met zóó gering in getalsterkte, dat een ver lies van honderd man een strijdmacht tot verdere werkloosheid doemt. Nu de binnenlandsche oorlog dus nog niet geëindigd is, kan eiken dag de reeds aangekondigde tusschen- komst van Amerika verwacht wor den. EEN SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA Verzekerd wordt, dat een nieuwe en thans zoo goed als algemeene spoor wegstaking in de Vereenigde Staten dreigt uit te breken. Vakvereenigingen, die meer dan honderdduizend beambten vertegen woordigen, zullen bij het einde van deze week aan twee en dertig spoor wegmaatschappijen van het Westen en aan acht en twintig maatschappijen van het Oosten den eisch stellen, de salarissen met 10 te verhoogen. De betrokken maatschappijen schijnen evenwel in het geheel niet bereid te zijn de gevraagde loonsverhooging toe te staan. De beambten hebben een commissie gekozen, die htm eisch moet verdedigen en die in geval van nood de staking kan afkondigen. De regeering zoekt termen om tusschen - bedden te treden. ZIEKE VORSTEN. 4 Het Handelsblad van Antwerpen, dat in 't nummer van gisteren op de eerste bladzijde een officieuze tegen- straffing van de ongunstige berichten over den toestand van koning Leo pold had opgenomen, waarin verze kerd werd, dat de koning alleen maar aan spierrheumatiek leed, meldt on der zijne laatste berichten De Koning is nog steeds ongesteld. Men meldt, dat in den loop van den nacht Zijne Majesteit door eene be zwijming werd overvallen, die eenigen tijd geduurd heeft. Dezen morgen, na gerust te heb ben, was de toestand des Konings be ter. In tegenspraak met de ernstige be richten, deelt de Russische régeering mee, dat de Tsaritsa zich in oen veel betere gezondheid verheugt, dan ge- ruimen tijd geleden. LEZING-SAUVEUR. Maandag a.s. zal onze stadgenoot, de heer J: H. Sauveur, leer aar aan de H. B. S., in de bovenzaal van D© Kroon eene Fransche causerie hou den over: Les Poètcs beiges et suisses d'expression firangaise. Do „Brediar sche Courant" schrijft o.a. over deze voordracht: „Onze hooggespannen verwachting werd niet teleurgesteld; het was een groot genot in de moderne Belgische poezie te worden ingewijd en dat op zoo mooie, gevoelvolle wijze. De ver zen klanken als muziek van de lip pen van den conférencier, en welk een gelukkige greep was het uit den rijken dichtbundel der Jon garen". Het Souvenir van Emile van Aren- berg, le Sonneur en le Passeur d'eau van Emile Verhacren, le Passé qui file van Grégoiro le ltoy en de Chan sons van Maurice Maeterlinck, om slechts eenige juweeltjes te noemen, werden meesterlijk voorgedragen... Hoe heerlijk klonken ons ook in de ooren de verzen van de Zwitsersclte dichters Edouard Tavan, Eugène Rambert en Charles Füster. Hoe aan grijpend was het vers la Douleur du Taureau van den eerste en hoe be koorlijk la petite Hirondelle en Pour uno Fleur van de twee andere dich ters. De mooie Fransche taal zoo rijk aan melodie als de klinkers, zooals gisteren, vol werden uitgesproken, zoo zoetvloeiend door de stomme, die de woorden laat doorklinken en uit sterven, bracht ons weer onder hare machtige bekoring. De duidelijke ar ticulatie ook deed ons niets der ver zen verloren gaan. zoodat wij den heer Sauveur aanhoorende, onwille keurig moesten denken aan zijn ge storven leermeester, professor A. G. van Hamel, die zoo geestig het genie van de Fransche taal weergeeft als hij zegt: „Pour bien prononcer le frangais, il faut mordre les conson- nes et soupirer les vcyelles." Waar vorm en Inhoud dus zoo sa mengingen om van deze voordracht een mooi geheel te maken, cLaair mo gen wij niet nalaten den conférencier onze hulde en onzen warmen dank te brengen voor den aan geestelijk genot zoo rijken avond.'' Coöp. Bouwverecn. Dinsdagavond is opgericht de coöpe ratieve bouwvereeniging „Het Spaar- ne", aanvankelijk tellende 17 leden. De vereeniging heeft het plan opgevat tot den bouw van 22 woonhuizen aan weerszijden der Slachthu'sstraat.- O ngeval. Dinsdagavond omstreeks 6 uur had. de plaatdrukker D. Kooi, werkzaam bij do firma Joh. Enschedé, het ongeluk met zijn hand tusschen de machine bekneld te raken, zoodat dit lichaams deel zwaar gekneusd werd. De ge wonde is door Dr. Moojen verbonden. Gev. V o o r w. Een gouden broche, Binnenweg 84, (Heemstede). Een kwitantie ten name van Elde- ring, a. h. politiebureau. Een kinderbontje, Waldeck Pyr- montstr. 1 a rood. Een zwartharig hondje, Houtmarkt 17. Twee soldeerbouten, Bóogstr. 28 (Heemstede). Een pakje inh. onderkleederen, Schoterweg 7. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van een R.-K. Zustergesticht met schoolgebouw enz. te Muiden, onder beheer van den architect C. L. M. Robbers, te Haar lem, kwamen in 14 biljetten. Laagste inschrijver T. Verzijiberg, te Haar lem, voor f25.918. Kindervoeding. De vereeniging „Kindervoeding"' roept den steun in van sympathisee- rende stadgenooten, opdat zij haren arbeid zal kunnen voortzetten, zooals zij dat verleden jaar deed. Toen wer den gedurende de vier wintermaan den geregeld vier maal per week ge middeld aan een 520-tal kinderen der openbare, kostelooze en bijzondere scholen door een dames-commissie in een der zalen van de Vincentius-ver- ceniging warm voedsel verstrekt. Slechts in geval van bepaalden nood wórden de aanvragen der ouders om voeding voor hunne schoolgaande kinderen ingewilligd, en thans zijn de aanvragen zeker even groot als ver leden jaar, terwijl de ingekomen giften veel geringer zijn. Steunt daar om deze vereeniging, opdat zij haren arbeid in zijn vollen omvang kan voortzetten Mevrouw Loosjês—Tijl, Ged. Oude Gracht, is gaarne bereid, giften voor dit doel in ontvangst te nemen, terwijl een ieder wordt uitgenoodigd tot een bezoek, wanneer de uitreiking der warme spijzen eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag tus schen half twaalf en half één uur plaats heeft. Leger des Hells. Men schrijft ons Door de vele aanvragen en al de verzoeken om hulp, die ons bereiken, hebben wij een plan gevormd, om gedurende het a.s. Kerstfeest een aan tal gezinnen te voorzien van kleeding, brandstof en voedsel. Gaarne zouden wij dan ongeveer 550 arme gezinnen willen verblijden. Hiervoor roepen wij dringend den steun ;n van allen, om ons hiermede te willen helpen door het afstaan van die artikelen, welke zoo noode gemist kunnen worden. Levensmidde len, kleedingstukken, zoowel oud als nieuw, ja zelfs huisraad, kunnen wij hiervoor uitstekend gebruiken. Gaar ne zijn wij bereid, na opgave alles af te doen halen en nadere inlichtingen te verschaffen. Mogen wij in deze kunnen rekenen op den steun van leder Wij hopen te zullen slagen in onze poging, om wat licht en blijdschap te brengen, waar zooveel leed en armoe de geleden wordt. Hoogachtend verblijven wij M. REPPEL, J. HOEVERS, Officieren van liet Leger des Heils. EEN ST.-NICOLAASFEEST. Dinsdag vierden de verpleegden In het Diaconiehuis in do Jansstraat, hun St.-Nicolaasfëést. Werd de dag in dankbare en aangename stemming doorgebracht, niet weinig werd die stemming 's avonds verhoogd door den heer B. Rijbroek, die zich had be schikbaar gesteld, den oudjes een paar aangoname uurtjes te bereiden, door met een gramniaphone uit zijn magazijn eenige stukken zang en mu ziek te doen hooreu. Vele oudjes waren in de meening, dat de zang werd voortgebracht door een onzichtbaar opgestelde zangeres, welke met accompagnement van viool, orgel en harp de bewondering van elk in hooge mate opwekte. Een gesprek tusschen een vischver- kooper en een koopster wekte den lachlust terdege op. Ook bracht de heer Rijbroek een viertal stukken ten gehoore op het flinke huisorgel van de Diaconie. De bestuurders zegden dan ook den heer R. hartelijk dank voor zijn vriendelijkheid, want alle oudjes Heb ben genoten. FEEST IN t BUITENHUIS. De bewoners van het Buitenhuis hebben gister-en een bijzonder genoeg lijken dag gehad, dank zij de gulheid van de leden der z.g. Ronde tafel. Want eerst werden zij aan tafel ont haald op voor hen ongewone spijzen, terwijl de avond al bijzonder aange naam werd gepasseerd in de man nen zitzaal, waar een 90-tal verpleeg den bijeenkwamen, ouden en jongen. Het mandoline-ensemble Con Amore bracht daar populaire muziek ten ge hoore, en het was heerlijk, die onge kunstelde pret te zien, dat spontane meezingen van die prettige wijsjes door de jongeren, door sommigen der oude vrouwtjes, terwijl de oude man nen aandachtig toeluisterde, met een glimlach op het gerimpeld gelaat. De karakterkomiek A. M. Vrugt bracht ouden en jongen aan het schateren, en pret dat ze hadden, zoodra ze zijn gezicht nog pas zagen, en hij nog niets gezegd had. En met hoeveel ani mo werden de refrelns meegezongen! De dochter van den heer Vrugt ac compagneerde, doch gaf ook met den heer G. J. Oort die ook het man doline-ensemble accompagneerde eenige stukken op de piano, waar naar met zeer veel aandacht geluis terd werd. De zoal was met groen mooi gemaakt, en al degenen die bij gedragen hebben, tot het welslagen van dezen avond, mogen met de mees te voldoening op hun werk terug zien, want zij hebben de bewoners van het Buitenhuls een bijzonder prettigen dag bezorgd! DenieuweSpoorwe gtarieven. Met het drukken van de kaartjes volgens de nieuwe spoorwegtarieven is de S.S. reeds zoover gevorderd, dat zij de invoering van dat tarief met 1 Juni .1910 kan doen plaats hebben. De H. S. M. echter, die met het drukken nog niet moet zijn begonnen, zou zoo meldt men ons <1q invoering eerst met 1 October willen doen ge schieden. Het ls dus zeer waarschijn lijk, dat de algemeene invoering eerst op laatstgenoemden datum zal plaats hebben, wordt ons bericht. (H. Ct.) Van 't Kantongerecht MOOIE BETALING. Voor zekeren B. was een crayon portret vervaardigd tegen f 7.50, wel ke som wekelijks zou worden afbe taald. Toen echter 4 was afgedragen, liet het overige op zich wachten, en de sghuldeischcr ging B. zoo nu en dan eens manen, doch werd op een eigenaardige manier ontvangen. Zoo werden hem uit het venster van B. een mes, een kacheldeksel, een schaar, oen koffiepot en een borstel naar het hoofd gegooid, terwijl hij van te voren onthaald werd op een emmer, en bijna de trap was afge gooid. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen B., wegens verstoring der open bare orde. f 15 boete, subsidiair 10 da gen hechtenis. PLAATSVERVANGER Terecht stonden zekere V. en zijn vrouw, die om half twee 's nachts wa ren aangetroffen in do tapperij van D. V. beweerde, dat hem en zijn vrouw door D. was verdocht, op de tapperij en op de kinderen te passen, daar D., die pas uit Amerika was te rugsrekomen, met zijn vrouw een be zoek wilde brengen bij zijn oudêra. V. fungeerde dus volgens zijn zeggen in de tapperij als plaatsvervanger. De tapper kwam echter pas om één uur terug, een agent van politie hoorde kort daarop zingen en praten, waar schuwde een collega, en ging op on derzoek uit. In de huiskamer vonden zij den tapper en z'n vrouw, en een karaf gevuld uiet een bruinachtige vloeistof. Aangezien een der agenten de stem van V. gehoord had, zei hij Laat V. maar voor den dag komen. V. kwam toen te voorschijn en ver telde, dat hij voor plaatsvervanger ge- spcold had, en daarom daar zoo laat aanwezig was. De agenten maakten evenwel proces-verbaal op, omdat een hunner V. reeds meer op een te laat uur bij D. had aangetroffen en dezo zich toen voor bediende von D. had s-'fcil' ilAjBTON door E. W. H o r n u n g. 49) „Hij kwam hevig opgewonden te rug. Met ons stoppen in Madeira mee, en den tijd, die noodig was om een nieuwe bemanning aan te werven, hadden wij van Ascension af zeven of acht weken noodig gehad, waar ik ook maar een paar dagen eerder was aangekomen dan de „Lady Jermyn", ofaaaoon ik bijna een maand eerder vertrokken was. „Zooals ik zei, Harris kwam terug In öe grootste opgewondenheiden daar wus wel reden voorde couran ten stonden vol over u, en over het Verbranden van de „Lady Jermyn" I „Let nu goed op, wat er gebeurde. U weet natuurlijk, even goed als ik, maar ik ben er van overtuigd, dat u zelfs nu niet goed kan begrijpen, wat hot voor ons beteekende 1 Onze ge vangene hoort, dat je in leven bent, en zij wendt zich tot Santos en zegt, dat zij wil zwijgen, maar het zal ons nu geen goed meer doen, als u weet, dat het schip met opzet en met welk doel werd verbrand. Het is dc eenige slag, dien zij uit zelfverdediging ge ven kon, maar een slimmer had zij moeilijk kunnen bedenken. Op het allerlaatste oogenblik had zij nog met u gesproken en op dat oogenblik kende zij de waarheid. Wat was na tuurlijker, dan dat zij haar aan u zou toevertrouwen Zij had tijd ge noeg gehad om u zooveel te vertellen, dat wij allen konden worden opge hangen en u kan zich onzen schrik voorstellen, toen wij hoorden, dat zij u alles verteld had, wat zij wist Van het eerste oogenblik af waren wij niet volkomen zeker, of wij het al dan niet gelooven moesten. „Dat de couranten geen vermoeden gaven van bedriegerij beteekende niets. Daar zat het détectiven-bureau waarschijnlijk achter. „Toen lazen wij over de zwaarmoe dige terughoudendheid, die door u in acht genomen werd en uw uitlatin gen betreffende de „Lady Jermyn". Wat moesten wij doen Wij durfden ons stofgoud nu niet meer recht streeks naar de Bank brengen. Wat wij deden, weet u. „Wij gingen verder naar Mare- cambe Bay, en ontscheepten het goud zooais wij Rattrays sinds onheugelij ke tijden kant en brandewijn ont scheept hadden. Wij lieten Eva over aan de zorg van Jane Braithwaite, natuurlijk begrijpt u zéér tegen mijn wil, maar wij waren in een hook ge dreven, het beteekende leven of dood voor ons, en de eerste gebiedende noodzakelijkheid was om te weten te komen, hoeveel u wist. En de midde len, die wij gebruikten, waren de eenige middelen, die in onze macht stonden ook zal ilc niet meer over dat onderwerp met u spreken, dan ik het vijf jaar geleden deed in mijn arm, oud familiehuis. Dat Ls het voor u nog onbekend© deel van de geheel© samenzwering, waarover ik mij nu hevig schaam. „En nu rest mij alleen nog u te ver tellen, waarom ik dit alles zoo uitge breid en zoo lang nadat het gebeurd is, aan u geschreven heb. „Mijn vrouw wenschte dat. Zij wil namelijk, dat u beter over mij denkt dan ik verdienen ik ja ik be ken, dat ik graag zou willen, dat u niet zoo heel slecht over mij dacht als u al deze jaren moet gedaan hebben. Ik was wel schurkachtig, maar ben ook niet ongestraft gebleven. Ik ben een banneling uit mijn land, zedelijk een verbannen booswicht. Alleen In dit onbeschaafde land ben Ik een vrij man maar ga ik hier vandaan, dan ben ik een klein fortuin waard voor den man, die mij aangeeft. En wij hebben hier een moeilijken tijd gehad, ofschoon niet zoo hard als ik ver diende en het moeilijkste aandeel van alles Maar u moet raden, wie het moei lijkste aandeel had want de brief eindigde zooals hij was begonnen, n et veel gepraat over zijn intiem leven en vragen naar het mijne. In zijn geheel heb ik, zooals ik reeds zei, hem nooit aan iemand laten lezen wel was er nog een gedeelte in, dat ik aan mijn vrouw voorlas (die niet ge noeg over hem kon hooren).; toen vouwde ik den brief op en zelfs zij heeft nooit de passage gezien, waar op ik zinspeelde. En toch behoor ik niet tot dege nen, die meen en dat de vroeger door leefde romans van getrouwde lui in hun later leven een gesloten boek moeten blijven. Integendeel, veel we- derkeerig vermaak van een onschul dig karakter, kan het gevolg zijn van een goede en openhartige gedachten- wisseling over dat onderwerpen daarom hebben wij op onzen ouden dag (of liever op den mijnen) nog een onveranderlijke belangstelling voor het verhaal, waarvan Eva Denison in veel opzichten de heldin was. Soms leiden deze herinneringen tot een twistgesprek want het. is altijd mijn noodlot geweest in nauwe be trekking te komen tot graag beweren de merischen, zeker omdat ik zelf zoo'n afkeer heb van beweren. Op den dag waarop ik den brief van Rattray kreeg, voerden wij een van onze warmste debatten. Na veer tig jaar zou «k nog ieder woord daar van kunnen herhalen. Een goed man behoeft nog niet altijd een goed echtgenoot te worden, merkte ik onschuldig op, Waarom zeg je datvroeg mijn vrouw, die nooit kon laten om op een algemeenheid in te gaan. Ik dacht aan Rattrav, zei ik De toegevendste rechter zou hem vijf jaar geleden moeilijk als een goed man hebben kunnen beschou wen. Toch begrijp ik nu, dat hij een bewonderenswaardig echtgenoot is geworden. Over het algemeen en als je niet allebei kunt zijn, is het beter den goeden echtgenoot te zijn Over dit punt debatteerden wij met veel vuur. Mijn vrouw was van een andere opiniedat is haar eenige, ernstige gebrek. En ik moest persoon lijk worden wat natuurlijk een van mijn minste gebreken is. Ik verge leek mij zelf bij Rattray als echtge noot, en oprecht gsproken tot mijn eigen nadeel. Ik wees er op, dat hij oneindig aantrekkelijker was, op wel ke eigenschap ik, wat mij niet moei lijk valt te zeggen, nooit aanspraak heb kunnen maken. En toch was het dit woord, dat mijn vrouw het meest prikkelde. Aantrekkelijk, misschien zei ze. Ja, dat is het juisto woord maar dat is geen noodzakelijke factor voor liefde 1 En daarop ging ik Daar haar toe, en streelde heur haar (want zij had haar hoofd in wanhoop laten han gen) en kuste haar de tranen uit de oogen. En ik zwoer dat haar oogen even beminnelijk waren als, die van Eva Denison, dat haar krullend bruin haar zelfs nog meer goudglans had, dat zij er ook jongor uitzag. En bij dit laatste en krachtigste compliment keek mijn eigen lieveling mij door haar tranen heen aan, alsof zij het mij wol weer eens wilde ver geven. Waarom wilde Je dan, dnt Ik hertt zou bewonderen zei ze-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5