Scott's* Emulsion Kinkhoest Letteren en Knnsf Kerk en School Leger en Vloot agort es Vveéstrysteo Gemengd Nieuws Pers-Overzicht (Uigegeven, doch, volgens den ngeut, toen deze functie gefingeerd had. Daar bekL verklaarde, getuigen te kunnen bijbrengen, die bewijzen kon. den, dat hij inderdaad als plaatsver vanger was opgetreden, werd de zaak Uitgesteld. Rnbriek voor Vragen Goabouaoordca habbcn hot roorrtoh *TS»r«a op TenebUland gobtod, mlht voor beantwoording vatbaar, in to sendee bij de Kei&oüo tsb Haarlexn's Dagblad, Üroou Boutctraat 68 Alle antwoorden worden joheal koateloo* gegeven en, voor «ooreel mogelVk is, den daj na de inzending Aanvragen, die niet vollodig naaoi en iroonplaata van den invender Vermeldon Wordt ge*n a uodaoh tg «schonken. VRAAG. Na het overlijden van Onzen vader bleef moeder over met drie kinderen. Er had geen schei ding plaats. Later hei-trouwde moe der in gemeenschap van goederen, uit welk huwelijk zes kinderen ge boren wercben. Na verloop van eenige jaren stierf moeder- en stiefvader ïueld geen boedelsciieiding. De groot moeder der kinderen van weerszijden Is overleden. De stiefvader heeft de levensverzekering, afgesloten bij het leven der moeder, groot 100, geïnd. Wat komt nu rechtens aan ae kinde ren van deze nalatenschap toe Is het mogelijk een testament te lichten Bonder medeweten van den erflater of itestam entmak er Wat kan het bedrag zijn, dat een executeur-testamentair op zijn hoogst in rekening kan bren gen voor een totaal afdoen der za ken Bij wilsbeschikking eener over ledene is een zeker voorwerp in de lijkkist medegegeven. Hebben de na komelingen bij opruiming van dit graf laog aanspraak op dit voorwerp Op *velke wijze moet men dit aan het bestuur der begraafplaats kenbaar maken ANTWOORD. De nalatenschap der grootmoeder zou vervallen zijn aan feare dochter, indien deze nog geleefd had en zij de eenige erfgenaam was. Zij heeft negen kinderen nagelaten, welke bij plaatsvervulling tol hare nalatenschap voor gelijke deelen ge roepen worden. Dat die kinderen tilt .verschillende huwelijken geboren werden, doet niets tot de zaak. Uw tweede vraag heeft slechts zin. wan neer de bedoeling is, dat de erflater nog leeft In dat geval, is het zeker niet mogelijk. Wat uw derde vraag b ^eft, de executeur kan bij het doen 5-in rekening als belooning in reke ning brengen 2 1/2 procent van de ontvangsten en 1 1.2 procent van de uitgaven. Uw vierde vraag kan aldus beantwoord worden De erfgenamen hebben hun recht op dit voorwerp niet prijs gegeven maar natuurlijk sullen ze hun tijd moeten afwachten. Een gerechtelijke aanzegging, tot be houd van rechten, voor zoover noo- dig, thans reeds te doen, is onzes in ziens gewenscht. Het ware het best, de zaak eenen advocaat in handen te geven. Uit de OmstreSrea HEEMSTEDE. Gas- en waterleiding. Door Gedeputeerde Staten Is goed gekeurd het besluit, waarbij het leg gen van gas- en waterleidingbuizen wordt opgedragen aan de firma George Wilson, te 's-Graven h age. BENNEBROEK. Tot deskundigen voor de opneming der waarde van mobilair ten behoeve van de heffing der personeels belas ting in de gemeente Benaehroek, zijn aangewezen de heereu G. L. Smit, P. A. Poppink, C. J. Cramer en A. Konijn, allen wonende te Haarlem. HAARLEMMERMEER. Wegens gebrek aan ruimte op het bestaande, zal te Hoofddorp een nieuw postkantoor worden gebouwd. Er wordt door het Rijk reeds uitgezien naar een geschikt bouwterrein in het midden van het dorp. Ook zal naar alle waarschijnlijkheid Üoor het Rijk in den loop van 1911 te Hoofddorp een kantongerechtsgebouw met gTiffie en woning voor den con cierge worden gebouwd. Tot heden werden de zittingen in een der boven zalen van het Raadhuis gehouden en hiervoor betaalde het Rijk een zeer klein bedrag aan de gemeente. Wel ,was er geen behoorlijke griffie, geen wacht- of getuigenkamer, maar men deed het er mee. Door de aanzienlijke toename der bevolking is langzamer hand op het Raadshuis gebrek aan ruimte ontstaan. Het gemeentebestuur heeft daarom den Minister van Justi tie kennis gegeven, dat het Rijk naar een ander gebouw voor liet houden der zittingen moest uitzien. lüiaiietfc&cti TWEEDE KAMER. Bij Landbouw werd geruimen tijd gediscussieerd over een amendement van den lieer VanForeest om 4000 te schrappen vocxr den aankoop van drachtige koeien ten behoeve van de Veeartsenijschool. Het ging daarbij, van de zijde van den voorsteller, om uitgemaakt te krijgen dat &r behoefte was aan meer vee-verloskundige hulp in een aantal streken, doch dat daar in kon worden voorzien door oplei ding van daartoe gesciiikte lieden, die daarom nog geen veearte behoefden le wezen. Het amendement, van verschillen de zijden bestreden, word niet ge handhaafd. Met „Landbouw" gaat liet tegen woordig al zooals vroeger met „Wa terstaat"; het aantal kleine locale of districtsbelangen, wordt bij elke be handeling grooter. We bepalen ons tot de hoofdzaken. En dan zij gecon stateerd, dat de heer De Ram er op aandrong dal aan het particulier ini tiatief gelegenheid moest worden go- geven voor mijn ontginning in Lim burg. De Staat kon bet toch niet al lemaal alleen af. Alvorens echter concessies aan par ticulieren konden gegeven worden, meende de heer Vliegen, was in ver band met de motie van 22 Oct. 1907 (later gevolgd door het ontwerp-Van Kol) nader overleg met de Staten-Ge- naraal noodig. Hij was natuurlijk voor uitsluitende Staatsexploitatie. Werkkrachten waren er genoeg; een geschoolde mijnbevolking zou er pas na een eeuw zijn. Maar de bevolking moest sociaal ontwikkeld worden, goed gehuisvest dan zou de Staat over voldoende werkkrachten be schikken om een dergelijke bron van rijkdom zelf aan te pakken, na voor afgaande wettelijke regeling der ont ginning. Aan de zijde van den heer De Ram schaarde zich de heer Janssen. Hij, en nog enkele sprekers, gaven wen ken In verband met de veiligheid en de gezondheid in de mijnstreken en ih verband met de vreemdelingenwet, ten einde ungeweaschte elementen te weren. Minister Tal ma beloofde aan die wenken aandacht te schenken, al wil de hij niet geheel vrije artsenkeuze in het Staatsmijnbedxijf toestaan. Een algemeen mijnwerkersfonds was noodig, uit Vrijen wil, als het ging, met wettelijken dwang als het moest* De Min. achtte zich In zake de con cessies niet gebonden door de motie van 1907, doch van nader overleg was de Min. niet afkeerig. Bij repliek zeide de heer Vliegen dat de soc.-dem. fractie waarschijnlijk het ontwerp-van Kol opnieuw zou indie nen. Heden 10 1/4 voortzetting, de r ambten aren. VERKIEZINGEN. WIJK BIJ DUURSTEDE. Naar de „Tel." uit zeer betrouwbare bron verneemt, zal in de vergadering van het Provinciaal Comité van anti-rev. kiesvereenigingen in de prov. Utrecht, welke Vrijdagavond gehouden wordt, door het moderamen van dat com ito worden voorgesteld, de Centrale anti- rev. kiesvereeniging in W'ük bij Duur stede, te adviseeren bij de a_s. Kamer verkiezing niet met een eigen eau didaat uit te komen, doch den candi- daat der R.-Katholieken te steunen. EEN DRAMA OP ZEE. Omtrent de ramp, die de Neder- landsche tjalk „Ora et Labora' in den storm van J.L Donderdag trof, vindt men eenige aangrijpende bij zonderheden in de „Köln. Ztg.", wel ke dit blad uit Hamburg werden me degedeeld. Aan boord bevonden zich de schipper Schmidt, zijn vrouw, zijn kind en zijn broeder. De Duitsche reddingboot „Vegasack" trachtte hen te redden. Zij kwam dan ook met de schipbreukelingen aan boord tot aan het Minsener Sand, bij den mond van de Elbe. Inmiddels was de storm ont zettend in hevigheid toegenomen, en de geredden zoo uitgeput waren, dat zij meer dood dan levend in de boot lagen, zoodat op hulp niet te rekenen viel. Het gevaar was zoowel voor de •redders als de geredden, zoo nijpend, dat der bemanning van Vegesack niets overbleef dan te trachten de vooruitspringende vuurbaak te berei ken. De eerste, die het waagstuk cloor de branding aandurfde, moest zijn poging met het leven boeten, vóór hij baak had bereikt, zonk hij ineen en verdeen in de golven. Zijn mak kers brachten het er beter af; zij slaag in het land te bereiken. Inmiddels was echter de „Vegesack" afgedreven en Zaterdagnacht werd zij opgepikt door den Geestemunder stoomtraw ler Berlin, die tot de treurige ontdek king kwam, dat zich zeven lijken aan boord bevonden, namelijk die van de familie Schmidt en drie andere, waarschijnlijk van schippers van een andere, in nood verkeetrende tjalk, die door de zieltogenden van de Ora et Labara werden opgenomen. In den trouwring van een der mannen stond de naam Klaver gegrift. COLLECTÏE-DR UCKER. Gister vergaderde de Amsterdam- sche raad. De voorzitter zei, dat de Raad on getwijfeld met ingenomenheid heeft vernomen de groote aanwinst voor het Rijksmuseum door de schenking van den heer en mevrouw Drucker- Fraser. De Raad zou ongetwijfeld in stemmen met de adressen van hulde aan de schenkers gezonden, en daar om stelde spr. voor, dat de Raad goed keure, dat een adres van hulde na mens het gemeentebestuur worde ge zonden aan den heer en mevrouw DruekerFraser voor deze nationale daad. Dit werd met applaus goedgekeurd. KINDERVERLAMMING. In het dorp St. Johannesga (Fr.) breidt de kinderverlamming zich uit. Kr zijn nu vier kinderen door deze ziekte aangetast. EEN ONTPLOFFING. In de zaak dar firma Wilhelm B. A. Gtinther, aan de Groenmarkt te Dordrecht, kwam iemand een aantal projectielen, waarmede op schepen, in tijd van nood, signalen worden gege ven, ten verkoop aanbieden. De zoon van den heer GöntheT ging toen die projectielen onderzoeken. Ze bevatten o.m. grof korrelig brult, een lont en een geel poeder. Vermoedende, dat dit poeder een sterk lichtgevend vermogen zou heb ben, stak hij het op het plankier aan do Voorstraatshaven, waar hij en een knecht het hadden neergelegd, aan. Nauwelijks was het vuur met de gele substantie In aanraking, of een ge weldige slag weerklonk, welke tot ver In den omrek werd gehoord. Door den z war en schok sprongen aan den achtergevel van het huis, in de werkplaats, een 20-ta! ruiten, zoo dal (le glasscherven in het rond vla gen. De zoon van den heer Gunlher werd daardoor verwond aan handen, lies en beenen, en de IS-jarige knecht, J. v. IC, ook aan Landen en beenen. Dr. F. Delhez, die onmiddellijk hulp verleende, constateerde geen ernstige verwondingen. In het pand van den heer B. 1. Zwang, naast dat van den heer GüLn- iher, sprongen aan den achtergevel 16 ruiten, terwijl in drie huizen aan den overkant een 10-tal ruiten werden verbrijzeld. Op het plankier van den heer Günther werd nog een zware plank vernield. De gevaarlijke projectielen, welke vermoedelijk dynamiet bevatten, zijn In do kruitkamer van het hoofdbu reau van politie geborgen* ONGELUKKEN. Toen een trein het station Zuipihen binnen kwam rijden, geraakte de wisselw achter Brenger daaronder, met het noodlottig gevolg, dat hij terstond dood was. Gistermorgen geraakte In da tegel fabriek van de firma 8. Tjallingii te Harlingen, de 16-jarige G. E., onder eeu zwaar vliegwiel, dat tegen den muur stond. Hom werd den schedel verbrijzeld. In hopeloozen toestand werd hij naar het, Verpleeingsgesticht gebracht alwaar hij spoedig overleed. Te Dordrecht i3 de 17-jarige P. S. uit een roeiboot voorover in de Voor- straatsliaven gevallen en verdronken. VERDRONKEN. Uit Harlingen meldt uien, dat de tjalk De Drie Gebroeders, schipper Kooistra, is verongelukt. De schipper en de knecht Van dor Ley verdronken. TREURIG ONGELUK. De sleepboot „Titan" is van Ter schelling ie Niei-wediep teruggekeerd. Bij de poging tot het afbrengen van het aldaar gestrande Russische stoom schip „Lucy" brak de bolder, waar door de kok Vaas werd gedood en de matroos Jonker werd verwond. DE ANTI-MILITARIST SMIT. De „Tel." schrijft Ons bericht, luidende, dat de anti militarist om gratie had v or zocht aan H M. de Koningin, is grootendeels onjuist. Smit heeft echter wei liet voornemen om binnenkort een adres te richten aan H. M., waarin hij ver zoekt om kwijtschelding van zijne straf, onder bijvoeging van een me morie van toelichting, waarin de mo tieven worden aangegeven, waarom die kwijtschelding verzocht wordt. BLOEDVERGIFTIGING. In de Naardermeer, gemeente Mui- den, stierf gisteren zekere vrouw Gr., tengevolge van bloedvergiftiging. Den avond te voren werkte zij aan een blauwen kiel, raakte met een harei handen eeu wondje op haar lippen aan, wat vergiftiging met genoemd treurig gevolg veroorzaakte. De vrouw laat een man met 6 kin deren achter. HOOG WATER. In Oostelijk Groningen dreigen overstroomingen van beteekenis. Op onderscheidene plaatsen, Scheem- da, Midwolda, Muntendam, Wedde, Vlachtvved.de en meer andere, zijn vel den bouwland ondergeloopen. De water keer ingen hebben heel wat te verduren. Hier en daar worden ze bewaakt, om daardoor te voorkomen, dat ze doorgestoken worden. EEN KLOK ALS SINTERKLAAS CADEAU. St. Nicolaas heeft de gemeente Baarderadeel (Fr.) bedacht. De ge meentekas liet niet toe in den gevel van het nieuwe gemeentehuis een uurwerk te plaatsen. Nu heeft de Sint daarvoor gezorgd. EEN KORDATE JUFFROUW. Dezer dagen kwam een jongedoch- ter L. van Heerlen, met kar en paard uit Aken naar huis. Het was ongeveer half acht, toen zij in het Giesender- veld werd aangesproken door een kerel, een Duitscher, die probeerde bij haar in liet karretje te klimmen. Toen dit niet lukte, vroeg hij een Mark. 1 Maar in plaats van geld, kreeg hij van juffrouw L., die een bewonderens waardige kordaatheid aan den dag legde, eenige rake slagen, zoodat hij van zijn poging oin op het karretje te klimmen, moest afzien. Een wielrij der, die haar tegemoet kwam, werd door juffrouw L. om hulp aangeroe pen, maar haar geroep ging in den storm verloren. Spoedig had de Duit- sclier huar weer ingehaald en be proefde opnieuw in liet karretje te klimmen. Juffrouw L. zou hern dan nu, maar een halve Mark geven; maar ook dit voorwendsel om het karretje tot stilstand te krijgen, mislukte, en weer kreeg hij slagen in plaats van geld. Nu beproefde hij do teugels te grijpen, doch gelukkig te vergeefs. In- tusschen was hot karretje in een meer bewoond gedeelte gekomen, en onze Duitscher verwijderde zich toen vloe kend in de richting van Caumer. POST VERLOREN. De directeur-generaal der posterij en en telcgraphie maakt bekend, dat de post van Nedorlandsch-Indië voor Nederland, welke 12 November j.l. te Batavia is ingescheept aan boord van do Fransche paketboot la Seyrte, we gens hot vergaan van deze boot, als verloren moet worden beschouwd. EEN IDéE FIXE. De man, die op do Regentesselaan te 's-Gravenhage ©en revolverschot loste, is inderdaad gebleken niet wol hij hot hoofd te zijn. Omtrent do toe dracht van het gebeurde kan thans het volgende worden gemeld Do man, die eon idéé fixe heeft, dat hij gehypnotiseerd is door de vrouw van een bewoner van de Regentesse- laan, den heer K., belde aan diens woning, en toen hem door den heer dos huizes do deur werd geopend, loste hij h bout portant een revolver schot op lieni. Do kogel ketste echter af op het front van den heer K., zoo dat deze niet werd verwond. De dader werd door een juist passeorenden rijksveldwachter en door burgers ge grepen en overgebracht naar het com missariaat aan de Arch!medesstraat. Op medisch advies werd de man van daar getransporteerd naar het krank zinnigengesticht. „HET TOONEEL" NAAR PARIJS. Volgens het weekblad „De Kunst' zou Royaards' gezelschap Het Tooneel te Parijs Adam in Ballingschap, El- ckorlye en Ware Nar gaan spelen. Het plan zou reeds vasten vorm verkre gen hebben en de geldkwestie gere geld zijn. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Mem schrijft uit Middelburg aan hot Hbld." Reeds vele jaren bestaat hier een vrijzinnig godsdienstige vereeniging „Do Reservekas", welke vereeniging, sedert uitsluitend orthodox© predikan ten bij de Ned. Ilerv. Gemeente werk zaam zijn, tracht te voorzien in de behoefte van de vrijzinnige loden van dit kerkgenootschap. Het vorig jaar kon een eigen predi kant beroepen worden, namelijk de heer J. Bruinings en thar ia de ver eeniging ook in het bezit gekomen van een eigen kerkgebouw. Deze nieuwe kerk, staande in de St. Pie terstraat, zal Zondag worden inge wijd. EVANGELISATIE TE BERGUMERHEIDE. Men schrijft ons Mocht vóór enkele dagen het bestuur der Evangelisatie ta Bergumerheide verrast worden met een gift van ƒ50 van H. M. de Koningin-Moeder voor dc nieuwe kerk, thans werd het be stuur verblijd met een gift van Z. H. Prins Hendrik. KLEEDING VAN MILITIE- EN LANDWEERPLICHT IGEN. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat met ingang van 1 Janu ari 1910 een milicien zich voor eigen rekening geheel of ten deele van klee ding en uitrusting mag voorzien, mits deze in goed bruikbaren staat en voor den dienst geschikt en de bo ven kleeding overeenkomstig de vast gestelde modellen zijn. Dit van model zijn is geen eisch voor het schoeisel. Het is voldoende, wanneer de schoe nen degelijk en van zoodanige con fectie en vorm zijn, dat zij als uitste kende marcfmerschcenen kunnen worden aangemerkt. Hij ontvangt daarvoor over do da gen, waarop hij soldij geniet, eene vergoeding, welke is vastgesteld voor schoeisel op f 0.05 per dag en voor ondergoed op f 0.01 1/2 per dag. De Minister heeft den wensch te kennen gegeven, dat het dragen van eigen ondergoed en schoeisel worde aangemoedigd, daar het belangrijke financieele voordooien voor het Rijk zal en gerief voor den man kan op leveren en voorts, dat de lotelingen reeds vóór hunne aflevering met de bepalingen worden bekend gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per rogeL Ziet niet toe en duldt niet dat Uwe kinderen zoo Jyden. Scott's Emulsion zal onmiddellyk verlichting geven en spoedig daarna volkomen genezing brengen. De kleinen zyn weldra verzot op Scott's en kunnen Scolt's gemak- kelvk verteeren, zelfs indien ze melk weigeren. De echte wordt uitsluitend bereid dour Scott Bowne Ltd., Louden, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visschcr met de Visch) op elke verpakking voorkomt. By alle ApotheKera en Drogisten. VOETBAL. Het wedstrijdprogramma van den Haarierascheu Voetbalbond voor a.s. Zondag luidt als volgt le Klasse Haarlem 3—Klein Haarlem, 2 uur. KinheimHeemstede, 2 uur. Z. V. V.—Hercules, 2 uur. 2e Klasse Victrix—II. F. C. 4, 10 uur. Hercules 2—E. D. O. 3, 10 uur. Haarlem 4—Klein Haarlem 2, 10 u. Union—Velsen, 2 uur. 3eTClasse A. Union E. D. O. 4, 10 uur. H. F. C. 5—H. V. V. 2, 10 uur. 3e Klasse B. Prinses JulianaHaarlem 7, 2 uur. Het Nedarlandsch Elftal. Reeds was in de bladen gemeld, dat wellicht de bekende Dordtsche keeper Beeuwkes door den militairen dienst verhinderd zou zijn, in Engeland in het Nederlandsche elftal uit te komen. Nu Otten reeds door ziekte verhin derd is, was dat opnieuw een leelijke tegenvaller. Echter zou het bondsbe- stuur stappen doen bij de militaire autoriteiten, opdat Beeuwkes alsnog mede zou kunnen gaan. Deze pogingen zijn met succes be kroond, zoo blijkt uit een correspon dentie in de Dordtsche Courant. HOCKEY. De Grimsby Town hockeyclub zal In den Haag eenige wedstrijden komen spelen en wel Woensdag 15 December legen een Haagsch elftaL Donderdag 16 December tegen een Hollandsch elftal. Vrijdag 17 December tegen een stu denten-elftal. Zaterdag 18 December tegen een Odis-elftal. Woensdag en Zaterdag zal op Odis' terrein. Donderdag en Vrijdag waar schijnlijk op het H. II. O. veld ge speeld worden. Grimsby town H. C. is de beste club uit de provincie Lin coln en staat in Engeland zeer goed bekend. DE „ELLAN VANNIN" VERGAAN. De „Ellan Vannin", het vermiste stoomschip van de Maux pakketvaart maatschappij, blijkt gezonken te zijn in den ingang van de haven van Li verpool, op veertien mijlen afstand van de landingspier. Bij kalme zee en laag water, steekt de mast juist boven de oppervlakte uit. Het wrak is door een duiker onderzocht; deze vond ech ter geen lijken aan boord. Vermoede lijk waren de reizigers in de hutten, toen het schip zonkuit de omstandig heid, dat een boot van het schip is aangespoeld, die nog met haar zeil was bedekt, is wei af te leiden, dat het lot van het schip in enkele oogen- blikken beslist werd. Het schip zal ge licht worden. De „Ellan Vannin" had 38 men- schen aan boord, vijftien reizigers en 2 Skoppen bemanning. TWINTIG PERSONEN DOOR EEN DOLLEN HOND GEBETEN. Bovenstaand, groote ontsteltenis- wekkend feit beeft plaats gehad in den omtrek van Trier. Allo gebetenon zijn naar het Instituut-Pasteur te Ber lijn gezonden. SNEEUWSTORMEN IN ENGELAND Geheel Engeland is geteisterd door zware sneeuwstormen. Op vele plaat sen is het verkeer gestoord; telegraaf palen zijn onder de ongewone belas ting bezweken en de landwegen zijn niet te begaan. In Zuid-Warwickshine ligt de sioeuw eenige voeten dik, in bet noorden van Wales zijn veel schapen omgekomen. Te Helensbro vroor het vijftien gra den en daarbij miste het zoo zwaar, dat zeLfs de overvaart over de rivier naar Greenock moest worden ge staakt. Boven Yersey heeft een zwaar on- weder met buitengewoon felle blik semstralen gewoed. BRUTALE ROOVERS. Het H. v. A. bevat het volgend ver haal over een buitengewoon brutalen diefstal, die Zondagnacht in het Bel gisch dorpje Ooien, nabij Turnhout, plaats vond. In het dorp Ooien, niet ver van de plaats, waar de twee steenwegen de gemeente kruisen, wonen de gezus- sters Verzwijvelt, laudbouwsters, twee oudjes van 78 en 80 jaar. De oudste, die sedert eenigen tijd ziekelijk is, wordt verzorgd door haar zuster Rosalie. Zondagnacht, omstreeks 1 uur, zijn onbekende bandieten in deze woning gedrongen. De schelmen hadden eerst de vensterluiken geopend, daarna j een der ruiten met zeep bestreken en dezelve toen verbrijzeld; zij konden aldus gemakkelijk het venster ope nen, en geraakten verder zonder moeite in huis. De jongste zuster, plotseling door het gerucht ontwaakt, zag twee strui- sche kerels haar woning binnen ko men. De één sprong op haar bed en vatte haar bij de keel, terwijl de an der de kamer der ziekte zuster bin nenging, deze insgelijks vastgreep en haar door middel zijner handen en de bedded eken het schreeuwen be lette. De zieke werd in zulk een toestand gebracht, dat zij onmogelijk eenig ge luid kon geven. De bandiet bleef bij haar de wacht houden. De andere inbreker, die een groot mes in de hand hield, eischte van de jongste zuster, dat zij de plaats zou aanvijzen, waar zich het geld be vond. Indien gij niet onmiddellijk het geld aanwijst, riep hij haair toe, dan maak ik u kapot! Daar het slachtoffer sprakeloos bleef, begon hij haar te mishandelen; hij sloeg haar met het hoofd tegen den muur en krabde haar geweldig in het gelaat. Ongeduldig geworden, sleepte hij zijn slachtoffer uit het bed, nam uit zijn zak een groot koerd en deed haar een strop om den hals; tevens bracht hij het einde van het koord aan de kram van een balk en zeide nog tot zijn slachtoffer: „Indien gij nu niet gauw zegt, waar uw geld ligt, dan hang ik u aan die kram op!" Het slachtoffer, men begrijpt in welk een toestand, wees den bandiet een sleutel aan, diie aan den muur hing, en zeide, dat hij hot geld in den koffer zou vinden, die tegen de kast stond. De inbreker liet haar vervol gens los, nam den sleutel en opende den koffer, waarin hij slechts vond: drie vijffrankstukken, vier enkele franks en ettelijke centiemen. Ook nog een gouden ketting van ongeveer 1.50 meter lengte met een schuiver er aan; alsmede drie gouden ringen. Na de gezusters nog eens goed aan gemaand te hebben, geen gerucht te maken, indien zij haar leven lief hadden, vertrokken zij door hot ven ster, door hetwelk zij binnengeko men waren. Zij hadden meer dan een uur in de woning vertoefd. DE ONTPLOFFING TE HAMBURG. Het aantal do oden bij de ontzetten de ontploffing in de gasfabriek te Hamburg wordt op 28 geschat; zes lijken, waarbij twee van vrouwen, zijn reeds gevonden. Men vermoedt dat een ingenieur en 15 werklieden begraven zijn onder de puinhoopen. Het aantal gewonnen is nog niet te bepalen; een gedeelte der lichtgewon den is niet naar de saniteitswacht gegaan om zich te laten verbinden, maar direct naar de woningen ge bracht. Maar men weet nu reeds, dot een 30-tal personen meer of minder zwaar gewond zijn; 8 dezer zijn reeds in het ziekenhuis overleden. Omtren* de oorzaak der ontplof fing wordt nog medegedeeld: De nieu we gashouder word voor de eerste maal met gas gevuld. Toen ongeveer 100 000 kub. M. ingelaten waxen, ont stond een scheur in de telescopisch aangelegde caisson; het ga sontsnap- te en kwam in aanraking met een licht in de cantine, die dicht bij don gasmeter stond. Daardoor ontstond de ontploffing. De deksel van den gas houder vloog in de lucht; het gas in den houder begon te branden; de vlammen sloegen over naar den ou den gashouder, die ook in brand vloog. Te half vijf ontploften de daar in aanwezige 50.000 kub. M. gas. De verlichting van Hamburg moet nu plaats hebben door de tweede gas fabriek te Barmbeck. Het is duide lijk, dat diie niet in staat is voldoende gas te leveren, zoodat de burgemees ter op zuinig verbruik aandrong. De omvang der berokkende schade ïs nog niet aan te geven. Voor den aanbouw der nieuwe gasfabriek wa ren door de burgerschap 14 millioen Mark toegestaan. De schade wordt gedragen door alle Hamburgsche en vele buiten Hamburg gevestigde ver zekeringsmaatschappij en. TWEEDE KAMERVERKIEZING TE WIJK BIJ DUURSTEDE. Do volgende driestar lezen we in De Standaard: Naar ons ter oore kwam, zal onze Centrale wel eerst a.s. Zaterdag de finitief hare houding bij de komende stembus bepalen, maar neigde men op de voorloopig gehouden vergade ring vrij sterk tot het onzerzijds uit komen met een eigen candidaat. Of dit wijze tactiek is, wagen we to betwijfelen. Het rtaat in Wijk zoo heel anders dan in Rreukelen, en de Liberalen fractiën hebben het volko men In haar macht, om te zorgen dat niet onze, maar haar candidaat in herstemming komt. Dan heeft men de moeite van twee stemmingen, en bij de herstemming zuilen toch de drie groepen van Rechts samen moe ten gaan, zoodat de R.-Kath. candi daat toch gekozen wordt. Is dit nu met vrij groot» zekerheid te voorzien, dan schijnt wijze taktiek het optreden met een eigen candidaat te ontraden. En dit te meer, omdat Wijk het oude district van dx. Schaapman is, en de R. K. Staatspartij, die in de provincie Utrecht sterk vertegen woordigd is, ons in alle andere dis tricten steunt, en dit ook in Breuke len weer als van ouds doen zal, toch wel aanspraak mag maken op een der Utrechtsche zetels. Tactiek is een hachlijke kunst. Toch ge too ven we, dat hier de goe de tactiek met vrij groote juistheid te bepalen is. Aan onze Centrale staat de beslis sing. Valle die zoo uit, dat ze onzen vrienden in het district nimmer L u berouwen. De Tijd schrijft: Nadat wij met een enkel woord t?t goed recht der Katholieken in Wi k bij Duurstede, om thans, bij de vacv ture-De Ridder, een eigen Candida ,t te stellen, hebben geconstateerd, oi t- hielden wij ons van verder aandra gen op de erkenning er van, omd-it wij wilden afwachten, wat de Katho lieke kiesvereeniging, die hier de 7/t- slissïng in handen heeft, doen zou Wij hebben reeds bericht, dat I -t centraal bestuur, na vergeefse he jo- ging om met de anti-revolutiona're autoriteiten in het district tot over eenstemming te komen, om clezeii te bewegen, hun „aanspraken" te lal en varen, besloten heeft, aan de afdoe- lingen het stellen van een katholie ken candidaat te adviseeren. Een der afdeelingen, de meest he- teekenende, te IJsselstein, heeft dit advies reeds opgevolgd en met 91 van de 99 stemmen, dus onder groote belangstelling, tot candidaat geproclameerd jhr. mr. de Wijcker- slootli, die voor IJsselstein ook lid is van de Prov. Staten, welke hem tot Gedeputeerde kozen. Meer nog dan in Breukelen is in Wijk de katholieke partij de sterkste ter rechterzijde. Voor het afvaardi gen van ten minste één katholiek uit de provincie Utrecht, is Wijk bij Duurstede wel het meest aangewezen, en, indien bij de vacature-De Waal. Malefijt bekend kon zijn geweest, dat dit district zoo spoedig zou open- komen, zou in Breukelen zeker geen strijd zijn gevoerd. Des te sterker komt dus uit, dat het den auti-revolutionnairen in het dis trict minder te doen is om het vredig behoud der coalitie dan om buit te behalen voor de eigen partij en ster ker dan In Breukelen spreekt dus voor de katholieken de plicht, thans het onsmisk&nbare recht niet op te geven, als het moet strijd te voeren. De anti-revolutionnairen kunnen niet anders bereiken, dan dat voor ieder duidelijk wordt, hce zwak zij zijn in Wijk bij Duurstede. En wij kunnen rustig aanzien, wat zij doen zullen, als het resultaat hunner ac tie een herstemming wordt tusschen den katholiek en een liberaal.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6