EMSER-WATER Koloniën Uit de Arbeiderswereld Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws ftechtszaken Kerk en School PREDIKBEURTEN betrekking tot de concessievoorwaar den, achterwege. Het gemeentebestuur wilde de bor den weg hebben in het belang van de veiligheid do tram ontkende, dat de bevoegdheid bestond dit te gelasten en riep den raad In beroep, welke echter met 25 tegen lö stemmen B. en W. in liet gelijk stelde, zoodat de borden zullen verdwijnen. Het is echter de vraag, of de geest van de conoessie liet recht geeftde letter wel en daar de tram vroeger ook steeds aan den tekst bleef han gen als het haar voordeel gold, valt de directie in een zelf gegraven put. Afgewacht dient te worden, of de H. T. M. gevolg zal goven aan haar bedreig'-ng, om de gemeente aan te spreken voor de geldelijke schade, wel'te het wegnemen van de borden voor haar meebrengt. Ze zal wel verstandiger zijn en geen directe ruzie zoeken daarbij zijn do reclames wel aan te brengen op plaatsen, waar ze zeker niet minder in het oog vallen, b.v. door ze aan de zoldering, midden in de wagens te hangen. Alle partijen zouden dan te vreden zijn en de vrede bleef be waard. Vroeger wees ik er reeds op, dat de zin voor liefdadigheid hier zeer be perkte afmetingen aanneemt. Geld is o zoo moeilijk bijeen te trommelen. Toch zitten in eik comité, dat een philantropisch doel beoogt, minstens een dozijn dames, die hier tot de zeer gegoeden behooren, en voor wie aan kloppen om giften hij vermogende kennissen een oremakkelijk werk moet zijn maar denk nu niet, dat ze dit doen. Ze gaven haar naam, omdat de mode nu eenmaal wil, dat men wat doei? moet voor arme menschen, en de commissie-vergaderingen kunnen we.--; el ijk soms interessant zijn. Je hoo.-t daar allerlei dingen, dio anders langs j\ heen gingen en krijgt zoo dikw.Jl.' prachtige conversatie. Kaarten verkoopen of geld inzame len, neer., dat is geen werk, daar word jc zoo moo van en het brengt je in aanraking met allerhande burger typen. Dat wordt een geschikte bezigheid gevonden voor de enkele eenvoud1 ~e menschen, welke in het comité geduld worden... voor het werk. Zoo komt het, dat voorstellingen, fancy f iirs. enz., georganiseerd door een hoog-adellijke commissie, een na- deelig saldo opleveren. Eens hoil een soirée een tekort van ƒ30 gegeven en langdurig beraad slaagden de dames wat nu ie doen. Er werd druk geredeneerd, getwist, zachtkens gekeven, maar daardoor kwamen de ƒ30 niet in kas Toen stelde een van de „noodzake lijke' leden voor, elk 2 te betalen, dun was het tekort gedekt, maai- tegen dat plan verlnef zich een orkaan van oppositie. Zeli nog geld geven als inen al zooveel „moeite" gedaan had, het idee was te dwaas om er verder over te praten en onder hooge drukking werd de vergadering opgeheven. De drukker, die de programma's ge leverd had, wacht nog steeds op zijn geld. SINTRAM. itocaiü" TWEEDE KAMER. Na afdoening der begrooting van Landbouw, waarbij de Minister zijn fcoofd inspecteur voor de visscherij kre-g, in strijd met het amendement- «Pa-.ijn c. s., dat uitstel wilde zette de Minister van Waterstaat zijn giste ren acht onderbroken rede voort. L Minister deelde mede, dat hij de Memorie van Antwoord op bet verslag inzake de gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee nog niet kon indienen, hang».'de een onderzoek over de ver- keopiw aarde der droog te leggen grc-'.»".-.de doorkwelling van het zout '7-ter de visscherijbelangen; de schadevergoeding aan de visschers. En tan was er de vraag, of de aange- le^-.n provincies ook moesten bijdra gen in de kosten. Tot het geven van uitbreiding aan het ontwerp was de Minister vooralsnog niet bereid. Daarna werd hot algemeen debat gesloten en kwamen weder de belan gen van een aantal categorieën van ambtenaren en beambten op de prop pen, alsmede allerlei districts- en lo-ale belangen. W ij stippen daaruü het voornaamste aan, zóó, dat de Mi nister mei bereid was, thans, na een jaar, verbetering van de positie der bureel-ambtenaren van den Water staat te overwegen, en dat er kans is voor pe-nsionneering van de Kanaal- beambten dat de noodzakelijkheid van een vluchthaven bij Lobith niet was aangetoonddat motorbootjes voo'/ politiedienst niet erg geschikt wareiomdat men ze op de rivieren een half uur ver kan hooren aanko- ïuei dat de waterkeeringen in Noord-Holland (Hondsbossch© en an dere zeeweringen), waarover de heer Van Foreest klaagde, door de provin cie en de waterschappen moesten on derhouden worden. De heer Helsdingen sprak, in de avondvergaderingen, over de beweer de knoeierijen bij de werken benoor den Cailantsoog, waar te lang zou gewerkt zijn, geen drinkwater was, geen behoorlijke huisvesting waar de gecreosoteerde palen niet de vol doende Ier?gte hadden waar met het materiaal werd geknoeid. In de bla den waren daarover uitvoerige bijzon derheden medegedeeld, beschuldigin gen geuit door d -.r. heer Jan de Boer. D? Minister deed een onderzoek in stellen. Men wist echter niet of de be schuldigingen juist waren, want de Minister weigerde mededeeling van het rapport aan de Kamer. Dat be treurde spreker. Had de Kamer niet het recht van contróle Het onderzoek had z. i. weinig effect gehad» omdat de aannemer ai den tijd had om de fouten te verbeteren. Spreker- had 'dat met ilen heer Duys persoonlijk onderzochthun was gebleken, dat 'e onderzoekende hoofdambtenaar /as misleid. Arbeiders, die bereid waren hun namen te noemen, hadden spreker dit verzekerd en medegedeeld hoe slecht het werk was gemaakt. 'Kennelijk wat een andere regeling noodig van de wijze van aanbesteding van alle leveranties ten behoeve van het Rijk. De Minister antwoordde, dat het niet overleggen van het rapport ge grond was op het feit, dat het rapport Uitsluitend voor hean bestemd was. Maar de heer Helsdingen had zich zelf ter plaatse begeven, vergezeld van iemand die zich, destijds, eene qualiteit had toegekend, die hij niet bezat en beiden hadden zich op ver boden terrein begeven. De heer Duys stelde zich toen, op 10 September, voor als Lid der Kamer voor Zaan dam, wat hij nog niet was. Dat was humoristisch, maar de zaak had ook een erastigen kant, want zij was eigenlijk een relletje, door den heer De Boer opgezet, op aanstoken van een ontslagen werkman. De Minister gaf de zwakke zijden der zaak aanstonds toede keeten lieten veel to wenschen over in som mige opzichten. Maar onmogelijk was gebleken de beweerde misleiding van den inspecteur-generaal bij diens on derzoek de Minister toonde dat »n bijzonderheden aan. Met de palen, waarover geklaagd werd, had de aan nemer niets te maken die waren van het Rijk. De loonen waren in orde, do rusttijden waren voldoende; overwerk geschiedde niet zonder toestemming van de directie de aannemer betaal de het overwerk niet precies volgens het bestek, maar toch voldoende. De lieer Jan de Roer was niet betrouw baar gebleken. De heer Duys begreep, dat de Minis ter geprobeerd had zijn tegenwoordig heid op het werk in een belachelijk daglicht te stellen, omdat hij geen ernstige inlichtingen wilde geven. De zaak was volstrekt niet opgezet door de sociaal-democraten Jan de Boer was geen socialist. Spreker was ge gaan in opdracht van zijn fractie, als gekozen, schoon nog niet toegelaten Kamerlid, oin te onderzoeken, of er inderdaad fraude was gepleegd, wat kon worden vermoed. Andere partijen deden dergelijke dingen ook. Spreker was overtuigd, dat de Minister mis leid was, gelijk de directeur-gene- raai liet werd. Ook de heer Helsdingen kwam er bij repliek tegen op, dat de Minister den heer Duys pseudo-Kamerlid noemde de lieer Duys was behoor lijk gekozen.... niet in Limburg. (Ge lach). Spreker meende, dat de in lichtingen van den Minister niet vol doende wanen en in tegenspraak met de verklaringen der arbeiders, die be reid waren onder eede het tegendeel te getuigen. De heer Troelstra meende, dat de Minister dit debat had kunnen voor komen, door den heer Helsdingen in zage van het rapport te geven, zooals andere ministers deden. Vertrouwde de Minister op de geheimhouding der sociaal-democratische Kamerleden, dan ware dit debat overbodig. De Minister had van de zaak een relletje gemaakt. De Voorzitter wilde deze uitdruk king niet toelaten. De heer Schaper riep, dat de Minis ter zelf van oen relletje had gespro ken. Onder heftig gehamer vervolgde de heer Troelstra, zeggende, dat de so- cioal-democratische fractie zich, on danks de behandeling van den Minis ter ondervonden, voortdurend zou bezig houden met de over de Rijks werken ondervonden klachten. De Minister herhaalde dat hij ieder Kamerlid de inlichtingen zon geven, die hij geven kón. Na deze opgewekte discussie, waar voor de rechte afterdiner-stemming aanwezig was, ging de groote doos met desiderata open. De Minister Regout wisselde met de heeren Jansen (Den Haag) en Ter I.aan van gedachten over de diepte van de Scheveningsche Buitenhaven. De Minister gaf toe, dat de wet, dit werk betreffende, moest worden ver anderd, teneinde de haven voor de visscherij meer bruikbaar te maken. Doch er was met de bestaande wet nog wel wat op te vinden. Een wijzi ging van de wet zou intusschen in studie worden genomep. Hij bleek be reid een rijkssubsidie te geven voor de vluchthaven te Hoorn, tot een maximum van 13.000. Voor de haven te Harlingen wilde de Minister een subsidie geven, naast de bijdragen van gemeente en provin cie, van ten hoogste CO pet. van 8 ton, de aanvankelijke raming een me dedeeling die niet bijzonder in den smaak viel van de heeren Pollema en Ankerman, die meenden, dat de ge meente niet meer kon geven dan 10 pet. De Minister gaf nader te kennen, dat hij tevreden zou zijn met een bij drage der gemeente Harlingen van 15 pet. van 850.000 gld. De heer Van Asch van Wijck sprak over de ongewone wijze waarvan, tij dens do staking, gebruik gemaakt was van de Rijkshal te IJmuiden, voor hel houden van een openbare bijeen komst der zeelieden. Spreker vroeg wat er juist was van de vermelding der bladen, dat de Minister verlof gaf tot het gebruiken der Rijkshal dit gebruik van een openbaar gebouw keurde hij af. De heer Janssen (Maasstricht) be sprak nog weder eens de quaestie van den vischafslag te IJmuiden, de retri butie en de koopmanskorting. Na een beknopt historisch overzicht, bereken de hij, dat het nadeelig saldo in 1910 geheel zou verdwijnen. Spreker be schouwde de verlaging der koopmans korting als een vermomd havengeld, doch in elk geval meende hij, dat, als het tekort verdwenen was, de koop- rnanskorting weder op 3 pet. moest worden gebracht en in verband daar mede de retributie op 1 pet. ver laagd De Minister antwoordde, dat hij, nadat hem gebleken was dat een ver gadering in de vischhal had plaats gehad, dit gebruik verder verboden had, omdat de Regeering buiten het cenfiict moest blijven. Wat de opmer kingen van den heer Jansen betrof, de Minister moest rekening houden met de kosten van allerlei werken te IJmuiden, verband houdende met de visscherij. Het was "s Ministers bedoe ling, over de besproken punten het advies in te winnen van een in te stel len permanente commissie van be- langhe'ihenden. Te kwart voor twaalf waren tij dens een debat over het Meppelerdiep de journalisten talrijker dan de Kamerleden, wier aantal tot 7 was gedaald. Van het afwerken der afdeeling „Waterstaat" scheen toen zelfs geen sprake meer. Maandag verder, des middags en des avonds, gelijk er ook Woensdag en Vrijdag avondzittingen zijn. Men heeft dan hoop Zaterdagmiddag naar huls te kunnen gaan. Hood doet leven I ZUIDERZEE-VISSCHERS. Gisteren werd te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering der be langen van de Zuiderzee-visschorij. De voorzitter, de heer Jb. de Veen, constateerde in zijn openingswoord, dat dit jaar allerminst opbloei voorde visscherij gegeven heeft. De viscnvangst was zoo weinig loo- nend als de laatste jaren niet beleefd is. Vooral Enkhuizen en de noordelij ke visschersplaatsen leden er onder. Verleden jaar werd in Enkhuizen 3G000-tal haring aan den afslag ge bracht. dit jaar even 3500-tal. Ook de ansjovisvangst was zeer mager, al verzoette de hoogere prijs eenigszins die schade. De heeren Duvmaer van Twist en F. W. N. Hugenholtz werden lot eere leden bonoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren K. ter Haar en C. Zunt werden herkozen. Besloten werd, dat om beter politie toezicht en vermeerdering der politie zal gevraagd worden. LUITENANT SHACKLETON IN NEDERLAND. Bij het bestuur van de Mijnbouw- kundige Vereeniging is de toezeg ging ontvangen van Sir E. Shackle- ton, den leider van de Zuidpool-ex- peditie, dat hij voor genoemde veree niging waarschijnlijk een lezing zal houden en wel het volgende najaar, daar zijn drukke bezigheden al zijn tijd. in beslag nemen. Waar en wan neer deze lezing zal plaats hebben, zal dan later worden aangekondigd. VROUWENBEWEGING. Tn een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken spreekt het be stuur der Vrije Vrouwenvereeniging den wensch uit, om bij de samenstel ling van een commissie tot Grondwets- herzienine ook vrouwen daarin te be noemen. Adressanten vertrouwen, dat het de bedoeling der Regeering is bij het vormen van Staatscommissies de verschillende gevoelens en meeningen tot uiting te doen komen, terwijl zij tevens overtuigd zijn, dat het inzicht der Nederlandsche vrouw vooral wanneer dit niet geheel overeenstemt met dat van den man alleen kan ge hoord worden, wanneer ook vrouwen deel uitmaken van die commissie. TER WILLE VAN HET KIND. Het correspondentieblaadje ver meldt een gift van A. V., groot 1000 gulden. Aan de comité-leden wordt als goede tijding medegedeeld, dat het koloniehuis 1 Juli gereed kan zijn, als binnen enkele weken wordt aanbesteed en dit is mogelijk, olg de volgende vier weken met den mees ten spoed ingezameld wordt en steeds sub-comité's worden gevestigd. Nieuwe comité's werden opgericht te Driel, Heer-Hugowaard, Eist, Zwolle, Vlaardingen en Wierden. Af eed ragen werden door de sub- comité's te: 's-Hertogenbosch ƒ81, Baarn ƒ461.50, Zutfen ƒ177.50, Weesp 472,52, Bussum 525.50, Driebergen ƒ475, Heteren 42, Purmerend ƒ223.72 Egmond a. Zee 78,33, Oudeschoot ƒ77. Te zomen met de toegezegde 1000, kleinere giften bij de alg. pen- ningmeesteresse en de vorige opgave ruim ƒ20.450. Penninemeesteresse is mej. L. M. N. Wertheim, Sarphatikade 9, Amster dam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. tegen aandoeningen der slijmvliezen Prijs per J/i kruik 26 cent. 1/*VI 11 ir&Hl&i Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerljjk van smaak. ïerkrijgbaar In Apotheken. Prijs 1.25 per flacon. DE 30 pet. ADDITIONEELE RECH TEN IN VENEZUELA. Zoowel op Curagao als op Trinidad wijt men den tegenstand, in Venezue la geboden tegen de afschaffing der 30 additioneels rechten voor de Antillen, aan den invloed van de groote Amerikaansche en Duitsche handelshuizen, die zaken doen in Ve nezuela. TYPOGRAFENSTAKING. Omtrent de staking bij de firma Jacobs, te Groningen, meldt men na der, dat deze 30 personen omvat. Op de drukkerij wordt doorgewerkt. VOETBAL. ENGELAND—NEDERLAND. Men seint aan de Tel.: Na een zeer kalman overtocht arri veerde Vrijdagmorgen ons gezel schap veilig en wel in de Engelsche hoofdstad, waar we behalve door een regenachtige, betrokken lucht, door den bekenden en bij de spelers zeer populairen oefenmees ter Chadwick werden ontvangen. In der haast vertelde hij ons zijn meening over het team. Over de voor hoede was hij uitstekend te spreken, maar het linkerdeel van de verdedi ging beviel hem maar half. Hij druk-, te er ten minste zijn spijt over uit, dat Hörburger niet als linksmiddeo gekozen was, een speler, van wlen hij tijdens de laatste zilveren balwed- strijden een uitstekenden indruk kreeg en dien hij ook nog speciaal In de aandacht der commissie had aan bevolen. Na de gemeenschappelijke lunch trokken we naar het prachtig mooie Chelsea-terrein, waar onze jongens de beenen wat losmaakten, wat na zoo'n reisje wel noodig is. In het Engelsche elftal is eenige verandering gekomen. Brebnor wordt doelverdediger en Knight, uit Ports mouth zal door Smith worden vervan gen. De wedstrijd om den Beukema-beker tusscheu H. B. S. en H. V. V. zal plaats hebben op eersten Kerstdag a.s., op het terrein van eerstgenoemde vereeniging. ROI.SCHAATSEN-WEDSTRIJD. Bij de Rotterdamsche Rolschaatsen Club" bestaat het voornemen, een wedstrijd te houden in schoon- en kunstrijden op de rolschaats. Eenige der bekendste liefhebbers op dit nieu we sportgebied zijn uitgeaoodigd, in de jury zitting te nemen. HOCKEY EN ROLSCHAATSEN. Dezer dagen zullen dc hceren-Iedon van de Amsterdamse he Hockey- en Bandy Club" hun oefeningen op dé rolschaats aanvangen. Bandy behoort tot een der vormen, waarin men de rolschaatssport kan beoefenen. liet spel wordt dan niet met een bal, doch rnet vlakRo ronde houtschijven gespeeld, terwijl ook de stok langer toeloopt en het eind min der rondgebogen is. DE RUSSISCHE GEVANGE NISSEN. In een door de Fabian Society te Londen belegde meeting, trad de be kende Russische vrijheidsheldin Vera Figner als spreekster op. Zij beschreef heel haar martelaars leven In de Russische gevangenissen. Als jong meisje was zij getroffen ge weest door de verschrikkelijke ellende onder de boeren op haar vaders land goederen. Nadat zij in Zwitserland :n de medicijnen had gestudeerd, kwam zij terug en vestigde zij zich onder de landlieden als arts. Haar doel was om op vreedzame wijze het lijden te verzachten van het ongelukkige volk, te midden waarvan zij leefde. Maai de Russische regeering belette de toe passing van elk vreedzaam middel en dwong haar ten slotte op den revolu- tionnairen weg. Nadat zij nog geen jaar haar prac- tijk had uitgeoefend, was zij gedwon gen te vluchten om zich aan gevan genneming te onttrekken. Zij sloot zich toen aan bij de „Na*- zednia Wolja" (de wil des volks) de partij die destijds de meeste aanhan gers onder de revolutionnairen had. Maar de leiders werden oen voor een gevangen genomen, tot dat, Vera Vig- nes, op vijf en twintigjarigen leeft-'d, door een verrader aan de Regoering werd uitgeleverd voor een loon van 12.000 gulden. Twee jaar lang werd zij opgesloten in de Peter en Paulsvesting, waar zij haar vonnis moest afwachten. Daarna werd zij ter dood veroordeeld. Dit vonnis werd later veranderd in le venslange opsluiting. Nadat zij daar twee en twintig jaar geweest was, kon zij eindelijk 1n 1905 bij de algemeene amnestie dezen ker ker verlaten. Toen werd zij gedurende twee jaar verbannen naar een streek, aan de kusten van de Poolzee. Omtrent liet leven in de Russische gevangenissen deelde zij nog mede, dat van de veertig gevangenen, die in de Sehlusselberg waren opgesloten, ei- aciit en twintig ten gronde gingen door krankzinnigheid, ellenda of zelf moord. Gedurende twee en twintig jaar zagen deze gevangenen nimmer een mensch uit de buitenwereld. En twaalf jaar lang mochten zij zelfs met geen levend wezen spreken of ©enig boek lezen. Drie gevangenen werden doodgeschoten, omdat - zich over hun behandeling beklaagden. En tiet was slechts na den verschrikkelijken zelfmoord van Grachewsky, die zich zelf in zijn cel levend verbrandde, dat er een gering© verbeterihg kwam. Het lijden der ongelukkigen werd nog verergerd, doordien zij die krank zinnig waren geworden of die ster vende waren, geheel aan hun lot wer den overgelaten. Ten slotte deelde mevrouw Figner mede, dat op het huidige oogenblik de toestand in Rusland erger was dan ooit te voren. EEN LEVENSVERZEKERING SCHANDAAL. De schandalen in de New Yorksche handelswereld volgen elkaar op met een regelmatigheid, die voor den on- bevooroordeelden beschouwer van 't openbare leven in Amerika af en toe wat beangstigend moet zijn. Pas is het suikerschandaal met nog andere knoeierijen in de kringen der New Yorksche douanen aan het licht gekomen deze schandalen zijn nog geenszins afgewikkeld, of reeds zijn er nieuwe knoeierijen ontdekt. Ditmaal is het een schandaal waarbij de Phenix Insurance Cy. te Brooklyn heet betrokken te zijn. Hotchkiss, de staatsinspecteur op het levensverzeke ringwezen in N. Y., heeft naar de Amerikaansche en Engelsche bladen meedeelen allerlei knoeierijen ont dekt, gepleegd door den president der maatschappij Sheldon. Het loei ij ke in deze historie is, dat, naar uit de boeken schijnt te blij ken, de maatschappij aanzienlijke sommen heeft... geleend aan ambtena ren bij do New-Yorksche Staatsin spectie op he<t levensverzekeringwe zen. De president, Sheldon, is reeds van zijn betrekking ontheven; hij is zeer zwaar ziek en zal er misschien niet van opkomen. De inspecteur Hotchkiss heeft over zijn onderzoek naar den staat van zaken bij de maatschappij verulag uitgebracht. Hij schat dat er door Sheldon c.s. voor over het millioen gulden verduisterd is; maar dat ver lies behoeft niet bijzonder verontrus tend te wezen voor aandeelhouders en polishouders, want do reserves der maatschappij dokken dat bedrag ongeveer driemaal. In den raad van commissarissen zitten tal van mannen, wier namen een voortreffelijken klank hebben in de New-Yorksche zakenwereld. Ech ter hebben zij zich nooit de moeite gegeven den gang van zaken bij de maatschappij aan een degelijke con trole te onderwerpen. EEN OUDHEID 1 Prof. Brown is te New-York terug gekeerd met de overblijfselen van het skelet van een voorwezonlijk dier, dat hij in Montana heeft uitgedolven. De versteende beenderen van het reusachtig skelet lagen in een geolo gische laag, waarvan de geleerden den ouderdom op.... drie millioen jaren stellen. Het grootste deel van de rug- gegraat en de achterpooton is gevon den, doch de kop en de voorpooten ontbraken. Ook een kleinere dikhuid werd gevonden, van een nog niet ge determineerde soort. GEDWONGEN VOEDING VAN SUFFRAGETTES. Een der suffragettes, die door kunst matige voeding verhinderd is gewor den om zich te laten uithongeren in de gevangenis te Birmingham, heeft deswege ilen Home Secretary, den ge vangenis-directeur en den geneesheer, die haar behandeld heeft, in rechten gedagvaard tot het betalen van scha devergoeding. De zaak is behandeld voor den King's Bench. De advocaat van de eischeres sprak veel over het belang van den strijd' voor vrouwen kiesrecht en over het geweld, dat zijn cliënte was aangedaan, toen door middel van een buis door de neushol te voedsel in de maag werd gebracht- Maar waarvoor de dame eigenlijk schadevergoeding moest hebben, ver telde hij niet. De jury bleek ook niet te weten, welke schade was toege bracht en ontzegde daarom den eisch. ZWARE MISHANDELING. Een boerin uit den Middenpolder te Nieuwer-Amstel bracht op 10 October, vergezeld van haar dochter en zoontje, een bezoek aan haar schoonzoon te Abcoude-Proostdij. Ze was van plan 'savonds zeven uur met haar kinde ren naar huis terug te keeren, en daar het een eenzame weg is, noodig- de zij een jongmensch dien ze van jongs af kende, uit 's avonds mede te gaan. Liet jongmensch was stipt op lijd, doch toen hij verscheen, zat er bij dc woning van den schoonzoon een andere jongen te wachten. Deze, een schippersknecht, had insgelijks een oogje op de dochter der boerin. Klokslag zeven uur verliet de boerin met haar 'dochter en zoontje, onder geleide van het uil.genoodigde jong mensch, de woning van den schoon zoon. Do jongen, die buiten had staan wachter, voegde zich bij het gezel schap. De schippersknecht begon nu onder het voortgaan op de hakken van zijn medeminnaar te trappen en uitte al- ierlei uitdagende woorden, als: „kom nou maar op, als je het lef hebt." En op een oogenblik, dat de ander zich omdraaide, haalde hij een mes te voorschijn en bracht hem daarmee 'n steek in den linkerarm toe. De aan rander liep weg. De aangevallene viel f'auvv, en werd door de vrouwen op den donkeren weg zoo goed en zoo kwaad als het ging, verbonden en ver volgens op een ontboden wagen naar een dokter te Abcoude gereden. Deze hechtte de wond, maar oordeelde er- pleging in het Gasthuis noodzakelijk, Gisteren stond de aanrander voor de 5e kamer der Rechtbank te Amster dam terecht. De arm van den mishan delde was eerst geheel gevoelloos thans is de arm verbeterd, maar zijn werk kan hij er nog niet mee ver richten. Of de arm terecht zal komen, is nog de vraag. Het 0.*M. eischte vcroordeeüng tot een jaar gevangenisstrof wegens mis handeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren M. W. Th. van Stokkum, gebo ren te Patjet; J. A. A. Strucker, gebo ren te Breda. Geslaagd voor het eerste gedeelte de heer J. R. Katzmet goed gevolg afgelegd het candidaats-examen in de Nederlandsche letteren door mejuf frouw A. F. C. Timmer. Mevrouw H. B. van Bilderbeek Van Meurs, d>e promoveerde tot doc tor in de wis- en natuurkunde, was de eerste vrouw, die in de natuurkun de aan de Amsterdamsche universi teit promoveerde. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer C. J. G. Bredius, geb. te Amster dam. ZONDAG 12 DECEMBER* NED. GERËF. KERK. GROOTE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Weener. NIEUWE KERK. Geen dienst. JANSKERK. Voorm. 10 ure, Ds. van Paassen* 's Avonds 6 ure, Ds. Barbas. BAKENESSER-KERK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Veen, EGL1SE WALLONNE. 9 1/4 heures, Ecole du Dimanche. Volksbelang (Jansweg 40.). 10 1/2 heures, Mr. Martin Dupont, GEREFORMEERDE KEPT(. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 'b Avonds 5 1/2 ure, Ds. Mulder. EBEN-HAëZER-KERK. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben.- 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Tibben. WOENSDAG 15 DECEMBER. 's Avonds 8 ure, Ds. Zantinge, pred. te Hoorn. Bidstond Krankzinnigen Verpleging: Vereenigde Dienst. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuidarstraat). Voorm. 10 ure, de heer De Bruijna Beroepen pred. te Bunschoten, 's Avonds 5£ ure, de heer de Bruijntv DONDERDAG 16 DECEMBER, 's Avonds 7J ure, Ds. Zuidersma, pred. te Steenwijk. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 uur, Ds. W. Riugnalda. 'e Avonds 6 uur, Dezelfde. LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Herbschleb, Ev. Luth. pred. te Edam. (Beroepspreek). Nam. 1 ure, Zondagsschool in de kerk. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Hylkema. 's Avonds 5 ure, Ds. Plantenga. REMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. Nam. 1 ure. Zondagsschool, in de kerk. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. Hellström. VEREEN, v. VRIJZ. HER\ ORMDEN. Lokaal: „Weten en Werken". (Gedempte Oude Gracht). Geen dienst. BAPTISTS GEMEENTE. (Lokaal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 uur, Openbare Samen komst Namiddags 12 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6"ure, Evang. Samenkomst Maandagavond 7 1/2 ure, Meisjes- Vereeniging: Dinsdagavond 7 ure, Kleine Meis- jesvereeniging. Woensdagavond 8 uur, Jongelings vereeniging. Donderdagavond 8 ure, Jongedoch- ters-Vereeniging en Zang. EVANGELISATIE „der Goddelijke Genezing". Drappen ierstraat 11 zwart Voorm. 10 uur, Samenkomst. Nam. 3 1/2 uur, Kin der san trnkómsk Maandagavond 8 uur, de Heer C R. van Leeuwen, van Amsterdam. Donderdagavond 8 uur. Bidstond. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacobijnestraat 26. Vöoirm. 10 ure, de heer C. K. Egeat uit Amsterdam. Nam. 12^ uur, Zondagsschool, 's Avonds 6 uur, de beer C. K. Eger, Maandagavond 6 en 8 uur, Naai- krans. Donderdagavond 8| uur, de heer H. J. Bosch. BENNEBROEK. Voorin. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. VRIJDAG 17 DECEMBER, 's Avonds 8 ure, Ds. Gerth v. Wij'A. Lezing: Iets over de Nederl. Vluch telingen kerken tijdens de Hervor ming. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bemmel. DOOPSGEZINDE KEB Voorm. 10 ure, Ds. E. Pekema, Doopsgez. pred. te IJmuiden. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. M. van Kleef. BLOEMENDAAL Voorm. 10 ure, Ds. Van Leeuwen, 's Avonds 6 1/2 ure, Ds. v. Leeuwen. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Ds. de Hartog, 's Avonds 6 1/2 ure, Ds. de Hartog HILI.EüOM. Voorai. 10 ure, Ds. van Wijngaarden pred. te Katwijk aan Zee. '8 Avonds 6 ure, Ds. Mansveld, pred. te Amsterdam HOUTRIJK EN POLANKN. Voorm. 10 ure, de heer J. L. Zegers Directeur van „Meer en Bosch." Zendingsrede. Woensdagavond 7 uur Ds. Baljon, Bijbellezing. SANTPOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Bax, EVANGELISATIE. Voorm. 10 ure, Ds. Haksteen, Emer. pred. te Haarlem. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. 's Avonds 6 1/2 ure, Ds. de Sopper. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbacb van der Sprenkel. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Creutzberg. 's Avonds 5 ure, Ds. Creutzberg. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumu» Meijjes. 's Avonds 7 ure, Ds. Posthumu) Meijjes. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Arnhem. C. H. Weijers, kruidenier en manufacturier, te Rheden. Rech- ter-commissaris mr. H. J. van der Poel Hiddinghcurator mr. H. W. Jordens, te Velp. Leeuwarden. Y. G. de Vries, rijwiel handelaar te Sneek. Rechter-commis- saris mr. P. C. J. A. Boelenscurator mr. J. Verdam, te Sneek. Utrecht. J. G. van der Weerd, gedo. micilieerd te Utrecht, doch vermoede lijk verblijvende te 's-Gravenkage.- Rechter-commissaris jhr. mr. T. J. do Marees van Swinderen curator mr. R. van Woelderen. Geëindigd H. G. Karper* A. Blokker. J. J. Bouma, Sexbierum* W. Bok, Driesum. F. Collon, photograaf. te Amslerü. J. Je Noble, behanger te Leiden. J. Passchier Kzn., bloemkweeker, tt NoordwiikerhouL

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10