BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD tl Jaarging. DE ZATERDAGAVOND HAARLEM'S DAGBLAD KOST S.20 PER S MAANDEN OF 10 CENT PER WEEK. ADMINISTRATIE GROOTE HOUTSTRAAT DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNE 6. IN HAARLEM'S DAGBLAD ZUM ADVERTENTIÊN DOELTREFFEND ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT, Rubriek voor Vrouwen De nieuwe moderichting. Garneeringen. Kleuren. Mantels. Hoeden. Kapsels. De buiten landsche modebladen gaan nog steeds voort ons nieuwe mo dellen te brengen, bij den aanblik waarvan we ons angstig afvragen: zou de mode nu een algemeele veran dering ondergaan? Voorwaar, een ernstige vraag, waarop het juiste antwoord zeer moeilijk te geven is, omdat de nieu we modellen al zeer tegenstrijdig zijn. Een feit is het gebleken, dat de mode elke tien jaar geheel en al verandert. De laatste moderichting lanceerde de nauwe, slank kleedende modellen, waarbij de kort erok domineerde en de lijnen door geen ceintures van welken aard ook, onderbroken wer den. Nu ziet men weer rokken met rimpels aan den band genaaid, hoo- ge ceintuurs, polonaises en papier achtige tuniques, naast robes princes- ~e, gedrapeerde rokken, enz. enz. Een en ander maakt het ons zeer moeilijk, want men kan niet voorzien, naar welken kant de mode zal omslaan; het oog is eenmaal aan do slanke vormen gewoon geraakt, doch de modedame is capricieus, zij vraagt naar nouveauté's en accep teert wel eens wat al te spoedig, het geen de Fransche „faiseurs" haar opdisschen. Ook ten opzichte van garncering en kleur-combinaties schijnt de Pari- sienne niet meer tevreden. In 1909 betrachtte men zooveel mogelijk de eenheid in kleur en garneering, d. w. z. dat allo garneering precies in de zelfde nuance als de stof moest zijn,,. ,en, zoo de foiixnituren-magazijnen een en ander niet in de gewenschte kleur in voorraad hadden, werden passement, tule, kanten, enz. eenvou dig geverfd. Zelfs tot de onderrokken werd deze mode doorgevoerd en op het oogenblik geldt dit alles nog voor zeer modern. Nu komen echter de ge- zelschapstoiletten hierin verandering brengen. Een voornaam huis brengt de opge knipte sleeprok van zwart fluweel op een blouse van wit guipure met goud draad bewerkt en een bretelle-gar- neering van fijne gitten galons. Al dus wit met goud cn zwart, een groo- te tegenstrijdigheid, maai" desniette min een fijne combinatie. Vex'der een toilet van fijne pastelblauwe gase de soic, met v/it guipure, een harnas van staal met zwarte gitten en witte paarlen geborduurd, en aan het dé- colleté een biais van zacht, rose crêpe de chine. Over het algemeen treden goud- ern zilverweefsels het sterkst op den voor grond, en hebben dc schitterende git- J ten, pailletten- en koralen borduur-J seis de kantgarneeringen min of meer verdrongen. Ten opzichte van de mantels, kun nen we eveneens groote verandering constateeren, De bonten mantels, al hoewel en vogue, worden nu min of meer verdrongen door flu woelen en zijden paletots, met kostbare bont- randen gegarneerd. Do tailleur-mode, die dc voetvrije rok met het lange jaquet van dezelf de stof voorschrijft, doet op zichzelf reeds afbreuk aan de groote mantels vaj chinchilla, loutre, caracul enz. Vele vrouwen, die de zuinigheid ten opzichte van hare toiletten moeten be trachten, nemen een tailleur van neutrale kleur, waarvan zij het ja quet in het koude jaargetijde laten watteeren, cn dragen dit met een mooi bont-garnituur. Togen het voorjaar verwijdert men de watteering en vervangt de bonten stola door een kanten jabot of an derszins. Door dezen zuinigheids maatregel kan men volstaan met één costuum, en loopt daardoor minder gevaar uit de mode te geraken. De garneering dor mantels bepaalt zich tot stiksels, zakken, en shawl kragen. Sommige zakken zijn in de lengte, andore rond of in de breedte aangebracht en afgewerkt met klep pen, franjes, passementeriën, enz. Het is niet noodzakelijk de zakken in te knippen, men kan ze eenvoudig aan duiden door een klep. Do hoeden, die uitsluitend op de kapseis gebaseerd zijn, dringen ons als het ware om do hulp van kapper en posticheur in te roepen, want hoe rijk onze haardos ook zijn, het mo derne kapsel is zonder toevoeging van vlechten, krullen of crêpe eene onmogelijkheid. De ronde, regelma tige bandeau is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor het Grieksche kapsel, dat op het oogenblik domi neert.. Des avonds versiert men de kapsels met metalen en gitten span gen, rosetten van lint of touffen bloe men. De laatste mode is, het haar in het voormidden gescheiden en met twee geonduleerde bandeaux over de sla pen te dragen, eene mode die niet vor elk profil flatteus genoemd kan worden. De kolbak en turban-modellen ma ken van de moderne hoeden het mees te opgang, de kokette markiesjes vin den slechts langzaam ingang. De hoe den worden uitsluitend in de nuances der tailleurs gedragen, de garncering bestaat uit fluweel en wieken; ook goudmotieven worden veel toegepast. MARIE VAN AMSTEL. Het Rijke Natuurltvea EEN BELANGRIJKE DUINPLANT. Er is geen tweede plantengroep op te noemen, die zoo uitgebreid is en zooveel nut sticht als die der grassen. Zonder deze geen brood, geen rijst, geen bamboe, geen rietsuiker, geen... maar als ik met deze opsomming wil de voortgaan, zou de ruimte, die de „Zaterdagavond" biedt, veel te klein zijn en bovendien kan iedere lezer bij eenig nadenken wel een dergelijke verzameling geven. Of ieder er echter ook bij zou opge ven: „zonder grossen geen Haarlems Dagblad betwijfel ik en toch, hoe zou ons lage land tegen de woedende aan vallen der zee beveiligd worden zoo niet de natuurlijke zeewering, de gol vende duinenrij, de woest opgezweep te golven keerde, hoe zou dit minia- tuurgebergte blijven bestaan als niet de helmplanit zijn duizenden oinder- aardsche grijparmen naar alle zijden uitstrekte om zoo de zandkorreltjes bijeen te houden? Het verband tusschen dit alles en onze courant behoef ik niet vérder aan te geven. Veel liever vertel ik enkele bijzon derheden dezer interessante'pla^it, die voor ons Haarlemmers vooral van zoo groot nut is. De helm is een duinplant bij uitne mendheid. Veel bicden de duinen haar niet aan en dit wordt er niet beter op als men op de zooveel bespro ken manier van ontwatering door gaat, maar toch, zoolang er nog dui nen zijn, zal ook het helmgras zijn harde bladeren omhoog zenden. Veel planten zijn reeds verdwenen. Onze vochtige duinpannen, eertijds verza melplaatsen van allerlei merkwaar dige planten, worden allengs droger en onvruchtbaarder, maar aan dit schraler, of liever droger worden der duinen stoort zich de helmplant niet. De oorzaak hiervan vinden wij in den vorm en den bouw der bladeren. Deze is uiterst merkwaardig. Gij hebt misschien de meeste duin wandelingen gemaakt op een mooien, warmen zomermiddag en wellicht is het u dan ook opgevallen dat, in te genstelling met de gewone grassen, de helmbladeren bijna geheel pijp- vormig zijn opgerold. De beteekenis daarvan wordt ons eerst recht dui delijk, als wij den bouw der blade ren kennen.. Deze is vrij ingewikkeld. De harde, gladde ondervlakte bestaat uit dicht opeen gedrongen cellen, die vrijwel gelijk van constructie zijn. De andere laag vertoont overlang- sche strepen, ongeveer een twintigtal naast elkaar en deze strepen vormen de grootste merkwaardigheid der helmplan ten. Van afstand tot afstand liggen dc bladgroencellen hier bijeen en deze zorgen er voor, dat de plant niet ver hongert. Ilim voornaamste werking, de vorming van zetmeel zullen wij maar als bekend veronderstellen. Tusschen deze cellengroepen in bevin den zich hier en daar de huidmond jes en deze zorgen voor de opneming van koolzuur en de afgifte van den waterdamp. Water is er noodig voor de plant en de wortels zorgen er wel voor dat zij het noodige uit den duinbodem op- zuigen. Dit water zou bij droogte echter spoedig verdampen. Onze duinplanten zullen dus wel Inrichtingen moeten bezitten, om te groote verdamping van het aanwezi ge water tegen te gaan en de helm is ear uitstekend on ingericht Bij droog weer gaat het nu met on ze helmbladen als met een stuk hout dat, bij verwarming aan één zijde, krom trekt. De waterhoudende cellen geven hun vocht af door de huid mondjes en langzaam trekken zij zich daardoor samen. Dan kromt het blad zich en de harde ondervlakte wordt geheel zichtbaar. Door dit oprollen zijn echter de huidmondjes bijna ge- I heel van de lucht afgesloten en de verdamping houdt grootendeels op. De wartels voeren nog wel water aan, maar dit kan genoegzaam verdam- pen door de opengebleven spleet. Al leen echter zoolang de lucht droog genoeg is. Wordt deze weer vochti ger, dan neemt zij niet veel water damp op en dit hoopt zich op in de cellen aan de binnenvlakte. Het ge volg daarvan is de uitzetting dezer cellen en daardoor wordt de binnen vlakte weer grooter. Het blad ontrolt zich en wordt weer vlak. In dezen stand treffen wij de bladeren altijd aan, als wij des morgens of bij voch tig weer een duinwandeling maken. Nauwelijks echter wordt de lucht dro ger of de opkrulling begint weer. Het mooist is de helm in den zo mer. Daar zien wij overal de dichte pluimen en dezen geven het duinland schap een geheel ander aanzien. On der deze mooie bloemenbimdels ko men 's avonds de duinkonijntjes bij een, om te beraadslagen over den na derenden winter en om wat vergoe ding te zoeken voor den angst waar in zij den geheelen dag hebben ver keerd. Over den mooien bouw der afzonder lijke bloempjes waaruit deze aarvor- mige bloeiwijze bestaat, spreek ik liever niet, daar de lezers toch niet een onderzoek kunnen Instellen en zich ook uit een beschrijving moeilijk een juiste voorstelling kunnen vor men. Gaan wij nu naar de duinen, dan zijn wij wel iu de gelegenheid, de on-. dergroiyLsche deelen wat beter te be kijken. De helm heeft nl. een stengel bo ven en een onder don grond en deze onderaardsche stengel is liet, die de plant zoo'n groote uitbreiding geeft. Naar alle zijden zendt hij uitloo pers cn dezen geven op hun beurtvveex het aanzijn aan uitloopers van den tweeden rang. Zoo haalt dus een helmplant zijn voedsel en zijn drinkwater van een uitgestrekt gebied, waardoor zelfs bij droog weer nog wel wat water wordt opgezogen. Op verschillende plaatsen aan dit ondoraardsch gedeelte bevinden zich knoppen. Deze beginnen vooral in het voor jaar uit te groeien tot bovengroudsche stengels en de nieuwe plant die zoo ontstaat is dus verbonden met de moederplant. Is deze afgestorven, dan is er een geheel zelfstandig le vende plant ontstaan. In de meeste gevallen echter sterft de oorspronke lijke plant niet zoo spoedig en de helmplanten vormen in heel veel ge vallen een net van onderling vereenig- de individu's. Dit komt juist aan de duinen ten goede ,want door dit uit- gehreido net van onderaardsche stengels wordt het zand beter bijeen gehouden. Daardoor kan de wind niet zooveel uitrichten en de zandstuivin- gen die hier en daar plaats grijpen, zouden niet zoo groot zijn, ais de helmplant voldoende gelegenheid had gevonden, om er zich te vestigen. Een maal een standplaats veroverd heb bende verliest zij die niet licht; daar voor staat haar doelmatige inrich ting en haar uitgebreid wortelnet borg. H. PEUSENS. VRAGENBUS. Mevr. C. W. C. to A. Als u niet tot klemmen of vergif uw toevlucht kunt nemen, dan is het ecnige redmiddel een rattenval. Honden raken daarin niet, daar de openingen te klein zijn. In Haarlem ls de val in de groote ijzerwinkels voorhanden. II. PEUSENS. Een Point de vne. (Uit bet Duitsch, door EWALD KöNIG.) Luitenant van Worgitzkl ziet 'u daar ginds die donkere stip? Als u die groep boomen bedoelt, kolonel. Neen, rechts ervan. Ik zie haar heel dnldeliik Een nauwelijks merkbaar lachje gleed over hei vroolijke gezicht van den jongen officier, die als leider van *len flankinarsch, aan de spits van het bataillon stond. Zeker, antwoordde hij, maar.... Luitenant van Worgitzki, u moet deze stip voor point de vue nemen en er in lijnrechte richting heen mar- cheeren, viel de majoor hem barsch in de rede. In lijnrechte richting als ik u verzoeken magBataillon inarsch Het hem aangewezen punt vast in 't oog houdend, marcheerde luitenant van Worgitzki zonder naar rechts of lings te zien er op af en het bataillon, dat het genoegen had vandaag op een rustdag te moeten strafexerceeren, volgde hem als één lange donkere lijn. In het garnizoen marcheerde het ba taillon altijd uitstekend en nu scheen het plotseling alsof het heelemaal niet meer exerceeren kon. Het was werke lijk om er van te wanhopen. Het ba taillon was voor verscheidene dagen op manoeuvre gegaan aan het ma noeuvre ging het exerceeren in briga de en in divisie vooraf en hier moest de kolonel voor de oogen van den ge neraal de schande beleven, dat zijn ba taillon het slechtste van de brigade was. Drommels, luitenant van Wor gitzki, de heele linie slingert als een oude olifantenslurf. Richt u 1 Waar het aan lag, dat het bataillon zoo'n slecht figuur gemaakt had, wist niemand. Weliswaar was het exerci tie-terrein een met molshoopen be zaaide heide, bovendien moesten som mige compagnieën tamelijk verre marschen niaken naar het exercitie veld, zoodat zij er reeds vermoeid aan kwamen, maar dat kon niet als ver ontschuldiging dienen, want een goed soldaat moest zulke kleine bezwaren als het ware spelend te boven komen. Luitenant van Worgitzki I ba taillon baltO, o, o. De kolonel had inderdaad grondige redenen zoo te jammeren, want bet bataillon vormde op dit oogenblik bij na een halven cirkel, zoo mooi, dat nij met een passer nauwelijks beter zou to trekken zijn geweest. De tot point de vue uitgekozen stip was namelijk zeer onrustig geworden en ofschoon zij zich nu weer naast de boomgroep vertoonde, bad luitenant van Wor gitzki met een gerust geweten kun nen zworen, dat hij er haar een mi nuut geleden te vergeefs gezocht had. Mot een hoogrood gelaat en woedende oogen stond de kolonel voor den lui tenant. En dat noemt u een lijnrechte richting vroeg hij met trillende stem. Kolonel, dit point de vue Is een point de vue I riep de ko lonel barsch uit. Maar, kijkt u dan toch, het is heel geen vaststaand voorwerp. De kolonel hield de hand boven de oogen en wierp een onderzoekenden blik naar de stip. En ik zeg u, dat de schuld niet aan 't point de vue, maar aan u ligt, antwoordde hij woedend het zou u niet in 't minst verontschuldigen, als dit point de vue zich als een vogel verschrikker ontpoppen zou, waar het wel wat op lijkt. De lippen van den jongen officier trokken krampachtig samen en men kon het hem aanzien, dat het hem aanzien, dat het hem moeilijk viel, moeilijk viel, zich goed te houden, ren, ging de kolonel verderu kunt door een achtste naar rechts te zwen ken de rechte richting gemakkelijk terug krijgen, ik houd mij aanbevo len, dat er dan geen slingeringen meer voorkomen. Bataillon ruarsch Luitenant van Worgitzki liet de zwenking uitvoeren en hield het point de vue nog eens goed in het oog. Een klein eindje ging het uitste kend, het gezicht van den kolonel vroolijkte op maar plotseling ver dween de stip alsof de aarde haar verzwolgen had. Een donderend „halt" kondigde in de volgende minuut den fel opvlam- menden toorn van den commandant aan. Dat is te gek I riep hij. Luite nant, waar denkt u heen te marcheer ren Rechtuitantwoordde de luite nant met een zweem van overmatigen spot. Sedert het point de vue spoorloos verdwenen is, wat men tamelijk wel van to voren had kunnen zien, heb ik nog slechts aan de boomgroep eenig houvast. Geweer bij den voetriep de ko lonel, wiens gezicht kersrood gewor den was. Richt uMag ik de heeren officieren even verzoeken De officieren kwamen uit de kromme lijn te voorschijn en vormden een kring om den kolonel en den adjudant en op menig van deze verbrande ge zichten kon men een trek van leedver maak bespeuren. De officieren had den immers allemaal betere oogen dan de kolonel, zij hadden allen voor- z'en, dat de keus van dit point de vue van een nieuwe nederlaag tengevolge moest hebben. Mijne heeren, dat moet anders worden, zei de kolonel met moeilijk verkregen kalmte, bedenkt zelf eens, welk oordeel Zijne Majesteit vellen zou over ons bataillon als zijne hoog heid zulk een komedie bijwoonde, In het garnizoen waren de flankmar- schen altiid uitstekend, waarom zijn zij het hier ook niet Als een yan de heeren mij daarvan de reden zou kunnen aangeven, zou ik hem zeer dankbaar zijn. De officieren keken elkander betee- kenisvol aan, de reden scheen nie mand te kennen. Alleen de luitenant van Worgitzki veroorloofde zich de droge opmerking Het ligt alleen aan het „point de vue", kolonel 1 In het garnizoen heb ben wij Heer luitenant, ik zou eerst graag de meening van den compagnie-com mandant hooren, onderbrak de kolo nel met vlammenden blik. De kapiteins zwegen, de kolonel verdiepte zich een poos in vermoe dens, toen wierp hij de heele schuld op de manschappen. Ik mag het bataillon niet langer laten exerceeren, ging hij met klim mende ergernis verder, en toch zou het moeten exerceeren van de reveille tot de taptoe, tot het de engeltjes 'n den hemel hoorde zingen. De man schappen moeten in hun kwartieren terug en ik verwacht, dat de heeren hun, voor ze uit elkaar gaan, de zaak duidelijk maken Luitenant van Worgitzki. ik rapporteer u voor acht en veertig uur kamerarrest wegens onpassende antwoorden. De kolonel salueerde keerde zijn paard en galoppeerde met zijn adju dant weg. Luitenant van Worgitzki staarde hem na, zooals hij een spook, dat plotseling voor hem opgerezen was, zou hebben aangestaard. Op mijn eerewoord, zeide hij met een tooniooze stem, zoo onrechtvaar dig is nog niemand gestraft. En dan heb je nog geen recht er tegen te protesteeren, antwoordde de vaandrig, d'e naast hem stond en een sigaret aanstak. Werkelijk Oscar, het is voor jou als een bliksemstraal aan een onbe- wolkten hemel, vooral vandaag op den verjaardag van je aanstaande, maar wat kun je er aan doen Zoete broodjes bakken. Vergeving vragen en om verzetting van den straftijd verzoeken. Nooit 1 riep Oscar woedend. Nu houdt het dan uit, ging de vaandrig verder. Ik zal je dolgraag ge zelschap houden in het zomer-pavil- joen, dat de goedheid van je oom je ter beschikking gesteld heeft, terwijl de „ouwe", onze adjudant en ik.... Het zou onrechtvaardig zijn als je je zou willen beklagen, Eduard, viel Oscar hem in de rede, jullie hebt allemaal een uitstekend kwartier Werkelijk, het is een gril van het noodlot, dat de „ouwe" daar moest worden ingekwartierd. En juist van daag Galadiner, toasten op de Ko ningin van het feest, vuurwerk en- daarbij kamerarrest, 't Is om wanho pig te worden. De vaandrig keek aandachtig naar de blauwe rookwolkjes van zijn siga ret en haalde de schouders op, alsof hij zeggen wilde, dat het hem zeer speet, dat hij er niets aan kon veran deren. Je had den raad van je weldoe ner moeten volgen en grondbezitter moeten worden, zei hij na een pauze-. Oscar keek hem een oogenblik vor- schend aan en schaterde het toen uit. Je spreekt daar een groot woord, antwoordde hij ironisch. Om varkens te mesten moet men twee dingen hebben lust en kennis. Als je zoo'n toon aanslaat, Oscar, kan ik niet met je redeneeren. Het is toch een feit, dat je weldoener je dade lijk de hand van zijn dochter zou ge ven, als je maar van gedachten wou veranderen. Met het grootste plezier. En is het bovendien ook geen feit dat je dat lieve meisje bemint. Zeker, maai' er zijn nog andere feiten, mijn vriend. Bij voorbeeld, dat dat meisje reeds van haar kindsheid af mijn liefde beantwoordt, en dat ik haar hand zal krijgen zonder van te voren, van gedachten behoeven te ver anderen. Vandaag was het de mooiste gelegenheid, om een reeds lang ont worpen en doordahet plan uit te voe ren en nu komt de „ouwe" er tus schen. Ik zou me er zwart over kun nen ergeren, maar zoo dikwijls ik aan het point de vue denk, moet ik la chen. Let eens op, als de gal me in 't bloed loopt, dan komt een boosaardig heid te voorschijn, die de „ouwe" nooit zal vergeten. Luitenant v^ji Worgitzki lachte na deze woorden stil voor zich heen, ter wijl de vaandrig zeer bedenkelijk het hoofd schudde. De compagnieën waren intusschen reeds ia verschillende richtingen weg- gemarcheerd, de beide officieren wer den nu nog slechts door de oppassers gevolgd. Kijk, deze ver zichtbare booinen- groep aan den ingang van het park van mijn weldoener zou als point de vue uitstekend geweest zijn, zeide Os car, het zou mij een genoegen ge weest zijn, het heele bataillon door het park te voeren. Maar wat was het dan eigenlijk voor een point de vue Dat is mijn geheim, Eduard I De kolonel sprak van een vogel verschrikker. Dat hij dit woord gebruikt heeft, daar heb ik juist plezier over. Daar komt onze adjudantschijnbaar heeft hij een boodschap voor een van ona beiden. Misschien brengt hij jou de bege nadiging, antwoordde Eduard zoo luid, dat de adjudant de woorden moest hooren. Helaas kan ik dit vermoeden niet bevestigen, antwoordde de aangeko mene. De kolonel laat je door mij be velen, dadeiijk in arrest te gaan, Os car, en omdat hij het onaangenaam vindt aan je weldoener's tafel met vragen te worden bestormd, verwacht hij., dat je ongesteldheid zult voor wenden. Is dat alles vroeg Oscar spot tend. Ja. Al goed, als soldaat moet ik de he velen mijner meerderen gehoorzamen en omdat ik op dezen feestdag niet op jullie bezoek zal behoeven te rekenen, zal ik in de eenzaamheid van het ar rest over de verschillende soorten van points de vue nadenken. Oscar bleef staan, het paviljoen, waarin hij zijn straf moest uitboeten, lag zijwaarts, hij gaf zijn vrienden de hand en ging heen. Een geweldige opwinding had zich van hem meester gemaaktnu eerst vlamde de woede in zijn binnenste op, toen hij er over nadacht, wat hij door de machtspreuk van den kolonel ver loren had. Hij liep in de gezellig ingerichte ka mer op en neer, om zijn opwinding te bedwingen, want als hij wilde hande len. moest hij kalm zijn. Door het open raam drong het ven. dat door de voorbereidingen voor het feest gemaakt werd, zijn kamer binnen. Van tijd tot tijd hoorde Oscar een rijtuig rollen, waa;-'n dc genoodig- den naar hot feest reden en eens meende hij zelfs het vroolijke lachen van het meisje te hooren. Misnoegd zette hij zich aan het schrijfbureau, werktuigelijk groep hij naar de pen, maar hoe langer hij sciireef, des te meer vroolijkte hij op. Eindelijk had hij het briefje verze geld en van een adres voorzien en bel de nu zijn oppasser. Je moet dit briefje aan do freule brongen, zeide hij, maar ulleen dan, als het in het bijzijn van den kolonel kan gebeuren begrepen Jawel, luitenant 1 Wacht, de freule zal je vragen, wat mij scheelt en waarom ik zelf niet kom. Dan moet je antwoorden, dat me in het geheel niets scheelt en dat ik zoo gezond als een visch ben. Jawel luitenant, maar de kolonel. Nu, die zal je niet verslinden, maar let op wat hij zogt. J© kunt er nog bij zeggen, dat ik altijd maar van points de vue en andere dingen spreek zoodat je erg bang voor me waarL Rechtsomkeert inarsch Oscar schaterde het uit, toen zijn oppasser de kamer verlaten had. Daar komt natuurlijk donder en hagelslag van, mompelde hij, inaar wat trek ik er mij van aan Ik ge- loof, dat de ruad van mijn weldoener nog zoo slecht niet is op mün eere woord, de toekomst ziet er niet don ker uit, als ik besluit den degen aan den spijker te hangen. We zullen zien, eerst de gevolgen van dit geval letje afwachten. De jonge luitenant begon zijn wan deling door de kamer opnieuw, maar er was nog geen kwartier verloopen, teen de deur haastig geopend werd on een jong, elegant gekleed meisje bin nentrad. Zij was een lieve, bevallig© verschij ning, ofschoon zij niet bepaald schoon genoemd kou worden. Er lag iets kin derlijks Ln haar trekken en de goed moedigheid straalde haar uit de uogen terwijl het lachje, dat om haar rooda lippen speelde van schalksheid ge- thigde. Wat is er. Oscar riep zij ver wonderd. Je feliciteert mij schriftelijk en tracht je van het andere af te ma ken door liet smoesje, dat je niet goed in orde bent. De jonge man had haar handen ge grepen en zag haar trouwhartig in de oogen Geloof je werkelijk niet aan mijn ongesteldheid vroeg hij. Hoe zou ik dat kunnen Lena, er zijn ziekten, van wier bestaan ie niet liet geringste vermoe den hebt Bij voorbeeld vroeg Lena d« bovenlip verachtelijk optrekkende. Point de vue Wat is dat Je oppasser heeft daar ook zoo iets van gepraat? Point de vue, Lena, is het een of andere van verre zichtbare voorwerp, oen boom of een huis of zooals onze kolom?! zegt een vogelverschrikker. Maar van dat alles begrijp ik niets, Oscar I Geduld maar 1 Dus point de vue is een gezichtspunt, dat men goed in het oog moet houden als men aan de spits van een bataillon marcheert. Goed. maar wat heeft dat met jou en je voorgewende z>ektc te maken viel Lena hem ongeduldig in do rede. Dat zul je te weten komen. Het is niet zeer moeilijk als het point do vuo door een vaststaand voorwerp is voorgesteld, daar in lijnrechte rich ting heen te marcheeren. Als echter de kolonel met zijn bijziendheid een wandelaar tot point de vue uitkiest, zie dan maar, dat je scheove en krom me lijnen vermijdt. En vooral waa»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 11