SCOTT'S Binnenland qeTHERSIIOGENE GENEEST VERKOUDHEDEN, PIJNEN ZENUWPIJNEN, enz. Emulsion Sport eo Wedstrijden IJSBOND HOLLANDS NOORDER KWARTIER. Zondagmiddag hield de IJebond „Hoslanda Noorderkwartier hare al gemeens vergadering in de Schouw burgzaal van de Kroon. Het hoofd bestuur was voltallig, terwijl de presentie-lijst geteekend werd door afgevaardigd en van een honderdtal fifdeelingen. Van den Stichtschen Ijs bond waren twee vertegenwoordigers aanwezig, en één van den Z.-H. Ijs bond. De voorzitter, de heei S. Th. Min- nerna, de vergadering openend; sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst der afgevaardigden. Waar eir vroeger nooit aan gedacht is, om een al gemeen a vergadering te hou den ten zuiden van het Noordzeeka naal, moet de oorzaak van de afwij king gezocht worden in 't feit, dal in den laatste n tijd zooveel af deelingen in het Zuiden van Nooardholland zich bij de IJ. H. N. hebben aangeslo ten: mocht evenwel een volgende ver gadering weer in noordelijker streken plaats vinden, dan hoopte de spre ker, dat geen zuidelijke afgevaardig den zonden ontbreken. De voorzitter sprak den wcnsch uit, dat het jaarverslag 10081909, ont vangen door alle afgevaardigden, be handeld zal warden In de bestuurs vergaderingen der verschillende af deelingen. Een navolgenswaardig voorbeeld van samenwerking vond spreker het aanschaffen van een ijs- schaaf door een aantal afdeelingen van het Noorderdistrict Tot de IJ. H. N. zijn toegetreden 12 nieuwe afdeelingen ('t Kalfje, Moer beek, Oostzaan, Kerke buurt Graft, Helder, Nleuwendam, St. Pancras, Stempelaren, Oasterhoek, Amstel veen, Nes en Beemster). Een uniforme ijskaart (alleen de Initialen verschillen) Is aangenomen door dein Stichtschen-, N. H.- en den Z. H. Ijsbond. Het bondegebied is daardoor zeer vergroot. Rijdt men van den Helder naar Rotterdam, dan kost dat geen baancenten meer. In de zaal werd een kleine exposi tie gehouden van ijssportbenoodigd- heden, en nu vestigde de voorzitter de aandacht op een redd ingsh aak van den heer H. B, Cortie (Hoogkarspel), voor geringen prijs verkrijgbaar en op 1 oog zeer bruikbaar, en een ijs- schaaf van den heer C. van de Rotte (Sloten). Naar aanleiding van een vraag over de gevolgen, die de arbeldiscon- tractwet heeft op het ijswezen, deel de de Utrechtsche vertegenwoordiger do heer De Wilde, mede, dat die zaak in 't Sichi zeer leuk wordt opgevat. Nemen de afdeelingen zelfstandig werklieden in hun dienst, dan komen zij in aanraking met de lastige be palingen van de wet op het arbeids contract. Beter is daarom, met een aannemer, die voor alles zorgt, een contract te maken. De heer B. H. Jiirgens (Purmerend) verzocht den voorzitter zoo spoedig mogelijk door zijn staf van secretaris sen modelcontracten vcou' de verschil lende afdeelingen te doen gereed ma- j ken. De heer Lieftinck (Haarlem) merk te op, dat al wordt een aannemers-1 contract in de puntjes opgemaakt, het geld voor de arbeiders-risico toch uit de kas der ijsvereeniging moet komen. Spreker meende, dat te veel drukte wordt gemaakt over deze quaestie, en dat alles tot nu toe goed is gegaan. De heer De Wilde antwoordde, dat in Utrecht ook geen schriftelijk con tract wordt gemaakt, maar dat een aannemer wordt gezegd, dat hij zor gen moet voor werklieden op bepaal den tijd. De afdeelingen moeten nu elk var zich de zaak overwegen. De heer P. Preyer Jr. werd bij ac clamatie herkozen als lid van het hoofdbestuur (2e secretaris). De 'reke ning en verantwoording van penningmeester over 19081909 werd goedgekeurd (batig saldo f 292.58), evenals de begrooting 1909—1910 (uit gaaf en ontvangst f 1364.08. (De pro- paganda-kas er bij gerekend). Over een voorstel der afd. Zaan dam, om behalve aan het Nieuws van den Dag ook do officieels ijsberichten toe te zenden aan de andere groote bladen te Amsterdam, voor zooverre zij daartoe het verlangen te kennen geven, werd levendig gediscussieerd. De voorzitter deelde mede, dat in dertijd aan het N. v. d. D. het mo nopolie verleend werd voor de ijsbe richten van den bond, omdat dit blad algemeen In Noord-Holland gelezen wordt; of de afdeelingen aan de an dere bladen bericht willen zenden, moeten ze zelf weten. De afgevaardigd© van Zaandam wenschte. dat aan de afdeelingen de verplichting wordt opgelegd, om andere bladen ook met den toe stand van het ijs in kennis te stellen. Het N. v. d. D. lieeft immers geen ochtendblad, en bladen, die wel des ochtends uitkomen, kunnen groote diensten bewijzen, vooral 's Zondags. De afdeeling Broek Ln Waterland zou met het voorstel van Zaandam mee willen gaan, wanneer de ander© bladen evenals bet N. v. d. D. dona teur werden. De afgevaardigde van Purmerend vond dit een mooie gelegenheid om de financieele positie van den ijs bond te verbeteren. Ten slotte werd dat voorstel ln stemming gebracht en aangenomen jtnet 58 stemmen vóór en 56 tegen. ^Doorgegaan moet nu worden met het (verzenden van een berichtkaart aan het N. v. d. D.de afdeelingen moe iten echter óók bericht zenden aan an dere bladen, die door den secretaris Van het hoofdbestuur nader zullen iwordep opgegeven De aftredende districtsvoorzltters werden allen herkozen. Besloten werd, dat de beschrijvings brief en andere stukken van het hoofdbestuur in het vervolg niet be paald aan de afgevaardigden, maar aan door.de afdeelingen op te geven adressen zullen worden gezonden. Ook de ijsberichten aan de bladen be hoeven niet meer door de afgevaar digden alleen, maar mogen ook door andere aan te wijzen personen wor den verstrekt. Het hoofdbestuur oordeelde naar aanleiding van een voorstel tot vrij stelling van betaling aan posten op het ijs voor leden van den bond'dat dit niet verplichtend kan worden ge steld, daar er afdeelingen zijn, die uit die Inkomsten hun uitgaven be strijden. Verschillende afdeelingen kunnen echter een onderlinge over eenkomst sluiten. Daar het ondertusschen vrij laat was geworden, en de afdeeling Haar lem hare gasten wenschte te ontha len op iels aangenaams, na al het zakelijke, werden de overige punten der agenda, op voorstel van den heer Lieftinck, aangehouden tot de vol gende vergadering. De voorzitter deelde nog mede, dat de beschermheer, mr. G. van Tienho ven, om gezondheidsredenen verhin derd. was ter vergadering te verschij nen, en beval ter overdenking aan de vraag, boe laag de contributie moet gesteld worden. De heer De Wilde dankte namens den Stichtschen IJsbond, voor de wel willende ontvangst, hoopte dat de Utrechtsche banen langzamerhand ln de richting van N. H. zullen geleid worden, opdat de Utrechtenaren niet alleen broederlijk vergaderen, maar ook broederlijk en zusterlijk met de Noordhollanders kunnen schaatsen rijden. De heer Lieftinck bracht vervolgens een woord van hulde aan den voor zitter en den secretaris van de IJ. H. N., onder wier leiding een zoo krach tige organisatie is tot stand gekomen, waarop de heer Minnema antwoord de, dat de bond krachtig is, en kan zijn, door het werk der afdeelingen. Vervolgens werd de vergadering gesloten en werden de aanwezigen onthaald op de heerlijke strijkmuziek van den Muzikalen Vriendenkring (geheel belangeloos). De heer Lief tinck bood den directeur, den heer K. F. van Maas hiervoor een mooien bloemkrans aan. Nadat eenige fraaie bioscoopfilms der gebr. Alberts waren afgewikkeld, namen de afgevaardigden plaats aan een gezellig bondsdiner.- Hinderwet. B. en W. brengen ter kennis, diat bij hun beschikking van 7 December aan H. Smolenaars vergunning is verleend tot uitbreiding van eene stoomkleerenwasscheirij en drogerij, door het plaatsen van eene stoom machine van 16 P.K. en eenen lig- genden stoomketel van 516/100 atmos feer (verwarmend oppervlak 25 M2), In een op te richten gebouw achter het perceel aan de Amsterdamsche Vaart no. 28, kad. sectie E No. 1459, ter vervanging van de bestaande stoommachine van 7 P.K. met ketel. ALBERTS FRèRES. Bij Alberts frères Is deze week weer een mooi programma. Een prachtige film vooral is „Opstanding", naar de bekende roman van Leo Tolstoi, ge speeld door de artisten van het théft- tre francais. De moeite waard zijn ook de kijkjes in het intieme leven der vogels; 't voederen van de jongen is bijzonder natuurgetrouw en duidelijk weergegeven. Een stille ontroering wekten de dramatische en realisti sche schetsen, vooral de film „Moe der en Kind" was aangrijpend door z'n eenvoudige schoonheid. Maar natuurlijk was 't komische element ook ruim vertegenwoordigd, 't Meeste succes hadden wel „De geschiedenis van een grooten en een kleinen schoen" en „Boer Tijs naar de stad". Geschaterd is er om de grappige avonturen, die ons boertje daar be leefde. Een mooi varieerend program ma dus weer, Jen bezoek aan De Kroon overwaard. Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben het roorreoh vragen op verschillend gebied, mil* voor beantwoording vatbaar, ln te eouden bij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68 ▲11e antwoorden worden geheel koateioob gegeven en, voor zooveel mogelijk la, dan da/ na do Intending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den intender vermelden wordt geen aandauiiLgesalioulcen. VRAAG. Voor wien ziju de kos ten van het huwelijk ANTWOORD. Voor den bruide gom. VRAAG. Wat brengt een meisje gewoonlijk mede ten huwelijk ANTWOORD. Dat is niet te zeg gen; hiervoor bestaan geen regelen. VRAAG. Kunt u mij ook zeg gen wie de fabrikant der Kremlin- cigaretten is ANTWOORD. Fabrikant dezer cigaretten is de firma Chapchal frères te St. Petersburg. Omtrent de vraag fn zake sterren, kunnen wij nog mededeeJen, dat Ju piter eerst in het tweede deel van den nacht opkomt. Heeft de vrageir mis schien te dien tijde zijn waarnemin gen gedaan Avondster is thans Ve nus in haar nabijheid bevinden zich Mars en Saturnus. AUDIËNTIES. De minister van Oorlog verleent Donderdag 16 December, de minister van Landbouw Woensdag 15 Decem ber, geen audiëntie. DE ACCIJNSVERHOOGING. Men schrijft o. a aan het Hbld. f Uit een moreel oogpunt verdient zulk een tusechentijdsche accljnsver- boogintr trouwens wel eanüra bilzon- dere aandacht In dé dagen van over» gang tot de nieuwe heffing staat de tapper en slijter aan een groote ver leiding bloot. Bedraagt volgens het tegenwoordige nieuwe wetje hun voor raad op 10 December meer dan 25 li ter, dan zijn zij verplicht binnen twee maanden na dien datum de verhoo ging van accijns, berekend over hun voorraad, ten kantore van den ont vanger te voldoen. Zien zij dus kans bij familie of kennissen hoeveelhe den beneden 25 liter in bewaring te geven, dan ontloopen zij voldoende de aanmerkelijke prijsverhooging. Dit is de immoreele uitwerking eener tusschentijdsche accijnsverhooging. Het feit behoeft niet verbloemd te worden, het is van algemeene be kendheid. Maar voor de ontvangers, die de geleibiljetten moeten afgeven, ls het eene onaangename gewaarwor ding mede te moeten werken, om den vervoer van gedistilleerd mogelijk te maken naar eene bestemming,* waarvan zij met vrij groote, soms met absolute zekerheid weten dat zij slechts dient voor eene tijdelijke be- waameming. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. Naar de Tel. uit Papendrecht ver neemt, is de Rotterdamsche inspec teur van politie Van de Pol een nieu we enquête begonnen in verband met de Papendrechtsche strafzaak. Mr. H. P. G. QUACK. 1 Hbld. schrijft o.a.: Heden 13 December is het vijftig jaar geleden, dat Hendrik Pieter God- fried Quack, student aan het Amster-i damsche Athenaeum, te Utrecht tot i doctor in de rechten promoveerde. j Een feit als dit pleegt niet officieel; hord acht te worden. Maar als het een man geldt als Quack, grijpt men het' met vreugde aan, een oogenblik stil te staan bij de werkzaamheid in en voor de maatschappij, die na die promotie een aanvang nam, om een woord van gelukwensch te spreken tot hem, die op vijftig zoo goed bestede jaren mag terugzien. Als commies ter Provinciale Griffie van Noord-Holland, als secretaris der Kamer van Koophandel te Amsterdam als secretaris der Maatschappij tot' exploitatie van Staatsspoorwegen, als hoogleer aar in de Staathuishoud kunde te Utrecht en te Amsterdam, als secretaris en als directeur van de Nedarlandscbe Bank heeft mr. Quack stad, land en provincie gediend, heeft bij 't hooger onderwijs, aan de maat-1 schappij groote diensten bewezen; wij zullen daarover thans niet uitweiden. De man, dien wij heden een dankbare gedèchte willen wijden, is de schrij ver, de denker, bijna zouden wij wil len zeggen: de dichter. IN BRAND GERAAKT. Ten huize van den heer D., aan de Veemarktstraat t© Breda had een ernstig ongeluk plaats. De dienstbode, Anna F., had zich naar de slaapkamer van den heer en mevr. D., die achter op de eerste ver dieping gelegen is, begeven, om deze te reinigen. Hoewel er op diie slaapkamer eene gaslamp aanwezig is, nam de dienst bode eene petroleumlamp mee, om licht te hebben bij haar werk. Ze plaatst deze lamp op een trapje en ging aan 't werk. Vermoedelijk heeft ze bij 't dweilen van den vloer tegen het trapje gestooten. De lamp viel daardoor om, tegen haar lijf aan en onmiddellijk stonden hare kleesren in brand. Luid gillend liep ze naar be neden. Mevr. D. snelde op 't schreeu wen der meid toe en ving ze als het ware onder aan de trap op. Ze legde ze onmiddellijk op den grond en met behulp van eenige vloermatten door zich zelf op het brandende meis je te werpen wist ze spoedig 't vuur te dooven. Door het moedig en vastbe raden optreden, heeft mevr. D. zich echter zelf vrij ernstig aan handen en aangezicht gebrand. De dienstbode kreeg ernstige brand wonden aan beenen en onderbuik. Haar toestand is echter redelijk wel. Levensgevaar is er niet. VERKIEZING TE WIJF BIJ DUURSTEDE. In de te Utrecht gehouden vergade ring van de Centrale ant'rev. kiesver- eeniging 'n het hoofddistrict Wijk bij Duurstede is behandeld het advies van het moderamen van het provin ciaal comité van anti-rev. kiesvereeni- gingen in de provincie Utrecht, om tien candidaat der Roomseh-Katho- lieken te steunen. Na zeer levendige besprekingen werd besloten geen eigen candidaat te stellen, doch den Roomsch-Katholieken candidaat te steunen. De centrale R.-K. kiesvereeniging in het hoofddistrict Wijk bij Duur stede vergaderde eveneens te Utrecht. Medegedeeld werd, dat advies was in gewonnen bij het hoofdbestuur van den alg. bond van Ned. R. K. kiesver enigingen, welk hoofdbestuur, na overleg gepleegd te hebben met de besturen van de beide andere christe lijke partijen, adviseerde een R. K. candidaat te stellen. Tot candidaat werd hierna gesteld jhr. mr. J. B. L. C. C. de Wijker- slooth de Weerdostein, lid van Gede puteerde Staten van Utrecht-, met 73 stemmen tegen 6 stemmen op den heer II. J. Engels te Leiden, die can- d'daat was gesteld door de kiesveree niging te Montfoort. GROETEN VAN GEESTELIJKEN. Als een bijzonderheid wend dezer dagen gemeld dat de burgemeester van Schiedam den politieagenten ge last had, de predikanten en pastoors te groeten. Blijkens een schrijven (in De Rotterdammei" van het bestuur der Politie-agentenvereeniging On derling Vertrouwen ls dit bericht niet Juist geweest. „De aanleiding tot het bericht zal wel zijn, een onlangs gegeven aan maning aan de agenten om in het al- gemeeta de beleefdheid In acht te- ne men, dooh daarbij Is absoluut niet ge- sptroken van het groeten van bepaal de categorieën van personen en van een order daartoe is ons, zooals ge zegd, absoluut niets bekendv" AANVARING. Zaterdagavond heeft een aanvaring plaats gehad in het Noordzeekanaal Dobij hot Saandammerkanaal, tus- schen de „Noord-Holland 11van <le firma Verschure te 's-Hertogenbosch en de ,Stad Alkmaar". De aanvaring was zoo hevig dat de „Stad Alkmaar" zonk. Do „Noord- Holland U" kwam van Zaandam en het gezonken schip van Amsterdam, VERDRONKEN. Volgens bij het loodsbestuur ont vangen bericht is de Belgische zee- loods P. J. Antierens, wonende te VRssingen, die met liet stoomschip „Martha" naar Goole was vertrok ken omdat hij buitengaats door 't stormweer niet door den loodsschoe- ner kon worden opgehaald daar tengevolge van een ongeluk om liet leven gekomen. De ongelukkige laat eeu vrouw cn 7 kinderen achter. VALSCHE MUNTER. iTe Tilburg is gearresteerd de koop man Schuurs uit Breda, verdacht van het uitgeven van valsche guldens. Eenige van die stukken werden op hem bevonden. HELDER TEXEL. Een strijd, die sinds twee Jaar op Texel werd gevoerd, de stoornbooten- quaestie, is geëindigd. De stoomboot- dienst Alkmaar-Packet heeft het stoomschip „Ada van Holland", met inbegrip van pakhuizen en opstallen verkocht aan de Texelsche Eigen Stoombootonderneming, voor ƒ33,000. De „Dageraad", de boot van laatstge noemde onderneming, kwam Zater dagmorgen de haven van het Nieuwe- diep binnen met de postvlag in top. HET VERZEKERINGSSCHAN DAAL TE AMSTERDAM. Het „Algemeen Weekblad" voor het handels-, crediet- en verzekeringswe zen wijdt een hoofdartikel aan 't ge beurde met „De Elf Provinciën-'. Er is gezwendeld en geknoeid, ver- valscht en bedrogen op een wijze, waarbij de geruchtmakende zaak der „Concordia" van voor eenige tiental len jaren, nog gunstig afsteekt. De cijfermanipulaties zijn zoo schande lijk, dat alleen dit ééne voorbeeld voldoende moet zijn ter opneming van een bepaling in de in bewerking zijnde wet op liet levensverzekerings bedrijf, waarbij als verplicht worde voorgeschreven de contróle van staatswege van de gepubliceerde cij fers met de boekcijfers. Wat bij do E. P. is geschied gaat alle paal en perk te buiten. En bijna niemand, die bij de zaak is betrokken, kan vrij uitgaan, noch de gewezen directeur, noch de directeur Schaefers, noch de commissarissen, noch de boekhou der. De cijfers geven der redactie aan leiding om er op te wijzen, dat bij een totale premie-ontvangst van 78.887.51 een bedrag van 95.192.54 onkosten werd gemaakt. Voorts "wordt aangetoond, dat de gepubliceerde winst- en verliesreke ning niet in overeenstemming was met de boeken, met voordacht gunsti ger, dan de boeken uitwezen en dus misleidend. Ook de balans werd niet gepubli ceerd in overeenstemming met do boekcijfers. zaak het gevolg is van de toepassing van een aantal maatregelen, seder, «en twaalftal jaren door de Regeering veelal met medewerking of op aan drang van de Staten-Generaal •■"©no- men, met de bedoeling om te sturen m de richting van een zoogenaamd Volksleger. De volgens adressant on doordachte en onoordeelkundige rege lingen, welke diensvolgens voor het wapen der infanterie in wesking zijn. zouden op de geoefendheid en de ge- vechtswaarde van dat wapen een na- deeligen, ja, een noodlottigen invloed oefenen, zoodat ernstig moet worden betwijfeld of dat wapen, de hoofd macht van het leger, in een oorlog zijn taak en zijn roeping naar behooren zou kunnen vervullen. De heer Van Hoff motiveert ziine meening o. a. als volgt dat zoowel eene eventueele vermin dering, als het behoud van den be- staanden verkorten oefeningstijd van 8 1/2 en 4 maanden, nevens het twee- ploegenstelsel en andere zoogenaamd moderne regelingen bij het wapen infanterie, „den ondergang van dat wapen zal te weeg brengen" dat bij een goede regeling van het militiekader, het reservekader kan worden gemist dat eerst bij verlenging van den eersten oefeningstijd, de practische opleiding van het kader en de offi cieren en de vorming tot hoofdofficie ren tot uitvoering kan komen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. VERWEKT M WARMTE Gemengd Nieuws DE GEHEIMZINNIGE MOORD TE BERLIJN. De politie heeft de identiteit van de in stukken gesneden vrouw vastge. steld. Zij was een zwervende, Lu>se Arnholz genaamd. Er heerscht over het geval groote sensatie. EEN MIJN ONDERGELOOPEN. Nabij de Schotsche stad Kilmarnock is de Auchlochan-mijn door de Irvine overstroomd. Zestien man waren op den bodem van de mijn aan den ar beid; zes van hen zijn gered, wisten bijtijds zelf te ontkomen door den branduitgang of werden met behulp van een touw naar boven gehaald. Toen 't reddingswerk gestaakt moest worden, omdat de redders zelf in ernstig levensgevaar geraakten, wa ren nog tien mannen in de schacht. Het water stond daar toen drie voet hoog en steeg snel. Er bestaat derhal ve niet veel kans op hun behoud. GROOTE BRAND. De uitgebreide zijdefabrieken van de firma Courtauld Cy. te Brain- tree zijn In de asch gelegd. De scha de door heit verlies van gebouwen, ma chines en den aanzienlijken voorraad wordt op meer dan honderd duizend pond geschat, De fabriek gaf aan on geveer 500 arbeidsters werk. ZEPPELIN GEOPEREERD. Graaf Zeppelin heeft op Jacht kou gevat en dientengevolge opnieuw een verzwering aan de keel gekregen; te Stuttgart heeft bij eene kleine ope ratie ondergaan, die goed gelukt ls. Zijn toestand geeft tot bezorgdheid geen aanleiding. 8CHEEPSONGELUKKEN IN AMERIKA. Tijdens een bijzonder hevigen storm op het Erie-meer zijn twee kleine stoomschepen vergaan. Enkele opva renden lijn gered, maar ten minste 20 hebben den dood ba de golven ge vonden. E N N. B. Wantrouw de namaaksels die sommige apotheken verkoopen en eisch steeds dat het etiket der gele doos de woorden "Le Thermogène,, draagt. Een ryke, overvloedige toevoer van melk, ryk aan die Jiestauddeelen, die het kind vooral noodig heeft, verkrygt elke Moeder door het gebruik van Scott's Emulsion. Van zwakte en moeheid, zoo veelal het gevolg van langdurig zoogen en dat zoowel op Moeder en kind zoo slecht werkt, zal men niet het minst bespeuren. De aan gename, roomachtige smaak en de lichtverteerbaarheid van zullen U in verrukking brengen. De echte Scott's Emulsion wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieksmerk (de Visscher met de Visch) op iedere verpakking voorkomt By alle ApotheKers en Drogisten, Letteren en Kunst Leger en Vloot EEN OPEN BRIEF. De gepensionneerd© kolonel J. P. van den Hoff richt een Open Brief tot de Tweede Kamer, waarin hij over den toestand van het leger, ln net bij zonder wat bet wapen der infantaria betreft, zegtdat z. i. de toestand zeer ongunstig ls en voortdurend ongun stiger w o r d t en dat dit feit ln hoofd. ADAM IN BALLINGSCHAP. De 100ste voorstelling van „Adam in ballingschap" is, voor 't gezelschap van Royaards, te Amsterdam een succes geweest. De spelers werden met veel bloemen en telegrammen gehul digd „J. J. Cremer" van Haarlem had o. a. een krans gezonden. De heer H. J. Boeken huldigde Royaards met dit gedicht Hoe lastig valt ons verder het pak te dragen, Het zwarte pak der erref-leelijkheid, Droef errefstuk van een mismoed'gen tijd, Nu gij weer doeit de paradijs-zon dagen, Op 't eerste paar in gouden onschulds- dagen, De schoonste bruid door kloeksten ga geleid, Daar ze op elkaar in zaal'ge liefde zagen, In 't witte kleed der erfrechtvaardig heid. Hoe voelen we in jons zelf den strijd hernieuwen, Den eeuw'gen strijd ln hel- en hemel taal, Waarvoor gij, Royaards, wint weer 'svolleks gunst. Zoo leeft hier, wat ook de eeuwen nederhieuwen, Bij dans, op harpslag, vedel en cym- baaJ, Weer Holland's schoonste glorie, Von dels kunst. VOETBAL. HAARLEM—T ZESDE. 0-0. Gisterenmiddag hadden onze rood blauwe stadgenooten, bij gemis aan een competitie-wedstrijd, den strijd aangebonden tegen 't Zesde uit Bre da. En Haarlem had meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt, om een geheel nieuwe voorhoede te probee- ren, die, t zij maar dadelijk opge merkt, nu niel zoo bijzonder voldeed. De 0 in den uitslag spreekt ook trou wens voor zichzelf. Het veld was in prachtigen toe stand, het weer aangenamer voor de spelers, dan voor de toeschouwers, die Sdurende den ganschen speeltijd za- n te kleumen van de koude. Kwart over tweeën zien We do vol gende elftallen in hel Yeld verschij nen 't Zesde: Versluys, Alma, Brandenburg, Pluim, Piederlet, Van Gelder, Riemsdijk, Joossens, Peltzer, Border Kant. Haarlem Verwey, Bakker, Wilhelm, Bouw* meester, Philips, Sim Veen, Healey, Alb. Haak, Serné. K. Koster, Fr. Veen. Peltzer, do nieuwe internationaal, speelde dus midden-voor, in stede van de back-plaats te bezetten. Dat hij op deze wijze al heel weinig pres teerde, is te begrijpen, vooral als men weet dat hij, zooals hij mij vertelde, den ganschen nacht geen oog dicht gedaan had en kersversch uit Lon den kwam. Onder do beproefde leiding van scheidsrechter W. Ranch Czn. ont wikkelt zich dadelijk na den aftrap een vlug spel. Al dra is de bal bij Frits Veen aangeland, die evenwél op zijn post blijkt. Een corner, die na een minuut of vijf spelens, waarin Haarlem al dadelijk getoond heeft de sterkere te zijn, op het rood blauwe doel genomen wordt, heeft geen re sultaat. Even later centert Sim Veen, na m algemeen opbrengen der midden linie, mooi naar Verwey, die 't leder evenwel een meter of vijf te hoog richt. Toch was Verwey over 't alge meen als rechts-buiten lang niet slecht, zelfs is hij m. i. on deze plaats veel beter thuis, dan op die, welke hij anders steeds in de voorhoede in neemt. Een tijd lang is Haarlem de ster kere, en het is niet dan met vrij veel geluk, dat 't Zesde-doe. de aan vallen der vijf rood-blauwe" voor waarts ontsnapt. Een schof van Bouwmeester, dat werkelijk een be ter lot verdiend had, gaat even naast en Philips doet hem dit een oogenblik later netjes na. Dan komen de Bnedanaars weer eens opzetten Peltzer schiet van ver ren afstand juist in het hoekje, maar Frifs Veen is op zijn post, en redt kalm. F.ven daarna schiet Verwey over, na mooi passeeren van eenige tegenstanders. In deze periode wordt het beste spei van den geheelen wedstrijd geleverd. De beide voorhoeden zijn bijzonder vlug en het leder vliegt va.n den eenon speler naar den anderen. Toch heb ben de doelwachters het niet bijzon der druk de backs zijn aan beide zijden zeer goed, en zenden alles kei hard retour. Nog enkele minuten wordt gespeeld, dan blaast Rauch voor de rust. Er is weinig van te zeggen, wie winnen zaltoch is men algemeen van meening; dat Haarlem siefker geweest is, en dat cte militairen veel geluk gehad hebben. Na de thee.ontwikkelt zich een zelf de spel als er vooralleen is Haar lem nu overwegend de meerdere, en de uitvallen van het wit-blauwe vijf tal zijn maai' sporadisch. Bouwmees ter, die vooral in de tweede helft zeer goed speelde, zendt al kort na 't begin een hard schot in de richting van Ver sluys, dat deze schitterend keert. Een moment daarna geeft Healey een la^ gen harden schuiver, die eveneens buiten gehouden wordt. Verschillende uitmuntende voorzet ten van Philips worden niet benut; do drie binnenspelers zijn maar zelden op 't appèl. Een lange scrimmage op het Breda-doel levert niets op, een dito op de Haarlem-goal heeft een gelijk resultaat. Als er een goed half uur gespoeld is, valt Alma uit en gaat Peltzer voor hem backen, zooclat 't Zesde de rest van den speeltijd maar met vier voor waarts streed. De laatste minuten krijgt Haarlem nog verschillende kansen, die even wel niet benut worden, en tijd komt met 00. Onze stadgenooten hadden wel een puntje verdiend, want het leder was meer op de Breda-, dan op de Haar lem-helft. De voorhoede beschikt nog altijd over geen schot, behalve Phi lips, die weer uitmuntend speelde. Als men hem eens links-binnen zette? Zou dat geen verbetering zijn De invallers voldeden welalleen Wil helm was niet bijzonder op dreef. De middenlinie als altijd uitstekend. Van 't Zesde mogen genoemd wor den Versluys, Brandenburg, Pluim en Kant. De overigen matig. PAARDEN. Het record van de winnende joc keys van Europa houdt de nog geen zestienjarige Wootton, die 165 maal won in 774 nummers. Dan volgen Ma- her met 116 en W. Higgs met 101 overwinningen en de Oostenrijker Ja- nelle met 99. Nog nooit Is het een Oostenrijksch jockey gelukt in één seizoen 100 overwinningen te behalen. Voorts volgen Barat, die in Frank rijk 93 maal won en Bullock Duitsch- land 62, en L. Spencer (Italië) met 60 overwinningen. Stoomvaartberichten Het st. Menado, vertrok 11 Dec. van Rotterdam naar Japa. Het st. Kawi, van Rotterdam naar Java, .arriveerde 11 Dec. te Batavia. Het st- Bengalen, van Rotterdam n, Java, passeerde 11 Dec. Perim. Het st. Nias arriveerde 11 Dec. van Batavia te Amsterdam. Het st. Vondel vertrok 11 Dec. von Amsterdam naar Batavia. Het st. Andijk (Neptune Lijn), van Rotterdam naar Newport News arri veerde 10 Dec. nam. te Baltimore. Het st. Frisia, van Amsterdam n. Buenos Ayres, vertrok 11 Dec. vamLa Pallice. Het st. Sloterdijk vertrok If Dec. v. Rotterdam naar Philadelphia. Het st. Rembrandt van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Dec. van Co lombo. Het st. Frisia, van Amsterdam naar Buenos-Avres, is 10 Dec., 100 mijlen West van Lizard (Bolt Head) gesigna. leerd. Het st. Delfland, van Amsterdam n. Buenos-Ayres, passeerde 10 Dec. Fer» nando Noronba.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6