Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. Sl2l DINSDAG 14 DECEMBER 1909 ABONNEMENTEN AD V E R T E N TIÉNi pbr drib maandeni J?ti Van 1—5 re8^8 50 cts-j Iedere "E61 1° Cfa- Bulten het Arrontffsssuent Voor Haarlem29 fnffiu 1 Haarlem van 1—5 regels /i—elke regel meer ƒ0. Reclames 30 Cent per tsgfL Voer de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)!*29 JPi&ÊfiPi Advert inti Sn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing t Franco per post door Nederland 1.65 Ti^lrvf^-3 ^3 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant MlushtSd Zonda^blad, voor Haarlem' 037h Redactie ca Administraties Groote Houtstraat tjt omstreken en franco per post 0.45 ïatercommnnaalTelefoonnommer der Redactie 600 en der Administratie 724. _C!tgayfl der Vennootschap Lonrens Coster. Dlrtcteo? J. C. PEEREBOOEDrukkerij: Zolder Bnitenspaanie 0. Tcïefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 15 DECEMBER. Gemeenteraadsvergadering, 1 1/2 u. De Kroon: Voordrachtavond door het Eerste Ned. Cabaret-Ensemble, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1052. Het Koloniaal Museum te Amsterdam. Toen ik hoorde, dat het oude Beurs terrein te Amsterdam door de ge meente zou worden verkocht aan een handelsfirma om er een modemaga zijn op te stichten, heb ik toch wel verbaasd gestaan. Ik wil van zoo'n vrouwenparadijs geen woord kwaad zeggen, integendeel hulde brengen aan den koopman, die zooiets aan durft, maar het lag toch meer voor de hand, dat Amsterdam dat terrein op een van de mooiste punten, zoo niet het fraaiste plekje van de stad, voor zichzelf, voor een van zijn eigen gebouwen zou bestemmen. Wie maar een beetje in het buiten land heeft gereisd, weet wel hoe Ne derland in dat opzicht achteraan komt. Er wordt bij ons geen geld voor mon ïmentale gebouwen uitgege ven, of er moet een direct financieel voordeel mee te behalen zijn. Zoo ont. stonden in de groote steden fraaie huizen voor banken en levensverzeke ringmaatschappijen, die of door uit stalling van welvaart de clientèle trachten te lokken, of door onderver huring hun kosten goed zien te ma ken. Maar mooie gebouwen van Staat, provincie of stad zien we in Neder land zoogoed als nooit. We zijn ik kan het onder ons wel zeggen een beetje krenterig, benauwd om geld uit te ge\en, waarvan je de rente niet dadelijk voor je oogen ziet. Het oud- hollandsche idee, dat je veel geld moet zien te verdienen m een» klein huisje, is er bij den handelsman wel uit ('t blijkt uit de plannen voor het mode huis) maar in het volkskarakter is het nog gebleven en de regeerders zijn er dan ook nog niet vrij van. Vandaar dan ook, dat ik met zoo veel instemming een oproeping las van den heer 'O. Kamerlingh Onnes, directeur van het Bureau voor Ilan- delsinlicht."ngen te Amsterdam. Hij schrijft daarin Acht en een kwart ton gouds in drie dagen bijeen te brengen, ten ein de het Beursterrein dat de gemeente Amsterdam te koop aanbiedt, te kun nen bestemmen voor een monument van koloniale handelsgrootheid niet voor een modehuis, gelijk uit geldnood wordt voorgesteld, is het eene uitvoerbare taak? Het plan om het Koloniaal Museum van Haarlem naar Amsterdam over te brengen, was reeds garuimen tijd het lievelingsdenkbeeld van den aan genoemde stichting plotseling ontval len directeur. Wijlen dr. Greshoff oordeelde, dat het Museum n-an Haar lem ontgroeid is. Met groote erkente lijkheid gewaagde hij van de gast vrijheid en de sympathie door Haar lem aan de koloniale stichting be toond; zijne overtuiging drong hem niettemin de verplaatsing te zoeken. Slechts in een ding in zijnen aan drang tegenover Amsterdam bleef hij aarzelen. Om het Koloniaal Museum in het hart van de eerste koopstad vau Nederland krachtig toongevend ontplooid te zien, daarvoor achtte dr. Greshoff Amsterdam ©ogenblikkelijk le arm. Over do bestemming van het Beurs terrein zal Woensdag a.s. de Ge meenteraad van Amsterdam beslis sen. Op do agenda voor de Raadszit ting van 15 Dec. e.k. staat de mach tiging, die van den Gemeenteraad van Amsterdam wordt gevraagd tot verkoop voor een modehuis van be doeld terrein voor den prijs van i 825.000. Wij dienen deze bestemming door de betere te vervangen. Slechts od ééne wxize, door het aan bieden van een zelfde koopsom, kan dit practisch geschieden. Dat die sympathie moet spreken zoo snel en in zulk een geweldig cijfer als noodig is voor deze zaak, daarin moge een ieder de krachtigste aanlei ding vinden, deze oproeping ernstig te overwegen. Aan de mogelijkheid om de benoo- digde 825.000 in drie dagen bijeen te brengen, behoeft niet te worden ge twijfeld. Met enkele giften van ƒ10.000 en hooger is een bedrag van 150.000 niet buitensporig geraamd; voegt daarbij 40 giften van 5000, 1000 gif ten van 2500, 100 van 1000 en 400 van 500 en het benoodigde bedrag is niet alleen bereikt maar reeds over schreden. Niet op de liefdadigheid, niet op den penning van den arme, op de of fervaardigheid van allen die 500 en meer bijdragen kunnen wordt beslag gelegd. Wat men op het aan te koopen ter rein zal onderbrengen: niet alleen het Koloniaal Museum, maar ook de in stellingen, die zich als vanzelf daar om heen groepeeren, zich alle aan sluitend bij den ontwikkelingsgang die moet worden hooggehouden, wil Amsterdam als koloniale markt den rang van wereldstad, Nederland dien van geziene koloniale mogendheid handhaven. Tot zoover het plan van den heer Onnes. Hij heeft het dus op ons Koloniaal Museum gemunt. Of is het beter, te zoggen dat hij munt zoekt voor ons Koloniaal Mu seum Mij dunkt van ja. Als we benauwd blijven staan op het Haarlemsche standpunt, uit espri t de clocher gaan berekenen, hoeveel menschen, hoeveel gezinnen misschien mèt ons Koloniaal Museum de stad zouden gaan verlaten, dan moeien we sma delijk lachen om den Amsterdam- schen idéalist, die acht en een kwart ton gouds, renteloos, in drie da gen wil bijeengebracht zien voor een stuk grond 1 Maar er is ook een ander stand punt 1 Een beter I Als wij Haarlem mers eerlijk willen wezen, dan moe ten we erkennen, dat het Koloniaal Museum hier niet goed onder dak is, Ik heb er meer dan eens met Dr. Gres hoff over gesproken, dat de tegen woordige ruimte veel te gering is. Het heet een museum, maar is een pakhuis. Zooals twee zusters in een en hetzelfde huis elkaar, zonder tot oneenigheid te komen, in den weg kunnen zijn, zoo hindert de verzame ling van kunstnijverheid de kolonia le collectie en omgekeerd. Greshoff begreep wel, dat op den duur zijn mu seum het veld zou moeten ruimen dat van kunstnijverheid was door de nabijheid van de school vaster in 't Paviljoen gehuisd. En menigmaal heeft hij, op weg naar of van zijn werk, het Brongebouw er op aangeke ken, dat dit een goed toevluchtsoord voor zijn verzameling wezen zou. Heeft hij van dat plan later afgezien Hoe 't ook zij, verandering was en is nog gebiedend noodzakelijk. En kwam men eenmaal daartoe, dan was zeker het beste, dat het mu seum werd verplaatst naar Amster dam. Zoolang het een kleine verza meling bleef, waar de menschen voor de aardigheid naar kwamen kijken, was ze bij den Haarlemmerhout goed geborgen. Maar toen ze groeien ging en beteekenis kreeg voor handel en nijverheid, diende toch ook wel een andere plaats gezocht. Waar beter don in Amsterdam, midden in de stad, vlak bij de Beurs en de groote kanto ren Maar dan ook in een gebouw als een monument, opdat landgenoot en vreemdeling een goeden, een die pen indruk zouden krijgen van de be teekenis onzer Indische bezittingen, een indruk die aan handelsvoordeel en waardeering ruimschoots de ge maakte kosten vergoeden zou. Neen, een grootsch gebouw, een fraaie gevel zijn geen weggeworpen geld voor zulke stichtingen. De in druk van welvaart schept welvaart daarom bouwen de buitenlanders paleizen. Ze weten wel, dat die hun geld opbrengen. Kleine gebouwtjes' laten onverschillig, doen aan minder waardigheid denken. Als u mij vraagt, of ik geloof, dat die acht en een kwart ton Woensdag vóór de Amsterdamsche Raadszitting bijeen zullen wezen, dan zeg ik neen. En al kent de heer Onnes de Amster damsche mogelijkheden beter dan ik, Ik geloof in 't geheel niet aan het bij eenbrengen In betrekkelijk kleine sommen. Hoe moeilijk is 't niet, één man warm te krijgen voor een ge dachte zou men dan eenige tientallen tot geestdrift willen bewegen Bij zulke gelegenheden is er aan leiding, om te betreuren, dat Neder land geen Amerikaansche fortuinen bezit. Hier zou een Carnegie, een Rocke feller, een Pierpont Morgan zich ver dienstelijk kunnen maken. Maar wij hebben er zoo niet en het modepaleis zal er wel komen. Toch zal de oproep van den heer Onnes dit goede hebben uitgewerkt, dat we ons eens zullen hebben afgevraagd, of Nederlanders ln zulke dingen niet te weinig energie, te weinig offervaar digheid en te weinig geestdrift bezit ten. Die vraag stellen ia haar beant woorden. J. C. P. Stadsnieuws Het Nieuwe Verkouplokaal. Sic transit glorie mundi. Zoo ver gaat de heerlij kheid der wereld. Met deze gedachten begaven wij ons gis- renavomd naar het nieuwe Verkoop- lokaal van den heer P. Hoogeveen Lzn., aan de Nieuwe Gracht. We pas seerden de Zijlstraat, en wierpen een zijdelirtgschem blik naar do Kromme Elleboogsteeg, waax het oude ver- koopiokaal is gelegen, de oude „Gou den Leeuw", waar in den loop der jaren zooveel belangrijks is geschied, zoo menige goede koop werd gesloten, zoo menig zoet winstje werd gemaakt, menig „plokje" gehaald, menig gezel lig Zaterdagavondje werd gesleten.... Ja Gouden Leeuw, verlaten zijt ge nog niet, maar toch niet geheel en al on misbaar meer, de omstandigheden dea tijds en niet minder zijn eischen, hebben het noodig gemaakt, dat een ander lokaal naast u is opgericht. Linies lieten we u liggen en togen Nieuwe Grachtwaar ts. We waren niet de eenigen, velen zagen we reeds de deftige Gracht op wandelen en hun intrede doen in heit schitterend verlichte gebouw, het voormalige patriciërshuis. Het rijk verlichte lokaal maakt een aange naam, gezeiligen indruk Een prach tige zaal, ruim, luchtig, frisch en uiterst smaakvol ingericht. Reeds eerder gaven we in onze cou rant hiervan een beschrijving, zoo dat deze beknopte mededeeling vol doende is. Tegen half 7 uur was de zaal bijna geheel gevuld met belangstellenden en trad de heer P. Hoogeveen Lzn., de exploitant van het gebouw, op het verhoogde deel der zaal, naar voren. In de eerste plaats heette hij de aanwezigen hartelijk welkom in zijn lokaal en riep hun aller gewaardeer- den steun voor zijn onderneming in. Spreker zette nog even in 't kort uit een de bekende veiling-quaestle, waarvan de oprichting van dit ver kooplokaal een gevolg is. De tegenwerking, die spreker heeJt ondervonden in 't afgeloopen jaar, heeft tot de oprichting dezer zaak ge leid. Het verkooplokaal „de Gouden Leeuw" is een zaak, die niet met zijn tijd medegaat, en mitsdien ten doode is opgeschreven. De ondervinding in dat lokaal opgedaan heeft duidelijk bewezen, dat een nieuw, comfortabel lokaal dringend noodig was. Door de ouderwetsche inrichting van „de Gouden Leeuw" waren de woorden des deurwaarders vaak moeilijk verstaanbaar en ontstonden niet zelden onaangename quaesties. En dit alles ware nog overkomelijk geweest, indien die „oude Gouden Leeuw" niet zoovele nieuwe preten ties er op na was gaan houden. Door het contract, dat de notarissen met de directie van dat lokaal hadden ge sloten werd de toestand onhoudbaar en daar door was het ook, dat spre ker en een collega reeds meer dan een jaar verhinderd waren een hun opgedragen executieverkooping uit te voeren. Een nieuw lokaal als dit, was thans een groote noodzakelijkheid, een lo kaal, waarin ieder makelaar welkom is, een inrichting zonder pretenties. Spreker herinnert er aan dat na 1 Jan. a.s. geen makelaar meer in die kwaliteit in „de Gouden Leeuw" wordt toegelaten, en daarom roept hij de collega's toe zich te vereenigen en macht tegenover macht te stellen. De Gouden Leeuw heeft gezegd: wij willen u niet, laten nu de makelaars zeggen: Gouden Leeuw, we hebben u niet langer noodig. Dan zal een gezonde toestand in Haarlem worden geschapen en zal de nieuwe inrichting, waaraan groote kosten zijn besteed, aan haar doel be antwoorden. Na nogmaals aller medewerking in deze te hebben ingeroepen, deelde de heer Hoogeveen mede, dat de veiling een aanvang zou nemen. Een luid applaus volgde op dit ope ningswoord. Hierna werd met de veiling begon nen. De uitslag hiervan vinden de le zers elders vermeld. Nog eenige bijzonderheden mogen niet onvermeld blijven. Ten eerste is de plaats voor de no tarissen en makelaars op het verhoog de gedeelte vooraan in de zaal, in tegenstelling met ,,de Gouden Leeuw" zeer gunstig. Duidelijk kan men de veilconditiën vernemen, duidelijk kan men den deurwaarder... o, neen, den heer Hoo geveen verstaan. Geen deurwaarder veilt, dat doet de heer Hoogeveen zelf en op zoo'n duidelijke manier, dait geen valanan-afslager hem dat zou verbeteren. Met bekken en klopper staat hij in de hand om, wanneer de koop gesloten is, daarvan met gong slag den volke kond te doen en als 't ware den koop daarmede te bezege len. Deze wijze van afslaan viel ook zeer in den smaak en deed de aanwezigen in den aanvang hartelijk lachen. Toen natoris Daamen het podium betrad, weerklonk een luid applaus. Men weet, dat deze heer in de veiling- quaestie nog al op den voorgrond is getreden. Op zeer duidelijke wijze worden telkens de nummers der per ceel en en combinatiën aangegeven. In één woord: Alles is naar de laat ste eischen ingericht. Behalve de oude, trouwe bezoekers van „de Gouden Leeuw" merkten wij ook bijna alle nu nog „geadmitteer de" makelaars op, die zich in een kring hadden geschaard en ook den concierge van „de Gouden Leeuw" o gril van het lot die hier in het nieuwe verkooplokaal, evenals hij dat doet in het oude, den menschen lafenis bracht in den vorm van een potteke bier of wat anders. Post en telegrafie. De assistent J. Hollenberg is over geplaatst van Den Haag naar Haar lem. Weten en Werken. Voor de leden der vereeniging „We ien en Werken" trad gisterenavond op de heer P. H. Lamberts, die de zeer talrijke aanwezigen in de beneden zaal van het gebouw aan de Oude Gracht bijzonder aangenaam bezig hield met het reciteeren van eenige gedichten, waaronder een paar in Over-Betuwsch dialect, waarbij de handelende personen geestig gety peerd werden. Een der bestuursleden memoreerde het sterfgeval van Dr. Greshoff, wiens lezingen wel gemist zullen worden, en deelde mede, dat de volgende bij eenkomst nog in het oude gebouw plaats heeft, doch daarna hoopte hij de leden welkom te heeten in het voormalige gebouw van den Protes tantenbond aan de Nieuwe Gracht. Vereeniging Cremer. Men schrijft ons: Onze vroegere stadgenoot, de heer Feïke Boersma, is door de Nederland- sche Tooneelvereeniging voor dit sei zoen geëngageerd in de plaats van Willem van der Veer, die met Louis Bouwmeester naar Indië vertrokken is. Beiden waren voorheen werkend lid van de Koninklijk letterlievende vereeniging „J. J. Cremer". Door „Cremer" is in studie geno men „Het blauwe Lint", blijspel van Gerrard Keller. In 't laatst van De cember heeft de uitvoering plaats. STUKKEN VAN DEN RAAD. STRAATVERLICHTING. De heer Van Liemi en 26 andere bewoners van de Anegang, verzoeken deze straat van electrise he verlichting te doen voorzien. Eveneens zijn ingekomen verzoek schriften van de bewoners der Ko ningstraat en de Kleine Houtstraat, om electrische straatverlichting. B. en W. stellen voor, in beginsel te besluiten, dat de Anegang en de Kor te Veerstraat electrisch verlicht zul len worden. De meerderheid van het college van B. en W. is van meening, dat eventueel de booglampen eiken avond moeten branden, terwijl de minderheid in overeenstemming met de sub-commissie van bijstand in het beheer der lichtfabrieken deze lam pen uitsluitend wil doen branden ge durende de avonden van Zon- en daarmee gelijkgestelde dagen. Verder ligt het in het voornemen van B. en W., de Lange Veerstraat, de Kleine Houtstraat, do Koning straat, de Gierstraat en de Zijl straat, bij wijze van proefneming, *'e doen verlichten met inveri-gasgloei licht. FEESTAVOND. Van den feestavond voor de leden der Coöperatieve Vereeniging „Voor allen der H. IJ. S. M." heb ik maar een stukje kunnen bijwonen. Juist bij het begin van het tweede deel kwam ik in de zaal de Vereeniging en het kostte heel wat moeite nog een plaatsje te vinden, zoo zaten, bene den en boven, de menschen opéén- gepakt. Maar zij zullen zich kostelijk hebben geamuseerd daar valt, niet aan te twijfelen. Hoor maar eens wel ke goed bekende corporaties en per sonen er alzoo bij dit feest meêwerk- ten. Vooreerst de gunstig bekende muziekvereeniging „Harmonie", on der directie van den heer Hofmeester; dan mejuffrouw M. Gijbertse, sopraan zangeres, begeleid door den heer Hen ri Pielagevervolgens het onlangs met een eersten prijs bekroonde ge mengde dubbelkwartet H. P., onder directie van den reeds genoemden heer Hemd Pielage. Voeg hierbij het optreden van het vermaarde Duo- Voget en de opvoering der operette „Valsch alarm", en ge hebt een denk beeld van de genietingen, welke voor de deelnemers aan dezen feestavond waren weggelegd. En voor zoover ik er getuige van was mag ik zeg gen, diat de medewerkenden zicli heb ben beijverd om het programma van deze feestviering niet enkel met hun naam, maar ook en vooral met hun volle toewijding en beste kunnen op te luisteren. Ik hoorde b.v. de „Harmonie" een Gavotte uitvoeren op een wijze, die deze, toch eigenlijk voor de open lucht bestemde, muziek ook in de zaai zeer genietbaar maakte. En ze wer-1 genoten ook. Volop want do toejui chingen klonken zoo echt van harte gemeend, dat de heer Hofmeester en zijn mannen voldoening van hun ver dienstelijk werk moeten hebben ge had. Fijn, als slanke, te ére varenplanten tusschen de knoestige reuzen van het woud, deden naast deze geweldige koperklanken de mooie, frissche stem men van het Dubbelkwartet, dat in het eerste deel onder meer de beide prijs-nurnmers had ten beste gegeven en zich nu deed hooren in „Es fuhr ein Fischer" van Kleffel, „In der Ma rien Kirche" van Löwe en het Napo- litaansch volksklied „Sancta Lucia". Werden de beide eerstgenoemde werk jes uitstekend, dat wil zeggen zeer beschaafd en muzikaal, gezongen, het laatste was als ensemble, in nuancee ring, uitspraak van het Italiaansch, tempo enfin, in karakter en stijl zoo voortreffelijk, dat de toehoorders met hun blijken van voldoening niet ten einde raakten, vóór het artistiek achttal aan hun verlangen naar een herhaling van het aardige liedeke ging voldoen. Van de sopraan-zangeres, mejuffr. Gijbertse, die na de pauze niet meer als soliste optrad, kan ik alleen zeg gen, dat zij in Hildach's „Jesus-lied", C. van Rennes' „Zonnelied" en Wierts' „Moederke alleen" een voor de gelegenheid zeer geschikte pro gramma-keuze had gedaan. Ook van het „dramatische" gedeelte der uitvoering dat trouwens niet zoozeer tot mijn rubriek behoort moet Ik zwijgen. Intussclien valt er geen oogenblik aan te twijfelen, of het duo Voget heeft althans met „Hoe een boerenjongen het vrijen leerde", een kolossaal succes gehad. Deze voor dracht zal te Oosterhout wel niet voor niets met den eersten- en den publiek- prijs zijn bekroond. PHILIP LOOTS. Leesmuseum. In de Maandag gehouden vergade ring van het Leesmuseum werd als bestuurslid gekozen de heer J. D. Rutgers van~der Loeff, in de plaats van den heer E. H. Krelage, die zich niet herkiesbaar had gesteld. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk werd als bestuurslid herkozen. VEILING. Uitslag der gehouden openbare veiling in het „Algemeen Verkooplo kaal" aan de Nieuwe Gracht, op Maandag 13 December 1909, 's avonds na 6 uur. Door den notaris G. D. Boerlage te Velsen, met den makelaar P. Hooge veen Lz. 1. Een heerenhuls en erve met tuin aan de Jansstraat, get. No. 4. Opge houden. 6305. Door den notaris A. J. C. Daamen, met de makelaars G. Hulsebosch en A. F. J. Nieberg. 2. Een woonhuis en erve aan de Schoterstraat, get. No. 23. 3. Een woonhuis en erve aan da Schoterstraat, get. No. 25. Nos. 2—3 gecombineerd, C. Groene- wegen, 2920. No. 4. Een woonhuis en erve naast het voorgaande, get. No. 27, J. P. C. Gunter, ƒ1305. 5. Een woonhuis en erve naast het voorgaande, get. No. 29. C. Metse laar, ƒ1270. 6. Een woonhuis en erve naast het voorgaande, get. No. 31, J. Cramer, 1255. Door den notaris P F. de Bordes, met den makelaar A. Poth. Nos. 7—10. Vier perceelen bouwter rein op den hoek van de Santpoorter straat en Tetterodestraat, gecombi neerd. Opgehouden, ƒ5315. Nos. 11—13. Drie burgcrwoonhuizen en erven aan de Scheperstraat ta Schoten, get. Nos. 6, 8 en 10. Gecombineerd. Opgehouden ƒ5105. Door den notaris G. D. Boerlage ta Velsen, met den makelaar P. Hooge veen Lzn. 14. Een huis en erve mot tuintje en oar,tenvirheelde werkplaats aan de Glasblazersstraat, get. No. 39. Opge houden, 2265. 15. Een groot open erf aan de Moer. manspoort, uitkomende in de Lange Annastraat. Opgehouden, 480. Door den noturis G. D. Boerlage te Velsen, met de makelaars P. van Duuren en P. Hoogeveen Lzn. 16. Een huis en erve met open plaats en tuintje aan de Lange Mar- garethastraat, got. No. 28, J. Vermeu len, 2030. Scherm vereen. „Pro Patria". Deze vereeniging heeft Zondag haai jaarlijkschen kampioenswedstrijd op sabel gehouden. De heer J. Steffeui wist na een spannenden en interes- santen strijd den kampioenstitel voor 1910 met verguld zilveren medaille, ta winnen Schlegel-Concert Nader vernemen wij nog omtrent bedoekl concert, dat het comité zich de medewerking verzekerd heeft van mevrouw Anna Stronck—Koppel, mevrouw de baronesse Van Asbeck— Kluit, van den heer Christ. Timmner en den heer Willem Andriesson. ORGELBESPELING in de Grooto- of St.-Bavo-kerk té Haarlem op Donderdag 16 Dec. 1909, des numiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Phantasie und Fuge, Max Reger. 2. Choral No. 1, César Franck. 3. Largo uit de Symphonie „Aus der neuen Welt", Dvorak. 4. Offertoire, A. Guilmant. BLOEMBOLLENCULTUUR. (Vervolg.) In de middagzitting hield dr. Lolsy een voordracht over het belang van wetenschappelijk uitgevoerde krui- singsproeven voor den tuinbouw. De voorzitter, de heer Ernst H. Kre- lage, herinnerde er vooraf aan, dat sedert 1883 dergelijke wetenschappe lijke voordrachten niet meer voor de vereeniging zijn gehouden. Nu is er evenwel weer een strooming ont staan, om deze te doen houden. Dr. Lotsy nu het woord verkrijgen de, drong aan op nauwkeurigheid bij 't doen der proeven. Een zorgvuldige boekhouding van de resultaten der proeven is dan ook zeer gewenscht. Spr. gaf aan. dat het deciinaalstolse! een gemakkelijk overzicht over <Je verschillende nakomelingen geeft. Thans tot de kruising zelf komen de, besprak spreker de larietc-its- bastaarden, daarbij de soortbastaar- deu en entbastaarden voorloopig bui ten bespreking latende. Dr. Lotsy, hierbij het bevruchtingsproces bij raszuivere planten nagaande, toonde aan, hoe do bevruchting is d© veree niging van een mannelijke en een vrouwelijke cel tot een dubbel col. Do jong© plant groeit voort door dee-ling van de dubbelcellen in dubbelcellen. Gaat do plant stuifmeel on eitjes vor men. don vallen de dubbelcellen uit een in enkele cellen, die de mannelij ke en vrouwelijk© organen gaan vor men. Bij bastaarden gaat 't evenzoo m©t dit verschil ovenwei, dat de bevruch ting daar is de vereeniging van onge lijkwaardige cellen. De kruising van hybriden levert o!« resultaat vier vormentwee. die ee-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1