Uit de Omstreken Uifiueniwid Marktnieuws Onze Lachhoek VRAAQ. Kan ©011 deserteur in DuitschJand trouwen ©n welke paple ren heeft hij or voor noodig ANTWOORD. Het feit, dat hij deserteur is, zal la Duitechland voor hot huwelijk wel geen bezwaar we zen. Welke papieren hij noodig hoeft, zouden wij alleen kunnen zoggen, In dien wij alle ometan li'v^hed en konden, terwijl u er ons geen enkele mede- doelt maar vraag het even aan het bureau vöj; den burgerlijken ©tand dan is u dadelijk op de hoogte. VRAAG. Hoe oud moet hij weaen om weer In het vaderland terug te keeren ANTWOORD. Wij meenen, dat het recht tot strafvervolging in het. door u bedoelde geval, met 12 Jaren Verjaart. VRAAG. Een kamerverhuurder heeft kamers verhuurd met licht. Is daar de nacht ook bij begrepen, of heeft hij het recht om 12 uur den gas meter dicht re draaien, daar er toch een nachtlicht gegeven wordt ANTWOORD. Dat men verplicht 13 den gonschen nacht licht te leve ren, zal wel niemand beweren; maar over het uur kan men veel twisten. Als men zulke dingen niet onderling kan regelen, is de toestand toch niet houdbaar. VRAAG. Gesteld, di,t de verhuur der den gasmeter dicht gedraaid heeft heeft de huurder dan het recht den volgenden dag te verhuizen, niet meer betalende dan tot dag af en den kamerverhuurder do kosten van ver huizing te laten betalen ANTWOORD. Voor dit laatste zal ae verhuurder wel behoorlijk passen en hij is er ook in goen geval toe ver plicht. Als de huurder meent, dat de verhuurder zijn plicht niet gedaan heeft, dan zal hij wel niet willen be talen en zal de rechter dit moeten uit maken. Het beste is dus, dat u dag vaardt tot betaling van een volle maand huur. VRAAG. Heeft oen kamerver huurder liet recht om bezoek aan den huurder na 's avonds 12 uur te wei geren, of staat daar geen tijd voor ANTWOORD. Een wettelijke niet Neen. Zulke dingen worden al tijd met onderling overleg geregeld. Gebeurt dat niet, dan ontstaan er tel kens qua&tiies, die men behoort te voorkom «.n. Gev. Voorwerpen: Een R. K. kerkboek, Gen. Cronjé- ©traai 146. Een zilveren horloge, Zomervaart 24 A. Een gouden oorbelletje, Kerk&tr. 10 Een bleekerszak, Lange Raamstraat 28. Een bank van leeningbriefje, ten name van Honsbeek, Haarlemmer- liedestraat 8. HEEMSTEDE. Personeele oeJasting. Als deskundigen voor de opneming der waarde ran mobilair voor 1910 zijn aangewezen de heeren G. L. Smit, P A Pnppiuk, C. J. Cramer en A. Konijn Mz. PRINS HENDRIK Prins Hendrik dei' Nederlanden kwam Zaterdagavond met gevolg te Berlijn aan. Hij steeg af in het hotel Esplanade. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling der afdeeling Spoorwegen van de begrooting van' W aier_taat komt de parlementaire boemeltiein voor, die bij ontelbare stali 0113 stopt, Vóó: het vertrek worden evenwel nog euhige redevoeringen afgestoken waarin het personeel zijn deel krijgt. Wij kunnen uit den aard der zaak niet vernielden de détails van alle re- diC'veettuigen, tüe voor een deel ook van local en aard waren. Maar we be palen oas tot enkele mededeelingen. Di heer Smeenge bepleitte lotsver betering voor de stationschefs en be tere aansluiting van de treinen van S.S. en H. IJ. S. M. De lieer Janssen (Maastricht), be sprak den toestand van het personeel in het algemeen en gaf te kennen, dat, afgezien van de herziening der reglementen van 1905 en 1907, reeds thans veel kon worden gedaan tot be tere loonregeling, verzekering van pensioen, handhaving van werk- en rustijden, beroep op liet scheidsge recht bij eervol ontslag niet op ver zoek, tot het meer populair maken van de groepsvertegenwoordiging bij de directie, zoowel als bij het perso neel, tot strenge handhaving van de reglementen en beperking der afwij kingen daarvan, tot betere verzeke ring van Zondagsrust, enz. enz. Deze spreker' deed, om zoo te zeggen, het gansche boekje open. In de gruepsvertegenwooadiging, meende de hee:r Van Vliet, had de Ned. Vereeniging van Spoorweg- en Trampersoneel een middel van agita tie, vijandig aan de Reg., die daar aan ©e.a einde moest maken. De heer Treub merkte op, dat de Spoor .egmaatschappijen reeds het rech; hadden naasting te vorderen, KKxtat er spoed moest gemaakt met bet verslag deir betrokken Staatscom missie, opdat de Staat gereed zou rijn. Voot's besprak de heer Treub, de noodzak Rijkheid van gelijke loons- regellng bij beide maatschappijen, ook voor de stakers van 1908, die nu wel genoeg gesuft waren. De scheidsge rechten moesten ruimer bevoegdheid hebben. Beter dan minder geschikte elementen iaarln te brengen ware de aanstelling var. permanente scheidsgerecht en De spc. drong ook pog op enkele Jfci'gen aan, ;i*ds door Vorige redenaars bepleit Ook hee* Art* deed dat; hl( vond ln bet verleden van den Min. als oud- commissaris van een der spoorwegen, een waarborg, dat deze veel voor het personeel zou gevoelen en doen. Niet alzoo oordeelde de heer Rroel- stcra, die den Min. verweet, dat hij klagende beambten steeds terugwees naar den, veroordeelden, hierarchd- schen weg. Dat kon niet alijd, want er waren klachten die d,e directie gol den, als de niet-naleving der regle menten. Deze spreker klaagde ook over ongeoorloofde inmenging der katholieke geestelijkheid in het leven der Spoorwegbeambten, door bemid deling van katholieke chefs. Ook wer den onder den invloed van particu lieren (de heer De Visser zeide: we gens ophitsing in een vergadering) drie conducteurs ontslagen, naar het heette, omdat zij in den dienst pro paganda maakten. Zij werden eervol ontslagen, zonder opgavo van rede nen, alleen omdat zij leden waren van de Ned-. Vereeniging. Wat zou de Mi nister doen om dergelijke menschen hun grondwettige rechten te waar borgen? In de avondvergadering, na een herinnering aan 1903 en de dwang- wetten, met erkenning dat er veel verbeterd was, schreef de heer Tr&el- stra dat goeddeels toe aan de Ned. Vereeniging. Hij was van oordeel dat de reglementen in overeenstemming moesten gebracht met het arbeids contract en bepleitte do wenschen van het personeel, neergelegd in adres sen, die reeds in het bezit van den Min. waren. Ter staving van de nood-, zakelijkheid der inwilliging van die wenschen, gaf spr. een aantal feiten, ten bewijze dat de rechten van het personeel niet behoorlijk of niet vol doende waren gewaarborgd. Ten aan zien der promotie van de in 1903 te- •ruggestelden vereenigde spr. zich met den heer Treub. Wat de groepsvertegenwoordiging betrof, de heer Van Vliet had daar voor met den moed der wanhoop ge pleit; daar ziat een stukje politiek in die liefde voor dat gewrocht of ge drocht der Regeering van 1903. De heer Troelstra constateerde het vol slagen fiasco van de groepsvertegen- woordiging en door wettelijke vastleg ging daarvan zou men dat niet ver helpen, noch door het fiasco te schui ven op den breeden rug der sou-de mocratie. Het personeel voelde er niets voor en de directie voelde er niets voor. Dat was niet de schuld van de Ned. Vereeniging, die juist de groepsvertegenwoordiging zooveel mogelijk wilde laten werken om aan te toptien, dat zij niets beteekende. De 2600 leden dier Ned. Vereeniging moeten, wat zij te vragen hebben, dat doen dóór hun organisatie. Maar dat kon het fiasco der groepsverte genwoordiging niet veroorzaken, want die 2600 vormden maar 1/10 van het personeel. Werden de leden der N. V. gekozen in de vertegen woord'i- ging, dan ijverden zij daarvoor en vervulden hun taak gewetensvol. Spr. zou den Min. inzage geven van gegevens omtrent het stukwerk aan de centrale werkplaatsen te Haarlem, ten bewijze dat er onvoldoende en on veilig materieel in dienst werd ge steld. Hij zou daartoe in 's Min. Ka binet komen, hopende dat deze hem dan ook eens inzage zou geven van rapporten die hij (Min.) had ontvan gen. (Gelach). Ten slotte betoogde spr. dat het re glement inzake de straffen (dat van April 1903) niet werd nageleefd, spe ciaal ten aanzien van het beroep op scheidsgerechten in zake disciplinaire straffen, ontslag incluis. Het beste middel om den gev reesden invloed der Ned. Ver. te fnuiken was... méér voor het personeel te doen dan zij wenschte. Bepaaldelijk ten aanzien van het ontslag van drie conducteurs, te Bar- neveld, kwam de heer De Visser de opmerking maken, dat de heer Troel- stra de zaak onjuist had voorgesteld. Spr. had van het personeel zelf ver nomen, dat de ontslagenen jaren ach tereen in den dienst propaganda had den gemaakt, ten nadeele van hun werk. Bovendien hadden zij in het openbaar ophitsend gesproken tegen de directie der Centraal Sp. Mij., die door het personeel het gunstigst van alle maatschappijen wordt beoor deeld. Bij een eventueele herziening van het reglement moest geen rekening worden gehouden met een eventueele Staatsexploitatie (de heer Treub: Dat heb ik met geen woord gedaanI) Men moest rekening houden met de spoor wegovereenkomsten en de maatschap pijen het leven mogelijk maken, in de zorg voor het personeel vindend waar borg voor de veiligheid van het ver keer. De loonregeling was een zoo moeilijke, dat de Kamer er zich niet mee moest bemoeien, maar z. i. had het laagste personeel geen mensch- waardig bestaan. De Zondagsrust was geheel onvoldoende in de lagere (ran gen. Het stukwerk was slecht geregeld; het voldeed in geen enkel opzicht aan het begrip daarvan. Er werd door de chefs met het aangenomen werk al lerzonderlingst omgesprongen, in strijd met de bepalingen. Het werd lo ven en bieden; de werklieden trokken aan het korste eind. Aan deze onge rechtigheden moest een einde ko men. Ook de straffen werden allerzon derlingst toegepast, bijv. overplaat sing naar een grootere stad met ge- Rjk tractement. Dat was wreed en mocht niet voorkomen. Ten aanzien van de groepsverte- goawvo-diglng meende spr., dat men haar niet moest beschouwen als te gen vakorganisatie om. Zij bedoelde behartiging van gemeenschappelijke belangen, een goed instituut te zijn. Maar de Ned. Ver. maakte dat insti tuut tot een ledig ding, door, bij wij ze van tactiek, de groepsvertegen woordiging te willen, doch haar lo- den te dwingen de Ver. te gebruiken als klachtenbuis. Daar de leden der Ned. Ver. de plaatsen in de groeps vertegenwoordiging bezetten, trok ken de Christelijke arbeiders zich te rug. Vandaar het fiasco der groeps vertegenwoordiging, die geheel is dienst-banT gemaakt aan de propagan da der Ne<l. Ver. De groepsvert. moest dus opgeheven worden of alle rich tingen moesten daarin tot haar recht komen, door evenredige vertegen woordiging, in de besturen, van de verschillende organisaties. Ook spr. bepleitte ten slotte cle mentie voor de stakers van 1903. De les was hard geweestde arbeiders hadden z. i. geleerd, dat er een com promis van belangen moest zijn. Over abonnementen voor school gaande kinderen, sprak de heer Ter Laanhij wilde d'e, in sommige ge vallen, gratis zien verleend. Eenheid van de tarieven juichte de heer Boogaardt van harte toe daar door verviel eigenlijk de noodzake lijkheid van Staatsexploitatie. In die richting van eenheid moest voortge gaan worden en een einde gemaakt aan de bestaande concurrentie. Er moest dus meer overleg zijn in de dienstregelingen, meer nadruk ge legd op snelverkeer. De tarieven-een heid, de heer Schaper hoopte er het beste van, maai' hij laakte het, dat de Kamer in de vaststelling der nieuwe tarieven niet werd gekend. De af schaffing van de vacantie-kaarten was bijv. een groot nadeel voor dui zenden, die 's zomers nog eens reizen konden. Kwam er iets anders, iets be ters voor in de plaats Men wist het niet. De Minister Regout deed een her roep op de toegevendheid der Kamer, waar hij zooveel had te beantwoor den. Uit dit antwoord stippen wij het voornaamste aan. Met het rapport der spoorwegcom missie zou spoed worden betracht. Reeds nu maatregelen vast te stellen voor eventueele overname van het bedrijf achtte de Minister niet noo dig. Maar de Minister had zich ver gewist, dat hij steeds volle twee ja ren zou hebben voor de overname, be houdens de rechten van aandeelhou ders der maatschappijen. Alleen de S. S. was trouwens in het geval, dat zij naasting zou kunnen vorderen. De toestand van het personeel, dienst- en rusttijden, dienstvoorwaar- den. Het reglement van 1905 (Kon. Besl.) zou niet belangrijk worden her zien, Maar de Minister kon niet toe geven, dat daardoor misstanden zou den worden bestendigd ten aanzien van dienst- en rusttijden. Men kon de diensttijden niet altijd regelen in verband met den werkelijken ar beidstijd het personeel moest zich schikken naar de belangen van bet publiek. Ontheffingen werden niet ldakkeloos verleend, maar zeer nauw keurig onderzocht en omschreven. De Zondagsrust hing niet geheel af van de spoorwegmaatschappijen, ma .r van de volksopvatting, die thans nog drukker verkeer op Zondag me debrengt dan door de week. Een stre ven om het reglement ten eigen bate uit. te buiten bestond z. i. bij do maat schappijen niet; in de werkplaatsen had men den tienurendag. Met cijfers toonde de Minister aan, dat de maxi male arbeidsduur maar zelden werd overschreden. De Zondagsrust was bij uitzondering korter dan 22 uren. Met betrekking tot de herziening van de dienstvoorwaarden, zou de Minister de te berde gebrachte wen ken en wenschen overwegen in ver band met het nu begonnen onderzoek. Rapporten van groepsvertegenwoordi ging en organisaties waren ontvan gen de Raad van Toezicht moest nu met de directies aan het onderhande len. De Minister mocht dus niet in détails treden. Om teleurstelling te vermijden, moest hij zeggen, dat in grijpende verandering in de loonen niet kon worden verwacht. Dat de heer Troelstra niet veel van den Mi nister verwachtte, speet den Minister, maar de heer Troelstra sprak niet gunstiger omtrent 's Ministers voor gangers. Dat de Minister vroeger commissaris der S. S. was, achtte hij persoonlijk een voordeel, want hij had nu ondervinding van wat nog voor het personeel kon worden ver kregen, bij goede samenwerking. De tegenwoordige toestand liet geen hervorming dar loonen, tenzij parti- eele, en zeker geen gelijkstelling bij beide maatschappijen, toe. Ook bij staatsexploitatie zou het beheer com mercieel moeten gevoerd wouden, want men zou de tarieven bij ons te lande nooit veel hooger dan thans kunnen stellen. Men moest eenvoudig zorgen, dat de reglementen niet on gunstiger waren dan het arbeidscon tract. Tan aanzien van de pensioen regeling was een onderzoek ingesteld; het personeel behoefde achter niet on gerust te zijn. In de scheidsgerechten zou eenige verandering noodig wezen. De maat schappijen moesten het recht heb ben iemand eervol uit den dienst te ontslaan, die daarvoor ongeschikt is. Daarvan mocht geen m'ishruik wor den gemaakt, doch het kwam dan ook betrekkelijk zeer weinig voor; bij de Centraal, in 1909, bijv. 5, waarvan 3 de conducteurs van Barneveld, die brutaal en tuchteloos, en in dienst propagandistisch optraden. Voor kleine boeten kon men het scheidsgerecht niet laten werken. Trouwens er werd niet veel boete op gelegd; 700 ongeveer per jaar aan de centrale werkplaateen. Eindelijk de groepsvertegenwoordi ging; de Reg. wenschte die zoo goed mogelijk en wenschte haair ook zoo dikwerf mogetijk te raadplegen. Het eigenaardig karakter van het stukwerk gaf spr. toe, maar het was niet absoluut door dagloon te ver vangen. De verlaging te Haarlem (ln Mel j.L) had geen beduidende achter uitgang van crvergeld ten gevolge ge had Haf optreden der Ned- Veer. om liet publiek, en het buitenland, be vreesd te maken voor de veiligheid, keurde de Min. af. Hij ontzegde de Ver. niet het recht om zich tot hem te wenden, dtoch allerlei dét&ilgirte ven kon hij niet onderzoeken, vooral niet maanden latex; men moest zich met kleinigheden tot de directie wen den, niet tot den Min. De Min. begon aan de détails toen dit overzicht ter post moest. VOORZITTER NEDERL. TUIN- BOUWRAAD. Tot opvolger van den heer Lovink als voorzitter van den Nederland- schen Tuinhouuwraad wordt zeer stellig genoemd de heer De Marez Oyens, oud-Minister. Dr. A. KUYPER AAN GROOT GEVAAR ONTKOMEN. In zijn brief aan de „Groninger Gereformeerde Kerkbode" van Zater dag schrijft Wilhelmus (de heer Oos terhaan, lid van de Tweed© Kamer), dat dr. A. Kuyper de vorige week van Zondag op Maandag aan een groot gevaar is ontkomen. Tegen vier uur des nachts wakker wordende toch, be merkte dr. Kuyper, dat zijn slaap kamer vol gas stond. Er was een klein lekje in de nabijheid van de kraan. De gasfitter had door zijn knecht de buis loten nazien, maar die had het blijkbaar niet voldoende verholpen. Bijna vier uur heeft dr. Kuyper in die met gasdampen vergiftigde kamer geslapen. Was het lek iets grooter ge weest, of was hij niet wakker gewor den, ongetwijfeld hadden zijne huis- genooten hem des morgens dood ge vonden. Niettegenstaande dr. Kuyper zich dadelijk onder medische behandeling heeft gesteld, heeft hij nog een dag en nacht de nawerking van het ongeval gevoeld. Thans echter is hij geheel en al het ongeval te boven. COLLECTIE DRUCKER. Door den heer Druclcer te Londen zijn aan het Rijk in bruikleen afge staan ter aanvulling van eenige nog beschikbare ruimte in het naar hem genoemde Museum, twee fraaie stuk ken van Anton Mauve, het een ge naamd „het Moeras" (Marshland), afkomstig uit de oollectie-Day, en het ander getiteld „de Moestuin", uit de collectie-Forbes. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE AMBTENAARSBOND. Te Amsterdam had de oprichtings vergadering plaats van den Algemee- nen Nederlandschen Ambtenaars- bond. Deze vergadering was bijeengeroe pen door een commissie, bestaande uit de heeren G. J. A. Smit Jr., mevrouw M. Niermeijer, L. J. C. Poppe, H. P. Korstanije en J. van dien Tempel, aan gewezen door de vergadering van ambtenaren, in Juli j.l. gehouden on der presidium van den heer J. Oude geest. De statuten en het reglement wer den ongewijzigd goedgekeurd. Besloten werd tot de uitgifte van een vakblad „De Ambtenaar", dat voorloopig maandelijks zal verschij nen. Het dagelijkse!) bestuur, dat in Amsterdam zal gevestigd zijn, is sa mengesteld uit mevrouw M. Nier meijer (Rijksverzekeringsbank) en de heeren H. P. Korstanije (Burgerlijk Armbestuur) en J. Pasman, (Gem. Telephoon). Tot leden van het hoofdbestuur werden voorts aangewezen de heeren W. Tolsma, departem ents-am btenaar te 's-Gravenhage L. J. C. Poppe, be lastingambtenaar te Haarlem, J. H. Wilke, provinciaal ambtenaar te Castricum, en B. Coltof, departe mentsambtenaar te 's-Gravenhage. Tot redacteur van het orgaan werd hij acclamatie gekozen de heer G. J. A. Smit Jr., te Eindhoven. Bij acclamatie wordt besloten, dat de bond zich zal aansluiten bij het N. V. V. Ook werd nog medegedeeld, dat de voorloopige commissie reeds, van een 450 ambtenaren toezegging van toe treding tot het lidmaatschap gekre gen heeft. LAAGHARTIG. Op de Bredosche Baan onder Rozen- daal werd op wielrijders onverhoeds uit den houtkant een schot gelost, waardoor de hand van een der fiet sers verbrijzeld werd. De dader is on bekend. SMOKKELAARS. Zaterdagnacht werden te Hemixem (België) twee Hollandsche schippers aangehouden, welke er negen vaten gesmokkelde jenever aan wal brach ten. De vaten waren bestemd voor Antwerpen en hebben een waarde van meer dan negen duizend frank. De twee Hollanders werden naar de ge vangenis te Antwerpen gebracht. BRANDEN. Te Rossum is de boerderij van E. van Heel afgebrand, vermoedelijk tengevolge van een gebrek in den schoorsteen. Het vee kon gered wor den. Alles is verzekerd. Zondagavond ontstond door onbe kende oorzaak een zware brand bij den rijwielhandelaar Wentink te Doetinchem. Een groot deel van den winkelvoorraad kon gered worden, evenals het vee, doch de geheels in boedel ging met het winkel- en woon huis in vlammen op. Alles was yer- zekerd. BRUSSELSCHE TENTOON STELLING. Naar men verneemt zullen, tenge volge van de bezwaren, welke de commissaris-generaal in zijn pogin gen tot bevordering van eenheid in de assurantie dei' inzendingen ont moette, alle inzenders ter Internatio nale Brusselsche Tentoonstelling voor eigen assurantie hunner goederen moeten zorgen, zoodat het, vooral met het oog op de stijgende premie, van belang is zoo spoedig mogelijk daar toe over te gaan. VALSCHE POSTZEGELS. Amsterdam wordt bewerkt dioor een paai' personen, die trachten valsche postzegels van de hand te doen, welke zoo goed zijn nagemaakt, dat menig een ae dupe zou worden. Door de lage prijzen en de mededeeling, dat men door erfenis in het berit is gekomen van een uitgebreide collectie, wordt de kooplust opgewekt. Twijfelaars aan echtheid zwichten door het waar- borgmerk van de firma Gebrs. Sent te Leipzig, dat op de achterzijde van het zegel vofschelijk is aangebracht. Daar de bedoelde personen (een hun ner is Duitscher) bij handelaren geen succes gehad hebben, zijn nu de ver zamelaars aan de beurt. TER WILLE VAN IIET KIND. Te Amsterdam vergaderde het da mescomité „Ter wille van het Kind" met afgevaardigden uit de verschil lende plaatselijke comité's, De voorzit ster, mej. J. Peck, herinnerde aan het voorloopig groote succes van dit co mité. In pl.m. 70 plaatsen zijn nu reeds comité's gevestigd en in twee maanden tijd is ruim 22.000 gulden bijeengebracht.Toch moet er nog hard gewerkt worden, wil het mogêlijk zijn, dat in den zomer het nieuwe kolonie huis geopend wordt. Indien op 31 De cember a.s. 40.000 gulden bijeen is, durft het Hoofdbestuur de aanbeste ding te doen plaat shebben. Alle aan wezigen worden dus door de presi dente opgewekt, opnieuw de zaak met grooten ijver voort te'zetten. SOCIALE CONFERENTIE. Tusschen het Moderamen van „Pa trimonium" en van den Chr. Nat. Werkmansbond hebben voorloopige besprekingen plaats gehad over het houden van een sociale conferentie. Besloten is aan de respectieve Bondsbesturen voor te stellen, de jaarvergaderingen van Patrimonium en van den Chr. Nat. Werkmansbond op eenzelfde tijdstip te Utrecht te doen plaats vinden en ha afloop daarvan, onder leiding van een onpartijdiger) voorzitter, eene Sociale Conferentie te houden. Vermoedelijk zal de jaar vergadering en de Soc. Conferentie einde Mei kunnen plaats hebben. Als punten van behandeling zijn voorloopig genoemd le „De verbete ring van de sociale positie van den landarbeider", en 2e. „Welke positie moet de kerk innemen te midden van de sociale beweging van onzen tijd Verder zou voorgesteld worden aan beide besturen om de hiervoor aan te wijzen commissie tevens op te dragen stappen te doen, die kunnen leiden tot het houden van een Soc. Congres in het voorjaar van 1911. Het Bondsbestuur van „Patrimo nium", dezer dagen te Utrecht verga derd, verklaarde reeds eenparig met deze voorstellen accoord te gaan. Om namens „Patrimonium in ge noemde commissie zitting te nemen, werden aangewezen de heeren P. v. Vliet, K. A. Grondijs, J. van der Mo len en F. Noordhof. (Standaard.) RIJKSBORING „PLANT&N- GAARDE". Men meldt uit Winterswijk Daar de directie betreffende de aan wezigheid van delfstoffen, voldoende gegevens meent te hebben verzameld, is het boren, ter diepte van 1134 me ter, gestaakt. BEDROG MET SINTERKLAAS PAKJES. Op St. N'colaasavond zijn heel wat menschen in do Residentie, waar schijnlijk veel meer dan nog bekend is, het slachtoffer geworden van han dige oplichters, wier grootste handig heid ongetwijfeld hier nog in. zit dat de politie hen nog vruchteloos zoekt. Voor tal van woningen liefst in dat, deel van de stad, waar de meer ge goeden wonen, hield 's avonds paard en wagen stil en werd een pakje af gegeven. Vracht 50, 40 of 30 cent, al naar gelang van den omvang. Dol op pakjes op zoo'n avond werd de vracht betaald zonder dat men zich de moei te gaf naar besteller of wagen om te kijken of te vragen van wien het kwam. Werd dit al eens gedaan, dan luidde natuurlijk het antwoord: Van St. Nlcolaas. De pakjes bleken in dubbele boteekenis „surprises", want zij bevatten niet anders dan houtwol of rommel. MIDDENSTANDSCREDIET- BANKEN. De heer W. P. de Vries public ac countant heeft bij de firma Willem- sen en Co. te Rotterdam een brochu re doen verschijnen, waarin hij een pleidooi houdt voor de oprichting van crediefbanken voor en door den mid denstand. Hij concludeert: le. dat de oprichting van Midden- stands-Credietbanken wenscbelijk en mogelijk ls; 2e. dat zij moeten worden opgericht en bestuurd door de middenstanders zelf; 3e. dat de coöperatieve vorm voor hen de meest aangewezene ls; 4e. dat bij klein ledental de be perkte aansprakelijkheid gewenscht is; bij een eeaiigszins belangrijk le dental aan de onbeperkte aansprake lijkheid de voorkeur moet worden ge geven; 5e. dat de oprichting alleen dan ge wettigd is, als ook de mogelijkheid wordt geopend om zonder zakelijke of persoonlijke zekerheid crediet te erlangen. Gemengd Nieuws EEN BUITENKANSJE. Bij den verkoop van meubelen in een sterfhuis te St.-Nicolaas (België) werd er een schoorsleengarnituur ge veild. De afslager hoorde bij het op nemen van een vaas iets rammelen. Het bleek, dat er een bankbriefje van 1000 fr. en nog een briefje van minder waarde, benevens verscheidene vijf frankstukken in waren geborgen. Te zamen zat er 1330 frs. in. DE NOBELPRIJZEN. De namen der dit jaar met een No belprijs onderscheiden geleerden en kunstenaars zijn in ons blad van Za terdag al vermeld. De prijs bedraagt dit jaar niet, gelijk abusievelijk werd gemeld 93.360 franca, dooh 193.300 francs. Marconi sn de Straatbuxgscho hoogleraar Ford Rraun hebben den prijs voor natuurkunde te deelen Beiden maakten zich verdienlelijk oj hetzelfde gebied, dat der draadloos telegrafie. De uitvinder der telegrafie zonder draadgeleiding, waarvooi men Jiem vaak houdt, is Marconi niet. Zijn verdienste ligt in de oirganisatU voor de practijk van wat anderen door hun -wetenschappelijk onder zoek vo.nden. In '1874 te Grissone bij Bologna ge boren, is Marconi wel een der jong ste met een Nobelprijs onderschei dene. Braun, die in 1850 te Fulda het le venslicht. zag, maakte eveneens de eiectrieiteit tot het hoofdonderwerp van zijn sudie. Voor de practijk der draadlooze telegrafie van het groot st ebelang was zijn vinding om aan de Herz-sche golven, waarvan zich die telegrafie bedient, eene bepaalde richting te geven. Prof. Wilhelm Ostwald Ls een Rus van geboorte. Te Riga in 1853 gebo ren, studeerde hij te Dorpat en werd later docent te Riga. In 1887 tot hoog leeraar te Leipzig benoemd, stichtte hij er het eerste instituut tot beoefe ning van scheikunde en natuurkunde als één wetenschap. Hij schreef vele werken, 0. a. eenige die den leek na der zoeken te brengen tot de natuur kundige wetenschappen. Zijn ionen- leer heeft een tijdlang gezag gehad, doch vindt allengs minder aanhan gers. Prof. Theod. Korner, geb. 1841, de Winner van den medischen prijs, heeft zich als chirurg een wereld be roemden naam verworven. Hij is thans hoogleeraar in zijn geboorte stad Bern. Inzonderheid zijn onder zoekingen over de ziekten van de schildklier vestigden zijn reputatie. Daarnevens heeft hij 'over allerlei onderwerpen geschreven: gewrichts ontsteking, geslachtsziekten, hersen schudding, de uitwerking van moder ne geweerkogels. Een buitengewone vaardigheid toonde, hij als chirurg. Salma Lager]öf ten slotte, heeft den literatuurprijs gekregen. Het zal haar Zweedsche landgenooten genoe gen doen. Reeds, verleden jaar- had men verwacht dat haar de prijs ten deel vallen zou, doch een Duitscher ging er mee schoot, Selma, die ook in ons land zeer vermaard werd door haar fantasti- schen roman Gusta Berllng, werd 20 November 1856 geboren. Zij is dus thans 51 jaar oud. Zij was 33 jaar toen Gusta Berling verscheen. In haar land schat men haar zeer hoog. Groen tenmarkt. Appelen. Aangevoerd 64 H.L., vep kocht 50 H.L., 1 8 -{12. Peren; Aangevoerd 32 H.L., ver kocht 25, I 3—1 8. Bloemkool. Aangevoerd 400 stuks, verkocht 300, 5—10 cl. Rooöekool. Aangevoerd 4000 stuks, verkocht 3000, 25 ct. Wittekool 300 stuks, 2—5 ct. Savooiekool. Aangevoerd 7000 stuks, verkocht 6000. 2—5 ct. Wortelen 300 bos, 48 ct. EERLIJK OPGEBIECHT. Vreemdeling. Hier kellner, is een kwartje voor jou Zeg me nu eens, wat je met een gerust geweten mij kunt recommandeereu. Kellner (fluistert vertrouwelijk hem toe). Ga naar een aodere restau ratie 1 Dochter van een tandarts (wier va der onverwacht thuis komt). Daar is papa Als hij je hier aantreft, zal 't er spannen Wat ik je bidden' mag Vraag onmiddellijk mijne hand of laat je een paar kiezen trekken I ZONDER GEVAAR. Grootmama, zeide de kleine Frits, hebt u nog een goed gebit Neen, lieveling, ik heb geen een tand meer hoe dat zoo Wil u dan cLqzo noten voor mij bewaren totdat ik terugkom Mevrouw. Jansje, ga eens naar de familie Bronhover, en vraag, hoe het met mevrouw gaat. Mocht ze soms al dood zijn, vraag dan, wan neer de begrafenis plaats heeft. Jansje (eenigen tijd later terugko mende). Wel de complimenten, en mevrouw ls een heel© boel beter en van de begrafenis was nog niets be paald. Twee jongelui hebben den avond doorgebracht in een naburige stad. Toen ze 's avonds met den trein naar hunne woonplaats wilden terug gaan, kon de een zijn kaartje niet vinden. Drommels roept hij uit, daar ben ik mijn kaartje kwijt. O, dat is niets, zegt de ander, die eenigszins aangeschoten was, dan.... zal ik je wel introduceeren. THEORIE EN PRACTIJK. Uw man heeft onlangs een prach tige voordracht gehouden over de stelling, dat in de natuur niets verlo ren gaat. Professorsvrouw. Zoo En iede re week raakt hij een parapluie of een paar overschoenen kwijt. WAT ZUSJE ZEI. Nicht, we feliciteeren u wel met uw verjaardag en ma heeft gezegd, dat als u ons eon rijksdaalder geeft, we dien vooral niet moeten verlia. zen I PRECIES. Een onderwijzer laat zijn klein© scholieren een zebra zien en zegt Wat ls dat Een paard met een badcostuuia aan, was het prompte antwoord. PANTOFFELHELD. Nog een glas bier, meneer Wat dunkt Je, vrouwtje, he.b jjj DOB dnrM f

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6