Varsehijnt dagefljka, behalve 09 Zon- en FeesWegen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaarganp No. 8122 WOENSCAG 16 DKOBHBKB 19"9 HAARLEM'S DAGBLA ABONNEMENTEN PBH DRIB MAANDBNl Voor Haarlemf IJl Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)-„1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H 1 Ce omstreken en franco per post 0.45 Dftgayo der Vennootschap Lonreos Coster. Directear J. C. PEEREB00BL Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem bi dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- eo Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 622Ö. AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Euften het Arrondl^goicnt Haarlem van 1—5 regels f elke regel meer ƒ0. Sè Reclames 30 Cent per regSU By Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat tatercommsnaal Telefoonnammer der Redactie 500 ea der Administrate 724. Drukkerij: Zolder Baiteospaarae 6. Telefoonnammer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 16 DECEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 u. Schouwburg: De Hagespelexs: De Oester, 8 uur. Soc. Vereeniging: Concert Haar lem's Zanggenot., 8 uur. Bron gebouw: Rol schaatsen baan ge opend van 8—11 uur. Nut van 't Algemeen: 3e Lezing der Theosofische Vereeniging, 8 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: Over het geheim der Heilige Drieëen- heid. Café De Karseboom: Concert, 7 1/2 uur. Stadsnieuws DERDE LIEDERENAVOND- ZALSMAN. De derde Zalsman-avond moest het builen de medewerking, en zelfs bui ten de tegenwoordigheid van den con- cerigever stellen. Deze bevindt zich op 't oogenblik naar ik hoor te Wiesbaden. Maar, laat ik tot zijn eer onmiddellijk zeggen dat hij de getrou wen zijner séances niet onverzotrgd had achtergelaten. Hij had integen deel zijn taak aan volkomen waardi ge handen overgedragen. De gelegen heid om de kenn-ismaking te hernieu wen met de begaafde sopraanzange- in de aria uit Mozart's Entführung, die wel niet typiger van opvatting en voordracht kan worden gedacht, in het geestige „Kurze Antwort" van Van. Eyken, waar de zanger er mees- terlij kin slaagde aan het zesmaal herhaalde „Tausenderlei" telkens een andere en altijd prachtig getroffen uitdrukking te geven. Van zijn verdere liederen vermeld ik nog als zeer talentvol gezongen „Schwanenlied" van Hartman, „So halt' ich endlich' van Kor Kuiler en de beide liederen van Rich. Strauss. De klavierbegeleiding was dezen avond weer in handen van den heer Willem Andriessen. Dat hij opnieuw den geheelen avond door zijn talent en toewijding in het werk stelde om elk der verschillende voordrachten de meest gunstige belichting te geven zal door de solisten zeker niet minder dan door het publiek zijn op prijs ge steld. Summa summarum: We heb ben een paar hoogst genotrijke uren in De Kroon doorgebracht. PHILIP LOOTS. STUKKEN VAN DEN RAAD. Verkoop Gemeente-grond. Het bestuur van het Diakonessen- huis is tot de wetenschap gekomen, dat van den grond, waarop het aan het Diakonessenhuis behoorende „Prinsenerve" staat, 5 vierkante me ter eigendom der Gemeente is, en ver zoekt dien grond te mogen koopen. B en W. deelen mede, dat een on derzoek naar het eigendomsrecht nog hangende is. Daar genoemd bestuur er groot belang bij heeft, dat het per ceel in zijn geheel binnen korten tijd in de kadastrale registers gesteld is op naam van het Diakonessenhuis, stellen B. en W. voor, den bewusten res mevr. Jeanne Salomonaon-Asser grond over te dragen voor /75 plus uit Almelo zal velen Hoogst welkom S? Moch' 1""!r „i blijken, dat de bedoelde grond ten on- zljn geweest. Wij hoorden deze dame: rechte op naam ^er Gemeente is ge verleden jaar in de groote zaal derstel-d, dan vertrouwen B. en W., dat Vereeniging en deden toen reeds een restitutie der gelden zal plaats heb- zéér gunstigen indruk op van haire,' ben. vocale en muzikale gegevens. Thans, in de kleinere Kroon-zaal konden wij de te ere warmte van haar muzikaal l'egw eiser, LïebesbotschaJt, IIUUU owu> J- JV- luirecnij /zouu, or-s Nachtlied on FrühUngs- j cN' v'TsM.V H.MOW, waarmede zij het program- N N „8000, 1. Fr. B. 1500 Fr. HET KOLONIAAL MUSEUM NAAR AMSTERDAM VERPLAATST? Voor den aankoop van het oude voelen en haar hoog ontwikkelde j beursterrein te Amsterdam, om er zangkunst nog des te meer appreciee- een Handelsmuseum te stichten zijn ren. Reeds de vier Schu bergliederentoezeggingen ontvangen van N. N. (Der Wegweiser, Liebesbotschaft, 1 2500, Wanderer" glaube) ma opende, gaven ons het besef dat s. v. E. ƒ500, S. C. v. M. ƒ500, B. we hier stonden tegenover die edele,; /1000, N. N. 'ƒ1000, J. C. J. K. ƒ500, voorname kunst, die alleen van de j mej. N. T. N. 1000, P. M. Co. ƒ500, meest bevoorrechten onder de muzi-! H. Th. K. ƒ500, Q. v. U. 1000, J. D. kaal begaafden kan uitgaan. Ja. die' l»°V-T',?"B-V 2M! 1 Joh. B. Jr., ƒ2.50, terwijl iemand uu bepaald wil, zou misschien w Bchrijtt| dat'_ ook £letaere be. Fi uiüingsglaube hier en daar op een dragen in ontvangst zouden worden kleine rhythmïsche onachtzaamheid genomen, hij bereid is 100 te stor- kurmen wijzen, maai- de gevoeligen ten. voor klankpoëzie, de ontvankolijken I Later zijn nog de volgende toezeg voor stemming en karakter zullen gi"ge" ingekomen Kniiiler vruirhphniiri rir.7j> lifvliMwn nlc' zonder voorbehoud deze liederen als onovertrefbaar van voordracht prij zen. Er is in mevr. Salomon sons wijze van zingen en zeggen zooveel ongezocht „eigens", dat elk van hare liederen oud of nieuw in zijn oorspronkelijk frischheid tot ons C T. 500, C. V. H. en C. V.' 50Ó, dr. J. H. G. f2000', Steenkolen Handelsvereeniging te Utrecht ƒ5000. DE DIEFSTAL TE VELSEN. Voor de Haarlemscho rechtbank stond op 22 Juli jl. terecht G. J. K., ï-wwvzt o e„i i i beklaagd van diefstal van zilveren le- komt. Zou was hut met Schuiert, zoo v^keu eD mess6n op 7 Meli uit was het latei ook niet Strauss (W in- de villa van den heer J. G. Th. Broek- terweihe), Brahms (Schwesterlein) en Hildach („Der Früliling ist da"). Jk kan niet olie nummers van het •programma afzonderlijk noemen, maar ais bijzonder bekoorlijke stuk jes zangkunst moet ik toch even aan stippen het, zonder begeleiding, ui terst boeiend voorgedragen lied „l'An gélus" (Melodie populaire de Basse Bretagne) de „Berceuse' van Privas en de „Villanelle" schitterend van prachtige coloratuur van Dell' Aqcua. Mevr. Salamonson meg zich van overtuigd houden dat zij te Haarlem wordt gewaardeerd en be wonderd door zoovel en als haar au ditorium van gisteravond hoofden telde, en dat zij voortaan in onze con certzalen als een hoogst welkome ver schijning zal worden begroet. De andere solist was de hier reeds zoo goed bekende, maar nog altijd niet geheel gekende Bloemendoalsche tenorzanger, de heer Jac. van Kem pen. Bekend was ons zijn warm ge- timbreerde, wat weeke en teere, maar tegelijk zoo verrassend klankrijke stem. Bekend was ons ook zijn uit muntend verzorgde spreek- en zang techniek. Maar de opmerkelijke ge- 'makkelijkheid waarmede hij orgaan en techniek weet dienstbaar te maken aan de juiste karakteriseering van 'elk afzonderlijk lied trof mij toch gis teravond weer als iets nieuws. En wel bijzonder trok dit mijn aandacht meyer te Velsen. Subsidiair was hem ten laste gelegd het opgraven van die voorwerpen uit een kuil te IJmuiden, wetende, dat zij van diefstal afkom stig waren. De rechtbank sprak hem 29 Juli bij gebrek aan bewijs vrij, doch het O. M. ging van dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep. Vandaar dat de zaak gisteren diende voor het ge rechtshof te Amsterdam. De advocaat-generaal, mr. de Jos- selin de Jong, achtte het primair ten laste gelegde, den diefstal door mid del van in klimming, bewezen, o. uit de omstandigheid, dat bekl. in het bezit bevonden was van de voorwer pen, en hij op den dag van het feit in de nabijheid van d-e villa was gezien. Z. Et G. A. requireerde 5 jaar ge vangenisstraf. Uitspraak. 22 dezer. DE HAARLEMSCHE DUINWATERLEIDING. De heer C. G. Loomeyer deelt ons mede, ter verduidelijking van het geen hij Muandagavond in de verga dering van de Vereeniging voor koop lieden en industrieelen zeide, dat het systeem van den heer Schotel destijds bij de invoering het goede systeem was. Later zijn verbeterde filters ge construeerd maar die kon de heer Schotel niet invoeren, omdat zij nog niet bestonden. Schoonech rijven. 's-Gtravenhage, 14 Dec. Toegelaten me}. W. E. Huiskas, te Haarlem, DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Dinsdagavond gaf dit gemengd koor een concert in de groote zaal van de Sociëteit „Vereeniging", met mede werking van Haarlem's Kinderkoor en als solist den heer Jac. Ph. Caro, bariton te Utrecht, 't Koor opende den avond met de uitvoering van gezang 271 uit den Doopsgezinden liederbun. del en Psalm 122. 't Laatste werk een Zweelinck-compositie, die niet bij zonder gemakkelijk is. Maar onderde uitstekende leiding van den direc teur, den heer J. de Nobel, werd dit werk juist een meesterstukje van harmonischen samenzang en juiste intonatie. Hierna trad 't kinderkoor op met een drietal liedjes van Viotta» waar van vooral „De Zilvervloot" en „Naar zee" met heerlijke jeugdige frischheid gezongen werden, die weldadig aan deed. 't Was dan ook niet te verwon deren, dat 't publiek rn vol enthousias me een toegiftje vroeg, dat welwil lend verstrekt werd. Hierna bracht de heer Caro „Hol- 'ands vlag" van Wierts, „Een Co- ninck gbeeft sinen vrienden" van Brandts Buys, en Von Kinler's „Volks lied" ten gehoore. Leek 't in den be ginne of de heer Caro niet bijzonder goed bij stem was, later herstelde hij zich geheel, en gaf te genieten van zijn beschaafden zang, die vooral in de hoogere noten uiterst warm rein is. "Ook de heer Caro kwam er niet zonder toegiflje af, wel een be wijs hoe diens kruchtig welluidend zingen in den smaak viel. Met enkele gedeelten uit Valerius' Gedenck- clank, sloot het koor 't programma van voor de pauze. Na de rustpoos hoorden we een Oranje-Nassap-feestcantate, voor ge mengd koor, kinderkoor en bariton, van M. H. van 't Kruys. Er komen vooral in 't bariton-gedeelte mooie passages voor. De uitvoering was al le -n een reuzen-succes, en 't is zeker een kranig stuk werk van den lieer De Nobel, dat hij met zijn kinderkoor zooveel tot stand weet te brengen. Een -woord van lof komt nog toe aan den heer Henk van Breemen, die op hoogst verdienstelijke en tevens bescheiden wijze begeleidde. Liedertafel „Haarlem's Zang genot". Men meldt ons: Den 20en December a. s. herdenkt de heer G. Brinkman den dag, dat hij 40 jaar lid van genoemde vereeni ging is, verder mag wel als een bijzon derheid aangemerkt worden, dat hij bijna al dien tijd bestuurs-functies heeft waargenomen, en tot heden nog met veel lust en ijver als vice-voorzit- ter zitting heeft. Bran dje. Hedenmorgen ontstond er in een kelder van den schoenen winkelier S. Wennekes, Kleine Houtstraat 21 een begin van brand. Een doos verbrandde, toen was de vlam al gedoofd. Spuit X en de lad derwagen konden rechtsomkeert ma ken. Examen Apothekersadsistent. Rotterdam, 14 Dec. Geslaagd de heer J. J. L. Zwikker, te Haarlem. Typogr. Studlekr Ing Haar lem. In do Maandagavond gehouden ver gadering van den Typografischen Studiekring Haarlem, moest worden voorzien in de vacature van voorzit ter. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: C. Kion, voorzitter, M. H. Groenendaal, secretaris-penningmees ter, en J. Philippo, bibliothecaris. De Halsen. De Minister van Binnenlandsche Zaken schrijft in zijn memorie van antwoord op het aideelings verslag der Tweede Kamer o. a. „Uit het op 26 Mei j.L door den on- dergeteekende (den Minister) gegeven antwoord (aan de Tweede Kamer) op d$ bedoelde vraag betreffende schil derijen van Frans Hals in het Stede lijk Museum te Haarlem, is gebleken, dat de door hem ingewonnen inlich tingen aangaande behandeling dier schilderstukken hem geen aanleiding tot ingrijpen hebben gegeven. Een later door deskundigen, onder zijn Departement ressorteeren d, uitge bracht rapport geeft eveneens te ken nen, dat de bevoegde autoriteiten te Haarlem zich voortdurend doen voor lichten door erkende deskundigen. Onder deze omstandigheden meent de ondergeteekende, dat. voor een speci aal toezien zijnerzijds als hier ge vraagd, geen aanleiding is. Wordt voorlichting in deze of Sergelijke ge vallen gevraagd, zoo zal deze steeds gaarne worden verstrekt, doch hoe, indien ongevraagd toezicht en con- tróle van Staatswege door de betrok kenen niet mocht worden gewenscht door de Regeering hier dwang soude kunnen worden uitgeoefend, is den ondergeteekeiide niet duidelijk." PROZA EN POëZIE. Op de uitvoering van Proza Poëzie zingen ook mee mej. Mar rie Gijsbertse en 't Dubbel gemengd. Kwartet „H. P.", die Maandag op de uitvoering van Voor Allen der H. IJ. S. M. zooveel succes hadden. De opbrengst van de uitvoering komt ten goede aan een werkman van ?de Centrale Werkplaats der H. IJ. M., die reeds zeven jaren ziek ligt. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door den bouw kundige Joh. Machielse alhier aanbe steed Het verbouwen van het perceel Dam straat no. 16 Ingeschreven werd als volgt G. L. Zandvoort, 4999. T. Bakker, 4700. C. Groot Czn., 5264. Metselaar, en Paus, 4425. T. M. van Deursen, 5382. Martens en Zn3870. H. Visser, 3824. Alle inschrijvers wonen alhier. Jubilea. Men schrijft ons Heden herdacht de heer P. God- vliet den dag, waarop hij voor 25 jaar als opzichter 1ste klasse bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Vroeger was hij hier aan de Centrale Werk plaats, thans is hij le Amersfoort werkzaam. Vele gelukwenschen en cadeaux ontving de jubilaris. Ook de vroegere collega's hebben hem niet vergeten. Heden herdacht de heer J. Cremer den dag, dat hij voor 25 jaar als rij tuig-bankwerker bij de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. in dienst trad. Door zijn kameraden werd hem een enveloppe met inhoud aangebo den. Hij bracht den dag verder met zijn huisgenooten aangenaam door. Militaire Zaken. Voor een aantal weerbaarheidsver- eenigingen, welke op 27 en 28 Decem ber a. s. oefeningen houden in de om streken van Haarlem, wordt in de in- fanteriekazerne aan den Koudenhorn nachtlogies in gereedheid gebracht. Strandgezicht. De jonge Haarlemsche kunstschil der F. A. Mooy exposeert in den boek handel van F. Droste in de Groote Houtstraat een schilderij, dat wel waard is, in oogensehouw te worden genomen. Het stuk, een strandge zicht voorstellend, treft n. m. door mooie kleuren-harmonie. Van 't Kantongerecht SCHOOLVERZUIM. Zooals op bijna elke zitting ge schiedt, werden weer ettelijke geval len van overtreding der Leerplicht wet behandeld. De kinderen worden, tegen hun belang thuis gehouden om vader of moedeir te helpen, en omdat het nut van 't onderwijs niet wordt ingezien, blijven ze in geval van ziek te noodiel-oos lang thuis. Maar de Staat verlangt ontwikkelde landskin deren, en de wetten worden er op in gericht, om deze wensch in de hand te werken en de justitie grijpt de overtreders bij de kraag. Geëischt werden heden verscheide ne boeten, varieerende van 50 cts. tot 5, te vervangen door hechtenis. GEEN VERLOF. Een candidaatrtapper in Velsen, die een zaak had overgenomen, doch nog geen verlof had bekomen, schonk niettemin een glaasje portwijn, even wel zonder daaraan te verdienen, want de ambtenaar van het O. M. eischte 3 boete. HIJ HAD DOOR MOETEN GAAN. Een motorwielrijder uit Schoten motorde de Kerkstraat te Zandvoort op, doch keerde halverwege om, en reed dien hellenden weg weder af. Dit nu was onverstandig en ge waagd, daar het afrijden van dien weg verboden is, en hij langs een po litiebureau voert. Was bij recht door gegaan, er was niets gebeurd, thans werd geëischt 3 boete of 2 dagen. ZONDER LICHT RIJDEN. Een zonder licht fietser werd ver oordeeld tot betaling van 2 boete of "ogen. Voor dat geld had hij een kaarslantaarn plus een pak kaarsen kunnen koopen DROOGREKJES. Twee vrouwtjes, een oude en een jonge, een weduwe en een huisvrouw, hadden elk een droogrek, behangen met vloerkleeden of andere huishou delijke artikelen op het trottoir gezet, zonder daartoe permissie te hebben. De verordening, die zich genegeerd voelde, wreekte zich, en liet tegen bei de vrouwtjes 50 cent eischen. BOUWVERORDENING. P. v. G. begon alvast een serre te bouwen, vóórdat op de aangevraagde vergunning, die ten slotte geweigerd werd, antwoord ontvangen was. Daarom werd geëischt 5 of 2 da gen. Uitspraken. Heden werden de navolgende uitr spraken gedaan J. de W., te Haarlem, en 8 anderen, overtreding Jachtwet, 7 dagen hech tenis en 10 boete of 4 dagen hech tenis. Th. v. d. N., te Velsen, overtreding leerplichtwet, 7 boete of 7 dagen hechtenis. K. H., te Haarlem, en 10 anderen, overtredingen IJkwet, negen maal ƒ0.50 boete of negen ,'iaal een dag hechtenis, vier maal ƒ0 50 boete of vier maal een dag hechtenis, 2 maal 10.50 boete of twee maal een dag hechtenis, 1 boete of een dag hech tenis, en 0.50 boete of een dag hech tenis. T. B., te Velsen, en twee anderen, dronkenschap op een station, 5 boe te of drie dagen hechtenis. Th. W. C.. te Haarlem, en J. D„ zwervende, in dronkenschap de orde verstoren, zes dagen.hechtenis en 10 boete of vijf dagen hecht. B. B. en Th. B., te Haarlem, straat schenderij, 6 boete of drie dagen hechtenis, en 10 boete of drie dagen hechtenis. Ch. J. van B., tc Velsen, rumoer verwekken, 5 boete of drie dagen hechtenis. II. J. R., te Haarlem, en 7 anderen, loopen op verboden grond, 5 boete of drie dagen hecht. Th. T., te Haarlem, en 2 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, 1 boete of een dag hecht. W. de G. en C. van D., te Haarlem, overtreding Politieverordening Heem stede, 1 boete of een dag hech tenis. F. V.. te Beverwijk, en 2 anderen, overtreding Politieverordening Bever wijk, no. 1/1 boete of een dag hech tenis, do beide anderen 2 boete of 1 dag hechtenis. G., te Velsen, en vier anderen, overtreding Provinciaal Reglement, 3 boete of twee dagen hechtenis, 2 boete of twee dagen hechtenis, en 1 boete of 1 dag hechtenis. J. W. W.. te BloemendaaJ, liet ver keer in gevaar brengen, 50 boete of tien dagen hecht, W. A. A., te Haarlem, nummer- on rijbewijs niet vertoonen, f 5 boete of drie dagen hechtenis. J. van E„ te Haarlem, on 12 ande ren, rijden zonder licht, f 1 boete of een dag hecht. Voorts werden er nog 43 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, tot drie dagen hechtenis, 10 boete of drie dagen nechtenis, 7 boete of drie dagen hechtenis, 5 boe te of drie dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, eu 2 boete of twee dagen hecht. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken AERDENHOUT. Door den heer C. W. de Bordes van Amsterdam is aan den Aerdenhouts- duinweg een flink stuk boschgrond aangekocht voor den bouw van een villa HEEMSTEDE. Schouw. Op Woensdag 29 December a. s. zal schouw worden gedreven over de ka- dijken en kadammen van den Schouw- broekerpolder onder deze gemeente. HAARLEMMERMEER. Een algemeen geacht ingezetene, de heer J, v. d. Heuvel, aannemer te Haarlemmermeer, is na een korte on gesteldheid in den ouderdom van 80 jaar overleden. Als knaap van 10 jaar kwam hij met zijn vader van Wer kendam, om aan de werkzaamheden der droogmaking van „het Haarlem mermeer" deel te nemen. In die 70 jaar, heeft wijlen de heer v. d. Heu vel menig belangrijk werk voor het bestuur van den Haarlemmermeer- polder tot stand gebracht. Hij was zeer gezien bij zijne ondergeschikten en algemeen geacht door zijne mede burgers. Bianenhnè TWEEDE KAMER. Hoewel thans nog met werk over stelpt, hield de Kamer zich al bezig met werk voor bet volgend jaar. Ten eerste kreeg zij de motie van de heeren Hubrecht c. s., op behandeling waarvan, kort na het recès tevens werd aangedrongen. Bij „Posterijen" voerden tal van sprekers het woord. Terwijl de heer Drucker dat deed, verbeeldde hij zich van de perstribune te worden geïn terrumpeerd. Zegt u dat welklonk een stem, overluid. Die opmerking van een der journalisten was echter bestemd voor een collega. En do Voorzitter, die aanvankelijk afkeuring uitsprak wegens wat hij een interrup tie oordeelde, nam die afkeuring la ter terug, met verzoek aan de heeren op de tribune, om minder luid te praten. Gepraat wordt er buitendien ge noeg, had de Voorzitter er bij kunnen voegen. Het, is don ook niet doenlijk om het gisteren gevoerd debat èn over Posterijen èn bij Financiën (VII B) op den voet te volgen. In de antwoorden der Ministers vindt men de voornaamste onderwer pen terug. De Minister Regout begon met te constateeren, dat als het per soneel niet tevreden was, hij over een deel daarvan het ook niet was. De Ned. Bond voor Post en Telegraphie had een onbeschaamde houding aan- genomen en verkondigde onwaarhe den en onjuistheden. Van aldus toe gelichte wenschen kon de Minister geen notitie nemen. Behoorlijk gefor muleerde grieven zou hij onderzoeken cn loons\erhooging voorstellen als hel hem nuodig voorkwam. De toestand der bestellers was (door den heet Helsdingen) veel te ongunstig vooree- steld. Wat omtrent hun positie en die van klerken en postboden was ge zegd, zou de Minister overwegen. Men moest met kleine grieven ech ter niet bij hem, maar bij den Dir.- Gen. wezen. Nachtelijk postvervoer naar hel Noorden des lands (waarop de heer Drucker aandrong) zou per trein 60.000, met auto's een ton per jaar kosten. Vermindering van het post- wisseltaricf, door denzelfdon ge vraagd, zou 225.000 vorderen. Invoering van commercieele boek- houding bij hot gansche bedrijf wa» thans in onderzoek. Dat er een on gunstig batig saldo was, moest aan talrijke salarisverhoogingen worden geweten. Een euvel, waarop de heer Tvde- raan wees. dat we al 6 jaar na de te lefoon wet leven en toch de meeste oude, locale, concessies niet door nieuwe zijn vervangen, vorderde een oplossing. De Minister zou de onder handelingen trachten te bespoedigen. De bcgrooting werd goedgekeurd, evenals het wetsontwerp voor de ont eigening van perceelen voor uitbrei ding van het gebouw der Tweede Ka mer. Na goedkeuring van Nationale Schuld (VII A) kwam men aan Finan- ciën. Het debat daarover beantwoordend, zeide Minister Kolkman de hotelhou ders te willen tegemoet komen ten aanzien van de schatting hunner per ceelen voor het vergunningsrecht; voor caféhouders was dit niet doen lijk. Aan een vervanging van den nikke len stuiver werd gedacht, maar van 't jaar ging het nog niet (d. w. z. in 1910). Erkennende, dat in de binnenvis- scherij tusschen huurders en ver huurders verkeerde toestanden hecr- schen, meende de Minister, dat de Re geering zich met particuliere bedrij ven niet mocht bemoeien. Waar do Staat verpachtte, konden naar betere regelen worden gezocht, maar men kon nooit direct contracten aangaan met de visschers, raenschen, die niefs bezitten. Overigens begreep de Mi nister niet waarom een socialist., de heer Schaper, over zalmen en kreef ten sprak, tenzij om de kleur dier dieren in gekookten toestand. De Minister bleef bezwaar maken tegen chèque-betaling van belastin gen en tegen postwisselbetaling van pensioenen. Hij zou eigenlijk de Staatsloterij willen uitbreiden, als onschuldig verinaakhij zou probee- ren te zorgen, dat er meer loten voer het publiek beschikbaar kwamen. De Minister constateerde, dat hij het invoerrecht-ontwerp introk, omdat hij meende het geld niet noodig te hebben. Het algemeen debat liep af. Heden voortzetting. EERSTE KAMER. In de vacature-IIeerkens te Zwolle, werd gisteren tot lid van de Eerste Kamer verkozen mr. H. Barge, oud gouverneur van Curagao, met ."5 stemmen. Do heer jhr. mr. J. Röell, oud-voorzitter der Tweede Kamer, verkreeg 19 stemmen en de heer II. H. van Kol 2 stemmen. Mr. Harry Barge is roomsch-katho- liek en werd te Amsterdam geboren, alwaar hij in 1860 promoveerde. Hij was eenigen tijd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Haarlemmermeer, totdat hij werd be noemd tot procureur-generaal op Cu-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1