Verschijnt dagelijks, behefve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland 27k Jur;au| No. 8123 DONDERDAG 18 DECEMBER 1909 ABONNEMENTEN AD VERTEN i lÉNi për drib maandbni Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regd kcït 10 Cts. Entten hef ArrontFrrSfnent Voor Haarlem 1.28 Haarlem van 1—5 regelsƒ1*—, elke regd meer ƒ0. tti Reclames 30 Cent per regd. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland 1.65 a 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant (Musfreerd Zondagsblad,"voor"Haarlem I 037$ Redactie en Administraties Groote Houtstraat omstreken en franco per post 0.45 tetercommonaal Telefoonnummer der Redactie 600 es der Administratie 724 ntgavo der Vennootschap Loarens Coster. Directenr J. C. PEEREB00I*Drukkerij: Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warraoesstraat 76—78, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 17 DECEMBER. Schouwburg: Wiener Operette: Bub Oder Madel, 8 uur. Brongebouw: Rolschaatsenbaan, geopend van 811 uur. MARTA-VEREENTGÏNG. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Maria-Vereenigmg te Haarlem. De vereeniging heeft ten doel het alcoholisme in Katholieken ge«st krachtdadig te bestrijden, en tracht haar doel te bereiken, behalve dora de middelen van zuiver godsdieusti- gon aard, door de verbintenis harer leden, door de verspreiding van anti- alcoholische lectuur, door het hou den van vergaderingen, dora het samenwerken met andere vraeenigin- gen van denzelfden geest, door toe passing der geheelonthouding bij de opvoeding der jeugd en verdra met alle middelen welke tot het deel dra vereeiiiging kunnen leiden. Het lie stuur wordt, gevormd, door de dames: Mevr. W. J. Brom—Struick, presente; mej. N. Kruysman, tele foniste; mevr. C. M. Holt Stam- meije.r, lste secretaresse; mevr. A. C. M. HoltStraathof, 2de secretaresse; en mej. G. J. Stammeijer, penning- meest eresse, allen te Haarlem. Het bestuur wordt tei- zijde gestaan door een geestelijk adviseuir te benoe men door den bisschop van Haarlem. Dr. te Lintum. In do vergadering der afdeelmg Haarlem ran liet Ned. Onderwijzers- Genootschap zal onze vroegere stad genoot, de heer Dr. C. te Lintum, uit Rotterdam, een lezing houdenon derwerp Iets uit de geschiedenis der Nederlandsclie spoorwegen. Reservekader. De Minister van Oorlog brengt ter kennis, dut het. eerstvolgend examen ter toelating als vrijwilliger tot het reserve-kader bij de infanterie ol vesting-artillerie zal aanvangen te Haarlem op 15 Februari a. s. Zij, die wenschen deel te nemen, moeten zor gen, dat de hoofdofficier voor het re- servckuder te 's-Gravenhugo daarvan vóór 1 Februari bericht heeft ontvan gen. Besm. Ziekten. In de week van 8 lot en met 14 De cember z"';n voorgekomen Te Haarlem 2 gevallen van typhus, 4 van roodvonk en 1 van diphtheritis; te Zandvoort 2 gevallen van diph theritis. Aanbeste ding. Door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland werd hc-den aanbe steed: liet onderhouden van en het doen van herstellingen aan het rijks archief gebouw (voormalige Vlees ch- hal) te Haarlem. Minste inschrijver was de heer P. H. G. Daudey te Haarlem, voor 886. VRIJ BILJETTEN. Het Vad. komt thans verzekeren, dat het door ons aan Land en Volk ontleende bericht, dat de gunst-vrij- biljetton voor de gezinnen van werk lieden en beambten der H. IJ. S. M. met 1 Januari zouden worden inge trokken, volkomen onjuist ia Bij de Maatschappij was van dit voornemen niets bekend. De bestaande bepalin gen blijven ongewijzigd gehand haafd. Kerstfeesten. Op Vrijdagavond 24 December zal idoor de kinderen der Zondagsschool van den Nederlandschen Protestan tenbond het Kerstfeest worden ge vierd in de Vereeniging. Op Donderdag 23 December zal de Zondagsschool „De Zaaier" haar Kerstfeest vieren in het Brongebouw. Voor het gebouw van het Leger des Heils in de Schagchelstraat verdrong zich gistermorgen vóór negen uur reeds een drom van menschen, om zich te laten inschrijven, ten einde in aanmerking te komen voor de Kerst- /eest-uitdeaüng, ofschoon het nur van Inschrijving tot vier uur In den mid dag geopend was. ZINKDIEFSTAL. C. G. en A. P. zijn op 12 November een afgeschoten terrein, toebehooren- de aan de Haarlemsche gomwassche- rij, binnengedrongen en hebben daar eenige stukken zink van afvoerpijpen weggenomen. Beide beklaagden pogen elkander zooveel mogelijk de schuld te geven. Vooral P. doet veel moeite zijn baan tje schoon te praten, 't Blijkt evenweJ dat hij voor den rechter-commissaris heel wat anders verklaard heeft. Getuige van H. verklaart, dat P. wel degelijk een groot deel van de schuld draagt Mr. Hover, de subs.-officier van justitie acht beider schuld dan ook wettig en overtuigend bewezen, en eïscht tegen ieder der beklaagden een jaar gevangenisstraf met aftrek dra preventieve hechtenis, er bij voegende dut beklaagden reeds vele veroordee- lingeu in den laaisten tijd achter den rug hebben. De ambtshalve toegevoegde verde digers, mr. Toulon van der Koog en mr. Monnik, verklaren zich aan de uitspraak dra rechtbank te referee- ren. DIEFSTAL MET BRAAK. B. D., varensgezel, en G. J. C., met selaar, beiden wonende te Haarlem, hebben op den 17den October de kans schoon gezien, bij den groen- tenhandelaar J. V., alhier, in den avond tijdens de afwezigheid der be woners binnen te dringen en een goe den slag te slaan. Vermist werd nl. toen de heer V. tegen tien uur te huis kwam, een spaarpotje met ongeveer 6, een houten doosje, inhoudende ƒ12, een dameshalsketting, twee zilveren oorknopjes, een broche, een gouden vingerring, een zilveren naaldenko ker en een beurs, inhoudende een rijksdaalder. Beide beklaagden ontkennen ten sterkste. Zij zijn nooit in den winkel van den beer V. geweest. .Mej. V., verklaart evenwel, dat D. dikwijls bij haar man in den winkel kwam steeds had zij tegen D. arg waan gehad, en 't was haar voorge komen, alsof hij de ligging van het huis wat al te nauwkeurig opnam. De opkooper B. zegt een ring en ketting voor ƒ7 van beklaagde ge kocht te hebben. Dat was hun onge luk, want de heer B. waarschuwde de politie, die op beide vrienden de hand legde Aan den arresteerenden rechercheur- verklaarde C. de voorwerpen van een onbekende in de Delistraat te Am sterdam te hebben gekregen. Toen de rechercheur beklaagde evenwel vroeg waar de Delistraat te vinden was, wist hij dit niet te zeggen. Mr. Hoyer acht het rechtstreeks be wijs niet geleverd. Maar er zijn aan wijzingen genoeg, b.v. het vinden van gestolen voorwex-pen op de beklaag den, die -een twijfel overlaten of D. en C. zijn de bedrijvers van den dief stal. Spreker acht eveneens bewezen, dat de beklaagden den diefstal in ver eeniging gepleegd hebben. De ver schillende voorwerpen toch, zijn op één oogenblik vermist en op één oogenbük op beide beklaagden terug gevonden. Ook zijn de verklaringen van D. en C. met elkaar in strijd. Ten slotte eischt Mr. Hoyer ter zake van diefstal in vereeniging gepleegd (te gen D. voor meerdere diefstallen) te gen beklaagde D. een gevangenisstraf van 4 jaren en tegen C. een gevange nisstraf van 3 jaren. De ambtshalve toegevoegde verde digers mr. Vis en mr. Andreae, ach ten noch het direct, noch het indirect bewijs geleverd en vragen voor beide beklaagden vrijspraak. UITSPRAKEN: C. K-, koopman te Haarlem, dief stal, 10 weken gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. J. W. H. M., kellnra te Amsterdam, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek als voren. J. A. S., zonder beroep te Zandvoort, diefstal, 6 maanden plaatsing in een tuchlschooL W. C. van W.j werkman te Haar lem, w ederspa n nigheid, 3 weken go- vangen isstraf. J. de G-, werkman te Haarlem, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. F. O., bakker te Haarlem, diefstal 1 maand gevangenisstraf. P. M., bakkersknecht te Haarlem, H. R., opperman te Haarlem, diefstal ieder 1 maand gevangenisstraf. A. van P., arbeider te Haarlemmer meer, mishandeling, 6 maanden ge vangenisstraf. A. van H-, arbeider te Haarlemmer meer, opzettelijke vernieling, 1 maand gevangenisstraf. D. B., schippersknecht, te Warmer, wedraspannigheid, 5 daaen gevange nisstraf. E. E., eendenhouder te Purmraend, diefstal 30 boete of 12 dagen hech tenis. A. J., werkman te Haarlem, appèl jachtovertreding, 7 dagen hechtenis. H. V., arbeider te Haarlem, appèl als voren straf als voren. R. B., koopman te Haarlem, appèl als voren, straf als voren. PROVINCIAAL BESTUUR. De desbetreffende commissiën advi- seeren Goedkeurend de voordrachten van Ged. Staten betreffende verscheidene aanvragen om subsidie, en tot het verleenen van een toelage van ƒ300, gedurende 5 jaar, aan de weduwe van den voormnligen provincialen archi varis, Dr. P. Schel tem a. Goedkeurend omtrent de eerste sup- pletoire provinciale begTOoting, ir ontvangst en uitgaaf 559,783 aanwij zend, en een voordracht tot aangaan eener geldleening van ƒ117.000. Goedkeurend omtrent de voordracht tot vaststelling van een ontwerp-regle- ment en een ontwern-besluit den pol der 't Hoekje betreffende. Goedkeurend over de voordracht de oprichting van een waterschap, „de Nieuwe Rulle wijk", de vaststelling van een bijzonder reglement en een ontwerp-besluit, dien polder betref fende. Naar de bezwaren, ingebracht te gen de vaststelling van een bijzonder reglement van bestuur van den Prins Hendrikpolder weuscbl de commissie een nader onderzoek in te stellen, en verzoekt diligent te worden verklaard. Begrafenis. De werkman H. W. Gubbels, die Dinsdagmorgen zoo plotseiing overle den is, zal op Vrijdagmorgen door zijn kameraden uit de draaierij dei- centrale werkplaats der H. IJ. S. M. begraven worden. (Zie verder Stadsnieuws ouder laatr ste berichten). BLOEMENDAAL. Alhier is men thans druk bezig met het nummeren der huizen. Vroeger was de gemeente bij de nummering slechts verdeeld in drie wijken en hadden deze wijken doorloopende nummers. Thans wordt iedere straat of weg afzonderlijk genummerd, links de oneven en rechts de even num mers. Dit zal een groote verbetering zijn, daar het den laaisten tijd bijna onmogeliik was de nummers te vin den, vooral waar veel nieuwe percee- len nog niet genummerd waren. SLOTEN. Gisterenavond werd de arbeider H. van Geilswijk op den Admiraal dc Ruyterweg, terwijl hij op een rijwiel zat, door een automobiel aangereden. Zijn rijwiel werd geheel verbrijzeld en G. werd zoodanig aan arm en been verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De automobiel reed aan den ver keerden kant Het nummer dra auto Is bekend. BEVERWIJK. De burgemeester brengt ter kennis, dat eene openbare vergadering van den raad zal worden gehouden op Vrijdag 17 December 1909, des voor middags te 9 1/4 uur. Punten van behandeling 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Benoeming van twee leden der plaatselijke schoolcommissie. 3. Benoeming van een lid der com missie voor de Fröbelschool. 4 .Benoeming van vijf leden der commissie tot wering van schoolver zuim. 5. Benoeming van een geneeskundi ge belast met de armenpraktijk 1910. Voorstel tot het plaatsen van vier brandkranen. 7. Voorstel tot aanleg van een voet pad langs den Alkmaarschen weg. 8. Belusting-reclames. 9. Vaststelling suppletoire kohieren Hoofd. Omslag 1909. EEN MERKWAARDIG ADRES. Aan den gemeenteraad van Veisen is het volgende adres gezonden Geeft met verschuldigde gevoelens te kennen Th. J. Wijnoldy Daniels, secretaris der gemeente Velsen dat Uwe vergadering op voorstel van een hanra leden heeft gemeend te moeten vaststellen een nieuwe rege ling der diensturen voor de secre tarie dat, waar Uwe vergadering niet heeft gevraagd naar het gevoelen ten aanzien van deze aangelegenheid van den ondergeteekende als hoofd van dezen tak van dienst, het zeker onge past zou zijn, wanneer hij zich ver oorloofde daarvan ongevraagd te doen blijken, hetgeen hij dan ook geenszins bedoelt dat hij echter bescheiden meent uw aandacht te mogen vestigen op eerr» mogelijk misverstand Dat Uwe vergadering namelijk be doeld heeft gelijkheid te scheppen voor de diensturen van den secretaris en de ambtenaren tra secretarie dat al bestaat die gelijkheid in an dere gemeenten van gelijken omvang en beteekenis als Velsen niet, omdat de secretaris in soortgelijke gemeen ten niet is alleen de schrijver van de gemeente, zooals in kleinere gemeen ten, maar vooral ook de eerste amb tenaar dra gemeente volgens de bepa ling van art 101 der Gemeentewet aangewezen om den Raad, Burge meester en Wethouders en de Raads- cornmissien behulpzaam te zijn in het besturen der gemeente, de vaste, blij vende hulp alzoo bij wisselend be stuur, waarvoor hem in den regel eenige meerdere vrijheid van bewe ging wordt toegestaan, hij zich niet temin ook ten deze heeft neer te leg gen bij den wil van Uwé vergadraing, en genoegen behoort te nemen met de rol, die de gemeenteraad hem wenscht toe te bedeeien dat hij echter bescheiden opmerkt, dat de nieuw-ingevoerde regeling hem niet brengt in gelijke voorrech ten als aan de ambtenaren der secre tarie door Uwe vergadering toege kend, ten aanzien van de middag rust van 1 1/2 uur dat, waar voor de ambtenaren der secretarie eene regeling is te treffen, waardoor zij elkander aflossende, de ze middagrust zullen genieten, adres sant dikwerf die rust niet zal kun nen nemen door omstandigheden on afhankelijk van zijn wil, waarvoor hij meent te mogen wijzen op de weke- lijksche vergaderingen van het colle ge van Burgemeester en Wethouders, raadsvergaderingen, conferentiën, vergaderingen van commissiën, enz.; een onafgebroken werktijd nu van half negen of negen uur tot nam. vijf uur is zelfs voor een jongen man, die nog over volle werkkracht kan be schikken wel wat lang, en toch zal het hem die dagen en meer andere wellicht, niet mogelijk zijn om in de middaguren anderhalf uur weg te gaan, waardoor ook het belang van den dienst zou lijden dat adressant zich er niet op wil beroepen, dat de middagrust voor hem van weinig waarde is, omdat hij ai- leen bij heel gunstig weer per rijwiel even naar huis zal kunnen gaan, zoo dat de nieuw-ingevoerde regeling der halve voor hejn veelal hierop zal neer komen, dat hij zal blijven doorwer ken in den rusttijd dat zijn veeljarige dienst hem ech ter moed geeft U bescheiden op te merken, dat op bijkans 50-jarigen leeftijd, 't hem moeilijk valt in den wintertijd bij slecht weer in donker naar huis te moeten loopen, nu hij, desgewenscht, geen gebruik meer zal kunnen maken van de tram van half vijf, zoodat hij vóór half zeven geen reisgelegenheid heeft. Adressant behoort zeker tot de werkwillieen en gewilligen. Hij heeft Uwe vergadering nog nimmer iets ge vraagd in de bijkans 17 jaren, die hij der gemeente heeft gediend. Dit ver zoek valt hem dan ook zeer moeilijk en deed hij het niet iu het belang van zijn gezondheid, dan zou hij er Uwe vergadering zeker niet mede lastig vallen. Hij zou echter wel wenschen, dat Uwe vergadering, die wellicht niet heeft gedacht aan het wezenlijk ver schil in dienstverrichtingen, althans op sommige dagen, tusschen den secretaris en zijn onderhebbende amb tenaren tegenover de omstandigheid, dat hij meermalen de vastgestelde middagrust niet zal kunnen genieten, en om hem niet in minder gunstige conditie te brengen dan de ambtena ren tra secretarie, die die middagrust wel geregeld zullen kunnen genieten, hem eenige meerdere vrijheid van be weging zou kunnen toestaan, zoodat hij tenminste gebruik zal kunnen ma ken, desverkiezend, van geschikte reisgelegenheid. Uwe vergadering zou misschien willen bepalen, dat de dagen, die hij van de anderhalf uur middagrust geen gebruik kan maken door verga dering weersgesteldheid, ongesteld heid, enz., dat gemis zou kunnen wor den gecompenseerd door eenige. vrij heid in het uur van komen en gaan. Waarvan hij inderdaad geen mis bruik zal maken. 't Welk doende, (w. g.) WIJNOLDY DANIëLS. Velsen, 14 December 1909. Wij noemden dit een merkwaardig adres. Niet om zijn inhoud, als wel om het feit, dat tot het inzenden van 't adres aanleiding gal. Terwijl na melijk een voorstel aan de orde was om het personeel ter Secretarie uitte breiden, heeft de Raad, op voorstel van den heer Brok, zoo maar m i r nichts d 1 r nlchts verandering gebracht In de arbeidsuren van het personeel ter Seraetarle, zonder daar in den secretaris, hoofd der Secre tarie, te kennen. Dit lijkt ons noch gepast noch ver standig. Waarom niet het voorstel aangenouden en ra het oordeel van den secretaris over gevraagd Hij zou, als man van de practijk, allicht hier en daar nog verbetering hebben kunnen brengen. ZANDVOORT. POLITIE-TOEZ1CHT NOODIG. Een onzer lezers klaagt ons zijn nood over den overlast, die de jongens in den omtrek van het station den reizigers aandoen. Hij schrijft daarover „Zij, die gewoon zijn in den namid dag en 's avonds per trein huiswaarts te keeren, moeteu zich dagelijks er geren aan de Zandvoortsclie jeugd het personeel der Holl. Spoor wordt daar op de meest ergerlijke manier geplaagd en gesard de bewakers der wachtkamers het leven ondrage lijk gemaakt op een wijze, die alle perken te buiten gaathet schelden en tieren nog daargelaten moet het personeel soms zien, dat met drok, door de jeugd zelve gedeponeerd, te gen de glazen wordt gesmeten. Kan het erger Terecht dringt inzender aan op po litietoezicht. „Bestaat er geen mogelijkheid" vraagt hij, „dat op een plaats als deze telkens wanneer een trein arriveert (hetgeen om het uur ongeveer plaats heeft) een der agenten aldaar tegen woordig is?" AERDENHOUT. Door een onbekende oorzaak sloeg gisterenmiddag het paard van den ruiter S. uit Haarlem op hol. Nabij den hoek van den Doodweg en Zand- vooctschelaan wierp het paard den ruiter af, maar werd even latra dora den veldwachter S. gegrepen en tot staan gebracht. Bij onderzoek bleek de heer S. geen belangrijke kwetsuren te hebben, zoodat dit ongeval goed is afgeloopen. TWEEDE KAMER. Nog vóór de pauze werd gisteren de behandeling der begrooting van Fi nanciën ten einde gebracht inet eeni ge wenschen omtrent verbetering van positie van verschillende categorieën van personeel. Wij releveeren, dat de Minister ge lijkstelling in tractement van belas ting- en registratieklerken afwees, om de kosten, een half millioen, en op kwam tegen een uitlating van den heer Duys, die hem van nepotisme be schuldigde, omdat de Minister een Katholiek, instructeur van ziin zoon (in militairen dienstcornet), eene betrekking had gegeven. Bij Birtnenlandsche Zaken werd geen algemeen debat gevoerd, wèl bij de afdeelïng Binnenlandsch Bestuur. Behalve de reeds telegrafisch ver melde sprekers voerde de heer Vlie gen het woord over een gansche reeks van onderwerpen herziening der on gelijk bevolkte kiesdistricten afkeu ring van den burgemeester van de gemeente Avracest-, die aan onderwijzers onderteekening van de kiezers-aanbeveling verbood af keuring van het Koninklijk besluit bo treffende de Baronnielaan te Breda afkeuring van het optreden van den burgemeester van Ginneken tegen een winkelier in Malthusiaansche ar tikelen en van de belemmering eener sociaal-dexnocratische vergadraing te Bergen-op-Zo om afkeuring van de Maastric'nische verordening, die het venten met drukwerk verbiedt. Ook de heer Tydeman kwam ra te gen op, dat de Minister het besluit van den Raad van Breda tot aan koop der veelbesproken Baronnielaan had vernietigd, in het algemeen be lang. De motiveering kwam hean on juist en onvoldoende voor. Deze afgevaardigde behandelde de zaak nog uitvoeriger dan de heer Vliegen en ook van Staatsrechtelijk standpunt. Dat een gemeente geen weg zou mogen bezitten in het grond gebied eener andere gemeente, be twistten beiden, onder aanvoering, dat er provinciale-, rijks-, polder- en particuliere wegen door vele gemeen ten liepen, zonder dat hieruit ooit moeilijkheden ontstonden. De heer Vliegen had gezegd, dat bij de beweging te Maastricht tegen hert venten en dergelijke het Kamerlid Ruys in het openbaar tegen de vrij zinnigen opruiende taal had gebezigd. Deze ontkende dat en kwam ra tegen op, terwijl de heer Janssen (Maas tricht) de schuld van de opstootjes te Maastricht weet aan de sociaal democraten, wier propagandist al daar de geestelijkheid hoonde. Nog enkele sprekers behandelden speciale onderwerpen. Maar de heer Van Lennep behandelde nog even de Baronnielaanquaestie, betoogende dat waar de omliggende gemeenten be zwaar hadden tegen den aankoop, het algemeen belang zich verzette tegen uitbreiding van den pubheicrechtelij* Èen invloedsfeer van Breda. De heer Van Lennep sprak in de avondvergadering. Hem volgde de Minister van Binnenlandsche Zaken, die beloofde eene spoedige indiening van de herziening der Armenwet te zullen bevorderen hij betwistte de urgentie van de herziening der Drankwet, liet simpele feit, dat 1 Mei 1910 nadert, waarop het verbod voor de stations-koffiehuishouders ingaat, kan geen reden zijn om overgangsbe palingen te maken. Verbeterd toezicht op de uitvoering der Drankwet zal worden overwogen. Voor pensionneering dor gemeente ambtenaren was thans geen geld. Omtrent een voorontwerp op het Le vensverzekeringswezen werd overlegd met mannen der practijk. De Minister zou alles doen om de zaak te bespoe digen. Bij burgemeestersbenoemingen hield de Minister vast aan het stelsel van geschiktheid van bepaalde personen voor bepaalde, gemeenten. Incidentecle herziening van den Kiestabel achtte de Minister niet ur gent. In het algemeen was het onwen- schelijk circulaires te schrijven aJs de burgeftieester van Averoest dccdi (aan de onderwijzers over het onder teekenen van een candidatenlijst voor een verkiezing), maar in dit bijzonder geval was het niet bedenkelijk en leidde het niet tot onaangename ver houdingen. Bespreking van politiemaatregelen in de Item er was onwenschelijk. Do burgemeester van Ginniken ontkende dat politieposten voor een winkel zijn geplaatst om hier genoemde redenen, gelijk de burgemeester van Breda ont kende dat de politie ruw en antactvol hij een staking aldaar was opgetre den. Als men te Bergen-op-Zoom verga* draingexi heeft verstoord was dat ver keerd, maar overigens was het twij felachtig of het feit, dat de opening van een vergadering is belet een strafbaar feit is. De gemeenteraad van Maastricht had volkomen het recht met het oog op den openbare or de een verordening op het col portee- ren te maken. De Minister had hier geen aanleiding tot ingrijpen. Overigens waren ordeverstoringen zoowel van socialisten als van katho- Heken verkeerd. Komende tot de kwestie der Baro nielaan te Breda, hield de Minister vol, dat het Koninklijk Besluit van 4 Augustus niet plotseling uit de lucht kwam vallen. De gemeente Breda was te voren wel degelijk gewaarschuwd. De Minister gaf een uiteenzetting van de 5 gevallen waarin hij, op grond van strijd met het algemeen belang. Raadsbesluiten ter vernieti ging had voorgedragen, betoogende, dat in al die gevallen het algemeen belang die vernietiging eischte. In het Bredaschc geval dreigde een ge meentelijke, zij het ook tamme, oor log, terwijl de aankoop door Breda van twijfelachtig voordeel voor de be woners dor Baronielaan moest wor den geacht, welke bewoners vóór liet koopcontract recht op gas- en wa terlevering door Breda hadden, ter wijl Breda nu kon doen wat het wilde. 's Ministers doel was dan ook om te beletten dat de eene gemeente macht kreeg op het terrein van eene andere. Bij de replieken kwam de heer Vlie gen terug op do anti-socialistische propaganda to Maastricht en de Lim- buTgsc.ho vorkiezingspractijken. Tel kens door dc loden uit het Zuiden in de rede gevallen, betoogde hij dat de Maasfcrichtsche toestanden een schan de waren voor ons land en dat iugTij- pen van overheidswege geboden was. De heeren Jansen en Ruys repliceer den mode, op hun beurt onderbroken door de socialisten. Beiden betoogden dat hun partij de relletjes noch ge bruikte, noch goedkeurde, maar die relletjes waren door bet optreden van ex-priester van Vorst geprovoceerd. En de heer Ruys merkte op, dat zijn partij niet alle menschen in de hand had, evenmin trouwens als de soc.- dem., wier congressen bijv. ook geen vreugdefeesten waren (Luid gelach). Het zou anders zijn gegaan indien de soc.-dem. als propagandist hadden gezonden een man van aangename omgangsvormen en bezadigd optre den, bijv. den hoer Duys (Uitbundige vroolijkheid).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1