Versct)!|nt dagelijks, behalve os Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Dingen die niet iedereen weet. 27e Ja»r»ang. No. 8124 VRIJDAG 17 DKCEMBEK 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DR9B MAANDENi Voor HaarlemI 1.28 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland ..p.. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02*4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037Vi "jt omstreken en franco per post 0.45 der Vesoeotscfeap Loareas Coster. Birectear J. C, PEËRE3008L AD VERTEN »ÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cte. Bulten bet Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /l—elke regel meer /0. xti Reclames 30 Cent per retei. Bij Abonnement aanzienlijk rabat^ Advert in tiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regdfe, 25 Cts. per plaatsing i 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie oa Administratie i Groote Houtstraat tetercommosaal Telefoonnnmmer der Redactie 600 ea der Administratis 724, Drukkerij Zolder Battenspaarae 6. Telefoonnommer 122. Toi de plaatsing van advertcntiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. In het nummer onzer courant ran 15 dezer verscheen No.II van bovengenoemde rubriek. Wij herinneren er aan, dat af drukken van de artikelen uit deza rubriek KASTELOOS kunnen wor den afgehaald: voor Haarlem aan onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Z. B. Spaarne 6 en voor de buitengemeenten b{| onze agenten. DE ADMINISTRATIE. ZATERDAG 18 DECEMBER. Bruiigebouw: Rolschaatsenbaaav, geopend vau 25 en 811 uur. Soc. Vereenigiug: Feestavond dans eursus De liaan en De Lange. Do Kroon: Bioscoopvoorstedling. Koning Leopold II van België, f De gevreesde slag is gevallen.... Koning Leopold II van België is hedennacht in liet paleis te Brussel overleden Onverwacht is dit heengaan niet. Reeds lang werd de grijze vorst door een zwakke gezondheid geplaagd vooral een pijnlijke maagkwaal maakte hem het leven soms ondraag lijk. Maar hij was een man met ste- vigen wil die, niettegenstaande deze kwellingen, opgewekt leefde en tegen de moedeloosheid streed. Zelfs aan het ziekbed bemoeide hij zich met de staatszaken en voelde zich gelukkig, de Belgische Jcgerwet nog met zijne /lamiieekening ie kunnen bekrachti gen. Dit is do laatste wet geweest, die hij bezegel do Dit laatste ziekbed divigde al dade lijk een stervenssponde te worden. De kundige geneesheeren wisten, dat al leen een operatie kon „helpen, maar vreesden Zijne Majesteit was oud, het lichaam schier krachtloos... Toch hebben ze hot tenslotte moeten wa gon, en aanvankelijk met goed suc ces. Even gloorde or een kansje op beterschapHelaas 't bleek een bedrieglijk zonnetje te zijn, dat snel iveer onderging. Nu is er rouw in het land der Bel gen Ix?opold werd op 9 April 1835 te Brussel geboren, ais zoon van den regeerenden koning I-eopold I (George f-hristiaan Fried rich) en Louise. Over zijn jeugd is niet veel te mel den. Hij ontving behalve gewoon, ook .militair onderwijs. Do jonge hertog van Brabant (dezen titel had hij ge kregen) trad a's onder-luitenant bij eon grenadiers-regiment in dienst en doorliep de verschillende rangen, tot dat hij in 1865 tot luitenant-generaal bevorderd werd. hi 1853 werd dc prins meerderjarig verklaa.nl en als Senaatslid beëedigd. Ook trok hij in dat voorjaar met zijn vador naar Wcencn, om daar een huwelijksverbintenis vast te stel len niet do aartshertogin Marie Hen- riiitte (geboren 1835), een dochter van den aartshertog Joseph. Op 22 Augustus 18o3 werd 't huwe. lijk te Brussel met veel pracht en praai voltrokken. Veel geluk heeft dLit echtverbond hein niet gebracht. Behalve cenige dochters, werd hein slechts één zoon geboren (i«. 1859;, maar op tien jarigen leeftijd word het prinsje al grafwaarts gedragen. Voor den ko ning een zware slag, want Z. M. hield zooveel van deu kleinen Leopold.... In 1902 overleed ook 's konings gade. Na zijn verkiezing tot Senaatslid heeft do prins zich ijverig aan de be- studeering van de politiek gewijd. Hij nam in de volksvertegenwoordiging deel aan de beraadslagingen en on derscheidde zich daarbij aJs goed en oordeelkundig redenaar. De ontwikkeling van den handel was oun liet zoo eens te noemen zijn stokpaardje. Bijna elk jaar on. dernam de prins een buitenlandsche reis, om land- en volkerenkennis op tg doeu. Het was in 1865, dat liij door het overlijden zijns vaders geroepen werd om den regeer-scepter over te nemen. Hij volhardde, wat de binnenlandsche politiek betreft, bij de staatkunde van Leopold I. In buitenlandsche aange legenheden ging de jonge koning evenwel verder. Zijn oog was gericht op Midden-Afrika In 1876 riep de vorst een conferentie van Afrika-kenners bijeen, en dank zij deze en vele andere bemoeiingen des konings, is de Congo-staat thans tot een kolonie voor België geworden. Zijn volk zal hem daarvoor dank baar blijven Dit is een der belangrijkste regee- ringsdaden van Leopold II geweest. Tegenover het buitenland heeft de konin gsteeds een vriendelijke en wel willende houding aangenomen. Met de omliggende staten was België dan ook goede vrienden en bleef voor een oorlog bewaard. Tijdens den Fransch-Duitschen oor log handhaafde België met alle kracht waarover Tt kon beschikken, zijn neu traliteit. Ook in de binnenlandsche politiek heeft de vorst moeilijke dagen ge kend. 't Was o. a. door de financieel© knoeierijen van het ministers Lan grandDuraonceau. Met groote beza digdheid wist Leopold II die volks woeling te bedwingen, door de open bare meening voldoening te geven en de schuldige ministère te ontslaan. Later werd een deel der bevolking geprikkeld door de aanneming van een Schoolwet, ingediend door een überaal ministerie in 1879. Deze wet was voor de H.-Katholieken nadeelig. De volgende verkiezingen werden met buitengewone heftigheid- ge voerd. De uitslag was, dat de libe ralen veai>ia.geii werden en er weel een R.-K. meerderheid in de Kamer kwam. In 1884 werd de gehate School wet weer buiten werking gesteld, als een gevolg van deze politieke omkee ring. De kerkelijke partij heeft nu 25 ja ren achter elkaar de meerderheid ge- haxi. België is een land, dat zich niet gemakkelijk regeeren laat. Gedurig is er een strooming tusschen Vlamin gen en Franseh-gezinden. De koning moeet onpartijdig zijn, wat soms- wel moeilijk is Onder Leopold's bestuur hebben de Beigen met ons in vriendschap ge leefd. In 1883 bracht de koning tij dens de Amsterdamsch© tentoonstel ling een officieel bezoek en werd daar op schitterende wijze gehuldigd. In 1884 brachten Koning Willem III en Koningin Emma in Brussel een te genbezoek en werden ook daar mei pracht en praal en veel hartelijkheid ontvangen. De toenadering tusschen België en Nederland, in den laatsten tijd weer meer op den voorgrond getreden, vond in Leopold een voorstander. De laatste jaren zijns levens zijn droevig. Zelfs aan het ziekbed werd Z M. herinnerd aan de moeilijkhe den, die hij met enkele familie-leden ondervond. Prinses Stefanie is dezer dagen in Brussel aangekomen, maar werd tot gisteren niet tot den zieke toegelaten. Dc bevolking heeft altijd veel sym pathie betuigd aan de ongelukkige weduwe van aartshertog Rudolf en bij de incidenten, rond het afsterven der koningin, betreurde menigeen dat des konings dochter verwijderd was gehouden van de lijkbaar haner moe der. De omstandigheden zijn nu na genoeg dezelfde..... Tot gisteren was de prinses althans nog niet toegelaten. Misschien, dat op hot laatste oogenblik nog ©en ver zoening is mogelijk geworden, mis schien DE TROONOPVOLGER. Troonopvolger is Prins Albert, een zoon van Philips graaf van Vlaande ren, een broeder van den overleden koning. Dit is oen ilinke, levenslus tige, jonge man, die bij zijn volk wel zeer hoog staat aangeschreven. Dit bleek nog voor ©enige maanden, toen hij van zijn Congo-studiereis terug kwam en met veel luister ontvangen en gehuldigd werd. Moge België onder het bestuur van Koning Albert voel gelukkige jaren genieten ©n met ons 't zoo nauw verwante Nederland steeds in aan gename vriendschap leven. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De toestand der landarbeiders" in de rubriek Oin Ons Heen. Beroepen. Bij de Ev. Luth. Gemeente is be roepen Ds. A. C. Schade van Wes trum, te Groningen. Beroep aangenomen We vernemen, dat Dr. A. de Hartog te Heemstede het beroep naar Haar. lem voor de Ned. Ilerv. Gemeente aangenomen heeft. HaarL Muziekkorps. Bij het muziekkorps, directeur de heer Kriens, is geeugageerd de heer W. Schijerman, solo-altviolist te Am sterdam. Op hoL Hedenmorgen omstreeks tien uur sloeg op de Heerenvest een paard der gemeentereiniging, gespannen voor een vuilniswagen, op hol. Het dier rende de Heerenvest af, de brug bij de Amsterdamsche Vaart over, al waar de boomeu der kar braken, ver volgens in vollen galop den Ouden- weg op, waar het met veel moeite door twee mannen tot staan gebracht werd. „HAARLEM'S ZANGGENOT". Gisteravond gaf de liedertafel van bovenstaanden naam, onder directie van den heer N. H. Andriessen, in de groote zaal der „Vereeniging" een concert, dat aan de talrijk opgekomen kunstlievende leden een paar genot volle uren heeft verschaft. Mocht ik uit de luide en langdurig© toejuichin gen, die na elk nummer de zaal de den daveren, een conclusie trekken in verband tot het artistiek gehalte der uitvoering, dan zou Lk kort en- goed kunnen neerschrijven, dat alles schitterend was geweest. Maar ik wil het billijkheidsgevoel der heeren concertgevers niet beleedigen endaar- om naar waarheid verklaren, dat, naast het vele goede dat dit concert opleverde, nog wel 't een en ander viel waar te nemen, dat beter had kunnen zlin. Onder dit laatste moet ik wel op de eerste plaats rekenende intonatie, deze was eigenlijk in geen enkel koornummer geheel onberispe lijk. En somtijds werd daardoor aan de betreffende compositie nog al aan merkelijk. schade gedaan. Zoo klonk om maar iets te noemen de zin „Et Jesum, benedictum fructum ven tris tui" in Andriessen's Salve Re- gina" (de m. i. best geslaagde <ier bei de van den directeur uitgevoerde wer ken) alles behalve fraai. Te meer jammer, omdat overigens juist dit nummer, al$ uitvoering, tot de beste van den avond behoorde. Een ander zwak punt in den koorzang waren de forte's, die al heel licht tot ruwheid oversloegen. Deze minder lofwaardi ge eigenaardigheid kwam vooral ten nadeele van H. F. Robert Brandts Buys' omvangrijke koor- en soli-com- positie „Een Stem aan 't Strand" 1 meest aan 't slot en ook het blijkbaar voor een groote massa gedachte koor „In 't Woud" van Carl. Hamm, had er onder te lijden. Komende tot de goede dingen van den avond ver schiet ik mijn eersten vuurpijl van lof aan oen heel mooien piano-zang in Heinze's „Stille Nacht", om vervol gens gewag te maken van de zorgvul dig genuanceerde voordracht in 't al gemeen en meer bijzonder in het zoo- cven reeds genoemde „Sulve Regina". In dit laatste opzicht heeft het koor doorloopend getoond iets zeei goeds te kunnen presteeren. Tusschen de nummers van het koorprogramma waarbij volledigheidshalve nog moet genoemd worden het openingskoortje „In de Vroegte" van den directeur gaf het echtpaar Van den Hoeck een klein opera-concert. Nu is natuurlijk een klein opera-concert minder ver schrikkelijk dan een „groot". Maar toch vond ik het een hoogst twijfel achtig genot, die losse brokken waarvan de juiste zin den niet-ken- ner de betreffende opera ontgaat, (en die bovendien voor 't meerendeel in een erg gewrongen Hollandsche ver taling werden gezongen) te zitten aanhooren. Die opmerking doet niets te kort aan mijn waardeering der voordracht van het muzikale echtpaar V. d- Hoeck waarvan beide leden de meest door slaande blijken gaven van kerngezon de stemmiddelen. Verreweg den grootsten indruk maakten zij met het in de oorspronkelijke taal gezongen duet van Ophélie en Hamlet uit Tht^ raas' opera. Verder maakten beiden zich ver dienstelijk ais solisten in het boven genoemde werk van Brandts Buijs. Telkens en telkens weer werden zij hevig en eindeloos toegejuicht en ontelbare malen zag men ze weer uit de solistenkumer opduiken om te be danken nu één alleen, dan weer met z'n beiden, eenmaal zelfs met z'n drieën maar dat kwam, omdat mevr. V. d. Hoeck de jonge dame, die hen zoo kranig begeleidde, mee naar voor op liet podium troonde, om haar deel te deen hebben in 't applaus. Een heel begrijpelijk idéé trouwens van mevr. V. d. Hoeck want bedoelde jonge dame, inejuffr. Itegina Oosten broek, heeft inderdaad veel tot het algemeen succes bijgedragen, 't Is ook maar niets, al die notenrijke pia no-arrangementen zoo flink en muzi kaal te spelen. En dat terwijl ze hoogstens een half oog aan haar eigen partij kon besteden want bij het begeleiden van opera-zangers mag je heusch wel anderhalf oog „in 't zeil houden", om alle onheil te voorko men. En hoe krachtig steunde zij ook, met den haar ten dienste staanden toch niet grooten vleugel, het soms geweldige ensemble van koor en solis ten in „Een Stem aan "t Strand" I Waarlijk, als één zich dezen avond heeft verdienstelijk gemaakt, dan is het wel mej. Gien Oostenbroek. PHILIP LOOTS. Debat-vergadering. Naar men ons mededeelt, is de be langstelling voor het debat tusschen de heeren Dr. A. H. de Hartog en F. Domela Nieuwenhuis zóo groot, dat het bestuur van „De Dageraad" zich genoodzaakt heeft gezien, de vergade ring niet te doen plaats hebben in de bovenzaal, zooals eerst bet plan was, doch in de groote zaal der Societe't „Vereeniging". (Zie advertentie in dit nummer). J u b i 1 Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer J. v. Merlen, werkzaam in de uideeling smederij der centrale werk plaats der H. IJ. S. M., in dienst trad. Van zijn kameraden ontving bij een enveloppe met inhoud, ook werd hem een vrijen dag verschaft. Voetbalwedstr ijd. Zondag a. s. zal op het terrein aan de Spanjaardslaau een voetbalwed strijd gespeeld worden tusschen Ajax II uit Amsterdam en H. F. C. II. PROVINCIALE STATEN. Bij tie oenandeluig van de voor dracht tot het verleenen van subsidie ten behoeve van de vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland en van de dertien tee- kenscholen harer afdeelingen werd in de vergadering dei- commissie van verschillende zijden de opmerking ge maakt. dat de geringe bijdragen, wel ke door de betrokken gemeenten wa ren toegezegd, van weinig belangstel ling van die zijde getuigden. Deze ge meenten toch verkeereu over 't alge meen in weivarenden toestand. De commissie kan hierin geen aan leiding vinden, om den voorgestel den provincialen steun aan de veree niging en de door haar op te richten teekenschoLen te onthouden. Wanneer de belanghebbenden 't volgend jaar evenwel weer zoo weinig sympathie toonen, geeft de commissie in over weging, het subsidie niet meer te be stendigen. De comm'ssie, in wier handen werd gesteld de voordracht van Gede puteerde Staten tot het verleenen van subsidie ten behoeve van de Noord- hoilandsche Varkcnsfokvereeniging te Hoorn, heeft geen bedenking te ad- viseeren om die voordracht aan te ne men. In handen der commissie werd ge steld het voorstel tot nadere wijziging van de voorwaarden waaronder fi- nancieele steun is toegezegd voorden aanleg en de exploitatie van den spoor-(tram)weg SchagenWieringen Do commissie adviseert aan Gede puteerde Staten de gevraagde machti ging te verleenen om hunne goedkeu ring te hechten aan de wijziging van het exploitatie-contract tusschen de Maatscnappij Schagen—-Wieringenen de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij, en het daartoe strek kende ontwerp-besluit goed te keu ren. De commissie, in wier handen ten fine van rapport is gesteld het voorstel tot wijziging van de inrich ting van den provincialen water staatsdienst, rapporteert zich met de voorgestelde wijziging wel te kunnen vereeuigen. De commissie adviseert ten slotte eenstemmig, om het voor gestelde besluit A, regelende den pro- vincialen-^vaterstaat goed te keuren. Een gelijk advies brengt zij uit over het voorgestelde besluit B. rege lende de vergoeding van reis- en ver blijfkosten, te genieten door de amb tenaren van den provincialen water staat. Een andere commissie van ad vies kan zich met het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het re glement omtrent het verleenen van pensioen aan de ambtenaren van den provincialen waterstaatsdienst in Noord-HoLland en hunne weduwen en weezen geheel vereenigen. Zij geeft in overweging dit ont werp-besluit goed te keuren. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand November '09, bedroeg het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen: Amsterdam—Haarlem—Zandvoart 126.069. Ceintuurbaan te Haarlem 111.499. Haarlem—Bloemendaal 54.635. Totaal 292.203. De ontvangsten per dagkilometer be<Lroegen: Lijn Amsterdam—Haarlem—Zandr voort f 30.45J. Ceintuurbaan te Haarlem 32.48L Lijn Haarlem—Bloemendaal /35.48i HET LEGAAT-DRUIJVESTEIN. Eerst per telefoon, daarna per tele gram vernamen wij heden uit Den Haag, dat de Hooge Raad het cassa tieberoep van de Vereeniging tot uit breiding der verzameling in het ge meentelijk museum inzake het legaat van Jhr. J. Druijvestein verworpen heeft. Met andere woorden de Vereeni ging ontvangt de som van een half millioen gulden, die haar door den erflater was toegedacht, niet dat bedrag komt aan de erfgenamen. Voor de Haarlemsche verzameling is dit een groote teleurstelling. Wij herinneren in 't kort nog even aan de geschiedenis. Toen de heer Druijvestein stierf, bleek, dat de Haarlemsche Vereeni ging de Koninklijke goedkeuring niet meer bezatmen had den termijn van 29 jaar, waarvoor zij was opgericht, laten verioopen en de goedkeuring niet opnieuw aangevraagd. Vandaar dat de erfgenamen het legaat betwistten, op grond dat de vereeniging niet wettig was geconsti tueerd en derhalve niet kon erven. Nadat een aanbod hunnerzijds aan de vereeniging gedaan, om genoegen te nemen met f 50.000, was afgewezen, kwam het tot een proces. De rechtbank te Amsterdam stelde de erfgenamen in "t gelijk, het Ge rechtshof bevestigde die uitspraak in hooger beroep en eerst nadat van dit arrest cassatie was aangeteekend, kwam er voor Haarlem een lichtstraal in de zaak, toen advocaat-geneiraal Mr. Noyon van een tegenovergesteld irevoelen bleek, namelijk toewijzing van het legaat aan de vereeniging vorderde. In dien stand der zaak deed de vereeniging op haar beurt een bemid delingsvoorstel aan de erfgenamen, waarbij de vereeniging het grootste deel zou krijgen, indien do uitspraak iu haren geest uitviel en de erfgena men, wanneer de uitspraak in hun voordeel was. De verliezende partij zou dan in elk geval het" overblijvende deel der som ontvangen. Deze transactie weoxl evenwel door de erfgenamen afgewezen, zoodat dc Haarlemsche vereeniging geen cent zal ontvangen. Nader seint onze berichtgever uit Den Haag over de redenen, die tot de uitspraak leidden De Hooge Raad overwoog, dat on juist was de stelling, dat, daar de wet van 1S55 de vereeniging in het alge meen ais een bestaande vereeniging erkent,, daaruit ook, zonder speciale erkenning, haar rechtsbevoegdheid en daarmee haar bekwaamheid tot erven voortvloeit. De Hooge Raad nam wel aan, dat er vereenigingen kunnen bestaan, zonder erkend te zijn, maar hieruit volgt niet, dat zij burgerrechtelijk als subject moeten worden aangemerkt. Aan niet erkende vereenigingen wordt alleen zoover bestaansrecht toegekend als liet recht van vereeniging strekt welk recht met rechtsbevoegdheid en rechtspersoonlijkheid niets te maken heeft. De Hooge Raad bestreed voorts, dat een vereeniging, wier rechtspersoon lijkheid vervalt, haar hoedanigheid als rechts-subject behoudt, en oor deelde, dat een zedelijk lichaam, zon der medewerking van het staatsgezag tot stand gekomen, de qualiteit van rechts-subject mist en dus privaat rechterlijk als niet bestaande moet worden aangemerkt. Ook verwierp de Hooge Raad het 2de cassatiemiddel, dat de vereeni ging kan worden beschouwd als de instelling der gemeenschappelijke le den. Was deze stelling waar, dan had de vereeniging toch moeten stellen ©enigen overgang van erfrecht van die leden op den nieuwen rechtsper soon. Mitsdien werd het beroep van de Haarlemsche Vereeniging verworpen en deze veroordeeld in de kosten van het geding. Volksvooratel ling. Door de zangvoreenigiug „De Stem des Volks", de muziek vereen» ging „Voorwaarts" en de tooneelvereeni- ging „Vooruitgang" werd Woensdag avond eene gecombineerde vergade ring gehouden, ten einde te bespreken het organiseeren van een volksvoor stelling in dezen winter. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreke» HAARLEMMERMEER. Bij de Ilerv. Gemeente te Hoofddorp is benoemd tot ouderling de heer A. Kraak en tot diakenen de heeren J. Verbeek en H. v. Andel. Benoemd door den kerkcraad der Herv. Gemeente te Hoofddorp, tot evangelist, standplaats „Lynden", de beer Hoek van Joure. VELSEN. MOORDAANSLAG. Woensdagavond heeft J. ter Metz, werkman aan de papierfabriek van Van Gelder Zonen, een moordaan slag gepleegd op G. Luuikhuizen, baas van de afdeeling houtsiijperij, waarin Ter Mets werkte. Luttikhuizen word door een pistool schot in het aangezicht verwond. Da kogel drong door of langs het boven kaak been naar binnen. Al lang konden Ter Metz en z'n af- deeiingsbaas het met uiet elkaar vin den. Meermalen hadden ze .woorden en verleden week Donderdag, toen do baas weer een aanmerking maakte op z'n ondergeschikte, antwoordde deze op beleedigende wijze. Luttik huizen heeft zich hierover beklaagd bij den fabrieksbaas Schmidt, die daarop Ter Metz voor straf twee da gen naar huis zond. Dit gebeurde Maandagavond. Ter Metz, die pas 19 jaar oud is, moet een zeer prikkelbaar en blijk baar haatdragend man zijn. Waar schijnlijk heeft hij twee dagen long op wraak gezonnen en toen hij Woensdagavond naar de fabriek kwam, om zijn loon te halen moet het voornemen om Luttikhuizen neer te schieten, vasten vorm aangenomen hebben. Bij het uitgaan der fabriek, om zes uur, heeft hij, met zijn fiets bij zich, bij het hoofdgebouw ge wacht, totdat hij z'u bans voorbij zag komen. Luttikhuizen liep met drie anderen. Ter Metz is toen per fiets zijn slachtoffer langzaam achterna gereden, totdat hij ter hoogte van do woning van den directeur D. Wiep- kes zich met Luttikhuizen op één lijn bevond. De weg is daar door een elec- trische lamp verlicht. Ter Metz reed. nog een eindje naar voren, en toen het licht op 't gelaat van zijn slacht offer viel, draaide hij zich op z'n fiets om en met de eene hand het stuur houdend, greep hij z'n pistool en loste het schot. Een der werklieden, den knal hoo~ rend, dacht dot de fietsband van Ter Metz gesprongen was en riep: Nu, maat, daar kom je ook niet ver mee. Maar al spoedig begrepen ze wat er gebeurd was. Luttikhuizen holde, bloedend, naar de woning van deu directeur. Deze liet onmiddellijk Dr.. E. Bos waarschuwen, die den getrof fene, die andertusschen veel bloed verloren had, verbond. Vlak bij het jukbeen bevond zich een klein gaat je, waardoor de kogel z'n weg had gevonden. Do dokter was er in 't be gin niet geheel zeker van, of het maar een schampschot was of niet. Een voorloopig verband werd ge legd, en de portier C. Koek begeleid de Luttikhuizen, die steeds bij be wustzijn was gebleven, naax huis. Des avonds werd deze echter koort sig, en is den volgenden dag naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haar lem gebracht, waar met X-strelen is getracht de binnengedrongen kogel te ontdekken. Na het lossen van het schot is Ter Metz als een razende naar huis ge reden hij woont op oud-Schoten heeft daar zijn fiets neergegooid, en is op de tram naair Haarlem, die hij vooruitgereden had gesprongen. Geen spoor is er verder van hein gevonden. Geen van de arbeiders, die getuige waren van de daad, heeft ar aan ge dacht, den moordenaar te achtervol gen. Wanneer zij dat wel gedaan hadden, zouden zij hem zeer waar schijnlijk te pakken hebben gekregen. Want de fabriek bevindt zich vlak bij de pont over het Noordzeekanaal, en daarvoor heeft Ter Metz in elk geval moeien wachten. Maar zij waren *ge- heel verbluft. Luttikhuizen, die op de fabrioK gunstig bekend staat, is 34 jaar oud en gehuwd. Ter Metz Is niet getrouwd en woonde bij zijn familie op Oué- Schoten. Naar we vernemen, is de toestand van den getroffen© gunstig. De ko gel is nog niet verwijderd. BEVERWIJK. Onze corr. schrijft Hedennacht ongeveer 2 uur brand-' de do goudsmidswinkel van den heep Do Vreede aan de Breestraat geheel uit. Nog geen twee jaar geleden werd hetzelfde perceel, destijds bewoond door den heer Pfaltzgraff, ook een prooi dor vlammen. Alles was verze-, kerd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1