HAARLEM'S DAGBLAD. TWESS„lSf£„ De Verloving OM ONS HEEN No. 1054. De toestand der landarbeiders IL Omtrent de woningen dealt de heer J. H. Wentholt in zijn overzicht in het enquête-verslag o. a. dit mede, dat ge brek aan woningen zich in de Haar lemmermeer niet voordoet, wel onder Spaarndam, Haarlemmerhede en Spaarnwoude, Aalsmeer, Hillegom en Llsse. Met de woningwet is men niet steeds ingenomen. Sommigen vinden de voorschriften omtrent den bouw wat duur, anderen hadden liever ge zien, dat de wetgever zich met deze aangelegenheid niet had bemoeid (deze opvatting moet bepaald in een lijstje achter glas I)een zekere wer king ten goede en in de goede rich ting durft men toch aan woningwet en nieuwe bouwverordening niet ont zeggen. Zoo zijn in de Haarlemmer meer de woningen betrekkelijk goed, ,al wil men daarmee niet te kennen geven, dat ze In geen enkel opzichtte wenschen overlaten. Een betrekkelijk gering aantal onbewoonbaarverkia- ringen heeft plaats gehad, maar wel meent de rapporteur, dat bij de in spectie menig eigenaar (verhuurder) tot verbetering in het bestaande aan te brengen werd verplicht. In Velsen worden vele goede, hou ten woningen aangetroffen, in Scho ten zijn de woningen gedeeltelijk slecht, terwijl in Zandvoort ook krot ten voorkomen, het aantal onbewoon- baarverklaringen was daar belang rijk, In Aalsmeer worden over 't alge meen de woningen te klein gevonden, in Haarlemmerliede en Spaarnwoude schijnt de toestand veel te wenschen over te laten daar spreekt men van gebrekkigen bouw en slecht onder houd. Iu Heemstede, Bloemendaal, Overveen en Bennebroek treft men naast sommige goede arbeiderswonin gen vele slechte perceelen aan in ve ie gevallen laten lucht, ruimte, slaap, gelegenheid, afvoer van water en fae cal! Sn alles te wenschen overin Bloemendaal zijn eenkamerwoniiigen niet zeldzaam. Geen wonder, dat waar nog zulke toestanden heerschen sommigen rnee- nen, dat de wet zich met deze aange legenheid niet had moeten bemoeien! Die bemoeienis zal lastig en kostbaar zijn 1 Die tegenzin in de wo ningwet bepaalt zich trouwens niet tot hot platteland, ook in de steden wordt er vaak tegen geprutteld en het is dan ook moeilijk, vooral bij ver bouwing of nieuwbouw in het cen trum, een schikking te treffen, die eigenaar en bouwpolitie beide bevre digt. De laatste i3 daarbij immers aan bepalingen gebonden, die niet altijd zuilen passen op het onderhavige ge val, de eerste voelt elke inkorting van zijn bouwterrein als een verlies van zooveel guldens per vierkanten meter. Maar daarmee is het nuttige begin sel van de woningwet allerminst ver oordeeld. In de bloembollenstreek van Hille- gora, Lisse en Sassenheim kan men, zegt het rapport, den toestand der woningen vooruitgaande noemen waar voor circa 25 jaar de arbeiders woningen uit éen vertrek bestonden, daar zijn ze thans vrij algemeen van twee vertrekken voorzien, terwijl de nieuwste woningen zijn samengesteld uit twee kamers, een keuken en een voorportaal. Ondanks dezen geconsta- teerden vooruitgang is er in de geheele bloembollenstreek eerder gebrek aan, dan overvloed van woningen en zijn dientengevolge nog vele perceelen in gebruik, die eigenlijk niet meer ver huurd behoorden te worden. Ook over den trek van landarbei ders naar elders en vestiging van vreemde arbeiders op het land, wor den verschillende belangrijke mede- deelingen gedaan. In tegenstelling met. vijftien of twintig jaar geleden komt de trek van arbeiders, al be- Btaat ze ook nog, steeds minder veel vuldig voor, hetgeen vrij zeker mag worden toegeschreven, meent de rap porteur, aan betere oeconomische toe standen ten platten lande. Ik aanvaard dat argument gaarne, maar wil daarbij toch doen opmer ken, dat de aantrekkelijkheid van de steden tevens verminderd is, omdat het werk (al wordt het ook beter be taald, dan op t platteland) er niet zoo overvloedig meer is. Sedert de uitleg ging van de steden of tot staan geko men, of althans minder snel gewor den is, heeft de trek daarheen haar verlokkeliikheid vanzelf verloren. Althans voor de getrouwde arbei ders. De vrijgezel waagt het er maar op, hij slaat er zich gemakkelijker doorheen en de trek van de vrouwelij ke dienstboden naar de stad is nooit opgehouden daarvan heeft de land bouw veel last. Voor deze twee categorieën ls het feit gemakkelijk te verklaren. Ze zijn jong, hebben gehoord van de genoe gens in de stad, dikwijls zeker wei met heller kleuren geschilderd, dan ze verdienen en kunnen nu in de stil te van het buitenleven geen voldoe ning meer Yladen. Naar het buitenland is de trek niet groot. Waar vroeger uit sommige streken heele gezinnen zich naar Amerika verplaatsten, behoort dit nu tot de zeldzaamheden. Zoo zegt het rapport en ik neem het gaarne aan, hoewel m. i. juist in den laatsten tijd, in het laatste jaar zou ik zeggen, weer grooter neiging tot emigratie ontstaat. Telkens hooren we van families uit Haarlem, Haarlemmermeer of ook wei uit het stadsgedeelte van Schoten, die naar Amerika (vaak Canada) of ook wel naar Australië vertrekken. En zeker zijn er nog veel meer, die het er op zouden wagen, wanneer hun de middelen niet ontbraken. Daar van is het bewijs in onze vragenru- briek te vinden. Redenen van den trek zijn natuur lijk, behalve hooger loon, de wensch naar meer vrijheid, korter werkuren, Zondagsrust en een vaste betrekking, die wintersche werkloosheid uitsluit. Dit laatste verklaart voldoende de sterke neiging naar plaatsen van brievenbesteller, tramconducteur eu zelfs van vuilnisman. En de lust naar Zondagsrust brengt vanzelf mee, dat er tegenzin bestaat in het veehouders- bedrijf, waarbij het melken van de koeien op Zondag niet kan worden nagelaten. In de Haarlemmermeer komt gebrek aan arbeidskrachten in den betrekke- lijken vorm dan ook wel voor. De be volking is er maar schaars, op elke hectare één inwoner. Bovendien wer ken de landarbeiders uit die streek gaarne op forten en bij den aanleg van andere publieke werken, zoodat de heer Wentholt dan ook verwacht, dat de werkzaamheden voor de nieuwe spoorlijn een gebrek aun arbeids krachten in volstrekten vorm ten ge volge zullen hebben. Tegen den trek naar elders geeft de rapporteur goeden raad, die door hem uit de vragenlijsten is goput. Name lijk wat de gehuwde landarbeiders betreft. Hebben zij zelf een stukje grond in huur, dan vertrekken zij niet gauw, vooral niet in de bollenstreek, omdat verandering van werkgever dan stellig verlies op zou leveren. Weliswaar heerscht er in sommige plaatsen gebrek aan land, wat den vrijgezel aanleiding geeft om 'te ver trekken. Wellicht zou hij, had hij kans gezien er naast zijn dienstbe trekking een stukje land in huur te krijgen, zich er gevestigd hebben en er getrouwd zijn Belangrijke mededeelingen komen in het rapport voor over do gebrekkige ontwikkeling van het verenigingsle ven en van de coöperatie onder de landarbeiders. Misschien kom ik daarop later nog eens terug. Voorloo- pig eindig ik met de opsomming van wat de heer Wentholt voor deze stre ken o. ni. wenschelijk acht ongevallen-, ouderdoms- en invali diteitsverzekering van de landarbei ders snel en streng recht, zoo mogelijk door het aanstellen van politierech ters in elke gemeente verbetering in de bepalingen om trent dierenmishandeling verbetering van toezicht op landloo- perij en strooperij en betere bescherming van voor den landbouw nuttige vogels. Hiermee eindigt mijn kort on na tuurlijk zeer onvolledig overzicht Er wordt meermalen gespot met Staats commissies, die de kapstok worden genoemd waar men moeilijke quees te'es aan „ophangt". Ik wil er op wij zen, dat men in dit rapport ook bij zonderheden vindt, die tot een Juiste beoordeeling bijdragen en dat toe standen immers niet verbeterd kun nen worden, wanneer niet bekend is wat verbetering eischt. Daarom is het rapport van een Staatscommissie wel niet op zichzelf een verbetering, gelijk ongeduldige l'eden wel verwachten, maar een voorbereiding tot varbetering, derhaL ve een zaak van onmiskenbaar nut. J. C. P. Baitenlandsch Overzicht Koning Leopold Is he dennacht om half drie te Brussel overleden. Voor een levensbeschouwing van den vorst verwijzen we naar ons Eer ste Blad. Welk een belangstelling de koning bleef toonen in de LOOPENDE REGEERINGSZAKEN, blijkt wel uit de houding van den vorst, toen hem de tijding ward ge bracht van de aanneming in den Se naat van de legerwet. Terstond na de stemming begaven zich de president van den Senaat en de heer Schoilaert per automobiel naar het palois. Het kabinetshoofd verzocht baron Goffinet aan den koning het nieuws mede te deelenen hij overhandigde hem den origineeien tekst van de legerwet en van het wetsontwerp op het contingent. Baron Goffinet verklaarde, dat hij deze zending zou vervullen, zoodra de geneesheeren hem daartoe verlof verleenden. Kort daarna begaf baron Goffinet zich in hert vertrek des konings, ver gezeld van dr. Thiriar, en zeide „Ik heb het genoegen, aan Uwe Majesteit mede te deelen. dat de Se naat dezen namiddag de legerwet aannam. Wanneer zal liet Uwe Ma jesteit believen, de nieuwe wet te on- derteekeuen De koning richtte zich iets op en zeide „Ik wil deze wet onmiddellijk tee kenen, onmiddellijk; dat men mij de documenten hrenge." Baron Goffinet legde ze voor den koning op tafel. Dr. Thiriar machtigde den zieke te teekenen men richtte hem op en, om 6 uur 40 klokslag, teekende de koning met vaste hand de wet. DE ENGELSCHE VERKIEZINGS STRIJD. De minister van financiën heeft te Londen weer eens een groote rede ge houden. Ofschoon hij verkouden was, wekte de welsprekende redenaar toch groo te geestdrift bij zijn toehoorders. Hij zeide, dat dissenters nooit rechtvaar dig door het Hoogorhuis behandeld waren, hetwelk altijd hun wenschen dwarsboomde en hun vrijheid tegen ging. Nu eischen zij eerlijke bejege ning. Er warden enkel mannen tot de meeting toegelaten. Zeven suffragettes werden buiten de deur gezet. DE OOSTENRIJKSCHE RIJKS RAAD verwierp glstereumorgen te half ze ven de eerste motie van urgentie van de 37, door de Tsjechische agrariërs ingediend. De zitting zou onafgebro ken worden voortgezet, dag en nacht, totdat de obstructie geëindigd zal zijn. DE TOESTAND IN HONGARIJE verbetert ook, doch niet veel. De Kos- suth-partij besioot voor te stellen, de voorloopige begrooting niet te behan delen, omdat zij werd ingediend door een tlamissiuan&ir kabinet, en omdat de Kamer den koning had verzocht, een Kabinet te benoemen, dat belast zou worden met de voorziening iu de financieele behoeften des lands. DE ZVVTTSERSCHE PRESIDENT. De Bondsvergadering koos Robert Conitesse tot Bondspresident voor 1910 met 148 van de 16U stemmen. Ruchel werd tot vice-president gekozen. De heer Comtesse neemt ue leiding der buitenlandsclie zaken op zich. Hij i behoort tot do radicaal-democratische 1 partij. EEN BETOOGING. De preeident der Franscha Repu bliek heeft gistermiddag het gedenk- teeken van den chirurgijn Péan inge wijd. Toen hij zich daarheen begaf, wierpen eenige royalisten met papie ren, waarin geprotesteerd werd tegen de veroordeeling van den man, die verleden jaar ©en aanval op president Fallióres had gedaan. Twintig perso nen werden in hechtenis genomen. FRANKRIJK EN MAROKKO. Volgens een telegram zijn de Marok kaans che gezanten gisteravond door den Franschen minister van Buiten- landsche Zaken ontvangen. Het antwoord van den Sultan wordt, over het geheel genomen, als gunstig beschouwd, In beginsel wor den de in de Fransche nota gedane voorstellen aanvaard. UIT NICARAGUA. AVierika blijft dreigen met ©ene vlo aging. Nu wordt weer ge meld, uat het pantser&chip „Prairie" van Philadelphia naar Nicaragua is vertrokken. Een uit Managua ontvangen tele gram deeit mede, dat er weliswaar een paar schermutselingen in de buurt van Rama hebben plaats ge had, maar dat van officieele zijde wordt tegengesproken, dat er een al gemeen gevecht h6eft plaats gehad tusschen de twee legers, die daar kampeeren. Hiermede zijn dus de berichten, dat de opstandelingen verslagen zouden zijn en dat de negeer ingstroepen Ra- ma ingenomen zouden hebben, gelo genstraft. Volgens een telegram uit Managua heeft president Zeiaya aan het Con gres bericht, dat hij ontslag neemt. Stadsnieuws Aanbesteding. Dinsdagmiddag werd door de Re genten van het St.-Elisabeths- of Groote Gasthuis aanbesteedde leve ring van diverse levensmiddelen, brandstoffen enz., alles gedurende het jaar 1910. Ingeschreven werd als volgt A. Houting-Vergersgrof tarwe brood 0.121/2, wit brood 1) 0.13, zwart roggebrood 1) 0.11A. M. Benraadt, respect, voor 0.12, ƒ0.14 en ƒ0.12; G. J. Wielders respect, voor f 0.12 7/2, 0.13 en wit roggebrood v. 1) ƒ0.10. P. II. Hartelrundvieesch 1) 0.639 kalfsvleesch 1) ƒ0.85, rundvet 1) 0.59.9 H. Heek, respect, voor 0.67, ƒ0.92 en ƒ0.70; A. M. Mok, rundvl. 0.008, rundvet 0.60. 11. Selie witte zeep 1) 0.21. G. v. <L Most van Spijk LeLdsche kaas 0.02. Janssen en Boon, Amsterdam, ver micelli 0.31, rijst 0.211/2, zout ƒ0.06, grof zout 0.063, groene zeep 20 per 120 kg., gewone stijfsel 0.1775, soda ƒ0.037. J. N. v. d. Weljden Lzn. Leidsche- kaas ƒ0.62, witte suiker 0.461/4, bas terd suiker 1) 0.43, bruine idem 1) ƒ0.40, siroop 1) ƒ14.40, vermicelli ƒ0.23, rijst 1) 13.96, heele gort ƒ9.38, boekweitgort 1) 9.75, gewone stijf6el 1) ƒ18, Cohnansstijfsel 1) 35, groene zeep 1) 16.75, soda ƒ3.65. Wed. J. Leupen eu Zn.witte sui ker 0.48, basterd suiker 0.48, brui ne suiker 0.45, s'roop 19 1/2, ver micelli ƒ0.29, rijst ƒ0.191/2. heele gort 8.75, boekweitgort ƒ12, zout ƒ6.80, groene zeep ƒ0.18 gewone stijfsel ƒ0.27 Coimausstijfsel ƒ0.42, soda 1) ƒ3.60, witte zeep 0.36. B. Serné W'za. Leidsche kaas 1) 0.61. J. Westerveldwitte suiker 1) 0.451/4, basterd suiker ƒ0.43, bruine suiker 0.42, vermicelli 1) 0.22, Pa- tentstijfsei 0.32, witte zeep ƒ0.20. H. Hoenderdos gietcokes 1) ƒ157.90, lange lurf 5.9U, korte turf 6. F. Perqiuiigietcokes loa.50, gro ve gascukes ƒ0.52, geklopte idem 1) 0.56. W. H. v. Staverengietcokes 1.59, grove cokes 0.54, geklopte cokes U.bü, persiurf 1) 7.20, korte turf 0.50, lange turf lj 5. N. v. Breemen eu Co. gietcokes 159.50, gekl. cokes 0.60, grove cokes ƒ0.51, korte turf ƒ5.50. J. B. Diikmaus: korte turf ƒ6.12 1/2. G. v. d. llaak Jr. grove gascokes 1) ƒ0.50, gekl. ƒ0.58, korte turf lj 5.50, lange turf 6.25. G. Honing en Zn. gietcokes 159, gekl. cokes 0.57, grove cokes 0.52. De met een 1) geteekende artikelen zijn gegund. De inschrijvers, bij wie geen woon plaats is vermeld, wonen alhier. OUDERAVOND. Men schrijft ons: De Ouderavond, uitgeschreven door de afcL Haarlem van de Ned. ünd. Prop. Club voor Drankbestrijding, en gehouden Woensdagavond j.l. in het Gebouw van de H&arl. Jongelings- Vereeniging, mag als uitstekend ge alaagd worden beschouwd. Als eerste sprekeir trad op de heer G A. Ootmar, arts, met het onder werp: „Alkohol en besmettelijke ziek ten.' Op zeer bevattelijke, prettige wijze gaf hij inzicht in de samenstel ling van het bloed en toonde aan, hos de witte bloedlichaampjes voor ons zijn een veiligheidspolitie tegen ziek tekiemen; komt echter alkohol in lichaam, dan wordt die politie als 't ware verlamd en kan zijn diensten niet meer verrichten; komen in het bloed van den drinker kwade bacil len, dan is er geen macht, die ze be strijdt en hij wordt ziek. Duidelijk zag men nu In, hoe het mogelijk is, dat de een, niet-drinker, een zware ziekte doormaakt, terwijl een ander, die geregeld alkohol gebruikt, aan dezelfde ziekte sterft. Van de gelegenheid tot vragen werd door verscheldenen gebruik gemaakt, wat aanleiding gaf tot mooie bespre kingen. Een flink applaus was Dr. Ootmar een blijk van dankbaarheid voor zijn heldere rede. De tweede spreker was de beer J. H. Varekamp, onderwijzer te Am sterdam, zijn onderwerp was: „Een belang uwer kinderen." Spreker begon met er op te wijzen, dat er nog steeds kinderen zijn, die zoo van tijd tot tijd eens wat uit va>- ders glas meedrinken, hoewel de ge houden enquêtes aan het Licht brach ten, dat de doctoren eenstemmig ver klaren: dat alkohol, ook in kleine hoeveelheden, voor het kind zeer na- deeiig is. Daarna besprak hij het groote ge vaar, waaraan onze jongens bloot staan, als ze de school veriaten en naar fabrieken en werkplaatsen gaan. Vader en moeder kunnen hun kind dan niet genoeg aanraden, toch voor al niet mee te doen aan de drinkge woonten der oudere werklieden. Voor zoover de geldmiddelen zulks toela ten worden overal iu ons land, ook te Haarlem, cursussen gehouden voor kinderen Yan 13 tot 16 jaar, waar hen wordt gewezeu op 't gevaar van den alkohol en waar zo gezellig worden bezig gehouden. Het langdurige ap plaus bewees, dat men ook den heer Varekamp dankbaar was, Yoor wat hij vertelde. Mogen in het vervolg nog meerdere ouders gevolg geven Aan de uitnoo- diging tot bijwoning der ouderavon den. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-k&rk te Haarlem, op Dinsdag 21 December 1909, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Einleitung und Fuga, W. T. Best. 2. Adagio, Mozart. 3. Sonate, A. G. Bitter. 4. Andantino, W. Volckmar. 5. Aria uit 't Weihnaehts-Oratorium 'J S. Bach. Uit de Kechtszaai WAPENDRAGER. Cornells v. d. T. van Beverwijk stond terecht ter zake van 't loopen met een schietwaardig an -vaardig- geweer op verboden duingrond. Toen een drietal veldwachters hém het ge weer wilden afnemen werd v. d. T. driftig en gaf een dor politiedienaars, v. d. K., ©en stoinp op de borst, dien de man drie dagen later nog voelde. Tevens haalde hij oen blinkend voor werp te voorschijn, wat achteraf een mes bleek te zijn. V. d. T. staat be kend als een gevaarlijk man, en zon der twijfel zou hij toegestoken heb ben, als de veldwachters hem dit met vereende krachten niet belet hadden. Mr. Hoyer vond het feit vrij ernstig en vroeg 45 dagen gevangenisstraf. BELEED1G1NG. S. F., een bewoner van 't Scholer kwartier, stond terecht wegens 't uit schelden van een zijner buurvrou wen, die dikwijls reeds met F. min der vriendelijke woorden gewisseld had. Een tweetal buurtjes van de belee- digde kwam 't feit bevestigen. Mir. Hoyer vroeg een boete van 25, te vervangen door 25 dagen hechtenis. EEN PROEFRIT. G. C. R., te Wormerveer, was er met een motor-rijwiel vandoor ge gaan. Men had hem gevraagd, of h£ 't eens probeeren wilde en R., die mo gTaagte op dit aanbod inging, was maar meteen doorgetuft naar Am sterdam, waar hij 't karretje in pand gaf voor 25, die de heer M., om be klaagde in zijn plotselinge geldverle genheid? te helpen, goedwillig voor schoot. Daarbij gaf R. een adires op, dat bij nader onderzoek nergens te vinden bleek. Intusschen bad de on gelukkige eigenaar van de motorfiets, die den proefnemer aan den horizon verdwijnen zag, de politie gewaar schuwd, die er weldra in slaagde machine en ontvoerder op te sporen. Beklaagde ontkent eenige toeëlge ningsbedoeling gehad te hebben. Bin nen eenigen tijd zou hij de 25 terug betaald hebben, het rijwiel zou inge lost zijn en ten spoedigste aan den eigenaar zijn teruggegeven. Mr. Hoyer evenwel geloofde niet veel van R.'s beweringen en vroeg 14 dagen gevangenissbraf. Ten slotte kwamen nog eenige be leed igingszaakjes; tegen de toe voe gers der beloedigingen eischle Mr. Hoyer een geldboete, die varieerde van 10 tot 20, te vervangen door hechtenis. Rubriek voor Vragen Ge&tionnoerdoii hebben net vuorreoh vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Keuucut.- van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 63 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den da^ uu do inzending Aun vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermeiden wordt geen aandachtgeschonken. VRAAG. Kunnen de dienstplich- tigeu in Duitschlund naar d© Kolo niën gestuurd worden, of is daar een aparte verbintenis voor noodig ANTWOORD. Daartoe moet dooi hou een verbintenis aangegaan zijn. CORRESPONDENTIE/ Den heer J. K. Het komt ons voor, dat U in eeu gedeelte Uwer vragen informeert naar den bekenden weg. Voor het beantwoorden van zulke vragen, U houde het 011s ten goede, hebben wij geen tijd. Wat <lo vraag over net. St.. lilizalieths gasthuis aan gaat. daarbij is van geen drukfout sprake. U heeft er niet op gelet, dat de meester 3 'sjatus betaalt in elk geval, dus ook wanneer dc dienstbo de geen verpleging noodig heeft. REDACTIE. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER Bijtijds ontdekt. Een knecht van den landbouwer V. S., aan don Slotorweg, merkte des avonds laat, dat er zich iemand in het kippenhok bevond, blijkbaar met het dool kippen te stolen. Bij het wek- ken van Van S. maakte de knecht evenwel te veel gerucht, waardoor do dief zich ijlings uit de voeten maakte, echter zonder zijn slag te hebben kun nen slaan. Binnenland DE TWEEDE KAMER liecft zich gisteren bezig gehouden met onderwerpen van liygiënischen en sanitaire» aard. De Munster van BiiiDenland8Che Zaken had bij die gelegenheid tul van ragen en opmer kingen te beantwoorden. llij gaf ie kennen, dut wijziging der ailing, en Gezondheidswetten zou bespoedigd wordenverklaarde zich tegen rijkssubsidies voor vacau- tio-kolouies deelde mede nog goen rapport te hebben ontvangen inzake het gebeurd© iu de Sophiastichting to Seheveningen vwuar kinderen een besmetting opliepen) en achtte liet niet doenlijk met strat te bedreigen het adverteer©» van kwakzalvers middelen. Reeds werd geseind, dat dr. Bos den steun vroeg van Regeeri 11 gswege te vorleencn aa,a gemeenten of com plexen van gemeenten ten platteland© voor den Aanleg van drinkwaterlei dingen. liet onderwerp werd uitvoe rig behandeld door dr. Bos, wiens wenken grooleudeels werden beaamd door de heeren Van Vuuren, v. d. N el- de en Lobman. De Minister was tot steun in ver schillenden vorm bereidhij was reeds bezig een speciale commissi* van advies iu het le\eu te roepen doch heL initiatief moest bij de go- meenten zelve blijven. Eenig debat werd gevoerd over een subsidie van 20.000 g!d. voor de op richting eener katholieke vroedvrou wenschool te Maastricht, waar de HHU1LLHIUN Bremer zag hem ernstig en opmerk zaam aan, zonder eenige verrassing te toonen. Ik wil u dat niet weigeren, zeide hij na eon poosje. Maar zeg mij eerst eens, mijn jonge vriend, of juffrouw Lindheim u misschien toevallig ge sproken heeft van de verhouding, waarin ik sinds korten tijd tot haar sta. Onder de bleeke, doorzichtige ge- taatshuid Yan den herstellende ver breidde zich een warm rood. Hij aar zelde, maar hij kon toch met beslui ten, er om te liegen. Ja, antwoordde hij, en ik wensch u oprecht geluk met.... Dank u, dank u, viel de dok tor hem bijna barsch in de rede. Ik zal alles doen, wat u verlangt. Dat wil zeggen, ik zal juffrouw Lindheim op uw plan voorbereiden, zoodat er later alleen nog maai' een bevestiging uwerzijds noodig zal zijn. Wanneer u zich zoo krachtig gevoelt, als u zegt, zal het u niet te zwaar vallen, over tien minuten een oogenblik in de woonkamer te komen. Tot ziens dus Ik zal u wel waarschuwen, wanneer het tijd voor u is, om te verschijnen. Hij ging de kamer uit en het scheen hem recht naar den zin te zijn, dat hij Martha alleen in d© woonkamer aantrof. Oogenschijnlijk kalm zette iiij zich aan de tafel, haalde zijn por tefeuille te voorschijn en nam daar uit een blaadje papier, dat hij op de tafel gereed legde om te beschrijven. Ik denk, mijn lieve Martha, zeide hij, dat het nu toch wel tijd begint te worden, om de verloving publiek te maken. Ik hoop, dat je er niets te gen zult hebben, als ik straks met je moeder spreek, en dat wij tegelijk de bekendmaking gereed maken, om die te laten drukken. Het jonge meisje, dat op eenigen afstand van hem aan het venster stond, was bleek geworden. Neen, ik heb er niets tegen in te brengen, gaf zij bijna onhoorbaar ten antwoord. Daar ik u mijn woord ge geven heb, kunt u geheel naar eigen believen handelen. Zonder verder eenige opmerkingen te maken, begon Bremer te schrijven. Met aandacht las hij het geschrevene nog eens over, stond toen op en open de de deur van de ziekenkamer. Och. mijnheer, wees zoo goed even bin non te komen. Eenige oogenblikken verliepen, ©er de slanke, thans zoo ingevallen g©. stalte van den jongen ieeraar ver scheen. Bremer reikte hem den arm en geleidde hem naar een gemakke- lijken stoel. Veroorloof mij u eerst eenige me dedeelingen te doen, die u waarschijn lijk genoegen zullen doen. Daar u in uwe ijlende koortsen veel oprechter zijt geweest, dan u zelf wel vermoeden kunt, heb ik gelegenheid gehad om mij in kennis te stellen met uw per soonlijke aangelegenheden en daar mijn informatiën mij hebben geleerd, dat u een opofferend zoon en broeder is, maar dat u een veel te zwaren last u op de schouders hebt genomen, ben ik zoo vrij geweest een beetje de voor zienigheid voor u te spelen. Uw vader heeft door mijn voorspraak een plaats in een gesticht gekregen, en de ver der© opvoeding van uw broeder, dien men mij als een braaf en veelbelovend jongmensch heeft aanbevolen, is voortaan mijne zaak. Ik heb immers geen kinderen en misschien gelukt 't uiij, in hem ©en liefdevol vriend voor den ouden dag te winnen. Stil, geen woord van dank 1 zeide hij af werend. toen Walter met betraande oogen en gloeiende wangen wilde gaan opstaan. U moogt u volstrekt nog niet opwinden en later zullen we neg wel meer over deze dingen spre ken. En nu nog het laatste l Wees zoo goed, een blik op deze aankondiging te slaan en mij te verklaren, of u met de publiceeoring daarvan genoegen neemt, wanneer Ik de zorg op mij neem voor een flink uitzet van de bruid- Hij reikte hem het zooeven beschre ven blad papier toe en ging daarop aan Martha's zijde staan. Wees zoo goed, het luid op te le zen, riep hij den Ieeraar toe en deze gehoorzaamde willoos als een gehyp notiseerde. „Ik heb de eer U hiermede kennis te geven van mijn verloving met me juffrouw Martha Lindheim, dochter van den overleden kunstschilder Her mann Lindheim en zijne echtgenoote Mathilda Lindheim, geb. Hartmann. Doctor WALTER HöNOW." Maar dokter neen neen, die scherts is al te vreeselijk Zeg hem, dat het geen scherts Is, Martha want jij kent mij toch zeker goed genoeg om te weten, dat ik met zulke zaken geen gekheid maak. Ge loof jelui dan, dwaze menschenkinde- ren, dat ik gelukkig zou hebben wil len zijn ten koste van jelui geluk? Of hielden jelui mij voor zoo kortzich tig, dat ik niet lahg reeds alles had geraden, reeds op den dag, toen ik hierheen naar het ziekbed werd ge roepen Neen, zoo verhard en zelf zuchtig ben ik waarlijk niet. En maak nu hei verdere maar met elkander af. Ik heb geen tijd meer, want er zijn nog verscheidene zieken, die verlan gend naar mij uitzien. Hij knikte hun nog lachend toe en spoedde zien de deur uit. alsof hij nu opeens biizonderc haast had. De bei de gelukkige jonge menschenkinde- ren evenwel, die elkaar daar juist In de armen zonken, geloofden nooit een schooner menschéngelaat te hebben gezien, dan het grove gezicht van dok ter Bremer op het oogenblik, toen het door dit goedige afscheidsiachje word verhelderd. IN. R. Ct.) EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5