Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Kechtszaai 27« Jaarzang. Nu. 8128 MAANDAG 20 DECEMBER 1909 ABONNEMENTEN AD VER TE N r üÊNi pbr dreb fflAANDENi tMÊÊs Vss 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel 11227 10 Cis, Bulten het AnoctÜsSuïtent Voor Haarlem j 12a Haarlem van 1—5 regels v~, elke regel meer /O. sri; Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen fa den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der VTtSJvBPSW-HlffiyAbonnement aanzienlijk rabat gemeente)-1-30 JjAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland 1.65 gT_ rare jBKHTa 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant G^usUeerd Zonda^blad, 'voor Haarlem 037^ Redactie en Administraties Grooto Houtstraat omstreken en franco per post 0.45 tatercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. P*gava der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J C. PEEREBOOM.Drokkerij: Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad fa uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon faterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 21 DECEMBER. Gr. Kerk; Orgelbespeling, 12 u. Schouwburg; Albert Vogel: Koning Oedipus. 8 uur. De Kroon: Haarl. Tooneelver. Ja cob van Lennep. Voordrachtavond, 8 uur. Soc. Vereniging: Openb. debat tus- echen Dr. De Hartog en F. Domela Nieuwenhuis, 8 1/2 uur. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Café Neuf: Bond van Technici. Le zing door den heer A. W. Weissman, 8 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: De leer der Katholieke kerk over de schepping. WEDSTRIJD VOOR SOLOZANG TE HAARLEM. In dezen wedstrijd, gehouden in het Brongebouw te Haarlem, heeft de ju ry, beslaande uit de heer en N. H. Andriessen, Philip Loots en G. Ph. Zalsman, de navolgende uitspraak gegeven: Sopranen. Ie prijs Helene Pohl, den Haag, met alg. st.; 2de Dora de Graaff, Lei den met alg. st. en 3de W. H. Kors- wagen, Leiden, met 2 stemmen te gen 1. Alten: le prijs niet toegekend; 2e Johanna Reeser, Haarlem, met alg. st., 3de Mevr. A. H. KievitsWeymar, Breda, met alg. st. Tenoren. le prijs W. Sprengers, Beverwijk, met 2 st. en 1 blanco; 2de Dirk Boss, Groningen, met alg. st., 3de A. A. Zeef, Rotterdam met alg. st. en 4de M. Stigter, Utrecht, met alg. st. Baritons. le prijs A. aan Gerard Butesr, Utrecht met alg. st., le prijs B. aan H. Harms en, Amsterdam, met alg. st.; 2de J. H. Krul, O ver veen, met 2 st. tegen 1, 3de B. J. W. Langendijk. Beverwijk met 2 stemmen tegen 1, 4e 'A. aan J. van Duuren, Nijmegen en 4de B. aan Anton Smit, Haarlem, bei de met alg. st. B a s s en. le prijs W. van de Weg, Dordrecht, met 2 st. en 1 blanco, 2de G, Veen- schreuder, Amsterdam, met alg. st. en 3de. Joh. E. L. de Joode, Rotter dam, met alg. st. De eerste prijzen zijn gouden me dailles, de tweede verguld zilveren, de derde zilveren en de vierde diplo ma's. De uitreiking zal plaats hebben in do pauze van een matinee, die op 26 Dec. des middags te 2 uur, in het Brongebouw zal worden gegeven. Sernpre Crescendo. In de laatst gehouden vergadering van de gemengde zangvereenigïng „Sernpre Crescendo", directeur de heer W. A. Kwantes, werd tot pen ningmeester gekozen de heer W. Spronk, wegens bedanken van den beer Slinger. SCIIL EG EL-CONCERT. Men schrijft ons Do commissie voor bovengenoemd concert had gehoopt alhier door het Berlijnsche Marteau-kwartet het „Streichquartett G dur" van Schlegel te kunnen doen uitvoeren, op. 17 van den componist, dat o. a. pas den 17en Dec. j.I. te Berlijn is ten gehoore ge bracht en van welke uitvoering Mar- teau aan den toondichter seinde „Grosser Erfolg'". Het beroemde Marteau-kwartet is echter zóó bezet, dat een overkomst naar Haarlem, althans dit concert seizoen, tot de onmogelijkheden be hoort. Gelukkig zullen wij thans de uit voering mogen genieten van den rol led igen Liederen-cyclus „Deutsche Liebeslieder", terwijl een 10-tal Haar- lemsche dames zich bereid heeft ver klaard, onder leiding van den compo nist, twee vrouwenkoren te doen hoo- ren. De heer Steenman, wiens laatste „Séance" samenviel met het Schlegel- concert, is zoo welwillend geweest, 'met het oog op het bijzondere karak ter van den Schlegel-avond, zijn ^Séance" uit te stellen tot den 21en Januari a. s. PROVINCLALE STATEN. Wederom zijn eenige adviezen van de commissies van onderzoek betref fende de voorstellen van Gedeputeerde Staten verschenen. Zonder commentaar wordt geadvi seerd goed te keuren de voorstellen le. subsidie te verleenen aan den ge meentelijken handelscursus te Zaan dam, 2e. idem voor den handelscursus der middenstandsvereeniging te Scha- gen, 3e. de subsidie aan de Zeevaart school te Helder te verminderen. Na eenige overweging werd beslo ten ook te adviseeren le. tox goedkeuring van de door Ge deputeerde Staten ontworpen over eenkomst met de gemeente Amster dam voor de wederoplevering van 't gesticht Zwanenburg 2e. tot goedkeuring van het voorstel om de subsidie-aanvraag voor den handelscursus der R.-K. midden standsvereeniging te Amsterdam af te wijzen 3e. tot goedkeuring, na een geringe wijziging, van het voorstel van Gede puteerde Staten tot verhooging der subsidie aan de kweekschool voor ma chinisten te Amsterdam 4e. tot goedkeuring van het voorstel van Gedeputeerde Staten, om subsidie te verleenen. aan de gemeente Enkhui zen, voor de herstelling van 't Waag gebouw evenwel spreekt, de commis sie de verwachting uit, dat voor dit doel geen nieuwe aanvragen tot de Staten gericht zullen worden 5e. verwerping van het voorstel van Gedeputeerde Staten, om aan de ge meente Enkhuizen subsidie te verlee nen voor de restauratie van den Zu' dertoren 6e. tot vaststelling van de eerste suppletoire begrooting voor 1909 van het gesticht Meerenberg. Een uitvoerig advies is uitgebracht over de voorstellen betreffonde het gesticht Meerenberg. De bouw van 27 woningen voor verplegers wordt toe gejuicht, evenzoo de verhooging van de salarissen der verplegers. Het denkbeeld, om het mannelijk personeel, door de gelegenheid open te stellen om te huwen, aan het ge sticht te verbinden, kan èn de ver pleging èn de inrichting niet anders dan ten goede komen. De mogelijkheid tot toepassing van gezinsverpleging zal bij den woning bouw worden voorzien, al verklaarde de geneesheer-directeur aan de com missie, dat hij voor zich de ligging van Meerenberg, voor gezinsverple ging niet geëigend achtte. De commissie adviseert de voorstel len van Gedeputeerde Staten goed le keuren. Eenige bedenkingen werden geop perd betreffende het voorstel van Ge deputeerde Staten, om deel te nemen aan het Waarborgfonds voor de bloe mententoonstelling der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, in 1910 te Haarlem te houden. Waar om moest er nu wederom bli de pro vincie worden aangeklopt. Het parti culier initiatief behoorde hier voldoen de te zijn. „De Vereeniging was zelf financieel sterk genoeg" aldus werd opgemerkt. Aan den anderen kant werd gezegd: Het particulier initiatief mocht men zeker niet laten verslappen, maar het onthouden van subsidie zou ook ont moediging kunnen veroorzaken. De financieele vooruitzichten waren heel goed en hoogstwaarschijnlijk zou de provincie niets hebben bij te passen. Tenslotte besloot de commissie met algemeene stemmen, op één na, te ad viseeren het voorstel van Gedeputeer de Staten aan te nemen. N. O. G. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering der af deeling Haarlem van liet Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap werden de jaarverslagen van den eersten secretaris en den penningmeester uitgebracht, die aan het licht stelden, dat de afdeeling ruim 70 leden telde en hare financiën in goeden staat verkeerden. De bescheiden van den penning meester zullen nader onderzocht wor den door de leden C. Soruers en Ed. A. van Bilderbeek. De bestuursleden, J. H. W. Haber- mehl, L. Broekbuyzen, en G. J. Bet- tink, die aan de beurt van aftreding waren, werden als zoodanig herko zen. Na afdoening dezer huishoudelijke aangelegenheden, werd het woord verleend aan den heer dr. C. te Lin- tum, uit Rotterdam, die als onder werp gekozen had Iets uit de ge schiedenis der Nederlandsche spoor wegen. Inmiddels waren eenige niet-Ieden ter vergadering gekomen, om deze reden te hooren en nam de heer P. II. van der Leij, directeur der Rijks kweekschool voor onderwijzers alhier, mede plaats aan de bestuurstafel. De spreker herinnerde zich nog le vendig den tijd, toen hij werkzaam was bij het onderwijs in Haarlem. De schoone omstreken, ouderwetsche gebouwen, enz., alles deed het hem aangenaam wezen, thans weer eens in Haarlem te zijn. Tot zijn eigenlijk onderwerp ko mend, trachtte spreker aan te toon en, dat er op het terrein der geschiedenis van de spoorwegen genoeg geschikte leerstof is, om op de gewone lagere school aan te bieden. Hij gaf onder scheidene punten aan, waarbij de be langstelling der jeugd gewekt kon worden en die voor den aankomenden staatsburger van meer belang practisch nut zijn, dan Dirk III, Maarten van Rossum, enz. In een uitvoerig overzicht behandel de dr. Te Lintuni de geschiedenis dei- spoorwegen en maakte gewag van de voortvarendheid, waarmede Koning Willem I, toen het particulier initia tief geen kans zag, de pla%nentut uitvoering te brengen, zelf voorging, en den stoot gaf tot den aanleg dei- eerste spoorlijnen in ons land. Met zekeren eerbied werden hier de namen genoemd van Conrad, Wilson, Bake, Jacob van Lennep, enz. Spreker meende, dat die namen en feiten evenveel, zoo niet meer, belang hebben voor de beschavingsgeschiede nis, dan die van helden op het slag veld. En zoo liet de spreker als de beelden eener bioscope personen en feiten voorbijtrekken. Waarlijk een brok stuk beschavingsgeschiedenis. Een luid applaus en woorden van dank, door den voorzitter gesproken, waren eene welverdiende belooniug. An archistische geschriften. De heer officier van justitie alhier heeft ingetrokken het hooger beroep door hem tegen het vonnis der recht bank alhier ingesteld, waarbij L. B. H., G. J. E. L. en L. P. P. zijn vrijge sproken van de hun ten laste geleg de verspreiding van de Practische Anarch'st. VEEL BELANGSTELLING. Men schrijft ons: Dat er veel belangstelling bestaat voor den debatavond van Dr. De Har tog en den heer Domela Nieuwenhuis, blijkt wel hieruit, dat Zondag al reeds geen toegangsbewijzen meer te ver krijgen waren. DE HAARLEMSCHE WATER LEIDING. De redacteur van Hel Bloemen- daalsch Weekblad Ls ingenomen met liet besluit van den Haarlemschen ge meenteraad. Hij schrijft o.a.: „De Haarlomsche raad heeft eene beslissing genomen in de voor onze gemeente (Bloemendaal) en voor on ze verstandhouding met Haarlem goede richting. Wij meen en, dat die beslissing ook is in het belang van Haarlem zelf, doch alleen in zoover de gemeente Haarlem er belang bij heeft eene eerlijke duinwaterpolitiek te voeren. Haarlem, het spreekt van zelf, heeft het meeste voordeel te wachten van onteigening van duin- grond, omdat het dien duingrond, menschel ijkerwijs gesproken, zeea spoedig niet meer voor wateronttrek king zoude behoeven, en de duinen desnoods als bouwterrein zou exploi teer en." De laatste opmerking is wel zonder ling. Aan een exploitatie van de dui nen als bouwterrein denkt men, vooi zoover wij althans weten, hier in Haarlem niet! Voorts betreurt de redacteur dat Haarlem niet vroeger getracht heeft het waterleidingsvraagstuk in over leg met de omliggende gemeenten op te lossen, b.v. door stichting van een naamlooze vennootschap. De omstre ken hebben volgens zijn berekening nog 10.000 inwoners meer dan Haar lem. Indien de proeven met diepbo- ring slagen, beveelt hij nog de bewer king van dit deiikbeeld aan. A a n r ij d i n g. Gisteravond omstreeks zeven uur werd op de Gravesteonenbrug de 16- jarige Sophia H. door een wielrijder, herkomstig u>t Amsterdam, met een flink gangetje aangereden, met het gevolg, dat zij tegen de leuning der brug viel en een bloedende hoofdwon de bekwam. Het meisje werd door twee vrouwen geholpen, die haar naar huis brachten. De wielrijder trachtte het geval te voorkomen, maar viel daardoor zelf zoo hevig op zijn knie, dat hij verwond per spoor naar Amsterdam moest vertrekken. Uitwijken voor een wagen was de oor zaak van het ongeval. HAARLEM IN DE TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van de afdee ling „Onderwijs" in de Tweede Ka- mer is ook de Haarlomsche H. B. S. ter sprake gekomen. De heer TER LAAN oordeelde, dat de maatregelen betreffende de koste- looze toelating op de H. B. S. ook moesten worden opgelegd aan alle gemeentelijke H. B. scholen, en zeker aan die welke subsidie genieten. Spre ker zag met ongenoegen, dat de nieu we subsidieregeling hieromtrent geen voorwaarden stelt. Vele gemeenten doen reeds iets in die «richting, maar Rotterdam, Leiden, Haarlem Kampen doen nog heelemaal niets. De heer DE GEER besprak het nieuw voorgesteld subsidiestelsel voor gemeentelijke hoogere burger scholen. Bij eersten oogopslag schijnt het aan vele bezwaren te gemoet te komen, maar bij nader bezien heeft het vele gebreken. Het vicieuse van de tegenwoordige regeling was het groote getal buitenleerlingen, waar voor de betrokken gemeenten niet be taalden. Gevolg was herhaalde vraag om overneming van gemeentelijke scholen door het Rijk. Aan dit stelsel maakt de Minister nu een einde. Hij verleent een stamsubsidie van f5000 en 1000 voor elke parallel-klasse. Een hoogere burgerschool met 10 klassen krijgt dus voortaan f 10.000. De verhooging roet f 1000 voor elke parallel-klasse is althans eenige te gemoetkoming, waar verschillende scholen moeten gaan bijbouwen. Hier schuilt reeds een fout. Het stelsel moet ook dienen om het kwaad der foren sen te temperen. Die bijdrage van het Rijk worde echter afhankelijk gesteld van het aantal klassen, dus van het aantal leerlingen in het geheel, niet van dat der forensen alleen. Immers, het Rijkssubsidie heeft niet de bedoe ling te strekken voor de leerlingen uit de gemeente zelf. Daarvoor be hoort de gemeente zelf te zorgen. Door dit stelsel komt men er o.a. toe, dat Haarlem met 113 forensen f 19.000 zaJ krijgen, terwij] Breda met 119 forensen slechts f 10.000 krijgt. Ook Schiedam met 106 foren sen zal slechts f 10.000 krijgen. Dat komt. doordat do Minister sleehts re kening houdt met het totaal getal leerlingen en niet met de forensen. Nu zegt de Minister, dat hij geen bezwaar zo uhebben tegen bijbetaling door de buitengemeenten of wel te gen hooger schoolgeld vooir de buiten- leerlingen. Maai- het eerste zullen de buitengemeenten eigener beweging niet doen. Men zou nu van de leerlingen uit de buitengemeenten hooger school geld kunnen vragen. Daartegen zijn echter drie bezwaren. De Minister heeft over de Rijks Hoogere Burger scholen zelf in zijn Memorie van Ant woord gezegd, dat het niet billijk zou zijn op de ouders, in de buitenge meenten, wier schuld het immers niet is, dat zij in een plaats zonder hoo gere burgerschool wonen, de meer dere kosten te verhalen. Ditzelfde geldt ook voor de gemeentelijke hoo gere burgerscholen. Ook daar kunnen de forensen het niet helpen, dat de buitengemeenten niet willen bijdra gen, en dat zij toevallig in zulk een gemeente wonen. Do heer HEEMSKERK, Minister van Binnenlandsche Zaken: De ou ders gaan soms expres in buitenge meenten wonen om goedkooper te wonen. De heer DE GEER: Om de belas ting. In .de tweede plaats zou een verhoogd schoolgeld voor leerlingen uit de buitengemeenten het onder- wijsbelang schaden. Schiedam zou o.a. voor een der buitengemeenten f 145 per leerling moeten eischen. Dat zou belemmerend werken op het be zoek, en de school zou veel ruimte ongebruikt moeten laten. De eenige oplossing zou zijn, dat de Minister zijn stelsel herziet, pf wel de buiten gemeenten tot bijdragen wettelijk verplicht, desnoods met restitutie eventueel door het Rijk. De heer BOOGAARDT sluit zich aan bij de beide voorafgaande spre kers. Het nu voorgestelde subsidie stelsel zal Breda ook niet vooruithel pen. Van de 26 te subsidieeren scho len krijgen er 20 niets, 6 f 24.000 en onder deze Haarlem alleen reeds f 12.000. Breda echter maar ƒ10.000. De heer BOS heeft een paar vragen tot de Regeering te 'richten. Spr. zou willen weten of ook voor die gemeen ten, die volgens „verkregen rechten" een hooger subsidie ontvangen, geldt, dat zij het schoolgeld voor de buiten leerlingen mogen varhoogen tot den kostenden prijs, natuurlijk na aftrek van bet subsidie, wanneer de buiten gemeenten niet bijdragen. Van bijdragen der buitengemeenten zal niet veel komen, en in dit ver band bepleit spreker een denkbeeld uit naam van den heer Tydeman, die niet aanwezig kon zijn, en spreker de verdediging verzocht. Een hoogere burgerschool met buitenleerlingen is een belang voor een geheele streek, en deze moet dan ook medebetalen. Van vrijwillige overeenkomsten komt niets. Dat is spreker met den heer de Geer eens. Men heeft dezelfde erva ring als waarvan de heer de Geer sprak, ook opgedaan bij het lager on derwijs en de ambachtsscholen. Ge- wenscht is daarom zoo meent de heer Tydeman, en spreker met hem dat de Regeering de omliggende ge meenten dwingt tot bijdragen. De ou ders van leerlingen in die gemeenten moeten zich tot hun eigen gemeente wenden om plaatsing voor hun kin deren te vragen op de hoogere burger school. Die gemeente moet dan een verordening kunnen maken, waarin bepaald wordt, welk deel der kosten zal komen ten laste der belasting schuldigen, en welk deel ten laste der ouders. Wanneer dan een hoogere burger school door leerlingen van een ande re gemeente wordt bezocht, betaalt die gemeente den kostenden prijs met bij verordening te regelen ver haal op de ouders. E.r wordt opge merkt, dat hiertoe een wettelijke re geling noodig is, maar als eerst, maar het denkbeeld wordt aanvaard. Het denkbeeld is te practischer, omdat dan personen, die hun kindereu niet wonschen te zenden naar een bijzon dere confessioneele hoogere burger school, hen kunnen zenden naar do openbare hoogere burgerschool van een naburige gemeente. Het komt spreker voor, dat dit de betere op lossing is, waarnaar de Minister in zijn Memorie van Antwoord vroeg. Do heer HEEMSKERK, Minister van Binnenlandsche zaken, beant woordt. de gemaakte opmerkingen: De kostelooze toelating van leer lingen is een zoo moeilijk vraagstuk, dat het bij de subsidievoorwaarden voor de hoogere burgerscholen door den hear Ter Laan gewaardeerd in het tegenwoordige stadium der zaak niet op den voorgrond dient te worden geschoven. Voor vele gemeen ten is deze voorwaarde ook niet ur gent, wat niet wegneemt, dat spreker ter voorbereiding van een regeling, die ook in deze materie noodig zal zijn, wil onderzoeken wat ten deze thans gedaan wordt. Ten deele zijn de geopperde klach ten het gevolg van onvolledigheid der opgaven in de Memorie van Ant woord. Zóó, dat Haarlem zooveel meer zou ontvangen dan Schiedam of Breda, terwijl Haarlem 113, Schie dam 106 en Breda 119 buitenleerlin gen heeft. De zaak is niet volledig voorgesteld in de Memorie van Ant woord. Haarlem heeft egenlijk twee hoogere burgerscholen met te zamen 462 leerlingen, waarbij 173 buitenleer lingen zijn. Er waren te Haarlem ook verschillende parallelklassen, waar mede het subsidie verband houdt. Overigens heeft de door spreker gevolgde weg, voor Haarlem de op lossing der moeilijkheid gebracht Haarlem weigerde op de tot nu gel dende voorwaarden leerlingen uit Heemstede en Bennebroek op te ne men, men had dus te Heemstede op den duur een hoogere burgerschool moeten hebben 1), en dan op een onge- wenschte plaats, wijl niet in een centrum. Op één na zijn nu de om liggende gemeenten tot bijdragen be reid. Wat de regeling zelve betreft, zij houdt verband met den grooten aan drang in den laatsten tijd tot omzet ting van gemeente- in Rijks hooge re burgerscholen. Dat deed men on stelselmatig, en geraakte toen in een impasse, waardoor spreker thans voor 27 dergelijke aanvragen staat, die niet zijn af te wijzen of in te wil- 1) We laten deze opmerking voor re kening van Minister of den steller van het Analytisch Verslag, waaraan we het bovenstaande ontleenden. Voor zoover ons bekend is, was ar nooit kwestie van de stichting eener H. B. S. te Heemstede; wel in Ken- nemerland. RED. ligen, zonder het begaan van oo- rechivaardigheden. Dat is het gevolg hiervan, dat men vele jaren niet is ingegaan op bet geen eigenlijk in deze zaak zit. Spre ker betreurt dat er Rijks hoogere burgerscholen zijn. Iedere Rijks Hoo gere Burgerschool is een cadeau aan een streek, dat niet gegeven had moe ten worden. Hoe meer men hiermede doorgaat, hoe meer men bij wijze van gunst aan verschillende deeien dea lands cadeau's zai uitdceien. Dit is niet goed. De heer TER LAAN. Het is juist omgekeerd. Het moesten alle Rijks Hoogere Burgerscholen zijn. De heer HEEMSKERK, Minister v.- Binnenlandsche Zaken, begrijpt, dat de heer Ter Laan zóó oordeelt. Dat is een ander stelsel. In ieder geval be hoort men zich juist rekenschap te geven van den bes taanden toestand* Maar hierin moet thans verandering worden gebracht. Ook de suhsidiee- ring van gemeentelijke hoogere bur gerscholen geschiedt thans stelsel loos. Men eisclit daar toelating van de leerlingen der buitengemeenten op gelijken voet, wat echter onbillijk wordt indien er parallelklassen moe ten worden ingericht. Hiermee houdt nu de nieuwe subsidieregeling reke ning, vandaar, dat Haarlem zeer veel krijgt. Nu acht sproker het te vens billijk, dat de personen uit de buitengemeenten bijdragen in de kos ten, vooral, omdat velen juist om be lasting, geheven wegens kosten van onderwijs, uit te sparen, in een bui tengemeente gaan wonen. De heer DE GEER dankt den Mi nister voor de toezegging van een wetsontwerp tot verplichte bijdragen voor do buitengemeenten. STUKKEN VAN DEN RAAD. Ter voorziening in de vacature, die met 1 Januari 1910 in bet college van curatoren van het Gymnasium zal ontstaan door het periodiek aftreden van Mr. J. W. Losecaat Vermeer, heeft het ooilege de volgende voor dracht opgemaakt l)r. M. C. A. Bijleveld, Mr. J. 11. Thiol. B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat tot beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1909, tot een bedrag van 12.50. De Financieele Commissie adviseert tot goedkeuring van do tweede sup pletoire begrooting, dienst 1909, tot een bedrag van f 612.424.30. B. en W. stellen voor aan I. E. van Riesen, te Schoten, vergunning to verleenen voor één jaar tot het heb ben en gebruiken van een uitgang van oen perceel land aan de westzijde van den Spaarndamschen weg, onge veer 500 M. ten zuiden van de brug over de Jan Gijzenvaart, naar ge noemden weg, tegen een recognitie van ƒ2.50. B. en W. hebben de volgende voor dracht opgemaakt voor een onderwij. zer-plaatsvervangend hoofd aan da- Opleidingsschool voor M. O. en H. O. voor jongens en meisjes in de vacatu re-A. C. Na k keft lo. L. J. Raadersma, onderwijzer aan de U. L. O. school B. 2o. F. J. A. van Ghort, onderwijzer aan de M. U. L. O. school ïNo. 2. 3o. H. Zwart, onderwijzer aan de U. L. school A. Voor de vacature-me j. C. J. S. Salm als leerares aan de Meisjesschool voor M. O. is de volgende aanbeveling op gemaakt lo. Mej. N. Klaassen, Leiden. 2o. Mej. W. C. Kerlen, Amsterdam. Militaire Zaken. Bij Koninklijk besluit is aan den 2en luitenant Tenhaeff wegens ont spanning een buitenlandsch verlo( verleend van een maand. EEN ONEERLIJKE HANDELS REIZIGER. De Uaarlemsohe handelsreiziger J. van D., die eerst in dienst van een Haarlomsche, later in dien van een Zwolsche azijnfabriek was, ha/1 bij den heer W. te Scheveningen een bc- drag van 120, bij de heeren E., te Rotterdam, sommen van 32 en 48 te innen. Na liet ontvangen dezer bedragen heeft Van D. ze, in plaats van ze, vol gens gewoonte, naar het hoofdkan toor te Zwolle over te maken, in eigen zak gestoken, en allengs uitge geven. Na eenigen tijd in het buiten land te hebben rondgezworven, beeft hij zich zelf bij de justitie bier te lan de aangegeven. Heden stond deze handelsreixlcrer

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1