HAARLEM'S DAGBLAD. WES5.^v. Stadsnieuws Buitenlandsch Overzicht Zaterdagavond had DE OVERBRENGING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT van Koning Leopold naar het paleis te Brussel plaats, t Was een groot- sche, plechtigheid 1 De straten, waar door de stoet zich een weg nam. ston den overvuld met toeschouwers de lantaarns waren met een rouwfloers omhangen. Tegen half acht werden de regimen ten van de lijfwacht en de cavalerie van den burgerwacht voor het pa leis van Laeken opgesteld. Om acht uur verlieten de onderofficieren, die t stoffelijk omhulsel droegen, het Paviljoen des palmiers De troepen presenteerden het geweer en de kist werd op den lijkwagen geplaatst, die getrokken werd door zes paarden, met zware dekkleeden. In de verte brandden de kanonnen los. De me nigte ontblootte eerbiedig het hoofd, terwijl de stoet door de du'sternis van Set park ging. Met getrokken sabel trokken eerst de gendarmen voorbij, dan volgden drie escadrons van de lijfwacht. De lijkwagen werd voorafgegaan door vier voorrijders in grijze livrei, die hoeden droegen met crêpe afgezet. Sommige ruiters hadden fakkels in de hand, die een somber licht wierpen ip den lijkstoeL De lijkkist was bedekt door een groote, zwarte lijkwade, waarop een met rouwfloers omhulde konings kroon was geplaatst. Dan volgden de rijtuigen van de hofhouding, waarin cok plaats genomen hadden prins Albert, en alle waard'gheidsbekiee- ders van het koninklijk huis. De stoet werd gesloten door een regiment van de lijfwacht Om negen uur was men het ko ninklijk puleis genaderd, en de troe pen presenteerden wederom het ge weer. In de vestibule van het ko ninklijk paleis werd het lijk ontvan gen door de voorzitters der beide Ka mers, de ministers, alle hoogere digni tarissen en door hen, die de acte van overlijden onderteekenden. Op een groote katafalk werd de kist neerge zet. Het lijk zal lot den dag der begrafe nis (Woensdag) bewaakt worden door do kolonels van het Brusselsche gar ni zoen. Tijdens de overbrenging had geen enkel incident plaats. Zondag werden de Belgen in de ge legenheid gesteld langs de kist van den overleden Koning te defileeren. Alle belangstellenden trokken in «en lange rij duor de rouwkapel in 't Brusselsche paleis, waar de kist op een prachtige katafalk prijkte. Zondag hadden ook in vele kerken diensten plaats ter nagedachtenis yan den Koning, ook b.v. in de protes. tantsch-evangelische Hollandsche kerk te Brussel. Heden wordt PRINSES LOUISE. In Brussel verwacht. G'steren had ze reeds kunnen aankomen, maar te Keulen werd de reis afgebroken, om dat de prinses vermoeid was. Prins Albert heeft een salonrijtuig naar de grens gezonden om haar af te halen. Tijdens het verblijf te Brussel zal de prinses in het paviljoen van haar zus ter Clementine te Laeken logeeren en daar door de leden van 't hof be zocht worden Uit de nadere berichten blijkt, dat't STERVEN VAN KONING LEOPOLD tragisch is geweest, 't R. K. blad ,,De Tijd" schrijft daarover o. m. „Evenals zijn gemalin Maria Hen- riëtte, bij wier stervenssponde hij zelf niet tegemvoord'g was en van wie ook de beide dochters uit den vreem de verwijderd werden gehouden is hij eenzaam en verlaten uit deze we reld gescheiden. Toen Leopold I stierf, in 1865, was zijn sterfbed omringd van al zijne kinderen en kleinkinderen. Zijn laat ste woorden, zijn laatste blikken, zijn laatste liefde waren voor hen. Leopold II is gestorven verlaten... Aan Prinses Stephanie werd een be zoek aan haar zieken vader ontzegd. Aan Prinses Lou'se werd het verbod getelegrafeerd, den voet op Belgi schen bodem te zetten. Slechts voor een paar minuten wilde de Koning Prinses Clémentine zien. Oneenigheid brak zelfs uit tusschen hem en Prins Albert. Waarom Barones Vaugban wilde den Koning geen oogenblik ver laten. En daarom stierf hij, om zoo te zeggen, alleen tragisch. De geheele historie met deze baro nesse Vaughan dreigt de tragedie te maken tot een melodrama. Zeker, het slaat nu wel te oordeelen èn naar de houding der kerkelijke èn naar die der burgerlijke uutoriteiten vast, dat Leopold met Caroline Lacroix, een eenvoudier burgermeisje, eenige ja ren geleden te Villafranca, in Italië, of ergens elders een geldig kerkelijk huwelijk heeft aangegaan, hetwelk echter door de Belgische wet niet er kend werd. Den koning konden dus, op zijn verzoek, de laatste genademid delen der Kerk worden toegediend, en zijn gemalin, met wie hij morga natisch gehuwd was, mocht hem de oogen sluiten. Docli welk een pijnlij ke verhouding tusschen den Koning en zijn naaste bloedverwanten schkp deze toestand tot op het oogenblik van sterven 1 Ieder in België aan vaardt het voor waarheidcm barones Vaughan, de moeder der graven van Tervueren, is bij den Koning geble- yen toen iedereen, en eerst en vooral zijne oudste dochter, van hom ver wijderd werden. De Brusselsche correspondent van don „Petit Temps" verzekert met be slistheid, dat geen enkele der familie leden bij de toediening der laatste H. H. Sacramenten tegenwoordig is ge- 'weest, daar men weigerde een ont- jnoeting te hebben met de barones de Vaughan. Ofschoon deze zich steeds naar gemeld wordt, bescheiden op den achtergrond heeft gehouden, schijnt zij toch vastbesloten zich gen elke onvriendelijke daad van de zijde der koninklijke familie te weer te stellen en daarbij heeft zij blijk baar het recht aan hare zijde..* BEKRACHTIGING VAN HET DRIE VOUDIG VERBOND. Het „Fremdenblatt" maakt da vol gende mededeeling openbaar De Italiaansche gezant heeft den minister van buitenlandsche zaken van Oostenrij'k-Hongarije Aerenthal het optreden medegedeeld in het Ita liaansche kabinet van graaf Guicclar- dinl als minister van buitenlandsche zaken eri de verzekering gegeven van diens vaste voornemen om naar zijn beste krachten de bestaande vertrou welijke betrekkingen met Oostenrijk- Iiongarije voort te zetten en te bevor deren. Aerenthal antwoordde, dat hij met voldoening van deze verklaring ken nis nam en dat hij bezield was met dezelfde gevoelens en wenschen om de vriendschapsbanden steeds nau wer toe te halen. Minister Guicciard> ni zal van hem altijd kunnen rekenen op zijn krachtige samenwerking. Verzekerd wordt, dat een dergelijke wisseling van verklaringen en gevoe lens ook heeft plaats gehad tusschen Rome en Berlijn. INCIDENT IN DE SERVISCHE KAMER. Zaterdag diende de nationalistische afgevaardigde een motie In, waarin gezegd werd, dat de koning diende af te treden-, omdat de buitenlandsche hoven weigerden hem te ontvangen. Op de rede van dezen afgevaardigde volgde een onbeschrijfelijk rumoer, benevens andere bewijzen van afkeu ring. De president weigerde voorle zing der motie. De dagbladen, die van de zaak melding maakten, werden in beslag genomen. HET FRIEDJUNG-PROCES. Bij de behandeling van het Fried- jung-proces verklaarde de secretaris generaal van het Servische ministerie van buitenlandsche zaken uit naam vaai den minister, dat de Servische re geering nooit in betrekking heeft ge slaan tot de Servisch-Kroatische coa litie te Agram en nooit in de Oosten- rijksch-IIongaarsche monarchie pro paganda heeft gemaakt voor een Groot-Servië. DE SPAANSCHE CRISIS, De ministerraad heeft besloten de Kamer niet bijeen te roepen en voor 1910 de thans geldende begrooting te verlengen. FEESTAVOND. De dansleeraron De Haan en De Lange gaven Zaterdag een buitenge wonen feestavond in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging", die bijge woond werd door zeker 700 personen. Een goed orkest, waarin een paar mannetjes van Kriens zaten, opende de bijeenkomst. Het echtpaar Voget, welbekend, verleende vereenigd of af zonderlijk. zijn medewerking tot het doen slagen van dezen avond, en vooral mevrouw Voget., met haar hel dere stem eu frisch, pittig optreden, was 't, die zeer veel succes had. De vele toejuichingen bleven niet zonder resultaat en hadden steeds „toetjes" ten gevolge. De heer Vrugt, hoewel een weinig heesch, oogstte weer zeer veel bijval met „De mislukte ondertrouwpartij" en met de daarop volgende loegifl. Zijn voordrachten zijn werkelijk zeer smakelijk. Vervolgens trad op de heer Henri Revill, dien wij voor 't eerst zagen. Zijn stem is wel wat zacht, ea ook zijn voordracht kon ons niet zeer be- kooren. Wat we na de pauze te zien kregen vormde het mooiste deel van 't pro gramma. De heeren De Haan en De Lange hadden n.m. voor deze gele genheid een revue in eikaar gezet, getiteld„Naar de Noordpool". Het ineen zetten van deze revue verdient zeer veel lof, de handelingen der per sonen, leden van den danseni sus waren natuurlijk niet zoo af als van beroepsacteurs. Evenwel trad er iemand als politie-agent op, die z'n rol voortreffelijk speelde. In het eersie bedrijf ziet men professor Coki, die een reis naar de Noordpool wil ma ken. Vele vrijgezels, die zich niet kunnen vereenigen met het 'dec der tegenwoordige moderne vrouwen, be sluiten hem te volgen. Een juffrouw komt ten tooneele, na een lachwek kende scène met haar reuzen-hoed, en gaat het recht en de grootheid der vrouwen bepleiten. Tableaux, voor stellende de geboorte van Prinses Ju liana, de maagd van Orleans en Ke nau Hasselaer, dienen als bewijzen voor haar redenaties ten gunste der vrouw. Ten slotte zien we 't geheele gezel schap aangeland in de Noordpool, waar in twee andere apotheosen het Kerstfeest wordt voorgesteld, en „Vrede op aarde'. De decuratien voor deze revue, die zeer goed voldeden waren geleverd door de firma lsselmann, alhier, ter wijl de monteering afkomstig was uit den winkel van de heeren De Haan en De Lange. De tableaux hadden een uitbundig succes, waren dan ook bij zonder fraai, en dat ten slotte den dansleeraren namens de leerlingen een zeer mooie krans werd aangebo den, met een woord van hulde voor hun organiseerend talent, verwon derde ons niet. Hierop volgde een geweldig applaus waarna de heer De Lange het woord nam, om de dames en heeren, die meegewerkt hadden aan de revue een veertigtal te bedanken, en te vens de firma lsselmann yoot de mooie uitvoering van de décors. De goed geslaagde avond werd besloten door een zeer gezellig bal, waaraan tallooze danslustigen die onmiskenbare bewijzen gaven, dat door hen met vrucht was geprofiteerd van de lessen der heeren De Haan en De Lange deelnamen* Hinderwet. B. en W. brengen ter kennis, dat bij beschikking van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland van 8 December j.l. aan hen vergunning is verleend tot uitbreiding van de gem oen telichtf abrieken in den Veer- polder, Kad. Sectie E No. 2524, door het bijplaatsen van een vierden stoomketel in liet ketelhuis van de eleetrtscbe centrale. Receptie Ct>mmr 'der Ko ningin. De Commissaris der Koningin ln de provincie Noord-Holland en mevrouw Van Tienhoven stellen zich voor de zen winter len hunnen huize hunne gewone a vond recepties te houden op Donderdag 6 Januari en Donderdag 10 Februari a. e. Stuurman s-examen. Onze stadgenoot de heer J. H. Hey- deman, slaagde te 's-Gravenhage voor liet examen van derde-stuurman yoor de groote stoomvaart HoogduitschM. O. Groningen, 18 Dec. Geslaagd de heer L. Polak, te Haarlem. VEILING., Uitslag der gehouden veiling van onroerende goederen in het verkoop- lokaal De Gouden Leeuw op Zaterdag 18 December 1909. 1. Een Winkelhuis met afzonderlijke opgaande bovenwoning aan het KL Heiligland, hoek Omvalspoort, get no. 29. 2. Een pakhuis met bovenverdie ping aan de Omvalspoort, get no. 2. De perceelen No. 1 en 2 gecombi neerd, firma Klein Schiphorst on Philips, 1 1860. 8—11. Negen huizen met Erven aan de Lange Vlamingstraat, als: 8. No. 3, get. no. 4. 4. No. 4, get. no. 6. 5. No. 5, get no. 8. 6. No. 6, get. no. 10. 7. No. 7. get no. 14, 8. No. 8, get. no. 16. 9. No. 9, get no. 18. 10. No. 10, get. no. 20. 11. No. 11, get no. 22. 12—14. Drie aaneen gebouwde Hulzen en Erven met tuintjes, afzonderlijk verhuurde beneden- en bovenwonin gen, aan de N.z. van do Paul Kru- gerstraat, te Schoten, als: 12. No. 12, get. no. 1 zw. en r., P. F. Hagen, f 2660. 13. No. 13, get. no. 3 Zw. en r., M. J. Mok, f 2625. 14. No. 14, get no. 5 zw. en r., A. Witkamp, f 2900. 15. Een Huis en erve met plaatsje, boneden- cn bovenwoning, met uit gangen door een poort, aan de Z.z. van liet Klein Heiligland, get. no. 35. 1624. Negen huizen achter de per ceelen nos. 3—11 en uitgang hebbende in de Lange Vlamingstraat, als; 16. No. 16, get. no. 12j. 17. No. 17. get No. 12a* 18. No. 18, get. no. 12b._ 19. No. 19, ge<t. No. 12c. 20. No. 20, get. no. 12cL 21. No. 21, got. no. 12e. 22. No. 22, get. 12f. 23. No. 23, get no. 12g 24. No. 21, get. No. 12h. 25 Een pakhuis aan de Lange Vlar mingstraat en een daarachter geler gen perceel grond met pakhuis, get. No. 12. De perceelen nos. 3 tot en met 11 en 16 tot en met 25 gecombineerd, firma Klein Schiphorst en Philips 10215. 26. Een Huis en erf aan de Lange Vlamingstraat, get. no. 24. 27. Een pakhuis en erf aan de Lan ge Vlamingstraat ten zuiden van het voorgaande perceel. De perceelen no. 26 en 27 gecombi neerd J. M. Pel, f 2810. 28. Een pakhuis met erf aan de Lan ge Vlamingstraat, get. no. 15. 29. Een pakhuis met schuur achter het voorgaande perceel, erf en poort. De perceelen no. 28 en 29 gecombi neerd, Th. M. van Deuisen, f 1380. 30. Een Pakhuis met Erf aan de Lange Vlamingstraat, get. No. 13, firma Klein Schiphorst en Philips, f 12G0. 31. Een Huis en erf aan de Lange Vlamingstraat, met gemeenschappe lijke poort, get. no. 11, D. van der Vossen, f 1850. 32. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning aan de Ged. Voldersgracht, get. no. 65, hoek Dra pen ierstraat, W. Tijssen q.q., f 5575. 33—35. Drie huizen en erven met tuin en afzonderlijk opgaande boven woning staande en gelegen te Haar lem aan de Z.z. van de Schneevoogt- straat, als: 33. No. 33, get. no. 12 zw. en r. Opgehouden f 3975. 34. No. 34, Get. no. 14 zw. en r. U. Bakker q.q., f 4000. 35. No. 35, get. no. 14 zw. en r. Opgehouden 3975. 36. Een Heerenhuis en erve met tuin aan de O.z. van de Groote Hout straat, met uitgang naar de naast gelegen poort, get. na 149. Opgehouden f 15505. 37. Een gemeubileerde villa gen. Betsy, aan de O.z. van de Groote Krocht te Zantvoort, get. na L 38. Een gemeubileerde villa, gen. Ida, naast de voorgaande, get- no. la. De percoelen no. 87 ea 33 gecombi neerd. F. Mans, f 12005. 89. Een heerenhuis met tuin aan de Zijlvest met zijuitgang door oen ge meenschappelijke poort, get. na 45. C. Noderkoarn, 5450. 40. Een dubbel winkelhuls met tuin, waarboven bovenhuizen, aan de Ri- viervischmarkt, get. Na 11. 41. Een wnkeihuis met tuin aan de Riviervischmarkt, geit. no. 9. De perceelen no. 40 en 41 gecombi neerd. Opgehouden f 30405. 42. Een winkelhuis met plaats waarboven een vrij bovenhuis gele gen aan de Lange Begijnestraat op den hoek van een ingang aan de Lombardsteeg, get. No. 6. J. J. Jacques, f 3825. 43. Een pakhuis aan de Wijde Ap pelaarsteeg, get. no. 8, J. A. de Vries, 960. 44. Een Winkelhuis en erf aan de De Clercqstraat, get. no. 92» Opgehouden f 1395. 45. Een huis en erve met tuin aan de W.z. van de Ged. Raamgracht, ged. No. 16. Ph. H. Romeijn, q.q., f 2110. 46 en47. Twee aaneen gebouwde Heerenhulzen en erven met tuinen aan de N.z. van het Prinsenbolwerk, en wel: 46.No. 46, get. na 5. 47. No. 47, get. no. 7. De perceelen nos. 46 en 47 gecombi neerd. AJg. N. H. Maatschappij van Levensverzekering, f 16350. 48. Een Winkelhuis met afzonder lijk opgang hebbende bovenwoning aan de Anegang, tegenover de Fran- kestraat, get. no. 19 zw. en r. Opgehouden f 12805. Rubriek voor Vragen Qeabouaeerden hebben het voorreoh vragen op "versohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeuden bij de Reductie van Haarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 53 Alle uutwoordei. worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats vau deu inzender vermelden wordt geen aaudachtgeschonken. VRAAG. Ik bob een kanarievogel (mannetje), die goed eet en drinkt maar nadat hij van den zomer geruid heeft, zit hij dag aan dag in elkaar. Is daar wat aan te doen. ANTWOORD. Geef ojs hoofd- voedLsel prima zoet Zomer-Raapzaad, als bij-voeder een stukje vrucht, als sinaasappel, appel, enz. Doe door het water oen paar druppels citroensap, met een weinig suiker. Mocht dit niet baten, laat dan klaar maken 10 doelen honig, 10 doelen salmoniak en 100 deeien verdund venkelwater, en geef hem dit om den anderen dag te drinken. VRAAG. Daar ik een huis heb eu veel lust van katten heb in mijn tuin, welk recht heb ik dan om die katten te verdrijven ANTWOORD. U kunt ze door alle u ten dienste staande middelen ver drijven en volgens de wet op de hondsdolheid, mag men zelfs in het algemeen bondon en katten, die zon der opzicht ron "'nopende, zich op een vreemd erf bevinden, straffeloos doo- den. VRAAG. Mijn vader heeft een tweede huwelijk aangegaan in ge meenschap van goederen. Gedurende het huwelijk heeft mijn stiefmoeder van haar tante geld geërfd. Nu is zij gestorven. Erven nu alleen hare eigen kinderen, of ook de vader en wij Ieder bracht drie kinderen ten huwe lijk on uit het tweede huwelijk zijn geen kinderen. ANTWOORD. Alleen de eigen kinderen van uw stiefmoeder erven van haar. Vader krijgt zijn deel 'n de gemeenschap en als er een testament bestaat en er gedurende het huwelijk winsten zijn gemaakt, kan hij krach tens dat testament ook een deel ver krijgen van de helft vau de winst, die aan uw stiefmoeder toebehoorde. VRAAG Mijn vrouw heeft een dagmeisje, dat in een paar maanden ai een eu ander heeft gebroken. Vrij dagmorgen werd een kop ter waarde van f 7.50 gebroken, ofschoon meer dan eens op voorzichtigheid met dat stuk was aangedrongen. Mijn vrouw zond nu Vrijdagmiddag liet meisje weg niet liet loon der geheele week. Het n eisje eischt neg een week loon, dat ik haar heb toegezegd onder be ding, dat zij de toegebrachte schade vergoedt Bij hot huren is van weers zijden niets hieromtrent afgesproken, lleb ik hot recht, schadevergoeding als voorwaarde te stellen Het meisje weigert die be geven op. grond van onvermogen. ANTWOORD. Op nog een week loon lieeft het meisje wel recht. Wat de schadevergoeding betreft, is het de vraag, of er onvoorzichtigheid of na latigheid in het spel is, en d a n kan de rechter schadevergoeding toeleg gen. Het beste is, dat u de bedoelde week loon voorloopig niet uitbetaalt en afwacht of u gedagvaard zult wor den, dan kunt u desnoods een tegen- vordering instellen, wanneer het u ten minste do kosten waard is. HILLEGOM. Vergadering van den gemeenteraad van Hillegom, op Woensdag 22 De cember 1909, des voormiddags te 9 3/4 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2- Af -en overschrijvingen. 8. Benoeming van 4 leden van de Gascommissie wegens periodieke af treding. 4. Benoeming van 2 leden van de Plaatselijke Schoolcommissie, wegens periodieke aftreding van de heeren K. Langeveld en Th. Jonkheer. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verstrekking van co kes aan min- en onvermogenden te gen verminderden prijs gedurende de maanden Januari en Februari 1910. 6. Gratificatie Gemeente-opzichter voor uitvoering yan buitengewone werken. 7. Jaarwedde gemeenteopzichter. 8. Voorstel van de raa-if" leden J. Guldeinond en J. H. M. Baivurs, lot wijziging der verordening op de lief- fing van Hoofdelijken O usiag. 9. Verzoek van de heean l\ Hop man Zn., c. s. tot verbetering van de losplaats aan- en liet vaarwater van de Weerlanervaart BEVERWIJK. De heer D. Lub alhier is benoemd tot onderwijzer aan een openbare school te Urk. HALFWEG. Vrijdagavond vergaderde de IJs club „Volharding" alhier. Van de 140 leden waren er 30 aanwezig. Uit de verslagen van secretaris en penning meester bleek, dat de jeugdige ver eeniging dit jaar flink is vooruitge gaan; de ontvangsten bedroegen f 361.03, de uitgaven f 349 84. De heer J. Cos werd ais bestuurs lid herkozen, in de twee vacaturen werden gekozen de heeren J. C. van Veen en J. H. Cornelissen en als com missarissen de heeren A. W. Lubbers W. de Vries. RIJKSVISCHAFSLAG TE UMUIDEN. Tot heden bestaat nog geen veror dening op de keuring van visch aan den Rijksafslag te Umuiden. Hierin kan echter niet door het Rijk, maar slechts door de gemeente worden voorzien. Herhaaldelijk ondervinden handelaren daar schade van, vooral door concurrentie van markten, waar deze keuring wel bestaat. Door den Raad van Velsen is nu besloten zoo spoedig mogelijk een dusdanige ver ordening in het leven te roepon, om daarna in overleg met het Rijk een keurmeester te benoemen. ZANDVOORT. Voor het doen van de noodlige op nemingen tot vaststelling der huur waarde van perceelen voor do perso- ueelo belasting voor het belastingjaar 1910 is aangewezen de heer J. IIoLlen- bexg, Lid van het college van zetters alhier, als deskundigen voor de op neming der waarde van meubilair, ten behoeve van de heffing der perso- neele belasting in deze gemeente, over het belastingjaar 1910 zijn aan gewezen de heeren G. L. Smit, P. A. Poppink, C. J. Cramer en A. Konijn Mzn., allen te Haarlem. Bineeniaïsd Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Voor de G. O. M. v. Landbouw- afdeeling Neder Betuwe zal de heer W. G. van der Wal, te Heemstede, een voordracht houden over Neder- landsche paardenfokkerij. HOFBERICHTEN. Prins Hendrik komt hedenavond te 11 uur 20 min. van Het Loo in de re sidentie, blijft aldaar tot Donderdag keert alsdan 's avonds te 8.17 uur naar Het Loo terug. Wegens het overlijden van den Ko ning der Belgen en den uit dien hoof de door het Hof aan te nemen rouw, zal het Nieuwejaars-galabal ten Ho ve, dat 4 Januari a.s. zal plaats heb ben, veranderd worden in een ga!a- raout waarop noch gedanst, noch mu ziek uitgevoerd zal worden. De opper-ceremoniemeester van II. M. de Koningin maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Kouiugiu, den rouw zal aannemen voor deu lijd van veertien dagen, ingaande op Zondag 19 Dec. 1909, en wel zeven dagen middelba ren en zeven dagen lichten rouw, we gens hei overlijden vun Z. M. deu Ko- nmg der Belgen. TWEEDE KAMER. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich Zaterdag weder boos gemaakt De lieer De Geer, die, uiet anderen, critiek oefende op de wijze, waarop de subsidieering van gemeentelijke H. 13. S. was geregeld, verzocht den Minister over dit vraagstuk „eens niet met zekere elegantie le_ willen heen- dansen'Waarop de Minister her haalde, dat het „in volstrekten zin absoluut onwaar" was, dat hij de zaken niet ernstig behandelde en eer dergelijk verwijt laster noemde, llij hoopte, dat men de ongegronde ver wijten aan zijn adres nu eens zou staken. Wat overiens liet onderwerp betrof, noemde de Minister Haarlem als oen gemeente, waar met de buitengemeen ten een goede regeliug was getroffen. Dit, naar aanleiding van opmerkin gen van Dr. Bos, die een wettel "ke regeling wilde van bedragen van eenige gemeenten voor een gezamen- lijke H. B. S. Denkbeeld, dat den Mi nister wel aanstond, die overigens zijn stelsel van subsidieering verde digde. Te voren was de post goedgekeurd, waarbij den inspecteur van hot vak onderwijs een ambtenaar wordt toe gevoegd. I Het vakonderwijs was het ondor- werp van beschouwingen van meer dere sprekers, die allerlei opmerkin gen onderwierpen aan het oordeel dog Ministers, o. a. dat in Belgié dat on» derwijs wel goedkooper, ofschoon ruimer was, wat de Minister zou lan ten onderzoeken. Do definitieve rege, ling von vak- en technisch onderricht zou op de „aaneensluiting" moeten wachten. Het denkbeeld van een Rijksinstelling voor technisch M. O* stond den Minister wel aan. Hedenavond voortzetting. Iu den middag wordt met „Oorlog^ voortgegaan. EERSTE KAMER. De oproeping ter vergadering te gen Maandag 27 December, des avonds ten 8 1/2 ure, is thans aan de leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, erzonden. DE UAAGSCHE AFPERSERS. Meu meldt uit 's-Gravenhage aau de „Tel." De Haagsche afpersers schijnen zich weinig te bekommeren om ie wparschuwingen, door verschillende bladen tegen hen gericht. In het hart je van do residentie trachten ze te fenwoordig zelfs hun slug te slaan, ij posteeren zich voor of in de nabij heid van verschillende speediuizen en jugen de bezoekers bij het "erlaten dier inrichtingen dermate vrees aan, dat meestal aan hun wenschen be talen!- wordt voldaan. Deze chanteurs-bende schijnt wijd vertakt te zijn en moet zich ook in de heide universiteitsplaatsen, Delft ea Leiden, ophouden. Op de Prinsegracht te 's-G ra venhar ge is op no. 23 door de trawanten van den uitgeweken „chef" Politzer, de makelaar V., de vreemdelingen L. R., Ch. D. e. a. oen goh ooi naar de eischen des tijds ingerichte Haagsche filiale van de vroegere Amsterdam- sche Club de Bienfaisance gevestigd. Welnu, bij het verluten dezer in richting zijn in de luatste nachten verschillende bezoekers onder wie een dame on een heer zoodanig door de brutale geldafpersers lastig gevallen, dat drie jonge lieden twee studenten en één officier tensiotto de wijste partij kozen en de brutale, als heer gekleede chanteurs eens flink afrosten. In de buurt wordt ernstig geklaagd over het slechte politio-toe- ziciit men verzekerde echter, dat in middels een klacht bij de justitie is ingediend. Men kan niet voldoende waarschu wen tegen de vieze praktijken, die door dat nieuwe soort bandieten er op na gehouden worden. DE VOLKSTELLING. Naar aanleiding van het bericht aongaaude het verzoek van het hoofd bestuur van „de Dageraad" aan deu minister van Binnen!. Zaken, om den voLkstellers te verbieden eenigen invloed uit te oefenen op do wijze, waarop de telkaarten worden inge vuld, wat betreft het al dar» niet zich. bekennen tot oenig kerkgenootschap, meldt men, wat dienaangaande de in structie dezer tijdelijke ambtenaren zegt: „Ten aanzien van vraag 10 wordt opgemerkt, dat kinderen geacht won den te behooren tot de kerkelijke ge zindte hunner ouders of voogden, ten zij de kinderen tot eene andere ge zindte zijn toegetreden, of op de kaart is ingevuld, dat zij niet tot eene ker kelijke gezindte of tot eene vereeni ging met godsdienstig doel behooren. Behooren de ouders tot verschillen de kerkelijke gezindten, dan dient naar do kerkelijke gezindte van do kinderen ie worden gevraagd cn moet deze op de kaarten worden ingevuld. Kan dit laatste niet worden medege deeld, dan wordt de kerkelijke ge zindte van don vader geacht die van het kin dte zijn. „Moeten de tellers hij het beant woorden van vraag 10 behulpzaam zijn, zoo nemen zij daarbij de meest strikte onzijdigheid in acht." Deze laatste zin komt in de instruc tie gecursiveerd voor. Een verzoek in dit opzicht door De Dageraad" gedaan, mag dus als over bodig beschouwd worden STUMPERDJE. Dooi de Groensteeg te Zutphen reed een kar, voortgeduwd door oen zwervend echtpaar. Man en vrouw waren beiden zoo beschonken, dat ze de kar niet behoorlijk konden Iiesiu- ren, zoodat die opeens kantelde. Toen viel hun jongste kind, een stumper van een half jaar, gewikVeld in wat lompen, op de straatkeien en de men- schen die zich vader en moeder noe men, vielen eveneens. Dadelijk bomoeiden eon paar daar wonende vrouwen zi -l met liet geval. Bewogen door medel jden namen zo het kind op, en brachten het naar het politiebureau. Er werden er een paar agenten uitgezonden om de dronken zwervers naar 't bureau» te brengen waar ze hun roes kondeu uit slapen. De twee vrouwen namen het kind voorloopig mee naar huls, ver pleegden het liefderijk en voorzagen het van schoone kleertjes. Den volgenden ochtend werden man en vrouw weer vrijgelaten. Uit do ou derlijke macht over hun kinderen zijn ze reeds ontzet, maar deze zuigeling kon nog niet buiten de moeder en was hun dus gelaten. Zij kregen het stumperdje dus weer mee, en zo trok ken er mee vorder, de wereld in... BURGEMEESTER VAN LEEUWEN. Naar men verneemt, heeft de bur gemeester van Amsterdam, mr. Van Leeuwen to 's-Gravenhage een onder houd gehad met don Minister van Binnenlandsche Zaken

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5