HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN i;HUiLLibfON Mary's strijd voor Vrouwenkiesrecht. Buitenlandse!] Overzicht DIN8DAG 21 DECEMBER 190® den, die het leger en de vloot sterk zal maken en gaat werken voor ware eenheid en samenhang tuaschen de deelen van het Brltsche Rijk, een een heid en samenhang die, naar Lord Mllner dezer dagen in een rede zeide, noodig zijn, wil het rijk aan zijn machtige vijanden het hoofd bieden." Tegenover die verwachtingen van de „Observer" en andere unionisti sche bladen, staat de stoutmoedige verzekering van liberal 3 bladen en sprekers, dat het land stellig en gewis de regeering in staat zal stellen, het Hoogerhuts op zijn plaats te zetten en de beginselen van de begrooting toe Over een maand hebben de kiezers aan dé stembus gesproken en zullen we weten, wie gelijk heeft Hoe groot zal de meerderheid der winnende partij zijn? Dat deze tel kens w'sselt en finaal omslaat, leert ons de statistiek van de meerderheid der regeeringspartij siuds de kieswet van 1832. 1832 een meerderheid van 300 libe ralen, 1835Idem van 108 lib., 1837 idem van 40 lib., 1841Idem van 79 conservatievee. 1847 idem van 2 lib., 1852idem van 8 couserv., 1857 idem van 92 lib., 1859idem van 40 lib., 1865 idem van GO lib., 1868 idem van 100 lib-, 1874idem van 52 conserv., 1880: Idem van 176 lib., 1885: id. van 120 lib., 1886: id van 118 unionisten, 1892: id. van 40 lib., 1895: id. van 152 unionisten, 1900idem van 134 unio nisten, 1903 idem van 356 lib. Opgemerkt zij dat de conservatieve partij zich in 1886 met de unionisti sche'partij vereenigde (door de quaes, tie van een Home Rule voor Ierland) en sinds dien één bleef. DE OOSTENRIJKSCHE KAMER en ook het Heerenhuls hebben de wij ziging van het ontwerp van 't regle ment van orde goedgekeurd. De voorzitter zal in het vervolg ge machtigd zijn een afgevaardigde we gens wederspannlgheid tegen den voorzitter voor een tot drie zittingen uit te sluiten. De betrokken afgevaar digde kan echter beroep aanteekenen tegen het uitslultingsbevel van den voorzitter. De jongste zitting van het Huls had 86 uren achtereen geduurd, dank zij dé obstructie-trucs. En nu klaagt men nog over onze Haagsche hearen DE OORLOG IN MAROKKO schijnt geheel geëindigd te zijnwe hooren althans niet meer over nieu we gevechten. Wel over oude De Madridsche correspondent van de „Frankf. Zeitung" meldt Don 27en Juli werd een officieel te legram openbaar gemaakt, luidende: De Spaansche verliezen (n.l. in den grooten slag bij do Gourougou. waarin generaal Pintos sneuvelde) bedragen, doodeu en gewonden te za- men, ruirn 200 man. Twee dagen lator publiceerde de re geering deze nota De minister van oorlog heeft, na vernomen te hebben, dat onze verlie zen volgens geruchten op 7.00 man ge schat worden, telcgraphisch om in lichtingen te Mei'11a gevraagd. Generaal Marinas heeft terugge seind: de verliezen bedragen onge veer 300 man. Thans, 17 December, wordt ambte lijk bericht, dat de verliezen op 27 Juli 1046 man bedragen hebben. EEN GROOTE BRAND TE LONDEN. Er is gistermiddag, tengevolge van het vlam vatten der decoratiën, brand uitgebroken in de groote magazijnen van Ardiug en Hobbs, te Clapham, waar een zeer talrijke menigte bezig was Kersunisinkoopeu te doen. Het geheele blok huizen is vern'eld. Voor zoover bekend U. zijn drie personen om het leven gekomen, een groot aantal anderen werden ge kwetst, doordat zij uit de bovenste vensters sprongen. Minister Burns, die in de buurt woont, trachtte met een postzak over het hoofd, binnen te komen, teneinde hulp te bieden, maar werd daarin verhinderd door het instorten van den gevel. Hij had nog juist den tijd zich te redden door snel achteruit te sprin gen. Stadsnieuws PERSONEELE BELASTING. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de op den 16en December j.l. executoir verklaarde kohieren Nas. 21 en 22, op de perso- neele belasting dezer gemeente, dienst 1909, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand ateld. Worden de Ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. HINDERWET. B. en W. doen weten, dat aan L. Schoorl voor oenen proeftijd van één jaar vergunning Is verleend tot op richting van eene zuiver ingsinrich- ting van niet-vluchtige minerale vet ten, waarbij als beweegkracht een staande stoomketel \-an 10 vierk M. verwarmend oppervlak met stoom machine van 5 P.K. zal worden gebe zigd op het terrein tuaschen de Regu liersstraat en de Werf Conrad, Kad. Sectie G, No. 1211. IS DE STAAT EEN PRACTISCH VERZEKERAAR? MeJ. Mary J. Fieischmann zendt ons een ay'.ikel. waarin „Dixi" een vergelijking maakt tuaschen de wijze waarop de staat zijn ambtena ren verzekert en de manier waarop particuliere maatschappijen te werk gaan. Do ongehuwde Staatsambte naren moeten meebetalen aan de we duwen- en weezeupensioen. Sterft de vrouw vóór den man, dan ls het ge storte geld voor hem verlotren. Zijn man en vrouw zeer lang in léven ge bleven, zoodat na overlijden van den eerste k priori reeds gezegd kan wor den, dat ook de laatste niet lang meer zal leven, in de wijze van uitkeering komt geen verandering. Ook in geval len, waarin men yeel meer zou heb ben aan de onmiddellijke uitkeering van een klein kapitaaltje, moet men zich tevreden stellen met de rente daarvan. De particuliere maatschap pijen daarentegen doen alles, om al deze nadeelen te ontgaan, en den verzekeringsvorm voor het publiek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Bij al onze groote maatschappijen bestaat b.v. een tarief, waarbij de uitkeering verzekerd wordt van een kapitaal na een vooraf bepaald aan tal jaren met de bepaling, dat bij vroeger overlijden van den ver^^kerde dé premiebetaling eindigt en daa.ren- tegen tot aan de uitkeering een jaar- lljksche rente groot 10 van het ver zekerde kapitaal wordt toegekend, waarna de uitkeering tear slotte on verminderd volgt. Desgewenscht kan men voor het uit gekeerde kapitaal weer een levens lange lijfrente koopen. „Dixl" komt tot de conclusie, dat de Staat een verouderd, onwetenschappelijk sya- Meem blijft aanhangen, en haar ééni- ge verzekeringsvorm blijft opdrin gen aan mannen, van wier gezond oordeel een gansch andere keus zou worden verwacht. Militaire Zaken. Het onderzoek ter verkrijgiug van een bewijs van voorgeoefeudheid en van een bewijs voor eene oventuoele verbintenis bij het Reserve-kader der 'nfanterie, vesting-artillerie of gen e, voor de lotelingen van de lichting 1910 zal plaats hebben te Haarlem op 7 en 8 Januari a.s. in de iufantario- kazerne Koudenhorn, aauvaugende telkens om 9 uur v.m.. voor wat de gemeente Haarlem betreft op 7 en voor wat de buitengemeenten betreft op 8 Januari a.s. Door den regiuienis-couimaiuiant alhier is bepaald, dat aan de mili ciens der najaarsploeg 1909 op 25 en 2b December eu op 1 en 2 Januari verlof kan worden verleend, rlesge- wenscht met vergunning den 27sten December en deu 3deu Januari met de eerste gelegenheid terug to keereu, en dat aan do overige militairen ver lof kan worden verleend van 25 De cember tot en met 2 Januari in dier voege, dat steeds moet kunnen wor den beschiKt over het aantal militai ren, dat als minimum is bepaald bij dergelijke voorkomende gevallen. POSTDDIVEN-VEREENIGING DE SNELPOST. In de laatste vergadering van bo vengenoemde vereeniging werd het bestuur aldus samengesteld: A. de Rooi, voorzitter; G. L. Kleij, secreta ris; W. v. Hoorik, penningmeester, en J. Klumper, commissaris. TEYLER-PRIJSVRAAG. Directeuren van Teyler's Stichting en de Leden van Teyler's Tweede Ge nootschap hebben besloten voor hot jaar 1910 de volgende prijsvraag uit te schrijven: ,,Een niet te omvangrijk, doch de gelijk en wat den inhoud betreft vol ledig geschrift over de dames Wolff en Deken, waarin de verspreid ligv gende gegevens omtrent haar en haar werk oordeelkundig worden verza meld en mede rnet het oog op de bin nen- en buitenlandsche letterkunde van haar tijd, vereenigd worden tot een welgeschreven boek. Bestuurders achten het wenscholijk dat een boek, als het bovengenoemde, verschijnt». De schrijfsters, dio thans nog gelezen worden, zijn hot waard. De beschaafde lezer Is er mee ge diend. Thans liggen allerlei weten», waardigheden omtrent haar en haar werk verspreid, die gevoegd bij hot meer algemeen en van ouds bekende en misschien vermeerderd met eon nieuwe vondst, wel verdienen in een afzonderlijk werk te worden behan deld tn vereenigd. Uit den aard dor zaak zal bij de beoordeeling zich de oisch laten gelden, dat het geschrift met talent uitgevoerd een fraai boek werk worde, ook zelf niet zonder let terkundige waarde, en daarmede een monument, genoemde schrijfsters waardig. De prijs voor liet best en voldoend antwoord bestaat in een gouden eore- penning, op don stempel des Genoot- achaps geslagen, ter innerlijke waar de van f 400. De antwoorden moeten worden In gezonden vóór of op 1 April 1911, op dat zij voor 1 Mei 1912 kunnen boootr-' deeld worden. Personalia. Niet de heer J. van Merlcn, doch de heer J. van Marie was Vrijdag 25' jaar aan de Centrale Werkplaats werkzaam. Koloniaal Muse um, Naar het Hbld. uit zeer goede bron verneemt, heeft de commissie van be heer van het Koloniaal Museum in begin6eL besloten de werkwijze van 't Museum zooveel mogelijk te bestendi gen in de jfichting aangegeven en met zulk uitnemende uitkomsten gevolgd door den betreurden directeur wijlen^ dr. Greshoff, en mitsdien, voor eonen hem waardigen opvolger bij voorkeur, het oog te vestigen op mannen van natuurwetenschappelijke vorming en tevens bekend met de toestuudeu in. ons Koloniaal gebied. Derhalve zal men waarschijnlijk tot geene benoeming overgaan, alvo rens ook in de kolonie woonachtigen, die voor het directeurschap Lu aan merking zouden wenschen te komen, gelegenheid zullen gehad hebben zich daarvoor aan te melden. Rubriek voor Vragen Geubounecrden hebben liet voorreek vragen op verschillend gebied, rnita voor beantwoording vatbaar, ii. te zeudeu bij d« Bedactie vau Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53 Aiie antwoorden, worden geheel kosteiooa gegeven eu, oor zooveel mogelijk is, den dag ua de iuzeuding Aauvnigeu, die niet volledig uuain co woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandaenigescbonken. VRAAG. W anneer een commen saal, tot verlichting van de kostjuf- frouw, zich een bed heeft aangeschaft, wie moet dat tegen brandschade ver zekeren ANTWOORD. Men kan dat op tweeërlei wijze doen. De commensaal kan zijn bed zelf verzekeren. De juf frouw kan ook den gaheelen inboedel verzekeren, onder uitdrukkelijke ver klaring, dat daaronder het aan haar commensaal toebehoorencte begrepen is. Die man Iw-eft zijn kloeren enz. toch ook. VRAAG. Wanneer mijn man rnet nog drie personen voor iemand borg is geweest, en mijl man is overle den en die persoor. an niet betalen, ben ik als weduwa nu verplicht den borgtocht over te nemen, of lieb ik daar niets mede te maken ANTWOORD. - Do borgtocht gaat over op de erfgenamen. De gezamen lijke erfgenamen, b.v. u on de kinde ren of wie anders erfgenamen van uw man zijn geweest, zijn v.oör zijn aandeel iu den borvtócht verbonden. No. 1056. Da SollsteawedstrUd In bet Brongebouw. Zondag ls het concours voor solo zang In het Brongebouw afgeloopen cu dieaizelfden avond nog heeft de jury haar aanteekeningen vergeleken en uitspraak gedaan. Daaruit blijkt, dat er over de hoofdvragen eenstem migheid heeft geheerscht, die trou wens bovendien hieruit volgt, dat bij na al de bekroningen met aJgemeene stemmen zijn verleend. Ik geloof te mogen zeggen, dat de wedstrijd in alle opzichten is ge slaagd. Er waren er wel, die een hard hoofd hadden in do vraag, of de leden van het Brongebouw er plelzier In zouden hebben, binnen eon paar maanden tijds zes maal ter concert zaal op te trekken, om daar eoli te hooren voordragen door menschen, dia mot de beste bedoelingen van de .wereld bezield toch altijd dilettan ten waren en bloven. Wie daaraan twijfelde, heeft zich ïn het publiek vergist. Niet eenmaal hebben de heldinnen en helden, die uit allo hoeken van hot land naar Haarlem kwamen om zich te laten hooren, voor oen halfgevulde zaal be hoeven te zingen. Telkens kwam het publiek toegestroomd en het zou mij niet verwonderen, of de nieuwigheid, door de directie van het Brongebouw uitgevonden, zal ln den lande navol ging vinden. Ik sprak daar van heldinnen eu helden. Zeker, ar is voor velen moed noodig geweest om het er op to wagen. Menigeen wist, dat hij of zij niet al leen de Jury en het publiek te win nen, maar ook zichzelf te overwinnen had. Ik heb ze wel zien zitten op de voorste stoelenrij, bleek en uitgestre ken, met een gezicht, waar geen lach je op te krijgen was, in angstige af wachting van het oogetiblik, dat zij zouden moeten optreden. De heer Van Gasteren kon gemakkelijk met onver- sl oorbare kalmte de namen ©n woon plaatsen van wie daar optreden ging, aankondigen naast hem moet onder wijl menig hart gebonsd hebben. Hij Icon na de mededeelIng gaan, voor wie zingen zou kwam het benauwd© oogenblik pas aan, dat pijnlijke mo ment, wanneer de pianist de inlei ding speelt en je weet, dat aanstonds zal moeten worden Ingezet. Zal het gaan, zal 't niet gaan zou ik bij stem wezen, zal mijn hooge noot er good uitkomen, de triller behoorlijk slagen Zal ik in elk geval geen mal figuur maken Dait laatste was do groote zorg. Die overweging moet menigeen weerhou den hebben om zich voor mededin ging op te geven. Hoewel 55 inschrij vingen lang niet gering mogen wor den geacht, uit Haarlem en omstre ken had ik meer deelneming ver wacht. Waar bleven al die talenten uit onze liedertafels Eigenaardig is het wel, dat meer malen de mate van zelfvertrouwen, waarmee werd opgetreden, niet in overeenstemming was met do quali- teit van wat er ten gehoore werd ge bracht. Het is wel voorgekomen, dat de pretentie de praestatie overtrof. En hiermee kom ik tot een opmerking, waartoe het concours in zijn geheei aanleiding geeft, namelijk, dat ver schillende deelnemers zich niet recht rekenschap hebben gegeven van hun kunnen en evenmin van de eischen, waaraan zij zouden hebben te vol doen. Heelwat anders is het, thuis bij de piano met een accompagnateur, die den zanger kent, vooral in zijn zwakheden kent, een lied voor het vaderland weg een kring van belang stellende familieleden en vrienden toe te zingen, dan in een zaal, voor een gehoor, van critisoh gestemde menschen en een drietal nog criti- scher juryleden, recht te doen weder varen aan rhylhuie en maat, aan oordracht en karakter, om voor het i) De opgewonden spreekster met hare drukke gebaren, gloeiende wangen en schitterende oogen had door hare meesleepende redevoering haar ge hoor geheel voor de zaak gewonnen. Toen zij dan ook vrijwilligsters op riep om in de eerstvolgende vergade ring voor vrouwenkiesrecht op te ko men, stond Mary EiLbeek, eer ze hei zelf recht wist, naast de spreekster op de verhooging. Een storm van bij val begroette haar en de ander© meis jes. Allen, twaalf in getal, sommigen bleek, anderen met gloeiende wangen, schuren met opwinding do spreek ster co hand. Mary was geheel buiten zich zelf piet eenige wat tot haar drong was, uat liet heerlijk zou zijn voor de rech- [ten der vrouw te strijden ten tweede, dat aller oogen in do zaal op haar gericht waren. Plotseling bemerkte fcij, dat een kleine vrouw van middel baren leeftijd haar reeds ten tweeden fa ale naar naam en adres vroeg. De oogenblik nog maar niet eens van stemrnateriaal te spreken. Een van de eigenschappen, waar aan verschillende uitvoerenden leden, was het langzame tempo. Nog op den laats ten avond heeft eon van do bari tons met een mooi geluld een •-oor- dracht gegeven, zóó uitgerekt, det de toehoorders er saai onder werden en het karakter van het lied totaal ver loren ging. Wij hebben ons tijdens den wedstrijd van persoonlijke critiek onthouden en vinden, nu hij afgeloo pen Ls, geen aanleiding om daaraan nog te beginnen, maar gezegd mag toch wel worden, dat menigeen beter figuur sou hebben gemaakt, wanneer hij of zij er wat meer schot achter had gezet» Er ls bij dilettanten te groote neiging tot mooi doen, tot kweelen zou Ik haast zeggen, ze luis teren met zooveel genoegen naar den klank van hun noten, dat ze haast vergeten, dat er nog meer komen. Het la niet cm waarschijnlijk, dat juist daaruit het langzame tempo kan wor den verklaard. Dat or in dezen wedstrijd zoo wei nig Nederlandsche liederen zijn ge zongen, is in dit blad al meer opge merkt. Niet eens altijd stond de voor dracht van deze composities hooger dan die van de buitenlandsche. Een musicus, die waarlijk niet verdacht kan worden van gebrek aan belang stelling ln de Nederlandsche toon kunst, heeft mij gezegd, dat hij zich over het een noch over het ander ver wonderde. „Er is", zei hij, „veel meer noodig, ora een Nederlandsch lied goed weer te geven, dan een succesje te be halen met een Duitsch lied". Een andere zaak is de uitspraak. We 1 tobben vele talen geboord Ne derlandsch, Fransch, Duitsch, Latijn, Itallaansch en op den laatsten avond zelfs Engelsch. Meermalen bleek, dat de zangeres of zanger werk had ge maakt van den tekst en de woorden met loffelijke uitspraak deed hooren. Maar het kwam ook wel voor, dat er een school-Fransohje voor den dag kwam om van te beven en wanneer een zanger herhaaldelijk slordig weg m het woord s c h 1 a f e n doet alsof de ch er rnaar voor de fraaiigheid staat, dan vraag je den braven man in stilte af „wanneer je geen vreem de talen hebt geleerd, zing dan liever je moedertaal 1" Dan de keus van de nummers. Het klinkt misschien dom, om te vragen of iemand zelf weet, dat hij of zij een kalm of een opbruisend temperament heeft. Natuurlijk, zal men zeggen, maar zoo heei natuurlijk schijnt dat toch niet te wezen. Hoe is het anders te verklaren, dat menschen van uiterst bedaarde manieren hartstoch telijke liefdesliederen komen voordra gen en daar zooals van zelf spreekt niets van terecht brengen. Vreemd is het en onverklaarbaar. Dan be grijp ik waarlijk nog beter den zan ger, die blijkbaar had ingezien, dat het den moesten aan kracht van uit drukking ontbreekt, maar die nu on gelukkigerwijs aan deu anderen kant van de overdrijving terecht was ge komen en een nadruk op sommige woorden legde, die de menschen scha teren deed. Ten slotte stonden in zoover da mededingers niet geheel gelijk, om dat de een zijn eigen accompagnateur had meegebracht, de ander begeleid werd door een pianist, met wien hij óf nooit óf een enkelen keer had gere peteerd. Aan den pianist is dat niet te wijten, hij had inderdaad genoeg te doen met de diverse muziek, die hem pardoes voor den neus werd ge zet. Maar het kan overweging ver dienen te bepalen, dat een volgenden keer ieder zijn eigen begeleider mee brengt. liet geheel kan daardooi slechts winnen. Ik hoop niet, dat deze opmerkingen zullen worden beschouwd als vitterij, ze hebben alleen ten doel hij te dra gen tot verbetering van liet gehalie van een tweeden, soortgelijken wed- kleine dame deelde haar daarop me de, wat er den volgenden dag van haar verlandg werd. Mary had een klein fortuin, zoodat zij onafhankelijker was dan de mees te meisjes van haar leeftijd. Boven dien woonde ze heel alleen met een ouden ongetrouwden oom, wiens ge dachten te zeer door zijn eigen ge zondheidstoestand en alles wat daar mee samenhing in beslag werden ge nomen, dan dat hij veel aandacht aan het meisje had kunnen wijden. Den volgenden morgen deelde Mary hem aan het ontbijt mede, wat ze van plan was te doen, terwijl hij bezig was de pap te verorberen, waaruit zijn ontbijt geregeld bestond. Ziet u, oom, besloot zij met een trilling in haar stem, half van opgewondenheid, het kan heel goed gebeuren, dat ik in hechtenis geno men word. Haar oom was nu werkelijk een en al gehoor. In dat geval, zei hij, moet je vooral goed opletten, welken in vloed het voedsel in de gevangenis op je gezondheidstoestand heeft. Ik heb meer dan eens gehoord, dat het diëet soms uitstekend kan werken, vooral voor jicht. Ik heb geen jicht, merkte Mary eenigszins scherp op. Jammer genoeg, antwoordde haar oom. Maar denk er om, aan de meiden te zeggen, dat ze maar strijd, die naar ik hoop niet Achter wege blijven zal. Want al is er veel aardigs en goeds op dit concours ge geven (de jury was over het algemeen zeer tevreden), het kan natuurlijk al tijd nog beter 1 J. C. FV NA 'T OVERLIJDEN VAN KONING LEOPOLD gebeuren er eigenaardige dingen I De Koning wüde 's morgens heel vroeg, om zeven uur, begraven worden men zal hem in volle staatsie op het mid daguur ter aarde brengen. De Ko ning liet als laatsten wil kennen, dat alleen baron Goffinel zijn papieren ln handen krijgen zoubaron Goffi- net krijgt verbod, de papleren aan te raken. Prinses Louise zou, naar ko ninklijken wil, de grens niet over schrijden de aanstaande konlr Al bert schenkt haar al hare re htsn als Belgische prinses terug en las- zo door een eeregeleide aan de grens af halen. Leopold II laat aan zijn doch ters niets over dan het erfdeel, de 15 millioen, yan zijn ouders de prinses sen, en meer bepaald Louise, laten zegels leggen op de Fransche kastee- ten door haar yader en mevrouw Vaughan bewoond, schatten het va derlijk fortuin op 114 millioen, alle giften afgerekend, en e'schen dat die millioenen terug worden gevonden. Prinses Louise is gisteravond te Brussel aangekomen en daar door do autoriteiten zeer beleefd ontvangen en door de nieuwsgierigen hartelijk toegejuicht. Barones Vaughan is onverwacht naar Parijs vertrokken. Ze weigerde evenwel aan de journalisten eenige inlichting te geven over haar plan nen. Daar de begrafenis eerst Woens dagmiddag is, heeft ze nog overvloe dig tijd, om weer naar Brussel terug te koeren, als 't althans haar bedoe ling is bij deze plechtigheid tegen woordig te zijn. De Fransche pers smult aan de nieu. we sensatie. Madame Steinheil heeft moeten wijken voor barones Vaughan. De redacteurs beijveren zich, om de meeste bijzonderheden over den le vensloop van deze dame mee te deelen. Wij zullen dit voorbeeld niet volgen I DE STRIJD TUSSCHEN 'T FRANSCH EN T VLAAMSCH. Is ook weer op den voorgrond getre den. Het „Handelsblad van Antwerpen" dringt er op aan, dat de nieuwe Ko ning der Belgen den eed, zoowel in 't Vlaamsch als ln het Fransch zal af leggen. Het blad wijst er op, dat se dert de troonsbeklimming van Leo pold II, de toestand in het land ten opzichte van da talen geheei en al veranderd is, dut prins Albert uitste kend Vlaamsch spreekt, zich op zijn reis door Zuid-Afrika bij voorkeur van die taai bediende en hoopt der halve, dat hij in de gewichtigste om standigheid van zijn leven, belde ta len op gelijken voet zal behandelen. „Aldus zal hij bewijzen", zoo vervolgt het blad, „de vorst van alle Belgen, Walen en Vlamingen te willen zijn en doen zien, dat, in het hart van hunnen koning, belden gelijke gene genheid ontmoeten, zooals de wet hun gelijken rechten toekent. Het Vlaamsche volk houdt van ko ning Albertmen heeft niet alleen achting voor zijn persoon en eerbied voor zijn karakter, maar men heeft hem lief om zijn eenvoud en zijn moed. De erkenning onzer taal op den troon, in het bijwezen der vertegen woordigers van de mogendheden, zou ongetwijfeld de verknochtheid der Vlamingen voor den vorst nog doen toenemen." OVER DEN VERKIEZINGSSTRIJD IN ENGELAND, is *t nieuws weer schaars. Nog altijd is er onzekerheid over de vraagwie zal 't winnen Mag men de unionistische „Obser ver" gelooven, dan staan de kansen van de tegenstanders der regeering, dus van de tariefhervormers, er goed voor. „De liberalen zijn zoo wordt betoogd te hard van stal geloopen. Hun voornaamste sprekers hebben 't krijgslied tegen het Hoogerhuis te hoog ingezet, en nu zakt het koor merkbaar. De opwinding in de libe rale en socialistische gelederen neemt af. De unionisten zijn wat la ter en kalmer begonnen, maar hun geestdrift stijgt tot de verkiezing er is, en dan zal het land de meerder heid bezorgen aan de partij, die de grondwet in bescherming zal aanwak keren, die Home Rule en ontwrich ting van het koninkrijk zal verhoe- naar bed gaan, want ik kom zelf ook laat thuis vanavond. Mary dacht bij ziclizelf, dat hij erg harteloos was. Spoedig daarop ging hij heen. om don trein naar de city niet te missen. De meid kwam binnen om het ontbijt weg te ruimen. Mary dacht er aan dat het, wegens haar mogelijke afwezigheid van eeni ge weken, als ze namelijk gearres teerd werd, beter was de huishouding zooveel mogelijk te regelen. Daarom vertelde ze aan het ver baasde meisje, dat ze dien avond naar een meeting zou gaan, om kiesrecht voor de vrouw te eischen. En waarschijnlijk zal ik de ge vangenis wel in moeten, voegde ze er opgewonden aan toe. Dan zou ik het maar liever niet doen, merkte Jane op. Maar het is voor het vrouwen kiesrecht, riep Mary uit Zie je niet in, hoe belangrijk het voor ons vrouwen zou zijn, om kiesrecht to hebben Jane scheen niet diep doordrongen te zijn van het gewicht der zaak, zoo dat Mary haar er ook maar niet verder van trachtte te overtuigen, en de noodige schikkingen ging maken voor haar mogelijke afwezigheid. Het gevoel van neerslachtigheid, dat haar door het gemis aan sympa thie van de zijde van haar oom en Jane's onverschilligheid had bekro pen, verdween langzamerhand. Ze voelde zich nu heldin en martelares. Tegen den avond trok ze, zooals men haar had aangeraden, wat oude plun je aan, en ging zich aanmelden te Trafalgar Square, waar de spreekster van den vorigen dag haar hartelijk welkom heette. De meeting zou om acht uur beginnen en daar de opkomst groot zou wezen, was het zaak bijtijds present te zijn. De voornaamste spre ker van dien avond zou lord Kenton zijn, die belangrijke mededeelingen zou doen aangaande financieel© aan gelegenheden. Als wij hem telkens op het juiste oogenblik in de rede vallen. zeide de spreekster van den vorlgeu dag, tot de twaalf meisjes, hebben we de kans, dat hij geheel in de war ge raakt en niemand hem meer kan vol gen. Ik geloof, dat sedert al den tijd. dat onze vereeniging voor het vrou wenkiesrecht strijdt, onze kansen aog nooit zoo goed gestaan hebben. Het twaalftal juichte haar toe spraak zwakjes toe een roodharig meisje zei, dat het een roemrijke avond zou worden en de anderen trachtten evenzoo te denken. In ieder geval, dacht Mary, moeten vrouwen kies recht hebben en ik wil er ook voor strijden. Ik wil I Daarop, gingen siJ gezamenlijk thee drinken in een naburig restaurant, waar de leden van do „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" reductie had den. De thee was goed en terwijl de meisjes van den opwekkenden drank genoten, gaf de spreekster van den vorigen dag haar nog vele nuttige wenken voor het geval, dat zij in hechtenis werden genomen, wenken, die zij uit eigen ondervinding putte, daar ze zelve reeds drie keer veroor deeld was. Ten slotte werd het tijd ent naar de meeting te gaan en ze gingeai op eg, er voor zorgend, dat ze niet tegel:jk kwamen, om geen opzien te wekken. Daar alleen zij, die van een toegangs kaart voorzien waren, toegang had den en de meisjes allen een kaart had den, had Mary geen moeite bij liet passeeren der eonlróle. Alleen meen- 1o ze, dat de man. die de kaarten in ontvangst nam, haar wantrouwend opnam, maar een jonge man, blijk baar met het löezicht belast, kwam op haar toe eu wees haar den weg. Mary volgde hem en merkte op, dat hij haar tersluiks gadesloeg, en v. begon tot het inzicht te komen, dat het beter was geweest, als ze maar niet gegaan was. Met of zonder toe gangskaart, jonge meisjes stonden dien avond aan ernstige verdenking bloot. Ziet ge, merkte de j'onge man op, we moeten oppassen vanavond, we hebben gehoord, dat men de mee ting wil storen. Och, waarlijk, zeide Mary, ter- wifl z© onschuldig trachtte te kiiltaru maar tot in den hal-» loosde. Ja, zei de jonge man, we hebben onze maatregelen genomen ieder, die den spreker mterrompeert, werpen we plotseling een zak over het hoofd. Mood bedacht, zei Mary vol bewondering en zij zette zich neer op een stoel en keek rond in de ruime zaal, die stampvol wus. Slechts hier eu daar ontdekte zij een vrquw tus- schen de vele mannelijke toehoor ders. De meeting kon nu ietier oogenblik beginnen. De jonge man kwam vlak naast Mary zitten en liet haar lachend een grooten linnen zak zien. Dien gooi ik onmiddellijk over het hoofd der dame, die durft te in- terrompeoren, en leid kar dan zoo naar buiten. De zak is tot op de helft gevull met roet. Eenig zei Mary, zoo logisch, ziet ge. Vrouwen moesten geen stem recht hebben, want als zij er om vra gen, stoppen wij haar hoofd in een zak. Een prachtig syllogisme, ein digde zij met een air van diepe be wondering. Mannen ziin toch bij zonder logisch in hun redeneer ingen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5