Uit de Onutrekea Sport om Wedstrijden Rechtszaken Land en Tuinbouw Financieele berichten HEEMSTEDE. Uitvinding. Men meldt ons: De heer Wildschut, rijwielhersteller en kachelsmid aan de Glip alhier, heeft uitgevonden een slijp- en zaagmachine die door hand en voetbeweging in werking wordt ge bracht, zonder dat hiervoor veel kracht wordJt vereischt; de steen maakt ongeveer 2000 wentelingen per minuut, om de as. Woensdagavond a.e. zal alhier ln net lokaal voor Chr. Belangen door de kinderen van de Bijzondere Pro test an tsche school het Kerstfeest wor den gevierd. BENNEBROEK. Wegens het snel afrijden van een disselwagen van de schuinte bij de z.g. „Centenbrug" geraakte dit voer tuig in hotsing met een hroodkar, toebehoorer.de aan den heer Alewijn, uit Haarlem. De as van de hroodkar werd geheel verbogen, zoodat de ei genaar hierdoor belangrijke schade leed. ÏJMUIDEN. ARBEIDSBEURS VOOR HET VIS- SCHERSBEDRIJF. Men schrijft ons Als gevolg van de staking van het stoomtrawler-personeel is sedert 15 dezer alhier opgericht een arbeids beurs voor het visscherij bedrijf, voorioopig alleen voor de Noordzee- visscherij. Deze instelling s in bet leven geroepen door de verceniging van reeders, waarvan een der leden, de heer F. P. Vermeulen, tot direc teur Is benoemd. Do beurs werkt met een boekjes- stelsel, zooals dat bij de veemen te Amsterdam het geval is, en omvat machinisten, stuurlieden, koks en matrozen. Van de thans varenden is niemand verplicht een boekje te nemen, doch iedere nieuweling of hij, die van ree. de-rij wil veranderen, moet een hoekje hebben. Reeds hebben de hem omra gen van een 20-ial trawlers behou dens een enkele uitzondering, zich hij de beurs oui een boekje gemeld. Art. 4 van het reglement luidt al dus: „Klachten omtrent vermeende onrechtvaardige behandeling van den werknemer door den werkgever of diens gemachtigden, zullen door den directeur der arbeidsbeurs worden onderzocht, echter niet dan nadat ge bleken is, dat de betrokkene zich daar mede eerst tot den bedoelden werkge ver zelf gewend heeft. De directeur der arbeidsbeurs zal zorgdragen, dat den rechthebbende recht geschiedt, waartoe de aangesloten werkgevers zich hebben verbonden." Het kantoor Ls gevestigd aan de Zu'dzijde van de Visschershaven. De gemengde zangvereeniging „Crescendo" en „IJmuidens mannen- Koor" gaven Zaterdagavond in ver- ecniging een uitvoering in de zaal van hotel Nieuwe Willem Barendz. Voor concerten is deze zaal niet bij zonder geschikt, omdat de acoustiek te wenschen overlaat. Crescendo is gevormd uit de ontbon. den dameszangvereenigingen „Cae- ciiia" en „Heinze". Toch was 't aan tal zangers nog klein. Directeur was do heer iN. Gonlag. Wat evenwei aan quiuiLiteit ontbrak, werd voor een gioot uoöi vergoed door de qualiteit. Er werd mooi gezongen. Ook de twee sopraansolo's uit de „Lentonachts- fuiitasie' werden door de dumes Klein en Haak zeer verdienstelijk uitge- voeru. liij het mannenkoor domineerde ecu der tenoren, met een keelgeluid, waardoor de zang- leed. De clou van het concert was de medewerk-ng van den heer Langen- dijk, die met zijn zangnummers veel succes had. Over het geheel was het oen gucd geslaagd coucert. VHaUlCliiOUti HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder, die geduren de een tiental dagen wegens ver koudheid haai- paleis heeft gehouden, is gisteren weder voor het eerst uit gereden. II. M. vertrekt Vrijdag te holi éen 's middags naar Het Loo en keert Maandagavond laat den 27ste iy de residentie terug. TWEEDE KAMER. Gistermiddag weid de behandeling van „Oorlog" voortgezet. En het zou een taaie en saaie zhting zijn geweest hudue niet de appodictische toon en de onvolmaakte wijze waarop de heer Duymaer van Twist spreekt, nu en dan tot vroolij.kheid aanleiding ge geven. Want het wordt hopeloos eentonig om, telken jare en dan d-oor een gan- scha reeks sprekers, bij elke begroo ting, dezelfde onderwerpen met on verstoorbare kalmte te hooren herha len. Het best wordt dan ook van deze vergadering verslag gedaan in tele gramstijl. De heer Tea- Laan: de minister is op ende op een militarist; hij wekte verbittering dooi- een lange herha lingsoefening; blijvend gedeelte dient tot niemendal; do begrooting is 1 1/2 mil Lice n hooger. Waarom worden de viermaanders afgeschaft? Wat zal de kustverdediging kosten? Het leger is een kLasseiustrument; de rechtsposi tie in het leger was onzeker. Wat kwaad deden de onderofIiciersbon- den? Lotsverbetering s. v. p. voor een heele boel categorieën! Do heer Duymaer van Twist: hoopt /dat Min. niet zal ingaan op do denk beelden van den heer Thomson; leuze •„volksleger" ls misleidend; enquête baar leger-uitgaven gewenscht; hoo- jge-r salarissen voor de officieren; ca- bitulantenstelsel ls prachtig; toelating jtot de universiteiten na de vervulling (van den dienstplicht; sympathie voor Jnilitaire vereeni gingen ls achteruit gegaan; haar drukkerij werkt voor particulieren en doet concurrentie aan de particuliere nijverheid; minister Sahron had gelijk met kolonel Roest van Limburg geen machtsmisbruik te verwijten; Zondagsheiliging geen spcctfeesten met mil. muziek op Zon dag! De heer Eland: acht zonder groot© kosten contingent en blijvend gedeel te te verbeteren; miliciens zijn niet naar be hooren over het land ver deeld; nieuwe kazernes moesten cen trale verwarming hebben en eleo- triscb licht. Basta! In de avondvergadering bespa-aken eenige leden (men ging met Binnen- landsche zaken voort) de sObsidiee- ring der handelsscholen. De Minister antwoordde dat hij voor het verlee- ncn der Rijkssubsidie aan gemeente lijke of bijzondere handels- en vak scholen den eisch moest blijven ver binden van provinciale en (of) ge meentelijke subsidie. Dien eisch kan de Min. niet lotsla-ten al gaf dat voor sommige scholen moeilijkheden. Opmerking verdient, dat bij dit de bat de heer Lehman stond tegenover den heer Ter Laan, die aan het ver kenen van subsidie de voorwaarde wilde verbonden zien, dat de steno grafie als leervak naar één stelsel zou worden beoefend. De heer Van Asch van Wijck kwam op tegen de ongeordende wijze waar op iedereen dii© maar een diploma machtig wordt, zich als heilgymnast of masseur kan vestigen.- Oprichting van goede vakscholen was noodzake lijk. En een staatsexamen. Dr. Bos bepleitte vakscholen in het algemeen als middel tot verheffing van de nij verheid, in al haar vertakkingen. Maar de vakschool moest in verband staan met de betrokken nijverheid zelve, patroons of werklieden. In dit verband noemde spr. de oprichting van een Rijksschool voor de schoen- indirustrie en leerlooierij te Waalwijk een verkeerd precedent. Men moest voor deze soort van scholen het par ticulier initiatief in vakkringen aan het werk laten, om der wille van de noodzakelijke nauwe aanraking tus schen school en industrie. Van deze school een rijksinstelling maken, wa re daar als eerste leervak invoeren het „riemen snijden van een ander mans leer." De heer Bos stelde dus voor om den post te veranderen in een „subsidie" van een gelijk bedrag als door de Reg. gevraagd voor de oprichting eener rijksschool, nl. f 10.000, ten einde over het beginsel to beslissen. Een zoodanige post echter, meende de afgevaardigde van Waalwijk, de heer Loeff, zou weinig effect hebben, want men weet niet aan welk adres men met het subsidie van 10.000 te recht moest komen. Hij voelde wel voor het door dr. Bos verdedigde be ginsel, maar een wettelijk beginsel was het nog allerminst en afwijking' was dus in bepaalde gevallen moge lijk en wenschelijk. Bij deze school was bijna een rijksbelang betrokken, althans de geheel© leerlooierij- en schoenindustrie in het gansche land. De hoofdzaak was dat de school er kwam. De bonden in de betrokken streek waren niet kapitaalkrachtig; hun belangen op handelstenrein war ren strijdig. Daarom was een rijks school gewenscht. De belangstelling der belanghebbenden waarborgde de verstandhouding tusschen school en nijverheid. De heer Tetr Laan deed uitkomen, dat de Min. tegenstander van openbare scholen, door de prac- tijk werd gedwongen in strijd met zijn theorie te handelen. Deze afgevaar digde was het natuurlijk met do stich ting der rijksinrichting eens en hij bestreed dan ook de door dr. Bos aan gevoerde, ten gunste van het particu lier initiatief pleitende, gronden. Waarom wel Rijks-universiteiten en geen Rijksvakscholen? De heer Loh- man kou zie hniet voegen bij den heer Loeff en steunde, uit principe, het amendement van dr. Bos. De Minister van Binnenlandsche Zaken was tegenover het denkbeeld van een vakschool voor heilgymnas tiek en massage niet onwelwillend gestemd, doch hij meende dat een dergelijke school moest staan onder medisch toezicht Als ei- medewerking kwam van de medici zou de Min. ver der zien. Een rijksvakschool voor de leder industrie zou de Min. nooit hebben voorgesteld als er kans ware geweest om die school langs den weg van het particulier initiatief tot stand te brengen. Maar dat bleek niet moge lijk. Het vakonderwijs was trouwens principieel niet geheel gelijk te stel len met het gewone openbaar onder wijs; subsidie was een soort van pro tectie, waarover zelden strijd ont stond.. De Min. zou dergelijk voorstel nooit of nooit meer doen dan als noodzakelijkheid. Hij vreesde dat het amendement een geldhrief zou wezen zonder adres. Het niet maken van de Rijksschool zou het proefstation, daarmede te verbinden, en reeds bij Landbouw gevoteerd, in gevaar bren gen. Het amendement werd aangehou den omdat de stemmen staakten (29 tegen 29 stemmen). De ruim 78.000 voor een nieuwe rietvlechtschool te Noordwolde, een bijna totaal afgelegen streek, lokten verzet uit van den heer Van For eest, die den opzet te kostbaar vond. Hij stelde als amendement voor om den eersten termijn voor den bouw, op deze begrooting uitgetrokken, van 12500, te schrappen om een goedkoo per plan te krijgen. De Min. bestreed het amendement, dat, na nog eenig debat, aangehou den werd, omdat er geen leden ge noeg waren om te stemmen. Het was nagenoeg middernacht. Heden .10 1/4 uur voortzetting, SPOORWEGDIEFSTALLEN. Door de politie te Nijmegen is een complot werklieden van de Staats spoor ontdekt. Een hunner, die bij een goudsmid aldaar twee gouden ringen ter graveering aanbood, is aangehouden en ter beschikking der justitie te Arnhem gesteld. Hij blijkt zich aan meerdere spoorwegdiefstal- len te hebben schuldig gemaakt. Door de spoorwegdirectie is in deze zaak een uitgebreid onderzoek ingesteld, hetgeen ten gevolge had, dat twee ar beiders in hun betrekking zijn ge schorst. EEN VOORGEVEL OP STRAAT GEVALLEN. Zaterdag is van het perceel Heeren gracht 305, bij de Oude Spiegelstraat te Amsterdam de voorgevel naar be neden gevallen, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Als vermoedelijke oorzaak wordt gedacht het heien op het Singel, óók bij de Oude Spiegelstraat. De politie onmiddellijk aanwezig, heeft het heien doen ophouden. Dr. N. W. P. RAUWENIIOFF. In den ouderdom van 83 jaren is te Utrecht overleden de heer dr. N. W. P. Rauwenhoff, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit aldaar. GEVONDEN GBL-D. In April 1907 hebben eenige school kinderen uit een dagloonersgezin ge vonden een metalen doosje, waarin bij opening bleek zich te bevinden een bedrag van 2300 aan bankpa pier. Het bankpapier werd voörloopig gedeponeerd bij den burgemeester van Waddinxveen, in welke gemeente het werd gevonden, doch later over gebracht bij de rechtbank t.e Rotter dam. De nummers der bankbiljetten werden officieel gepubliceerd, doch de eigenaar er van meldde zich niet aan. Tot vóór ©enigen lijd iemand uit deze gemeente kwam vertellen, dat't bedrag, in Tpril 1907 gevonden, in December 1906 bij hem was gestolen hij meende recht te hebben op terug gave. De bewijzen schijnen, ook _na een onderzoek in loco, niet van dien aard te zijn geweest, dat teruggave onmiddellijk kon volgen. De kwestie zal althans in rechten worden uitge maakt. De vader der kinderen, die het geld vonden, is gedagvaard om te verschijnen voor de rechtbank te Rot terdam (civiele zaken). WATERSCHADE. Naar een globale berekening, die de heer J. J. v. d. Weide, te Leeuwarden, geeft in een ingezonden artikel in de L. Ct., zou men dit jaar in Friesland door den hoogen waterstand onge veer 1,540,000 schade hebben gele den. Hij dringt op spoedige verbete ring van de boezemafwatering aan. VRIJKAARTEN. Een dame schrijft aan de N. R. Ct.: Daar het onderwerp van de baan schijnt te raken meen ik goed te doen de aandacht te vestigen op iets, dat ik vermoed eveneens met deze zon derlinge bevoorrechting samen te hangen. Dinsdag 7 Dec. j.l. wilde ik met den trein van 4.52 uit den Haag vertrekken, en wachtte voor de da mescoupé 1ste klasse, die veelal voor aan in den trein is, tot de deur zou geopend worden. (De praktische mak kelijk zelf te hanteeren sluiting van do Engelsche treinafdeelingen schijnt men ten onzent maar niet te willen invoeren). Plotseling werd ik op zijde geschoven, zij 't op zeer hoffelijke manier, en zie ik, dat een der chefs met een diepe buiging een lid van den Raad van State die te rekenen naar zijn klceding niet in kwaliteit reisde in de damescoupé doet plaats ne men. Waarna ik me met de aangren- de niet-rookcoupé vergenoegde, in hot gezelschap van een aantal heeren, die het blijkbaar nog niet tot een hoog baantje gebolwerkt hadden, en voor wie een enkele zitplaats in het bijzijn van meerdere gewone stervelingen dus nog goed genoeg was. BRANDEN. Te Baarn is Zaterdagavond het houten restauratiegebouw in het Oranjepark voor een groot gedeelte afgebrand. De brandweer slaagde er in den feilen brand te blusschen, die Yoor belendende perceelen gevaarlijk was. Het gebouw is gedeeltelijk op beurspolis verzekerd. Het perceel Middenklooster 5 te Amsterdam, waar de verlofhouder Alkemade zijn zaak heeft gevestigd, is uitgebrand. Het vuur, door onbeken de oorzaak aangekomen, heeft zoo wel de benedenverdieping als de eer ste étage doen uitbranden. De eveneens Ln het Middenklooster gevestigde stempelfabriek der firma Posthuma kreeg waterschade, welke echter door verzekering gedekt is.. Te Winschoten is ln den nacht of- febrand de behuizing van den heer A. toppelman, bewoond door den tui nier K. D. Niekamp. Er kon weinig worden gered. Verzekering dekt de schade. EXAMEN MACHINISTEN. Bij de S.S. bestaat het voornemen, binnen konten tijd een examen te houden voor onder-machinist (tevens voor machinist) bij den dienst .van tractie en materieel. DOOR EEN KOE GEDOOD. De veedrijver A. Akkers, die Vrij dagnamiddag op de Thomas A Kern- pisstraat te Zwollie door «en koe he- vig aan het hoofd werd verwond, is reeds aan do gevolgen overleden. ERNSTIGE TWIST. Op het Callandsplein te Rotterdam had Zondagavond een ernstige klop partij plaats tusschen Noren en Zwe den eenerzijde, vormende de equipa ge van het 6tooonschip „Gom«n'\ en een aantal bootwerkers anderzijds. Er werden kleeren gescheurd, wonden toegebracht. De politie kwatn in groo- tc macht opletten, ranselde met den gummi-stok de bende uiteen en slaag de er in, een aantal vechtersbazen te arrestee ren, en naar het politiebureau te brengen. De eigenlijke belhamels waren gevlucht. WEGGELOOPEN SOLDATEN. Omtrent het wegloopen van man schappen der instructiebatterij te Arnhem verneemt 't Hbld. het volgen de: Vrijdagavond zijn 14 manschap pen der instructie-batterij, korpo raals-titulair en volontairs, wegge- loopen. Zaterdagavond zijn zij door een wachtmeester van het corps te Nijmegen, waar zij zich vrijwill-g aanmeldden, afgehaald en naar de ka zerne te Arnhem overgebracht. De aanleiding tot de desertie was de volgende Vrijdagavond was voor den maal tijd, bestaande uit kaas en brood, de tafel gedekt en zouden de manschap pen aanzitten, toen ontdekt werd dat er drie porties eten ontbraken. Daar bet vermoeden rees. dat er manschap pen waren, die de porties van hun kameraden hadden opgegeten, werd terstond een onderzoek ingesteld. Dit onderzoek, dat geen resultaat had, was niet naar den zin van de man schappen. Bij het avondappèl ontbra ken 14 man, die, zooals later bleek, naar Nijmegen waren gewandeld, doch vermoedelijk door de slechte weersgesteldheid genoodzaakt wa ren zich spoedig aan de kazerne al daar te melden. DR. S. K. DE WAARD. De heer dr. S. K. de Waard, genees heer te Grijpskerk (Gr.) herdenkt he den, Dinsdag, den dag, waarop hij vijf-en-zestig jaren geleden werd be vorderd tot doctor in de geneeskun de. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zondagavond 10 uur ontstond te Bergen op Zoom twist over een meis je tusschen twee kooplieden, Jacobus F., 19 jaar, wonende te Bergen op Zoom, en P. L., 20 jaar, wonende te Halsteren. Eerstgenoemde werd kort nadien op de Korenmarkt gevonden, badende in zijn bloed. Door omstanders in een nabijgele gen koffiehuis gebracht, overleed hij daar onmiddellijk. De politie, spoedig gearriveerd, ar resteerde alle personen, in dat koffie huis aanwezig. De commissaris van politie, de heer Van Bungen, wist, na ernstig onderzoek en langdurige in structie den verm oedeiij ken dader, Langenberg, tot bekentenis te bren gen. Langenberg is gearresteerd en ter beschikking der justitie gesteld. Het parket uit Breda kwam ter plaatse, het lijk van den verslagene is naar het gasthuis vervoerd, waar di. Keus de lijkschouwing deed. NOGAL BRUTAAL! Heinrich Morisse, 'n Duitscher, die te Winschoten dezen zomer 'n maand met 2 vrouwen in 'n hotel legeerde, zonder logies te betalen en over de grens wer dgezet, met achterlating van koffers etc., heeft zich tot H. M. de Koningin gewend, met het ver zoek, te willen bevorderen, dat hij weer in het bezit komt van zijn ba gage, die nog steeds in 't hotel wordt bewaard. Tel. EEN NIEUW KERMISVERMAAK! Dé gemeenteraad te Groningen be sloot aan de heeren Wolfs te Roer mond voor ƒ7800 onderhands te ver pachten een standplaats op de kermis in 1910, voor een stoomcarousel, met cake-walk-brug. GEZONKEN. Het bij Ameland gestrande tjalk schip „Tjitskina" is na vlot geweest te zijn, gezonken. JACHT OP EEN STOKVISCH. Zaterdagmorgen zag een winkelier ster aan de Vischmarkt te Utrecht, dat een vrouw van de uitstalling een stokvisch wegnam. De vrouw ging er mee van door en de juffrouw uit den winkel haar achterna. Dat werd een formeel© wedloop. De vrouw Pep hard en de juffrouw liep hard, maai- de eerste liep nóg harder, zoodat de juffrouw van de Vischmarkt haar stokvisch reeds zag verdwijnen.... Toen riep ze om hulp „houdt de dief". Dat hielp. In een oogenblik rende half Utrecht achter beide vrouwen aan. Slagersjongens, kruideniers op fietsen, een paai- metselaars, een kan toorbediende, een man van do Dienst verrichting, een tramconducteur en een man van de krant op z'n fiets, de heele boel holde in een lange rits de Annastraat in, de Jansstraat door, het Janskerkhof op.... om een stok visch. Op het Janskerkhof stond een agent. D!e hield de vrouw met de Visch aan. EindelijkMen kon niet meer. In optocht naar het hoofdbu reau, achter den stokvisch aan. Op 't bureau tranen en berouw, rondom den stokvisch. Juffrouw uit den win kel krijgt medelijden mot de vrouw, die eens stokvisch wilde eten. Strijkt de hand over d'r hart. Verlangt geen proces-verbaal. Vrouw mag den stok visch meenemen naar huis en sto ven.... z© zal 'm bij gelegenheid ko men betalen. Eerlijk. Bewondering voor de juf- fiouw uit den vischwinkel (U. D.) „MERCURIUS". De Nationale Bond van Handels- en Kantoor bedienden Mercurius hield te 's-Gravenhage eme buitengewone bondsvergadering. Aanwezig waren bulten het voltallig bondsbeetuur 39 afgevaardigden, vertegenwoordigen de 22 afdeelingen. De Bondsvoorzitter, de heer R. Winkel, weee er in zijn openingsrede op, dat de stand van zaken, ln het bijzonder wat ledental en ondersteu ningsfonds betrof, gunstig is te noe men. Hij eindigde zijn rede onder krach tig applaus, de voorstellen ln zake werkloosheidverzekering, den hoofd schotel voor deze vergaderingen drin gend aanbevelend. Mocht de veraeke- rihgsdwang het uittreden van leden ten gevolge hebben, zooals door enke len wordt beweerd, dan nog, kan met stelligheid worden voorspeld, dat de qualitatieve aanwinst van hen dlie juist om reden van de werkloosheid- verzekering zullen toetreden, zeker zal opwegen tegen het quantitatieve verlies van hen, die wegloopen wan neer de Bond een zoo noodi gen en nuttigen maatregel meent te moeten doorvoeren. Het Bondsbestuur stelt voou- na het bureau voor sociale adviezen te heb ben geraadpleegd, in te stellen een afzonderlijk fonds dat beheerd zal worden door het Bondsbestuur; alle leden zijn verplicht in het fonds deel te nemen, naar eigen keuze volgens een der drie klassen, te weten: klasse I jaarlijkeche bijdrage 2, uitkeering in geval van werkloosheid 0.50 per dag; klasse II bijdrage 4, uitkeering f 1; klass III bijdrage 6, uitkeeiring 1-50. Geen uitkeering heeft plaats gedu rende de eerste 14 dagen van werk loosheid, noch in geval van werk loosheid, welke het gevolg is van werkstaking, uitsluiting, invaliditeit, ouderdom, ziekte, ongeval of onwil om to werken. Een lid kan hoogstens gedurende 90 dagen in een 12 maan- delijksch tijdvak uitkeering genieten. De Bond heeft zich aan te sluiten bij Gemeentelijk Werkloosheid-verze keringsfonds, tenzij een betrokken plaatselijke Bondsafdeeling daarte gen bezwaar heeft. Een voorstel om de verzekering niet van toepassing te verklaren op leden beneden den leeftijd van twin tig jaar, werd verworpen. Het voorstel van het Bondsbestuur om niet uit te keeren over de eerste 14 dagen van de werkloosheid, werd aanvaard, nadat daaraan bij amen dement was toegevoegd de bepaling dat in bijzondere gevallen het Bonds bestuur dezen termijn tot 7 dagen kan inkorten. Nadat het reglement in zijn geheel met nagenoeg algemeene stemmen onder uitbundige teekenen van in stemming was aangenomen, werd namens de afdeelingen Goudia en Haarlem medegedeeld, dat voor wat die afdeelingen betreft, van achter uitgang van het ledental geen sprake zal zijn, dat integendeel reeds leden op grond van de nieuwe verzekerings maatregel zijn toegetreden. Nadat besloten was de a.s. voor jaarsvergadering te Arnhem te hou den, werd de vergadering gesloten. DE ARBEIDSBEURS EN DE GE MEENTEBEDRIJVEN TE AMSTERDAM. Eenigen tijd geleden is door de Commissie van Bestuur- van de Ge meentelijke Arbeidsbeurs tegenover B. en W. de wen schielijkheid betoogd, om van de arbeidsbeurs gebruik te maken bij de aanstelling van werk lieden bij de gemeentebedrijven. Een periode van proefneming is toen gevolgd, en thans is door B. en W. heslist, dat aanneming van werk lieden bij de gemeentebedrijven en ook bij die takken van dienst, welke niet onder het Werkliedenreglement vallen, voortaan over de arbeidsbeurs zal loopen. ARBEIDSWET. Het voornemen bestaat vier adjunct inspecteurs, met wie de arbeidsinspec tie zal worden uiilgehreid, zoo spoedig mogelijk, nadat de Eerste Kamer de begrooting van Handel en Nijverheid zal hebben aangenomen, te doen be noemen. EEN CENTRALE KONIJNEN- EXPORTSLACHTERIJ. In samenwerking van liet hoofdbe stuur der V. P. N. en een aantal be langhebbenden bij de konijnenteelt en de konijnen-exporbslacliterij, is te Rotterdam een centrale .konijnen- expoitslachterij opgericht. EEN ZWALUWEN-WEDSTRIJD. Men deelt"mede, dut door de Zwalu wen op tweeden Kerstdag, op het ter rein der vereeniging „Haarlem", aan den Schoterweg te Haarlem, een wedstrijd zal worden georganiseerd tusschen het le elftal van D. F. C., uit Dordrecht, en een Zwaluwen-elf tal, samengesteld, uit de beste tweede, klasse-spelers. Men meent hierin een geschikte ge legenheid gevonden te hebben, om ook de verschHlende goede krachten, die in de tweede klasse schuilen, een kans te geven op cene keuze in een samengesteld elftal. INTERNATIONALE HOCKEY WEDSTRIJD. De „Ned. Sport" meldt, dat waar schijnlijk De Musschen in het begin van Januari '1910 een gecombineerd Oxford en Cambirid ge-elf tal op bezoek krijgen* VLIEGEN. Het gemeentebestuur van Soest heeft aan den heer H. Wijnmalen te De Bildt een groot terrein in huur gege. ven voor het nemen van vliegproeven. ZAAK-STOKVIS. Mr. L. P. Denekamp bepleitte giste ren voor den Hooger Raad het cassa tieberoep van den commissionnair in diamant Stokvis. Conclusie O. M. 3 Januari. BLOEMBOLLENUITVOER. Het Weekblad voor Bloembollencul tuur No. 42 en 44, geeft een statistiek van do uitvoeren onzer bloembollen naar verschillende landen in Europa en naar Amerika, over de jaren 1897 tot en met 1909. Merkwaardig ls het verschil van uitvoer ln 1909 vergele ken bij 1908. Was het aantal kilo's in 1908 reeds gestegen tot 11.258.700, zoo bedroeg dit voor 1909 een ver meerdering van 20,2%, en wel 13.535.700 kilo. „DE CENTRALE LANDBOUW- ONDERLINGE". In een door het Genootschap voor Landbouw- en Kruidkunde, te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot oprichting van ten „Utrechtsc-he Landbouw-Onderlinge", als onderdeel der Centrale Landbou w-Onderlinge". Kerk en Schoei NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Dronrijp door ds. J. J. Bleeker te Tiel. Beroepen te Broek op Langendijk ds. W. J. Roscam Abbing te" Over- schie te Oudega (toez.) ds. A. Carsjens te IJzendijke te Oude- mirdum, Nijemirdum en Sondel ds. J. van Vliet te Poortvliet. Aangenomen liet beroep te Hekelin gen, Z.-H., (toez.) door den heer H. A. Enklaar, caiididaat te Deventer, die voor het beroep te Ouwerkerk en te Midwoud (toez.) heeft bedankt. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nieuw-Loosdrecht dg. W. Muider Jz. te Ede. Bedankt voor het beroep te Baar land door ds. A. Dekkers te Anna Jacoba-Polder. Beroepen te Emmercomposcuum da heer J. S. Schaafsma, candidaat te Grootegast (Gron.)te Delft ds. C. W. E. Ploog van Amstel te Zwolle. R. K. KERK. De Tijd schrijft: De ZeerEerw. pater Jos. Sweens, de ijvervolle en beminde overste van het Missiehuis St. Charles te Boxtel, is door Z. H. den Paus benoemd tot Bisschop-coadjutor van Mgr. Hirth bisschop van Z. Mjanza. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Am sterdam (Allerh. Hart van Jezus), den wel eer w. heer J. Th. Jacobs; tot kapelaan te Naaldwijk, den weleerw. heer A. J. B. van Dieren, en tot kar pelaan te Kwadcndamme den wel eerw. lieer A. J. M. Hoogeveen, die kapelaan was te Assendelft. Maandag overleed plotseling in de R. K. Ziekenverpleging de weleerw.' lieer Antonius Joannes Frederic us Harm, rector van de R. K. Doofstom men. De overledene werd geboren te Amsterdam in 1859, priester gewijdi in 1890. Sinds 1902 was hij rector van de R. K. Doofstommen, wier geeste lijke belangen hij met grooten ijver verzorgde in Amsterdam, Haarlem en Den Haag. NED. ISR. KERK. In tegenstelling met den kerkeraad der Ned. Isr. gemeente te Rotterdam heeft de kerkeraad der Ned. Isr. ge meente te Doetinchem met algemee ne stemmen afwijzend beschikt op een ingekomen verzoekschrift tot het verleenen van het actief kiesrecht aan contribucerende vrouwelijke lid maten dier gemeente. KERKGEBOUW PROTESTANTEN BOND SCHIEDAM. Op den gen Kerstdag zal het nieuwe kerkgebouw van de afdeeJing Schie dam van den Nederlandschen Protes tantenbond worden ingewijd. Het ge bouw is frisch eu hoog, van centrale verwarming vooralen en bevat meev dam 500 vaste zitplaatsen. LEGATEN. Naar „de Ned." verneemt, is door een overleden belangstellend lid der gemeente aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage, een som gelegateerd van 150.000, en aan ver schillende andere inrichtingen eenige tonnen gouds. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken 's-Hertogenbosch. A. van de Mortel, landbouwer, te Varelen (gemeente Nuenen). Rechter-commisearis jhr. rar. C. van Nispen. Curator mr. M. van der Grinten. Arnhem. H. J. van Gent, bakker, aldaar. Rechter-commissaris mr. H. J. van der Poel Iliddingh. Curator mr. B. I. Zijlstra. Maastricht. F. Notermans-Arets, winkelier te Eygelshoven. Rechter commissaris mr. G. M. R. Testa. Cu rator mr. J. J. H. Klijnen. 's-Gravenhage, Wed. C. Lammert», geboren D. J. Koopmans, aldaar. Rechter-commissaris mr. J. van Ge- lcin Vitringa. Curator mr. A. J. Fran- gois. M. J. van der Willik, winkelier te Scheveningen. Rechter-commissaris s' mr. H. W. van Sandick. Curator mr. F. W. J. A. del Campo. A. Alsemgeest, te Delft. Rechter commissaris mr. F. Beudeker. Cura* tor mr. J. G. Chardon. Amsterdam. J. L. Rozijn, korendra^. ger, aldaar. Rechter-commissaris mr. P. A. Rutgers vau der Loeff. Curator mr. J. C. van Kempen. A. P. J. van Teeseling, brillantsnij- der, vroeger aldaar, Rechter-commis saris en curator- als voren. Geëindigd A. C. Otten en C. E. B. van der Parron, echtelieden, vroeger te Woer den, thans te Utrecht. J. Groot, winkelier, te Purmer end. E. Menthen, te Vreeswijk. J. Haalboom, bakker te Renkum. Opgeheven A. B. M. Tusschenbroek, zonder beroep, en H. Tusschenbroek, zonder beroep, beiden te Amsterdam. Ingeleverd verzoek om rehabilitatie: H. P. C. Schillemans, voorheen te- gelfabrikant te Utrecht. GELDLEENING GRONINGEN. Op de eerste serie, groot ƒ600,000, der 31/2 geldleening ten laste dep stad Groningen ad één millioen gub den, is ingeschreven tot een bedrag van f 2,258,000 tegen koersen van 9[ tot 99 De gunningkoers is bepaali op 97 waarvoor ƒ543.000 is toegaf wezen..

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6