Weerbericht ïbermometerstand ÖtÊCHAM'S* Kl£N Kerk en School Gemengd Nieuws Koloniën Sport eo Wedstrijden Letteren en Kunst Rechtszaken Laatste Berichten leïegramtnen Burgerlijke Stand MEDEDEELINGEN VAN HET fcONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 22 December 1909, Hoogste barometerstand 765.6 ra.M. te Breaiau laagste 727.7 m.M. te Va lentie (Zuidkust van Ierland). Verwachting tot den avond van 23 December Wind meeat krachtige Zuidelijke tol Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtbetrok ken of xwaar bewolkt, regenbuien. Temperatuur zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag tö 2 Bur 742 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 759 m.M* OPGAVE VAN: /JOH. M. SCHMIDT Opticien (S ZIJLSTRAAT HAARLEM. is Haarlem, Woensdag S3 December Hoogste gisteren f aar F. 87 Laagste hedennacht F. 80 Hoogste heden tot 19 uur F. 88 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cte. per regel IUet I* ten merkwaardig relt I dat bet gestel zich wonderbaar herstelt dwxr de werking van H BDat komt van hun heilmme werking op het bloed. nog geruünen tijd, vóór de vuurzee geheel gedoofd was. Naar door de brandweer werd ver se k er d, zouden de gevolgen niet te Overzien zijn geweest, wanneer het yuur zich aan da chemicaliënfabriek, Avaarin benzine en petroleum lagen opgeslagen en waarvan de ramen reeds begonnen te branden, had me degedeeld. Nader wordt gemeld t Te ongeveer drie uur hedennacht Stortte de fabrieksschoorsteen in, en tam half vier richtte de brandweer haar stralen op niet veel meer dan rookende puinhoopen. Als een reuzenflauibouw stond hoog ïnidden ln de verwoesting de gasbuis inet er boven uit de groote gasvlam, jflie wild heen en weer sloeg tengevol- tee van den in den nacht opgestoken Svind en de ruïne hel verlichtte. Alleen een klein gedeelte der fa briek op den hoek van Kerklaan en Frans chela an, alsmede de showroom »n het kantoor beneden aan de straat zijde gelegen, bleven gespaard. De .waterschade was hier echter uit den aard der zaak zeer groot. Hedenmorgen om elf uur was men Sr nog niet in geslaagd de gasleiding af te snijden. Met vier stralen werd hog water gegeven, daar het hier en daar nog brandde. HET NUT, Het hoofdbestuur der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen deelt me de, dat ter vervanging van hoofdbe stuurders door de commissie zijn op gemaakt de volgende dubbeltallen: Vacature mr. J. B. Roelvlnk. I. Mr. F. Kranenburg, te Amsterdam, 51. mr. G. J. Salm, te Amsterdam. Vacature Jhr. mr. D. O. Engelen, I. Mr. J. L. F. Böhtlingk, te Rotter dam, IL K. Vos, te Woudsend. Vacature mr. J. L. F. BöhüJngk. I. IJzerman, te Amsterdam; II. mr. Jozua Bruljn. te Amsterdam. HET WRAK VAN DE „HANDEL EN NIJVERHEID." Wij hebben reeds melding gemaakt van het bericht van de „Leeuw. Ci." omtrent hert duiken naar de gezonken 8toomboot „Handel en Nijverheid" door den duiker Sperling, De N. Sneeker Ct» deelt nader me de, dat de Koot op ongeveer 32 voert diepte ligt, xoodiat nu bij het lage wa iter tengevolge van den Oostenwind, ioch nog een 18 voet water boven het hoogste punt staat. Eenig gevaar voor de scheepvaart levert ze dus niet op, daar de veerbooten slechts 7 voet diep gaan. De boot ligt geheel overzij met den kop naar het zuiden zoodat zij tij- dena het zinken precies een kwart flag gedraald ls uit de richting Enk buizen—Stavoren die ze had. Ze ligt ,<pp harden, klelachtlgen grond, waar in ze heel niet weggezakt is, terwijl ér heel geen zand over gespoeld was. Eenige ernstige beschadiging werd aan de boo tniet opgemerkt, terwijl de masten nog op het dek staan. Of j.van een hiervan de top afgebroken is, kooals vermoed wetrd, heeft de dui ker niet kunnen vaststellen. In de machinekamer is de duikev Sperling niet geweest, terwijl er niet ppeciaal naar lijken is gezocht. Tij dens zijn werk heeft hij echter geen lijk ontdekt. Van de lading lag heel wat mals, takken meel enz., naast de boot. Niets belangrijks werd door den duiker ge vonden dat de moeite waard was mes naar boven te nemen. Op de vraag naar de vermoedelijke oorzaak, uitte de duiker als zijn mee ning, dat de boot waarschijnlijk door overloopende zeeën gekelderd is, doch hiervan is niets met zekerheid te zeg gen, zoolang de boot niet boven wa ter is. Naar men nog meldt, zijn kettingen onder de boot aangebracht om zoodra mogelijk (15 Jan. is den aannemer als grens gesteld) tot lichting over te gaan. Ook doordat de boot op hard zand zit, meent men dat er weinig be zwaren aan de lichting zullen zijn verbonden. DE WENSCHEN VAN HET PERSO NEEL DER POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE. Zondag was te Amsterdam eene openbare vergadering belegd, uitge schreven door de afdeelmg Amster dam van den Nieuwen Nederland- echen Postbond. Het doei van deze vergadering, om te bespreken „de wenschen van het personeel der Pos terijen en Telegrnphie en de behande ling daarvan in de Tweede Kamer", was de volgende motie aan te nemen- De vergadering, enz., gehoord de verklaringen van Z. E den Minister van Waterstaat, ten op zichte van de door den bond in zijn ad es sou, op grond van de voortduren de prijsstijging der noodzakelijke le vensmiddelen en huishuren, gevraag de loonsverhooging geconstateerd de totale afwezigheid van eenige bestrijding te dien op zichte van oordeel, dat ook Inderdaad geen motieven legen hunne bewijsvoe ring zijn aan te voeren, integendeel Juist van alle zijden, zoowel van Mi nisters als Kamerleden, alsook van atadn- en armbesturen, benevens door diverse nationale en Internationale statistieken, de Juistheid dezer be wijsvoering wordt erkend van meening, dat afwijzing van den Minister der bedoelde verhooging, op grpnd van de algemeene strekking er van, bij de aanvaarding door de negeering dier motieven juist is, weike bewering echter de noodza kelij klieid dier verhooging niet te niet doet, dringt er bij de Regeering ten zeer ste op aau ten spoedigste maatrege len te nemen, waardoor aan hare ambtenaren een loon wordt verzekerd Ln overeenstemming met den alge- leen verhoogden levensstandaard". Bedoeling is om samenwerking te krijgen met de rijksambtenaarsbewe ging in het geheele land, die voor dergelijke loonsverbetering ln aan merking komen en daarna de motie te zenden naar de Regeering, Deze bond heeft een brochure uitge geven, getiteld.De Minister van Wa terstaat over de klerken der Poste rijen en Telegraphic. Zooals men weet, werd het optreden der klerken bij de behandeling van het bekende suppletoire wetsontwerp betreffende de salarlsverhooging van directeuren en commiezen bij bovengenoemde» dienst, door den Minister geqalifi- ceerd als ongepast, onsympathiek en onbescheiden. In de brochure wordt dat optreden nader toegelicht en ge tracht het uitgesproken vonnis af te wentelen en den Minister in diens oor deel wat milder te stemmen. NEDERLANDSCHE JURESTEN- VEREENIGING. Voor de algemeene vergadering der Nederlandsche Juristen-Vereeniging, die, vermoedelijk begin Juli, te 's-Gra- venhage zal worden gehouden, zijn de volgende onderwerpen gekozen 1. Burgerrechtelijke verantwoorde lijkheid van oprichters en commissa rissen van naamlooza vennootschap pen. Praeadviseurs Prof. mr. D. Josephus Jitta, hoogleeraar te Am sterdam en nar. G. van Slooten Arn., rechter in de arrondissements-recht- bank te Rotterdam. 2. Het be wij a in strafzaken. Prae adviseurs jhr. mr. Rh. Feith, raads heer in het Gerechtshof te 's-Graven- hage en mr. R. J. de Visser, advocaat te Arnhem. 8. Aansprakelijkheid van publiek rechtelijke lichamen voor de schade, door hunne organen en beambten door of bij de vervulling van hunne taak aan bijzondere personen toege bracht. Pracadviseuns mr. T. Sij- benga, kantonrechter te Zuidbroek en jhr. mr. dr. E. van Beresteijn, commies ter provinciale griffie te Groningen. GEEN VROUWELIJKE INDISCHE AMBTENAREN. Aan het jongste examen voor aan wijzing als candidaat Indisch amb tenaar werd deelgenomen door twee vrouwelijke candidaten. Geen van beiden werd als candidaat voor den Indischen bestuursdienst aangewe zen zij gaven echter aan den minis ter van koloniën te kennen, dat zij desondanks de Indologische studie zouden aanvangen. Naar men nu me dedeelt, heeft naar aanleiding daar van de minister aan beide dames te kennen gegeven, dat zij ingevolge art 17 van het besluit op d elndische be- stuursopleiding ln geen geval voor den-Indischen administratieve^ dienst zullen worden toegelaten. PLAATSINGSBUREAU. Het hoofdbestuur der Ned. Mij. voor Tu'nbouw- en Plantkunde zal met 1 Jan. a. s. een plaatsingsbureau voor ondergeschikten in den Tuinbouw op richten. Het doel daarvan is tweele dig 1. voor ondergeschikten, werkne mers, het .zoeken naar een voor hen passenden werkkring te vergemakke lijken, waardoor voor hen veel koe ten en moeiten vermeden worden 2. aan patroons, werkgevers, een gelegenheid te bieden, waar zij zoo mogelijk steeds de adressen van die personen kunnen vinden, dio zij voor hun speciaal werk noodig zullen heb ben. Ook voor hen zullen dus moeiten eu onkosten bij het in dienst nemen van werkkrachten aanmerkelijk min der zijn dan tot dusverre het geval was. Het bureau zal dus een arbeids beurs voor den geheelen Ned. Tuin bouw kunnen worden waardoor werk zoekenden en werkgevers ten allen tijde, zop.spoedig mogelijk en op de minst kostbare wijze tot elkander ge- bracht worden. Tot directeur van dit bureau is be- noemd de heer E. H. J. Cunaeu# te Lelden. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het theore tisch geneeskundig examen de heer J J Munniks, de heer H. C. J. M. van Dijk Voorbereidend De Jongh doc toraal examen geneeskunde de heer J. C. E. Manuelgroot ambtenaars examen voor den Indischen dienst de heer 1. G. VV. van Driel KroJ en W. Middendorp. Utrecht. De promotie van den heer H. L. de Beaufort tot doctor in de Rechtswetenschap geschiedde met lof. Geslaagd candidaat Rechtsweten schap de hee«r J. W. Flieringa, Doet. Rechtswetenschap de heer Th. J. Wüstenberg (met lof). Bevorderd tot semi-arts de heer J. E. Wesenhogen, tot tandmeester de heeren F. M. We- ge en J. C. G. van der Gracht. Groningen. Geslaagd candidaat Ne derlandsche Letteren de heer W. B. Kremer. Kort Nieuws. Koning Edward heeft besloten aan den Zuid-Afrikaanschen Boud ten ge schenke te geven de tafel, den inkt koker en de pen, die door den vorst gebruikt zijn, bij de onderteekening van de acte van unie. Dr. Graham, die ln leven hoogleer- aar in de scheikunde was te Londen, heeft aan den Senaat der Londensche hoogeschool een som van rond 35.090 pond sterl. vermaakt, arn daarmee te stichten een fonds voor onderzoek tot bestrijding, voorkoming of verlichting van lijden door ziekte. Er le in Engeland een flink pak sneeuw gevallen. In het Noorden, iu de Midlands, en in Noord-Wales sneeuwde het uren achtereen zoo dicht, dat het tramverkeer overal ge stoord was. Sommige straten in Grimsby, Preston en Sheffield waren zelfs voor voetgangers onbegaanbaar. In Derbyshire zijn vele dorpen door den zwaren sneeuwstorm van de we reld afgezonderd. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zal te New-Yark een congres van niet geringe afmetingen plaats hebben. Gedurende dien tijd zullen 30 verga deringen gehouden worden, aan wel ke historici en economisten uit alle staten van Amerika en uit vele lan den van Europa zullen deelnemen. Niet minder dan 8000 leden van verschillende wetenschappel ij kege nootschappen zullen daar ln het ge heel bijeen zijn tot viering van het 25-jarig bestaan van het historisch en van het eoonomiscb genootschap. Majoor Parseval, dien wij kennen als den constructeur vat» de bestuur bare luchtballon van dien naam, is benoemd tot privaat-docent ln de luchtscheepvaartkunde, aan de tech nische hooge school te Charlotten- burg. Koning Leopold heeft ook eens bootges taan aan een aanslag. Een Italiaansch anarchist, Ruhino ge naamd, loste namelijk op 15 Novem ber 1902 twee schoten op hem, luist op het oogenblik, dat hij uit de kerk St. Gudula terugkeerde. Gelukkig werd niemand getroffen. Onder een ontzaglijken toeloop van het publiek heeft Zaterdag te Parijs In Maison Dronot de verkoop plaats Sehod van den 'nboedel uU het huis er familie Stelnheü. De velling, die om twee uur begon, eindigde 's avonds om half twaalf, en bracht tr. 25.285 op. DE NEDERLANDERS WORDEN GROOT! Neerlandla noemt, niet onaardig, de Nederlanders een omhoog etre- vend volk. Het Nederlandsche volk echtfnt n.1. toe te nemen, gemiddeld natuurlijk, in lichaamslengte. Profes sor Bolk te Amsterdam stelde 'n on derzoek in naar de lengte van Jonge mannen, die voor den krijgsdienst op kwamen. Tien lichtingen, van 1898 tot en met 1907, Jn het geheel 422.629 manschappen, werden gemeten. Zij weaden 'naar hun lengte verdeeld in minimale, zeer kleine, middelmatige, lange en zeer lange. De minimale en de zeer kleine waren kleiner dan 1.55 M.; te zamen 2.5 pet. van het geheel Als beneden de maat worden deze volgens de wet afgekeurd. Dit cijfer 2.5 is gunstig, wanneer men het ver gel ij let met de 3.6 pet, die in Duitsch- land in 1903 kleiner dan 1.55 M. ble ken zijn. Manschappen van boven de 1.70 M. zijn er relatief ln ons leger ook meer dan in Noord-Duitse hl and, nL 41.8 pet bij ons tegen 29.6 aldaar. We moeten hierbij ln tusschen in acht nemen, dat ook nu de Duitse he me ting betrekking had op het jaar 1903 alleen, terwijl de Nederlandsche een mlddelcijfer aanwijst over 10 jaren. De vergelijking Is blijkbaar tusschen Nederland en Noord-Duitschland ge troffen ten einde de beet vergelijkbare objecten te nemen. We kunnen er aan toevoegen, dat gemiddeld de Lengte der Noord-Dultschers die van de Z.- Dultschers overtreft In ons eigen land spannen de Frie zen de kroon; ook bij ons schijnt de gemiddelde lengte af te nemen naar gelang men meer zuidelijk komt. Ie dat een rassenkwestie? ROOSEVELT. Te Washington is bericht ontvan gen uit Afrika, dat Roosevelt en zijn zoon Kerm it zich in den besten wei stand bevinden en midden Juni a.s. in de Vereenigde Staten kunnen te rug zijn. Mevrouw Roosevelt vertrekt in Februari uit Washington en hoopt echtgenoot en zoon midden Maart in Khartoem te ontmoeten. Vandaar ver- trekt dg.famllie naar Europa, waar Roosevelt lezingen zal houden ln Berlijn, Parijs en Londen, alvorens zich begin Juni in te schepen naar het vaderland. VEEREND WIEL. „De Auto" meldt, dat een Hon gaarsch advocaat, Ludwig von Pui- földy, een veerend wiel heeft uitge vonden, zonder iets van gummi er aan. Het belangrijkste deel van dit wiel is een massieve stalen hoepel, die de uitvinder de „transponeus re formator" noemt. Hierop zijn stalen veeren aangebracht, die den lucht band vervangen. Deze veeren werden uitstekend en zij behoeven voor een kleine auto niet dikker te zijn dan 1 m.M. Nieuwe veeren kunnen gemak kelijk aangebracht worden. Vakmen- schen zeggen veel goeds van deze uit vinding, dia vooral vuor last-auto's veel schijnt te beioven. Het schijnt niet erg te hinderen, als er eens efen enkele veer in het wiel breektdaar mee kan rustig verder gereden war den DE HALVE MAEN. Dadelijk na afloop van de Hudson- Fultun-feesten, kwam bij de commis sie de vraag aan de orde, op weike wijze de „Halve Maeu" en de „Cler mont", aan welke nog slechts eene voorloopige ligplaats was aangewe zen, liet best geborgen konden wor den, opdat zij bewaard zouden blij ven voor het lol der karveelen van de Columbusviering, die geheel en ul in verval zijn geraakt. De commissie heeft nu het plan ge vormd om te Spuyten Duyvil een ter rein te koopen, drie pieren in de Hudson bij het Hudson-Rultonpark aan te leggen en de scheepjes tus schen die pieren vast te moeren. Er zal een terras worden aangelegd, van waar de kostbare vaartuigjes gemak kelijk te bereiken zijn. RUSSISCHE TOESTANDEN. Enkele berichten, zonder commen taar, daar zij voldoende voor zich zelf spreken, ontleend uit Russische bladen De commandant der citadel te Warschau deelde den magistraat me de, dat een groot deel der politieke gevangenen in het fort Alexander on dergebracht, totaal gebrek heeft aan kleeding en schoenen, zoodat de ge vangenen niet in de gelegenheid zijn, de dagelijksche wandeling op de bin nenplaats te doen, of zich naar de bad inrichting in het fort te begeven. Zij moeten maar steeds in de cel blijven, en de koude wordt daar bijna ondra gelijk. De directeur van politie, tot wien de commandant zich gewend had, kon niets doen, daar hij niet over geld middelen beschikt. Daarom wendt de commandant zich thans tot den ma gistraat. Te Warschau werden in den laatsien tijd herhaaldelijk schoolkin deren, zoowel jongens als meisjes, ge arresteerd. Zoo werd dezer dagen een 13-jarig meisje, de dochter van een vroegeren eigenaar van con rid dergoed, na voorafgaande huiszoe king, midden in den nacht medegeno men naar het poliUe-bureau. De va der wilde het kind niet alleen laten gaan en vergezelde het, ondanks het verbod van da politic-ambtenaren, naar het bui'eau. Hier werden vader en kind opgesloten, tot 's morgens 10 uur, toen zij onder gewapend geleide, over straat, naar het raadhuis, naar het bureau van de politieke politie werden overgebracht. Hier moest het meisje weder twee uur wachten, voor dat het ondervraagd werd. En het ver hoor bestond alleen uit de vraagof het kind geen lid was van eenige ver- eeniging up het ontkennend ant woord konden vader en kind, zonder eenige verdere opheldering of veront schuldiging heengaan. En daarvoor werd een dertienjarig meisje, in het holst van den nacht, ge vangen genomen en uit het huis van haar vader naar het poli tie-bureau gebracht I LOPOEKHINE IN 8 IB E RIS, Een reiziger van Siberië komende, verhaalde te Odessa, dat hij in de ge legenheid was geweest Lopoekhine te zien, het gewezen hoofd der Russi sche politie, naar het Siberische stadje Mlnoessink gedeporteerd, wijl hij Azof aan de revolutionairen had aangeklaagd van het spelen van een dubbele roL Lopoekhine houdt zich verwijderd van de andere bannelin gen. Hij spreekt met niemand en woont in een afgelegen huis. Schier den geheelen dag brengt hij door in de stedelijke bibliotheek, ln een te ruggetrokken hoekje zich verdiepend in de lezing van boeken, brochures en dagbladen. Men schrijft hem het voornemen toe, zijn gedenkschriften te maken, doch dit ls niet meer dan een veronderstelling. Schier lederen dag ontvangt hij per post een lijvige correspondentie. Hij beantwoordt echter alleen de brieven van zijn fa milie. De gezondheidstoestand van het ontslagen en gestrafte politiehoofd heeft geleden door klimaat, door de koude, die te Mnioessinsk tot 40 gr ar den ander nul daalt. Hij ziet ex afge mat uit, bleek, met gebogen hoofd en sleependen gang. LUCHTVAART. Dulteche bladen geven de volgende statistiek omtrent het aantal bestuur bare ballons en vliegmachines, die in 1910 ln de verschillende landen in dienst zullen zijn Duitschland, 14 bestuurbare ballons, 5 vliegmachines. Engeland, 2 be stuurbare ballons, 2 vliegmachines. Frankrijk 7 bestuurbare ballons, 29 vliegmachines. Oostenrijk, 2 bestuur bare ballons, 4 vliegmachines. Rus land, 2 bestuurbare ballons, 8 vlieg machines. Spanje, 1 bestuurbare bal lon, 3 vliegmachines. Italië, 3 bestuur bare ballons, 7 vliegmachines. België, 1 bestuurbare ballon. Talrijke ballons en vliegmachines worden nog gebouwd. BERLIJN ALS LICHTSTAD. In den letterlijken zin van het woord ls Berlijn een der meest ver lichte steden ter wereld. Overstraalt het veinre la villa lurnière. Meer dan 84000 gasvlammen, meer d an _1000 ele otriache jampen veer 120 spixitusgloeilichten en pe troleumlampen verlichten de straten en pleinen van de Duitsche hoofdstad. OPLICHTERIJEN IN 't DIAMANT VAK. De „Joaillier" schrijft, dat in aan merking genomen het steeds brutaler optreden der oplichters de bijoutiers maatregelen moeten nemen om zich tegen deze aanvallen te beschermen. In alle steden zouden de bijoutiers moeten bijeenkomen en o.a. gemeen schappelijk besluiten: Aan onbeken den geen goederen op zicht te zenden en van deze geen chèques in betaling te nemen, tenzij de gekochte voorwer pen in het bezit van den verkooper blijven tot zulk een chèque is uitbe taald. Indien deze bepalingen Ln alle juwelierswinkels gepubliceerd zijn, dan zal geen eerlijk tnensch zich daar door beleedigd kunnen gevoelen of er aanleiding in kunnen vinden dienten gevolge van een voorgenomen koop af te zien. EEN ZIEKENHUIS TE JAPARA. De Indische Regeering zal een Cen traal Inlandsch Ziekenhuis bouwen bij het dorp Keièt in de Residentie Ja para. Aan dit ziekenhuis zal dr. Ber- voets zijn beste krachten wijden en in de „Zondagsbode van Doorn" deelt hij mede, dat het plan al langen tijd heeft bestaan om bij dit te stichten ziekenhuis een Melaatschen kolonie op te richten. Als hoofdinrichting komt het nieuwe ziekenhuis te liggen tusschen de beide zendingsposten Margaredja en Kedoengpendjaien. Op heide posten rijn kleine ziekenhuizen, die de rang van Hulpztekenhulzen be. zitten en de toestemming der Regee ring, die op zeer milde wijze de mo gelijkheid geopend heeft de nieuwe stichting te doen verrijzen, is met groote blijdschap vernomen. Van vele kanten, ook van H. M. Ko ningin Wilhelmlna, zijn sympathiebe tuigingen ontvangen met de te ver rijzen stlcht'ngen. HIPPISCHE SPORT. De 6e Jaarlij ksche vergadering van eigenaars en fokkers van dravers werd gisteren te Amsterdam gehouden Nadat verschillende punten ampel besproken waren, werd door het Draverij-comité der N. H. en R. V., bfj monde van zijn voorzitter, de opi nie gevraagd der aanwezigen, over de volgende punten: le. Is het wenschelijk het aantal handicaps te beperken, in dien zin, dat vereenigingen, die S draverijen geven, vóór 1 Sept. géén, doch na 1 Sept. één handicap mogen uitschrij ven dat në 1 Mei d'e vereenigin gen, die uitsluitend draverijen ge ven, steeds 1 handicap op hunne pro gramma's mogen doen voorkomen. Dit voorstel werd als „wenschelijk" gestemd met 50 vóór en 2 tegen I Het 2e voorstel luidde De artikelen 100 en 103 van het re glement op de draverijen te doen ver vallen, met dien verstande, dat ruins van 7 jaar en ouder uitgesloten blijven en dat records voortaan zou den worden omgezet in geld (dus alle draverijen, buiten handicaps, zullen voortaan prijzen-draverijen zijn). Dit voorstel werd hij acclamatie aangenomen 1 Hierna werd de vergadering ge sloten. Men bericht de aanstaande verschij ning van een uitgebreide biografie van Louis Bouwmeester met een in leiding van hemzelf en vele portret ten. DB BURGEMEESTER VAN EGMOND. Hei Gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak ln de zaak van den heer P. Pranger, burgemeester en secretaris der gemeenten Egmond-aan-Zee en Egmond-Binnen, die voor de Recht bank te Alkmaar terecht stond, be klaagd dat hij als burgemeester-secre- taris van Egmond-aan-Zee in den loop van 1907 en 1908 ten zijnen bate op maakte en teekenda en nadat zo door een wethouder waren mede on derteekend bij den gemeente-ont vanger van Egmond-aan-Zee in beta ling gaf vijf betallngsmandaten we gens voorschotten en kosten in ver band met het stichten eener gasfa briek, wetende dat die voorschotten niet door hem gedaan en die kosten niet door hem gemaakt waren, al thans niet tot de bedragen dier man daten 500, f 310.23, 878,75. f 290 en f 710 (totaal 2188.98). Dd. 8 Juni veroordeelde de Recht bank bekl. tot 14 dagen gevangenis straf, ter zake van valschheid in ge schrifte met opzettelijke gebruikma king. Bekl. had, zooals men weet, opgege ven, dat hij de transacties had ge pleegd, omdat hij op een oogenblik ln geldverlegenheid verkeerde, terwijl hij no? als burgemeester van Eg mond-Binnen f 1550 en van Egmond- aan-Zee f 183.98 te vorderen had. Het gerechtshof vernietigde het von nis der rechtbank en opnieuw rechU doende, werd beklaagde drie maan den gevangenisstraf opgelegd. n" bude laatstgenoemde officieren zuilen eve^ens van t Januari tot 31) December 1910 als leden van den, krijgsraad optreden. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie, inh. geld, BQrf rendsestraai 45. Een lianen werkbroek en een botew ham. Haftestraat 8. Een boxhond, Pres. Steijnstraat 15». Een handtaschje met inhoud, Tim gelastraat 17, Schoten. Een geelharige colly, Tollensstraak 5, Haarlemmexliede c. a. Een grijze handschoen. De Haan* straat 11. ^Een dameshandschoen, Zomervaar^ Een zilveren armband met slot, voorzien van portret, 2e Zuid folder- straat 48. Een damesportemonnaie met geld, Oranjestraat 154. Een R.-K. kerkboekje, Zuid Polder straat 10. Een parapluie, bij den tolgaarder aan de Zandvoortschelaan. Verloren. Aan het politiebureau alhier ls aan gifte gedaan van het vermissen van een vaarboom uit een schuit, liggende in de Amsterdamsche Vaart, en van het verliezen van een koperen gas- eievator van een automobiel. DE BEGRAFENIS VAN KONING LEOPOLD. BRUSSEL, 22 Dec. (Reuter.) De re gen, die den geheelen nacht neer viel, duurt hedenmorgen onvermin derd voort. Toch is een groote menig te op de been, in de richting van de Place du Palais. Langs den geheelen weg zijn de gaslantaarns aangesto ken, en met krip omfloerst. De troe pen worden langs den weg opgesteld. Alle burgerlijke en militaire autori teiten begeven zich naar het paleis if naar de k>erk Salnte Gudule. DE OPSTAND IN NICARAGUA. WASHINGTON. 27 Dec. (Reuter.). Van de zijde der opstandelingen in Nicaragua Is bericht ontvangen, dat generaal Estrada bij Rama Dinsdag de aanhangers van Zelava versloeg. De consul der Vereenigde Staten meldt, dat de aanhangers van Zelaya bij La Tumbla Recreo gedeeltelijk verslagen en overwonnen zijn. Da Consul voegt er bij, dat velen gedood en honderd gewond zijn, terwiil 150 man gevangen genomen werden. De „Associated Prees-" verneemt uit Nicaragua, dat president dr. Madria een algemeene amnestie heeft afge kondigd en bevel heeft gegeven do Staatskundige gevangenen vrij to laten, BOMAANSLAG. PETERSBURG, 22 Dec. (Reuter.) De chef van de Petersburgsche gehei me politie, kolonel Karpof is heden nacht gruwelijk vermoorddoor een bom of andere ontplofbare stoffen ia <le man letterlijk in stukken ge scheurd. Militaire Zaken. Door den garnizoens-commandant zijn voor het tijdvak van 1 Januari— 31 December 1910 benoemd in de com missie van onderzoek in zaken» waar van uitgemaakt moet worden of do daders zich aan een krijgstuchtelijkc overtreding hebben schuldig ge maakt, dan wel, dat de zaak voorden rechter zal moeten worden gebracht, da kapitein C. E. Nardten en de 2e- luitenant J. Dwars. Voorts zijn gedurende voornoemd tijdvak als officieren-commissarissen tot het inwinnen van gerechtelijke ln- formatiën benoemd de kapitein G. K. Müllex en de le-luitenant G. 3. M».y Bleyenbuxgh.- 392STE STAATSLOTERIJ. 3de Klasse. 3de Lijst. TREKKING VAN 22 DECEMBER* No. 17775 f 400. Na 16056 100. Prijzen van 45 gulden. 58 9230 6ö04 0428 19266 15332 10188 209 2296 6057 9489 '2286 16626 19801 474 25i6 6201 9540 12*94 15691 19485 661 3012 7178 9931 12467 16796 19953 608 8422 7302 10102 1s609 15926 20094 975 8594 7422 10104 12646 16333 20179 1046 3661 7656 10580 12697 16407 20201 11)6 4007 8128 10788 12988 16922 209h 1141 4217 8399 11189 18880 17f«06 20988 1479 4203 8312 h4uö 13726 17934 1497 4639 8677 11433 18739 18633 1979 4793 8760 11607 18764 lbo93 208y 4884 8968 11692 ï4u07 18780 2070 6497 8043 11887 14682 18884 2176 6683 9087 11892 16080 19046 3e Klasse 2e Lijst 17672 moet zijn 17572. HAARLEM. ONDERTROUWD: 22 Dec. G. Mes en A. S. Bruijns; P. Lanser en P. Mooijman, A. J. Spoor en M. Nijman. GETROUWD. 22 Dec.: J. P. v. d. Veldt en E. v. d. Velde, J. Groot en E. Smit, C. J. de Kievit en J. van Dokkum. BEVALLEN: 22 Dec. C. Schouten—Koopman <1 22 D. KanisHakker d. E. v. d. Spoel- Hooning z. 21 J. ZwaanswijkSnij- deur d. 20 E. M. VexwaijenHessliiv** d. 21 J. ClausVisser d. OVERLEDEN: 21 Dec. L. v. ScherpehbergBien- fait 50 j., Kenaupark; B. Warmer dam, 45 J., Kamperlaan; 21 A. Meetex- v. Keulen 67 j., Waldeck Pyrmontstr. Amsterilamsctao Bears. Openingskoersen van 22 Deoembei 1909, LABOUCHERE OYENS Co.'» BANH Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No, 571 6TAATSFONDSENMARKT. i 2 1/2 Gertific. N. W. S. 76 1/8, 3 1/2 Certific. N.W.S. 90 3/8. Consols 89 1/4,1 Hopes 83, Ruseen 1909 94, Russen' 1906 97. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATfJ* FONDSEN. C. Peru 9 3/8, Pref. Peru 38 1/8. TABAKSAANDEELEN. Bindjey 96, Deli Mij. 454-, MedarfJ 247, Nieuwe Asahan 76, Rotterdam Dell 340, Senembah 417. PETROLEUM-AANDEELENi Koninklijke Petr. 437 8/4, Sumakrè Palembang 168. Per Lak 140 1/4. MUNAANDEELEN: Gew. Cult. 179. De AMERIKAANSCHE MARKT* opende stil. Atchison Topeka 1201/2,] Denver 611/2, Lrie 54, Kansas 445/8L' 70 1/2, Missouri 48 iS/lö, lock Islan^ 44 9/16, Southern Rails 321/16. Unionj 73, C. Marine'» 7 5/16, 24, 70 5/8. W« hftsh 213/4»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2