HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN Umtenlandsch Overzicht rHUILLETON Mary's strijd voor Vrouwenkiesrecht WOENSDAG 22 DECEMBEB 1909 No. 1057. D9 Kerstmisviering In andere landen. De bekoring, die door de géheele wereld hoen, uitgaat van Kerstmis, heeft ten allen tijde de menschan er toe gebracht» om behalve aan eene plechtige herdenking in de kerken, sich ook te wijden aan gezelligheid In huis en vriendenbezoek. Kerstmlsetemming Is maar niet enkel een woord, het is ook in derdaad een gewaarwording, die bij na lederen mensch in do beschaafde landen doortrilt, meer dan in andere dagen, yor eerbied voor het hoogere en van zachtheid en vriendelijkheid Toor den medemensch. Het klinkt vreemd, te spreken van hen Kerstmisviering in Konstanttno- pel, maar men moet niet vergeten, dat daar een groote Europeesche ko lonie ts gevestigd. De omgeving is er In de Kerstdagen niet altijd gelijk soms ligt er sneeuw genoeg om slede vaarten mogelijk te maken en oen an deren koer kan de tafel voor het mid dagmaal versierd worden met rozen, geranium, heliotroop en andere bloe men, afkomstig van den kouden grond. In de dorpen aan den Bosporus, waar veel Engelschen wonen, vooral te Moda, komen op den eersten Kerst dag allen bijeen la de keurig versier de kleine k#rk. Ran reusachtige Kerstboom verheugt het hart van de kinderen en 's avonds wordt in een «aal een pantomime opgevoerd, om dat een goede Engelschman zonder soo'n vertoon'ng, die een Hollander «naar matig bekoort, nu eenmaal niet schijnt te kunnen leven. Het onder werp Is natuurlijk Dick Whittlngton- of een ander speuïaal Engelsch geval, en de vertooaers bohooren tot de zneest verschillende nationaliteiten. Duitschland kent tal van eigenaar dige overleveringen en gewoonten, .vooral op het platteland. Daar «ion de kinderen, die iets op hun kerfstok meenen te hebben, met angst uit naar de komst Yan Pelz Nickel, om dat hij hen pleegt te tuchtigen met een stevige berkenroe, terwijl hij aan de brave Jeugd speelgoed en snoepe rijen brongt, als bij ons St. Nloolaas. Men zegt, dat do Duitsche Keizer zelf, toen zijn kinderen jonger waren, zich placht te kleeden alsPelzNickel, lom zijn kinderen, die niet goed genoeg hadden opgepast, naar verdienste te bestraffen. Zelf krijgt hij van sommigen zijner Onderdanen eigenaardige geschenken. Zoo komt een deputatie van de zout- makers naar Berlijn, om er den Kei zer, met een adres van hulde, eene hoeveelheid eieren en een aantal groo te worsten aan te bieden. Als tegen- beleefdheid blijven zij in de hoofd stad als des Keizers gasten en wor den naar alles wat bezienswaardig ls rondgeleid. De bakkers schenken hun souvereln Weihnachtstollen, het be kende brood, dat tegenwoordig ook in do Neder 1 an dsche steden tijdens Kerstmis veel gegeten wordt. In den Hurz hebben de bewoners éen eigenaardige gewoonte, bet zoe ken naar den sneeuwkoning. Wan neer een zware sneeuwbui wordt ge volgd door een mooien, helderen dag, lan trek'teil jong en oud er op uit om in de bossehen te zoeken naar takken en twijgen, die met hun sneeuwlast een gezicht en het lichaam van een mensch schijnen te vormen. In Denemarken ls de schotel van den Kerstdag rijstenbrij, met een opening in het midden, waarin een reusachtige klomp boter is gelegd. De gewoonte schrijft woor aldus schrijfi althans Victor Pitt Kethley, aan wiens artikel tk een en ander ontleen dat na elke hap rijst een teug wijn wordt genomen. Als dat waar is kan menige Deen na den rijstschotel do hoogte wel hebben kregen. Gelukkig dus, dat daaruit niet alleen het middagmaal bestaat, na de rijstenbrij wordt nog gebraden gans kastanjes opgediend, en tan slotte nog een soort van rij sta te aj*t gegeten. In Zweden begint de Kerstdag niet een schilderachtige plechtigheid. In de kerken begint de dienst 's morgens te zee uur, waaraan ledereen deel neemt. Op dat uur is het natuurlijk nog donker. Iedereen komt dan ook naar de kerk met een brandenden fakkel in de hand en al die toortsen worden voor de kerkdeur op een hoop geworpen, waar ze 'n reusachtig vuur vormen. In de huizen branden kaar een. Do koninklijke familie houdt zich geheel de gebruiken, die mee brengen, dat verschillende nationale gerechten worden gegeten, waaron der gezouten kabeljauw en ham. Evenals in Denemarken wordt er ook de g r o d of rijstenbrij opgediend en natuurlijk ontbreekt het niet aan een Kerstboom. In Nieuw Zeeland valt Kerstmis, in ons oog wel oneigenaardig, midden in den zomer. Daar houden de Europea nen dikwijls picnics, een open plek in de bosschen wordt aangewezen voor den gezamenlijken maaltijd en van alle kanten komen de deelnemer», dikwijls Yan zeer ver, te paard of per rijtuig er aan. Afwezige vrienden en familieleden worden er herdacht en op den voor grond staan de echt Rngelsche lek kernijen roastbeef en pluzn- pudding, want het zijn meest Engelschen, die daar wonen. Na het maal spelen de kinderen op het gras veld, de jongelieden wandelen door de boschpaden en de ouderen spreken over Kerstmisvieringen van jaren ge leden in het geboorteland, wanneer het buiten koud was en de sneeuw soms dik op het land lag gestrooid. Geen wonder, dat de Europeanen zich daar haasten naar bosoh en zee strand, want het kan in de Kerstda gen heet zijn in de steden en duf in de huizen. Negentig graden ln de schaduw wijst er soms de thermo meter. Natuurlijk is de toestand In New foundland weer geheel anders. Nadat zij in hun ruwe, eigengemaakte sle den naar de kerk zijn gegaan, hou den zij een soort van parade met hun visschersbooten. Eenzame menschen als zij zijn, moeten ze wel scheeps timmerman, smid, zeilmaker, kortom Manusje van alles wezen. Hun boo ten maken zij zelf, te land is hun goe de vriend en helper de ruige poney, die wel klein is en ongeschikt lijkt voor zwaar werk, maar als het er op aankoant veel beter bet ruwe klimaat kan verdragen, dan onze paarden en er op geoefend is om een sneeuw storm te verdragen, waarin andere paarden zouden bezwijken. Een aardige gewoonte heerscht op een Amerikaanscha spoorweglijn, de Virginia'and South West ern Railway. Op Kerstavond rijdt een speciale trein de geheele lijn af en stopt overal, om geld, kleede ren en andere geschenken af te geven aan het personeel. Niet altijd zijn de feestelijkheden op Kerstmis in overeenstemming met da hooge beteekenis van den dag in Christenlanden. Zoo bestaat in som mige streken van Columbia de ge woonte, dat stalknechts en bedienden zich vermommen met maskers en vrouwenkleeren en zingen en dansen bij de muziek van trompetten en vio len. Iets derhalve als op den Hartjes dag te Amsterdam, die gelukkig hoe langer hoe meer in onbruik, ge raakt is. In Paraguay houdt men op den Kerstdag een bal in de open lucht, met een orkest van een paar violen en een guitaar. Dat ls een allesbehal ve onschuldig vermaak, want er wordt, zoowel door mannen als vrou wen, druk gebruik gemaakt Yan versche rum. Men is in dat land toch al warm gebakerd en heeft tot over maat van ramp de gewoonte, om al tijd wapens te dragen, zoodat deze danspartijen dikwijls eindigen in vechtpartijen en doodslag. In andere Zuid-Amerikaanscha re publieken schijnt het niet beter te zijn. Op de Philippijnen wordt Kerstmis gevierd met groote godsdienstige bij eenkomsten, waartoe een avondpro- oe&sio behoort. .Voorop gaan de pries ters in plechtgewaad, kruisen en hei ligenbeelden dragende, en gevolgd door duizende inboorlingen, mannen en vrouwen, zoowel als kinderen, eik met een kaar», hetgeen zoo als men denken kan een treffend schouwspel oplevert. Dat in onze eigen omgeving Kerst mis, behalve een dag van buitenge woon kerkelijke beteekenis, ook een aanleiding is tot bijeenkomsten van familieleden en vrienden, weten wij allen. Er is een tijd geweest, toen het scheen of vooral onder deftige lieden de gewoonte, om op St. Nicolaas ca deaus te geven, naar Kerstmis zou worden overgebracht. Ik meen te we ten, dat dit hier en daar nog gebeurt, maar algemeen is deze Duitsche en Engelsche gewoonte hier toch niet ge worden en lk geloof ook niet, dat zij kans heeft dat te worden. Hoe hoog de Kerstviering ln Ne derland ook gehouden wordt, de dag der geschenken blijft 5 December, be halve in een Jaar als dit, toen het SL Nlcolaasfeest feitelijk over drie da gen, 4. 5 en 6 December, verdeeld ts geweest. C. P. DE POOLRUZIB tusschen de lieeren Peary en Cook is nog altijd niet uitgevochten. In de eerste dagen stonden de kansen vrij wel gelijk, maar allengs zijn de zon derlinge onthullingen over Cook ge komen. Cook heette, met de onver- etoorbare kalmte van een echten Yan kee, alle beschuldigingen valsch. Hij had z'n papleren en bewijzen naar Kopenhagen gezonden, waar de com missie van de universiteit ze zou on derzoeken hem (Cookj^n 't gelijk stellen en dus uitspreken, 'dat hij wel degelijk de Noordpool ontdekt heeft Nu heeft de commissie, vroeger dan verwacht werd, al uitspraak gedaan en vastgesteld Onder de ons ter onderzoek gege ven papieren bevindt zich niet hei bewijs, dat Cook de Noordpool be reikt heeft 't Rapport der commissie begint met de mededeeling, dat de oommissie zich had verzekerd van de medewer- king van den poolreiziger Knud Rass- mussen Ter beoordeeling waren ingezonden: een met de machine geschreven reis- verhaal, groot 61 foliobladzijden en1 16 foliobladzijden afschrift van Cook's aanteekeningen van 18 Maart tot 13 Juni 1908. Cook had aun deze stukken geen begeleidend schrijven toege voegd. Cook's secretaris Lonsdale, ver klaarde, dat de oorspronkelijke aan- teekenboeken binnen eonige dagen overgelegd zouden worden. De nauw keurige afschriften zijn voor do be slissing, of Cook al of niet de pool heeft bereikt, volkomen waardeloos, zooals ult het onderzoek van de docu menten door de leden dor commissie is gebleken. Daar Cook zelve niet te bereiken was, noodigde de commissie den beer Lonsdale u't, de stukkon nador toe te lichten, maar deze toelichtingen openden geen nieuwe gezichtspunten. Het resultaat van de onderzoekin gen der commissie was, dat genoemd reisverhaal in hoofdzaak overeen komt met het verslag ln de New-York Herald (onzen lezers bekend) dat het afschrift dor aanteekeningen geen astronomisch waarneiningsuiaieriaal bevat, maar slechts resultaten van waarnemingen. Bijzonderheden, die de waarnemingen aannemelijk zou den kunnen maken, ontbreken trou wens ten eenenmale cu ook wordt de practische zijde van do sledere^ zoo onvoldoende toegelicht, dat contróle onmogelijk is. De commissie en eveneens het uni- ver8iteits-consistorie zijn derhalve tot de slotsom gekomen, dat de ingezon den documenten geen waarnemingen of verklaringen bevatten, die bewij zen, dat Cook do pool heeft bereikt. Dit rapport is wel vernietigend voor Cook I Hoe zal hij nu nog aannemelijk ma ken, dat hij aan de Pool is geweest /Us hij er geweest is Nu is t woord aan Peary, om aan te toonen, dat hij nu de eenige echte Pool-oiitdekker is. Hem zij meer succes gewenscht, want anders.... houden we geen een Pooi-ontdekker ovarii DE DUITSCiLLAND-VREES IN ENGELAND wordt voor de zooveelste maal ver tolkt in de artikel-reeks, die de heer Blatchford in de Daily Mail sciirijft Hij meent aangetoond te hebben 1. Dat Duitschland naar de opper heerschappij in Europa streeft 2. Dat het, om dit doei te bereiken, Engelands macht moet knuiken. 3. Dat alle pogingen tot verzoening en overeenstemming gedoemd zijn te mislukken en niets Duitschland zal weerhouden dan het ontplooien yan een tegen-macht 4. Dat indien Frankrijk valt, wij (Engeland) ons niet staande kunnen houden. 6. Dat Frankrijk in het algemeen geen partij voor Duitschland wordt geacht 6. Dat wij niet la staat rijn Frank rijk te helpen. 7. Dat, tenzij het Britsche volk zich grootere opofferingen getroost, dan waartoe het nu bereid is. wij ons rijk en onze onafhankelijkheid zullen ver liezen. 8. Dat onze ministers van belde par tijen dit weten, maar de waarheid niet durven zeggen tot het volk. Tot bestrijding van dat gevaar be veelt de Bchcijver aan 1. Onmiddellijke goedkeuring van een crediet van vijftig millioen pond sterling ten behoeve van de marine. 2. Onmiddellijke aanneming van een wet tot Invoering van algemeen en dienstplicht, welke wet dadelijk in werking moet treden. 3. Een wet tot instelling van voor bereidende militaire oefeningen voor alle schooljongens Yan tien jaar en ouder. 4. Onmiddellijke inrichting van een generalen staf voor leger en vloot 5. Een belangrijke verhooging van het crediet voor den geheimen inlich tingsdienst (gezegd spionnendienst). 6. Een officieel verzoek aan alle wetgevers, om slechts Britsche en geen buitenlandse he werkkrachten ln dienst te nemen. M'nheer Blatchford ziet 't Duitsche gevaar dus wel zwart in I Gelukkig, dat niet al z'n landgenooten en ook niet alle Duitschers er zoo over den ken, anders Toch zal zulk geschrijf wellicht nog eenigen invloed nebben bij den .VERKIEZINGSSTRIJD IN ENGELAND, want de partij der tariefhervormers is ook voor versterking en uitbreiding van de vloot. Over den verkiezingsstrijd zelf is met veel nieuws te meiden. Minister Asquith heeft weer eens gesproken, nu te Liverpool. De premier zei, dat er overvloed van goede voorteekenen voor do liberalen is. De taal, die de lords en proconsuls in het land voe ren, geven hem reden om te betwijfe len, of zij daarmede wel een verstan dige taktiek volgen. Met hun bewerin gen over de vloot trachten zij te ver geefs de aandacht af te leiden van de begrooting en het Hoogerhuis. De vloot is volkomen in staat de supre matie van Groot-Britaun'ë te hand haven en de veiligheid van de kusten, den handel en het rijk te waarborgen. D^ze verklaring van den minister kou ook ars oen protest legen het ge schrijf van Blatchford beschouwd worden,. HET ADRES AAN KONING ALBERT. De parlementaire commissie, die be last is met het opstellen van het adres, dat aan koning Albert zal wor den aangeboden bij zijn blijde in komst, beeft vergaderd in de Kamer. De sociaal-democraat Vandervelde was afwezig. Het adres, dat met al gemeens stemmen werd aangenomen wijst op de noodzakelijkheid om te rug te keeren tot de oude constitut'o- neele tradities en voegt daaraan toe, dat de geestelijke, artistieke en zede lijke belangen van het land niet ver waarloosd behooren te worden, BEGRAFENIS VAN KONING LEOPOLD. Hedenmiddag bad te Brussel de plechtige begrafenis van Koning Leo pold plaats, 't Moet een indrukwek kende plechtigheid geweest zijn, door 't groote statie-vertoon. Da buiten- landsche hoven hadden alle vertegen woordigers gezondenNederland was vertegenwoordigd door Z. K. H. Prins Hendrik. UIT DE OOSTENRUKSCHE KAMER. De Kamer *s begonnen met de eer ste lezing van het wetsontwerp waar bij de regeering wordt gemachtigd tot regehug van de handelsbetrekkin gen met de Baikan-staten. De Kamer bracht de eerste lezing van dit wetsontwerp ook ten einde. Eindelijk is dft Kamer dus weer gaan werken. Voor hoelang UIT DE DOEMA* De Yerdedigingscommissie uit de Doema besloot het voorstel te doen om do begrooting van uitgaven voor het ministerie Van marine te verminderen met 20.8 millioen Rbl. Tevens werd voorgesteld de aangevraagde 12.4 mil lioen voor den houw van nieuwe oor logsschepen te schrappen, daar de voor dit doel in de begrooting voor 1909 toegestane sommen nog niet uit gegeven zijn. AFTREDEN VAN DEN GRIEK- SCHEN MINISTER VAN OORLOG. De minister Yan oorlog heeft z<jn ontslag ingediend, teneinde de oplos sing van bet parlementaire Incident te vergemakkelijken. BEN AANSLAG. Een arbeider loste te Boekarest drie revolverschoten op den eersten minis ter Bratiano. Deze werd gewond. De aanvaller werd gevangen genomen. GOUVBRNEUR-GENERAAL VAN ZU1D-AFRIKA. De benoeming van den minister van blnnenlandsche zaken H. J. Glad stone tot eersten gouverneur-generaal van Zuid-Afrika is thans officieel af gekondigde BRAND TB LONDEN* Bij den grooten brand te Clapham ln de magazijnen van Ardmg en Hobbs zijn acht personen omgekomen terwijl tien beambten worden ver mist. Men vreest, dat een aantal be zoekers onder ruinen is verpletterd. Iets over Ondersteuningsfondsen. Een onzer medewerkers schrijft Onder „Ondersteuningsfondsen" wordt in het dagelijksch leven ver staan de vereenigingen, welke zich ten doel stellen ln geval van ziekte of on geval den getroffene geldelijke uitkee- ring te doen, ten einde hem tegemoet te komen in de loonderving door ziek- to of ongeval veroorzaakt. Wel zijn in deze beteekenis ook werkloozen- uitkeering, overlijdingspremiën niet anders dan ondersteuningen, teneinde geldelijke schade te dekken, doch in den volksmond hebben zij dan bun naam behouden. Alleen bij ziekte en ongeval spreekt men van ondersteu ning en dit reeds ongeveer 5tK) Jaar, want reeds de gilden, de vakvereeni- gingon van vroeger eeuwen, hadden onde r steuningsfondsen. Tot op don huidigen dag is do toe stand in Nederland gelijk aan die van vroeger tijden, de uitkeeringen zijn natuurlijk hooger, misschien is de termijn van recht op uitkeering ver anderd, doch het grondboginsel ls het- zelfde. Opmerkelijk is ook, dat het verzekeringswezen, dat voor allerlei rampen de risico wil overnemen, de geldelijke uitkeering bij ziekte niet aandurft. In de laatste jaren zijn er wel enkele maatschappijen die ook deze branche als basis van hun werk zaamheden hebben gekozen, doch zij bewegen zich buiten de arbeiderskrin- gen, zoo er al arbeiders op deze wijze verzekerd zijn, b.v. door bet in wer king treden van het z.g. Arbeidscon tract, daar is dat door derden, door de patroons. Bovendien hebben bedoel de maatschappijen alle nog beperken de bepalingen, zij keeren b.v. niet uit bij ongeval op de fabriek opgeloopen, of zij hebben enkele soorten ziekten uitgesloten, zelfs zijn er maatschap pijen, die enkel uitbetalen bij ziekte- soorten door hen omschreven, dus bij de andere soorten niet. De reden, waarom de toestand zoo is, ligt voor de hand, ondersteunings fondsen worden m de meeste gevallen gratis bestuurd, of slechts tegen zeer kleine gratificatiën, dikwijls is één 10-cents cahier het grootboek. Jour naal, enz. der vereeniging, de secreta ris heeft twee van die „dure" boeken, éen ais notulenboek en een ais leden lijst, met een velletje postpapier voor presentielijst is de „administratie"' compleet 1 Lenigen tijd heeft er gevaar ge dreigd, er was een ontwerp-ziöklever- zekering, voor vele fondsen zou ont heffing, ontbinding het eindvonnis ge- geworden zijn als dit ontwerp wet was geworden. Wel dreigt nog het gevaar, ja, 't schijnt in do toekomst onafwend baar te zyn, doch voor loep ig de rustige rust weergekeerd. En toch ook weer niet geheel, de tijdstroom laat niets met rust, 't mag onmerkbaar zijn, mag zelfs „standvastig 't zelfde blijven" schijnen, vroeg of laat blijkt uit een of ander feit, dat or verande ring is. Enkele jaren bleek dit in vele vereenigingen, toen er met het oog op de Ongevallenwet, reglementswijzi gingen aan de orde waren, in hoofd zaak olie betreffende de vraag of, waar een lid uit do Ongevallenwet trok (die uitdrukking ls ingeburgerd) 't niet wensclielijk was de fondsuit- keering te weigeren of wel te vermin deren, hoewel reeds vele jaren door particuliere verzekeringen arbeiders bij ongeval uitkeering verkregen, nooit was daar acht op geslagen. W el werd zoo'n lid streng gecontroleerd, daar men fraude, simulatie of aggra vatie ('t voorwenden of overdrijven van ziekte) vreesde, doch zijn „recht op uitkeering" werd niet betwist, „hij betaalde evenveel als een ander, dus had evenveel recht", was een onfeil bare wet. Sedert de „Ongevallenwetmet over tuigende stukken gewapend, heeft aangetoond, dat de risico een overwe gende factor is eu „evenveel betalen" nu Juist niet zoo in den haak is wat betreft ongevallen, zijn de zieken fondsen de aandacht gaan vestigen op het risico-vraagstuk ook op het gebied van ziekteneen bepaalde verande ring ls echter nog niet te constateeren, deze zal wel niet eer komen dan als de ziektewet er is. Een ander te eken van den vooruit gang is in de laatste dagen in 't dag licht gekomen, of juister schemert langzaam op. 't Is de vooruitgang, welke Ln geneeskundige kringen te bespeuren valt Ten eerste de vereeni gingen van doctoren, zooals b.v. hier ter stede „de Geneeskundige Kring", de vakvereenlging der beoefenaars der genees- en heelkunde. Een besluit van genoemde vereeniging is het wat dfl ondersteuningsfondsen heeft opga. schrikt, n.l. het besluit om geen zie- kenbriefjes meer af te teekenen, doch alleen een verklaring van „ongesteld" en „weder hersteld" zijn. Dit besluit geeft groote stoornis in den sinds ja ren gevolgden gang van zaken, zoo'n „ziekenbnefje" was de basis van veis vereenigingen, had men dit niet, geen uitkeering! De conclusie ligt dus voor de hand de dokters waren eigenlijk controleurs der ondersteuningsfond sen I Dank genoten zij allerminst voor deze onbetaalde diensten, dikwijls als 't een zieke betrof, die gewantrouwd werd door het bestuur van zijn veree niging, was de betrokken geneesheer al spoedig iemand „die maar raak toekende", „die alles geloofde wat die lijntrekker hem wijsmaakte", enz., de ziekenbezoekers Liepen de „patiënten op het le\en" en vroegen telkens: „wat zegt de dokter nu"soms werd het wantrouwen tegen de dokters zóo erg, dat het bestuur besloot er eens op uit te gaan, en dan werd per brief de doktor gevraagd of de patiënt nog niet boter was, of wel een „gladde" commissaris ging met „een zware pijn in 't lijf" even naar zijn dokter, dio was dan dezelfde als van 't gewan- trouwue lid, om consult, doch gooide 't gesprek al spoed'g op B., „die nog maar niet opknapte". Nu 't besluit gevallen is, tuiten ds ooren der dokters weeir danig, er wordt dan ook heel wat geboomd over dat besluit. Toch is het onbeteeke- nend, als de ziekenfondsen maar do bepaling aan hunne leden willen voorschrijven, dat zij de ongesteld- verklaring mooten overleggen. Als nu de dokters op dezelfde vorklairing weer 't herstold teekenen, dan is do contróle meteen waar zij behoort, ui. bij den ziekenbezoeker, deze geeft nu zijn briefjo dikwijls aan de voor deur af; als hij de ongesteld ver kla ring moet controleexen, moet hij naar binnen om te zien of de dokter 't niet heeft ge teekend voor „her steld." De vereenigingen kunnen dun de ziekenbezoekers belasten met 't uf- teekenen der wckelijksche kwitantie of formule-biljet. Als deze wijze van werken wordt ingevoerd zijn de ver eenigingen door dit besluit Ln beter conditie, daar zij daarin een middel vinden tot oontroleering van hun controleurs. Deze kwestie vestigdo do aandacht op een dieper ingrijpend vraagstuk, waar de Gcneesk. Kring ook wel eens zijn aandacht aan mag wijden, n.l. „het waudeihriefjo". Ook dit is een ingeroeste misstand. Als een patient aan de beterende hand is, komt hij op zekeren dag met de vraag „mag ik er uit?" Jawel, zegt de dokter, do patient vraagt een wandel bewijs en de dokter toekent 't af. Maar dan mag hij er nog niet uil bij vele vereenigingen, eerst moet de ziekenbezoeker, dikwijls nog een ander bestuurslid dat ook teekenenl De vooruitgang der geneeskunde heeft geleerd, dat met pillen en poe ders alleen de menschel ij ke kwalen niet te genezen zijn. Frisscho lucht, beweging, zon zijn wel zoo veel waard, de oude bedsteö-thecvleën zijn gelukkig uit don tijd. Vele ge- noesheeren komen dus weieens voor 't feit dat de patient er uit moet, dik wijls reeds in de eerste ziektedagen, b.v. bij zenuwlijders. Groote opgewon denheid bij T fondsbestuur, pas ziek en dan al een wandelbriefje, dat is verdacht! Enfiu, dan zal hij de vol gende week zich wel weer afmelden. Doch do volgende week zegt de pa tient: de dokter zegt nog vier weken 2) De jonge man ontwoordde niet, en keek peinzend voor zich, alsof hij niet •wist wat te zeggen. Maai- een luid applaus in de zaal trok beider aan dacht. De spreker, een zeer oud en «wak-uitziend man met eenigszins .vermoeid voorkomen, boog even tot 'antwoord op de toejuiching. Wie is hij Yroeg Mary aan den jongen man. Y\ e;, Lord Kenton, was het jantwoorc. Mary ksek eenigszins verbluft. Zij pad zich voorgesteld een groote, ro- buste man te zullen ^t«n met eene jluide stem en uitdagende manieren, ten het zou beerlijft geweest zijn, zoo Iemand aan te valleDMaar inplaats daarvan zag ze een ouden, zwakken man met grijze lokken, en ze kreeg het gevoel, dat ze het prettig zou vin den hem te verzorgen en te koestaren. Lord Kenton begon met zwakke, be- vende stem zijn redevoering, hij was by na niet te verstaan in de zaai, maar men luisterde met aandacht, want hij was een geliefd spreker in dien tijd. Mary zat doodstil, met kloppend hart, van tijd tot tijd angstig naar de klok ziende. Er was bepaald, dat de eerste interruptie precies te half acht zou plaats hebben en de overige daar na telkens met 5 minuten tusschen- ruimte, Mary zelf was nummer zes. Met ongeduld wachtte ze eindelijk wees de groote klok achter in de zaal half acht en bijna op hetzelfde mo ment stond de eerste van de meisjes boven op haar etosl. Maar eer ze nog een woord had kunnen spreken, deed een jonge man achter haar den stoel, waarop ze stond, omkantelen, en ze viel voorover in de armen van een ander. Men hoorde een zachten kreet, zag even een hand in de lucht, dan een groepje mannen haastig naar de deur loopen en de jonge dame beyond zich plotseling tot haar groote verba zing op de straat Een dame flauw gevallen, zei er een in de zaal en het nieuwtje ging van mond tol mond en bereikte zelfs den spmeker, die een oogenblik zijn rede onderbrak. lk hoor, zei hij met ziin zachte, bevende stem, dat door de hitte in de zaal een dame is flauw gevallen. Zou het niet raadzaam zijn de ramen te openen En den vrouwen kiesrecht tie ge ven, riep een jong meisje, de twee de van de samengezworenen, vlak voor den «preker. Groote goedheid I riep lord Kenton verschrikt uit,Wat zegt die dame De president fluisterde den spreker iets ln ter verklaring een kleine schermutseling en nummer twee ging den weg van haar voorgangster. Mary zat stil te kijken, ze was heel bleek, haar handen wrong ze kramp achtig in haar schoot nog enkele o ogenblikken en het was haar beurt. Haar hart klopte hoorbaar, de adem stokte haar ln de keel en ze zag de heele za*J als in éen neyeL Ze voelde echter, dat de Jonge man naast haar, haar meermalen van terzijde aanzag, en trachtte zich te herstellen. Zouden er nog meer dergelijke storingen komen vroeg ze hem. lk hoop van niet, was het ant woord. Maar op hetzelfde oogenblik sprong de derde jonge dame op haar stoel, doch was even spoedig verdwenen. De vierde, vijf minuten later was een meisje dicht bij Mary gezeten, zoodat de jonge man naast haar er heen snelde om te helpen. Spoedig daarna kwam- hij terug met een ernstig gelaat zijn hoofd schuddende. t Is zoo ongelukkig, zed hij. Wat ts er dan gebeurd vroeg Mary. Wel, de linkerarm Van het jonge meisje.....- Bezeerd vroeg Mary. Er af, antwoordde de jong® man. Verschrikkelijk, riep Mary uit, ge meent toch niet..,, Ja, aeide de Jonge man. Ik was met nog twee anderen bezig haar door de eene deur naar buiten te trek ken, en de anderen duwden haar door de andere deur de zaal uit. En vroeg Mary angstig. Nu, ik begreep-niet, waarom va niet kwam, toep ik haar bij den arm naai- buiten trok, daarom trok ik nog harder en hield juist haar arm in de hand, terwijl ze door do andere deur verdween. Ik heb hem haar achterna gezonden. Het spijt mij lteusch erg. Mary keek liem met afgrijzen aan. Er zal wel niets van uitlekken, zei de jonge man, wij zullen er tenminste niet van spreken, en de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht zal het in haar eigen belang geheim houden, uit vrees, dat ze geen vrij willigers meer zal kunnen krijgen. Mary zei niets. Haar gedachten wanen zóó verward, dat ze bijna niet meer denken kon. Daar had de vijfde interruptie plaats, en Mary hoorde, hoe hot pu bliek verontwaardigd was over al de ze storingen. Hebt ge last van de warmte fluisterde de jonge man haar toe, ge rijt zoo bleek. Wil ik u naar buiten lelden Mary sloeg een wanhopige» blik op hem. Het was nog precies haar tijd, maar zij kon het zoo niet langer uit houden cn met één sprong stond ze op haar stoel. Ze opende den mond om haar kreet om vrouwenkiesrecht aan te heffen, maar geen woorfl kwam over de lippen, geen geluid kon ze voortbrengen. Zoo stond ze, bleek, on beweeglijk, haar oogen wijd open, vol wanhoop, dat ze geen woord kon uiten. Lord Kenton brak zijn rede af hij was to beleefd om tegen een dame te spreken en het publiek, al gereed om zijn woede tegen Mary in luide kreten lucht te goven, bleef zwijgen, evenals «ij. De lange Jonge man sprong op. De dame wenscht te protesteeren, zei hij, tegen de vele interrup ties van hedenavond en haar hoop uit te drukken, dat de vrouwen, die nu nog tegenwoordig zijn, zich rustig zullen houden. Er volgden lulde toejuichingen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5