Juliana-Album. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang. No. 8129 Verschijnt dagelijks, behaJve op Zon* en Feestdagen. DONDEKDAG 23 DECEHBEB 1909 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB SaANDBNl Voor Haarlem 11.2G Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.G5 Afzonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037h Ce omstreken en tranco per poat 0.45 üifgavo der Vennootschap Lonrens Custer. Directeur J. G. PEEREB00H. AD VERTEN l ïÊNi Van 1—5 regels 50 Cts,: iedere regel mttt 10 Cta. tuiten het Arrondlsssciejf Haarlem van 1—5 regels f1—elke regel meer ƒ0. ito Reclames 30 Cent per regel, Bij Abonnement aanzienlek rabat Advertentign van Vraag en Aanbod, hoogstens zee regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administratie; Groote Houtstraat ktercommueaaï Telefoonnummer der Redactie 600 es der Administratie 724. Drafefcsrijt Znider Bnltenspaarce 6. Teiefoonnammer 122. Tot d« plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad te uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Ons wordt telkens gevraagd, of voor geabonneerden nog een exemplaar van ons fraaie JULIANA-ALBUM te verkrijgen is. Men zegt er dan bij, dat de bon Is zoek. geraakt. Om aan deze geabonneerden en anderen, die er mis schien evenzoo over denken, een genoegen te doen, drukken wij hieronder nog eens den Bon af, maar maken uitdrukkelijk het voorbehoud, dat wij leveren, zoolang de voorraad strekt. Er zijn nog maar weinige ex. voorhanden. DE ADMINISTRATIE. voor één Ex. Album Ons Prinsesje. In te leveren aan het Bureau van Haariem's Dagblad, Groote Houtstraat 53, met bijbetaling van slechts 80 Cents voor Haarlem en 90 Cents voor buiten de stad. DE ADMINISTRATIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Stadsnieuws Om Ons Heen. In bet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Smal of breed spoor" in de rubriek Om Ons Heen. INVITATIE-CONCERT. De heer en mevrouw Mr. P. Dozy hadden do hoffelijkheid een groot aantal hunner muzikale stadgenooten uit te noodigen tot een concert, te ge ven door mejuffrouw Janna C. J. Brandsma (sopraan), met welwillende medewerking van den heer Willem Andriessen (piano). Ik weet niet, of het de bedoeling is, dat ik van dit concert, dat gisteravond in de Kroon plaats had, en waarvoor mij een par ticuliere uitnoodiging gewerd, een ge- détailleerd verslag geef, maar- mag toch zeker wel met een paai- woorden zeggen, hoezeer er door de talrijke aanwezigen genoten werd, zoowel van de voordrachten der zangeres, als van Willem Andriessen's prachtige bege leiding en artistiek solo-spel. .Mejuffrouw Brandsma begon met de veel-, maar zelden zoo voortreffe lijk gezongen aria „Höre Israël" uit Mendelssohn's Elias. Later gaf zij verdeeld over drie programma-num mers een twaalftal liederen van Hendr. C. van Oort, Ulfert Schults, Willem Andriessen, Schubert, JJrahms, Wolf en R. Strauss. Hoe mooi en rein klonk haar uit muntend geschoolde stem en hoe ge- kuiseht., hoe natuurlijk muzikaal was haar voordracht, waarvan in cLeze matige zaalruimte geen enkele nuan ce verloren ging. Bekoorlijk is dit zin gen vooral door de volkomen oprecht heid, die het in alle omstandigheden blijft kenmerken. De zangeres veinst nooit meer te voelen dan waar is. Daardoor luisteren wij altijd met be langstelling ook al zouden we in het een of ander lied al eens wat meer relief, wat dieper schaduw of wat fel ler licht hebben verwacht. Het tekstboekje doorbladerend ont waken mijn beste herinneringen bij .Van Oort's „Rückblick", Andriessen's „Wiegelied", Brahms' „Botschaften „So willst du des armen dich gnadig erbarmen „Der genesene an die Hoffnung" en „Verborgenheit" van Wolf, „ARerseelen" en „Zueignung" van Strauss. Maar ook de paar hier niet genoem de liederen hadden voor 't minst de verdienste van zeer keurige technische verzorging Mejuffrouw Brandsma heeft ons dezen avond duidelijk gemaakt, dat wij haar in het vervolg onder onze meest verdienstelijke sopraan-zan geressen hebben te tellen. Geheel oprecht ook en vol jonge, levenslustige fleurigheid is de kunst van Willem Andriessen, zooals hij ons die al zoo herhaaldelijk en ook dezen avond vveèr te genieten gaf. Het aller meest trof dit misschien wel in het van geest sprankelende Rondo o Ca priccio van Beethoven en in bet bis- nurnmer (want pianist zoowel als zangeres werd door den geestdrift van het auditorium tot een toegiftje ge noopt). Zeer indrukwekkend met cle Spontaniteit van geheel efgen ge voelsuiting, had hij te voren de Rhap- so die in G-mol van Brahms gespeeld, en ons daarin den diepen ernst van zijn gemoedsleven geopenbaard. Voor zijn meesterlijke weêrgave prachtig van opvatting en kranig van tech niek mijner G-mol-Sonate, waar mede hij zijn solo-programma opende, hier nog een hartelijk woord van dank. Ook door zijn karaktervolle be geleidingen heeft hij de artistieke be- teekenis van dezen concertavond zeer verhoogd. Het geheel was voor de beide uit voerenden die in den loop van den avond met een schat van bloemen werden overladen een compleet succes. En ongetwijfeld wel eene schoone voldoening voor de kunstzin nige familie Dozy, wier beminnelijke houschheid in geen enkel opzicht iets heeft verzuimd om aan de bijeenkomst een gezellig en feestelijk karakter te geven. PHILIP LOOTS. KRIENS-CONCERT. Gisteravond hebben de pi. m. 1300 aanwezigen in de concertzaal der So ciëteit Vereeniging genoten van de heerlijke strijkmuziek van het Haar- lemsch Muziekkorps. Het programma scheen met zorg gekozen, en vermeldde o.a. de Mar- che de Cortège uit de CarnavaLs- suite van Auvray, Fète de Charité van Lecocq, een Ouverture „Mignon" van Thomas en Cantique de Noël (Adam), welke stukken bijzonder mooi ten uitvoer werden gebracht. Vooral bij het laatste schenen de toejuichin gen geen einde te zullen nemen. Als solist trad op de heer Meindert Ruiter, die het tweede vioolconcert van Wieniawski zeer beschaafd voor droeg. Deze jonge violist schijnt over een groote technische vaardigheid te be schikken. Het is een goed idee geweest deze winterconcerten Wij hebben werkelijk zeer genoten. LEZING STAATSPENSIONEERING. Men meldi ons: Deze onlangs aangekondigde lezing, te hooiden door den heer Frans Net- scher, voor de Jonge Vrijz. Prop. Club alhier, kan voorloopig niet doorgaan. Behalve de reeds vroeger uitgenoo- dlgden, zullen door het bestuur nog aangezocht worden tot het houden van eene lezing, de heeren F. W. N. Hugenholtz en Mr. dr. J. H. W. Q. ter Spoil. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 28 December 1909, des namiddags van 1 tot 2 uur, dooi den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Prélude en Fuga. E. Mobach. No. 2. Largo (2e Symphonie), Beet hoven. No. 3. Sonate No. 2, Mendelssolm. a. Grave, Adagio. b. Allegro maestoso. c. Finale. No. 4. Offertoire, A. Guilmant. No. 5. Aria uit Stabat Mater, Ros sini. TOBBERS OM U HEEN. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op die tuberculoselijders, die niet naar de lighal kunnen gaan, en thuis in stilte blijven voorttobben, doch eveneens versterkend voedsel noodig hebben, om op de l>een te blij. ven. In dezen tijd vóór Kerstmis, waarin men meer dan anders tot ge ven geneigd is, zou men zulke arme zielen, die zoo weinig op de wereld hebben, en waarvan iedereen er wel eenigen kent, zoo gemakkelijk een prettige, onverwachte verrass'ng, in welken vorm dan ook, kunnen berei den 1 Rolschaatsenw edstrijden. In het Brongebouw zullen in Janua ri of Februari a. s. wedstrijden in het rolschaatsenrijden plaats hebben. Een nadere datum is nog niet bekend. GROOTE HOUTSTRAAT- VEREENIGING. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de vereeniging (G. H. V.), Groote Hout- 8traatvereeniging, te Haarlem. Het doel der vereeniging is het be hartigen der belangen van de Groote Houtstraat als winkelstraat, zoowel ten bate van de bewoners als van hen die belangen hebben in die straat. De vereeniging tracht dat doel te bereiken: a. door bestrijding van al hetgeen het verkeer in de Groote Houtstraat benadeelt en het verblijf er minder aangenaam maakt; b. door bevordering van al hetgeen de straat blijvend of tijdelijk aantrek kelijk maakt; c. door het houden van feest en het aanbrengen van versieringen op nati onale en eventueel ook op andere feestdagen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 tot en met 21 De cember zijn voorgekomen: Te Haarlem 1 geval van roodvonk; te Heemstede 1 geval van diphthe- ritis; te Haarlemmeriiede 2 gevallen van roodvonk en te Sloten 1 van ty phus en 1 van diphtheritis. NEUTRALE VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN GEDWONGEN WERKLOOSHEID TE HAARLEM. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de neutrale vereeniging tot bestrijding van gedwongen werkloosheid te Haarlem. De vereeniging stelt zich ten doel het bevorderen van do zedelijke en stoffelijke belangen horer leden. Ze wil trachten dat doel te bereiken met inachtneming van tegenwoordige of toekomstige wetten of wettelijke voor schriften door: a. het instellen van enquêtes over werkloosheid en de resultaten daar van bekend te maken aan hare leden en aan regeeringslichamen; b. het verspreaden van geschriften over werkloosheid en over de bestrij ding daarvan door Staat, gemeenten en door vakvereenigingen; c. het samenwerken met andere als rechtspersoon erkende vereenigin- gen die hetzelfde doel beoogen als zij; d. het houden van vergaderingen en het bespreken van de belangen der vereeniging. e. het vormen van een werkloozen- kas uit de contributie der leden waar uit aan dezen bij gedwongen werk loosheid geldelijke steun wordt ver leend. De inkomsten der vereeniging be staan vwt: a. de wekelijksche contributie der leden; b. eventueel subsidie van de ge meente Haarlem; c. schenkingen en erfstellingen. De ledenvergadering bepaalt de groote der contributie. Hoog water. Wegens d.en grooten regenval van gisteren en hedennacht zijn alle stoomgemalen en watermolens in de omgeving heden weder in werking ge. steld. Te water. Gistermorgen reed de metseiaar De L., uit de Vooruitgangstraat, op den Heerensincel op zijn Pets. Plotseling gleed de fiets door de gladheid dei- straten weg, en geraakte de man met fiets en al te water. Niet zonder schrik kroop hij er weer uit en ging druipnat naar zijn woning. S. D. A. P. In de gisteravond gehouden verga dering van de afdeeling Haarlem der S D. A. P. werd de nieuwe contribu- üeregeling. in den geest als het par tijbestuur die wenscht, goedgekeurd. Ook de begrooting voor 1910 mocht de goedkeuring der vergadering wegdra gen. De plannen voor het op te richten weekblad naderen haar voltooiing. In een volgende vergadering zal defini tief tot de al of niet oprichting daar van worden besloten. RIJKSSTRAATWEG HAARLEM- AMSTERDAM. De Ameterdamsche straatweg biedt een triestigen aanblik, vooral met dit vochtige weer. Bij de Oosterstraat, waar men aan 't zandlossen is, is 't een ware modderpoel, terwijl hier en daar zich kuilen vertoonen. De be woners spreken er dagelijks schande van, want niet alleen is die toestand hinderlijk voor 't verkeer, maar ook de huiseigenaren ondervinden or last van. Huurders hebben geen zin in de nieuwe huizen, omdat het plaveisel in die buurt zoo slecht is. De gemeente kan hier weinig aan doen, want het is een Rijksweg. Militaire Zaken. Op heden zijn met groot verlof huis waarts gekeerd de miliciens der lich tingen 1904 en 1906. die voor herha lingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest en in Augustus tenge volge der heerschende cholera niet konden opkomen. Aan het onderzoek ter verkrijging van een getuigschrift voor militaire bekwaamheid en lichamelijke ge oefendheid (viermaander) zullen 84 jongelieden deelnemen, .waarvan 43 uit de gemeente Haarlem en 41 uit de omliggende gemeenten. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). OVERVEEN. De tuberculose. Gisteren sprak Dr. A. A. G. Land, te Haarlem, voor do afdeeling Bloe- mendaal van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", in hótel Van ouds het Raadhuis, alhier, over de tuberculose en hare bestrij ding. Spreker ving zijn rede aan, met op de ontzaglijke verbreidheid van deze verschrikkelijke ziekte te wijzen. Een zevende gedeelte der menscheid sterft aan de tuberculose. Het is ook de duur der ziekte, die meestal een tijd vak van vijf tot zes jaren omspant, die zooveel sociale ellende te weeg brengt. Het is dus wel de moeite waard, deze ziekte zooveel mogelijk te beteugelen, want vast staat, dat de vernietigende werking van de tuber kelbacil veel kan beperkt worden. Waarom werd de ziekte dan niet vroeger bestreden Zij gold als eene erfelijke en ongeneeslijke ziekte, waar tegen niet te strijden viel. Tot Prof. R. Koch, vvien wij ook de kennis van de cholera-bacil danken, tot de ont dekking kwam, dat uiterst kleine we zens, de tuberkelbacillen, overbren gers der besmetting zijn. Het zonlicht toe te laten in zijn woning is zeer goed de zonnestralen hebben op de ziektekiemen een vernietigende uit werking. Alcoholmisbruik daarente gen werkt de verbreiding der ziekte sterk in de hand. Wil men tegen de besmetting zich te weer kurmen stel len, dan moet vóór alles nfet weer standsvermogen van het lichaam ver groot worden. Toch leveren niet alle tuberculose lijders gevaar voor hun omgeving op. Dat is alleen het geval met hen, die niet voorzichtig zijn, en zich niet voor hun omgeving in acht nemen. Veel maatregelen zijn reeds tegen de tu berculose genomen, men denke slechts aan volkssanatoria en lighal- len. Ook bij het verplegen van lijders in eigen woning heeft men dikwijls zeer goede resultaten bereikt. Het is slechts zaak, de lijders onder zoo gun stig mogelijke levensomstandigheden te brengen. Ten slotte zette spreker de werk wijze van de „Nedeiiandsche centrale vereeniging ter bestrijding van de tu berculose" uiteen. De boeiende rede werd door de tal rijke aanwezigen met veel aandacht gevolgd. Tal van lichtbeelden helder den aan bet einde volkomen op, wat nog onduidelijk gebleven was. Met een kort woord van dank sloot de heer Bijvoet de bijeenkomst. SPAARNDAM. Gisterenavond gaf de alhier bestaan- Zangvereeniging Spaarndam's Gem. Koor, hare eerste uitvoering. Liefhebbers van zang hebben geno ten. Een twaalftal liederen werden ten gehoore gebracht op zeer ver dienstelijke wijze. De voorzitter van het bestuur, de beer L. Max, was dan ook wel de tolk der aanwezigen, toen hij na af loop den directeur, den heer Zuidweg, hartelijk dankte voor zijne medewer king in deze. De toegang was dezen avond alleen voce- leden en donateurs, in den loop van de volgende maand zal waar schijnlijk het zanggezelschap in de Ned. Herv. kerk wederom een uitvoe ring geven tegen een kleine entrée. Tot ongeveer 1 uur in den avond bleef men gezellig bijeen. Er werder» nog eeaige voordrachten ten beste gegeven. BENNEBROEK. Bij de gehouden aanbesteding voor het leveren der petroleum en het aan steken der gemeente-petroleumlan. taarns is dit werk gegund aan W. van Dijk voor de som van f 139. Slechts één biljet was ingekomen. Dank zij de uitnemende zorgen van verschillende dames uit onze gemeen te, slaagde ditmaal het Kerstfeest, be reid voor de schoolkinderen op Woens dag j.L, bijzonder gelukkig. Een gioote Kerstboom was opgericht In het lokaal der bewaarschool en deze boom behangen met een aantal ge schenken en verlicht door tallooze kaarsen, maakte een alleraardigst effect. Aan de uitroepen der aanwe zige kinderen was het te hooren, hoe zeer zij in de feestvreugde deelden. Nadat de kinderen onthaald waren op koek en chocolade, sprak Ds. Gerth van Wijk hun eenige oogenblikken toe. Het cadeau, dat ieder kind mede naar huis mocht nemen, zal ongetwij feld nog lang worden bewaard, als gedachtenis aan het voor hen zoo ge zellig Kerstfeest. HAARLEMMERMEER. De tweede winter-paardenmarkt zal te Hoofddorp gehouden worden op Dinsdag 18 Januari a. s. Bij de gereformeerde gemeente te Hoofddorp is tot ouderling benoemd de heer N. den Ouden en tot diaken de heer Wiegel. Als een gevolg van de buitengewo ne gladheid der wegen, zagen wij Woensdagmorgen de bijzonderheid, dat een brievenbesteller zijn wijk be stelde op schaatsen. De man zwierde er lustig op ios, zonder schijnbaar eenige moeilijkheid te ondervinden. De onderwijzeressen aan de o. 1. scholen alhier, werden heden verrast, daar zij van gemeentewege een stoel ten gebruike ontvingen bij het geven van onderwijs in haar klasse. Voor waar een aangename, nutt'ge atten tie I Nog steeds zijn des nachts de rond zwervende honden in de weer. Thans hebben zij des nachts bij den land bouwer Th. de Vlieger twee volwas sen schapen doodgebeten en bij H. J. v. d. HeuveL éen schaap. Het ware te wenschen dat die bloeddorstige bees ten eens geattrapeerd werden, opdat er korte wetten met hen gemaakt kon worden. SANTPOORT. Den 2en Kerstavond zal in het kerk. gebouw der Ned. Herv. gemeente door de leerlingen der Zondagsschool met een Kerstboom het Kerstfeest gevierd worden. Op denzelfden avond zal door de familie Cremer ten haren huize op Duin- en Kruidberg voor de kinderen van haar personeel ook een Kerst boom opgericht worden. VELSEN. Raadsverkiezing. Het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, waarbij met vernietiging van bot besluit vai! den Raad der gemeente Velsen d.d. 17 Augustus als nieuwe leden van dat college zijn toegelaten de op 27 Juli te voren gekozen verklaarden, de hee ren P. A. Koelemeij, A. A. M. Mulder en G. van Rhijn, is (zooals we in het kort al meldden) bij Koninklijk be sluit gehandhaafd. De toelating schiedde, omdat de onregelmatij den, die bij de verkiezing zouden ban plaats gehad, loet deelnemen de verkiezing door een niot-kieege- rechtigde, het geven van aanwijzin gen aan een kiezer binnen de balu strade van het stembureau en het te vroeg sluiten van de stembus to IJ- muiden, moesten geacht worden van geen invloed te hebben kunnen zijn op den uitslag der stemming. go- li glie- i lieb- TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: Bij de voortgezette behandeling der oorlogsbegTüoting spraken nog meer leden. De hee.- Lohman betoogde, dut het leger een bepaalden kring vormt, waarin naar de daarin heerschende begrippen het duel niet schijnt genilst te kunnen worden. Ook verdedigde lnj minister Sabrons optreden in de zaak-Roest van Limburg, welk optre den door den heer Verhey was ge laakt. Indien de kolonel schuldig waa aan misbruik van gezag behoorde hij te worden vervolgd; dit geschiedde niet, dus had de minister recht, het ge-zag te handhaven door de verfcla- ring, dat zijns inziens machtsmisbruik niet voorlag. Een wet was noodig tot beperking van het recht van verga dering en vereeniging van ambtena ren en militairen. De heer Van ld- singa laakte, dat geheime rappor tea achter den rug van officieren worden opgemaakt. SOCIALE VERZEKERING. Do heer Duys heeft omtrent hei ver strekken van een leiddraad voor de bespreking van de sociale verzekering gevraagd Is de minister bereid, in verband met het genomen besluit der Kamer, om in Februari a.s. een bespreking over de sociale verzekering aan de orde te stellen, voor deze bespreking een practischeu leiddraad te geven, en door middel van een nota of op een andere hem gewenscht voorko mende wijze, de Kamer tijdig In ken nis te stellen zij liet in grove trek ken van zijne plannen in zake de sociale verzekering; in het bijzonder hoe hij zicli denkt het organisatorisch verband der verschillende takken van verzekering, de wijze van hot opbren gen der middelen daarvoor, do mede- zeggingschap der belanghebbenden en enkele andere belangrijke punten te zijner beoordeeling Do Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft geantwoord, dot het hem is voorgekomen, dat bij liet besluit der Kamer, om do bespreking der sociale verzekeringen uit tc stellen tot Februari a.s. uitsluitend gebrek aan tijd, niet onvoldoende voorberei ding, aangevoerd werd. In deze omstandigheden moet de Minister tot zijn leedwezen bezwaar maken zich bereid te verklaren vooi deze bespreking een practischeu leid draad te geven. DE ACIJNSVERHOOGING. De verhooging van den accijns op het gedistilleerd heeft 'n de practijk voor café's en tapperijen met de ge volgen, die sommigen daarvan heb ben voorspeld. Voor zoover dat op dit oogenbiik ten minste geconstateerd kari worden, kunnen de groote café's niet merken, dat hun omzet in gedis tilleerd invloed heeft ondervonden van de accijnsverhooging. DE HUDSON-FULTON-FEESTEN. Generaal Woodford en mevrouw Woodford werden gisteravond in het Hotel des Indes te 's-Gravenhage ver wacht. Van verschillende zijden zond tnen reeds bloemen als welkomst boden naar het hotel. o. m. waren fraaie mloemstukken ingekomen van bur gemeester Van Leeuwen en den heer S P. van Eeghen, die beiden gasten geweest zijn van de Amerikaansche H udson-Fu lton -f eestcom ra is sie. waar van de heer Woodford het presidium bekleedde. De lieer en mevrouw Woodford zijn echter gisteravond niet aangekomen, maar zullen vermoedelijk hedenavond of morgenochtend in do Residentie arriveeren. DIEFSTAL UIT EEN POSTBOX TE AMSTERDAM. Op tiet hoofdpostkantoor te Amster dam is met behulp van eej) valsch sleuteltje een box gelicht. Er zijn uit de postbus van de firma B. \V. de Jong Co., O. 7.. Voorburgwal 318, aldaar, twee kennisgevingen van aan- geteekende stukken ontvreemd. De dief is na het in bezit nemen der ken nisgevingen en het zetten van een valsche handioekening aan liet loket ..Aongeteokende brieven" de stukken gaan halen. Ilct eene bevatte geen geldswaardi ge papieren, het andere daarentegen wel. Er zat een chêquo in, groot 213.17, op de Twentsche Bank. De dief had blijkbaar niet goed getec- kend, want de bank verklaarde niet dadelijk te willen uitbetalen. Eerst moest de man blijkbaar nog eens even met liet papier naar het kantooi- terug gaan. Dit was een geluk voor de betrok ken firma. De bedrijver van den dief stal durfde niet voor een tweedemaal naar de Bank en hij kwam tot het besef, dat ziin geheele postbox-opera-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1