VersoMfct daqefliks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. OM ONS HEEN Snitenlandscb Overzicht FEUILLETON Mary's strijd voor Vrouwenkiesrecht. 27e Jaargang. No. 8129 DONDERDAG 28 DECEMBER 1909 B ABONHEBSBNTEN PBR DRIB flIAANDBNl Vooi Haarlem f \2A Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Ia (kom der gemeente)-J-30 Franco per post door Nederland j> l® Afzonderlijke nummersg.®* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemd37M öe omstreken en franco per post 045 Uitgave dar Vennootsc&ap Loorens Coster. Direct ear J. 0» PEEREBOOS^ ADVERTENTIÊNI Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het ArrcnTsSSWent Haarlem van 1—5 regels Ie-*, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts, per plaatsing) 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administratiet Groote Houtstraat lafercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drakkerlji Znider Baitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem bi dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentle-Burean D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. TWEEDE BLAD. No. 1058. Smal of breed Spoor. Bij wijze van afscheid aan het oude Jaar zullen we, naar ik hoor, op de agenda van de Raadsvergadering van Woensdag 29 dezer een aantal belang rijke punten zien ik noem de vast stelling van nadere plannen voor de electrische tram van de Hollandsche Spoor, het voorstel omtrent de proef nemingen met diepboring en de be noeming van een directeur der H. B. S. met 5-jarigen cursus ter opvolging van Dr. H. Brongersma. Beginnende met het laatste punt, kan ik daarvan zeggen, dat inder daad dit voorstel iets ongewoons heeft. Het gebeurt niet al te vaak, dat een leeraar aan een school voor directeur aan diezelfde inrichting wordt voorgedragen. Dat dit nu met den heer Van Mourik Broekman ge beurt, is wel ee>n bewijs van de hooge editing, die de onderwijs-autoriteiten koesteren voor zijn persoon en voor zijn kunde. Mijnerzijds kan ik er bij voegen, dat ook de leerlingen met de ze benoeming bijzonder ingenomen zullen zijn. Er is onder hen maar één roep over dezen leeraar en die is, dat hij aan groote kalmte en ernst, recht vaardigheid en een onuitputtelijke welwillendheid weet te paren. Men moet niet zeggen, dat de opinie ivan de leerlingen er niet toe doet. Ze ker, ik zou niet al hunne meeningen omtrent leeraren durven onderschrij ven, maar aan een eenparige opinie van de jeugd mag zeker waarde wor den gehecht. Het tweede punthet voorstel tot diepboring. Mr. Spoor wilde die op dringen aan de eigen ambtenaren, B. en W. daarentegen aan personen, die geheel buiten de Haar'emsche water leiding staan. En daar B. en W. het voorstel ontwerpen, is te verwachten, dat het College zijn eigen meening daarin zal weergeven. De Raad zal ter wille van de grootst mogelijke onpartijdigheid „nieuwe" menschen benoemen en zoo zullen we, zij het dan ook langs een omweg, de Commissie hebben ver kregen, die de meerderheid van den gemeenteraad den vorigen keer niet gewild heeft. Immers, er worden laat ons zeggen drie deskundigen benoemd, die deze diepboring zullen hebben te leiden. De proefnemingen zijn afgeloopen, men zot zich aan het rapport, en schrijf*, angstvallig slechts datgene op, wat den practischen uitslag van de proefboring betreft Ik geloof er niets van. Ter wille van de volle digheid harer beschouwing zal de Commissie ongetwijfeld noodig vin den, mededeelingen te doen over her komst, vermoedelijke hoeveelheid, constant peil, qualiteit en zoo meer van het water in verband daarmee zal zij niet kunnen nalaten, iets te zeggen over het systeem van boven water en ziedaar toch de Commissie bezig aan een rapport over de water- vraag in 't algemeen. Ja, ik weet niet, bf ze zeifs niet komen zal tot een be schouwing over de toekomst van het duin terrein, waarin de schrijver van het rapport der Heide-Maatschappij zich zoo naarstig heeft verdiept Als de zaak dezen loop neemt, zal ik dat niet betreuren. Liever heb Ik een volledig, dan een gedeeltelijk on derzoek en zegt de heer Spoor, dat de theoretische onderzoekingen al afge loopen zijn, welnu, des te beter dan kan de Commissie met de rap porten van Amsterdam en andere ge meenten haar voordeel doen. Waarschijnlijk heeft de Raad tegen de benoeming van een Commissie op gezien, omdat een uitvoerig onder zoek zoolang zou moeten duren. Rt geloof niet, dat dit noodig Is: Prof. Dubois heeft voor zijn uitgebreid on derzoek slechts eenige maanden noo dig gehad en het rapport van de proefboring-Commissie behoeft ook niet, zooals lk heb hooren voorspel len, jaren op zich te doen wachten, wanneer de Raad maar een termijn durft stellen, zonder zich te storen aan de vraag, of de leden van de Commissie dat wel pleizierig zullen vinden. Di© quaestie is, zou ik willen zeggen, van minder belang. Daarop zal de aanneming van hun benoe ming, als het er op aankomt, wel niet afstuiten. De derde zaak, de traanquaestie, zal denk ik wel een uitvoerig debat teweeg brengen. Ze komt wel op het laatste oogen- blik in behandeling, want met 1 Ja nuari zou de voorloopige concessie vervallen zijn. Later dan op den laat- sten Woensdag van het jaar kan zo wel niet aan de orde komen. Maar het is waar er was veel te doen en te overleggen. Voornamelijk zal de discussie gaan over de spoorwijdte. Er zijn onder de Raadsleden twee stroomingen do eene is voor zoogenaamd breed spoor, van M. 1.43 1/2, de ander© voor smal spoor van één meter. Dat laatst© heeft bijvoorbeeld de E. N. E. T. en de E. S. M. Een aan beveling voor smal spoor is de E. N. E. T. niet. W© weten maar al te goed, dat de wagens meer schudden en schokken, dan ons lief is. En wanneer die van de E. S. M.- beter zijn, dan komt dat voornamelijk door de groo- tere lengte van de wagens op de Am- sterdamsche lijn. Op de stadslijn met haar tallooz© bochten zijn deze groote wagens niet te gebruiken, bij scherpe ho©ken zouden ze met het achterstel de menschen als 't ware van het trot toir vegen. Had de Raad nu voor de lijn Sta tion—den Hout de richting behouden van de tegenwoordige paardentram, dan zou, op de Groote Markt en den ingang van de Groote Houtstraat na, ds baan vrijwel in ©en recht© lijn hebben gelegen en het schokken van korte wagens op smal spoor dus zoo goed als vermeden zijn. Nu evenwel besloten is, de lijn als proef door smalle, bochtige straten te legg komt smal spoor velen niet wensche- lijk voor en zal het aangenamer rij den zijn, wanneer de wagens breeder draagvlak hebben. Waarom dan niettemin menigeen voor smal spoor is Met het oog op de toekomst. Deze concessie aan de Hollandsche Spoor en die aan de E. N. E. T. loopen beide in het jaar 1950 af en nu vindt men hei nuttig, dat wanneer de gemeente dan het geheele bedrijf overneemt, dever- schillende lijnen een zelfde spoor wijdte hebben. Ik vind deae zorg voor de toekomst te waardeeren, maar zou toch willen vragen, of die niet te ver gaat. Vooreerst is het de vraag, of In 1950 niet Iets nieuws en beters is uit gedacht misschien zijn de menschen omstreeks dien tijd al lang aan het vliegen gegaan en bovendien ls het nog lang niet zeker, dat de gemeente het bedrijf dan zelf zal willen exploi- teeren. Zouden wij nu, ter wille van onze kere plannen van ons nageslacht, al die jaren minder aangenaam moeten trammen Het lijkt me wat over dreven. Iemand moet gezegd hebben, dat zij die na ons komen, den Raad van heden zullen uitmaken voor dom ooren en botteriken, wanneer nu aan do tram van de Hollandsche Spoor breed spoor wordt toegestaan. Ik zou zeggen laat ze In het andere geval maakt men den tegenwoordigen Raad misschien voor Don Quichottlsch uit de critiek van het nageslacht zal, naar ik vrees, bezwaarlijk zjjn te ont gaan. Als dit het eenige argument voor smalspoor ls, lijkt het me mager. Misschien ls er nog een andere reden, die zoo hardop niet gezegd wordtde wensch om die aansluiting met de lij nen naar Heemstede en Alkmaar niet te gemakkelijk te maken. Ik was nooit een voorstander van deze concessie, omdat ik meen, dat het geheele tram verkeer in en om Haarlem beter in één hand past, dl© van de E. N. E. T., en uit vrees voor een hinderlijk door gaand verkeer, maar het was juist de Raad, die besloot tot de proef met de dubbele lijn, terwijl het College toch wist, dat de Hollandsche Spoor, precies om het doorgaand verkeer In de toekomst, daarop gesteld was. Gaat de Raad dus nu het breed spoor, dat de Holl. Spoor wenscht, afwijzen, dan ls dat eigenlijk niet royaal, ja, dan wordt het wat genie pig, te meer daar do maatschappij altijd van breed spoor gesproken heeft en daarop tot nu toe nooit, aan merking werd gemaakt. Er is nog meer. Met tot smal spoor te dwingen voorkomt men, als het doorgaand verdeer dan toch komen moet, die In de toekomst niet. Im mers de stoomtram Haarlem—Alk maar heeft smal spoor, die van Haar- lem naar Leiden breed een van die beide zal de Hollandsche Spoor dus toch te veranderen hebben. Ze zal dus ook op deze lijnen smal spoor leggen, wanneer ze ln Haarlem niet anders krijgen kan. Maar daarmee, zoo oor deelde de deskundige, van wien lk deze gegevens vernam, zal dit tram verkeer in Noord, en Zuid-Holland bedorven zijn. Het smalspoor *ls uit den tijd. Men legt het niet meer. En ten slotte nog een voordeel voor breed spoor in den overgangstijd. De Haariemsche paardentram heeft breed spoor, krijgt de Holl. Spoor vergun ning voor dezelfde breedte, dan kan de dienst van de paardentram, zij het dan ook met overstappen, onder den aanleg van de nieuwe lijn worden voortgezet. Schrijft de Raad evenwel smal spoor voordan is het centrum van de riad voor een maand of vijf, zes van haar tram verstoken. Ziedaar allerlei motieven, die mijns inziens voor breed spoor pleiten. J. C. P. DE BEGRAFENIS VAN KONING LEOPOLD, heeft gisteren te Brussel met veel sta tie-betoon plaats gehad. Niettegen staande den onophoudenden regen, waren er veel menschen op de been, die d© straten, waardoor de stoet trok, overvulden. De gaslantaarns brandden en waren met krip om floerst. Dit valsche licht en de gedu- rig-vallende regen, gaven een troos- teloos-droeven aanblik.... Tegen 10 uur kwamen in de hofrij- tuigen de vreemde vertegenwoordi gers naar het paleis; ook de Neder- landsche deputatie, met Prins Hen drik als de hoofdpersoon. De troonopvolger, Prins Albert, kwam eveneens teu paleiza en maak te een diepe buiging voor het stoffe lijk overschot van zijn oom en voor ganger. Kwart vóór elf werd door den aarts bisschop van Mechelen, de Belgische bisschoppen en een talrijke geeste lijkheid, die de leiding der plechtig heid hadden, last gegeven tot het uitdragen van het lijk. Achttien on derofficieren van het leger namen de kist op en droegen die naar den lijk wagen. De kist was bekleed met zwart laken en fluweel, met gouden bor duursel. De koninklijke mantel en de kroon waren daarop gelegd. De lijkwagen werd door acht paar den getfokken. Toen het lijk het paleis verliet, pre senteerden de troepen het geweer, de trompetten werden gestoken, de trommen geroerd, de artillerie vuur de salvo's af, de klokken van de St. Jacobskerk luidden.... Achter den lijkwagen ging prins Albert in generaals-uniform, gevolgd door do vreemde prinsen en de bui tengewone gezantschappen. De lijkwagen was omringd door de hofwaardighcidsbekleeders en de ad judanten van den koning. De glippen van het lijkkleed werden gedragen door de presidenten van Senaat en Kamer, den voorzitter van den minis terraad, den minister van justitie, en nog een'ge autoriteiten. Langs den geheelen weg, waar dc stoet ging, stonden de troepen opge steld, die eerbiedig het geweer pre senteerden. Ook de meeste kijklusti- gen ontblootten 't hoofd, toen de lijk wagen hen passeerde. In de kerk te St. Gudule werd te half twaalf een plechtige lijkdienst gehouden. De versiering der kerk was Indrukwekkend. Het lichaam des ko- nings werd door den kardinaal-aarts bisschop, omringd door de Belgische bisschoppen en vele geestelijken, ont vangen. Prins Albert, de leden der konink lijke familie en de vertegenwoordi gers der vreemde mogendheden na men plaats In het koor. Voor zoover er plaats was. werden belangstellen den toegelaten. Voor de deuren ont stond evenwel veel gedrang, zelfs de afsluitingen werden verbroken. De dienst werd met de voorgeschre ven ceremoniën voltrokken en eindig de om tien minuten over half één. In dien tijd was 't regenen opge houden. Nu werd de tocht vervolgd naar Laeken, waar de eigenlijke begrafe nis zou plaats hebben. Daar kwam men te 2 uur aan. Het inwendige der kerk was versierd met zwarte drape rieën met zilver geborduurd. Slechts enkele genoodigden konden binnen treden. De pastoor van Laeken ont ving aan den ingang de vorstelijke personen en hooge geestelijkheid, die plaats namen op de voorste kerkban ken een oogenblik daarna verscheen de aartsbisschop, terwijl de lijkkist werd binnengedragen door onderoffi cieren van de grenadiers. De leerlin gen van het seminarie zongen met volle stem het „libera me". De kar dinaal gaf de absolutie, en begaf zich daarna gevolgd door prins Albert, de buitenlandsche vorsten, de senato ren en afgevaardigden naar den ko ninklijken grafkelder, waar het lijk ls geplaatst in een kleine kapél, waar in reeds koningin Marie Ilenriëtte, prinses Josephine en de kleine Her tog van Brabant rusten Baron Goffinet, graaf d'Oultremont en de burgemeester van Laeken tee kenden het proces-verbaal van de be grafenis, waarmede de plechtigheid om half drie geëindigd was. Reeds schreven we, dat er veel be- langstell'ng was. Plaatsen voor de ramen van huizen, waarlangs de stoet trok, werden verkocht voor 50 tot 500 francs. In de door de troepen afgezet te straten stonden 's morgens om 7 uur al de k'jklustigen te wachten. En dat in den killen regen Bijzonder eerbiedig was een deel van 't volk niet. Bij de kerk ontstond zelfs wanorde, en manifestanten ont zagen zich niet om te fluiten, wan neer de stoet voorbijtrok. Heden heeft de NIEUWE KONING ZIJN PLECHTIGE INTREDE te Brussel gedaan. Te 8 uur 's morgens werd de plech tigheid door klokkengelui en een sal vo van honderd en éen kanonschoten aangekondigd. Te 10 uur bevond de generale staf van de burgerwachten en die van het leger zich te paard, aan de Antwerp- sche laan. Z. M. de Koning werd van het pa leis van Laeken begeleid door debur- jerwacht te paard en een korps'ru1- terij van het leger. Bij den ingang der stad werd de koning ontvangen en verwelkomd door den burgomeestor, aan het hoofd van den gemeenteraad der hoofd stad. De intrede van Z. M. den Koning werd aangekondigd door een salvo van honderd en éen kanonschoten. De burgerwacht en de troepen van het garnizoen stonden in de straten, langs welke Z. M. de Koning voorbij kwam. Na de eedsaflegging, in den schoot der vereenigde Kamers, begaven do Koning en de Koningin zich naar het paleis aan de Wetenschapstraat. Een salvo van honderd en éen ka nonschoten kondigde het ^verlaten van Hunne Majesteiten van het Pa leis der Natie aan. Morgenmiddag zullen de leden van Kamer en Senaat en corps naar het paleis gaan, om den Koning het adres van het parlement aan te bie den. Dan zal de „Moniteur" ook een ko ninklijk besluit bevatten, waarbij ko ning Altert talrijke misdadigers be genadigt. Alle straffen onder de drie maan den zullen worden kwijtgescholden, voor de andere zal een ruim- gebruik worden gemaakt van de voorwaarde lijke invrijheidstelling. EEN ADRES AAN DEN NIEUWEN KONING. Het adres, dat de Senaat den nieu wen Souverein zal aanbieden, zegt „De eed, dien Uwe Majesteit heeftaf- gelegd in het midden van de verte genwoordiging van het land, schept tusschen den Koning en de natie plechtige en onverbreekbare banden en den kostbaarsten waarborg voor de onafhankelijkheid, den voorspoed en de grootheid van het Belgische va derland." Het adres begroet verder „met groote vreugde de troonsbestijging fan den erfgenaam der dynastie, waaraan wij met gevoelens van on schendbare gehechtheid en 'de groot ste dankbaarheid verbonden zijn. Dank zij de wijsheid, de voorzichtig heid en de bekwaamheid onzer eer ste koningen is de onafhankelijkheid van het land op vasteren grondslag geplaatst. De Europeesche mogend heden hebben vertrouwen gekregen in de voortduring van den door hun me dewerking geheiligde» arbeid." Verder brengt het adres in herinne ring de door Leopold II in de indus- trieele en commereieele ontwikkeling van België, in de uitvoering van open bare werken en de aanmoediging van wetenschappen en kunsten vervulde rol, en gaat dan voort„Opgesloten ln de nauwe door Europa aangege ven grenzen scheen wel elke uitbrei ding verboden. Dank zij koning Leo pold II bezit België echter thans een uitgestrekt koloniaal rijk." Over den dood des Konings spreken de, zegt het adres „De geheele na tie gevoelt welk een onmetelijk ver lies zij Juist geleden heeft." Vervolgens herinnert het adres aan de door prins Albert gedane reizen, met name di© naar de Vereenigde Sta ten en den Kongo, waardoor hij de mate van zijn toewijding aan het land aangaf. „Omringd door de sympa thie der Europeesche hoven zal de Koning door zijn medewerking de in ternationale betrekkingen bevorde ren. Z. M. hoeft met vaderlandslieven, de belangstelling de ontwikkeling van het nationale leven gevolgd hij heeft nimmer opgehouden aandacht to vragen voor het lot der arbeiders. D© goddelijke voorzienigheid, die Bel gië twee koningen schonk, van wie do groot© verdiensten hebben bijge dragen tot het verzekeren van een tijdperk van vrede, voorspoed en ge luk zonder weerga, heeft ons een nieuw en kostbaar getuigenis van liefderijk© zorg gegeven door d« troonsbestijging van een Koning, wiens hort gelijk zal kloppen met dat der natie." Zich tot de Koningin richtende, herinnert het adres aan haar harte lijke zorg voor zieke en gebrekkige kinderen. UIT DE HONGAARSCHE KAMER. De Kamer behandelde het voorstel van Hollos om den koning een adres te zenden, waarin Instelling van een Hongaarsche autonome Bank te gen 1 Januari e. k. wordt verzocht. Minister-president Wekerlo bestreed dit voorstel en deed daarbij vooral uitkomen, dat de autonomie van de kredietbank ln de eerste plaats het drukken van de geldmarkt ten gevol ge zou hebben. De motie van Hollos werd aangeno men met 133 tegen 48 stemmen. HET PORTUGEESCIIE MINISTERIE. Het nieuwe progrossistische mi nisterie is als volgt samengesteld presidentReirao minister van jus titie Montenegro, van binnen la nd- sche zakenDiarcosta, van finan ciën Suarer Blanco, van buiten landsche zaken Villaca, van oorlog: Nunes, van marine: Cours'nho, van openbare werken Moreora. UIT NICARAGUA. Een telegram uit Bluefields deelt mede, dat Estrada bij Rama de re- geeringstroepen geheel en al heeft verslagen. Zeshonderd man van beide legers werden gedood of gewond. 1900 partij gangers van Zelaya hebben zich over- HET PROCF.S FRTF.DJUNG GEëINDIGD. Bij don aanvang van de gisteren gehouden zitting van de rechtbank te We en en deelde de president mede, dat blijkens een mededeeling van de politie te Berlijn, prof. Mairkowitsj op den kritieken datum van 20 en 21 October te Berlijn had vertoefd, waar hij tot het einde der maand was ge bleven. 8) Lord Kenton boog en glimlachte. Hij vroeg wie ze was en zei, dat hij wel aan haar wilde worden voorge steld. De toejuichingen hielden aan en Mary viel in haar stoel terug. De lange jongo man ging naast haar zit ten en toen hij haar even aankeek, Verschrikte de uitdrukking van haar gezicht hem. Je neemt het me toch niet kwa lijk vroeg hij. Hoe zoudt ge het vinden, als ge tot de ontdekking kwaamt, dat ze een lage lafaard was klonk haar we dervraag. Zoo moet ge het niet opvatten, zei hij. Dat moet ik wel, zei Mary. Ik zal me altijd over me zelf moeten schamen. Kom, kom, zei de jonge man. Ik wou O, ik ben niet boos op u, zelde Mary. Ik veracht alleen mezelf. En ze sprak die woorden met zoo'n kalmte, dat de jonge man er onaan genaam door gestemd werd. Hij zweeg verder en Mary even eens. Ze zat stil en bedrukt te kijken, terwijl d© overige interrupties plaats haddén en tot de twaalf meisjes, be halve zij zelf, allen buiten de zaal ge bracht waren. Een man kwam nu van de verhooging af een overhandigde haar een briefje. Het was van den voorzitter en hield de vraag ln, of zij na afloop van de rede het woord nog wensehte. Ja, gaarne, antwoordde Mary. Ik geloof, dat u beter doet met te weigeren, merkte de ionge man naast haar op. Ik heb Juist aangenomen, ant woordde Mary. Maar wat gaat u doen vroeg hij. Opstaan als mijn naam wordt uitgeroepen, sprak Mary. Best, zei hij. Maar kijk eens. (Hij liet haar den groeten zak zien, met roet gevuld. Als u een enkel woord over kiesrecht voor vrou wen zegt, zal het mijn plicht zijn de zen over uw hoofd te werpen. Zeker, zei Mary, Ik dank u. Nu werd Mary's naam afgeroepen. Ze stond op. De Jonge man hield zijn zak gereed, maar Mary rukte hem dien uit de hand en wierp hem over zijn hpofd, en terwijl hij trachtte zich los te maken, riep ze Gij, mannen, ge beweert, dat ge uw vrouwen en dochters eert en lief- hebt, en ge ontzegt haar het recht aan de regeering deel te nemen, gij, die zelf door een koningin, door eene vrouw wordt geregeerd. Ge zegt, dat ge ridderlijk zijt en kent tij®* «ens rechtvaardigheid. En het verbaasde publiek luisterde, terwijl Mary, wier reden aars vuur nu eenmaal ontbrand was, vol gloed en verontwaardiging tot hen sprak, en zoo ze al niet overtuigen kon. dan toch respect afdwong. De jonge man, die er ten slotte In geslaagd was, zich van den zak te bevrijden, zag vol bewondering tot. haai- op. Een man ln de nabijheid trachtte door de menigte tot Mary door te dringen, roepende Zij is er ook een I De zaal uit met haar Maar de Jonge man naast Marv sprong op en terwijl hij zijn stoel boven zijn hoofd zwaaide, riep hij uit: Raak haar niet aan. Zoo'n moe dig meisje moet spreken. De eerste de beste, die het waagt tusschenbeide te komen, sla ik Niemand waagde het tusschenbeide te komen en Mary sprak en sprak, tot het ze werkelijk niet meer kon. Nauwelijks zweeg zij echter, om even op adem te komen, of de voor zitter maakte van de gelegenheid ge bruik om haar dank te zeggen en de vergadering te sluiten. O. kan ik er nu als T u blieft uit, vroeg Mary aan den jongen man. Haar krachten waren uitgeput. Hij ging haar voor en baande zich een weg voor haar door de volle zaal. Buiten gekomen, keek Mary hem op merkzaam en eenigszins verbaasd aan en zei ernstig, terwijl haar blik over zijn gelaat en kleederen heen- gleed Ge verteldet me toch, dat de zak vol roet was. Gelukkig voor mij was het niet zoo. En die arm van het meisje vroeg Mary. O. dat was waar. De arm van haar mantel, ziet ge. Waarom verteldet ge me dat al les dan vroeg Mary. Ik wist met welk doel ge kwaamt en lk was dom genoeg mij te verbeel den, dat ik u vrees kon aanjagen, zei hij nederig. Maar de Vereen 1 ging voor Vrouwen kiesrecht mocht een ware triumf be haald hebben dien avond, waar alle kranten den volgenden dag> vol van waren, ze had een werkend lid ver loren, want Mary schreef in antwoord op een opgewonden dankbetuiging van de presidente, dat ze nimmer van haar leven zich weer tot iets derge lijks zou laten overhalen en de Ver eenlging in geen enkel opzicht meer zou steunen. Zes maanden later was Mary ver loofd met den jongen man van de meeting, cn al heeft ze nu geen stem in het Parlement, ze heeft dan toch een zeer Invloedrijke stem inhui selijke aangelegenheden I

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5