Stadsnieuws Daarop verklaard» dr. Frleajung Bat hij zijn artikel eerst hod geschre ven nadat hij door grondig onderzoek fcekerheid had meenen te hebben. Na de verklaring van de politie te Ber lijn kon hij aan de stukken van 20 en 21 Oct. 1908 geen bewijskracht toeer toekennen en verzocht hij, dat Van de andere documenten geen ver der gebruik zou worden gemaakt. Daarop werd cloor de advocaten 'der tegenpartij de aanklacht inge trokken en deelde de rechtbank mee, dat de beklaagden Friedjumg en Am- bras waren vrijgesproken. DB BOMAANSLAG TE PETERS BURG. Naar het Russische t^lograaCagent- $ehap meldt, heeft de bedrijver van 'den bommen aanslag op kolonel Kan- pof, Michael Woskressanakl, eerst kort geleden zijn diensten aangebo den aan de politieke politie, met het spciale doel om misdadige handelin gen van revolutonnaire organisaties te ontdekken. Woskressenski pleegde den moord aanslag door middel van een hfilsoh© machine, die bij in een kast had ver borgen en met de leiding van electrisohe schel in verbinding had gebracht. TEYLER-VOORDRACHT. De tweede voordracht van dilt sei- Eoen hi de gehoorzaal van Teyler's Stichting werd Woensdagavond ge houden door Dr» J. Kuenen, hoog teeraar te Leiden, die sprak over „De bereiding en die eigenschappen van Vloeibare gassen", zijn mededeelin- gen stavend met een aantal belang wekkende proeven en lichtbeelden. In het tijdvak 1787 tot 1908 is men «r in geslaagd allo gassen in vloeiba ren toestand te brengen. Eigenaardig is het, dat het eerste gas, ammoniak- ida-mp, door Nederlanders is vloei baar gemaakt, terwijl ook het laatste gas helium, door Prof. Kamerlingh Onnes vloeibaar is gemaakt. Er be staan dius geen permanente gassen meer. De vloeibaarmaking geschiedt door 'afkoeling of door samenpersing, of wel door beide werkingen, daar de verdichting tot vloeistof dan sneller plaats heeft. Eik gas heeft een z.g. oritische temperatuur, d. w. z. er is voor elk igas een bepaalde temperatuur, waar boven het gas nooit tot een vloeistof kan gemaakt worden. Zuurstof heeft een oritische temperatuur van 108 graden. Zoolang men nu niet in staat was lager temperaturen dan 108 graden te ontwikkelen, was er dus geen sprake van, dat zuurstof vloei baar gemaakt kon worden. De nieuw ste gassen als xenon, krypton, argon, neon en helium zijn ook vloeibaar ge maakt. Helium heeft een oritische temperatuur van 267 graden. En het absolute nulpunt d. i. de tem peratuur waarvan men aanneemt, dat daar heneden geen stof zou kun nen bestaan is 273 ga'aden. Men is dus reeds zeer dicht lateir zelfs tot op een graad of vier van dit absolute nulpunt gekomen. Koolzuur en neon hebben de eigen aardigheid dat hun smeltpunt hooger Ligt dan het kookpunt. Het kookpunt van koolzuur is 78 graden en het smeltpunt 57 graden. Uitvoerig besprak spreker een toe stel om door het z.g. casca- dien-proces met behulp van gassen die vloeibaar worden bij steeds lagere j temperaturen, een uiterst lage tempe ratuur te vorkrijgen, teneinde gassen als helium te kunnen verdichten tot: vloeistof. De geleerde spreker liet thans zien, hoe door luchtdrukvermindering op water, het kookpunt van deze vloei stof kan verlaagd worden en dit zelfs tot ijs gemaakt kan warden. Daarna liet hij zien 't luchtledig maken van buizen door afkoeling met behulp van waterstofdampen en vloeibare lucht, den invloed van de afkoeling op een weerstond in een electrische keten, waardoor het electrisch licht intenser wordt, den sferoidaaltoestand van vloeibare gassen, den invloed van la- gse temperaturen op lood, dat een hel deren klank krijgt, op petroleum, dat tot een brandbaar kaarsje werd, op kwik, dat de hardheid van staal kreeg en de expansiekracht van vloeibare lucht. Een luid applaus loonde den spre ker voor zijn boeiende verhandeling'. S t u i v e r s-S p a a r b ank van den Volksbond tegen Drankmisbruik. Volgens een in dit nummer ge plaatste udvcrtentie zal de zitting van den Isten Kerstdag worden gehouden op Vrijdag 24 dezer. De zitting van den Nieuwjaarsdag vervalt. Gedurende de maand November zijn ingebracht 492 posten met een be drag van ƒ1447.19 en uitbetaald 78 posten met een bedrag van 599.63 1/2 terwijl 19 nieuwe boekjes werden uit gereikt. Tot commissaris dezer instelling werd benoemd de heer P. C. van Dob- •beu, alhier. S c h i e g c 1-c o n c e r t. In een berichtje omtrent het Schie- gcl-concert in het nummer van Maan dagavond stond, dat er een dames- kuur van 1 (J dames is gevormd, dit moet zijn 5 0. Grafmonument. Dat het grafmonument voor wijlen den heer Schmölling, muziekleeraar aan de Rijkskweekschool alhier, nog niet opgericht is, vindt zijn oorzaak, naar men ons meldt, in het ver af wo nen van vele oud-leerlingen. Verschil lenden zijn in de Oost of de West. an deren tn he* ctmaniane», waaircoor hun adres niet zoo spoedig kon go- vonden worden. Rubriek voor Vragen Geaboonoerden hebben het voorre oh vragen op verschillend g8bied. voor beantwoording vatbaar, in te zonden bij do Redactie vun Haarlem's Dagblad, Groote Hontetruat 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de Inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandaohigesehouken. VRAAG. Ik ban half November als dienstbod» in betrekking geko men. Mevrouw zegt mij nu tegen 1 Januari den dienst op. Hob ik nu i echt op mijn loon tot Februari ANTWOORD. De wettelijk» op zeggingstermijn bedraagt zes weken. Mevrouw heeft dien Mor blijkbaar niet in acht genomen. U hebt rocht op zes weken loon, te rekenen van den dag af, waarop mayrouw u «kan dienst opzegde. VRAAG. Hoeveel bedraagt het door mevrouw aan de dienstbode uit te betalen kostgeld, wanneer me vrouw de stad uitgaat ANTWOORD. Het koetgeld va rieert tusschen f 3.50 en 5 per week. VRAAG. Moet men zich als lid van een kerkgenootschap laten af schrijven in de plaats, waar do doop heeft plaats gehad, erf in die. waar de persoon zich thans bevindt f ANTWOORD. U hebt u ala üd van dit kerkgenootschap te laten af schrijven in de plaaits waar u thams staat ingeschreven. VRAAG. Ik ben zonder werk ge> raakt Mijn contributiegeld legde ik klaar, maar de bode kwam het niet innen. Toen ik nu naar don bode toe ging, zeide hij tegen mij, dat Jfc ge royeerd was. Moet ik daar genoegen mee ne men ANTWOORD. Beklaag u bij do directie van het fonds wij kunnen do zaak nieit beoordeelen. VRAAG. Tot wion moet iemand, die ruim een jgar Amorikaansch bur ger is, zich wenden om een nieuwen reispas, daar Mj don zijne verloren ANTWOORD. Wond u tot don Amerikaanschen consul te Amster dam, den heer H. Morgan. VRAAG. Wordt onder het woord „scheepvaart" alleen „zeilvaart", of „stoomvaart" on „zeilvaart" ver staan ANTWOORD. Naar onze moo ning beide, eon stoomboot is toch ook eon schip. VRAAG. Ik heb iemand van las teren beschuldigd. Deze persoon laait mij thans gerechtelijk vervolgen. Mo gen nu mijn meisje en haar zuster, die beiden van het feit getuige waren, ten mijnen gunste onder eede gehoord worden ANTWOORD. Ja, er bestaat tus- schen u geen familie- en geen dienst betrekking. VRAAG. Zoudt u mij ook het adros van den Nachtvoiligheidsdaenst en Contróle kunnen opgeven? ANTWOORD. Directeur is de heer M. Pothoven, Schouwtjoslaan 108, alhier. VRAAG. Kunt u mij ook made- deelen hoe de dokter van heit gesticht Meerenberg heet ANTWOORD. Waarschijnlijk be doelt u don directeur. Deze is Prof. Dr. G. G. van Walsem, Bloemendaal. VRAAG. Kunt u mij ook den naam opgeven van dien Britschen con sul te Amsterdam ANTWOORD. Engelsch consul te Amsterdam is de hoer W. A. Chur chill. VRAAG. Ik heb een Hollandsche herdershond, die begin November vier jongen heeft gekregen. Hot oude dier heeft thans ontstoken oogleden, die het veel pijn doen. Evenwel eet de hond goed. Wat is hieraan te doon ANTWOORD. Wond u ten spoe digste tot een veearts. VRAAG. Is de bruidegom ook verplicht, behalve de huwelijkskosten, meubilair, feestviering, administra tiekosten enz. te betalen Wolk deel moet anders de bruid bijdragen ANTWOORD. In den regel be taalt de bruidegom deze kosten, maar overigens hangt natuurlijk veel van de omstandigheden af, dat wil zeggen van do mate van welstand, waarin bruid of bruidegom verkoeren. VRAAG. Bestaat er voor meisjes, die goed kunnen koken en werken, gelegenheid tn Amerika een betrek king te krijgen ANTWOORD. Wend u eens tot de vereen i ging „Het Buitenland'. Secre taris is de heer rar. A. J. Moll Schni.tzl.er, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam. VRAAG. Ais Haarlem's doel wachter, Utermark, eens naar het buitenland vertrekt, wie zou dan goal keeper van de roodbroeken worden ANTWOORD. Dit is nog niet met zekerheid te zeggen, maar wij vermoe den Frits Veen. Uit de Omstrekee HEEMSTEDE. Drankwet. Door B. en W. is afwijzend beschikt op het adres van G. E. Hendrich, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in liet perceel aan de Kogelstraat No. 2. Serenade. Gisterenavond werd den heer j. L. Zagers alhier, directeur der inrich ting voor lijders aan vallende ziekte, bij gelegenheid van zijn 40-j arige eclit- voreeniging, eerie serenade gebracht door de muzlekvereeniging „Eensge zindheid". Biimenlanfl db tweede kamer heeft gisteren de begrooting von Bin- n&olandschfc Zaken dan eindelijk on der de lm Us gokrearai. Er wit nog al reed .kJedn goed" in het reateerende gedeelte j meer sub sidie voor de bijzondere kweekscho len, „geconcentreerde" rormaalles- osn, verbetering van hoi normaai- schoolondiorw ijs al dezx zaken war den behandeld en belangrijke hervor mingen verwezen naar.... het rapport dor ineen schok e lingscommtcsie. Een amendement-Van der Molen, dat ten dooi had om den portvrijdom voor de verzending van boeken aan onderwijzers, door de arrundisse- menteachoolopïioners, te behouden, werd niet gehandhaafd, aangezien, zeide de Minister, niet hij, maar Wa terstaat hierover te beslissen had. Bij de afdeeling Kunsten en Weten schappen stelden de heeron Dolk c.s. een motie voor, bedoelende om een ruimere uitbreiding dar Binnenhof- gebouwen te verkrijgen, dan in het plan der Regeerlng Ligt. Een amendement, om geen geld toe te staan ten behoeve dear collectie in het museum „Huis Lambert van Mar ten", te Dedft, werd verworpen met 31 tegen 22 stemmen. De Kamer bleek toen even voltallig zij had pas tegen 11 uur kunnen beginnen wegens onvaltallighedd. Naarmate de va cautie nadert, gaai de liefhebberij er uit. Door den heer Schaper werd inge diend en verdedigd een amendement, om subsidies te geven, ruimer dan de Regeerlng wilde, aan openbare lees zalen. Daarover werd nog al gedebatteerd, want er was aan onderzoek hangend en eornmige sprekers meenden, dat de distributie der gelden moest geschie den door de Vereen!ging voor Open bare Leeszalen, te wier behoeve f 500 op de begrooting stonden. Dat was provinciale steun van regeerings- wege. De erkenning der onderwijzer» m leeraren bij de normaallessen als burgerlijke ambtenaren, viel niet in dén smaak van den heer Van Veen, die deze erkenning liever niet gezien had en geen aanspraken op wacht geld of pensioen had willen zien ver leend. Maar dat was nu eenmaal ge beurd, zeido Minister Kolkman ©n de Staat zou dus moeten betalen, of, zoo- als hij aen Lofcijnsch spreekwoord mishandeld», dure lex, sed lex. Nadat de begrooting van Binnen- landsche Zaken was aangenomen, ging men verder met Oorlog, bij wel ke gelegenheid de heer Van Karne- beek de Regeering den raad gaf, om het commando van het veldleger maar weer af te schaffen. De heer Mar chant begon een leng© redevoering met een verdediging van het militaire standpunt zijner groep, constateerend, dat ook tegen het 2- ploegenstelsel en ten gunste van ver korten diensttijd ook aan de andere zijde der Kamer stemmen begonnen op te gaan. Spreker betreurd», dat d» Memorie, van Antwoord weinig opheldering gaf omtrent 's Ministers beleid. Niet wat de opvatting van het recht in het le ger betrof, welke opvatting niet de zijne was. Hij besprak en critiseerde vervolgens 's Ministers denkbeelden over net tweeploegenstelsel, het kader- vraagstuk, het voor-onderricht Eerst genoemd stelsel was als mislukt te be schouwen de kader-regeling, speci aal wat de onder-officieren betrof, had ontevredenheid gewekt's Minis ters optreden tegenover de honden was verkeerd. Spreker trad In een uitvoerige verdediging der onder- officiersvereenigi ngen en de samen smelting van „Onderlinge Voorzorg" en „Ons Belang". In de avondvergadering werden de wetsontwerpen tot regeling van het Nederlandsch onderdaanschap der bevolking van Nederlandsch-Indië en de wijziging van wetten, die daarme de verband houden, gezamenlijk be handeld. Daarbij werd geruimen tijd van ge dachten gewisseld over amendemen ten van den heer Van Idsinga, in hoofdzaak bedoelende om in de ont werpen te spreken van „Nederlander schap" in plaats van onderdaanschap, een quaesti» die zoowel de juristen als d© Indoiogen zeer scheen te interes seeren. Het slot was de intrekking der amendementen om de bezwaren daar tegen van d» Ministers van Justitie én Koloniën en de aanneming der ont werpen met algemeene stemmen. Zoo geschiedde eveneens met nog enkele klein» ontwerpen. Daarna kwamen we tot Curasao en Suriname aan de orde. Ten aanzien van Curagao maakten de heeren Hugenholtz en Van Vuuren opmerkingen over de bevordering van den landbouw, die door bijzonder» omstandigheden gedrukt schijnt. De menschen schenen in zeer slechte fi- nancieele conditie te verkeeren. De laatstgenoemde spreker achtte noodig d3 resultaten van een ingesteld on derzoek af te wachten. Hij besprak overigens de wenschelijkheid van het, ook doo.r den heer Hugenholtz ver dedigd, in exploitatie brengen van de phosphaatmijnen. Touwslagerij en hoedenindustrie hadden moreelen steun noodig, wat ook de heer Hugenholtz wenschte. De handel zou kunnen bevorderd worden door de opheffing der 30 pet. invoer rechten in Venezuela en door het zoe ken van nieuwe banen, in verband met de opening van het Panama kanaal. Ten slotte meende de heer Van Vuu ren, dat zelfbestuur der onderhoorige eilanden en vertegenwoordiging in den Kolonialen Raad niet gewenscht was. De. Minister van Koloniën, het de bat beantwoordend, zeide het rapport der ingesteld» commissie inzake den landbouw te willen afwachten, alvo rens zich een oordeel te vormen over te nemen maatregelen. Maar hij kon b.v. moeilijk de slavernij heitellen. Aan de besproken industriën zou hij gaarne zijn aandacht geven. Ten aan zien van de phosphaatmijnen koester de de Minister niet zoo groote ver wachtingen als de sprekers, doch er word in Curagao met den vareischten spoed gehandeld. De rijkdom van de mijn St. Barbara kon wel eens tegen vallen. Wat den handel betreft en zijn be langen bij de opening van het Pana ma-kanaal. merkte de Minister op, dat een onoerzooK tb mgesoant na&* ver betering von do haven van Curagao, en dat de onderzoekers op w»g waren naar Nederland. Nadat de Minister nog met den heer Van Vuuren van gedachten had ge wisseld over verhooging van subsidie voor de bijzondere scholen waartoe de Minister de voorstellen van den Gouverneur wilde afwachten werd de begrooting verder afgedaan, ten aanhoore (het was middernacht) van twe» leden links en 6 rechts. Daarna werd nog de begroeting voor Suriname afgehandeld. Uit da Amtterflamscfto bi Raaoscöe Brlem aan vsrachlllenda Maden De Haagsche briefschrijver van de Prov. Gron. Crt. schrijft i Weid onlangs medegedeeld, dat on ze Raad het lang aanhangige plan voor een nieuwen particulieren schouwburg op het terrein van do heeren Van der Laan en Zn., bloe misten in de Parkstraat, had goedge keurd en werden reeds allerlei bij zondorheden over dan bouw wereld kundig gemaakt, thans verluidt weder, dat de gansche zaak nog heel losjes in de lucht zweeft, doordien... Burg. en Woth, opnieuw met de eige naren van den grond tusschen Park en Willemstraat zijn in onderhande ling getreden, ten eind© op die rus tige, ingesloten plek geen schouw burg, maar een nieuwe H. B. S. voor meisjes te doen verrijzen. Men schijnt H over den prija. 160,000 of 170.000 nog niet eens te zijn geworden, maar er is toch alle kans, dat in den strijd; tusschen Apolla en Minerva d» laat ste 't winnen zal, tot groote vreugde van. die omwonende Hagenaars, on der wien de minister Kolkman, die 't schouwburgplan steeds met kracht nebben bestreden* Z'n Amsterdamsch» collega heeft t over het oude beursterrein Indien iemand met droefheid in het harte kennis zal genomen hebben van het besluit om met de firma Goudsmit het koopcontract te sluiten, dan is het de heer O. Kamerlingh Onnes» Mijn vriend Onnes is een beste, charmante kerelhij heeft echter één groote fout voor een zakenman hij i3 te idealistisch, hij streeft gaarne naar het onbereikbare. En terwijl hij als man van zaken, als directeur van het Bureau van Handelsinlichtingen werkelijk toont een man van kennis en bekwaamheid te zijn wordt hem soms de liefde voor het ideaal te machtig en doet hij dwaasheden. Dat ls hem wel eens ais lid van den Raad overkomen en dat is hem na als amb teloos burger gebeurd bij den verkoop van het oude beursterrein. Men stelle zich voortwee dagen vóór de Raad over de zaak zal beslissen, vindt men in de dagbladen een artikel van zijn handl, waarin hij zijn medeburgers oproept om 825,000 samen te bren gen ten einde het terrein te koopen voor het thans te Haarlem bestaande Koloniaal Museum. En dat terwijl bet terrein al zes jaar op een goede bestemming wachtte, de voordracht tot verkoop al een kleine 14 dagen oud was 1 Hoe da keer Onnes zich den loop dar zaak voorstelde, bleek u't zijn artikel niet precies, doch het is wel opmerkelijk, dat zijn woord nog zooveel Invloed had, dat hij in twee beschikbare dagen toch nog voor 50 A 60 duizend gulden toezeggingen kreeg van mannen van naam en geld uit de hoofdstad. Wi» weet, hoever hij het gebracht had, als hij eenige we ken den tijd had gehad om propa- da voor zijn denkbeeld te ma- l Maar in den Raad is over zijn plan geen woord gewisseld. Er was geen adres van hem of anderen daar omtrent ingekomen en onze raadsle den hebben, als ware het bij ai- spraak, er zelfs niet over gekikt. Van erg veel waardeering voor het "stre ven van een man, die nog voor korten tijd deel uitmaakte van den Raad, getuigt dit zwijgen zeker niet. Intus- schen is het plan Onnes totaal van de baan tenzij hij een ander ter rein vindt, geschikt voor het inder daad nog niet zoo verwerpelijke plan om het Koloniaal Museum naar hier te brengen. Edoch, dan moet hij de zaak eens wat gezetter overwegen, zijn denkbeelden wat nauwkeuriger formuleeren en niet het naïve idee hebben, dat het hem mogelijk zou zijn in twee dagen acht ton bijeen te trommelen. Dat laatste doet zelfs de knapste bankier nletl De Hagenaar van „De Tijd" ver telt Op een vraag van den heer Van Karnebeek wat het Nederlandsche volk wel zeggen zou, indien de Ka merleden niet één der 52 Zaterdagen beschikbaar hadden voor den begroo- tingsarbeid, antwoordde hem, vol gens de bladen, zijn geestverwant, de heer Tydemanindien het Neder landsche volk nog niet tevreden is met den tijd door ons aan de begroo ting gegeven, dan is het al heel moei lijk te voldoen. Het zooveelst» mil- lioenste deel van het Nederlandsche volk, dat in mij huist, is het hierme de geheel eens on als de menschen, met wie ik spreek, niet jokken, dan sta ik zeker niet alleen. Het Neder landsche volk is voldaan, meer dan voldaan met den woordenrijkdom van zijn vertegenwoordigers, en het gunt hun gaarne zijn 52 vrije Zater dagen. De Kamer heeft echter haar offer al gebracht en heden op Zater dag vergaderd, om de zekerheid te verhoogen. dat zij Donderdag met va- cantie kan gaan. Indien dan de reke ning wordt opgemaakt en gevraagd wordt, welke de vruchten zijn van de wekenlange debatten, dan zal het re sultaat zeker gering blijken. Men zou haast zeggen, dat hoe langer de de batten worden, hoe minder er ge tornd wordt aan de begrootingscijfers zelf. Laten wij ons echter troosten, dat het vroeger al niet beter was. Dat de stenographie en papierfa brieken geen klagen hebben, werd de ze week nog geïllustreerd door de discussie over de begrooting van de jLandsdrukkerij, waarvan de uitga ven voor 1910 geraamd zijn op ƒ752.446. Mij dunkt, wanneer ik, als zij, ge regeld was opgesloten in het onge zellig Kamergebouw, zou ik het hoog waardeeren en niet weten hoe mijn erkentelijkheid te toonen, dat achter QB gnoono taM eea ïnSn ts gezeten, die zijn redeneeriagen weet te krui den en hiei en daar een geestig woord weet te plaatsen. Het„J'ai ri, me voüA désarmé" schijnt voor onze Nederlandsche Kamerleden niet ge schreven. In hun nurksheid maken sij zich boos op hem, die aan hun stroeve gelaat een lach ontworstelt. Men zou het nog kunnen begrijpen, indten do Minister zich een enkel slachtoffer had gekozen, maar, schalksch als hij eenmaal is, heeft naar het schijnt ieder van do 100 op zijn beurt zijn geestigheid te verdu ren, zonder dat hei afdoet aan den ernst, waarmede hij de zaken behan delt. STAATSPENSIONNEERING* Men schrijft aan dé TeL: Het plan d«r Noord-Holiamdsch© Federraitle van Afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering, om in Med van het volgend jaar te Zaan dam een groote meeting te beleggen, neemt steeds meer vasten vorm aan. Alle Noord- H ollandsche afdteelin- gen, alle Noord-Hollandische vereenJ- gingen, die zich op sociaal- en econo misch terrain bewegen., alle Noord- Bollandsche fanfare-korpsen en zang- ge zelschappen worden tot medewer king uitgenoodigd. Zij stelt zich voor, de meeting te doen voorafgaan door een optocht m»t muziek, benevens doeken met toepasselijke opschriften, enz. Door verschillende sprekers zal het woord worden gevoerd. ZWAAR BEPROEFD* Te Tbolen werd eenige weken gele den een man door een groot ongeluk getroffen, waaraan hij overleed. De weduwe kon veen-tien dagen later een barer dochters naar het krankzinni gengesticht te Delft laten brengen en thans moest haar tweed» dochter de eerste volgen. EEN GEZIN VERGIFTIGD. Over de arsenicumvergiftiging te Lelden meldt men nader, dat, hoewel de patiënten nog ongesteld zijn, nie mand meer in levensgevaar verkeert. Op een kast werd in 'n zakje een vrij groote hoeveelheid arsenicum gevon den, dat de heer Marsman zeide te gebruiken om ratten In zijn berg plaats te vergiftigen. Men kon echter niet zeggen, dat er Iets uit weggenomen was. En men weet ook niet, hoe het arsenicum in de kool is gekomen. Wel is het eigen aardig, dat de dienstbode niet heeft gegeten, maar- er bestaat anders geen aanleiding haar te verdenken. Zij zou de volgend» maand den dienst verlaten. DE BURGEMEESTER VAN LEIDEN. Naar de Tel. verneemt wordt in ver schillende kringen de naam van den Amsterdamschen wethouder, mr. S. de Viries, genoemd, in verband met een benoeming tot burgemeester van Leiden. JHR. VICTOR DE STUERS. Het Kamerlid voor Weert, jhr. Vic tor de Stuers, heeft in de begirootings- campagne nog geen enkele vergade ring kunnen bijwonen door een hin derlijke, maar gelukkig niet ernstige ongesteldheid, die echter in den laat-; sten tijd aan het verminderen is. NIET IN DEN HAAK1 De politie heeft het noodig geacht een onderzoek in te stellen in de Vrolikstroat 415, te Amsterdam. Daar woonde op de le éftage zekere Mena ge, directeur eetner spaarkasvereeni- giug. Een groot aantal bewoners van de „Oostelijke eilanden", Mui der- poortkwartier en Parkstraten hadden maanden lang hunne penningen bij hem geofferd om met de Kerstdagen eens te kunnen genieten. Ze kregen een bon van 3 cent, 6 cent, enz. en stortten het bedrag op de bon ver meld. De directeur was zelf de bode van zijn spaarkas en verzuimde niet stipt het geld te komen innen. Een poos geleden ging het minder gere geld en voor een paar weken kwamen er al klanten voor een dichte deuir. Maandag was het de groote dag, waarop de menschen de bonnetjes moesten inleveren. Ze zouden daar voor krijgen vleeschwaren, grutters waren, kortom van allerlei dingen, bij uitstek geschikt om de feestvreug de met de Kerstdagen te verhoogen. Er waren huismoeders, die voor 3 bons hadden, andere hadden voor 5 of 6, enkele voor nog grootore be dragen bij Menage opgespaard. Hon derden kwamen, edoch de deux bleef dicht. Br werd gevraagd en geïnfor meerd en het bleek nu, dat de direc teur er reeds lang niet meer woonde. De politie werd in den arm genomen en hot hleek dat voor een bedrag van ongeveer 2500 aan bons verschuldigd was. Men zegt, dat de verdwenen man nog te Amsterdam vertoeft. (N. v. N. DE GROOTE FABRIEKSBRAND TE AMSTERDAM. 't HhlcL vernam nog dat die firma Gehr. Koch (Maurits Hartmann) ook eigenaresse der gebouwen is. De fabriek, waarin een personeel van 75 mannen, vrouwen en meisjes werk vond, is verzekerd op beurspolis tot een bedrag van 129.000. Ook deelde men mede, dat de nacht portier nog Dinsdagavond om 10 uur zijn gewon» ronde had gedaan en in het geheele gebouw niets verdachts had waargenomen. Vermoedelijk is de brand ontstaan op de tweede ver dieping van het fabrieksgebouw, aan de zijde van perceel Franschelaan 30a In den namiddag was daar een enca- direur werkzaam geweest. De firma Gehr.. Koch heeft aan stonds pogingen in bet. werk gesteld het bedrijf zoo snel mogelijk voort te zetten. Daartoe heeft de firma eenige ledig staande hulzen in de Franse ha laan gehuurd, waoirin gistermiddag! reeds een gedeelte van het personeel aan Let werk werd gezet. Kot gehoele personeel ml waarschijnlijk reeds hé den kunnen voortwerken.Daar de ma teriaal-voorraden niet in de fabriek, doch in bergplaatsen aan de overzijde der Franschelaan waren geborgen, zal het bedrijf geen omvangrijke stagnatie ondervinden. RUBBER-TENTOONSTELLING. Het bestuur der Voreenlging van Gaoutchoucplanters" (Aspciation des Plan-teurs do Caoutchouc), waarvan het secretariaat zetelt te Antwerpen, en het bureau voor Nederland geves tigd te 's-Grnvenhage, heeft het plan opgevat om in 1910, tijdens den duur der Wereldtentoonstelling te Brussel, aldaar eene speciale r ubber ten toom stelling te arganiseeren, die ln het bijzonder gewijd zal zijn aan de ruin bercultuur. Het te de bedoeling om door eene collectieve tentoonstelling van inzen dingen uit de verschillende landen van productie een zoo volledig mo gelijk beeld te geven van den tegen- woordigen stand der cultuur, en van de vorderingen die zij gemaakt hoeft sedert de in 1889 te Londen gehouden internationale ru'bbe»rt»ntoonste>lling. DRANKACCIJNS. In het Paleis van Volksvlijt te Am sterdam is een door ruim 400 vergun ninghouders bezochte vergadering gehouden, waarin werd besloten het glas, groot of klein, voortaan voor 0 cent te verkoopen. Het bestuur heeft verlof gekregen, den krachtigsten maatregel tot het handhaven van dit besluit te nemen. Waar het noodig is, zullen buurtcomité's gevormd worden om het bestuur te steunen. DE BURGEMEESTER VAN BEST. Naar „De Maasb." verneemt, heb ben Gedep. Staten van Noord-Bra bant geen termen gevonden, om den heer Dobbelaere, die als raadslid was geschorst wegens levering aan de ge meente, van zijn lidmaatschap ver vallen ie verklaren, DR. KUYPER EN DE EERERAAD. De Haagsche correspondent der Tei. meldt Nu mr. Troelstra zijn enquête-voor stel heeft ingediend, heb ik mij tot dr. Kuyper gewend, met de vraag, of do instelling van een eereraad nog dooï hem wordt overwogen. De heer Kuy per was zoo welwillend, mij de ge vraagde inlichtingen te geven en airt- woordde, dat de besprekingen over een eereraad nog gaande zjjn, en dat hij zich voor de instelling er van go- reed hield. SPOOR WEGDERAILLEMENT. Op het stations-emplacement van de Hollandsche Spoor te Winschoten had gisteren een déraillement plaats. Een rangoerende Hollandsche goederen trein reed op den binnenkomenuen Duitschen goederentrein in. De machi nes werden verbrijzeld, eenige wa gens omver geworpen. Het verkeer oru dervond vertraging. Geen persoonlij ke ongelukken hadden plaats. AANRANDING. De koopman L. K. de V., uit Haaks bergen, werd dezer dagen op den openharen weg in Rekken, onder Ei bergen aangevallen door twee man nen, die zich ter zijde van den weg achter een hoogte hadden verscholen. Eén van de twee, 'n metselaar, die la ter ig gebleken te zijn B. J E„ ook een Haaksberger, greep De V. aan, sioeg hem met een metselaarsiiamer en vroeg om geld. Toen De V. hem dit niot dadelijk gaf. haalde E. zelf hem de portemonnaie uit den zak en nam daar geld uit. Door den anderen aan valler werd De V. daarna nog met een stok geslagen en vervolgens een paar malen in een sloot geduwd, waarna de beroofde koopman niet zijn nat pak verder kou gaan. De zaak is in handen van de po.ïtie. BURGEMEESTER VAN LEEUWEN. De Tel. weet thans met beslistheid te melden, dat mr. W. F. van Leeu wen als burgemeester van Amsterdam heengaat, niettegenstaande de krach tige pogingen, door de Regeering aan gewend om hem te behouden. Alleen zal hij niet 1 Januari maar 1 Mei a. s. ontslag nemen. tetteren en Kansi INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Pak me mee". Dit geïllustreerd tijdschrift heeft ditmaal een interes sant nummer, waarvan de inhoud bij na geheel aan de Kerstdagen is ge wijd. Het bevat talrijke foto's van de Kerstmis-viering in Nederland en an der» landen, van Koning Leopold en zijn troonopvolger, van de Londen sche armoebuurt, enz. Sport ea Wedstrfjikas VOETBAL. DE DEEN-BEKER. Naar De Sportkroniek meldt heeft de heer Emile Deen, lid van den Haagschen gemeenteraad, voorzitter van de Haagsche afdeeling van den Ned. Bond voor Lieh. Opvoeding, op nieuw een blijk geven van zijn© be langstelling in de voetbalsport, door een beker uit te loven om welke op Paschen 1910 op het H. V. V. terrein zal worden gekampt. De deelneming aan deze seriewedstrijden zal inter nationaal zijn. Nederland zal worden vertegenwoordigd door een Oostelijk XI, Engeland door South-Notting ham, België door de Standard Athle tic Club uit Luik. de eenige Belgische

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6