SUCHARD Gemengd Nieuws Kerk eu Schooi Pers-Overzicht Sportpraatje EMSER-WATER Këciiiüszakeu; Burgerlijke Stand Onze Lachhoek Was it© Meoimïng in de told&agVeir- fta-fllsirlng rumoerig als In *n school, )èw» kwartier vóór de vacant!© des ^ftvorv&s waren ar nauwelijks 20 leden (aanwezig. Sdlettwain berprak <le heer Van Vnurer met heldenmoed de llnanct 'Mus denkbeelden van den heer Iden- bufrg ea?. Minister De Waal Malei ij ft volgde hem met de uiteenzetting, zei 'de hij, niet van een bepaald stelsel, mw van eanlge gedachten be tref fends de o-iconomisehe verbetering van Suriname. Na deze algemeen© beschouwingen hield men zich bezig met de belang wekkende vraag of er in Nieuw Nio ketrio een hulpprediker zou komen met t 3000 (gelijk de Min.) of een pre dikant met f 5000 (gelijk de heer Roesaingh, bij amendement wilde). Gestemd kon er niet worden, want er waren geen leden genoeg. De situ atie was komisch en Meld de ietwat verajeerd&rd© leden in giroote vroo- lijkheid Do Min. hield vol de heer Roee- fehtgh hield' vol en onder enorme vroo^'kheid (de commies-griffier stikte bijna van het lachen bij het oplerzm van al de namen der niet- aanwezigen': werd er gestemd. De Kamer bleek onvoltallig (er wa ren 31 leden) en ging dus naar huis tot Dinsdagmiddag te 1 1/2 uur. Voorstel van Mr. P. J. Troelstra tot het houden een er enquête omtrent handelingen van den toenmali ge n Minister van Binnenland- sche Zaken ter zake van decoraties in 1903 en 1905. Naar aanleiding van hetgeen voor tkomt in par. 4 van het Voorloopig Verslag en der Memorie van Ant woord van hoofdstuk I der Staatsbe- grooting voor 1910 ter zake der deco ratie, op initiatief van den toenmali- gen Minister vau Binnenlandsclie Zaken, tijdelijk voorzitter van dien Ministerraad, dr. A. Kuyper, in 1903 verleend aan den heer R. Lehman en de poging van dienzelfden Minis ter in 1905, om den heer E. A. Leh man voor een decoratie hij de Ko ningin te doen voordragen, stelt de heer Troelstra ingevolge het Regle ment van Orde voor, dat de Kamer besluite, een onderzoek in te stellen als bedoeld in art. 95 dei* Grondwet, zulks ter -beantwoording van de vol gende vragen: le. Zijn de gepubliceerde verklarin gen van mej. Matbilde Weetmeyer betreffende bovengenoemde zaken juist en moeten de brieven, in ver band daarmede gepubliceerd, als echt worden beschouwd? 2e. Heeft dr. A. Kuyper ter zake de uitoefening zijner functie in de Uit voerende Macht gebruik gemaakt van de diensten van voormelden of aan haar, of door hare bemiddeling aan anderen, ln die qualiteit diensten be wezen, eu zoo ja, van welken aard Waren die diensten en waarin be stond voor beide personen het belang van hun wederzijdsch optreden in deze? 3e, Heeft de toenmalige Minister den heer Lehman aanwijzingen of in» lichtingen gegeven of doen geven om trent den weg, dien zij hadden te vol gen om in aanmerking te komen voor eene decoratie, of is hij him in ander opzicht daartoe behulpzaam geweest? 4e. Is er, nadat mej. Westmeyerbij 'dien Minister stappen had gedaan ter bekoming eener decoratie voor de heer en Lehman, tusschen hem en de ze heer en zoodanige verlioud'uig ont staan als waaruit eenige praestatie hunnerzijds voortvloeide, ten gevol ge waarvan de verleende of te ver- leenen decoraties het karakter kre gen van begunstiging van bepaalde •personen, niet of niet slechts wegens aan den lande bewezen dien- eten, doch wegens diensten bewezen aan den Minister, hetzij persoonlijk, hetzij dn zijn qualiteit van hoofd zij ner partij? 5e. Welke geldelijke bedragen heeft dr Kuyper van do heeren Lehman ontvangenop welke tijdstippen zijn deze geïndvoor welke doeleinden waren zij bestemd of zijn zij gebruikt en dient een'g zoo ja welk ver hand tusschen die gelden en de ver leende of te verleenen decoraties te worden aangenomen? In de Memorie van Toelichting wor den door den voorsteller de gronden voor bet voorstel aldus samengevat le. De Kamer heeft hot recht van enquête omtrent ai die aangelegenhe. den, welke tot hare attributen behoo- ren. 2e. Haar plicht tot contróle der Uit voerende Macht dwingt haar, indien voldoende ernstige beschuldigingen van misbruik van macht ten particu liere bate door tegenwoordige of ge wezen ministers of van corruptie te barer kennisso komen deze te onder zoeken. Se De eerst voor de hand liggende middelen tot dit onderzoek zijn het hooren van den beschuldigde in zijne verdediging, zoowel buiten als in de Kamer dour hem gevoerd, en het vra gen van inlichtingen volgens art. 94 der Grondwet. 4o. Is door het gebruik maken van deze middelen het noodige l'cht niet verkregen of te verkrijgen, zoo blijft toepassing over van het recht van ea- auéte volgens art. 95. 5o. Eenmaal de noodzakelijkheid Van nader onderzoek erkennende, kan jde Kanier dsze hare taak niet laten overdragen aan eeue particuliere com- 'misaio, door of vanwege de beschuldig de benoemd en die niet boschikt o\er die middelen om 't publiek te verplich ten, door het verklaren der waarheid (tot het onderzoek mede te werken, die het wezen van het parlementair pnquöte-recht uitmaken. 6e. De zaak-Kuyper toetsende aan fe>venve^nekie beg'nselen, komt men t de conclusie, dat zij èn ln het al gemeen vatbaar Is voor, èn in het «da. 1 vSü Öndéf zocht te moe- teö worden door middel eener parle mentaire enquête en dit wel nader op de volgende gronden 1 'ft. wegens haar aardbeschuldiging vat» corruptie in de uitoefening der Uitvoerende Macht h. wegens het onvoldoende der ver dediging door den beschuldigde tot hedeü geveerd en der Inlichtingen, die in dezen aan de Rcgeering gevraagd en door haar gegeven konden wor den 0. wegens de eigenaardige eischen, aaia net bewijs in dezo zaak te stellen en 'waaraan alleen is te voldoen bij eene procedure, waarin men over bo- eedigde getuigenverklaringen be schikt. VERKIEZINGSZEDEN. Iü „De Nederlander" schrijft de heer V(erkoutereu) een reeks artike len over misbruiken bij verkiezingen. Wij lezen 0. m. Het candidaatschap is een ware aanslag op het karakter niet alleen, maai' ook op den tijd en op de gezond heid. van den candidaat. Hij moet soms met zich laten sollen als een leeuw in een kijkspelletje. Lijdzaam volgt hij de bevelen van zijn impres- sario. Van de eene plaats naar de an dere moet hij reizen en trekken. Over al wil men hem zien en hooren, en in New-York is het eens gebeurd, dat een bekend staathuishoudkundige den naoht na de verkiezing stierf, nadat hij in den loop van den dag ln tal van vergaderingen, het woord had moeten voeren Een misbruik, dat steeds gr00ter wordt, is dat der locale grootheden. Naarmate de vaderlandsliefde ver zwakt, komt de districtsliefde op den voorgrond. De candidaat moet in het district zijn gewonnen en geboren. In een tijd, dat het wereldburgerschap meer dan ooit wordt verheerlijkt, doet de "ênge, bekrompen districtsgeest zich steeds meer gelden. Liever een geheel onbeteekenend mar?, die in het district bekend is, dan oen than van talent, die elders woont. Hot landsbelang wordt zoodoende ge heel opgeofferd. De Tweede Kamer wordt met locale grootheden gevuld, die totaal onbruikbaar zijn, en het konrt zelfs voor, dat in de groote ste den, die in tal van districten zijn ge- sDlitst, de kiezers iu een district niet stemmen willen op een man, die wel in dezelfde stad woont, maar niet in iietzelfde district. De Amsterdam- sche Kattenburgers willen een Katten burger, enz. Het zoogenaamd© opjagen der kie zers speelt tegenwoordig een groote rol. Er zijn kiezers, die niet moei' ter stembus komen willen, tenzij zij min stens met een rijtuig en liefst met automobiel worden afgehaald. LOMBROSO. Het skelet van Lombrosa zal wor den geplaatst in het door Lombroso zelf gesticht museum voor anthropo logic te Turijn. De schedel is thans nog te Parma. Professor Carrara al daar heeft de schedel onderzocht en gemeten. EEN MIL1TIE-QUAESTIE. Bfj de loting voor de nationale mi litie voqr de gemeente Hoevelaken, in Augustus j-1. te Nijkerk gehouden, werd voor een der Iotelingen het num. mer getrokken door een burgemees ter, op grond van de omstandigheid, dat naar het oordeel van den militie commissaris de bedoelde lotelin^ bui- ten staat was om zelf zijn nummer te trekken, doordien hij in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. Nadat op de hiertegen ingebrachte reclame door Ged. Staten van Gelder land een voor den loteling ongunstige beslissing was genomen en de vader van den lotel'ng daartegen bij de kroon in beroep was gekomen, Is thans bij den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur mede gedeeld koninklijk besluit de genoem de loteling, voor zoover den meerbek- doelden loteling en na hem op de alphabet! sche naamlijst ingeschreve nen betreft, vernietigd uit overweging dat appellant ontkent, dat zijn zoon ten tijde der loting in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde en deze mededeeling door diens inedelo- telingen wordt bevestigd; dat de mi litie-commissaris zijn ooi-deel doet steunen op den indruk, welke de wij ze van binnentreden van den loteling op hem maakte dat echter op dien grond alleen niet kan worden aange nomen, dat de betrokken loteling 'n- derdaad niet ln staat was om zelf zijn nummer te trekken, en dat, nu dit laatste niet kan worden aangenomen, de burgemeester moet geacht worden ten onrechte het nummer van appel lants zoon te hebben getrokken. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. De Centrale Commissie voor de In ternationale tentoonstel'lng tc Brus sel in 1910 hield een vergadering. De commissaris-generaal, rar. E. R. H. Regout, gaf een overzicht van het» jcen sedert de vorige vergadering in iet belang der tentoonstelling richt is. Daaru't bleek, dat het pavil joen te Brussel reeds tot de eerste dakspant Ls genaderd en n.et bekwa men spoed wordt gearbeid, zoodat ls aan te nemen, dat het gebouw zeer tijdig zal kunnen worden afgeleverd. Daar de belangstelling van de zijde der industrie veel grooter 's geweest dan men oorspronkelijk had verwacht heeft de commissie naar middelen om gezien, om, tegen een niet te groote kostenverhooging, de beschikking over meer plaatsruimte te erlangen, en zij heeft zulk een middel gevonden. Op een'gen afstand van het hoofdge bouw zal aan den daarheen voeren den dijk oen afzonderlijk paviljoen worden opgericht, waarin zal worden ten toon gesteld de verspreiding van den Nederiandschen stain en van de Nederlandsche taal over de aarde, als mede haar. beteekenis voor weten schap en beschaving. In dat pav'l- joentje zal ook aan den Nederiand schen boekhandel een plaats worden ingeruimd en zal verder een kleine leeszaal worden ingericht, waar lite ratuur over de Nederlandsche kolo niën te vinden zal zijn. Het Alg. Ned. Verbond heeft in die afdeeling de le'd'ng en zal o. m. een wandkaart ten toon stellen van alle bladen, die in onze taal uitkomen. Dit paviljoentje, dat in den stijl van bet hoofdgebouw wordt on^etrokkAn.. zal mét dat laatste door ©en lagen uithouw onder langs den dijk verbon den worden. Door een en ander wordt een grootere ruimte van ongeveer 300 vierk. M. verkregen. HULDE AAN JUr. Mr. A. P. Dg SAVORNIN LOIIMAN. De dezer dagen aangekondigd^ hul diging van Jhr. inr. A. E. de Savor- nin Lobman door d© Groninger geest verwanten, zal, naar (te „Nederlan der" bericht, plaatshebben op Vrij dag 21 Januari. De samenkomst zal eon intiem karakter dragen on is al leen voor geestverwanten van don staatsman toegankelijk. EEN ENGELSCHE BELASTING OP DE PAARDENSPORT. Het „llbld." schrijft daarover In Engeland heeft de overlioid zich nooit met do sport bemoeid. Slechts bestaat hot verbod, dat op Zondag geen wedstrijden mogen gehouden worden, en ook dat is eigenlijk geen verbod, want geen Engelsche vereeni- ging zou toch ooit op Zondag een wed strijd organiseeren. Voor eenige ja ren gevoelde rnon voor liet eerst in de Engelsche sport don invloed der wot, toen do anti-wedbond ontstond, en de bookmakers, die vroeger waar wanneer ze wildon, hun beroep uit oefenden, onder toezicht werden ge steld, zoodat de gelegenheid om te wedden, beperkt werd. Later weiden ook met boeten gestraft degenen, die op de renbanen tabak 011 alcohol ver kochten Doch dat alles is slechts kin derspel bij hetgeen thans zal worden ingevoerd een aanzienlijke belasting van de rennen. De geldnood van het rijk maakt, dat men overal ijverig naar belasting-objecten moet uitzien. Op welke wijze do belasting zal worden ingevoerd, staat nog niet vast. Het eene plan betreft de heffing van ©en bepaald percentage van de en- trée's. Dit plan vindt echter eene krachtige bestrijding, omdat liet in de practijk zoo lastig is uit te voeren. Tegen het plan, het wedden bij de boekmakers te be-lasten, stelt het sportpubliek zich krachtig te weer, omdat daardoor niet alleen elke wed denschap heel wat duurder zou wor den, doch ook omdat het bedrijf dei- bookmakers en hun cliënteele dan ter kennis van do overlioid zou komen. Dus blijft nog slechts over het dorde plan, dat van eiken wedstrijd ©ene vaste som zou worden gevorderd van f 2400. Dat zou voor eenige banen een zeer gemakkelijk te betalen bedrag zijn, voor ander© echter weder eene onoverkomelijke ramp. De praciische Engelschmau zal ook hier echter wel weder een basis weten te vinden. NED. HERV. KERK. Beroepen to Suameer ds. R. Mool- huizen, te Wouterswoude. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor liet eerste gedeelte van hot practisch apothe kers-examen mej. J E. D. Quanjer, geboren to Enkhuizon mej. A. C. A. Nieuwenhuys, geboren to Menado; de heer A. van der Poel, geboren te Schiedam de heer W. H. Kingma, geboren to Makkurn de heer F, H. Backer, geboren to Schiedam. EVANG.-LUTHERSCHE KERK. Door den Grooten Kerkeraad te Am. sterdam is de volgende motie aan nomen De Groote Kerkeraad der Evange- lisch-Luthersche gemeente te Amster dam, in zijne vergadering hijeen op 20 December 1909, „met teleurstelling en smart ken nis genomen hebbende Yan de benoe ming van dr. H. A. van Bakel tot hoogleeraar aan het Evangelisch-Lu- thersch Seminarium door de Evango. lisch-Luthersche Synode, met 11 te gen 10 stemmen, waarin de duidelij ke opzet dor moderne leden heeft ge legen aan den billijken wensch van de Amsterdamsche Evangelisch-Lu- thersche gemeente en van die gemeen ten, welke het adres hebben gesteund, niet te gemoet te komen, ...overwegende dat, volgens art. 81 van het algemeen reglement, de sy node „belast is met de zorg voor de algemeene belangen der Evangelisch. Luthersche Kerk", en betreurende de wijze, waarop de Synode gemeend heeft aan hare roeping te moeten voldoen, waar zij niet gezorgd heeft voor de belangen der orthodoxe gemeenten van het kerkgenootschap, van hetwelk meer dan de helft der predikanten tot de behoudende rich ting behoort, ,diep gegriefd in zijn heiligst recht, teekent mitsdien tegen deze partij dige benoeming ernstig protest aan, „besluit hiervan kennis te geven aan de synode, „en gaat over tot de orde van den dag." Mr. P. TIDEMAN EN DE Dr. KUY- PER-ZAAK. De heer E. van Dieren beeft onlangs in de Telegraaf een aanval gedaan op 't handelen Yan Mr. Tideman in de bekende Dr. Kuyper-zaak. Na mededeeling van een tegen spraak van Mr. Tideman schrijft de heer Van Dieren o.a. weer: Mijn verwijt blijft dan ook van kracht, al zal ik het om den jurist volkomen te bevredigen 1 Ietwat an ders moeten redigeeren: ,Mir. Tideman ging eerst, in het belang van oom en nicht, „de liefda digheid0' inroepen van de heeren Lehman en Kuyper, en later ging hij dezo heeren, zoo als het heette „in 's lands belang" door het slijk sleuren. Dubbelhartiger om nu maar geen krasser woord te gebruiken kon 't niet; en voor zulk eene handelwijze Is dan ook, dunkt me, het zwakste excuus, dat de bedrijver zelf in een „weefsel" is verward geraakt, hetwelk gedeeltelijk gesponnen werd door ,eene tooneelspee&ster van den eer sten rang" (zoo noemde hij mej. W.)j maar waarvan het grootste gedeelte in zijn eigen, door de politiek èn door de Juristerij i^qtmsn brein .werd af gewerkt," In «ijn derde uiit vlucht jé toont mr. Tideman zich op zijn smalst. Het zou zeker erger dan onlogisch van. mij weest eijn, als ik gevergd had, dat hij met de verontschuldiging van dr. Kuyper rekening had moeten houden, vóór deze uitgesproken wos; miaar zoo dom ben ik dan ook niet geweest. Ik stem toe dat het mr. Tideman „physiek onmogelijk" was een ex cuus te aanvaarden, vóórdat liet uit gesproken werd, maar... als hij bil lijk had willen wezen, dan zou hij het immers daarna hebben kunnen doen! „Meer komisch dan aannemelijk' vindt mir. Tideman, ,,de voorstelling v.an dein „als zeer zakelijk bekenden" d,r. Kuyper als een onbewust, door eeue juffrouw in een net gevangen leeuw." 11c vind hot niet „aannemelijk" dat mr. Tideman als advocaat nog1 nim mer ondervonden zou hebben, dat zelfs de verstandigste mensohen wei- eens Iets doms kunnen doen: mr. Ti deman schreef trouwens zélf in het „Handelsblad": „Wij struikelen da gelijks ln vele"; hij had dienen te be grijpen, dat dit gezegde niet alleen voor de domuien bedacht. Ie gewor den. Dr. Kuyper blijft... een mensch. (Het is mijns Inziens gelukkig, dat dit gebleken is, want bij velen zijner volgelingen begon het helaas op „menschvergoding'' te gelijken). Hij zelf zal er geeoi bezwaar tegen heb ben te getuigen: „ik bèn een rnensch, en niets menschelijks acht ik mij vreemd." Als nu zelfs de advocaat Tideman verward is geraakt ln een weefsel, dat „een tooneelsp eelster van den eersten rang" (die N.B. géén cliënte van hem was!) voor hem wist te span nen, waarom zou de mensch Kuyper er dan niet eens in kunnen vliegen? Mr. Tideman verwacht, dat ik zoo „ruiterlijk" zal zijn, in overeenstem ming met de door hem vermelde „feiten"... „gewijzigde beschouwin gen ten beste te willen geven." Ik heb uiteengezet, dat mr. Tide man géén „feiten" wist aan te voetren, maar wél... advoca.tenfoefjes; mijn oordeel blijf ik dus handhaven. Eerst als hij „ruiterlijk" hekend zal heb ben: „ik deed verkeerd, Ik struikelde" eerst dan zal ik hern de hanid toe steken, maar dan... zal Ik het „ruiter lijk" doen, zooals het een „ronden Nederlander' betaamt.- w- M. Wegens doorweekte velden zelfs het Haarlem-veld, 't anders toch zoo mooi-drog© veld van de rood-broeken had liet ditmaal af moeten leggen gingen de meeste eerste klasse wed strijden niet door. Het veld van de Hanenburgers, dat trouwens geheel uit zandgrond be staat, had evenwel aan de massa's hemelwater weerstand geboden, en was als steeds in uitmuntende condi tie. De blauw-witte Hagenaars maak ten van de gelegenheid gebruik, door hun zwarte stad gen 00 ten met een stevige 3—9 te kloppen. Bij H. B. S. schuilt de lout nog al tijd in de voorhoede, die geen flauw besef van samenspel of schieten schijnt te hebben. Datzelfde kan van de Qulck-voor- hoede niet gezegd worden die steekt het H. V. V.- en SpaaTo-quintet in het combineeren naar de kroon. Vooral Richelle blijkt meer en meer een uit nemende aanwinst te zijn. Onze stadgenooten, die zich meer speciaal in het Zuidelijk deel van den Haarlemmerhout ophouden, wisten in leiden weer eens voor een mooie 41 overwinning te zorgen. Het werd tijd, want de lange reeks nederlagen, die den Spanjaardslaanbewoncrs succes sievelijk toegebracht werd, was ten slotte om den moed te verliezen. Toch heeft deze overwinning de H. F. C.'ers weer heel wat verder van het degra datie-spook gebrachtnu hebben zij H. B. S., Ajax en Hercules weer ach ter zich gelaten, en met wat moeite kunnen zij misschien nog wel een paar treedjes hooger op de competi tie-ladder klimmen. De roodbroeken zijn in den laatsten tijd niet fortuinlijk. Volgde het vorig seizoen vrij regelmatig een verlies- week op een winweek, thans schijnt het bij langere perioden te gaan. In het begin van dit seizoen was Fortuna Haarlem in 't minst niet gunstig, la» ter werd dit beter, en de rood-broeken behaalden verscheidene overwinnin gen achtereennu evenwel Is het weer totaal mis. We zullen ons maar troosten met de gedachte, dat thans waarschijnlijk wel weer een win- periode in aantooht zijn zal. Competitie-wedstrijden zullen er met de Kerstdagen niet gespeeld worden. Bijna alle eerste klasse-cluhs gaan toeren of ontvangen bezoekers uit het buitenland. De H. F. C. zal haar kleuren Eer sten Kerstdag in Brugge tegen de F. C. Brugeois te verdedigen hebben. Als deze Vlamingen hun beste elftal in het veld brengen, zullen onze blauw-witte stadgenooten zeker een harden dobber hebben. Toch gelooven we, dat er veel kans op een H. F. C.- zege bestaat. Haarlem gaat toeren naar Deventer ea Leeuwarden en liet is wel waar schijnlijk, dat de roodbroeken onge slagen huiswaarts zullen keeren. De door de Zwaluwen op Tweeden Kerstdag gearrangeerde wedstrijd tusschen D. F. C. I en een elftal, sa mengesteld uit do beste tweede klasse spelers, gaat niet door. Zulks omdat D F. C. I den strijd op eigen veld zal aanbinden tegen de Belgische Leopold F.'C. Geen der beide Kerstdagen zal de voetbal dus over het terrein van de roodbroeken rollen. Jammer, maar niets aan te doen 1 Verleden week behaalde Haarlem II onverwacht een kranige 6—3 over winning op H. V. V. II. Een mooi «tukje werk Yan de jongere roodbroe ken 1 H. F. C. 33 bracht het er niet min der góed af. Met 8—0 moest hét twee de elftal der Ajaciden het onderspit delven. In het Oosten had alleen een strijd plaats tusschen Quick en 't Zes de. De 2—0-ui.tslag in het voordeel van Quick, brengt de Nijmegenaars vastèr dan ooit op de eerste plaats. De pas gepromoveerde club maakt te midden van lang gewende eerste-klassers een werkelijk schitterend figuur. Het oude R. A. P. schijnt in den laatsten tijd weer op te levenDe overwinningen-serie werd tenminste voortgezet met een 2—1 overwinning op Volharding. Moge R. A. P. op den ingeslagen weg voortgaan 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per -regel. tegon aandoeningen dcrsiymvllezen Prijs per i/j kruik 86 osnt. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlgk van smaak. Verkrijgbaar In Apotheken. ^Prljs 1.26 per flacon. UITVINDER en EENIG FABRIKANT De fijnste Chocolade om uit de hand te eten. MISHANDELING DOOR EEN RECHERCHEUR. Gister stond voor de Rechtbank ie Rechtbank terecht de 86-jajrige hoofd agent-rechercheur van politie, tevens onbezoldigd rijksveldwachter Audrtes Tegelbakkers, omdat hij den 30en Au gustus 1909 te Amsterdam op den Zee dijk, met het oogmerk om Eibert Bun schoten, te -raken, zich op korten af stand van deze bevindende opzettelijk uit een met scherpe patronen gela den revolver een schot op bedoelden persoon, althans in de richting waar in deze stond, heeft gelost, ten gevol ge waarvan bedoelde Bunschoten is getroffen, zijnde toch door dat schot een kogel binnengedrongen in de rechterzijde van het lichaam, onge veer twee vingers breed boven de heup." Hoofdgetuige Elbert Bunschoten, oud 32 Jaar, grondwerker, verklaar de, dat er in den avond van 30 Au gustus een vergadering was geweest in Handwerkers Vriendenkring naar aanleiding van de werkstaking der grondwerkers. Na afloop ging een aantal grondwerkers in verschillen de groepen de stad In. De goep, waaiv bij getuige liep, ging de PI. Midden laan in, de St. Anthoniebreestraat en de Jodenbreesferaat over en den Zee dijk op. Hoe groot die groep was, weet getuige niet. Ze kan uit 25, 50, 75 man bestaan hebben. Er werden ver schillende liederen, o.a. het Vrijheids lied, gezongen. Bij de kerk aan het einde van den Zeedijk gekomen, kwamen twee agenten in uniform den troep tegemoet loopen. Zij trokken de sabel en zeiden: terug. De men- schen werden in de richting van de NIeuwmarkt gedreven. Zij stoven uit elkaar; de een ging links, de ander rechts; weer anderen liepen achter uit. Getudge ging aan den kant der kea-k staan. En terwijl hij daar stónd kwam er eensklaps een hhirger op hem af, zeggende: „"terug, of ik schiet." Op hetzelfde oogenblik werd er een schot gelost. Getuige voelde een branding in de zijde en liep weg. President mr. Meinesz: Dus in plaats van dootr te loopen, ls u blij ven staan? Getuige: Ja, er bleven meer staan. President: Nu moet ik u herinneren aan den eed dien u hebt afgelegd. Hadt u destijds het een of andere voorwerp bij u? Een stok, een lat of wal ook? Getuige: Neen. President: Is de man eenvoudig ge komen, zeggende: „terug of ik schiet", zonder dat er meer gebeurd is? Getuige: Ja. Getuige verklaarde, dat hij per bran card naar het Binnen Gasthuis werd vervoerd, waar hij tot 8 September werd behandeld. Beklaagde Tegelbekkers zed, dat hij op den Zeedijk een groote menigte zag aankomen, die socialistische lie deren zongen. De menscben d.ie uit de ramen hingen, riepen: Stakers! Stakers! Bekl. liep met den stoet mee, en nadat het hem met groote moeite gelukt was den stoet vooruit te komen sprak hij de beide politie agenten d'te zach daar bevonden, aan: „Dat gaat zoo niet langer en wij héb ben op de Prins Hendrikkade een ge schikt terrein om de menigte te ver spreiden," zed hij. De agenten waren het hiermee eens. Ziende dat het pu bliek dat de St Olofspooirt. was ffanas- 1 séerd', zich weèi' omkeerde eri dat het publiek een vijandelijke houding aan nam, trachtte bekl. de menigte tegen te houden ,doch zonder resultaat. Hij zag verder hoe een persoon een stok of een lat van een gebouw onder zijn jas vandaan haalde. Daarmede zwaai de die persoon naar bekl. dooh de be klaagde wisl tor zijde te springen en don slag te pareer en. Op dat oogen blik voeldo bekl. pijn. Bekl. haalde toen de revolver, die hij mot het oog op de gevaarlijke buurt van don Zee dijk niot in fondraal bij zich draagt, te voorschijn. „Terug, ik ben van de politic", zeide hij tot drie malen toe.( De getuige maakte een gebaar alsof hij weder wilde slaan. Hij zag den stok door de lucht zweven, beklaagd© sprong op zij en schoot de revolver mei zes patronen geladen af. Bekl.- ontkent beslist dat hij op getuige heeft willen schieten.Hij wilde schuin over het publiek heen schieten, maar door het opzij springen om den slag te ontwijken, is het schot iets te laag •terecht gekomen. Getuige: Dat, hij staat te liegen. Het verdere getuigenverhoor levert weinig nieuws op. Het O. M., mr. Bruyn, noemde het een zeer ernstig fedt, dat aan den be klaagde is ten laste gelegd. Beklaagde heeft zich er op beroepen dat hij geslagen zou zijn en dat hij uit noodweer, geschoten beeft, mee- nende in de lucht, te schieten. Do lat waarmede geslagen is, in niet gevonden. Geen der getuigen heeft die lat gezien. Indien inderdaad het opzet bij be klaagde heeft bestaan om te schie ten, dan zou het verhaal van d© lat als een verzinsel te beschouwen zijn.. Dan zou bekl. echter zich als een red middel vastgeklampt hebben aan den stok, die hem vertoond werd. Maar hij zeide: dat is de stok niet. Noodgedwongen moet spr. een deel van de taak der verdediging op zich nemen. Hij requireewt vrijspraak.- Mr. F. A. Kokosky, als bekl.'s ver dediger optredende, vroeg vrijspraak, niet alleen omdat het bewijs niet k geleverd, doch omdat niet gebleken is van bekl.'s schuld. Uitspraak heden over 14 dagen. SCHOTEN. GetrouwdW. Weber en H. Groe- neveld. Bevallen A. M. HeerschopRui tenbeek, d., M. v. Wilsum—Bellaart, z., P. BreeStorm, d., M.- H. W. F rans senZonneveld, .d. HILLEGOM. GETROUWD: J..van der Jagt en C. Lagendijk, n L. kraakten P. Tibboel.- BEVALLEN: C. A. Stevens—van der Meij d. M. Slagboom—Veldli. van Zanten z., G. Chaudron—Hagen d. J. Mathote-van Keizers waard d. C. J. Weijers—Ver meulen z. A. Gieliam—van Zomeren A. van Haastrecht—Pouw z. A. Peters—van Stijn d. OVERLEDEN. H. van der Werff, 65 jaasr, J. van LIerop 55 jaar. A. H. Mailand 7 m. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd M. S. van Mil, bakker te HedeL Opgeheven C. Olivier, Den Haag. Uitgesproken Amsterdam, 21 Deeember. H. Méé lier, winkelier in koloniale waren, te Amsterdam. Rechter-commissaris mr. W. A. van Woudenberg Hamstra; cu rator mr. G. M W. Jellinghaus. President. Beschuldigde, hebt jij nog iets in te brengen? Beschuldigde (met eigenwaarde). Neen, de heeren kunnen gaan.- 'A. Ik ben gisteren lid van «fe ver- ©aniging tot verfraaiing der «jtftd ge worden. B. Zoo, nu, dan moet je t«h min ste je haar eens laten knippen! Keukenmeid. Mevrouw, ér moe ten muizen in de provisiekamer zijn! Mevrouw. Ja, en groot© ook! Een heeft zelfs zijn sabel laten ptaan. Nieuwsgierig mensch. Is H Waai*, mijnheer, dat u het leven begonnen bent als schoenpoetser? Rijk koopman. Neen, ttöjiihieer, ik ben begonnen als een 'kleine schreeuwende zuigeling. Goeden mor en, meneert EEN VRIJE VROUW 'AAN HET WOORD. Overal wordt de man voorgetrok ken, zelfs bij het huwelijk! Zij jsrijgen vrouwen, wij maar mannen! Gast (tot zijn buurman aa rude table d'hóte, die bijna de geheele moot zalm op z'n bord neemt). Ik houd óók veel van zalm. Buurman (aan tafel). ld, inaar toch niet zóó veel als ik. UIT EEN BRIEF UIT HET KAMP. ..Den deaden dag kregen we voe ling met den vijand en spek. HUICHELARIJ. Uit een brief van een eega aan haar echtgenoot, die zich op reis bevindt/ Ellendige huichelaar! De hedmweo- tranen, waarmee, zooals je schreef, ja laatste brief bevlekt was, heb ik che misch laten onderzoeken, en toen is gebleken dat het cbampagnetranen waren1

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10