Verschijnt dagelijks, behalve op Zon® en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws HET T00NEEL llit de Omstreken Binneai&iid 27e Jaargang. Mo. 8131 MAANDAG 27 DECEMBER 1609 HAARLEM S DAGBLAD ABOSHBMBNTBH AD V E R T E N TI NI PBR DRIB BAANOBMl Voor Haarlem J 1.29 Voor de dorpen In den omtrek vaar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.0213 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037VI Ce omstreken en franco per post 0.45 CltPave der Vennootsc&ap Loorens Cosier. Directeur J. G. PEEREBÜ09. Tot de plaatsing van advertentttn en reclames van builen bet Arrondissement Haarlem In dit blad ie uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buttenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon latere. 6229. Advertentibn vin Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen 1 contant. Redactie eo Administratie! Groots Houtstraat Intercommunaal Telefoonnammer der Redactie 600 es der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Boltenspaarne 6. Telefoonnommer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 28 DECEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Soc. Vereeniging: Concert Kinder koor „Hosanna", 8 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke geluofs- en zedenleer. Onderwerp:Over de schepping. Over den oorsprong eaa de vorming van 't heelal en over den oorsprong en de ontwikkeling van t leven. School y o o r Kunst nijver heid. De School voor Kunstnijverheid al hier heeft hare reorganisatie, zooals die voor 1909 werd voorgenomen, vol tooid en Ofschoon in een dergelijke in richting er steeds naar wordt ge streefd verbeteringen aan te bren gen, waar die noodig zijn, is men thans zoover gevorderd, dat het leer plan behoorlijk kan worden gevolgd en het onderwijs op degelijke grond slagen gevestigd is. Het gebouw, dat voor enkele jaren weder moest worden uitgebreid, be vat prachtige teekenzalen en goed verlichte werkplaatsen, waar de ver schillende vakken practisch worden onderwezen, zoodat de leerlingen na den dagcursus te hebben doorloopen, voor hunnen toekomstigen werkkring in het kunstambacht goed zijn voor bereid en in staat zijn arbeid te ver dichten, waarmede zij in de practijk nuttige diensten kunnen bewijzen. Dit jaar werd weder een bijzondere werkplaats ingericht voor het email- leeren en is daartoe een onderwijzeres uit Denemarken overgekomen. De school werd in het jaar 1909 door 236 leerlingen bezocht, die uit ver schillende deelen van ons land naar Haarlem kwamen, om van het onder wijs gebruik te maken. In 1910 zal het einddiploma worden uitgereikt aan de damesH. van Alderwerelt van Rosenburgh en G. van Doorn, en aan de heeren W. Cordel, A. van Wil- ligenburg en M. van der Weijden. DE BLOEMENTENTOONSTEL LING. De „Société Nationale d'Horticul- ture de France zal op de Bloemen tentoonstelling hier ter stede verte genwoordigd worden door een af vaardiging, bestaande uit de heeren Senateur Viger, voorzitter; Altjert Truffaut, eerste onder-voorzitter; Abel Chatenay, Algemeen Secretaris; Ferdinand Cayeux, onder-voorzitter; Philippe de Vilmorin, Bestuurslid. Het Weekblad voor Bloembollencul tuur wijdt aan deze mededeeling een beschouwing, waarin het volgende voorkomt: Uit de samenstelling dezer deputa tie blijkt, dat de Société Nationale d- Horticulture de France niet heeft wil® Jen onderdoen voor de Royal Horti cultural Society van Londen. Immers evenals deze, heeft zij de voornaamste leiders van de tuin- bouwheweging in Frankrijk naar onze tentoonstelling afgevaardigd. Niemand minder dan de voorzitter zelf der Fransche Tuinbouwmaat- sehappij, de heer Viger, thans lid van den Senaat en vroeger herhaaldelijk Minister vn Landbouw, staat aan haar hoofd. Wegens de wijze, waarop hij in het bijzonder de tuinbouwbelangen als Minister pleegde te behartigen, heeft hij den bijnaam verworven van „Mi nister van Tuinbouw" De heer Viger is Groot-Officier der Orde van Oran je-Nassau. De heer Albert Ttruffaut, eerste vice-president der Fransche Tuin- bouwmaatschappij was vijf jaar ge leden voorzitter der internationale jury op de vijfjaarlijksche tentoon stelling hier ter UIT DE RECHTSZAAL. De handelsreiziger J v. D., alhier, die door hem te innen gelden verduis terd had, tot een bedrag van onge veer ƒ200, werd hedenmorgen door de Arr. Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. D o u c hebaden. In het douchebadhuls aan den Kou- denhom zijn in de afgeloopen week 8-41 baden genomen, in dat aan het Lei&scheplein 920. „DE SCHOONE SLAAPSTER" (het nieuwe stuk van Heijermans). Het is eenige jaren van Heijermans bijna een vaste gewoonte geweest om zoo om-en-bij Kerstmis den „Holland, schen Schouwburg" te Amsterdam met een nieuw stuk te begiftigen, dat gewoonlijk zulk een financieel succes bad, dat, wanneer 't was afgespeeld, de kas van het gezelschap tegen een stootje kon. Diit jaar beeft Heijermans zijn Kerstgeschenk uit Berlijn gezonden in den vorm van „De schoone Slaap ster", dat den avond voor Kerstmis zijn première heeft beleefd. Maar of dit hetzelfde tooneel- en geldsucces als eenige zijner vorige stukken behalen zal?... We hebben er, na het te Amsterdam gezien te heb ben, een zwaar hoofd in. Dit primo. Hij noemt zijn stuk een „verbeel dingsspel" een nietszeggende bena ming, want ieder stuk is een verbeel dingswerk, is verbeeldingsspel. Waar om dien bijtitel dan gekozen? Uit lit terair dandyndsme? Dit secundö. En nu de inhoud, heel in 't kort: Sero (Louis de Vries) is een soort van profeet, volksleider, toekomstziener, fraseur, dia, toen 't hun slecht ging, door zijn vrouw (mevr. v. d. Horst) verlaten is, welke daarna den slech ten weg is opgegaan. Zij hebben een dochter, een meisje van 17 jaar, die engelrein is gehouden, de „schoone slaapster" (mej. Tilly Lus). En in het eerste be da-ij f ziet men, hoe deze volksprofeet is opgebracht en in den kerker geworpen, onder beschuldi ging het volk te hebben opgeruid (hij heeft o.a. gecegd, dat de heer niet meier is dan de dienaar, enz.), maai' als men hem daarvoor niet bestraffen kan, werpt men hem in de gevange nis op beschuldiging, dat hij zijn dochter op het slechte pad heeft wal len brengen. In het tweede bedrijf wordt men in de gevangenis geleid, waar Sero, de profeet, is opgesloten, en ook zijn dochter Dxoomelot (symboliek© naam? en beiden met elkander praten door een gaatje in den schoorsteenI Men ziet hoe Sero aan zijn dochter zijn geestelijk testament, een geluksbood- schap aan het volk geeft, due zij het brengen moet als hij in den kerker mocht omkomen. Maar men ziet ook hoe de vader in de gevangenis door de dienaren van den wr eeden Regent gemarteld wordt, terwijl deze zelf de mooie Droomelot met zijn liefdesver klaringen achtervolgt En in het der de bedrijf eindelijk vernemen we, dat de Regent de arme Dxoomelot onge lukkig heeft gemaakt en dat haar va der, uitgeput door de martelingen in den kerker, op sterven ligt Als haar dochter, die nu van den Regent haar vrijheid heeft gekregen, hem in zijn cel komt opzoeken en verneemt wat haar wedervaren is, vervloekt hij haar eerst, maar als zij dan zijn gees telijk testament voor het volk van bui ten blijkt te kennen, belooft 't den kameraden buiten te zullen leeren, sterft Sero met een geluksglamlach op de lippen. Dxoomelot neemt dan een medaillon met het portret van de slechte moeder, met wie hij zich niet verzoend heeft en legt t hem in de handen. En met dezen klap op den romantischen vuurpijl eindigt het stuk] Wat Heijermans met dit stuk heeft willen geven? Een reine ziel, die door de leelijke, zinnelijke wereld, wordt bezoedeld? 't Is mogelijk, maar dan is het hem slecht gelukt, want Droo melot is heelemaal een „pop" geble ven, geen meisje, maar een figuur van een der 6ymbolieke schilderijen van Toarop, een soort van spichtige ledepoppen met amandelvormig© oo- gen en langs het hoofd hangende ha ren. Zoo doet zij aan als zij opkomt, en zij kan ons geen enkel oogenblik boeien of belangstelling inboezemen. Bovendien is niet zij, maar haar va der, Sero, de eigenlijke hoofdfiguur van het stuk. En dat is ook een fout. Maar wie of wat is die Sero? 't Lijkt ons een figuur geïnspireerd op den IJsbrand van Frederik van Eeden net zoo'n dilettanterige natuurfilo soof en wereldhervormer is hij. Hij spreekt in een koeskoestaaltje van Shakespeare, Multatuli en den stich ter van Walden. Zijn hoofd is vol van brei van onverteerde, half begre pen wijsheid van anderen. Als hij in het eerste bedrijf gekheid en wijs heid door elkaar spreekt, lijkt hij een dier figuren vol parodoxen en spre kend in gecompliceerde zinnen uit sommige werken van Shakespeare; later, als hij aan 't verkondigen van zijn eigen filosofie is, heeft hij weer veel weg van den IJsbrand van Van Eeden of van een Multatuli en Tol stoi in den dop trouwens men heeft hem ook gestoken in een kiel zooals Tolstoï draagt; en als hij dan aan- 't doorslaan over het christendom en den bijbel raakt, dan is hij weer Heijermans pui* sang. En Heijermans copieer.t in diit stuk zich zelf. Hebben we vroeger, in een zijner vorige stuk ken, al niet meegemaakt, dat hij het „Onze Vader" liet opzeggen? Welnu, Droomelot in dit nieuwe stuk moet 't ook nog eens doen, om den auteur gelegenheid te geven om wat kriti sche opmerkingen te plaatsen over de toepassing der beginselen van het Christendom'. En de „aardigheden", j die hij debiteert, zijn dikwijls zeer laag bij den grond. Haalde Heijermans de stof voor zijn vroegere stukken uit de toestanden in het dagelijiksch leven en waren 't dus zoogenaamde realistische stukken, nu maakt hij fantastische stukken, zijn op een na laatste werk en nu De Schoone Slaapster". Maar 't is hem slecht gevaren. Hij is er dooa- in de ouderwetsche romantiek verzeild. Wanneer In het tweede bedrijf het scherm opgaat en men ziet het tooneel in tweeën verdeeld, met twee kamer tjes, dan denkt men zich terug naar „De Voddenraper van Parijs";, de ede le Regent met zijn woest rollende gen en verschrikkelijk zwaaiende ge baren doet denken aan den traditio- neelen verleider uit een ouden draak; dat stoppen van het medaillon met het porbret van de slechte moeder in de hand van den dooden vader, ds een dier volkstheater-sentimemtali- teiten, waar het pu'hllek zoo heerlijk om huilen kon; en Droomelot, die van de wereld niets af weet, vertelt in een volgend bedrijf reeds allerlei wijsheid als een echte boeken-heldin. En de costuums?... Heijermans is glad genoeg geweest op het program te zetten, dat het stuk „nergens' speelt, en als wij hem ter verantwoording zouden willen roepen, dan zou hij ons immers door de vingers glippenI Bovendien heeft hem zijn gave om door handige trucs van een onbedui dend gegeven iets te maken wat leuk in elkaar zat en 't aankijken waard was zooals verscheiden andere stukken bewijzen die traditioneel© handigheid heeft Heijermans in zijn „Schoone Slaapster" zelfs ook in den steek gelaten, daar het stuk ook nog de fout heeft, dat het hoogtepunt reeds in het eerste bedrijf wordt be reikt; er zit dus geen climax in; na het eerste bedrijf zakt :t al. Zou Heijermans „op" wezen? In al le geval wijst dit stuk op een beden kelijke inzinking van zijn talent. De leden van het gezelschap van den „Hollandschen Schouwburg" heb ben ook geen reden tot dankbaarheid jegens hem, want hij heeft weinig zoogenaamd „mooie" rollen voor ze gemaakt- Louis do Vries was goed als Sero; mevr. Van dor Horst had, be halve in 't eerste bedrijf, geen gele genheid mooi spel te laten zien; en Tilly Lus was verdienstelijk als Droomelot. Het stuk had succes; na elk bedrijf moest viermaal gehaald warden. Maar men vergete niet, dat men te Amsterdam was en met een eigenaar dig Heijermans-pubiiek te doen bad. We gelooven, dat als men hier en daar uit nieuwsgierigheid eens is gaan kijken en het nieuwtje er af is, het stuk weer gauw van het répertoi re zal verdwijnen. FRANS NETSCHEIL MR. THIEL TIJDELIJK WETHOUDER We vernemen, dat Mr. J. H. Thiel In aanmerking komt voor de benoe ming tot tijdelijk wethouder, als plaatsvervanger van Dr. J. Nieu- wenh. Kruseman, die ongesteld is. We meenen, dat Mr. Thiel een eventueels benoeming niet zal weige ren. EVANG. LUTHERSCHE KERK., Ds. A. C. Schade van Westrum te Groningen heeft bedankt voor het be- roeD te Haarlem. Eischtotschadel oosstelling. Voor het kantongerecht is in de ci viele zitting een eisch tot schadeloos stelling aanhangig gemaakt door een dame, L. G., wonende Aerdenhout, te gen de Haarlemsche Handelsvereeni- g-mg. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging had in Juni een vordering in handen gekregen op deze dame, groot ƒ3.50, van welk bedrag een schuld van 2 door mevr. G. werd ontkend. Het bedrag van ƒ1.50 werd daarbij aangeboden. Op de 17e lijst van den bond, loo- pende over Juni-Juli, werd de naam der dame, met bijvoeging van den naam van haar echtgenoot, geplaatst als wanbetaalster en daar nu die lijs ten bestemd zijn, om verspreid te worden, en de naam van W., den echtgenoot, een bekend koopman, werd geplaatst tusschen die van wan betalers en oplichters, waardoor hij zich geschaad achtte in eer en goe- naam, werd een schadeloosstel- geëischt van 200, en tevens het rlof, om het vonnis, dat de kanton- :r in deze zaak zou wijzen, te aanplakken in zooveel exempla ren, als die rechter zou goedvinden, i Voor de eischeresse traden op mr. H. Goudsmit en J. C. Post, te Amster dam. Namens de Handelsvereeniging vroeg mr. Merens uitstel tot 7 Janua ri, hetgeen werd toegestaan. Ééndaagsche Schaakwed strijd te Hilversum. In bovenstaanden schaakwedstrijd wist onze stadgenoot, de heer A. C. Splinter, in groep B. van de hoofd klasse den lsten prijs te behalen met 3 punten. 25 Jaar bestaan. Den 6en Januari a. s. is het feest voor de leerlingen der Christelijke naaischool. In liet gebouw der Haar lemsche Jongelingsvereeniging wordt dan het 25-jarig bestaan dier nuttige instelling met feestelijkliedcn en trac- tatie hei-dacht. De gebruikelijke Kerstfeestviering had dit jaar niet plaatszooveel te meer genoegen zal er op den a. s. feestdag «©maakt kunnen worden. Examens. Voor het examen wiskunde L. O., art-. 86 is geslaagd mej. H. J. Wijers, alhier. EEN PRAATJE OVER GAS. De heer K. Blokhuis, adjunctrdirec- teur der Haarlemsche Lichtfabrieken, hield Vrijdagavond een praatje over „Gas en wat iedereen van gas moet wetten" voor de leden van den „Tech nische Vriendenkring' in een (Ier lo kalen van de Ambachtsschool. Na opgemerkt te hebben, dat de gasverbruikers verkeerdelijk klagen over „slecht gas" en eigenlijk moes ten spreken over „slecht licht'", zette de heer Blokhuis uiteen, dat er bij velen verkeerde begrippen op dit ge bied heexschten. Als bewijs daarvan gaf hij aan het ongeluk met de gashouders te Ham burg, welks oorzaak, volgens spreker niet lag aan 't ontploffen van het lichtgas, daar dit niet ontploffen kan, doch aan vorming van knalgas, dat ontplofte en de ramp veroorzaakte. De helft van zijn voordo-acht be steedde de heer Blokhuis aan deze catastrophe en liet daarop met eeni ge proeven, die telkens herhaald wer den, het een en ander zien omtrent de vorming van knalgas, de behande ling van kookgascomforen en het gasgloeilicht. Te half elf scheidde men eerst. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). HEEMSTEDE. Gemeenterekening. De rekening dezer gemeente, dienst 1908, is door de Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd. De inkomsten op 205.7*28.40, de uitgaven op ƒ201.431.25. Batig saldo 4297.17- Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donderdag den 30en Deoembar 1909, des avonds om half acht uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Voorstel van B. en W. tot verdie ping van de Wippervaart en de Zand® vaart en het maken van een haventje met beschoeiing bij de Gasfabriek. 2. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van het postkan toor aan het Rijk. 3. Vorstel van de Gascommissöe tot het leggen van eene hoofdbuis der gasleiding op het terrein der Coöpe ratieve Bouwvereeniging „Verbete ring zij ons doel." 4. Vaststelling van eene instructie voor de wegwerkers. 5. Benoeming van een gemeente- opzichter. Aanbevolen worden: No. 1. J. Schelling. No. 2. D. Blankwater. No. 3. D. Wijte. 6. Benoeming van twee leden der Plaatselijke Schoolcommissie wegens periodieke aftreding van de heeren C. A. W. B. Braam en W. A. van Am- stel. 7. Ingekomen stukken en mededee- lingen. SPAARNDAM. Vanwege den Geheel-onthouders- Bond zal in deze plaats worden opge treden met de heeren D. de Clercq van Bloemendaal en Th. J. Jansen van Haarlem, als sprekers. SLOTEN. 1 Januari a. s. zal de gemeente-veld wachter J- Westendorp de gemeente 25 jaar als zoodanig hebben ge diend. IJMUIDEN. GEVOLGEN VAN DEN DRANK. Ofschoon twee der opvarenden te IJmuiden waren achtergebleven zou de Engelsche stoomtrawler GY 999 Silverdale op eersten Kerstdag toch naar zee gaan. De bemanning was echter zoo beschonken, dat zij niet in staat was naar behooren haar arbeid te verrichten, zoodat het vaartuig dan ook tot tweemaal toe in de buitenha ven aan den grond liep. Met eigen kracht kwam men vlot en in de vis- schershaven terug, waar de schipper en één der matrozen elkander met de kracht hunner armen kenbaar maak ten, dat zij op dat oogenblik geen vrienden waren. Wie weet, welke on gelukken geschied zouden zijn als het schip met "zulk een bemanning zee ge kozen had. ZANDVOORT. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Ge meente zijn herkozen de heeren Jb. Koning C.zn. en A. van der Werff. Bij een alhier gehouden voetbal match tusschen Sparta van hier en S. D. O. uit Haarlem was <le uitslag, dat Sparta won, 61. Door L. J. Rinkel alhier is aan B. en W. aangevraagd, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in het perceel Groote Krocht no. 4. De leverantie voor de verwarming der gemeente-gebouwen gedurende 't jaar 1910 is opgedragen aan M. Kol lenberg de levering van anthraciet en geklopte cokes, aan J. Termes de leve ring van steenkolen en vuurmakers, en aan de wed. J. Kapteijn de leve ring van korte en lange turf. De door de Nat. Christen Gehcel- ODthouders-vereeniging, afd. Zand- voort in Ons Huis gehouden vergade ring was goed bezocht, de zaal was eivol. Gesproken werd door den heer H. Woltman, evangelist te Edam, over „Geen Neutraliteit". Van de ge legenheid om te debatteeren werd geen gebruik gemaakt. De Geh.-onth. zangvereeniging „God is mijn Lied" voerde eenige zangnummers uit, die zeer goed voldeden. Door den direc teur, den heer J. van den Wateren, werd een solo gezongen. In de Ned. Herv. kerk werd het Kerstfeest gevierd met de kinderen der Zondagsschool. Het kerkgebouw was geheel gevuld met belangstellen den. Het feest werd geleid door Ds. G Posthumus Meyjes. Door de kin deren werden verschillende liederen gezongen. Een prachtige Kerstboom prijkte voor den spreekstoel. De kin deren ontvingen versnaperingen en een klein cadeau en gingen allen zeer welgemoed naar huis. EEN TELEGRAM AAN DEN KONING DER BELGEN. De afdeeling Zaanstreek van het Algemeen Nederlandsch Verbond, wier jaarvergadering samenviel met de kroniiirr van den Koning vun Bel- g'ë, heeft aan den nieuwen vorst het volgende telegram gezonden „De afd. Zaanstreek van het Algem. Ned. Verbond, omvattende alle man nen en vrouwen van Dielschen stam, brengt Uw Majesteit hulde bij troons bestijging en dankt Uwe Majesteit voor de openlijke erkenning van ds gelijke rechten der Vlaamsche taal door de eedsaflegging in twee ta len." MR. P. J. TROELSTRAS KERSTREDE. De leider der S. D. A. P. heeft Zon dag te Amsterdam zijn traditioneel© rede gehouden ook nu onder veel be langstelling, want de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt was bijna geheel bezet. De zangvereeniging „De Slem des Volks" verleende haar me dewerking. Mr. Troelstra werd herhaaldelijk toegejuicht. De spreker wees op den vooruit gang van de stemmen cijfers der S. D. A P. bij de Juni-verk'«zingen van dit jaarwaar de burgerlijke partijen met 12 vooruitgingen, steeg de S. D. A. P. met 25 Voor de S. D. A. P die in de anti these-politiek de groote wig ziet, wel ke de arbeidersklasse verdeeld houdt, is het z. i. van het grootste belang Kuyper's antithese te vervangen door de tegenstelling kapitaal en arbeid. Spreker veroordeelde den verhoog den drankaccijns. Nu de regeering met een ouder- domsverzekering komt, zal de soc. Kamerfractie bij de algemeene be schouwingen uog een krachtige po ging doen het beginsel der Staatspen- aionneering doorgevoerd te krijgen. Maar mislukt dat., dan dient er voor gezorgd te worden, dat althans bij den verzekeringsdwang, de allerarm sten van premiebetaling voor hun pensioen worden vrijgesteld. Er is reeds het verwijt gedaan dat de S.. D. A. P. daarmee het beginsel van Staatspensioen zou loslaten. Doch waar spr. geen voorstander is van het zich blind staren op woorden, daar vreest spr. de critiek niet op dit beleid, want als de resultaten ko men, zal de arbeidersklasse hem en zijn politieke mpestanders schitterend vrijspreken. (Applaus). Mr. Troelstra eindigde met een plei dooi voor algemeen kiesrecht. De heer D. J. Wijnkoop (S. D. P.) trad in debat, wat tot eenig rumoer aanleiding gaf. JULIANA-BEKER. Een Juliana-beker, ter herinnering aan de geboorte van Prinses Juliana, door de firma Rcgout, te Maastricht, vervaardigd, naar ontwerp van den heer Lion Cachet, die indertijd ook het kroningsbordje ontworpen heeft, komt eerstdaags in den handel. De beker, van niet te groot formaat toont op witten ondergrond, met bruin en zwart motief van gestyleer- de J's, het wapen der jonge Prinses, benevens datum en geboortejaar. CENTRAAL ISRAëLIETISCII WEESHUIS. In de jongste gecombineerde verga dering van de commissie van toezicht en regenten van het Centraal Israë- Üetisch Weeshuis in Nederland, ge vestigd te Utrecht, installeerde de voorzitted de nieuw benoemde le den der commissie van toezicht, de heeren mr. Maurits R. Cohen, G. Gompen en Bern. Spanjaard, te Am sterdam, en L. Groen, te Haarlem. De verpleeggelden voor in 1910 op te nemen weezen werd bepaald op flGQ voor half wezen en 125 voor ouder- looze kinderen, per kind en per jaar. Vastgesteld werd de begrooting voor 1910 tot een bedrag van ƒ26.108 in ont vangsten en uitgaven. Voorts werd regenten op hun ver zoek machtiging gegeven tot aanvaar, ding eener gift, om daaruit te bestrij den de kosten van oprichting en jaar- lijksche exploitatiekosten van een va- cantiekolonie, welke gift aangeboden werd door iemand, d'e zijn naam niet vermeld wenscht te zien. MR. S. A. VENING MEINESZ. Mr. S. A. Vening Meinesz, oud-bur gemeester van Amsterdam, is Zon dag op zijn landgoed bij Amersfoort, overleden. Na zijn promotie in 1856 wijdde hij zich eenige jaren aan de journalis tiek en was o. a. hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad. Daarna koos Amsterdam hem tot raadslid en later tot wethouder van financien. In 1875 werd hij afgevaardigd naar de Tweede Kamer, in 1881 geroepen tot burgemeester van Rotterdam en in 1891 tot burgemeester van Amster dam. Tien jaar wijdde hij aan de hoofdstad zijn krachten en maakte zich bemind en zeer verdienstelijk. Na zijn aftreden was hij nog lid der Eerste Kamer. GROOTE BRAND TE ENSCHEDE. Te Enschede ontstond Zaterdag avond te ongeveer elf uur brand in het in 1901 nieuw gestichte gebouw „Concordia". Het vuur ontstond in het achtergedeelte, waar vóór een kleine twee uur nog eenige honder den kindoren het Kerstfeest vierden. De vlammen grepen verbazend snel om zich heen. In een oogwenk stond

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1