SCOTT'S TANDEN KRYGEN EMULSION Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenland Letteren en Kunst Sport eo Wedstrijden Pers-Overzicht (Jit de Arbeiderswereld Burgerlijke Stand fte rich op fie* stuS bevfedaniie Vef- oifilaag; do vernis wordt door deze ■$e werking vloeibaar.- De copaïve-baLeem dient nu am de Je sterke Inwerking ran den spiritus jd voorkomen en de elasticiteit ven |iiet vernis te bevorderem Men moet er echter op bedacht rijn bij het met 'spiritus drenken van den bak voor zichtig te werk te gaan, zoodat er jgeen druppel spiritus op de schilderij .valt, daar dit uitbijten kan veroorza ken. Later verving men den bak door een deken of kleed, die op den vloer werd uitgespreid. Deze deken werd met spiritus gedirenkt en de scliilderij onderst boven op latten gelegd, doch dat zij alleen den uitersten kant van het stuk raakten. Men voorkwam 'door deze bewerking wel het afdrui pen van den spiritus, doch moest er op bedacht zijn, het stuk goed te Spannen, opdat het opgeloste vernis Jiiet naar het midden zou doorvloeien, Of het stuk door zijn zwaarte het kleed zou raken, hetgeen kleven ten gevolge kon hebben. In gewone omstandigheden is het ré genereer en, of hel verjongen der vernislaag, op deze wijze te verkrij gen, doch gisteld, dat het vernis op de schilderij niet overal dezelfde dikte heeft, b.v. dat op de eene plaats de vernislaag dubbel zoo dik is als op een ander deel der schilderij, moet toen op een andere wijze te werk gaan. Terwijl nu voor het 05 der dunste laag een half uur voldoen de is, lost van <le laag van twee dik ten, slechts een gedeelte op. De dik kere laag zal spoedig weer barsten Vertoonen, of ondoorschijnend wor den. Ook wanneer de verf er dik, met boogsels, op ligt, loopt bij het rége- nereeren het vloeibaar geworden ver nis van deze hoogsels af en komen daarom rondo stroomkringen. Als in een schilderij niet is bijge schilderd, zal het vernis gelijkmatig kunnen oplossen, doch is de schilde rij bijgeschilderd, dan lost door den alcohol ook de verf op en krijgt men doffe of ingeschoten plekken, die een bijsmering behoeven. „Hieruit blijkt," Schrijft do heer ■Vos, „dat copaive-balsem bij deze bewerking noodzakelijk moet wooden aangewend." Het is een valsche bewering, dal bij de bewerking met copaive-balsem, bij het régenereeren uit de hand van dat x.g. gevaarlijke en gehedme smeersel meer wordt aangebracht dan bij de oude methode. Als vóór het verdam pingsproces de scliilderij met copaive- balsem wordt ingesmeerd, moet ddt met de vingers geschieden, daar de balsem onverdund niet met den kwast kan worden uitgestreken. Een te dik ke laag copaive-balsem zou het inwer ken van den alcohol niet alleen tegen gaan, maar ook de copaive niet of te langzaam oplossen, waardoor men dan een dikke, smerige laag zou krij gen. De bewerking uit de hand geeft veel meer waarborgen dan de oude methode. Voor belde methodes worden de zelfde grondstoffen gebruikt; de man nier van aanwenden is echter ver schillend. De heer Vo© ls voornemens zijn wij le van werken over restaureeren, ver doeken, irégenereeren, iretoucheeren, de grondstoffen, verhouding en toe passing daarvan, in een werkje uit een te zetten. Toen den lieer Bredius de in 1908 ge restaureerde schilderij van Claes v. Wieringen, „Inneming van Damiate" getoond werd, verklaarde hij, dat de hoer Vos voor hem nieuwe gezichts punten geopend had, zoowel wat het verdoeken als het afwerken aanging en maakte hij hem zijn compliment, daarbij den leerling, den heer N. Se- vat gelukwenschende zoo'n bekwaam leermeester gevonden te hebben. Uit de verklaring der Commissie blijkt, dat de heer Heydenrijk het stuk no. 122 volgens de oude metho de van M. v. P., dus met één keer behandelen, zou hebben gereed ge maakt. Volgens des heeren Voe' over tuiging kan dit slechts nadeelige ge- volgen hebben en zal het aldus be handelde vernis barsten door de vocht, die zich nog tusschen de verf cn het vernis bevindt. Toen de schilderijen van Frans Hals naar de nieuwe zaal waren overge bracht, bezocht prof. dr. Martin, toen maals Onder-Directeur van het Mau- ritshuis, het Museum. Dit was even voor do z.g. catastrophe. Hij prees de genomen maatregelen ten zeerste, verklaarde de Ilalsen nimmer zoo goed gezien te hebben en roemde den staat, waarin de stukken zich bevon den. Toen het vorige jaar door de Commissie van Toezicht proeven van belichting der Halsen werden geno men, prees ook jhr. Six den toestand van het stuk No. 122: Regenten van hel Oude-Mannenhuis. Van de vroegere Commission mocht do heer Vos vaak waardcering en aanmoediging ontvangen. Dit weird anders, toen aan de tegenwoordige Commissie andere leden werden toe gevoegd, die minder bekend wanen met wat hij voor het gedaan. „Dat de leden der commissie het onderling niet eens waren, blijkt maar al te zeer uit de tegenstrijdige rapporten, door de Commissie aan den Minister ven Binnenlandscha Za ken en aan het Gemeentebestuur to^- igezonden," zegt de heer Vos. „Moge de gevoerde strijd leiden tot toeerdere overeenstemming onderling, l..waardoor de werken der groot© Meestert eteodb goed bewaard, her steld ©n onderhouden wordem Om <&t doel nog beter te bereiken zou misschien het instellen ven een permanente Rijks-Commissie (welk idéé reeds geopperd is) ernstige over weging verdienen," aldus besluit de steller van het vlugschrift zijn betoog. In de brochure zijn eon 13-tal bij lagen opgenomen, o.a. een teekeming van de reddiingslnrichting, zooals de heer Vos die oorspronkelijk ontwor pen had. Wij moeten hierbij opmerken, dat deze teekening den toestand niet ge heel Juist weergeeft. Voorgesteld wordt nl. het oogenblak, dat de brandweerlieden in het Museum een schilderij door het raam op de Pand- plaats schuiven en naar beneden la ten glijden langs een slede». Nu is 't zoo geteekend, alsof de brandweerlieden, die buiten op de siiroat staan de scliilderij zouden kun nen aanpakken, op 't moment, dat de reddingsbrigade boven in 't Museum de schilderij no gaan het andere ein de vasthielden. Daar de hoogte van het raam boven de straat veel grooter is, dan de lengte der grootste scliil derij en de lengte van een den airm in de hoogte strekkend mensch is de ze teekening niet geheel juist. Verder blijkt uit de bijlagen, die de correspondentie over de Halsenquaes- tie bevatten, dat de heer Vos 18 Juni van dit jaar verzocht, na de afwer king der onderhanden Iialsen, niet meer in aanmerking te komen voor verdere werkzaam!)eden. Dit geschied de op advies van een zenuwarts. 1 Ju li d. a. v. werd toen de door de com missi© gedane opdracht omtrent de onderhanden zijnde Halsen schrifte lijk herhaald en bevestigd. De heer Vos accepteerde d© opdracht, doch toen hij 6 Juli to kennen gaf, dat hij den 19den de werkzaamheden zou voortzetten, schreef do Commissie hein op 12 Juli, dat zij de werkzaam heden aan do Halsen voor geëindigd beschouwde. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 29 De cember 1909, des namiddags te 11/2 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Beëediging en installatie nieuw inkomend lid. 2. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger. 3. Voorstel B en W. verzoekschrift Dr. A. C. Duker, eervol ontslag ais leeraar Gymnasium. 4. Id. id. tijdelijke opneming gelden, dienst 1910. Id. ld. vaststelling 2e suppl. be grooting, dienst 1909, met advies C. B. gemeen te-financiën. 6. Id. id. ld. staat betaling uit post onvoorziene uitgaven, dienst 1909, met ld. 7. Id. ld. gratificatie opzichter dienst 'Openbare Werken, J. V. Munster man. Id. id. bestendiging C. J. Gonnejt als archivaris der gemeente. 9. Id. id. proef diepboring ten be hoeve waterwinning gemeentelijke duinwaterleiding en instelling Com missie van deskundigen. 10. Id. ld. vaststelling voorwaarden concessie Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij, aanleg en exploitatie eloctrische tramlijnen. 11. Id. id. verlichting hoofdgebou- en Nat Bloemententoonstelling van aemeentewecre. 12. Id. id. vergunning aan I. F. van Riessen, uitgang Spaarnd. Weg. 13. Id. id. verzoekschrift W. T. Blom, afwijking art. 7, la. Bouwver ordening, bouw werkplaats Jansweg. 14. Id. id. id. H. Kooij, opheffing onbewoonbaarverklaring perceel Ra- velingsteeg No. 3. 15. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Ged. Oude Gracht no. 136. 16. Benoeming tijdelijken Wethou der. 17 Aanbeveling Curatoren Gymna sium, benoeming curator. 18. Id. Id. benoeming leeraar Duit sche taal en letterkunde Gymna sium. 19. Id. B. en W. benoeming tijde lijke leer a res wiskunde Meisjesschool voor M. O. 20. Id. id. benoeming Directeur H. B. School met 5-j. cursus. 21. Id. id. id. leeraar aardrijkskun de H. B. School met 3-j. cursus, en daaraan verbonden Handelsschool met 2-j. cursus. 22 Schrijven id. benoeming 3 leden Commissie van toezicht L. O. 23. Voordracht id. benoeming on derwijzer, plaatsvervangend hoofd, Opl. school voor jongens en meisjes. 24. Aanbeveling id. benoeming voor zitter en leden bestuur Arbeidsbeurs. 25. Benoeming lid Commissie van Toezicht Ilaarlem's Muziekkorps (af- treding-II. van den Berg). STUKKEN VAN DEN RAAD. DE WATERLE1DING-QUAESTIE. Bij raadsbesluit van 15 December werden B. eu W. uitgenoodigd voor stellen te doen, om een proef te ne men met diepboringen ten behoeve van de waterwinning bij onze ge meentelijke duinwaterleiding. De uitvoering van dat beslu't ever- wegende, hebben B. en W. het 1 meest overeenkomstig de bedoeling van den Raad geacht, gelijk die be doeling ook bleek bij de beraadsla gingen van 15 December, om zich te verstaan met de Commissie van Bij stand in het beheer der gemeentebe- drijven. Naar aanleiding van met die Museum had Commissie gehouden besprekingen bieden B. en W. het volgende ter over weging aan. De Commissie voor de gemeentebedrijven stemt met deze be schouwingen, blijkens haar overge legd rapport, in hoofdzaak ln. Het besluit van 15 December gaat uit van het standpunt dat, nu bij het heerschend diepgaand meeningsver- schil omtrent de doeltreffendheid van d'epboringen, eene theoretische oplos sing wel moeilijk te verkrijgen is, naar eene pracUsche beslissing ge streefd moet worden.. Da yraatr is slechfa, óp Welke Wijze <1© proef moet worden genomen.- Omtrent de plaat», vócr de proefne ming aan te wijzen, kan wel bezwaar lijk verschil van inricht bestaan. Door Prof. E. Dubois wordt ln zijn bekend rapport een bepaalde plaats, de zoogenaamde Ezelenweide, daar voor aangeduid. Wordt do proef niet daar genomen, dan stelt men zich, bij het mogelijk niet gelukken van de proef, steeds bloot aan de opmerking, dat niet de juiste plaats genomen is. Het is dus In de eerste plaats een vereischte, dat het gemeentebestuur zich wendt tot de eigenaresse van de Ezelenweide, mevrouw Van der Vliet Borski, met het verzoek om op die plaats diepboringen. desnoods op aanwijzing van Prof. Dubois, te doen. Een vraag, die zich in de tweede plaats opdringt, Js dezedoor wie(n) moet de proef worden uitgevoerd Het is in den Raad gezegd, dat dit zou kunnen geschieden door den di recteur der gemeente-waterleiding. B. on W. moeten dit' denkbeeld ern stig ontraden zij verwachten bij aan neming daarvan van de proef een ne gatief resultaat. Indien de proef niet of niet ten volle slaagt, dan schijnt het vermoeden niet ongerijmd, dat den ernst van de proefneming door enkelen, wellicht door meerderen, ge twijfeld zal worden. Schijnt daarentegen door het doen van diepboringen een voldoende hoe- veelheid water verkregen te kunnen worden en leidt dit tot wijziging van het stelsel van waterwinning bij de gemeentelijke waterleiding, dan wordt op den directeur der waterleiding een verantwoordelijkheid gelegd, die hij niet op zich kan nemen. B. en W. doen bij het weergeven van deze zienswijze h. i. niet to kort aan de bekwaamhe den en verdiensten van den directeur die bovendien zelf verklaarde, dat hij de verantwoordelijkheid voor zooda nige gevolge van de uitkomsten der proef niet durft te aanvaarden. Voor het leiden van een proefne ming is niet alleen hydrologische kennis noodig, ook geologische be kwaamheid. De proef moet genomen worden pract;sch, doch ook weten schappelijk. Immers, uit de resulta ten van de proef, die uitteraard van korten duur is, moet een oordeel ge vormd worden, dat bestemd is voor de verre toekomst richtsnoer bij de waterwinning te zijn. B. en W. komen daarom terug op hun oorspronkelijk denkbeeld, om 't leiden van de proef, en het verwer ken van de resultaten daarvan, op te dragen aan drie onpartijdige deskun digen, onpartijdig niet in dien zin, dat zij niet reeds theoretisch een op vatting omtrent het nut van diepbo ringen zich hebben gevormd, doch on partijdige eerlijke deskundigen, die als zij door de practische uitkomsten van 4.e proef komen tot het inzicht, dat diepboringen ter plaatse waar de proef genomen zal worden, aanbeve ling verdienen boven het stelsel van waterwinning, thans bij onze water leiding gevolgd, bereid zijn dat te er kennen. Als de leiding van de proef en het verwerken van de resultaten daar van aan zoodanige deskundigen wordt opgedragen, dan zal, naar het B. en W. voorkomt, met gerustheid de uit slag van bet ln te stellen onderzoek kunnen worden afgewacht. Dan zal ook met vertrouwen te zijner tijd een beslissing genomen kunnen worden omtrent het stelsel van waterwinning voor de gemeentelijke duinwaterlei ding eene beslissing die B. en W. behoeven daarop wel niet te wijzen niet alleen voor het oogenblik en de eerste jaren, maar ook voor de zeer verre toekomst voor Haarlem en om liggende gemeentep van bet uitne- mendste belang is. B. en W. stellen daarom voor I. Burgemeester en Wethouders te machtigen stappen te doen om de be schikking te erlangen over de zoogen. .Ezelenweide" in de gemeente Bloe- mendaal, tot het nemen van een proef met het doen vun diepboringen ten be hoeve van de waterwinning II. In te stellen eene commissie van drie deskundigen, onder leiding van welke de proefneming zal plaats heb ben en die na afloop van de proef ver slag van hare werkzaamheden met de noodige voorstellen zal doen III. To bepalen, dat de kosten van de uitvoering van het bepaalde sub I en II, behoudens nadere financieel© regeling, betaalbaar zullen zijn op den post volgn. 248 der begrooting voor 1910.- W. Th. Blom verzoekt afwijking van art 7 der Bouwverordening voor den verbouw van de fabriekswerk plaats achter perceel Jansweg 13. B. en W. adviseeren, dit toe te staan. II. Kooi! verzoekt weder-bewoon- baarverklarlng van perceel Raveling- steeg no. 3, waaraan verbeteringen zijn aangebracht. B. en W. stellen voor, de onbe- woonbaarverklaring op te heffen. HET BESTUUR DER ARBEIDSBEURS. Na Inwinning van liet advies der vakvereonigingen en de Kamers van Arbeid hebben B. en W. de volgende aanbevelingen opgemaakt. Het bestuur zal bestaan uit een voorzitter, die werkgever noch werk nemer is, drie leden-patroons en drie leden-werklieden. Voorzitter de heeren J. Gerrilsz en Mr. Dr. H. R. Ribbius. Leden-patroons de heeren.(a) J. L. E. L Breda Kleynenberg, W. G. H. Jacobs en J. C. Caderius van Veen (b) R. Boerkool, H. Francken Jr. en J. van der W«de(c) D. P. Zuidhof, M. van Ommeren en H. van 't Wout. Leden-werklieden de heeren (a) J. Huizing, J. N. G. van de Gevel en F. van der Vliet j (b) D. J. Tork, J. F. van Emmerik en C. Niemöiler(c) C. J. Hofkes, Chr. Vermeer en J. J. Wes- seliua B. en W. hebben op 22 December boeken en kas van den gemeente-ont vanger nagegaan. Alles werd In orde bevonden. In kas was 153,715,54.: Kasgeldleening. B. en W. «tellen voor, een kasgeld leening van 1600.000 maximum te sluiten ter voorziening in de behoef te der gemeente-kas gedurende de eer ste maanden van 1910,- B. en W, «tellen vooï, het perceel GecL Oude Gracht no. 136 onbewoon baar te verklaren. Ontslagtermijn verschoven. B. en W. stellen voor, den gemeen te-archivaris, den heer C. J. Gonnet, die wegens 65-jarigen leeftijd zou moeten ontslag nomen, functie te laten tot 81 December 1910. PRIJSUITREIKING WEDSTRIJD VOOR SOLOZANG. Zondagmiddag had de uitreiking der in den wedstrijd voor solozang be haalde prijzen in het Brongebouw plaats, tijdens de pauze van de maü- née, die het strijkorkest van 't 10e re giment infanterie gaf, onder dirigent- schap van den directeur, den heer Eug. II. Rap. Evenwel, vóór tot de uitreiking dei' prijzen over te gaan, besteeg de hoer G. J. van Gasteren het podium, om dank te betuigen aam allen, die tot het welslagen van den wedstrijd bij gedragen hadden. Deze nieuwigheid, zei de de heer v. Gasteren, heeft onze verwachtingen verre overtroffen, zij is bij 't publiek ingeslagen. En dat geeft moed, om het niet bij dezen eenen wedstrijd te laten. Hierna werd door den heer v. Gas teren een woord van dank gebracht aan de jury, die zulk een moeilijke taak te vervullen had, maar waar van zij eich met grooten ijver en nauwgezetheid gekweten heeft, aan de zangers en zangeressen, die voor zulke gezellige en tevens kunstvolle Zondagen gezorgd hadden, aan den heer C. D. Antonisse, den secretaris der jury, voor de moeite die hij zich getroost heeft, om lederen Zondag goed van stapel te doen loopen, dank tem slotte aan den heer Rühl, die ver scheidene deelnemers op zoo uitmun tende wijze begeleid heeft. Ik beveel, heeren en dames, eindigde de heer v. Gasteren, het Brongebouw in uw al ler aandacht aan! Een hartelijk langdurig applaus be groette deze toespraak. Hierna werden de prijzen en diplo ma's uitgereikt, waarna de eerste prijs-winners, mej. Iiélène Pohl te Den Haag, de heer W. Sprengers te Beverwijk, de heer II. Hairmsen te Amsterdam en de heer W. van de Weg te Dordrecht, nog een stukje ten beste gaven. Vooral ruej. Pohl had veel succes; zelfs was zij genoopt tot een toegiftje, waarvoor een aardig Fransch liedje gekozen werd, dat door zijn geestige rijmen vooral, zeer in den smaak Adel. Het concert des heeren Eug. H. Rap's musici viel zeer te loven. De samenklank der instrumenten was voortreffelijk, terwijl 't kalme, niet onnoodig-drukke beweeg van den di rigent, weldadig aan deed. Uitge voerd werden o.m. de Martha-ouver- ture van Flotow, Verdi's Fantaisie sur l'opéra „Traviata" en door het strijk kwintet Schumann's TrüumereL Dit laatste vooral werd met groote muzi kaliteit ten gehoore gebracht. Het strijkkwintet daarvoor allen lofl BEKROONDE STADGENOOTEN. Bij den op 22, 23 en 24 December ge houden rrationalen declamatie-wed strijd uitgeschreven door de vereeni- ging Vooruit te Purmerend werd in de afd. Luim de eerste prijs (med. van Z. IC. H. Prins Hendrik) toege kend aan den heer George Voget, en de vierde prijs (zilv. med.) aan mevr. F. Smit—Fermer, beiden van Haar lem* Mr. N. G. PIERSON. De teraardebestelling van bet stof felijk overschot van mr. N. G. Pier- 6on, zal plaats hebben Dinsdag te twaalf uur op de begraafplaats Wes- terveld. KERSTFEEST, Het Leger des Hells heeft den win sten der 6tad een paar prettige Kerst dagen bezorgd. 550 personen kwamen Vrijdagavond in het gebouw aan de Sohagchelstraat hun geschenk in ont vangst nemen. De zaal had een fees telijk aanzien verkregen door twee groote Kerstboomen, waaraan vele kleurige schitterdlngetjes hingen. Er heerschte een recht gemoedelijke, ge noeglijke stemming onder al die men- 6chen, de dagelijksche zorgen en be slommeringen werden voor eenige uren op zij gezet. Majoor Feenstra, zijn vrouw en de adjudant© Reppel, de moeder van het Ilaa/ricansobe korps,, hielden opwek kende toespraken. Natuurlijk werd er ook gezongen, en kwam er een lied. als „Eere zij God", dat al de aanwe zigen kenden, dan was het gezang algemeen. Ook het muziekkorps deed zijn krachtige tonen hooren, totdat het moment van de uitreiking der ge schenken, gepakt in groote, zware pa pieren zakken plaats had. Daar zat wat ln voor 't ontbijt, het middag maal en t avondeten, n.l.: koffie, thee, suiker, ©pek, worst, bruine boo- nen, groene erwten, linzen en sinaas appelen. Iedereen kreeg verder een flink Kerstbrood, een bon voor 5 kop aardappelen en een bon voor een half mud steenkolen. Geen wonder, dat al deze gaven met tevreden en dankbare glimlachjes in ontvangst werden genomen. Elk kreeg voor een waarde van plm. 2.50 uit de opbrengst van de Kerstpotten en de St. Nikolaas-klompjes. Eere aan de sympathieke Heilssoldaten, die het hiiUatlef nament Ook aan verschillende adressen werden Kerst/zakken be zorgd, terwijl Maandag een uitdee- ling van kleedd ngstukken aan behoef tige kinderen zou plaats hebben. Geabonneerden hebben het voorrech vragen op verschillend gebied, mita voor beantwoording vatbaar, ln te zeadeu bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk ls, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandachtgeschonken. VRAAG. Mijn zoon zou gaarne bij het korps torpedisten in dienst wil len treden. Waar moet hij zich vervoegen en welk examen is daar voor noodig ANTWOORD. De aanmelding tot dienstneming bij het korps torpedis ten kan plaats hebben in elke garni zoensplaats, meldt u dus in Haarlem op het garnizoensbureau op de Groo te Markt,, alwaar u de verdere inlich tingen zuilen worden verschaft. VRAAG. Ik heb drie zoons. De oud ste heeft voor zijn nummer gedicud. Mijn twee andere zoons zijn even oud. Wie van de twee moet nu dienen ANTWOORD. Volgens de wet moet dc grootere helft dienen, dus van uw drie zoons twee. Verder ls bepaald, dat, moet van 2 of meer in hetzelfde jaar geboren broeders, aan éon of meer vrijstelling wegens broeder- dienst worden verleend, dan wordt, tenzij zij onderling anders overeen komen, hij die het laagste nummer hoeft getrokken voor den dienst aan gewezen. Tot het aangaan der hier bedoelde overeenkomst behoeven minderjarigen de toestemming van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefenen. De ze toestemming kan bij den mil'tie- raad mondeling worden gegeven, als geen schriftelijk bewijs wordt overge legd. VRAAG. Kunt u mij ook 't adres van de Haarlemsche d'nervereeniging opgeven ANTWOORD. Wend u tot den heer G. TuyteJ, Bloemhofstraat 7, al hier.- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cts. pea* regel. Maakt een einde aan die onrustige, slapelooze nachten door Baby Scott's Emulsion te geven. Baby zal dan rooskleurig en mollig opgroeien en U meer reden tot vreugde geven dan ooit te voren. De tandjes zullen doorbreken, wit, recht sterk. Eene proefneming zal U overtuigen. is zoet als room en verteert gemakkelyker dan melk. De echte Scott's Emulsion wordt uit sluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieksmerk (de Visscher met de Visch) op elke verpakking voorkomt. By alle Apotheker* en Drogisten. IJMUIDEN. In de afgeloopen aif maanden van dit jaar worden in do Rijksvischhal afgeslagen do vangsten van 3084 stoomtrawlers mot eene besomming van 8.110.575, togen 8104 stoom trawlers met ©ene besomming van 3.079.861 in diezelfde maanden van 1908. In de maand November van dit jaar alleen werden de vangsten van 267 stoomtrawlers afgeslagen mot eene besoanmiDg van f 299.800, tegen 295 stoomtrawlers met eene besomming van 367.133 in November Yan het vorig jaar. HOFBERICHTEN. De Prins keerde Zondagavond laat van Hot Loo in do residentie terug en komt dus niet Dinsdag met de Ko ningin en Prinses Juliana mede. ROODE KRUIS. Vele vroegere leden der ambulances van het Nederlandsche Roode Kruis in den Zuid-AfrikaanschEngelschen oorlog zullen, ter herinnering aan hun arbeid op het oorlogsveld, nu tien jaar geleden, hedenmiddag een receptie houden in het Hotel de Twee Steden te 's-Gravenhage, ter bijwo ning waarvan de leden van het hoofd comité van het Ned. Roode Kruis zijn uitgenoodigd De volgende jaarvergadering zal ia Augustus van het volgende Jaar in Den Haag worden gehouden. R.K. KIESVEREENIGINGEN, De Prov. Bond van R.-K. Kiesvètn, eenigingen in Noord-Holland zal den' 19den Januari alhier een vergadering] houden, waarin de beteekenis van de Statenverkiezingen uiteengezet. zal worden' TWEEDE KAMER. In de tegen Dinsdag te half twéé bijeengeroepen vergadering van de Tweede Kamer is, behalve de stem ming over het amondement-Roessingh c- s. op de Surinaamsche begrooting, nog aan de orde liet begrooüngshoofd- stuk van hot departement van Kolo niën zelf. EEN LEGAAT. Door wijlen mej. I. D. Mentz, deh 4den December te 's-Gravenhage over leden, is aan de maatschappij van Weldadigheid gelegateerd ƒ1000 vrij van successierechten. IIENRI DE VRIES. De Nederlandsche tooneelspeler Henri de Vries heeft in geen zeven ja ren in zijn vaderland een rol ge speeld in een of ander ensemble-stuk. Hij heeft er in dien tijd slechts af en toe „ge-Jonge-Jand". Eerlon- zullen de Amsterdammers allereerst, hem weder in een tooneelstuk kunnen zien. Henri de Vries heeft zich name lijk verbonden om in liet gezelschap van Willem Royaards in Nederland een aantal gastvoorstellingen te ko men geven. Hij zal de hoofdrol vervul len in Sutra's tooneelspel „John Glayde's Honour" waarvoor Royaards zich het opvoeringsrecht verzekerd: heeft en dat vertaald als „De eer van John Glavde" op 14 Januari e. k., in het „Paleis voor Volksvlijt" voor het eerst ten tooneele zal worden ge bracht. VOETBAL. F. C. BRUGEOISH. F. C.t 3-2. De H. F. C. is met de Kerstdagen naar België getrokken, om zich te meten met de F. C< Brugeois te Brugge. Reeds Vrijdagochtend vroeg voerde de trein het elftal naar Brussel, waar de stad bezichtigd en overnacht werd. Den volgenden dag had de wedstrijd )laats op een modderig en zeer glib- >erig veld. De H. F. C. had een drietal inval len?, namelijk voor Van Gogh, Schalk wijk en Kater. Bij de Belgische club (no. 2 op de lijst) «peelden drie inter nationals mee, waaronder de bekende Cambier. Tot half time bleef de score aan bedde zijden blank. Daarna doel-» puntten -de Belgen drie- en de Hol landers twee maal. Seignette zorgde voor een der goals, N.N., een dei* in*- vallers, voor de andere. Mooy kreeg menigen bal te bewer ken, wat bij zeer goed deed. Francken trad sterk op den voorgrond. De Belgen kenmerkten zich voorna melijk door hun vlug op den hal zit ten. Cambier schitterde als spiL Eigenaardig was, cLat geen enkele vrije schop werd toegestaan, wel een bewijs van fair spel aan beide zijden. Na afloop trokken de H. F. C.'ers weer haar Brussel, Avaar do restende tijd genoeglijk werd doorgebracht, totdat de trein hen Zondagmiddag weer naar Haarlem bracht. CHADWICK, Naar de N. R. Ct. meldt, heeft 'de oefenmeester Chadwick bericht, dat hij van zijn voornemen om mee te gaan op den Belgischen toer, moest afzien wegens ongesteldheid van zijn echtgenoot©. Het blad meldt voorts, dat Chad- wick's overkomen naar Holland om het Nederlandsch elftal te oefenen, nog toet een feit is. Vóór Maart zal hij althans wel niet uit zijn werkkring in Engeland weg kunnen. DE BURGEMEESTER VAN EGMOND. De zaak van den burgemeester van Egmond, die door het Hof te Amster dam tot 3 maanden is veroordeeld, zaJ aan hot oordeel van den Hoogen Raad worden onderworpen, daar mr. Kap- peyne cassatie heeft aangeteekend. SPOORTAR1EVEN* De Tel. schrijft Wij vernemen, dat er door de regee. ring pogingen in het werk geste'd worden, om de nieuwe spoortarieven met ingang van 1 Juli a. s. in te voe ren. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft reeds medewerking hierin toegezegd en de vraag is nu slechts, of de Holland- sche Spoor tijdig met de toeuwe rege ling gereed kan komen. Zooals men zich herinneren zal, worden xetourkaarten afgeschaft, ter wijl m het algemeen de tarieven hoo- ger zullen worden. Verschillende faci liteiten, als gezelschapsbiljetten zul len worden afgeschaft. Bijvoorbeeld zullen voetbal-elftallen niet meer te gen verminderd tarief vervoerd wor den. DE NEDERLANDSCHE DANS* ONDERWIJZERSBOND heeft te Utrecht een buitengewone vergadering gehouden. Besloten werd tot het instudeeren van verschillende nieuwe dansen, ter wijl 4 candidaten werden geëxami neerd. Een van hen, de heer De Haan, uit Haarlem, behaalde het diploma yan dansonderwijzer. NEDERLAND EN BELGIë. De Nieuwe Courant bevat een waardeerend artikel naar aanleiding van de troonsbestijging van koning Albert, een welkomstgroet, waarin het blad de hoop uitspreekt, dat, we wel dra het Koninklijk echtpaar in ons midden zullen mogen zien, „hun eer- ste bezoek bij de Europeesche reis, welke zij A*ermoedelijk binnen niet te langen tijd zullen ondernemen, zij aan het bevriende en yerwaute Ne derland. 1" EEN ENQUèTE IN DE KUYPER-ZAAK- Het Vaderland schrijft En wij maken tot onze woorden die van het „Alg. Hbl." het is zeker aan "geen twijfel onderhevig, dat een en quête-commissie een beter en gron diger onderzoek kan houden dan een Eereraad. Zelfs voegen we er aan toe al ware die Eereraad nog zoo voortreffelijk samengesteld.- STAKING TE BEEK EN DONK. Was tot heden het kleinste gedeelte der werklieden bij de firma Van ThieJ in staking, nu hebben allen der aan geslotenen liet werk neergelegd, en liggen alle drie de fabrieken stil. De firma heeft de fabriek „Java"v onder Beek, dichtgespijkerd en per aanplakbiljet medegedeeld, dat dez© fabriek niet meer geopend wordt. DE STAKING IN HET BOUWBE DRIJF TE AMSTERDAM. De stakers ontvingen een uitkee- ring van vier gulden. Zoo- mogelijk krijgen zij nog een toeslag. SCHOTEN. BevallenB. van GalenRooi}, s.< K. Pigge—De Bie, d., M. van Norde— Kolderie, z. OverledenG. Gras, 9 mnd., C. S. tn 't Hout, 19 i.. C. A. Mos, 82 j.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6