NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27* Jaargang. No. 8140 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, VRIJDAG 7 JANUARI 1»10 A ABONNEMENTEN PBR DRIB fiAANDBNl Vcor Haarlem Ut Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland ,1-65 Afzonderlijke nummers0.021 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.371 omstreken en franco per post 0.45 der Vennootschap Loorens Cwster. Birectear X C. PEEREBÖ05L ADVERTENT IÊNI Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. EuRen het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels V elke regel mee? ƒ0.28 Reclames 30 Cent per regd, Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie? Groote öootstraat SatercommuDaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij i Zolder Buitenspaara® 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad te uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 8 JANUARI. De Kroon: Alberts Irères, 8 uur. Soc. Vereeniging: Muziekvereni ging „Voorwaarts", 8 uur. Bioscooptheater: Voorstellingen, Stadsnieuws Om O n 8 Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „KwakzalversarlvertenUes", in de ru briek üm Ons Heen. HET iÖÖNEEL „HET BLAUWE LINT" BIJ „CREMEIV. Een „lintjeskwestie maar niet fuo n bekende en droevige in haar ge volgen als „de beroemde" hebben we gisteren bij C rem er te zien gekregen. Niet het wel en wee van ministers en consuls-generaal hing van het lintje van gisteren af, maar a LI een het ge luk van een paar minnende harten, want bedoeld lintje heeft nooit in ie mands knoopsgat gezeten, maar al leen gediend om een pakje minne brieven saam te houden. En evenals een stukje papier in Sardou's „Kat tenbelletje" een rol van belang speelt, is het blauwe lintje, dat Creiner te zien gaf, de aanleiding dat allerlei familiegeheimen en hartsaangelegen heden aan den dag komen. Maar wat zullen we veel over dit etuk zeggen? Het is oud en overbe kend. De auteur er van is wijlen Ge rard Keller, lid eener Haagsche céna- cle van letterkundigen met Jolian Gram, F. Smit Kleine, A. IsLng e.a., nakomers der uitstervende Roman tiek dier dagen, waarvan men den weerklank in hun werk vond. Ook „Het Blauwe Lint" met zijn .onbenullige intrige, poppen van men- schen, braafheid en tooneeltrots, trouwe liefde cn berouw over jeugd zonde en met al den overigen mik mak van theater-schoonheden, is echt product uit dien vervaltijd onzer literatuur. Do taal, die de menschen er in spreken, is soms potsierlijk van boekachtige deftigheid en van waarhed tegenover het leven. Zoo hoort men iemand zeggen: „Ik wensehte dat het waar ware!' En zoo zdt het stuk vol met frases, die men niet begrijpt iioe de menschen kunnen uitspreken. De personen uit het stuk zijn wel allen van huiten bekeken, maar hebben toch iets over zich, dat dilet tanten aantrekt. Ja, mogelijk is het misschien juist wel, dat uitwendige, omdat het de spelers ontslaat van de moeilijkheid om diep in de karakters door te dringen; zij kunnen het ook met wat uiterlijk af. Bovendien zijn de rollen volgens het oude recept in de traditioneele „partijen" of „em plooien" verdeeld, waarvoor de lief- .hebberij-gezelschappen er onder hun leden specialiteiten op na houden. Zoo komt er natuurlijk een „jeune premier" in voor, een jeugdige min naar, de architect Kaïnrad, die bij Cremar niet onaardig en bescheiden en beschaafd gespeeld werd, of schoon de figuur wel wat gemakke lijker van manieren had kunnen zijn. Maai- wat zou een „jeuuo premier" zonder „jeune première" wezen? Die was er natuurlijk dus ook in de persoon van Clementine. Nu, die werd ook wel aardig gespeekL We hebben dat frissche, aardige meisje wel meer gezien, maar het lijkt alsof zij, na een paai- dilettantensuccesjes, nu ook denkt dat zij er al „is". En dat is nog lang het geval niet. Zoo kan zij nog niet loopen zooals dat op bet tooneel moet, en ook niet lachen. Ook brabbelt zij nog te veel, zonder op uitspraak en accentuatie te letten. Een ferme leermeester kan nog heel -wat aan haar spel schaven en polijs ten.- Behoeven wij te zeggen, dat er na tuurlijk ook een „père noble"-ral in het stuk voorkwom, in den persoon van Baron van Herstal. Deze rol jwerd echter door twee personen ver vuld, ten eerste door don „meneer in feet hokje" en ten tweede door een meneer op de planken. En daar num-eene enkele uitzondering na, nog mer Een altijd nummer Twee vóór!uooit de voldoening smaakte zijne was, en deze laatste steeds wachtengeesteskinderen in het openbaar te moe8t tot nummer Een uitgesproken willen ondergetee- was, school nummer Twee niet erg kenden hem lhans lrach[en 18 £hen_ op en traineerde zijn spel soms op ken, door den 18en Januari a. s. een hinderlijke wijze. Nummer Twee Schlegol-avond te organiseeren, waar- kwam evenwel goed op dreef op het' op de eerste kunstenaars de beste van slot van het vierde bedrijf en oogstte z'in werken ten gehoore zullen bren- daar een welverdiend „pêre noble"- succes. De heer Van Eerum, eenparodie op een Haagsch referendaris, die wel wat al te veel met zijn bakkebaarden bezig was, werd overigens niet on verdienstelijk en met den noodigen humor gespeeld, maar zijn vrouw zocht het voor een adellijke Haag sche dame wel wat te veel in het burgerlijke. Maar Machteld mogen we niet geten. Wat speelde dat meisje schaafd en wat sprak zij goed voor een dilettante. We hebben in haar bescheiden rolletje met werkelijk ge noegen naar haar gekeken en geluis terd. De opvoering, die als geheel be paald hooger stond dan wat we vroe ger van „CremeF wel eens bijge woond hebben, had een welverdiend succes. De zaal was goed bezet. FRANS NETSCHER. EISCH TOT SCHADELOOSSTEL LING TEGEN DE IIAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGING. Hedenmorgen werd door mr. Me- rens ter civiele zitting een antwoord ingediend in de quaes tie voor den eisch tot schadeloosstelling door een dame, ingesteld wegens het plaatsen van haar naam op de lijst van wan betalers. Zij betoogde, dat zij niet on willig was te betalen, doch dat de vordering te hoog was. In het ant woord van mr. Merens, die namens de Haarlemsche Hendelsvereenlging optreedt, wordt het volgende betoogu: Ter bereiking van het in zijn statu ten en huishoudelijk reglement om schreven doei geeft de „Nederlandsche Bond van onderlinge informatie- en schuldinvordering-bureaux en van handels-vereenigiugen", uitsluitend ten dienste van de leden der bij den bond. aangesloten vereenigingen, een lijst uit, bevattende o. m. de namen en adressen van hen, die hunne ver plichtingen tegenover de leden der vereenigingen niet zijn nagekomen. Deze lijsten dragen bovenaan het woord„Vertrouwelijk" en onder aan de zinsnede„Het geheim der lijsten dienl ongeschonden te blij ven" ze worden alleen toegezonden aan de leden der vereenigingen. Met de samenstelling en toezending wordt in het bijzonder beoogd, de leden in de gelegenheid te stellen zich een oor deel te vormen en Informaties in te winnen aangaande de credietwaardig- heid van de in de lijsten genoemde personen. Aangezien de eischeres zich be- klaagt over de opneming van haar naam en haar adres in een dier lijs ten en over de verspreiding van die lijst, beklaagt zij zich over handelin gen van den Bond; waar zij nu de Haarlemsche Handelsvereeniging, die slechts de gegevens verschafte, voor die handelingen aansprakelijk acht, is zij aan bet verkeerde adres. De Handelsvereeniging ontkent, dat een of meer der in de dagvaarding ge noemde handelingen onrechtmatig of beleedigend zijn, zooals eischeres be weert eveneens dat gehandeld is met het oogmerk om eischeres te beleedi- gen, en dat eischeres eenige schade heeft geleden. Verder zegt de gedaagde voldoende gronden te hebben gehad, om den naam en het adres van eischeres ter plaatsing in de lijst aan den Bond, med« to deelen. Geconcludeerd wordt tot niet-ont- vankelijkverklaring, althans ontzeg ging van de vordering, met veroor- doeling van eischeres in de proces kosten. Namens eischeres werd li dagen uitstel van antwoord gevraagd. SCIILEGEL-CONCERT, Het comité voor dit op 18 Januari, te geven concert heeft een rondschrij ven verzonden, om den kaarten ver koop aan te kondigen. Na de aanhaling van een uitspraak van Max Kalbeek in 't „Neues Wiener Tagblatt". die over de muzikale wer ken van onzen stadgenoot Leander Scblegel o. a. schrijft: „Ueber der schuldigen Verehrung der Tolen, sol len die Lebenden nicht vernachlas- sigt werden", schrijft "t comité Reeds jaren woont een kunstenaar i ons midden, die, in het buitenland geëerd en geroemd om zijne aldaar herhaaldelijk uitgevoerde composi tion. in de stad zijner inwoning, op gen zij noemen slechts de namen van mevr. Anna StronkRappel, mevr. de Baronesse v. Asbeck Kluit, Christiaan Timner en Willem Andriessen, waaraan zij kunnen toe voegen, dat een élite-koor van Haar lemsche dames, onder leiding van den componist, eeniee vrouwenkoren zal doen hooren, koren, waarvan in de „Ailgemeine Musik Z-eitung" wordt getuigd „eine Vertonung von be rückender Schönheit". De Hoop in dit rondschrijven uitge sproken dat het Haarlemsche pu bliek, door op deu lSen Januari in grooten getale op te komen, het te gendeel zal willen bewijzen van het spreekwoord „Geen profeet is geëerd in zijn eigen land" mag niet be schaamd worden Baldadig. Woensdagmiddag om 1 uur wierp een jongen op de Botermarkt, die een emmer met gort droeg, uit balda digheid den inhoud van den emmer gedeeltelijk over de kleederen en het aangezicht van een net gekleed jong- mensch. Een man, die dezen de gort, v&n zijn kleederen hielp verwijderen, ging toen den jongen achterna, en kreeg hem op 't Verwulft te pakken, en bracht hem, ondanks het protest van eenige voorbijgangers, naar het politiebureau. Weldadigheid s-C o n c e r t. Half Februari geeft het Ned. Herv. Zangkoor „Harpe Davids", alhier, directeur de heer H. P. C. Dams, een groot weldadigheids-concert in het gebouw van de sociëteit Vereeniging, ten bate van de Christelijke Vereeni ging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. Op bovenbedoeld ooncert zullen o. m. werken van Fred. J. Roeske, Isr. J. Olman, Franz Abt, H. P. C. Dams e. a. worden uitgevoerd, en is reeds medewerking verkregen van een drietal bekende solisten. Bach. De volgende week gaat het derde concert der Haarlemsche Bachverec- niging in de concertzaal der sociëteit Vereeniging. Als soliste treedt op mevrouw Lilly HafgrenWaay, zan geres uit Mannheim, met drie liede ren (orkestbegeleiding) van R. Wag ner en vier liederen (klavierbegelei ding) van Max Schillings, Hugo Wolf, F. Bengtzon en R. Strauss. Het Concertgebouworkest onder lei ding van Willem Mengelberg, geeft composities van Beethoven, Borodine en R. Strauss. Aardigereclamo. De Noord-Brabantsche Schoenen- Compagnie, J. A. L. Kassier, geeft bij wijze van reclame een paar aardige kleurprenten in zwarte omlijsting aan de bezoekers van haar magazijn ca deau. Feest-concert. De muziekvereeniging Voorwaarts, directeur de heer P. P. de Wit, geeft deze week een concert, waarbij de violist P. van der Meer zijn medewer king verleent. ORGELBESPELING op Dinsdag 11 Jan. 1910, des namid dags van 1 tot 2 uur, In db Groote- of Sint-Bavokeu-k alhier, dnor den heer W. Ezennan. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, No. 1, Mendelssohn. No. 2. Adagio (4e Symphonie), Beet hoven. No, 3. Sonate, Ch. Fink. a. Allegro moderate. b. Andante. c. Allegro risoluto.- No. 4. Wallfahirts-Gesang, C. A. Lo- renz. No. 5. Aria Rinaldo, H&ndeL Militaire Zaken. Bij Koninklijk besluti is aan den militie-lc-luitonant G. Vierkant, van het 10de regiment infanterie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken, eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend. Faillissemen ten. In het Jaar 1909 zijn door de Arr.- Rechtbank alhier uitgesproken 127 faillissementen, waarvan woonachtig te Haarlem 49, In het kanton Haar lem 44, in het kanton Haarlemmer meer 13, in het kanton Zaandam 15 en in het kanton Purmerend 6.- Hooger beroep. B. D. en G. J., beiden te Haarlem, zijn in hooger beroep gekomen tegen het vonnis der Rechtbank alhier, waarbij 7 ter zake van diefstal zijn veroordeeld resp. tot 3 en 2 jaar g vangenisstraf ter zake van diefstal. Stad s-B b 1 i o t h eek. Het gebruik dat van de Slads-Biblio- theek is gemaakt in 1909, is weer aan merkelijk grooter dan in 1908. Het aantal bezoekers bedroeg 7152 tegen 5739 in 1908. Er werden ongeveer 1000 boeken meer uitgeleend, n-1. 5300 te gen 4200 in 1908. Geheel-onthoud ing. Voor de afd. Haarlem van den Chr. Geh. Onth, Bond zal binnenkort als spreker optreden ds. M. Loran, predi kant te Druten. Cectr. Werkplaats. Op 8 en 9 Februari zal aan de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M. de verkiezing plaats hebben van groeps- vertegenwoordigers in de vacaturen, ontstaan door het bedanken van de heerpn: De Geest, Wiesmeijer, Jansen, v. Wijk, v. Norden en Schriel. BOND VAN TECHNICI. Donderdagavond sprak voor de le den der afd. Haarlem van den Bond van Technici in de bovenzaal van Ca fé Neuf, de heer C. H. Holst, inge nieur aan do Werf Conrad, alhier, over de exploitatie van delfstoffen door middel van. baggerwerktuigen. Nadat de heer L. H. Boersma de bij eenkomst, waarop een tiental leden verschenen waren, met een kort woord van welkom geopend had, ving de heer Holst zijn rede aan, die in hoofdzaak aan de goudwinning door middel van baggermachines gewijd was. In het voorbijgaan stipte spre ker even aan, dat ook tin en platina tegenwoordig op dezelfde manier als dit alluviale goud geëxploiteerd wor den. Uitvoerig ging spr. de werking dar verschillende deelen van den goudbaggermolen na. Vele foto's hel derden alles op, wat nog onduidelijk gebleven was. Eerst te 11 uur scheidde mem RECEPTIE. Commissaris der Koningin voor Noord-Holland. De avondircceptie ten huize van den heer en mevrouw Van Tienhoven werd gisteren door plus minus 250 personen bezocht. (Zie verder Stadsnieuws onder laatr ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Muziekavond. Men schrijft ons Kort vóór 8 uur deden we onze in trede in het gezellige lokaal, waai „Ex Animo" haar aangekondigden muziekavond hield. De zaal was lief versierd, op eenvoudige, doch smaak volle wijze gelijken tred houdende met het karakter van den avond. Op liet podium stonden groene planten, waartusschen de reeds bloei ende tulpen en seringen. De verschillende muzieknummers werden op loffelijke wijze uitgevoerd. Het programma opende met het Fluit concert van Rinck, 1ste gedeelte, het welk op kranige wijze werd voorge dragen door den heer G. Lutilik, die met „Bagatelles" (Willem Kes), „Ca priccio" (Handel), „Norwegischen Brautzug" (Grieg), en Valse Op. 64, No. 2 (Chopin), het verdere van den avond zich hooren liet We hebben verwonderd gestaan over de technische vaardigheid van dezen begaafden jongen man, die on getwijfeld zijn leermeesters alle eer aandoet Mejuffrouw M. Gijsbertse deed haar intrede met „Jezus-lied" (Hildach) en 3 Weihnachtslieder (Peter Cornelius); na de pauze vervolgde ze met „Moe- derke alleen", „Wand'rers Nachtlied" en „Zonnelied". Mejuffrouw Gijsbertse beschikt over een zuiver, sterk, en veerkrachtig ge luid. Ze heeft heerlijk gezongen. De duetten van Hendrika van Tus senbroek „Bloembed" en „Duin- land", alsmede van Fr. Abt„Ave Maria" en" „Abendlled", werden door de dames Gijsbertse en C. Verhorst verdienstelijk voorgedragen. Ook de nummers „Het Kerkklokje" en „Lied der vertroosting", door en kele leden van „Ex Animo" uitge voerd, vielen alle zeer in den smaak. Ook noemen we nog de twee num mers „Largo de Ia Symphonie" en „Soc. Majeur" (Jos. Haydn), (Piano en Orgel) en het slotnummer „Thème varié de la serenade" (piano en orgel) van Beethoven, door de heeren Luttik en K. Klijn, uitgevoerd. De voorzitter dankte allen voor het welslagen van dezen avond. Na het zingen van Psalm 150 vers 1 gingen allen welvoldaan huis waarts. BENNEBROEK. Mej. E. A. C. Engelhard, van Ben- nebroek, is benoemd tot onderwijzeres aan de pas geopende R.-K. school te Mijdrecht. HAARLEMMERMEER. Th. B., alhier, viel bij het doen van eenige werkzaamheden op den zolder doo ree nopenstaand luik. De genees kundige constateerde zware inwendi ge kneuzing. Toen J. M.| wonende aan den Ring dijk bij den Bennebroekerweg O. Z., des nachts bij zijn buurman O. eenig hout en gereedschappen van hef, erf ontvreemdde, werd hij op heeterdaad betrapt door O. en zijn broeder. M. ontvluchtte, maar sprong, door de duisternis misleid, in een sloot, waar door hij gegrepen kon worden. De po litie heeft thans een onderzoek inge steld en proces-verbaal opgemaakt. Te Hoofddorp hadden Donderdag j.l. de volgende veilingen plaats 1. Een huis, schuur, erf en tuin, groot 5 Aren 60 Centiaren, G G 15, behoorende aan de erven G. v. Weel den, afgemijnd voor 1875. Kooper de heer Oskam te Haarlemmermeer. Een huis, stalling, bergplaats, erf en tuin, groot 5 Aren 86 Centiaren, op G G 15. Afgemijnd door den heer Gorter, voor f 2775. Niet gegund. Eige naar de heer J. Klomp. 3. Een huis, erf en tuin, op G G 15, behoorende aan den heer Weber. Af gemijnd voor 1000. Kooper de heer Bosma te Haarlem. Grootte 2 Aren 92 Centiaren. 4. Een huis, erf en tuin, groot 16 Aren 75 Centiaren, op I 30, eigenaar de heer Koopman. Afgemijnd voor f 2735. Niet gegund. Al de perceelen zijn gelegen in bin nenwegen te Hoofddorp. VELSEN, Uit Velsen is bericht, dat de onder handelingen tusschen Velsen en Be verwijk, omtrent gaslevering door Beverwijk aan Velsen zijn afgebroken en dat Velsen zich nu op andere wijze zal gaan helpen. Dienaangaande kan „Kennemer- land" mededeelen, „dat nimmer on derhandelingen tusschen de gemeen tebesturen zijn gevoerd. Wel heeft Velsen voor de verlichting van het noordelijke deel der gemeente inlich tingen aan Beverwijk gevraagd, even goed als zij dit deed voor het zuidelijk deel aan de gemeente Haarlem, maar tot gedachtewisseling, zelfs niet tot 't voeren van correspondentie, gaf dit ook maar eenige aanleiding. Om de inlichtingen juist te doen zijn, gaf Be verwijk een zeer uitvoerige kostenbe rekening, die veel werk vorderde, maar nimmer gaf Velsen eenig ant woord. In zoover is het bericht als zouden de onderhandelingen afgebroken zijn, onjuist, want er werden geen onder handelingen gevoerd. Dat Velsen zich nu op andere wijze zal gaan helpen moet evenzeer worden tegengespro ken. Velsen zal gebruik blijven ma ken van de hulp der K. E. M. en dé kwestie van gas- en waterleiding, die al jaren aan de orde is. zal door bet tegenwoordige gemeentebestuur niet worden opgelost." IJMUIDEN. V ischopbrei i gut. De opbrengst over December van de in de RijksvischhaJlon aangevoer de visch bedraagt f 419.586, die over 1909 is f 4.4S4.234. Strandingen. De gestrande stoomtrawler Johan na is door de sleepbooten Vischploeg, Visschershaven en den trawler Syd ney Albert vlotgetrokben en alhier aangekomen. De stoomtrawler Lobelia, diö bij Wijk aan Zee gestrand is geweest en vlot getrokken door de sleepboot Visschershaven, is naar Amsterdam opgesleept, oin in het dok onderzocht te worden. Dapperen gehuldigd. Hedenmorgen werden in hotel Kom mer Eén te LFmuiden de manschap pen van den stoomtruwler Prima Ve ra, die de bemanning van het veron gelukte Fransche stoomschip Thisbé redde, ontvangen door het bestuur van de afd. IJmuiden van de N.- en Z._ Hollandsche Redding-maatschappij. Bij monde van den lieer II. de Booy, van Amsterdam, lid van het hoofdbestuur van de Redding-maat schappij, werd hun namens die maat schappij en namens de Zuid-IIolland- sche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen een geldelijke be- looning in couvert aangeboden, uit het fonds aan die maatschappijen ns de Berlin-ramp ter beschikking ge steld. De schipper, J. Stom, ontving te vens van de maatschappijen een waardeerend schrijven. ZANDVOORT. De stoomtrawler, die op de hoogte van den 4en paal bezuiden Zandvoort vaslgeloopen was, is laat in den avond door stoomtrawlers losgetrok ken. Zij was genaamd Johanna 151. Binnenland MR. W. II. K. MOUTHAAN. Met den trein, die te 12.20 uur van liet station Weesperpoort te Amster dam vertrekt. Zal het stoffelijk over schot van mr. W. H. K. Mouthaan, Maandag naar het crematorium te Mainz worden overgebracht. VERHOOGING DER TRANSATLAN TISCHE VRACHTTARIEVEN. Naar uit Southampton wordt be richt, is men op de jongste conferen tie der transatlantische scheepvaart maatschappijen overeengekomen, de vrachttarieven voor enkele soorten goederen te verhoogen. RESIDENTIE-ORKEST. De gelden, noodig voor het in stand houden van het Residentie-orkest, grootendeels bestaande uit vrijwillige giften van Hagenaars, zijn voor het seizoen 19101911 bijeen. REGENVAL. Volgens den regenmeter der Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bo6chbou\v- school te Wageningen viel er over i 832 m.M. regen, tegen 617 m.M. in 1908. BIER-VERKIEZINGEN. Bij de periodieke verkiezingen voor den gemeenteraad van Sas van Gent in Juli werd als zoodanig o.a. geko zen de heer E. Buysse. De Raad be sloot evenwel genoemden heer niet toe te laten, omdat gebleken zou zijn dat bij deze verkiezing pressie op do kiezers zou zijn uitgeoefend door het verstrekken van bons voor bier. Ged.. Staten handhaafden deze beslissing en thans is bij Kon. besluit het door den heer Buysse ingesteld beroep on gegrond verklaard. ROODVONK. De inspecteur van den volksgezond heidsdienst heeft voor de gemeente Utrecht de roodvonk epidemisch ver klaard. SPAREN. Uit de opgaven voor 1907 blijkt, dat het saldo te goed der inleggers op het einde van dat jaar bedroeg: bij particuliere banken 90.995.259 bij Rijkspostspaarbank 145.495.651 bij de boerenleenbanken 10.377,905 in totaal f 246.868.815 VOLKSTELLING-HUMOR. Aan Het Huisgezin werd een biljet vertoond van een vader dee huisge zin», die onder zijn veelbelovend kroost ook een driejarig zoontje telt, dat vrij lastig van humeur Is. Het geval is zóó slim, dat het, ventje een apart tafeltje heeft gekregen, waar hij zijn maaltijden naar binnen werkt terwijl men hem ook een bedje ge heel voor eigen nachtelijke kuren heeft moeten reserveeren. Bij de invulling nu der volkstelling- kaart zat men met dezen lastigen huisgenoot verlegen, totdat de pien tere vader, na lezing on herlezing van de kaart, do juiste omschrij ving ontdekte en den naam van zijn driejarigen stamhouder apart invul de met de bemerking er achter: „ge scheiden van tafel en bed," SURNUMERAIRS-EXAMEN. In dc 2de helft der maand Februari of in het begin van Maart wordt een vergelijkend examen gehouden voor de betrekking van surnumerair der ■registratie en domeinen. Zij, die wen- schen deel te nemen, moeten uiterlijk op 15 Januari 1910 hun verzoekschrift met bijgevorderde stukken aan het Departement van Financiën Ingediend hebben. DE DOODSLAG IN DE ZAND STRAAT. Nadat het gerechtshof te 's-Gtraven- hage in de zaak van P. J. van Z.t koopman te Rotterdam, beklaagd van doodslag van een man in de Zand straat aldaar, nog gehoord werd dr. Josseling de Jong omtrent de oor-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1