NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27« Jaargang. No. 8141 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 8 JANUARI 1»10 ABONNEMENTEN PER DRIB JlïAANDBNl Voor Haarlem 1-2® Voor de dorpen fa den omtrek waar e«n Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland ,1.65 Afzonderlijke nummers 0.02W Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M Ce omstreken en franco per post 0.45 der Vennootschap Loarens Coster. Directear i. C. PEEREBÖOSL AD VERTEN TlÊNl Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondfsssinent Haarlem van 1—5 regels elke regel meer /0.2e Reclames 30 Cent per teffH Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advert en ti&i van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Pontstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eia der Administratis 724 Draverij: Zolder Bnitenspaarn® 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad fa uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon faterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 9 JANUARL Voetbalveld Schoterweg: Voetbal wedstrijd HaarlemVelocitos, 2 uur. Leger des Heils: Samenkomsten, 10 öur, 3 uur en 7.30. Schouwburg: Rotterd. Tooneel gezel- fcchap: Zwarte Griet, 74 uur. Soc. Vereenlging: Concert Mannen koor Caecilia, 2 uur. Soc. Vereenlging: Alberts frères, 8 uur. KI. Vereenlging: Spectacle Concert Varié. Bioscooptheater: Voorstellingen. MAANDAG 10 JANUARI. De Kroon: Alberts frères, 8 uur. Bioscooptheater: Voorstellingen. Stadsnieuws Bedankt. Naar we vernemen heeft de heer J. Gerritsz bedankt als secretaris der Kamer van Arbeid voor de drukkers- bedrijven. HET TOONEEL DE „GIJSBREGT VAN AMSTEL" DOOR DE „KONINKLIJKE". De „Gijshregt" is een gelegenheids stuk geweest. Het werd door Vondel geschreven voor de opening en inwijding van den nieuwen Schouwburg te Amster dam in 1638 en werd aan Hugo de Groot opgedragen, om te ddenen, ge lijk hij in zijn opdracht schreef „tot stichtelijk vermaak van Amstels lof felijke burgerij en van alle eerlijke lieden." Hij achtte Amsterdam toen geluk kig „onder de wijze regeeringe der te genwoordige burgemeester en, die het gemeene beste boven hun eigen behar tigen." Maar Vondel scheen toen vergeten te hebben, dat hij slechts enkele ja ren vroeger heel anders over die bur gemeesters gedacht en geschreven had. Want in zijn „Roskam" had hij d;ie dignitarissen nog uitgescholden. Bij de opening van den nieuwen Schouwburg had hij nu met zijn „Gysbtregt" ten doel gehad een glori ficatie van zijn vaderstad te leveren. Zijn stuk was er geheel op aange legd. Want de tegenstellöng van het Amsterdam ten tijde van Gijsbregt van Amstel, dus uit 1300-zooveel, met het Amsterdam van 1638, toen hij zijn stuk schreef, was alleen en opzette lijk gekozen om zijn vaderstad te kunnen verheerlijken. Ten tijde van Gijshregt lag Amsterdam „verwoest' maar in de apotheose op het einde van het stuk voorspelt de engel Ra fael hem, dat „De Ilollandsche gemeent zal, eer drie honderd jaar „Verloopen, zich met macht van bondgenooten sterken. En die profetie was In vervulling gekomen! Toen Vondel zijn stuk a Hugo de Groot opdroeg, was Amster dam op het toppunt van zijn macht en welvaart, en verhief het zijn „kroon ten liemel toe." En tusschen Gijsbregt van Amstel en Huig de Groo Hagen ook juist „drie honderd Jaar." Geen wonder dus, dat Amsterdam dit stuk, waarin het zoo verheerlijkt werd, altijd een goed hart heeft toe gedragen. en dat de „Gijsbregt' zich de eeuwen dooi' bij de burgerij do oevers van den Amstel heeft ge handhaafd. Sinds metnschelijke heu genis gaat het daar dan ook steeds met Nieuwjaarsavond. Maar eigenaardig ia het, dat de „Gijsbregt" geheel een Nieuwjaars- stuk geworden en gebleven Is. Speel de men het te Amsterdam op een an deren tijd van het Jaar, dan trok liet niet, dan ging het niet. Toen men oens in 1808 beproefde het stuk in de maand Mei te geven, speelde men voor een slecht bezet huis. En nog sterker: zelfs toen men ter herden king van Vandal's driehonderdsten verjaardag in 18S7 In de maand No vember een voorstelling walde geven, kon men de Amsterdammers niet naar den Schouwburg krijgen. Buiten Vondels geboortestad heeft dit gelegenheids-en glorlficatiestuk van Amsterdam dan ook nooit zoo'n opgang kunnen maken, ofschoon het steeds als een deel der opvoeding van lederen Nederlander Is beschouwd den Gijsbregt te gaan zien en wij aJ- len zeker een of meer opvoeringen er van hebben bijgewoond. Dat de „Koninklijke" nu met Von dels stuk te Haarlem ls gekomen, danken we aan een bijzondere om standigheid, nl. dat do heer C. Schoonhoven het feit herdenkt, dat hij nu al sinds dertig jaar de rol van Gijshregt ln dit stuk vervult en als zoodanig den beroemden Veltman op volgde. Men had hem daarvoor al te Aipsterdam gehuldigd en thans werd aan Haarlem de gelegenheid gebo den dit ook te doen. Nu, daar hadden de Haarlemmers al een zeer bescheiden gebruik van gemaakt want ofschoon de zaal tot bo ven vol en er een publiek was als op „groote" avonden, zou Schoonhoven toch geen enkel bewijs van bijzonde re belangstelling hebben ontvangen, wanneer de heer Van Gasteren daar voor eigen rekening niet voor had ge zorgd. Onze tooneel-artislen mogen wel eens weten, welk een vriend vol attenties zij aan dezen schouwburg directeur hebben. Schoonhoven speelde op zijn beken de wijze, met de noodige statigheid en heroïschen zwier zijn Gijsbregt. Mevrouw Mann-Bouwmeester was na tuurlijk een goede Badeioch, diie Von dels verzen mooi van klank en ge dragenheid zei. De Vosmeer die Spie van Teune viel ook te roemen; zijn bekend verhaal hield hij in den ver tellenden toon, en dramatiseerde hij gelukkig niet: een fout, waar meer dere acteurs in vallen. Van de reien beviel ons het beste die der Edelingen de bekende, beginnende met: „Waar werd oprechter trouw"..., gezegd door „de edelvrouwe ln 't zwart.' De reien, gezegd door mevr. Meu- nierNagtegaal, werden op een ge- Exalteerden toon, op een zingzang wijs, met veel te hooge geluiden zooals jonge artisten elkander in den laatsten tijd nogal eens nadoen voorgedragen; 't leek als hoorde een Royaards-juffertje aan 't opzeg gen. Het Neerlandsch had veel zorg be steed aan decors en costuums, en engel Rafael verscheen ons zelfs in een wit kalklicht, terwijl het overige tooneel dn 't rood werd gehouden. Maar was de heer De Leur schuldig aan de enscóneering van het moord- tooneel in het Klooster? Met die roo ds soldaatjes, die bloederig vrouwen overhoop steken, deed dit tableau-vi- vant stuk aan een plaat op den om slag van een detective-novelle den ken. Mooi was 't niet! Als naar gewoonte werd na den „Gijsbregt" natuurlijk het landelijk zang- en dansspelletje „Kloris en Roosje" van den onbekenden libret tist en den onbekenden componist ge geven. En we zagen Pieternei en Thomasvaar met hun toepasselijke coupletten, benevens de overige vtroo- lijke boertjes en boerinnekens weer eens met genoegen. Maar men pleeg de ketternij tegen de traditie met die tusschenvoegsels met den man met de vliegmachine en met Castro (ook wat al te flauw); het rekte noodeloos, en de landelijke, naïeve geur ging er zoo af. FRANS NETSCHER. Vooruitgang. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van ce Coöperatieve broodbakkerij en ver- bruiksvereeniging „Vooruitgang" te Haarlem. Het doel der vereenlging ls lo. haren leden brood en andere levensbenoodigdheden van goede hoe danigheid tegen billijke prijzen te ver schaffen, onder gunstige voorwaar den voor het personeel 2o. de algemeene arbeidersbewe ging te steunen. Om dit doel te bereiken drijft de vareemging voor eigen rekening eene broodbakkerij en zoo mogelijk andere inrichtingen tot het vervaardigen, be^ reiden, herstellen of verkoopen van levensbenoodigdheden. Bekroningen. Op de heden te houden pluimvee- tentoonstelling van „Avis" to Alk maar, behaalde de heer A. C. van Nikkelen Kuyper, vogelhandel, Doel- straat 18 alhier, 6 eerste prijzen, 2 «ereprijzen, 3 tweede prijzen en 1 der den prijs. Aanrijding. Hedenmorgen had op de Leidsche- vaaxt, even voorbij den Watermolen, een vrij ernstig ongeval plaats. Twee broodwagens, elk bespannen met een hond, kwamen eLk ander tegemoet. Opeens vlogen de dieren op elkaar in, met het gevolg, dat een der honden door eon juist aankomenden zond- trein werd overreden, en op de plaats dood bleef. De bakkersknecht Vos, van don heer Franken, moeet naar het gasthuis, om zich voor eenige verwondingen te laten verbinden. Verbouwing. De firma H. T. bak en Zonen, Groo te Houtstraat 72, gaat haar magazijn verbouwen en moderniseeren. steigers en de schuttingen zijn wel zoo geplaatst, dat de etalages blijven bestaan en ue koopers ook tij deus de verbouwing zonder eenig ge- •vaar door den gewonen ingang den winkel kunnen betreden, om hun in- koopen te doen. J u b i 1 Den 22en Januari a. s. zal het jaar geleden zijn, dat II. de Nijs als smid-vuurwerke: bij de firma J. Beynes alhier in dienst trad. H. A. S. Dezer dagen vergadert het Haarl. Arbeiders-secretariaat. De agenda vermeldt o. m. Bestuursverkiezing en samenstelling van de commissie tot onderzoek naar de werking van de Ongevallenwet Vertegenwoordiger Weener Congres. Mr ,P. Tjeenk Willink, secretaris van de nationale vereenlging voor handelsonderwijs, is benoemd totver tegenwoordiger der Nederlandsche Regeering op het van 1216 Septem ber 1910 te Weenen te houden inter nationaal congres voor technisch-, nijverheids- en handelsonderwijs. Museum v. Kunetnijverheid. Het Museum van Kunstnijverheid ontving in bruikleen van mr. Verrtjn Stuart, te Amsterdam twee Romein- sche Amphora's en een fragment oener schenkkan, die door een spon- senvisscher in zee tusschen de Griek- sche eilanden Iios en Kalymnos wer den opgevischt. Deze voorwerpen werden in de an tieke zaal geplaatst en er worden nu in de rotonde van het Museum een aantal afbeeldingen van Egyptisch, Grieksch en Romeinsch vaatwerk ge ëxposeerd. ten einde het verband tus schen de stalinrichtingen, die ln deze verschillende cultuurtijdperken ln zwang waren, nader toe te lichten. Zondag is het Museum kosteloos toegankelijk. Militaire Zak en. Gisteravond werd door het muziek korps van het. 10e regiment infanterie onder directie van den kapelmeester II. Rap in de cantlne der onderoffi cieren een muziekuitvoering gegeven. Evenals andere molen was de can tine druk bezet en de verschillende num- warden op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Het examen voor milicien-sergeant bij het 10e regiment infanterie zal ten overstaan eener commissie, be staande uit de luit.-kolonel P. Giel, kapitein T. W. J. de Witt Huberts, kapitein A. S. de Jongh en le-luite- nant-adjudant G. A. de Brauw, plaats hebben van 19 tot en met 22 Januari aanstaande. NEDERLANDSCHE POLITIEBOND. De 51ste vergadering dier provin ciale afdeel ing Noord-Hol land van den Algemeen-en Nedcrlandschen Po litieband, zal in het laatst dezer maand hier ter stede gehouden wor den. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel van een lid te Hilversum, in zake ondierscheidingsteeken, bij 't verkrijgen van het gewoon diploma of dat met aanteekening. Verslag der commissie, in de vorl- 3 vergadering benoemd, om op au diëntie to gaan bij den Commissaris der Koningin in deze provincie. Behandeling van een schrijven van de afdeeling Zuid-Holland In zake het redigeeren van het Bondsorgaan de „Nederlandsche Politie." Het bestuur zal trachten ook een spreker te doen optreden,. FREDERIKSPARK. In het Frederikspark worden aller, led reorganisaties aangebracht. Doo rnen worden omgehakt, paden en perken verlegd, graszaad gezaaid. Ook komt er een geheel nieuw voet pad evenwijdig aan den Kleinen Houtweg, aan de binnenzijde van die boomenrij lange de tramrails. VERKEERD BEZORGD. Aan ons Bureau Groote Houtstraat 53 is een brief bezorgd aan 't adres van den heer M. D. Reeke of Beeke, electrician. Daar de naam van den afzender niet op de enveloppe vermeld staat, kunnen wij den brief ook niet terug zenden. Wanneer de rechthebbende zich kan legitimeer en zuilen wij hem den brief ter hand stellen. Verdere brie ven gaan evenwel in de prullemand: ons butreau ls geen aan zeg huis. Baden. In het Douche-badhuis aan den Kouden horn zijn in de afgeloopen week 515 baden genomen en in dat aan het Leidscheplein 425. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De politie aLhier heeft thans een onderscheidingsteeken gekregen de agenten, die tiet gewone diploma be zitten kr':Ten een zilveren ster en zij, die het diploma met aanteekening be haald hebben, een verguld zilveren ster, op den mouw. HEEMSTEDE. Voor de G. O. M. v. Landbouw, afd. Bommelerwaard, zal de heer W. G. v. d. Wal te Heemstede, te Rossum een voordracht houden over het nut der paardenfokkerij. Voetbal. Morgen speelt de H. V. V. „Heem stede" een wedstrijd tegen de le klas se Amslerdamsche V. V. „Steeds Voorwaarts" op baar terrein aan het Molentje. SCHOTEN. De bevolking dezer gemeente ls door vestiging en geboorte met 471 zielen toegenomen, zoodat het bevol kingscijfer thans is 9290. Hinaeislitua HOFBERICHTEN. II. M. de Koningin zal hedennamld- dag ontvangen de hoofd- en verdere officieren van het garnizoen der re sidentie, die reeds kort na het heuge lijk feit der geboorte van prinses Ju liana verzocht badden „en corps" hunne gelukwenschen aan te bieden, maar door het vertrek van H_ M. uit de residentie daartoe nog niet ln de gelegenheid konden gesteld worden. DE BOOTEN DER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND". Men meldt uit Vlissingen Het is bekend, dat de nieuwe mail booten van de maatschappij „Zee land", de „Prinses Juliana", „Oranje Nassau" en „Mecklenburg", met April ln de vaart zullen komen en de te genwoordige mailbooten, de „Ko ningin Wilhelmdna", „Koningin-Re gentes" en „Prins Hendrik" in den dagdienst zullen overgaan. Van de tegenwoordige dagbooten zal, naar men verneemt het stoom schip „Duitschland" voor reserveschip worden bestemd. EEN BOEFJE. Pas uit de gevangenis te Groningen ontslagen, stol de 16-jarige B. uit een schuit aldaar, een som von f 125. Bij zijne aanhouding werd nog 100 Ln zijn bezit gevonden de rest had hij verteerd in een café, welks eigenares is aangehouden. Ook zij was pas uit de gevangenis ontslagen. UITLEVERING. De Belgische justitie heeft te Es- schen aan de marechaussee uit Ra zend aal uitgeleverd de gebroeders M., uit Bergen op Zoom, beklaagd van een poging tot doodslag op de Heerlo- sche heede en van verschillende in braken met geweldpleging. Zwaar geboeid werden zij naar Breda gebracht. NIEUWE POLITIEKWEST1E TE SITTARD. Men meldt uit Sittard aan do „Te legraaf" Gisteravond was een groote volks menigte op de markt vóór het stad huis bijeen. Onder het stadhuis be vindt zich het politiebureau. Het ge rucht liep, dat ruzie zou ontstaan zijn tn het bureau tusschen den in- specteur en de agenten. Herhaaldelijk steeg uit de volksmassa onder gejoel en geschreeuw de roep „Koe-oe-oet" (koet, Sittordsch woord, beteekent letterlijk snotneus) op, betrekking hebbende op den Inspecteur, die zeer gehaat ls, wegens de bekende kwes tie. Dit gerucht werd later bevestigd door de agenten. Op een gegeven oogenbllk rukte de Inspecteur een kast open, nam een revolver en richtte deze op een agent. Deze grc-ep den Inspec teur bij de armen, terwijl een ander agent hem de revolver ontnam. Deze bleek echter niet geladen te zijn. De burgemeester, in kennis ge steld met het gebeurde, kwam direct naar het bureau. Welke maatregelen toen genomen zijn, is onbekend. De volksbetooging duurde tot mid dernacht. LEVENSMOEDE. Een deftig gekleed ongeveer 30-jarig heer wilde te Amsterdam door ver drinking een eind aan zijn leven ma ken. Hij wandelde het Vondelpark ln en sprong in den vijver, dicht bij den ingang .Hij werd echter spoedig ge red en in de woning van den öftzich- ter gebracht. Nadat hij weer op orde was gekomen, ging hij weg en. sprong voor de tweede maal te wa ter, ook nu was hij spoedig weer op het droge. Een arts verleende hulp en er werden maatregelen genomen, dat hij niet voor de derde maal zijn plan zou volvoeren. De heer verkeerde ln zoor overspannen toestand. BLOEDVERGIFTIGING. To Oud karspel ls een jonge vrouw van 25 jaar aan bloedvergiftiging overleden deze was ontstaan door 't openkrabben van een puistje. DEi ZAANDAMSCIIE BRANDWEER. De Zaandamsche brandweer is ver rijkt met een rijdende motorspuit. DE DIEVENBENDE TE VELP. Behalve de vier personen, die te Velp in woonwagens huisden en ver moedelijk behooren tot een dieven bende, zijn nog door de politie aange houden twee mannen, die ook ln de ze woonwagens verblijf hielden en die verdacht worden van medeplichtig heid aan diefstallen van gouden en zilveren voorwerpen. PAPENDRECHTSCHE RECHTZAAK. Het „Nieuws" meldt „De Popendrechtsche arts Brandts, bekend uit de veelbesproken strafzaak, is Donderdag als krank zinnige opgenomen in het Wilhelm!- na-Gasthuis te Amsterdam. Den laatsten tijd werd genoemde heer uithoofde van overspannen gees testoestand verpleegd in het sanato- rium „Rhijngeest", bij Leiden. Hij wist zich vandaar onopgemerkt to verwijderen en begaf zich naar een te Amsterdam wonend familielid." De Tel. voegt hieraan toe Na Informatie is ons gebleken, dat dr. Brandts wel jn het Wilhelmina- gasthuis opgenomen is, zijn zenuwge stel sterk ls geschokt, doch ei- krankzinnigheid geen sprake is. AANGERAND. Op den straatweg van Utrecht lïaar Vreeswijk zijn Donderdagavond na bij Jutphaas twee fietsrijders door viertal personen aangevallen eu mishandeld. De politic van Jutphaas en IJsselslein, die onmiddellijk met het voorgevallene in kennis werd ge steld, mocht er in slagen de vier aan vallers op den weg naar IJsselstein te arresteeren. GEN. WOODFORD. De Amerikaansche generaal Wood ford. heeft gisteren Den Haag verla- n en zich naar Parijs begeven. BEDROG MET N1EUWJAARS- WENSCIIEN. Naar „Het Vad," meldt, hebben een aantal individuen, voorzien van een kaart, waarop een Nieuwjaarswcnsch van den waker van een der in Den Haag gevestigde nacht,veiligheids diensten fooien geind bij de abonné's, wier woningen aan de bekende deur schildjes gemakkelijk kenbaar zijn. Kwam hier of daar een wat meer snuggere dienstmaagd op de gedach te, dat de waker zelf toch wel zou ko men wenschen en den onbekenden man om opheldering vroeg, dan had den de heeren hun praatje klaarde waker moest toch overdag slapen en nu kwam een controleur maar ln hun plaats wenschen .Het bedrog kwam uit, doordien sommige abonné's zich bij de directie over het Nieuwjaars- wenschen der wakers beklaagden. Bij onderzoek bleek toen, dat de wa kers dit niet hadden gedcan. Tal van fooien, welke andere abonné's gaar ne aan de wakers hadden gegund, zijn In verkeerde handen gekomen. ONGELUKKEN. Donderdagmorgen had een 15-jarig meisje werkzaam aan de Veenen- daalsctie Katoenspinnerij te Veenen- daal, het ongeluk, toon zij bukte, met het haar door de machine gegrepen te worden. De machine werd onmid dellijk stop gezet Het bleek, dat de huid van het hoofd geheel was opge- scheurd. Haar toestand is zorgellik. VERONGELUKT. Bij Oldebildtzijl is uit de Noordzee aangedreven een blikken sigarenkist je, waarop met potlood geschreven stond: „Een laatsten groet aan vrouw en kind van J. P. Alberts, J. Le.... stoomschip „Louise". Letteren en Kunst „EEN STEM UIT DE BERGEN". Dit is de titel van een werkje van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, als scltrijver van een viertal tooaeelstuk- ken welbekend. „Een stom uit de bergen" ls een alleenspraak vun een dame. Deze schetst, de smart van een vrouw, die, blijkbaar onder de verheven indruk ken der grootsche natuurkracht, plot seling liefde gevoelt voor haar mooien gids, met vvten ze een groeten berg tocht maakt. De gids heeft het onge luk in een afgrond te val tea. Eerst tracht de vrouw haar geleider aan 'i touw, dat hen verbindt, op te trek ken, maai- liet gewicht van den man gaat haar krachten te bo\eo. Lang zaam nadert ook zij den rand van den afgrondZe wil niet vau haar geliefde scheiden, ze wil zich naar beneden werpen, om daar ln de diep te met hem in den dood vareenigd te worden. De gids kent evenwel z'n plicht, hij snijdt het touw deo: on redt tiaar het leven. Men ziet, 't is een romantische ge schiedenis I Het schrijven ls verdienstelijk,. C« verhaaltrant is vloeiend en mooi. Wanneer een kundige actrice het stuk zal voordragen, zal 't zeket' veel effect hebben. Do uitgevers de erven H. ram Mun. ster en Zoon te Amsterdam, hebben de uitgave goed verzorgd. DE VERVLAAMSCHING DER GENT. SCHE IIOOGESCHOOL. Den eersten Zondag der maand Maart zal te Gent het VHe congres voor de vervlaamscbing der Coni sche Hoog-eschool plaats hebben. NIEUW OPERETTE-GEZELSCHAP. Naar het „N. van Nod." verneemt worden te Amsterdam ernstige pogin gen gedaan om een nieuw operette gezelschap te stichten. Directeur van den troep zou een artist worden, dia zijn sporen op het gebied van operet- ten al verdiend heeft. Nadere bijzon derheden kan het blad nog niet mede- deelen. Rechtszaken POGING TOT VADERMOORD. Voor het Ilaagsche Hof stond te recht M. V., 19 jaar, tuindersknecht te Monster, die op 9 September 1909 op zijn vader twee schoten had go- lost uit een met scherpe patronen ge laden revolver, waardoor dezen was toe-gebracht een borstwond en een schampschotwond. De kogel, die tn de borst was doorgedrongen, was af gestuit op de vierde rib. Was hei. eer ste schot lets hooger of iets lager aan gekomen, of de kogel van het tweed a schot in het lichaam doorgedrongen, dan waren de schoten doodeüjk ge weest. Te dier zake had de rechtbank' te 's-Gravenhage na verhoor van 9 getuigen .waaronder twee getuigen- deskundigen, beklaagde wegens po ging tot doodslag veroordeeld tot 5 j'aar gevangenisstraf. De officier van justitie had 6 jaar gevorderd. Aanleiding tot het gebeurde was, dut de vader van beklaagde, die cen zenuwachtig en oploopend man i;. dezen, die reeds herhaaldelijk zich aan diefstallen had schuldig gemaal:', had verweten, een biljet van ƒ100 vod hem te hebben weggenomen. Adv.-generaal achtte de opgelegde straf, ook met het oog op beklaagdes leeftijd, niet te hoog. Bevestiging werd dus gevorderd. Als verdediger trad op mr. Anker man, advocaat te 's-Gravonhage, die clementie vroeg. Sport en Wedstrijden Voetbal. Aan de Spanjaardslaan ontvangt j II. F. C. II Zondagmiddag Sparta II uit Rotierdara. CONCOURS HONDEN. De Vereeniging „De Nederlandsche Politiehond-Vereenlging, De Neder landsche Herdershonden Club en De Ned-eilandscliê Vareen igLng van Roo- Krulshonden, hebben het plan ge vormd te Amsterdam in den zomer van het jaar 1910 ©en groot interna tionaal concours te doen houden van politie-, Rootte Kruis-, oorlogs- ca trekhonden; het plan bestaat, hior- aan zoo mogelijk te verbinden oené tentoonstelling van. diensthonden, dat zijn herdershonden, Airedale-ter riërs. RobmiKum-Dinschcrs, enz.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1