SCOTT'S Emulsion Onze Lachhoek Sloot Ik Mo tóchlj«s mogelijk draal- f tod voor de we weg te loopen. h VVJJ waren toen ongeveer 40 mijl 'yüjn het vuurschip Maas. To 7 uur la er een zee overgekomen, die do pre- 'Konnlngs, die nog op hun plaats wa ren, wegsloeg. Liet alle hens roepen, torn den merkel te repareeren. Gebruik makende van een slechtje, Blaakten wij het ruim open. Wij ont dekten toen, dat de houten merkel go- broken en do twee ijzoren verbogen en In het ruim gevallen waren. Den houten merkel hebben wij met twee flinke balken vastgemaakt en er een barkoen in het midden tot steun on dergezet De Ijzeren merkels hebben wij weder op hunne plaats gezet en bet ruim gesloten. Het was toen acht tour. Liet weder langzaam in den iWind opdraaien. Het schip kreeg zwa re zeeën over en slagzij over bakboord «n luisterde soms niet meer naar liet roer 9.40 brak de merkel voor de tweede maai. De onmogelijkheid inziende voor de zee weg te loopen, zonder dat het gulm werd volgeslagen en ook niet Inet den kop op de zee kunnonde blij. [Ven liggen, «tonder den merkel te her stellen, heb ik het luik weder doen bpenen, om do merkels weder te plaatsen. Ditmaal waren de Ijzeren merkels geheel verbogen en was het onmogelijk, ze weder op hunne plaats te brengen. Gedurende dit werk zijn twee zware reeën ln het ruim geslagen, tengevol- fe waarvan wij zware slagzij over aktviord kregen. Toen het ruim we- fcaar het roer luisterde en geheel overstelpt werd door do zee, heb ik Weder doen afhouden tot voor den wind en zoo goed mogelijk op het land aangestuurd. Ik schatte, dat Ik ongeveer 7 mijl bulten liet luchtschip Maas was. lieesch do loodsvlog, zon der hoop te kunnen hebben gezien te Worden Op den middag zag Ik een stoom trawler. Ik Het ae noodvlag hijschen en het vaartuig volgde ons. De Thisbe kon niet meer gestuurd worden en lichtte niet meer voot de zee én. De reeën liepen er voortdurend over heen en veel water kwam naar bin nen door den luchtkoker van het aruim. Heb een man, aan een eind gebonden, dien luchtkoker doen dicht maken. Toen het schip een onrust barende slagzij begon te krijgen, heb Ik do booten Uten klaarmaken. Ik heb er twee kaarten in doen geven, een kompas, een sextent en de scheepspapieren. Te 1.30 werd liet luik geheel Ingeslagen en sloegen de zeeën Voortdurend ln bet 6chip. Do onmogelijkheid inziende, T luik te herstellen, terwijl het schip dreig de to zinken, heb ik een van de boo ten doen strijken, waarin Ik acht menaction onder den stuurman heb doen plaats nemen. Op alt oogenbllk was de stoomtraw ler Primavera No. 47 van IJmuiden nabij ons benedenwinds, Terwijl de Primavera de mannen uit de boot overnam, is deze stukgestooten, waar door zij veel water maakte, tengevol ge waarvan de scheepspapieren nat lijn geworden. Ze zijn echter gered met uitzondering van den zeebrief. Door het verbrijzelen van de boot was het onmogelijk daarmede terug te koeren, om de overigen te halen. Ziende, dat de boot niet terugkeerde #n ui de onmogelijkheid de loefboot te water te laten wegens de rware slagzij, moest ik de jol gebruiken. Daar ik deze met het oog op den toe stand der zee te klein vond voor acht menschen, ben ik alleen aan boord gebleven, terwijl het schip op het punt te TlW» Toen IK uioi meer op de kompagne kon blijven, bon ik in het groot want geklommen, terwijl het Schip al dieper zonk. Vandaar ben Ik op het oogen- blik, dat het geheel wegzonk, ln liet water gesprongen. Twee maal ben ik door de zuiging onder water getrok ken, doch ben ik weder boven kun nen komen, en heb ik de trap te pak ken geaitgeai, waarop ik ongeveer 25 m.nuteu neb rondgedreven, voordat ik opgepiat werd door den stoom- trawiei -iet was toen ongeveer vier uur de Thisbe is gezonken in onge veer veertien vadem water. Toen ik aan boord van de Primavera kwam, heeft men mij naar beneden gebracht ln hel logies, waar ik mijn geheele equipage vond, die bezig was zich te verkieeden met de kieeren. die de equipage van de Primavera te hun ner beschikking had gesteld. Ook kon den ze genruik maken van de kooien. Ik ben zeer dankbaar voor de wijze, waarop de kapitein en zijn equipage ons hebben ontvangen. Nadat hij zich had overtuigd, dat de yeheele equipage aan boord was, beeft hij koers gezet op IJmuiden, waar wij te 8.30 zijn aangekomen. Mij rest nog, om do e<fuipage te danken voor do koelbloedigheid en de toewijding, die zij getoond heeft gedurende de redding. Dit is mijn rapport, dat ik verklaar naar waarheid te hebben opgemaakt, zooals ook zal verklaard worden door tnijno equipage, terwijl ik mij voorbe houd, een uitgebreider rapport te ma- kan ais het noodig is. LE BITTER. Binnenland Prinses juliana, Eén vierhonderd tal officleréö Veto het Haagsche garnizoen begaven zich Zaterdagmiddag naar het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde, ter aan bieding van hun gelukwenschen met de eeboorte van de Prinses. Allen de fileerden voorbij het Koninklijk echt paar en den divan, waarop de Jonge Prinses was neergelegd. H. M. en r. K. II. waren omringd door de leden van hun civiel en hun mllltuir Huls. LUIT.-GEN. SABRON. Naar de „N. R. Ct." verneemt zal den luiL-gen. F. II. A. Sabron thans op non-actlvitelt, weder do betrek king van chef van den genoralen-staf worden aangeboden. BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING, Woensdag zullen de Nederlandache commissaris-generaal bij do tentoon stelling te Brusel en eenige leden van het centraal comité op het ten toonstellingsterrein aldaar, den stand der werkzaamheden voor de Inrlch-' ting der Nederlandsche afdeelingen gaan opnemen. MOORD. Te Beetgumermolen, anderhalf uur van Leeuwarden, is de 80-jarige Anna Andringa door den 19-jarigen bak kersknecht Diemer von der Stark uit Monaldum vermoord. Het meisje, dat bij haar moeder inwoonde, nam het brood van dezen knecht aan. De buren hoorden hém met het meisje stooien, doch hadden niet het min ste argwaan. De moeder, die dien dag niet thuis was, vond bij haar thuis komst het meisje met afgesneden hals ln het gangetje van de kamerdeur liggen. De bakkersknecht heeft be kend den moord gepleegd te hebben. 8CHEEPSONGELUK. Men meldt uit Hoek van Holland De twee lijken, die zijn aangespoeld van de bemanning van den schokker Sch 169 blijken te zijn die van Amerik van den Wever, oud 56 jaar, en van diens toon Arle van den Wever, oud 18 Jaar, beiden van Bcheveningen. Het 6cbeeuje is bij Vluchtenburg op het strand geslagen. EEN ONTPLOFFING. Te Arnhem ontstond in villa Boe- doe an" aan de Kernheimstraat bij den Velperweg in den kelder waar werklieden bij petroleumlicht bezig waren, een gasontploffing, waardoor eenige ruiten werden verbrijzeld. De oorzaak was het breken van een gas buis in den pas gerioleerden weg. Het gas stroomde langs de buis inden kelder. Een gasfitter, die het lek her stelde, viel door het gas bedwelmd be wusteloos neer, doch kon intijds wor den bijgebracht. EEN INTERNATIONAAL HUWELIJK. Half één, s middags te Utrecht. Op de treden van het stadhuis-bor des ligt de „trouwlooper", de deuren staan wijd open, boden met hun zwaar vergulde onderscheidingstee kenen loopen af en aan... Trouwen vandaag, wat Is er .voor bijzonders aan? Dat gebeurt wel meer. 't Is dezen keer iets bijzonders. Dat zegt u de massa publiek buiten, voortgezet ln 'n breede haag, die bin nen in de hal langs den looper op gesteld staat Wat er aan 't handje 1»? Er gaat een Turk trouwen niet minder dan een echte Turk. En dat met een Hollatujeche juffrouwl Hoe de mensohen het te weten zijn geko men, snap-je niet maar ze zijn er. Dat moeten ze allemaal zien. Binnen en bulten neemt de belangstelling steeds toe, tegen half één staat het langs den looper propvol van juffrou wen, die het toilet van de bruid wil len zien en becritlseeren. AUes wacht en babbelt. Hoe „zij" eigenlijk heet? mej. Dleëndie uit Daarendaar. En hij? „Djemal heet-ie", zei een oud man netje naast ons, en hij is officier hij de Turken en nou met verlof hier." 't Oude mannetje vertel do meer. hij was best op de hoogte van allee, zei-d-ie, en een kennis van hem was ln Konstantinopel geweest en die had de „guldentlne" in werking gezien... Het gesprek links en rechts werd onderbroken. Om den hoek van de Ganzenmarkt kwam een slagersjon gen per fiets ln volle vaart aan, daar na nog een, en nog een toen vier rennende straatjongens en een kef fende „sbraatterrler" onmisken bare teekenen dat de stoet naderde. Dat was ook zoo. Vlak achter den terrier zwaaide 't trouwrijtuig den hoek om. *n Neger met roode fez op den bok naast den koetsier net alsof t 5 December was. En onwillekeurig dacht je 'n hnltaUo-Sinterklaas uit het rijtuig te zien stappen... Do straatjongens schreeuwde® tegen den negor, het rij tuig «topte voor het stadhuisbordee. Dicht opeen gepakt stonden de menschen te kijken naar den officier ln keurige blauw-met-goud uniform, echt Oostersch type met gebruind ge laat waarboven de roode fez typisch deed; naar de echtrHollandscho bruid er naast, &e in 't rose met een groo- ten witten bruldsluier getooid, Hollondsche blondheid naast haar kleurigen Oosterschen bruidegom liep. Behalve familie en getuigen van de bruid wandelden twee ook-bef Turken er achter, mee de trap lp. En d a a raohter Daarachter vlogen nieuwsgierigen naar boven, duwden elkaar op zij op de trap, vermeesterden de beste plaatsjes In de trouwzaal... De plechtigheid geschiedde „ganz elnfach", bruid en bruidegom beant woordden de vragen „Jae" zei de Turk met een Haegsoh accentje de getuigen teeltenden, er werd gefelici teerd... toen was het afgeloopeai. Weer onder algemeene belangstel ling vertrokken bruigom en bruid met den neger die don sleep droeg, met getuigen, familieleden. Bulten stonden de slagersjongen, de Utrêchtscho gamins en stirantter- rler klaar ewn den terugtocht mee te aanvaarden... Nederland heeft weer een nieuwe buitenlandsche connectie. (U. D.) S. D. P. Zondag 80 Januari a. s. zal do soc.- dem. partij te Amsterdam, andermaal een congres houden Ier behandeling van do ontwarp-statuten en het huis houdelijk reglement. NIEUWE SPOORLIJN. Uit Eist schrijft men aan het Cen trum: Naar men beweert, zou bij de II. IJ. S. M. het plan bestaan, hare lijn Rot terdam—Vork, over Eist te verlen gen tot Zeven aar of Elten, dus door de Boven-Betuwe, ten einde Rotter dam op deze wijze rechtstreeks te verbinden met Duitschland en wel via Z evenaarW inters wijk (reeds door do H. IJ. 8. M. In exploitatie) met Weetfalen, terwijl vla Elton— Emmerik de Rijnprovincie ln ven binding wordt gebracht. Uit de ArbeiderswereM DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. De besturen der gecontracteerde werklledenorganisaties hebben beslo ten ln te "aan op de door de patroons voorgestelde conferentie, ter bespre king der nunten waarvoor het mis lukte overleg van 5 Januari was uit geschreven. Sport en Wedstrijden VOETBAL. VELOCITAS—HAARLEM, 4-0. Het weer van Zaterdag had een mooien Zondag doen vermoeden, maar het viel bitter tegen. Den gan- schen wedstrijd-dag een druilerige lucht, regen-dreigend, geen streepje, geen stukje zonneblauw doorlatend. Op het Schoterweg-veld hadden de rood-broeken den strijd met de Breda- sche cadetten aangebonden, en een spannende ontmoeting werd ver. wacht. Waar toch beide elftallen over goede krachten beschikken, waar zij toch eene ongeveer even hooge plaats in het ranglijstje innemen, mochten de toeschouwers, die niet tegenstaande den harden Zuid-Wes- ten-wwd vrij talrijk opgekomen wa ren, een interessant spel verwach ten. Als scheidsrechter W. Rauch Czn. even over tweeën de elft&lleh fh het veld bluest, zien we de teams zich als volgt opstellen Velocitas: Dijxhoorn, De Wijs, Balluseck, Triebei, Colenbrander, Hemmes, Hesselaar, Van Driel, Blume, Lutz en Van Galen Last Haarlem: Patrick Miller, Verwey, De Wolff, Thomas Miller, Philips, Haak, Healey, Veen, 'Serné, Bouwmeester, Utermark. Zooals men ziet, is De Wolff maar eens midden-voor gaan spelen, Bouw meester heeft zijn plaats ln de back linie ingenomen. Of bet een verbete ring was Volstrekt niet. En captain Utermark zag dit ook al ras In, na een twintig minuten spelens deed Haarlem's keeper beide spelers hun gewone plaatsen weer hernemen. Dadelijk na den aftrap gaat Haar lem met een vaartje los, en 't schijnt «en moment, of het rood-broeken- quintet nu eens eindelijk zijn vorm te pakken heeft. Maar die eerste opflik kering blijkt al spoedig maar loos alarm te zijn Balluseck, die de gan- aehe anderhalf uur schitterend werk. te, geeft het leder spoedig aan zijn voorhoede, en dan gaat het los 1 Het blauw-witte vijftal is geweldig in vorm, prachtig, en vooral kalm sa menspelend, naderen zij Utermark, en het is Blume, uitstekend verband tusechen zijn vleugels houdende, dto een kanjer op Utermark inzendt, Ju les weet nog juist het bruine monster over de lat to stompen de hierop vol gende corner heeft geen resultaat. Toch treedt het verschil tusschen do Bredanaavs en de Haarlemmers lederen koor sterk op den voorgrond. Is 't Haarlem-elftal een bende kleu rige gestalten, die het leder van de eene zijde van 't veld naai' de audere schopt, zonder op iets te letten, wat aan het samenspel bevorderlijk zijn zou, de Velocitanen daarentegen ge ven bij ieder trapje en tikjo to ken nen, dat zij werkelijk de fijnere voet bal-techniek onder de knie hebben. En wat vooral te bewonderen viel. dat was de zekerheid, do kalmte, de be slistheid, waarmee door de blauw- wiiten getrapt werd. We hebben wer kelijk eerste klasse voetbalspel ge zien Zondag, Jammer maar, dat het van één kant kwam En nog meer jammer, dat het Haarlem niet was, hetwelk ons dit goede spel zien liet. Laat 'k na deze kleine afdwaling met mijn verslag voortgaan. Spoedig na het begin al, wordt Utermark voor de tweede maal aan het werk gezet, als Lutz mooi en zui ver schiet. Blume wordt wel in de gaten gehouden, maar toch nog niet voldoende. Van Galen Last wordt ge heel losgelaten, wot een groots fout is. Maar de rood-broeken hadden van de match met H. F. C. zeker nog niet voldoende geleerd toen maakten zij juist dezelfde fout en gaven Van Gogh vrii spel. Na een kwartier spelens centert v. Galen Last mooi naar Blume, die Utermark geen schijn van kans geeft en met een kanjer het Haarlem-net doet trillen. (10). Een oogenblik later kogelt Van Ga len Last even naast. Twee corners op hot Haarlem-doel genomen, leveren evenmin iets op. Toch zit er weer een puntje ln de lucht, en het is Lutz, die den bal vlak onder de lat door Jules' handen schiet, zeer wel door den Haarlem-doelman te houden (20). Wel kwam het schot wat onver wacht, maar met wat meer vlugheid en tegenwoordigheid van geest had het schot toch niet behoeven te zit ten. De eerste helft levert verder weinig belangrijks op en na nog wat getrap, dat meestal op de Haarlem-helft plaats vindt, kondigt scheidsrechter Rauch do rust aan. Na de rust begint Haarlem de zaken wat beter aan te pakken. Dijxhoorn moet handelend optreden voor eon schot van Bouwmeester, dat evenwel een te verren afstand gelost is, succes to hebben. Maai- dan ne men de militairen weer het spel m handen na 5 minuten staat het al 3-0. Utermark is bezweken voor een wel gericht schot van Van Driel. Tien minuten later, na een éénlg stukje voorhoede-spel een prachtscnol van Luiz, dat Jules te machtig blijkt (40). Na enkele minuten weer een ge vaarlijke Velocitas-aanvaJ, Lutz schiet, de bal zit. 5—0 Neen, nog niet. Want scheidsrechter Rauch geeft zeer terecht off-side en de stand is nog 40. Nu schijnen de rood-broeken eerst uit hun sluimer te ontwaken, maar wat door Bouwmeester nog goed ge daan wordt, verknoeit Verwey telken male jammerlijk. Eens loopt Dijx hoorn te lang met den bol, maar de vrije schop wordt door Patrick slecht genomen, en het schot gaat hoog over. Twee corners op het Velocitas-doel leveren evenmin iets op. Tegen het einde krijgt Philips, die ook al niet als gewoonlijk was, een dot van een kans, als hij nog alleen voor Dijx hoorn's doel staat, maai- hij schiet jammerlijk naast. W eldra kondigt Rauch hierop het einde aan. Blume kreeg even vóór tijd kramp i moest uitscheiden. Velocitas heeft wèlverdiend gewon nen. Haarlem, speciaal de voorhoede, speelde treurig slecht, het militairen team daarentegen buitengewoon goed. Bij Haarlem waren nog het best De Wolff, Albert Haak en Healey. Vooral De Wolff heeft wel een pluim ver diend. Utermark was zeer matig. Bij Velocitas allen goed. Speciaal dienen vermelding Balluseck, Co lenbrander, Blume en Lutz. Dijxhoorn kreeg weinig te doen. Scheidsrechter Rauch als gewoon lijk, dat wil zeggen zeer goed. SPARTA—H. F. C., 4—9. De blauw-witten togen gisteren naar de Maasstad, om een visite af te leggen bij de Spartanen. Dezen ont vingen hen op een met vlaggen om- róomd, doch glibberig, zwaar klei- terrein, dat al zijn zuig- en klecf- kracht aanwendde, om zich meester te maken van de voetbalschoenen der spelers, die derhalve eon dubbelen strijd streden, wat afmattend werkte. Een der gastheeren stapte over alle vormen van hoffelijkheid heen en diende een H. F. C 'er een oorvijf toe, die klonk als een klok, waarna hij onmiddellijk door den scheidsrechter uit zijn eigen huis werd gezet. Ilot was een eigenaardige match. De H. F. C. speelde na half timo mot 9 man, Sparta met 10. Omstreeks kwart over twee floot J. C. Groothoff, en toen stonden de volgende elftallen tegenover elkaar Sparta: Verduyn, Jacobi, Niouwenliuyzen, Boerdam, De Korver, Vermeulen, v. d. Wolk, De Groot, Ruffelse, 't Hoff, Teschmacher. H. F. C. v. Gogh, Francken, Ten Cate, Clif ford, Seignetle, Le Sueur, I-a Bastide, De Klercq, Klmmijser, Schalkwijk, Mooy. Sparta spec-It dus met den invaller „Van 't lloff" voor De Bruyn. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een spannend spel, waarin de Rotterdam mers spoedig de sterksten blijken. Mooy moet alras handelend optre den, maar voorloopig houdt hij zijn doel schoon. De Spartaanscho mid denlinie met De Korver aan 't hoofd, is zeer hecht, wat aan de voorhoede ten goede komt. Nochtans weten onze stadgenooten het vijandelijk doel te naderen en Clifford krijgt zelfs een mooie kans, als Van Gogh hem den baJ per vrijen schop geeft. Clifford trapt evenwel naast, waarna het «pel zich verplaatst naar de overzijdo, waar do Haarlemsche backs het hord te verantwoorden krijgen. Klmmijser en Schalkwijk weren zich echter krachtig, en vooral de laatste is 'n vorm, hoewel hij een enkelen keer mist/rapt, doch zich dan onmiddellijk herstelt. Francken en Van Gogh ge ven een mooi staaltje van samenwer king te zien, hun keurig opbrengen wordt echter niet beloond. Ook De Klercq blijkt een goede kracht te zijn. Door vlugheid en voor al door taai volhouden maakt hij het zijn tegenstanders zeer lastig. Maar de Spartanen zijn als geheel beslist sterker De Korver brengt na 20 mi nuten spelens den bal prachtig op, drijft door en langs alles heen, een overzet aan Ruffelse volgt, die, voor Mooy staande, zijn hoofd onder het leder zet, en onder rejuich No. 1 in het net deponeert. (1—0). Direct daarop onderneemt de Spar taanscho voorhoede een nieuwen aan val, die echter eindigt in een naast- schieten van 't Hoff. Het Haarlemsche dool blijft ln ge vaar verkeeren, doch zijn verdediger weert zich flink en weet een kopschot van Ruffelse, die een specialiteit in kopwerk blijkt te zijn, te vangen. Ten Cate krijgt den bal in zijn ge zicht, modder in zijn oogen, en ver laat met den toesnellenden trainer Julian het terrein, om zich spoedig daarop met een enormen bobbeldoek voor zijn linkeroog bij het publiek te scharen. De H. F. C. speelt met 10 man ver der. De Groot brengt den bal mooi op, centert naar Van der Wolk, een over zet naar Ruffelse volgt, die zijn hoofd reeds gereed houdt, enhet is 2—0 voor Sparta. Het spel wordt verplaatst naar de gastheerlijke helft, Van Gogh en Francken en een paar Rotterdammers trachten elkaar den bal te ontfntselen, geglij en geknoei volgt, De Korver nadert en verwijdert zich kalm met liet leder. Francken vertoont nog een verdien, stelijk stukje solo-spel, en dan Is het half-time. Nauwelijks heeft Groothoff opnieuw beginnen geblazen, of reeds verlaat Le Sueur het strijdperk, hinkend. Een knie-ongeval is de oorzaak, dat do H. F. C. verder met 9 man speelt Het spel biedt een treurigen aanblik. De 11. F. C.'ers zijn ingesloten, de bal blijft op hun helft Zij verdedigen zicii echter hardnekkig, eenige scho ten gaan naast. Opeens maakt Boerdam No. 3, met een ver, geheel onverwacht 6chot, dat Mooy verraste. (3—0). Teschmacher krijgt spoedig daarop den bal en onderneemt een ren naar het H. F. C.-doel. De Klercq maakt het hem echter zeer lastig, en de Spartaan, die daardoor den bal ver speelt, die out raakt, draait zich om en op De Klercq toetredend, geeft hij dezen een slag in 't gelaat Geluk, kig ziet Groothoff het, die den ruwen kerel onmiddellijk van het veld ver wijdert. Sparta speelt met 10 man verder, de H. F. C. begint eenigszins aanvallend op te treden. Franc ken en De Korver trachten elkaar bij den"iieus te ne men en bezorgen het publiek een paar pleizierige momenten. Seignette komt los, weet handig tusschen Nieuwen- huyzen en Jaoobi door te manoeu- m, centert nanx Van Gogh, die overgeeft aan Mannus. Deze schiet echter naast, een van de zeer 'weinige schoten, die gisteren over Spartaansche achterlijn gingen. Vervolgens wordt de II. F. C. weeil een poosje ingeslote-n, een laag venij- nig schot van De Groot weet Mooy t« kecren, nnjor direct daarop plaatst! i Ruffelse onhoudbaar. (4—0). FraDcken en Van Gogh brengen den bal een heel eind op, doch stuiten op Nieuwonhuyzen, die uitstekend af. neemt en wegwerkt. Mooy krijgt nog een paar ballen te behandelen, en dan is het tijd. Sparta was natuurlijk sterker. Vooral De Korver, Nieuwonhuyzen,i Ruffelse en Van dei* Wolk blonken uit. Do H. F. C kou met haar gekrom- pen voorhoede, die na half-time slechts uit drie man bestond, niet veel doen. Anders hadden zij wel eon goal- tje gehaald. Goed waren Mooy, Schalkwijk, De Klorcq, Francken, Van Gogh, en na half-time Seignetto. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cts. per regel. Scott's Emulsion zorgt voor eene normale vorming <en krachtige ontwikkeling van het kind, indien de moeder vódr de geboorte van het kind Scott's gebruikt. Moeheid en zenu wachtige neerslachtigheid worden tevens ver meden. En na de geboorte van het kind ga te gebruiken, waardoor weldra, i sneller dan door eenig ander mid del, de verloren kracht terugkeert. I Scott's Emulsion is gemakkelyk in te nemen en zeer licht verteer baar. De echte Scott's Emulsion wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Visch) op elke verpakking voorkomt. By alle ApotheKer» en Drogisten. Sioomvaartberieiiten Het st. Ophir arriveerde 8 Jan. van Java te Rotterdam. Het st. Meden, van Rotterdam naar Java, arriveerde 7 Jan. te Antwer pen. Het st. Tabanan arriveerde 8 Jam- van Rotterdam te Batavia. Het st. Nlas, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Jan. te Port- Said. Het st. Cerarn vertrok 7 Jan. van Calcutta naar Java. Het st. Pyrrhus, vun Amsterdam naar Java, passeerde 6 Jan. Sagres. Het st. Rindjani, van Rotterdam n< Java, vertrok 8 Jan. van Lissabon. Het st. Koningin Wilhelmina, ver trok 8 Jan. van Amsterdam n. Java., Het st. Soestdijk vertrok 8 Jan. van Rotterdam naar Boston en Philadel phia. Het st. Sommelsdijk vertrok 8 Jam» van Rotterdam naar New-York. OP SINT NICOLAAS, 'S MORGENS AAN T ONTBIJT. Jetje. Pa, vindt u de chocolade letters van grootmoe niet lekkerder dan vun tante Lize Vader. Och, kind, daar heb ik geen verstand van. Jctjo. Hé, pa, en u bent nog wel letterkundige I Jager (ademloos). Heb je hier geen haas zien voorbijgaan Jongen. Jawel, meneer. Jager. Hoe lang geleden Jongen. Laat eens kijken, eea. jaar of drie geleden, geloof ik. AMERIKAANSCH. In een Amerikaansch blad stond onlangs de volgende advertentie Wordt gevraagd te New-York een handig afslager voor verkoopingen. Zij, die tevens als buikspreker kun nen medebieden, genieten de voor keur. Och, die papegaal praat zoo lief! Alles wat mijn man zegt, spreekt hij dadelijk naNiet waar, lorre, wat zeg je Papegaai. Houd nu toch einde lijk je mond, oude zeurkous 1 Telegram. Innig geliefde weder helft, op de vleugelen der liefde kom ik morgen met den boemeltrein van 6.30 bij je, om je een gelukkig Nieuw jaar te komen wenschen GEBARENTAAL. Terwijl een gezelsohap aan den avonddisch zit, komt de bediende aan de deur, blijft er staan en poogt do opmerkzaamheid der dochter des hui zes te trekken, wijst daarna op zijn uitgestoken tong, terwijl hij met het hoofd schudt. De jonge dame. Maar Anton Wat wil je toclt Wat beteekent dat De bediende (zacht). Juffrouw, et is geen ossetong meer. Allen aan den arbeid li. „Ik zal wat kromme spijkers laten maken", zei eens iemand tegen een der moeders in een inrichting, „dan kunnen de jongens in hun vacantie de straat wieden. De goede vrouw keek hem verbaasd aan en zei„Maar mijnheer, daar krijgen de kinderen toch hun vacan tie niet voor." Hij zei „Waar dan wel voor, om te luieren, te slenteren en allerlei kattekwaad uit te voeren?" En zooals deze moeder denkt, den ken veto ouders. Wie zijn kinderen niet bezig houdt en ze soms dwingt tot niets doen, baalt een kwaad over hen, dat hun leven lang zeer nadeellge gevolgen kan hebben. „Ik bedoel de verveling." Ziedaar een kwaad, dat zoo menig een ongelukkig heeft gemaakt Een Gelderach spreekwoord zegt, dat de •vrouw, druk aan den arbeid zijnde toet aardappelen te rooien, tot do meid zei„Kom kind I rust eens wat en trek onderwijl die koolstronken uit" Nu is dat geen rusten zooals het door velen wordt verstaan Het is ver andering van arbeid. Bn toch heeft deze vrouw de zaak zeer goed begre pen. Want immers verandering van arbeid is rust. Die na een ernstige studie een flinke wandeling maakt of eenigen handenarbeid verricht, zal zich daardoor verfrischt gevoelen. Het is niet schadelijk, integendeel, het is hoogst nuttig, paedagogisch en zodekitndig nuttig, dat het kind reeds vroeg den arbeid leert beoefenen. Het komt mij voor, dat dus ouders, die hunno kinderen in de vacantie aller lei werkzaamheden laten verrichten, dezen een betere les loeren, dan de moeder, die de vacantie voor do kin daren te heilig achtte om dan de straat te wieden. Huisvlijt nu, voorziet jn de groote behoefte voor oud en Jong, om nuttig en gezellig bezig te zijn. Wij denken onwillekeurig aan de Groote Houtstraat-gebeurtenissen, men ziet daar bet onderscheid zoo duidelijk tusschen de wandelaars en hen. die van verveling onnut voort slenteren, en anderen door hun ge brek aan degelijkheid moeite en lost veroorzakend. En uit dit geslacht van herberg- bezoekende vaders en langs do straat slenterende jongelingen en Jonge- dochters zal weer zoo'n geslacht voortkomen, als niet allen medewer ken tot verandering en verbetering. Wij meenen, dat de booefening der huisvlijt ook voor deze menschen een groots verbetering zou zijn ln hun ne levenswijze. Wij zien het nuttige daarvan o. a. bij het huisvlijtonderwijs te Heem stede en vele andere plaatsen. In de vele kamers in het oude weeshuls zou een uitstekende gelegenheid zijn om in dezen te onderwijzen. Merkwaardig is het. wal de ge schiedenis der Deen ache huisvlijt leert Wij lezen o. a. Gedurende de lange winter- „avonden zaten de meeste boeron- „knechts ln de kroeg, en verteer „den daar hunne zuurverdiende „penningen. Gelukkig I behoort „dat voor het grootste gedeelte „tot de geschiedenis." De „Deensche Huisvlijtvereenl- ging" heeft het volk tot werkzaam heid opgewekt, en aan haar komt in de eerste plaats de eer toe, het ge bruik van sterken drank en de daar uit voortvloeiende uithuizigheid krachtig te hebben tegengegaan. Als een bewijs, hoe daar huisvlijt op prijs wordt gesteld, kan 't volgende dienen. Ritmeester Clauson Kaas (de man der Deensche huisvlijt) kwam op een avond bij een boer, die druk bezig was ln den stal te werken. Op de vraag van den bezoeker, waarom hij dit werk niet door ziin knechts liet uitvoeren, antwoordde de boer, dat dezen druk aan hel houtsnijden wa ren, waarin zij zoo'n plezier hadden, dat hij ze maar liever niet stoorde, en dus zelf het stalwerk verrichtte. Ook voor de volkswelvaart heeft de huisvlijt groote beteekenis. Wij denken aan de vakken, die thait9 groote werkplaatsen behoeven, en hun ontstaan aan de huisvlijt te danken hebben. Zijn de voorbeelden om deze stelling te bewijzen niet voor het grijpen? Wij Haarlemmers den ken b.v. aan Laurens Janaz. Coster, die voor zijn kleinkinderen letters sneed uli boomschors, afdrukken ln t zand ontdekte, en aldus zittende in zijn tuin de bookdrukkunst en hare aanverwante vakken, voorbereidde, die thans eene zoo belangrijke plaats in de maatschappij innemen. Wij denken aan een smid, die zon der werk was en de veiligheidsspelden uitvond. Toen ziine vrouw de kleine uit de wieg nam ontdekte zij, dat een speld het wichtie geducht geprikt had. Onze smid nam buigtang en ijzer- draad en maakte een speld, die niet meer prikken kon. De proef voldeed uitsteketid. Moeder wenschte nog meer van die spelden, en ook de buur vrouwen kwanion van dio spelden be steilen. Deze huiselijke bezigheid werd het begin van de thans zeer uit gebreide veiligheidsspelden-industrie. Nog een ander, en toch ook weer nut tig fett, al is het ook in anderen vorm. Een knaap had behoefte aan een nieuwe Zondagsche pet, doch moeder had geen geld om er voor hem een te koopen. En toch, de andere pet was zoo erg oüd geworden. Wat doet de knaap Voor het doen van boodschappen krijgt hij van een der buurvrouwen vijl centen. Voor dit geld koopt hij wat gekleurd pa pier en een paar latjes. Nu gaat hij daarmede kinderspeelgoed maken, wat hij voor een cent per stuk ver koopt De verkoop ging goed, en na eeni ge dagen had hij voldoende bijeen voor een nieuwe pet. Wat was. hij trotsch, maar bovenal wat was hij zuinig op zijn nieuw hoofddeksel. Zeker, de huisvlijt, de huiselijke bezigheid heeft paedagogische en ze- dekundige waarde voor alle standen. En het onderwijs op sommige scholen gogeven in handenarbeid zal onge twijfeld voor <to meeste leerlingen een blijvende waardo behouden, en het organiseeren van huisvlijtientoonstel- gen zal zeken' voor ons land en volk een blijvende weldaad zijn. En nu, allen aan den arbeiden voor de a. s. huisvlijttentoonstelling ecu of meer voorwerpen gemaakt, op. dat anderen kunnen zien en leereu, wat men alzoo ln vrijen tijd kan ma ken. <L DE COCK-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6