NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8146 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 14 JANUARI 1810 "abonnementen ADVERTENT IÊNi PBR drïb MAAMDBNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regal mtei 10 Cts, Buffen het ArrondfeeSBMri Voor Haarlem l IL26 t Haarlem van 1—5 regels ju—, elke rege! meer 0.S6C Reclames 30 Cent per regg£ Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1^0 V. Advert entlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) Franco per post door Nederland 1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant CS zSSw, 'voor Warton' 1 I I tV Rt"1°C,le Admlni5trat,ei Groott Houtstraat <a omstreken en franco per post a45 Hetorconimunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724* tWtfava der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBÖOJLDrnkfcergt Zolder Boitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon latere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA .ZATERDAG 15 JANUARL Schouwburg: Gymnastiekuitvoe- ring, 8 uur. De KroonBioscoopvoorstelling. Soc. Verceniging: Rolschaatsenrij- 'den, 2 tot 5 uur. OM ONS HEEN No. 1071. Om ons Heen. De algemoene titel van deze rubriek kan ditmaal ook dienst doen voor ti tel van dit artikeltje, want het is over de toestanden om ons heen, dat ik i/n- kele opmerkingen wensch te maken. Er ontbreekt, meen ik, iets aan de verhouding tusscben Haarlem en de buitengemeenten. Let wel ik bedoel niet, dat de burgemeesters elkander niet zouden mogen lijden ol dat de wethouders elkaar de burgerlijke be leefdheid niet zouden bewijzen wat ik zeggen wil is dit, dat de politiek der gemeenten niet mot elkander overeenstemming is. De economische politiek namelijk. Ik moet toegeven, en ik doe het met blijdschap, dat het veel erger ia ge weest. Er was een tijd, toen Haarlem haar grondgebied wenschte te ver- grooten en daartoe annexatie zocht van stukken der omliggende gemeen ten. Daarvoor kwam een plan tot stand, dat ten opzichte van redelijk heid en logica eenvoudig malligheid ■was. Een stuk van Heemstede zouden we krijgen, een stuk van Ovcrveen en het heels stedelijke Schoterkwartier. Op het Heemsteedsche brok woonden bijna geen belastingbetalers, dat van Overveen eindigde even voorbij woning van wijlen notaris Ter Hoff- srteede (waarom niet wat verder weg of dichter bij begreep niemand en was ook niet te begrijpen) en het Scho terkwartier, dat inderdaad eerder bij Haarlem, dan bij het landelijke oud- Schoten behoorde, wou Haarlem lie ver niet hebben. Langzamerhand z; ieder duidelijk in, dat deze annexatie plannen. het Loch al niet schitterende Haarlemsche budget totaal en keele- maal zouden doen kantelen, zoodat er een zucht van verlichting opging, toen de tijding kwam, dat er van de heele zaak-niets komen zou. Er was <lan ook voor die heele uit breiding van grondgebied geen goede aanleiding. Wat haar administratie betreft, was het niet noodig de omlig gende gemeenten te hulp te komen. Bloeraendaal kon zichzelf redden, de wakkere Heemsteedsche burgemees ter was inderdaad mans genoeg en Schoten was en is wel arm, maar wordt goed bestuurd al zou men (ook nu nofi zijn gemeenteraad nu en dan meer doorzicht toewenschen. De annexatiopiannen waren dus van tie baan, do daardoor opgewekte ge voeligheid kon verdwijnen en daar Haarlem zelf met dezen afloop inge- nomen was, zou het voor de hand hebben belegen, onmiddellijk nieuwen koers in te slaan. Er was al le gelegenheid, nieuwe banden met de omldgeende gemeenten aan te knoo- pen, daar toch een aangename ver houding van de grootste beteekenis was voor beide partijen. Haarlem als groote gemeente in een- halven cirkel van kleinere plaatsen, kon nu als, laat ik zeggen, zorgende moeder optreden en de omliggende dorpen .voorzien van datgene, waaraan zij destijds het meest behoefte hadden, aan gas en aan water. Dat is dan ook een weinig gebeurd, maar hoe Tot verhoogden prijs, als 't ware per gratie. Nog altijd zat do annexatigedachte den Haarlem mers in 't hoofdnu het grondgebied niet to krijgen was, zouden de bewo ners bloeden. Wat er op die manier van de leverantie terecht kwam is te hegrijpen. Van beteekenis werd ze niet Zijn er andere onderhandelin-1 gen gevoerd van verder strekkend be lang en waarbij Haarlem de levering van licht en water aan geheele dor pen, maar dan tot gewonen prijs, op zich nemen zou? In onze onmiddellij ke omgeving is daarvan weinig ver luid, Haarlems gemeentebestuur be handelt de meest alledaagsche zaken als staatsgeheimen, maar waarschijn lijk is het wel. Toch hebben deze be sprekingen of onderhandelingen geen vrucht gedragen, want Heemstede heeft een eigen gasfabriek gesticht en zich met Amsterdam over de levering van water verstaan en zelfs het arme Schoten heeft den bouw van een gas fabriek aangedurfd. Alleen BLoernen- daal gebruikt ons water, maar staat op 't punt dank zij de onhandigheden van Haarlem, zich te emancipeeren. Wat daarvan de oorzaak is geweest? Gebrek aan koopmanschap en angst voor forensenkweek. Inplaats van in te zien, dat het doei van onze groote en kostbare lichtfabrieken niet an ders kon wezen, dan een zoo groot mo gelijken omzet te verkrijgen, ten voor. deele der gemeentekas en der belas tingschuldigen, bleef men angstval lig bij de grenzen staan. Anders ver huisden immers de Haarlemmers naar buiten I Die en die en die waren er al en deze en die andere wachtten er maar op, tot ze ook gas en water konden krijgen, om over de grens te gaan. En al maar starende op die on- kele tientallen vluchtende belasting betalers liot men den tijdvoor vrucht baar overleg voorbijgaan en nu is het te laat. Zelfs moeten we nu aanzien, dat het bescheiden Schoten, Haarlems taaie in 't klein overnemende, zich als centrale lichtbron gaat gedragen, een overeenkomst voor gaslevering heeft getroffen met Spaarndam en in on derhandeling is met Haarlemmorlie- de en Spaarnwoude. Een gemeente nota bene, die in aardrijkskundigen zin veel eer een kjant van Haarlem zou kannen zijn. Beider grondgebied gaat op de Amsterdamsche va voor den leek ongemerkt, in elkaar over en bij wat er nu al op het ter rein van H. en S. gebouwd is, zal het niet blijven. Daar zou een groeiend en mettertijd een groot afzetgebied voor Haarlems gasfabriek te vinden zijn geweest. Op dit oogenblik zijn er nog onder handelingen van Haarlem gaande met de gemeenten Bloemendaal en Velsen. Ik wil wel ronduit erkennen, dat de loop van zaken in de laatste jaren mij weinig hoop geeft op goede resultaten, al is het mij dan ook we gens de neiging tot geheimzinnig heid van ons gemeentebestuur, niet mogelijk na te gaan, in welken stand de onderhandelingen verkeeren. Toch zou het voor onze Haarlem sche gasfabriek van de grootste betee kenis zijn, wanneer zij leveren kon in een gemeente als Bloemendaal. Hoe goed het ook gezien is van den Raad, dat hij bij liet bouwen van on ze eigen «rasfabriek, meteen een elec- trische centrale stichtte, de schaduw zijde van deze combinatie is en blijft, dat de eene helft van 't bedrijf nood zakelijk de concurrent moet wezen van de andere helft. Nog niet op voet van gelijkheid weliswaar, want voor licht is electriciteit nog altijd duur der, dan gas, maar de metaaldraad lampen van den laatsten tijd hebben dat groote prijsverschil voor een deel al weggenomen en het is volstrekt niet onmogelijk, dat binnen korter of langer tijd de verhouding voor het electrisch licht nog gunstiger worden zal. Bij de levering van beide als be weegkracht is het niet anders gegaan. De prijs van het gas voor drijfkracht is vrij hoog gebleven en die van elec triciteit, althans in de diaguren, be langrijk verlaagd, zoodat dan ook me nige fabriek met een intermit,teerenct bedrijf, d.w. z. wier machines niet den geheelen dag behoeven te loopon, den gasmotor voor den electromotor heeft verruild en zich bij deze ruil wèl bevindt Deze teekenen der tijden geven aan wie do oogen niet sluiten wil, deze waarschuwing, dat de gemeente Haar lem voor hare lichtfabrieken in t al gemeen en hare gasfabriek tn 't bij zonder, zoeken moet naar uitbreiding van werkterrein. Naar een nieuwe annexatie dus, vreedzamer evenwel dan de vorige, omdat men den grond niet meer bemeesteren, maar daarin buizen en kabels leggen wil, die de eerste levensbehoeften, licht en wa ter, aan onze buren zullen brengen. Hem, die er dan uit Haarlem over de grens trekken wil, late men onbe kommerd gaan. Hij zal wel gewaar worden, dat tegenover een voordeel aan belasting nadeelen staan, die deels wel, deels niet onder cijfers zijn te brengen. En bovendien kan hij voor tal van dingen Haarlem niet missen, Als Brussel, dat maar een klein cen trum is, omringd door tal van andere gemeenten, waar veel lager lasten be- staan, heeft Haarlem aan bloeiende omstreken behoefte. Niet in de laatste plaats om bare lichtfabrieken een winstgevende onderneming te doen blijven. Is er dan ook al menige vogel over het touw gevlogen, misschien ls nog heelwat te redden. J. C. P. Stadsnieuws KUNST ADELT. Op de statuten van de geheel-ont houders. zaDgvereeniging Kunst Adelt is de koninklijke goedkeuring ver kregen. RIJKSKWEEKSCHOLEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat op 1 Mei 1910 bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te Haarlem, Mid delburg, Deventer, Nijmegen, Gronin gen en Maastricht 24 leerlingen kun nen warden geplaatst. Bij gelijke be kwaamheid genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wor waar de kweekschool is gevestigd, of die, elders wonende, zelf in de kesten van huisvesting en verpleging voor zien. Adspiranten moeten zich vóór 1 Maart aanmelden bij den directeur der Rijkskweekschool die zij wenschcn te bezoeken. Zij, die de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn wen sch en te bezoeken, waar eveneens 24 leerlingen kunnen worden geplaatst, dienen zich vóór 20 Februari aan de directrice dier school op te geven. De examens zullen plaats hebben voor de mannelijke adspiranten in de gemeente, waar de Rijkskweekschool is gevestigd, waarbij zij zich hebben aangemeld en voor de vrouwelijke het schriftelijk gedeelte te Leeuwar den en Utrecht en het mondeling ge deelte te Apeldoorn. DAMMEN. Damclub „Zaandam". Op uïlnoodi- ging van de damclub Zaandam houdt' de heer C. H. Bipekkamp van Am sterdam, auteur van de „Gewijzigde Centrum-opening' een causerie over deze nieuwe speelwijze op Zondag middag 23 Januari a.s. in de groote bovenzaal van café Neuf, aanvang 2 uur. De heer B. zal op een groot bard (1 vierk, M.) een 30-tal schoon© slag- zetten toonen, die het noodzakelijk gevolg zijn van den foutieven 5en zet van Zwart 712 uit de tot nu toe vrij wel algemeen gevolgde speelwijze van de centrum-opening. Vemscliillende clubs uit de omliggende plaatsen war den in hun geheel uitgenoodigd tot bijwoning van deze hoogst belangrij ke verhandeling. 't ONDERHOUD VAN DE LEIDSCUE VAART. Bij de behandeling van een voorstel in den Leidschen gemeenteraad om 14.000 beschikbaar te stellen voor de vernieuwing van de Piet Gijzen- brug onder Noordwijketrhout, waar tegen B. en W. de mededeeiing had den verbonden, dat zij overleg zou den plegen met Haarlem, om van het gemeensoii&ppalij'k eigendom en on derhoud van de Haarlem-mar trek vaart te worden ontslagen, deelde de heer Van Hoeken eenige historische bijzonderheden ovetr deze vaart mee. Mr. Egbert de Vries herinnerde er aan, dat voor ongeveer 300 jaar deze trekvaart voor gemeenschappelijke rekening van Leiden en Haarlem is gegraven, waaruit indertijd voor bel-: de gemeenteen als verkeersweg groo te voordeelen vloeiden. Nu zijn de hekken verhangen en de gemeenten zullen niet zonder financieels opoffe ringen harerzijds van het onderhoud' kunnen worden ontslagen, al zullen de Staten van Noord- en Zuid-Hol land vermoedelijk geen te groote ver goeding eischen. Hij erkende overi gens ook, dat het onderhoud voor de gemeente wel wat al le zwaar wordt. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. HOOGLEERAAR. Dr. Van Bakel te Haarlem heeft de benoeming tot hoogleeraar aan het Evang. Luthersch Seminarium te Amsterdam aangenomen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Heden is een aanvang gemaakt met de lossing der gasbuizen, ten dienste voor de gaslevering aan de gemeen te Spaarndam. Daar de Spaarndam- mers naar gas verlangen, is hot te ho pen, dat de werkzaamheden flink zullen vlotten en met de legging der buizen spoedig een.aanvang zal war den gemaakt. De uitvoering dezer werkzaamhe den zal de directie der gasfabriek vermoedelijk onder eigen beheer la ten volbrengen, waarschijnlijk onder toezicht van den adspirantopzichter, den heer Rijcs, thans aan de fabriek als teekenaar werkzaam. VELSEN. Woensdagavond na afloop zijner werkzaamheden, is naar de Tel. meldt niet in de ouderlijke woning teruggekeerd, zekere K. N., oud 18 jaar, fabrieksarbeider alhier. Volgens verkregen inlichtingen schijnt hij met twee zijner kameraden, respectieve lijk wonende te Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk, vertrokken te zijn. Vóór zijn vertrek heeft genoemde K. N., een brief aan zijne ouders alhier gepost, waarin hij hun mededeelde, dat zij zich niet ongerust behoefden te maken; dat hij het altijd hij hen heel goed gehad had en dat dus de treden niet was van zijn vertrek. Als oorzaak daarvan gaf hij in den brief op, het onpleizierig leven in de fabriek, waar hij werkzaam was. Verder deelde hij hun mede, dat, zoo hij niet door de een of andere omstandigheid gedwongen was eer der terug te komen, hij dacht weg te blijven tot de loting voor de Nat. Mi litie, waaraan hij dit jaar moet deel nemen. Niettegenstaande de brief zeer ge ruststellend voor de ouders van N. is, zijn dezen en vooral de moeder zeer angstig. K. N. stond alhier heel gunstig be kend en men vermoedt dan ook, dat hij wel spoedig in het ouderlijke huis zal terugkomen. ZANDVOORT. Donderdagavond werd in de con certzaal van café Zomerlust ecne uit voering gegeven door Zandvoorts I-Iairmonio, onderafdeeling van de Werkliedenvereeniglng Onderling Hulpbetoon. Do zaal was eivol en de verschillen de op liet programma voorkomende muzieknummers werden zeer goed ge speeld. Het duo Voget gaf eenige duetten ten beste, die veel applaus verwierven. In Ons Huls werd Donderdagmid dag en-avond eene Liohtbeeldenvoor- stelling gegeven door middel van een Sciopticon. De beelden welke ver toond. werden, waren heel aardig en weiden op duidelijke wijze verklaard. Do voorstelling was van beslist Chris tel ij ken aard. Door de Jachtopzichters L. en B. H. Wozenaar is proces-verbaal opge maakt tegen J. d© K. en H. R., belden te Haarlom, wegens het stellen van wildstrikken. Drie en veertig strik ken werden in Binnenland PROFESSOR d'AULNIS. In den toestand van prof. D. d'Aul- nis is een belangrijke verbetering In getreden. GALA-DINER. De Koningin zal Woensdag de hoof. den der builenlandsche gezantschap pen in de residentie aan een gala diner tori Hove vereenigen. HET VREDESPALEIS. Een der bladen had vernomen, dat de algeheele voltooiing van het Vre despaleis eerst in 1915 kon worden te gemoet gezien, een jaar later alzoo, dan aanvankelijk werd verwacht. Bij informatie bleek aan 't „Vad.", dat er niet alleen geen sprake van is, dat de aanvankelijke termijn zal wor den overschreden, maar dat men zelfs eerder hoopt gereed te zijn, dan eerst vermoed werd. Met het oog op liet ongunstige jaar getijde lijkt het op het oogenblik, of de bouw niet zoo snel vordert, maar in werkelijkheid wordt ailes in ge reedheid gebracht, om bijv. tegen Maart a.s. des te sneller te kunnen werken. Het volgende jaar om dezen tijd, zoo werd verzekerd, zal reeds een gedeelte van het paleis onder den kap zijn, terwijl de mogelijkheid niet uit gesloten werd geacht, dat, zoo het een en ander medeloopt, tegen dien tïïd zelfs het geheele gebouw onder den kap zal zijn gebracht. „Het publiek zal er verbaasd over staan", aldus deze zegsman, „wan neer het zal zien, hoe enorm snel de opbouw na hot intreden van een gun stiger jaargetijde zal geschieden." liet Gproekt natuurlijk vanzelf, dat in verband met het zeer omvangrijk binnenwerk, het niet wol mogelijk is, precies den tijd te bepalen, waarop de algeheele voltooiing is te verwachten, maar van een zoo groote vertraging, als waarvan het bedoelde blad ge waagde, is geen sprake. OUD-INDISCIIE MILITAIREN. Overeenkomstig liet bepaalde bij art. 5 van liet Reglement voor het Kon. Kol. Milit. Invalidenhuis op Bronbeek werd het pensioen, dat voor de opgenomen invaliden van Rijkswe ge weird genoten ten behoeve der stichting gestort in de schatkist. Daar door was voor hen, die, hoewel inva lide zijnde, een gezin, een oude vader of moeder dan wel beiden, hadden le onderhouden, den weg tot Bronbeek afgesloten. Het Permanent Comité van den Volksbond, gevormd ten dienste van den Oud-Indischen Mili tair, heeft daarom zich per rekest ge wend tot II. M. de Koningin, ten êin- de een Kon. besluit uit le lokken tot wijziging der betreffende bepaling. Die poging is met goeden uitslag bekroond. Aan art. 5 van genoemd Regl. werd de volgende alinea toege voegd: „Onze Minister van Koloniën is be voegd om, daartoe termen vindende, te beschikken een voor elk bijzonder gevel afzonderlijk vast te stellen ge deelte de helft niet te bovengaan de van dat gagement of pensioen, ten behoeve van het in armoedige om standigheden achterblijvend gezin, of van de ondersteuning behoevende bloedverwanten ih de opgaande lijn van den invalide." Ten gevolge dezer nieuwe bepaling zijn bij het departement van Kolo niën enkele dusdanige gevallen in be handeling. NEDERLAND'S ONAFHANKE LIJKHEID. Do Prins der Nederlanden lieeft het beschermheerschap van het comité, dat zich gevormd heeft om in de Hof stad het eeuwfeest van Neerland's on afhankelijkheid te vieren, aanvaard. MINISTER VAN STAAT BEER- NAERT NAAR DEN HAAG. De Belgische bladen dcelen mede, dat de minister van Staat Beernaert, zich naar Den Haag zal begeven, ten einde do Koningin dank te betuigen voor Hare vertegenwoordiging bij de begrafenisplechtigheid van koning Leopold IL HET CARNAVAL IN DEN BOSCH. De Oeteldonksche club te 's-IIerto genbosch heeft besloten, het carnaval dit jaar bijzonderlijk luisterrijk te vieren. Dezer dagen toch was de Oeteldonk sche „Raod va.n Elf" met een groot aantal Oeteldonkera eaamgeschoold om onderling in overleg te treden om trent de samenstelling van ,,'nen skonen optocht', en voorzoover om trent dlie overleggingen nu reeds het een en onder kan en mag worden me degedeeld, zal de 7de Februari een dag worden, éénig in de annalen van 's Prinsen Geksam. Chineesche grootheden zullen hun ne hulde komen leggen aan de voe ten van Prins Carnaval, vóór alles omdat die huldiging zooal niét al léén, dan toch verreweg het best aan Chineezen is toevertrouwd. Een stoet jonge dames zal den Prins, den feest vierende met zijn getrouwe Oetoldon- kers, tegemoet treden met zeng en bloemen, alle notabelen van Oetel- donk komen dien dag op "t appèl; nie mand, zelfs niet de directeur-gene- raai van 't Oeteldonksche Slachthuis zal mankeeren bij de grootsche betoo ging, ter eere van den Vorst ep touw gezeL VROEG VOORJAAR? Dezer dagen is de ooievaar en zijn nest op de buitenplaats Ten Dwick te Bolnes teruggekomen. I-Iet beest is ze ker in de war. DROEVIG RESULTAAT Naar gemeld wordt, moet te Meppol slechts circa 1/8 deel der kaarten voor de volkstelling geheel juist zijn inge vuld. VERLOREN TORPEDO'S. De bij de marine-oefeningen zoekge raakte torpedo'9 komen zoo langza merhand boven water. Donderdag morgen had schipper De Boer, van de Heldersche hlazerschuït 1, het geluk in den garnalenkor, visschend© op de reede van Texel, een torpedo te „van gen". Het was de torpedo No. 342, op 4 Augustus 1909 door de „Heems- kerek" verloren. De schipper had daardoor een buitenkansje hem werd voor het aanbrengen f 250 doer het mai'inebestuur te Nieuwedtep uitbe taald. Op het oogenblik wordt nog een drietal van deze zeer kostbare instrumenten vermist. BRANDEN. Te Warmeuhuizen is bet huis, !te woond door cl eigendom van den heer G. Vlugt, met den inboedel tol den grond toe afgebrand. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. Oor zaak onbekend. IIET OPENBAAR ONDERWIJS. De afdeeling Nijmegen van het N* O. G. heeft in hare jongste Tergade- ring de volgende motie aangenomen: De afdeeling, gelezen de openingsrede van de al- geineene vergadering van den Bond van Nederlondsche onderwijzers. overwegende, dat de neutraliteils- passage dezer rede ais wapen tegen de openbare school zal worden ge bruikt, spreekt als baar gevoelen uit, lo. dat het overgToote deel def openbare onderwijzers van ganscher harte liefde tot het vaderland, het vor stenhuis en den bestaanden regee- ringsvorm helpt aankweekc-n J 2o. dat het aantal aanhangers der neutraliteit in dit opzicht betrekkelijk gering is, ontzegt daarom allen tegensta tuier» het recht deze passage voor te stellc-n als het gevoelen van „de" openbare onderwijzers noodigt de andere afdeelingen uit, zich in dit opzicht met onze afdeeling homogeen tc verklaren en besluit der. halve deze motie te doen bekend ma ken. DE ÏTAAGSCIIE OPLICHTERS. De ,,N. Ct." weel omtrent deze op lichters nog liet volgende mede te deelen „Toen beiden bij de politie te Am sterdam met den heer A. C. W. baron van ITaorsoite van den Doorn, uit Den Haag overgekomen, geconfron teerd werden, hebben ze een nadere bekentenis afgelegd. Dutilli verklaar de baron Van Ilaersolte wel van aan gezicht te kennen on wat de bewuste papieren betreetdie hadden de he eren gelicht op het kadaster le 's-Gravenhage. De officieele stukken, welke de heer A. C. W. van Haersoko bij zijn bezoek aan de politie to Am sterdam had medegebracht, zijn steeds in zijn bezit geweest Hij toon de dan ook de eigendomsakte en een afschrift van de scheidingsakte, waar van het origineel berust bij notaris W. J. M. de Bas, te 's-Gravenhage. Iloe de oplichters er toe gekomen waren, juist den naam Van Haersolte te kiezen, en, als object van hun op. lichtingsmanipuJatiee, het huis aan het Bezuidenhout, wisten de hoeren Van Ilaersolte niet te zeggen. Onbekenden zijn de heide oplichters niet voor de Haagsche politie Van der Mee, de man die zich voor baron Van Ilaersolte uitgaf, heeft reeds een vonnis wegens opüohting achter den rug Dut'lh, wiens beroep adminis trateur is, staat bij de Iiaagsche po-, litie bekend wegens het plegen van chantagesedert ©enigen li.id trad hij op als directeur van het Ned. Ad ministratiekontoor, Hugo de Groot straat 61. Beide personen zijn voorts ook he kend als behoorende tot een bende, welke zich bezighoudt met het plegen vnn chantage e. d. doch naar door

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1