HAARLEM'S DAGBLAD. üiRion os TWEEDE BLAD. VRIJDAG 11 JAKUARl 1910 Buiteniandsch Overzicht Heden heeft voor de verkiezingen In Engeland de officieels candidaatstel- Ung plaats en morgen gaat men stommen. Het spant er nu om I Balfour, de leider der TARIEFHERVORMERS, heeft op het laatste oogenhlik nog een belangrijke toezegging aan de kiezers gedaan. Hij hield te York eene rede, en legd» daarin de gelofte of, dat al» de unionisten den stembusstrijd win nen, en tij het tarief hervormen, de belasting op de levensmiddelen niet naar verhouding verhoogd zal wor den. Hij voegde daaraan zelfs toe, dut hij vermindering van de kosten dor levensmiddelen door tarlefsher- vonning verwacht. Door den koloniën een voorkeur recht op graan aan te bieden zou do graanbouw in do koloniën uitge breid worden, hetgeen verlaging van den prijs van tarwe tien gevolge zou Robben. Vorder verweet Balfour de regeering weer verwaarloozlng van do vloot en riep het land op, om Ho me Rule voor Ierland te weerstaan. Minister Asquith, te Salisbury sprekende, beantwoordde Balfour's beroep op het erfelijke koningschap ten bate van liet orfolijke Hoogorhuis. Asquith zei, dat 't koningschap zeker erfelijk is, maar dat do koning geen partij kiest, zooals het Hoogerhuts doet, en dat nooit kan doen. en dat hot recht van veto, dat de koning naar de wet evenzeer heeft als het 71 oogerhuls het naar de wét heeft over flnancleoie wetsontwerpen, niet uitge. oefend wordt en nooit meer uitgeoe fend zal worden. Zoo als de kroon haar rechten uitoefent, kunnen erfe lijkheid en democratie samengaan. DE VLOOTQUAESTIE EN DE OORLOGSKANSEN eJJn tor sprake gebracht in het Cana- doesche parlement. De eerste minister Laurier zei nog eens. dat als Enge land oorlog krijgt, het kon rekenen op steun van Canada's nieuwe vloot. Zooals men weet, worden dit jaar al vast 7 1/2 millioen gulden besteed aan Aon bouw van 11 kruisers. In dezelfde vergadering hield Bor den, de leider der conservatieven, een rede, waarin hij de meening uit sprak, dat een oorlog tusschen Enge land en DuiLschland mogelijk is. Duitschland heeft de heerschappij te ipnd, gelijk Engeland ter zee. Maar als de Duitscher een grooter volk too- oen to zijn, als zij meer rijkdom in hulpbronnen, meer kunde, grooter srganisatiegave, oprechter vaderlands liefde en meer zelfoj>offering hebben «lan de Eu gelachen, dan hebben zij •ok het recht de eersten ter zee te woiden, gelijk zij het reeds te land tijo. Maar zoolang de Engelschen nog het bloed hunner voorouders in 4 e aderen hebben, zullen zij een uit daging aanvaarden met niet minder Vastberadenheid dan hun vaderen ten tijde van de onoverwinnelijke vloot. De heerschappij van Duitschland tor zee zou het einde van het Britsche rijk wezen. Als Canada zich zelf trouw blijft, zal het in de ure des ge- V&ars het Britsche rijk niet afvallen, maar in het voorste gelid staan. Het land heeft genoeg hulpbronnen, om zonder dralen een vloot te bouwen en tenminste één Dreadnought. Dat is plicht tegenover land en rijk. De Belgische bladen kondigen ver schillende ttUITENLANDSCIIE REIZEN VAN KONING ALBERT aan dit jaar zou Z. M. naar Londen, Darijs, Berlijn en Den Haag gaan en bovendien te Ostendo ontmoetingen hebben met Edward IV en Wil helm II. De „Indëpendance" juicht deze be zoek en toe en sclrrijft Vooral een persoonlijke ontmoeting met den Engelschen koning lijkt ons aan uitstekend middel, om de minder goede verstandhouding van den laat- .ste-n tijd met- het eilandenrijk, tenge volge van de Congo-geschiedenis, we der in liet goede spoor te brengen, zoolt de ontspanning, welke sedert koning Albert's troonsbestijging merk baar is, tot vriendschappelijke betrek- kingc n kan leiden. Maar ook een we- derzijdsch bezoek van de staatshoof den van de beide groote naburen aan den opvolger van koning Leopold ach tón we zeer bevorderlijk voor de goede vorstandhouding met deze rij ken, welke voor het Belgische volk -van zoo groot belang is. HET NIEUWE MTNTSTERIE IN Is gevormd leider Is de grootvizier Haakl-pasja Zoo Cs deze crisis geëindigd, zonder dat belangrijke wijzigingen zijn aan gebracht. Met den nieuwen groot vizier ziju alleen opgetreden nieuwe Ieders van hot ministerie van onder wijs en van oorlog, benevens een nieuwen Sjeik-ul-Islam Van deze nieuwe ministers vraagt vooral de minister van oorlog de aan dacht. Hij was reeds bekend als een uitstekend generaal en onder zijn mi litaire leiding is het vroegere be wind omvergeworpen ook heeft hii als opperbevelhebber een beslissen- den Invloed geliad op de vorming van het Jonge Turksche leger. Reeds vroe gere groot-viziers hadden indertijd anschalk Schefket— Pasja gaarne minister in hun kabinetten opge nomen, onaar toen waren de pogin gen daartoe vergeefsch Hij weigerde, omdat hij niet wilde, dat zijn optre den in den strijd legen den afgezetten Sultan Ahdoel-Hamid zou worden aangezien "«or streven naar macht Ook bleek de maarschalk zeer gesteld op zijn -rijheld en onafhankelijkheid, en wild'- i -:et onder den invloed staan van het comité voor „Eenheid en Vooruitgang". Thans heeft hij even wel toegegeven en de benoeming, hem 1 door Hakki-pasja aangeboden, aau- *ard. Van zijn optreden verwacht men een krachtige houding tegen het co mité, dat feitelijk nog steeds den baas speelt in Turkije. En ook van den rieuwen grootvizier verwacht men, dat hij trachten zal de onafhankelijk heid van de raadgevers van den Sul tan te bewaren. Dit wordt ook meer dan tijd 1 UIT GRIEKENLAND komen eentge berichten over den mi litairen bond, die doen vermoeden, dat de invloed van don bond eer too- dan afneemt. Onder de officieren circuleert een verzoekschrift, dat reeds drie hon derd handteekemngen draagt, waarin wordt aangedrongen op begenadiging van allen, die aan de jongste muiterij bij de marine hebben deelgenomen. Men denkt, dat de regeering ook ten deze zal toegeven, en dat eerstdaags de amnestie zal worden afgekondigd. Wat GRIEKENLAND MET KRETA wil doen, is nog altijd een raadsel. De Kretenser politicus Venizelos, van wiens komst te Athene we reeds melding maakten, heeft voortdurende besprekingen niet de leiders van den officierenbond. Wat er precies tus- schen de heeren behandeld wordt, weet men niet, al lijdt het geen twij fel, dat de gesprekken over Kreta loopen. De jongste nota der mogend heden, waarin zij verklaren dat er van inlijving van Kreta bij Grieken land geen sprake kan zijn, zal wel licht de Grieksche officieren tot liet besef brengen, dat er voor Grieken land op Kreta voorloopig niets te ha len valt. Do bladen laten zich over de komst van Venizelos verschillend uit NAAR 'AANLEIDING VAN EEN BETOOGING. Men seint uit Madrid Daar door officieren betoogd was voor de vensters van het bureau van een militair blad, dat een campagne op touw had gezet naar aanleiding van do belooningen, die aan de troe pen te Melilla waren toegekend, heeft de regeering den kapitein-generaal en alle chefs, tot wier korpsen de officie ren, die gemanifesteerd hadden, be hoorden, uit hunne ambten ontzet. Duidelijk is dit telegram niet. Wa ren de artikelen en de betoogingen voor of tegen de belooningen gericht in Rusland is voor den militair krijgsraad te Itasan beëindigd. liet vonnis beveelt de veroordeeling van tien beklaagden, onder wie twee lui tenant-kolonels en andere officieren, tot ontslag uit den dienst, verlies van het recht op hun rang en ordetóeke- neu en inlijving bij de af deeling arres tanten. Bovendien zullen van de ver oordeelden 1.700.000 roebels worden geöischt, ten gunste der kroon. EEN SCHIPBREUK, Het stoomschip Czarina" is op do pier bij Grossbay (Oregon in Amerika) vergaan. Vermoedelijk zijn alle opva renden omgekomen. Van de Residentie en baar bewoners. XXXIX. Het is een paar jaar geleden, dat het Residentie-orkest optrad als vol orkest, den strijd aanbond togen Mervgolberg en zegevierde. Hall mu zikaal Den Haag was in vuur en vlam geraakt; en twee scherp afge scheiden groepen vormden zich. De vereerders van Mengelberg meden de matlnée's en avondconcerten van VI- oltas schare, met gevolg dat deze uitvoeringen nooit plaats hadden voor gevulde zalen. Het bestaan van het orkest werd wankel, de Inkomsten uit de entrées namen beduidend af en bet getal abonné's vermeerderde niet noemens waard. Toen tastten een paar kunst vrienden eens ferm Ln don zak, de administratie werd georganiseerd, het ooncertental verminderd, het lief hebberij dirigeeren afgeschaft en ziet, hun offervaardigheid heeft succes ge had. Eerst langzaam, toen sneller begon de toeloop voor liet Residentie-orkest te groeien en thans Is het zoover ge komen, dat Zondagmiddag het groot Gebouw, met 2600 plaatsen, geheel gevuld was en menschen afgewezen moesten warden. Verschillende oorzaken hebben daar toe medegewerkt. De tijd had de fel heid van de tegenstanders wat l>e- koeld. Mengelberg dirigeert zooveel buitenslands, dat hij hier lang niet altijd den staf kan zwaaien en de ver eering gold meer zijn persoon dan zijn orkest en last not least raakt het Residentieorkest met elk Jaar. van zijn bestaan beter ingespeeld, wordt het gepresteerde van hooger peil. Het is merkwaardig Viotta's dlrL- geeren nu te vergelijken met dat van een jaar of 5 terug. Toen was eento nigheid aan de uitvoeringen niet vreemd; tempo's nemen door dik en door dim, durfde hij niet, daar ver trouwde hij zijn menschen niet ge noeg voor en liever wat rustiger spe len dan in de war raken Thans laat hij zich meermalen gaan, en a! is hij geen dirigent van geboorte, die zelfs een vreemd orkest dadelijk als t wa^ re electriseert, het meesleept door de kracht, die van zijn persoon uitgaat, toch brengt hij de werken tot ons op een wijze, die vaak voorbeeldig ge noemd mag worden. Zou er een or kest in ons land, ja, missclüen ook daar buiten gevonden worden, dat b.v. Wagner beter vertolkt? Voor het uiteenspatten van wat met zooveel moeite opgebouwd weird, be hoeft nu geen vrees meer te bestaan. Geldelijke steun is al voor de twee komende jaren verzekerd en wanneer de moreels blijft groeien als nu en 't populair worden aanhoudt, dan zal binnenkort een kring van bezoekers gevormd zijn, zoo noodig als vaste geldelijke basis. Viotta heeft eer van zijn werk. Te gen intrige, tegen de kritiek, die vaak heel onbillijk was, in, heeft hij stand weten te houden en dat wekt te meer bewondering, als we bedenken, dat hij reeds een eind in de GO is. Gaat het met deze muziekonderne- ming naar wensch, met den schouw burg in de Parkstraat is het weer huilen. Het is om kregelig te worden van dat gemodder. Eerst geen verlof tot bouwen, toen wel, toen niet, toen wel, daarop een combinatie, die den bouw aandurft die combinatie valt uiteen en een nieuwe wordt gevormd. Het gebouw zou ingericht worden voor tooneel, opera, rolschaatsen, tentoonstellingen vergaderingen en nog veel meer, maar ook dit mocht niet zijn. Bij ge b^ek aan geld, gaat ook dit plan niet door en zijn we even ver als een tijd geleden. Het Is weer typisch Haagsch. In een stad, waar zooveel uitgegaan wordt als hier en ieder schande roept over de bestaande inrichtingen van vermaak, is geen kapitaal hijeen te brengen voor een schouwburg-exploi tatie I Hopen we op de toekomst, maar veel licht zie ik niet meer in de zaak. Nu maar weer zeuren over een nieuwen stadsschouwburg. Daar veel geld voor uitgeven on het ding ergens neerzet ten in oen buitenwijk, afgesloten van alle verkeer, als bij het Koningskade- plan, dat nog gelukkig van hooger- hand vernietigd is. Onmogelijk is hier helaas niets, dat blijkt ook weer uil de pogingen tot geld afpersen, die hier den laatsten tijd meer en meer publiek worden. Een paar van die gevaarlijke indi viduen zitten op het oogenblik, maar hun gilde is zoo groot, dat we nog niet van een zuivering kunnen spre ken. De slimheid, waarmee de heeren werken, is soms groot. Zoo kreeg een bekend ingezetene eens bezoek van een blanctiisseuse, die hem vroeg haar 50 te leenen ter uitbreiding van haar wasscherij, die wel goed ging, maar te klein werd. Het geld moest dienen voor den aan schaf van nieuwe strijkplanken. Haar naam en inrichting stonden ln het adresboek dat wekte vertrou wen. Zonderling vond de aangezochte het echter, dat voor een strijkinrich- ting geen hulp gevraagd werd aan dames, en dit wantrouwen vermeer derde, toen de juffrouw hem uifuoo- digde, eeri3 te komen zien, als de uit breiding tot stand gekomen was. Zij werd wegge bon jou rd en infor matie ingewonnen, en wat bleek De wosschorij bestond wel, maar was tevens een huis van verdacht allooi. De baas was een bekend afperser, en dreigde de welgestelde personen, die geld gaven voor de verbeteringen, hun door zijn „vrouw" voorgesteld, en die soms in vol vertrouwen eens kwamen kijken, hoe hun penningen besteed waren, openbaar te maken, dat ze zijn huls bezochten. Afkoopen voorkwam dan een schandaal, dat wel geen schandaal was, maar toch voor de betrokkenen groote onaange naamheid meebracht. Vaak verwonderen we ons er hier over, hoe mensehen aan eeld komen hoe meer we de praktijken leeren kennen, toegepast door sujetten, die den erooten heer uithrmsmn, des to minder wordt onze verbazing. ln geen stad wordt zooveel stiekum gezondigd als hier, en ook nergens bloeit daardoor de chantage als hier. Bedriegen de voof teekenen niet, dan zullen we binnen afzienbaren tijd overgaan lot het bouwen van een nieuw stadhufó. De grond, waarop thans het raadhuis met aile bijgebou wen staat, is te klein om er een nieuw te zetten, voldoende ook voor de behoefte van de komende jaren, en B. en W, verklaren rich nu in prin cipe voor een nieuw. Dat is een groote stap verder, want eertijds werd hardnekkig vastgehou den aan het denkbeeld bouwen op de oude plants, hoe die ook te klein bleek, en dat alleen omdat men meen de, dat een stadhuis per sé midden In een stad moet liggen. Voor definitie ve voorstellen dienaangaande inge diend, zijn B. er. W. dus gelukkig van meening veranderd. Wel geldt hier het beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. De verordening op de eet- en drink waren, sinds oen paar jaren in wer king, schrijft voor, dat de namen van personen, twee malen voor hetzelfde feit veroordeeld, gepubliceerd zullen worden en een heel lijstje namen van die knoeiers is onlangs in alie bladen vanwege de gemeente gepubliceerd. We vinden er twee kruideniers on der, die altijd voor miraculeus lagen prijs waren leveren, hoofdzakelijk aan den kiemen man de rest wordt gevormd door melkvervalschers. Lang zal het wel niet duren of opnieuw zul len de namen van een aantal derge lijke volksvrienden in de advertentie kolommen voorkomende keurings dienst, onder de krachtige leiding van dr. Filippo, zit hen danig achter de vodden. Wat voor waren, die men schen in hun winkels hebben, blijkt hieruit, dat bij een pruimen in beslag genomen werden, waar de wurmen doorkropen en bij een ander een par tijtje bruine boonen, die eens beschim meld waren geweest, maar scliuouge. maakt en daarna met een iri olie ge drenkte lap, weer glimmend gewre ven. Zoo'n publicatie werkt heilzaam sticht meer nut dan een dozijn boeten van f 25. Er wacht den keuringsdienst ech ter nog een zware taak, want het getal van dergelijke zaken vermeer dert met den dag, ondanks het vrij strenge toezicht, maar het is den di recteur wel toevertrouwd. Het gehal te van de melk verbeterde in ander half jaar hier gemiddeld met 50 pet. en dat geeft hoop, dat ook de inhoud van de goedkoope kruidenierswinkels eens boven alle critiek zal zijn. Dat dit noodif is, zullen alleen de eige naars ontkennen. SINTRAM. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Verbrandingsoven. Bij Raadsbesluit van 2 Juni 1.1. werd f 4000 beschikbaar gesteld voor den bouw van een nieuwen verbrandings. oven voor den d'enst der gemeenle- reinigiug. Naderhand bleek deu leve rancier. dat zijn berekening onvolle dig wasvoor een oven, als bedoeld, zal f5701 vereischt zijn. B. cc W. stellen voor, bovenge noemd besluit in te trekken en f 57U0 ter hunner beschikking te stellen, be taalbaar op den post volgnummer 14S dor begrooting voor 1910. Sluiting locallteiten. net bestuur der afdl Haarlem van de Vereeniging „Onderl'ng Belang" verzoekt de verordening op hel slui ten op bepaalde dagen van voor het publiek toegankelijke locallteiten, voor welke krachtens de Drankwet vergunairig is verleend, in te trekken. B. en Vv. stellen voor, afwijzend hierover te beschikken, in overeen stemming mei het advies van den commissaris van politte. Openbaar Slachthuis. B. en W. verzoeken machtiging de mest uit het openbaar slachthuis, die tot dusver per kubieke meter werd verkocht, in de jaren 1910 en 1911 le gen 1300 per jaar in koop ai te staan aan C. Schoruogei, die daartoe een aanbod heeft PROTEST ANTENBOND. Donderdagavond trad Dr. H. W. Ph. E. von den Bergh van Eysinga uit Zutphen voor de afdeel ing Haar lem van den Nederlandschen Pro testantenbond op met het onderwerp; Kunst en Maatschappij. Evenals de beoefenaar der weten schap tracht "net verband der dingen te zien en een harmonisch geheel uit feiten opbouwt, zoo ziet de kunste naar de schoonheid, de gedachte der dingen In een harmonisch geheel. Wij zijn zóó aan de schoonheid om ons heen gewend, zei spreker, dat wij haar niet meer Intens zien. De kun stenaar begrijpt haar echter, ziet be halve het schoon e. het harmonische, ook het onharmonische, dat langza merhand voornamelijk door de zon de de dingen is gaan aankleven, voelt en ziet hoe het wezen moet, stelt de dingen daarom volmaakt voor, en door de maatschappij steeds 't vol maakte voor te houden, zal deze eens volmaakt worden. Dit Is de echoone roepng van den kunstenaar. Do schil derkunst noemde spreker de minst vredigende der se hoon e kunsten, daar deze slechts het uiterlijk behandelt, al meer bevredigend is de muziek als de verklanking van bet Innerlijk, het woord eindelijk, het ln- en uiterlijk samenvattend is de kunst bij uitne mendheid, die het meest voldoet Het wijsgeerig betoog, breed door den spreker opgezet, werd door de talrijke aanwezigen In de schouw burgzaal aan den Jansweg aandach tig aangehoord. ORGELBESPELING ln de Groote- of St.-Bavo-kerk le Haarlem op Dinsdag 18 Jan. 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Adagio, M Brosig. 3. Sonate, A, G. Ritter. 4. Offertoire, Th. Dubois. 5. Lied oline Worte, Mendelssohn. 'T VRIJE TOONEEL. Speenhoff en De la Mar hebben op hun permanente rondreis door 't land weer eens een avondje te Haarlem vertoefd. En 't blijkt, dat „'t Vrije Tooneel" nog al een gunsteling van T publiek is, want het aardige Kroon- zaaltje was beueden en boven goed bezet. 't Hoofdmoment was begrijpelijk Speenhoff'a optreden. Onder de lied jes. die hü zong, waren weer een twee tal, die dat verwonderlijke in zich heb. ben, dat zulk een teere aandoening wekt, omdat 't zoo diep doorvoeld ls gegroeid en echt-waar uit een mooi menschel''k gevoel is ontsproten weergegeven. Het dwaas-titelige „Jacoba, v bon je gebleven" is er een van g op een bros-klankig Speenhoff-melo- dietje nit z'n besten tijd. „Moeder lief" behoorde er mee toe. Politieke liederen waren„Troostlied voor Kuyper", gericht togen dc vergunzem i don staatsman, en „Dure borrel tjes". „Hoe men zoo al Gemeente raadslid worden kan" deed het pu bliek gullachend luisteren. Zijn vrouw zong mee een paar liedekens, waar- van 't laatst voorgedragene deecnigs. zins effect-bejagende «oiefceving door onnatuurlijke woordklemming "miste. De la Mar was guitig maar wel gewaagd... willen we zeggen, zonder vrees, dat hij de kranten dan weer in een slot coupletje te pakken zal ne men wezens haar aanmerkingenop dit punt. Verder werd de avond gevuld met twee van bombast aan elkaar hangen, de moppenstnkken. ,,'t Conslene Ia snorken" Ls bekend „Hij of hij f' la een nieuwe sucecskluc .t Zonder een halve kolom er voor te gebruiken Ia dit allerdwaaste, maar toch joliga lachwekkende ding niet na te vertil len. T Was een zotternij van belang, maar 't publiek zat met broeden lach om de monden. En dat is toch maar het doel van dergelijke stukje». Aanbesteding. Door de directie der marine te Willemsoord werd aanbesteed cle le vering van 144.000 K.G zachte (wittel tarwe, en 96.000 K.G. harde (roede) tarwe. Minste Inschrijver voor de zachte was II. H. van Waveren, te Haarlem, 14.85 voor de harde de» zelfde f 15.58 per 100 K.G. DE DIENSTWEIGERAAR. De Haarlemsohe dienstweigeraar C. Kamper, pas wegens dienstweige ring uit de gevangenis ontslagen heeft weer dienst geweigerd bij rijn korpa en zal andermaal moeten terecht Uit de Rechtszaal EEN SPOOKHISTORIE. Een handelaar in goud en diaman ten volgens zijn opgave is door het kantongerecht veroordeeld tot f 15 boete, wegens het reizen ln den trein van Rotterdam naar Amster dam met een tieorittenboekje, waar van het kaartje niet geknipt was. Bekl. kwam terug van zijn vroeger» verklaring, dat hij wegens haast op het perron aan het D. P. te Rotteav darn was gekomen door het bagage lokaal Hij verklaarde thans de ge wone controle te zijn gepasseerd* maar waarschijnlijk had de tang van den controleur niet geknipt, dat ge beurde wel meer, meende hij. De ambtenaar van het O. M. had als getuige gedagvaard een predikant uit Hendxik-Ido-Ambacht, die In den trein had gezeten, en door den bekL en een paar anderen was lastig ge vallen om kaart te spelen. Een hun ner had bij het vertrek van den trein met den zakdoek gewuifd, waarbij een spel kaarten uit zijn zak waren gevallen. Hij had toen den predikant verzocht een kaartje te maken. Deze wilde daarvan niets weten, daar hij niet kaarten kende en niets met de kaartspelers wenschte te maken te hebben. De man stelde hem toen voor een kaart te traden uit eonlga omgekeerde speeLkaarten. Ook dat wilde de predikant niet. De kaarter» plaagden hem daarop door hem op de knieën te tikken enz., waarna zij pro beerden hem de kaarten ln den zaltf te stoppen als souvenir aan bet «reis gezelschap. De ambtenaar van het O. M. wee4 op de tegenstrijdigheid der afgelegd» verklaringen en merkte op, dat een reiziger' er voor behoort te zorgen, dat zijn kaartje geknipt ia. Ter illistratie vm den persoon vaQ den beklaagde had het Parket den predikant doen verschijnen, 't Meen de, dat het vonnis van het kan ton go- recht diende verhoogd te worden en edschte daarom 50 boete of 15 dagen hechtenis. BekL protesteerde In een wtjdloo pig betoog. Wat die verhooging vaa straf aanging, zei hij met een zelf- wust gebar, dat zou de Hooge Raad wel uitmaken... De Rechtbank schooi en bloc in een lach. Overigens merkte de man op, dal hij geen t.g. kwartjesvinder was. Hi] was hier het slachtoffer, omdat mea den dominee, die aan de noodrem ge trokken had, wiliie sparen. Ten slotte verzocht hij de Recht», bank, alvorens vonnis te wijzen bij) FEUILLETON Naar het Engolsch GUY BOOTHBY, U) Mijn slaapkamer had daar op het plein voor den stal uitgekeken, en ik verwachtte ieder oogenblik het geluld der paarden te zullen hooren, klaar om uit te gaan. Dat kwam echter niet., ik rokte mij geeuwend uit en keek om mij heen. Waar ter wereld was ik? Voor zoover ik na kon gaan, had ik •deze kamer vroeger nooit meer ge- zien. Alles daarbinnen was mij vreemd. ZeJfs de vorm en bouw van het houten ledikant was anders dan ieder ander, waarin ik tot nu toe ge slapen had, terwijl <le meubelen van denzelfden stijl waren. De kamer zelf was van een lnmbrizeering voorzien en een zacht karpet bedekte den vloer. Ik keek naar mijn kleeren, maar zij waren nergens meer te zien. Toen kroop ik bet bed uit, en trok de ■gordijnen van het venster op zijde. Ik had mij die moeite kunnen be sparen, want alleen een kala muttr ^kwam te zien,- Toen ik weer in 't bed terugkroop, kwam mün geheugen mij to hulp. Ik herinnerde mij mijn ontmoeting met Justus Qulnnion in de Dooden- laan het diner in het kleine restau ranten het souper daarna in zijn eigen huis. Ook was er iets, dat mij aan een andere omstandigheid van dien avond herinnerde, want mijn kin en het onderste gedeelte van mijn lin kerwang waren heel pijnlijk een souventer aan de kracht van de heks die mij "in de straat geslagen had, toen ik on weg was naar de kapel ln de Pouncetstraat, Ik hief mijn hand op om daaraan te voelen en deed nu weer een andere ontdekking. Mijn stoppelige baard was verdwe nen, en mijn wangen en kin waren m en glad als die van een meisje. Maar wanneer en waar was lk ge schoren, en door wien was dat werk verricht? Niet ln staat die vraag te beantwoorden, wa» ik wel genood zaakt haar te laten rusten. Omdat ze kere philosofisohe aard mij niet w heel vreemd was, keerde ik mij om en ging weer slapen. Toen ik weer wakker werd, wa& het als antwoord op een tikken aan de deur. Ik verzocht wie het ook was, binnen te komen, en daarop kwam de eigenaardigste kleine gestalte van een Franschman binnen, dien men zich maar kan denken. Hij waa t' lLz piet grooter dan drie voet duim, en misschien is dat zelfs nog wel wat veel gezegd. Zijn armen wa ren zoo lang, dat als hij rechtop stond de toppen van zijn vingers meer dan een duim over zijn knieën heen- reikten. Zijn knevel was scherp ge punt, zijn haar droeg hij zoo kort, dat het onmogelijk geweest zou zijn hem er bi' vast le houden, terwijl zijn linnengoed onnavolgbaar sneeuwwit was. Na zachtjes de deur achter zich gesloten te hebben kwam hij naar mij toe en begroette mij met een diepe buiging een soort buiging zooals meii zou kunnen verwachten van een Lord Chamberlain bij een receptie aan het hof. Ongetwijfeld was dit do waarde Ai- phonse, wiens kookkunst ik den vori- gen avond zooveel reden had gehad te bewonderen. Hij wenschte mij „goeden morgen" in 't Engelsch on toen ik hem fn 't Fransch antwoord de welke taal ik gelukkig in staat ben vloeiend te spreken was het mannetje ln den zevenden hemel van verrukking. Van dat oogenblik of babbelde hij zonder ophouden door. Hij hoopte, dat mijnheer goel gesla pen had. Dat hij niet gestoord was door den storm. Hij voor zich herin nerde zich niet ooit meer zoo'n nacht beleefd te hebben. Het herinnerde hem aan dien akeligen nacht, toen hij voor T eerst het Kanaal moest over steken. Hij zuchtte, terwijl hij cjjn oogen naar den zolder opsloeg. Hoe vreeselijk was dat geweest 1 Hij dacht, dat hij er nooit levend af zou komen. Mijnheer wus zeker ook wel eens het Kanaal overgestoken? Mijnheer antwoordde, dat dit wel eens ««ebeurd was en dat hij het bij die gelegenheid evenals de arme Al- phonse hard te verantwoordeh had gehad. Hij kwam er daarop toe mij te be richten, dat de badkamer voor mijn gebruik eereed was, en wees mij den weg daarheen. Toen ik terugkeerde, en ik mij een ander mensch voelde, vond ik hem bezig een blijkbaar nieuw pak klee ren op den stoel aan het voeteneind van mijn bed voor mij klaar ta leg gen. Een toiletdoos, rijkelijk van al les voorzien, 6tond naast den spiegel en tot miin verbazing zag ik, toen ik alles nauwkeurig bekeek, dat leder artikel mijn monogram droeg. Toen Alphonse zich volkomen over tuigd had, dat hij verder niets meer voor mij kon doen, ging hij heen en ik begon mij aan te kleeden. De verba zing, die mij overmeesterde, toen ik de toiletdoos ontdekte, werd alleen geëvenaard door dio, welke lk onder vond ,toen lk zag, dat de gouden knoopjes ln de manchetten van het overhemd, dat voor mij klaar was ge jogd, mijn monogram droegen. Als da kleerea ejtetteliik ml] ge maakt waren, hadden zij mi] niet be ter kunnen passen. Een paar pantoffels van kalfsleer stonden op het haardkleedje en zij pasten mij ook precies. Het kwam mij voor of ik de gast van een of anderen betooverden prins was, en slechts be hoefde te denken om mijn wensch be vredigd te zien. Hoe heerlijk het ook alles was. moet lk toch zeggen, dat ik het meest getroffen was door het raadselachtige van dit alles. Het liep tegen middernacht, toen ik in slaap viel, hoe had men dan tijd gehad om in de toiletdooa en de manchetknoopen mijn naam te gra- veeren? Ouinnion, mijn chef, was grooter dan ik, en minder breed. Zijn kleeren zouden mij stellig niet pas sen, waar kwam doa het pak van daan, dat ik nu droeg en twee andere pakken, die ik in de kleerkast had ontdekt? Het was volslagen onmoge lijk, dat zij tussohen middernacht en acht uur gemaakt konden zijn. Om te trachten dat geheim op te lossen bel de lk om Alphonse, en toen hij ver scheen, ondervroeg ik hem op dat punt. Ill] schudde echter alleen ma zijn hoofd en trok de schouders op terwijl hij zijn handen wijd uitspreid de, verklaarde hij, dat hij heelemaal niet in staat waa e enige inlichting overijlt onderwerp te geven. Al» mijnheer verstandig ls. zei •xy, <Jan moet hij over niet», dat bij ln dit huis mocht hooren of zien, Ven» baasd zijn. Natuurlijk wist het kleine ventj* meer, dan hij voorgaf te weten. Drf zag dat duidelijk aan hem, maar om» dat hi1 niet geneigd scheen mi] ln té lichten, drong lk er verder niet meeq op aan. Na hem bedankt te hebben,' bleef ik een oogenblik staan voor mtja beeld in den spiegel. Het scheen onmo, gelijk, dat die goedgekleede, gladgo» schoren man, dien ik daar zag do» zelfde vogelverschrikker kon zijn, die den vorigen avond het huis wat binnengetreden. Men kan zeggen, wat men wil, maar de kleeren maken hoofdzakelijk den man. In elk geval, geven zij iemand zelfvertrouwen, wal lompen nooit kunnen doen. Ervaring, heeft mij dat zoo goed geleerd. Toen mijn toilet gemaakt wa* stond ik juist op het punt de k&moti te verlaten, toen mijn oog toevallig viel op een couvert, waarop mijn! naam stond, dat op een in 't oog val-' lende manier op den &choorsteemnan«, tol was neergezet. Mij afvrageiKi wat daarvan de inhoud zou kunnen zijn,1 maakte ik het open. In een half veile* tje postpapier gevouwen waren or eenjge Engelsche banknoten in, te teJ men tot een waarde van twintig pond, en op het stukje papier deze woorden( „Met de beste wouschen van Justut Qulnnion." fWordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5