NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8148 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 17 JANUARI 1810 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PB« DRBB MAANOBN» Voor Haarlem i1-28 Joor de dorpen üi den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland 1.® Afzonderlijke nummers0.02 J4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H ,0e omstreken en franco per post 0.45 f^ave der Vennootschap Loarens Coster. H53rectetir J. G. PEEREBÜOHL^ AD VERTENTïÊNi Van 1—5 rogels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het ArrORtPsSSfflCOt Haarlem van 1—5 regels /H- elke regel meer/O.aü Reclames 30 Cent per regal Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties öroote Houtstraat Sstercommnnaal Telefoonnammer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs Znider Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Toi de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten hst Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- Warmoesstraat T6—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 622ft. i Buitentandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 18 JANUARI. Groot© Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Soc. Vereeniging: Sclilegel-concert, 8 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholiek© geJoofs- en zedenleer. Stadsnieuws ZESHONDERD VIJFTIG GULDEN VOOR HET LIGHALFONDS. Wanneer do heer A. J. Meijerink, gyinnastickleeraar hier tea- stede aan kondigt het geven van een uitvoering ten bate van een of andere instelling van weldadigheid, Ls het succes reeds van te voren verzekerd. We herinne ren in dit opzicht aan de feestavon den ten behoeve van de Koffie-en- Brood-uitdeeling, welke vele jaren ge leden plaats hadden en aan de beide uitvoeringen dier vorige jaren voor de LighaJ en do Vacantlekolonies. De laatste gymnastiekfecsten brach ten I 351 en I 647 op. Zaterdagavond kon de heer Meijerink meedealen, dat ditmaal de opbrengst nog even groo- ter was, daar thans minstens 650 aal kunnen worden afgedragen aan de Lighalcommissie. Zeker een mooi re sultaat, te meer, daar de uitvoering ditmaal in een*kleinere, zaal in den Schouwburg werd gegeven, 't geen ten gevolge had, dat de zoal reeds vijf dagen voor die uitvoering was uitverkocht. Deels werd dit gunstige saldo ver kregen door de medewerking van ver schillende personen, die de beaioo- digdheden voor den feestavond zeer billijk hadden verstrekt. De uitvoering liep goed van stapel. Er werd met de verschillende num mers op tijd gewerkt; alleen aan hot slot van den avond gaf het tableau- vivant eenige vertraging; voor het overige werd flink de hand gehouden aan de opgegeven lijden. Do over maat, die schaadt, wcxd bij deze uit voering gelukkiglijk vermeden. Nadat de kleinste kleuters een kwartier gespeeld hadden, werden door de tweede en derde klasse der M. U. L. O. school vrije oefeningen uitgevoerd. Het. blaastrappeu, een aardig gymnastisch spel, gaf den toe schouwers veel vermaak. Een goede canonrei van meisjes der 4e, 5e en 6de klasse dezer school volgde en ee nige vrije oefeningen van jongens Ier Bloemendnalsche Sehoolvereen. Bloemend. Bond voor Lich. Opvoe ding, M. U. L. O. School en Zander instituut besloten het eerste deel van den avond. Na de rustpoos kwamen nog een drietal gymnastieknummers. Vernuftig georganiseerd was liet al gemeen spr in gn u mm er; mooie oefe ningen werden er gemaakt aan de harren en ,,Jong Haarlem" voldeed zeer met zijn opmarsch, zangrei en spel. Eenige ,Rust-roest' leden schermden sabel, maar zij kennen het beter, dan ze hier deden. Mooie nummers waren die aan het begin en het slot van het tweede ge deelte. .Een ontvang-avondjo in het land van zon en bloemen," voorge steld door leerlingen der M. U. L. O. en de Bloemend Schoolvcreeniglng was een fraai intermezzo. Do lieve geisha's in haar kleurige gewaden volvoerden de elegante ceremoniën op zoon Japansch avondje op bijvalwek- kende wijze. Vooral toen een teer- xoodig lio'r.t de schilderachtige groe pen van bevallige Japansche vrouvv- kes bescheen, werd een schoonheid wekkend effect verkregen. Aardig iri elkaar gezet was het ta bleau vivant, dat zeer toepasselijk verbeeldde een hulde aan 't liefde werk der lighalverplegtog, ideaal en werkelijkheid en Hygièa met de em blemen „Licht, lach; en water." De heer Meijerink werd met fraaie kransen gehuldigd dioor Mej. nermi- na Reoser, namens do M. U. L. O.- achoel en de Bloemende alsche Scliool- vereeriging en Corry Regenboog na mens „Jong Haarlem". De heer Meije rink huldigde zijnerzijds de heerai De Lange en L. Smit als stille krach- tem, die tol het slagen van den avond hadden meegewerkt met kransen. De Tramplannen. Uit de gewisselde stukken blijkt, dat bij hrief van 5 November de H. IJ. S. M. bezwaar maakte tegen het voorstel om smal spoor voor te schrij ven voor de nieuwe stadstram. De Hollandsche spoor wees er op, dat zij in teekeningen aan B. en W. toege zonden, steeds van de gedachte was uitgegaan, dat breed spoor zou voor geschreven worden. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht wordt breed spoor gebezigd. Wordt smal spoor verordend, dan zal aan sluiting naar liet zuiden (tram naai' Leiden) onmogelijk zijn. Bovendien heeft de directie reeds materieel besteld, waarbij er op ge rekend is, dat het breed-spoor-sys- toern zal gebezigd worden. 12 November d. a. v. is het Tech nisch plan ingediend, bestaande uit algemeene situatie-teekeningen, plat tegrond der tramlijn, teekeningen be treffende de rails en de verbindin gen en teekeningen van de nieuwe bnig over den Zijlsingel. Gevraagd werd de kwestie der spoorwijdte afzonderlijk te behande len. Do Tramcommissie. 20 December vergaderde de Tram- commissie. Eenparig was men de heer Rin- kema was afwezig van oordeel, dat smal spoor moest worden voor geschreven. In verband met de afwe zigheid van den heer Rinkema ver dient opgemerkt, dat de voltallige ver gadering dezer oommissie zich reeds op 30 Augustus voor smal spoor had verklaard. Een der leden had. vernomen, dat op de nieuwe tramlijnen oen stroom spanning van 1000 volt zou worden gebezigd, terwijl een spanning van 500 a 600 volt voldoende was voor lo caal verkeer. Wanneer smal spoor wordt voorge schreven, zad de H. IJ. S. M. haar ver wachting, dat doorgaand verkeer in de toekomst tot stand zal komen, op geven. Wanneer dan niet met 1000 volt, doch met 500 k 600 volt wordt ge reden zullen de machines aan de licht fabrieken niet behoeven omgebouwd te worden. Deze zijn thans slechts in staat een spanning van 500 A 600 volt te le veren. We verwijzen voorts naar liet el ders in dit nummer opgenomen voor stel van B. en W. In zake de verorde ning van smal spoor. JUBILEUMVEREENIGING. Men schrijft ons: Zaterdagavond j.l. gaf de Gemeen telijke Jubileumvereeniging, afd. Openbare Werken, een feestavond in de Kleine Vereen iging. Door de tooneelclub was weer ge zorgd voor de noodige afwisseling- Opgevoerd werden een drietal blij spelen in één bedrijf en twee duetten voor heer en dame. Onbedaarlijk is er gelachen om de aardige vertolking van verschillende rollen. De steeds grootere populari teit. waarin zich de vereen iging mag verheugen is zeer zeker voor *n groot deel te danken aan het onvermoeid streven van de leden der tooneelclub, om deze avonden zoo gezellig moge lijk te maken. De vroolijke stemming bleef zlcli handhaven gedurende bet bal, zoodat deze avond zeken- in alle deelen goed geslaagd mag heeten. BIOSCOOP VAN ALBERTS. In de Kroon WTd Zaterdagavond »en film vertoond, zóó mooi, als we maar zelden zagen. De bedoeling was een beeld t.e geven van de wijze waar op Amerikoansche dieven te werk to gaan, en n-u lag 't mooie in do prachtige actie en de mimiek van twee echtgenooten, die door d© tele foon met elkaar spreken. De man, een rijke Amerikaan is door een valsch telegram uit zijn afgelegen villa weg gelokt, de jonge vrouw met drie klei ne kinderen bemerkt, dat inbrekers het huis trachten binnen te kamen. De man is afgestapt in een dorpje wegens een defect aan de auto, be sluit dit te telefoneeren aan z'n vrouw, en hoort dan tot zijn groot© ontzetting wat daar ginds voorvalt-, terwijl zijn auto hem niet terug kan brengen. Men voelde, dat nier twee begaafde acteurs aan 't werk waren. Een kapitaal nummer was ook dat, waarin de verschrikkingen van den SL Bartholomeusnocht werden afge beeld, terwijl uit de lotgevallen van een parelvisscher bleek, welke schoo- ne fantasieën door een film kunnen worden weergegeven. De bioscoop voerde de aanwezigen naar verre lan den, waar ze dingen zagen, die niet iedereen ziet, ernst en luim wis selden elkaar af, kortom de gebroe ders Alberts wisten weer voor de zoo- veelste maal de aandacht van het pu bliek, dat zeer voldaan huiswaarts toog, te boeien. De Brongebouw-kwestle. Inzake de klacht van de omwonen den van het 'Brongebouw, merkt de Commissaris van Politie in zijn rap port op, dat van de 34 onderteeke naars van het adres er slechts 9 in het Frederikspark wonen. De anderen zullen weinig hinder gehad kunnen hebben van de drukte op „Oudt-Haerlem". Wat de Maria- Stiohting aangaat, deze heeft het adres doen teekenen, niet wegens het gewone leven enz., maar wegens hin der hij het afsteken van vuurwerk. Van de 9 Frederi ksporkbe wooers woonden er slechts twee daar bij de stichting van het Brongebouw. Slechts deze twee kunnen dus bedro gen zijn in de door hun gekoesterde verwachtingen. Het weigeren van vergunningen, als adressanten bedoelen, zou z. 1. ge lijk staan met failliet-verklaring het Brongebouw. Karmishenrio is er niet men op „Oudt-Haerlem" en de ten toonstelling was voor Haarlem groot© betcekenls, daar behalve op- richtings- en sloopingskosten voor f 7200 aan die gebouwen is verwerkt en eiken dag 200 uitgegeven moest worden ten behoeve van deze tentoon stelling. DB REMONSTRANTIE. 1610-14 Januari 1910 In alle «remeentcn der Remonstrant- sclie Broederschap werd de gods dienstoefening van Zondag 16 Januari aan de Remonstrantie gewijd. Zoo ook hier. waar Ds. A. H. Haentjenshi Tede uitsprak naar deze woorden uit Joh. XV 5 Want zonder Mij kunt gij niets doen. Deze woorden 't voornaam ste uit de Remonstrantie noemende, herdacht bij Arminius, den Leidschen hoogleeraar en de geschiedenis der Remonstrantie en wees ten slotte op het rondschrijven der Remonstran ten in 1795 aan alle Ned. Protestanten om te komen tot één algemeene kerk. S c h 1 e g e 1-C o n c e rt. Men meldt ons nog, dat een groot gedeelte van de beschikbare plaatsen reeds genomen zijn, en vele muziek- vrienden van den heer Schkgel uit alle deelen van ons land overkomen voor zijn eere-avond, o. a. uit Rotter dam, Den Haag, Den Helder, Utrecht, enz. Ook schijnt het plan te bestaan den toondichter bij gelegenheid van het concert op velerlei wijze te huldigen, zoodat de avond van den 18en Janua ri met recht een eere-avond voor heer Schlegel belooft te worden. II aar 1. Jon gel. Vereen. Pred. la Naar we vernemen zal Ds. Vunde- rink te Amersfoort binnenkort voor bovengenoemde vereeniging een te- zing houden. Coöperatieve IJsfabriek. In de kleinere steden van Neder land worden door de slagers stappen gedaan, om op coöperatieven grond slag tot de oprichting van ijsfabrieken te geraken, en zoodoende onafhanke lijk te worden van de grootbedrijven. Zoo bestelden de sedort kort opge richte coöperatieve ijsfabrieken van Dordrecht, Zwolle en Delft elk een complete machine voor ijsfabricatie van 4000 k g. dagelijksche productie, waarbij de firma Gonnermann Co., alhier, van advies diende. Hinderwet. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis, dat bij hun beschikking van 11 Januari j.l. aan do Coöperatieve Biroodbakkerij en Verbrui ksvereenl- ging „de Eendracht" vergunning is verleend tot uitbreiding van d© bak kerij in bet perceel aan eene poort aan de Klerksteeg no. 6, Kad. Sectie D, No. 7801, door het bijplaatsen van eenen oven Militaire Zaken. De gepensioneerde officier van het O.-I. leger, J. J. Dieniont, te Benne- broek, is bij Koninklijk besluit, ter vervanging van den eervol uit deze be trekking ontheven majoor «ter artille. rie J. W. Verff, aangewezen als vor- deringscommissaris in het vorderinge district Haarlem. Dubbelmannen kwartel „Hein- ze". Men verzoekt ons mede te deelen, dat hier is opgericht een dubbel man. nenkwartet, onder den naam van „Heinze". Tot directeur werd be noemd de heer N. de Zwager, tot se cretaris de heer IJ. Klaassen. DE EEDSQUAESTIE. De N. Rott. CL schrijft onder het op schrift „Een gulden uitspraak" o. m.: Die ©eretitel komt Inderdaad toe aan de overweging, waarop de Haarlem- sche rechtbank haar belangrijk vonnis betreffende t'cn eedsdwang uitvoe rig medegedeeld in ons Ochtendblad van jl. Vrijdag heeft gebaseerd. Het is deze, dat liet „niet noodzake lijk is, bij de uitlegging van artikel „161 Sv 70 jaar oud en geschreven „in geheel andere tijdsomstandighe den dan thans, den historischen weg „te bewandelen, doch dat het veeleer „de taak van den rechter is, wanneer „mogeliïk de wet uit te leggen in den „zin, dien de tijdsomstandigheden en „nieuwe opvattingen vergen, en, zon der de wet geweld aan te doen. haar „te ontwikkelen eu evolutionaire „kracht toe te kennen." Eene voortreffelijk stelling ge kleed in een gelukkigen, zeer voorzich- tigen vorm en te pas gebracht in een gewiohti" geval, waarin hare vér strekkende, eminente beteekeuis ter. stond in het helderste licht verschijnt. Natuurlijk is niet te verwachten, dat alle tegenstand tegen eene wijze van wetsui tl egging als de rechtbank te Haarlem aanhangt, terstond zijn gebroken. Maar het zou ons toch niet verwonderen, zoo de door haar voorgestane leer, mede dank zij den gematigden vorm, waarin zij is ge kleed, bij vele leden van de rechterlij ke macht terstond warmen aanhang vond, en haar voorbeeld veelvuldige navolginc reeds in de naaste toe. komst Blijkt deze verwachting niet ijdel, dan zal zich voor onze oogen een blij verschiet openen. Geen ootmoedig neerknielen voor de kasten, waarin de historische ge schriften en vooral de bekende, met behulp van schaar, blauw potlood en lijmkwast samengestelde „wordings geschiedenissen" der wetten gerang schikt staan, maar een open oog en ruime aandacht voor de eischen en de belangen van het leven om ons heen. G.een stilstand in het recht, geen mokken over de achterlijkheid van de wetgeving, maar ontwikkeling en ge leidelijke vervorming van de in de wet ten vervatte regels door de verstan dig© en bezadigde werkzaamheid des rechters. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstrekee HEEMSTEDE. Met genoegen kunnen wij mededee- len, dat het bestuur der vereeniging tot verfraaiing van Heemstede en Bennebroek en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in die ge meenten eerstdaags te Amsterdam een conferentie zal hebben met het be stuur der Ned. Bell-telefoorumaat- schappij om te beraadslagen over een lager tarief voor aansluiting en contributie aan de Ned. Bell-telefoon voor ingezetenen der beide gemeen ten. Met den bouw der huizen van de coöperatieve bouwvereeniging „Ver betering zij ons doel" aan den Kloos- terweg, is men reeds zoo ver gevor derd, dat de vorige week aan do kap pen kon worden begonnen. Dientenge volge weiden Zaterdag de werklieden op vleesch en sigaren getracleerd. Door de gemeente- en de rijkspoli tie zijn hier in het afgeloopen jaar 247 processen-verbaal opgemaakt. SPAARNDAM. De eerste alhier gehouden vergade ring van den Geheel-onthouders Bond zal door een tweede gevolgd worden, met het doel alsdan alhier een afdee ling van den Bond op te richten.. AERDEN'HOUT. Onder voorzitterschap van den heer J. C. van Dijk is alhier door een twintigtal tuinbazen, hoveniers en bloemkweekers opgericht de tuin- bouwvereeniging, genaamd „Aerden- hout." Deze vereeniging stelt zich hoofd zakelijk ten doel veredeling van hot tulnvak het houden van besprekin gen omtrent d© beste wijze van be werking en het in cultuur brengen van gronden. Het voorloopig bestuur is samenge steld uit de heeren J. C. van Dijk, voorzitter; J. van Keulen, vice-vocn-- zltter; W. van Delft, penningmeester; J. de Nobel, commissaris, A. P. van der Linden secretaris. HAA RLEMMERMEER. Als lid der Provinciale Staten voor dit district is dit jaar aan de beurt van aftreding de heer Mr. B. J. D. Zu- bli, te Bennebroek. SLOTEN. Aan den Adm. de Ruvterweg is he den weder buitengewoon politietoe zicht wegens te verwachten ongere geldheden der stakende metselaars uit Amsterdam tegen de werkwilligen. Rijks- en gemeente-politie staan on der leidins van den chef-veldwachter Yerplanke? IJ MUIDEN. Felle brand. Zondagmiddag vijf uur werd lJmuL den uit zijn rustige rust opgeschrikt door het luiden der brandklok. Spoedig bleek, dat brand ontstaan was in het magazijn van ongeregel de goederen in de Visscheringstraat, toebehoorende aan den heer Jacob Keesje. Oogenschijnlijk liet zich de brand niet ernstig aanzien, doch door het lang uitblijven van water, dien krachtigen Zuid-Weeten wind en do brandbaarheid der goederen, stond binnen een uur liet geheele perceel in lichterlaaie. Reeds dreigden de naast- en tegen over gelegen huizen vuur te vatten, toen de brandweer eindelijk wal krachtiger aanpakte en het haar ge lukte don brand tot het diep doorloo pend perceel te beperken. Te ruim lialf acht. was men den brand eerst meester, ofschoon toen nog het achtergedeelte brandde. Naar wij vernemen dekt verzeke ring de schade van het geheel uitge brande perceel. Als oorzaak wo-rdt genoemd het la ten vallen van een lamp dor petro leumkachel, die brandde voor het droog houden der goederen. INGEZONDEN Van ingezonden itukkai. geplaatst of niet gepluxUt, wordt do kopie den in ten aiet teruggegeven V-oor den inbond dt«er rubriek stelt Kedsctle rich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van uw ,,Ont Ons Heen" van 6 Januari betreffende de Diner-Vereeniging en hel daarop vol- j gende Ingezonden stuk in uw blad van 8 Januari, verzoek ik eenige plaatsruimte. Om te beginnen met het rijmpje, dat u boven uw artikel geplaatst hebt. „Wilt gij de mensehen gelukkig ma ken, bemoei u dan met uw eigen za ken", moet ik verklaren van U niet te begrijpen, dat n zooiets plaatst boven eene beschouwing over een nieuwe coöperatieve vereeniging. Dat klopt nu naar mijn meenins precies "P el kaar als tang op zuurkool, al schijnt het den sehriiver van tiet ingezonden stuk uit het hart geeneden te zijn Of is coöperatie iets. dat de maat schappij niet aangaat? Heeft daar het algemeen belang niets mee t© ma. ken Do coöpereerende menschen uieenen het misschien. Ten minste zij laten zien, dat zij voor het algemeen belang onverschillig zijn. Zij trach ten zelfs in zekeren zin zich uit de samenleving uit te schakelen Maar juist dit kan de maatschappij niet on verschillig laten. Daar heeft het alge meen zeer zeker belang bij. Maar ook u hebt de zaak beschouwd als te zijn van algemeen belang: anders zoudt u toch geep ingezonden stuk hebben opgenomen, dat van begin tot eind en-, kei bedoeld is als reclame en in bluf ferige aaubeveling voor de brutaalste advertentie n-et behoeft onder ie doen. J lk bedoel het stuk voor eenige weken door het bestuur der Dinor-Verceni- ging ingezonden. Mi] of een under privaat persoon zult u zeker niet toe staan op dergelijke goedkoops manier reclame te maken En ten overvloede noemt ook. dat ingezonden stuk de coöperatieve keuken een algemec-n be lang. Laten wij dus besluiten, dat uw opschrift: „Wilt gij de menschen gelukkig maken, enz.", een fout was in verband met de te behandelen stof en tevens dat het coöperatieve stelsel in het algemeen en de Diner-Vereenl- ging in het bijzonder een zaak is van algemeen belang. Maar dan niet In dien tin. dat al die coöperaties In het belang zijn van het algemeen, want dat is niet waar, maar ln dien zin, dat het algemeeu de geheel© samen leving belang heeft bij het al of niet bestaan van die coöperaties. In het zooeven bedoelde «ngezun- den stuk had men den moed de op richting der keuken een belang te noemen voor onze stad. Immers, zeide men. het zal de unteniers van buiten aanlrekken; ttfe categorie van men schen, welke kan gaan wonen waar ze wil. Weet u wat mij bij de lezing van dat stuk in de gedachte kwam, mijnheer de redacteur? Ik zal het u zegeen. liet was die avond Ln de bo venzaal van „De Kroon", toep de heer J. C Peereboom, bestuurlid der lemsche Ilandelsv©re©nigingp een voordracht hield over de progressie bij de gemeente belasting. Z.E.d. zei- de toen o. a. ongeveer als volgt ..Men moei rich met Wind storen en kel op hel belastinecijfer. dat door de meer gegoeden in Haarlem wordt op- gebraeht. Onze samenleving kan niet in stand blijven enkel van die belas ting. Maar die menschen doen meer. Zii besteden in de stad veel geM. dut aan de geheele gemeenschap ten goe- de komt en ten slotte vcei belang, ij ker is, drm de belastingsom." Zie. dat is een goede gedachte toe bestaat werkelijk de maatschapp j. Leven en laten leven is nog altijd eeu goed spreekwoord, heter dan de ver- slelen leuze: „leder voor zioh en God voor ons allen", die trouwens nooit gedeugd heeft. Maar als de heer P. op dien grond de progressie hu de belast'ng wil bestrijden, dan zal hij consequent blijvende, er zeker wel plezier in hebben, om <lie coöperee rende renteniers te laten belasting be talen, dat ze scheel kijken Wat lub ben wij anders aan die menschen Nu spreek ik van renteniers, die van buiten moeten komen en dus op het oogenblik niefs met ons hebben ui» te staan Maar als wij eens nagaan, dat de oprichters der coöperatieve keuken zijn onderwijzers, leeraars, ambtenu. ren, die bij ons en aan ons hun geld verdienen wordt de zaak toch werke lijk bedenkelijk. En als wij au eens ln verband met het bovenstaande le zen wat de inzender in het Dagblad van 8 Januari schrijft: ,,0p mijn in- schrijvingsbiljet voor de personeelo belasting vul ik doze weck reeds eon haardstede minder in, en de dienatbo. de, die ik thans heb, een meisje al leen tot 'smiddags twee uur, valt ©veneens bulten de belasting. Het to- t.iul van mijn aanslag in de personoc- le belasting wordt daardoor ook la ger, vooral bier in Haarlem, waar de gemeente honderd opcenien heft eu de provincie tien.", dan meen ik den heer Pecreboom toch wel te mogen verzoeken zijue verdediging van de coöperatie eens te herzien, lnderd-aud die coöperaties zijn vooral voor de handeldrijvende en nijvere midden standers hatelijke dingen. Men geniet van de gemeensehup evenveel a-s iedereen, maar trekt zich terug op zijn coöperatief eiland, wanneer <1© gemeenschap vajn ons wil profitccren. lk vvensch geen personen aan te val len, maar enkel het coöperatieve stel sel. Personen zijn veelal veel be;-.r dan het stelsel, dat zij huldigen, lk durf daarom wel te zeggen, zonder ie vreezen iemand onaangenaam te zijn, dat het karakter der coöperaties te genover de maatschappij mij ietwut klaplooperij toeschijnt. Er zou m. dal) ook alle reden zijn. om die din gen flink te belasten, opdat op die wijze aan de gemeenschap zou ten goede komen, wat haar on die andere wijze wordt onthouden. Maar dit zal voorloop?" nog wel niet gebeuren Ik ineen echter, dat a'-l© weldenkend© rnensolien en vooral de middenstan ders, die dingen moeten bestrijden. Ik heb ook de overtuiging, dat voor den middenstand wel degelijk de mo gelijkheid bestaat, om ze te b.>;; den en daarom wil ik besluiten niet den middenstanders toe te roepen „Vereeniet U en bestrijdt de Coöpe raties Met hoogachting L'w dvv. Om met het laatste te beginnen de geachte inzender wil dus coopoiaiie ter bestrijding van coöperatie, hu weet natuurlijk zeer wel, dat liet woord, welk een geheimzinuig-onu u!- genamen klank het verkregen hebbe. in nuchter llollaudsche niets undeis beteekent, dan samenwerking. Maar ik wil hem op een woord niet vangen en hem tegemoet komen door toe te geven, dat zijn bezwaar gaat tegen de verbruik s-coöperatie Overdrijft hij nu niet. wanneer bij die als zoo bijzonder nadeelig afschil dert? Een concreet voorbeeld. De DL ner-vereeniging is zeer stellig een na deel voor een enkele, die ook diners levert, maar een voordeel voor de Soc. Vereeniging, waar zij lokalen huurt. Ziedaar winst tegenover ver lies. En dat is ook in 't groot het beeld tk-r maatschappij. Eiken dag wisse len de vormen in onze sanienleviutr. een voordeel dat iemand in zijn za-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1