HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws FEUILLETON MAANDAG 17 JANUABI 19HT Geschonden Neutraliteit. O, wee 1 „Haarlem'é Dagblad la niet neutraal geweest een dezer da gen we hebben ons schuldig ge maakt aan geschrijf „mét politieke partij-oogmerken". Dat kon men ten minste lezen in een driestarretje „On partijdige Kout" in „Land en Volk". Het Haagsche orgaan meent namelijk, dat wij partijdig zijn geweest, om datomdat Sintram", onze Haag sche briefschrijver, heeft meegedeeid, dat „Land en Volk" waarschijnlijk zou gaan verhuizen naar een groot Volksgebouw, dat da Vrijzinnig-Demo craten zouden stichten maar dat bij daaraan niet geloofde, omdat de or ganisatie van de Vrijz.-Dem. in Den Haag niet zoo was, dat een eigen ge- houw noodig en gewenscht was, en mode, omdat een der zeer bemiddelde Vrij zinnig-Democraten zijn finaiici- eelen steun had ingotrokken. „Land en Volk" schrijft o. a. eerst ln 't algemeen over lloagsche brieven en dan in 't bijzonder over den bo- wusten brief in „Haarlem's Dag blad". „Maar er komt wel eens wat poli tiek in. Niet met. opzet, maar zoo heel onwillekeurig- Zoo in het kleed der neutraliteit. Want het zijn meest kleurïooze, neutrale bladen, die met deze pennevruchten worden verrijkt Dat heeft iets voor De lezer weet dan, dat zoo iets niet is geschreven met politieke partij-oogmerken, dat liet door en door betrouwbaar Ls. Dc schrijver Is eigenlijk onverschillig voor politiek en met politieke perso nen in geen betrekking Als dezen iets hebben uit te vechten met poli tieke tegenstanders of vrienden doen zij dit rechtstreeks, met open vizier, en met argumenten. Kouters en „neutrale" blaadjes hebben zij daarvoor niet noodig. Wanneer derhalve zoodanig brief schrijver iets vertelt van de vrijzin nig-democraten en hun orgaan, dan •vect men, dat het waar is. En de „politieke" bladen kunnen dan ook zonder voorbehoud of na vraag uit de brieven dezer solide jour. tiaJisten gerustelijk overnemen, wat tij daarin van de vrijzinnig-democra ten en „Land en Volk" vinden ver meld. Wat in deze brieven wordt geschre ven, is dan ook steeds door de feiten bevestigd. Zoo laatstelijk nog, dat Land en Volk na de Kamerverkiezin gen van 1909 rnet Augustus, zou op houden te verschijnen. Het is uit hoofde van do absolute geloofwaardigheid van deze brief-1 schrijvers, dat wij ovenals andere bladen, met belangstelling hebben kennis genomen vau onderstaande passage uit een Haagschen brief in het neutrale „Haarlem's Dag blad", Nieuws -en Advertentieblad. Het is brief XXXVIII „Van de Resi dentie en haar bewoners." „Een van de Haagsche dagbla den gaat waarschijnlijk verhui zen het gerucht loopt, dat „Land en Volk" van de Molenstraat overgebracht zal worden uaar een groot volksgebouw, vanwege de vrijzinnig-democraten te stich ten op een terrein tusschen Boek horststraat en Beestenmarkt. Waarvoor zoo n gebouw rnoet dienen, is mij niet geheel duidelijk en vermoedelijk velen met mij. De vrijzinnig-democraten toch zijn hier niet zoo sterk vertegen woordigd, dat een eigen thuis in een lang gevoelde behoefte zal voorzien en evenmin zoo vast aan gesloten, dat dit huis als brand punt van hun actie beschouwd mag worden. Hun organisatie is slap, onsamenhangend hun op treden bij verkiezingen meer kop- f'ig, dan beginselvast, en daarom ijkt mij het op vaste avonden bij eenbrengen van personen, die we) in één politieke richting loopen, maar langs geheel velschillende wegen, gevaarlijk. Ieder heeft te veel een eigen meening, om die op te offeren aan het partij-pro- gram en het zich vormen van af zonderlijk zwakke clubjes moet uit zulke samenkomsten voort vloeien. Verleden Jaar scheidden de vrije Vrijzinnig-democraten zich reeds afkomt het gebouw tot stand, dan zullen we nog meer minia tuur-partijtjes geboren zien wor den. Ik zie het echter nog niet ge bouwd vooral niet nu een van de steunpilaren van het dagblad zijn beurs eindelijk gesloten heeft: hij meent op sociaal gebied zijn geld beter te kunnen besteden, dan door het in stand houden van een courant, die door het volk toch niet gelezen wordt." Dit „gerucht", ln zijn tweevoudig- heid van zegen en rampspoed, die over ons komen, vernemen wij voor het eerst. Zoodra het ons wordt bevestigd is dit nog wel noodig zuiien wij dit aan onze lezers rne°d celen. Voor- loopig alleen onze dank aan den schrijver voor zijn belangstelling in ons bestaan." De redactie van „Land en Volk" hoorde die geruchten voor het eerst, ei, ei I liet spijt ons dan ook wel zeer voor de heeren uit de Lange Molenstraat maar zelfs de ontkenning der redactie zelf is niet voldoende, ais er tenmin ste een ontkenning mee bedoeld wordt. Dat de plannen tot verplaatsing van de bureaux mislukt zijn, is waar schijnlijk maar dat ze er niet ge weest zijnI Overigens is het ons niet duidelijk, in hoever wij partijdig geweest zou den zijn. Buitenlandsch Overzicht Over den uitslag der VERKIEZINGEN IN ENGELAND zijn dezer dagen vele voorspellingen gedaan, maar... bijna alle zeer ver-, schillend. De liberaal geloofde aan een glorieuse overwinning van de hui- dige regeeringspartij en de unionist; waagde een meerderheid voor de tariefhervormers als waarschijnlijk1 aan te kondigen. 't Was allemaal raden 1 Nu weten weevenwel iets meer. Za terdag is de eerste stemdag geweest en die heeft een verrassend resultaat opgeleverd. Er werd voor 75 zetels ge stemd, die bij een vorigen stembus strijd ais volet werden toegewezen: 57 liberalen en arbeiders, 18 unionis ten. Nu is de uitslag der verkiezingen, dat de UNIONISTEN GROOTE OVERWIN NINGEN BEHAALD HEBBEN. De unionisten hebben n.1. 16 zetels gewonnen en de liberalen slechts 4. Tot heden zijn er totaal 17 nieuwe parlementsleden zonder tegencondi- daat gekozen. Onder dezen zijn 6 Iersche nationalisten, 1 arbeider en 10 unionisten, van wie de hoogescho- len te Cambridge, Oxford en Dublin er elk twee verkozen. Met de Zaterdag na stemming geko zen leden ziet het lijstje der verkoze- non er als volgt uitunionisten 41, li beralen 39. arbeiders 6 en Iersche na tionalisten 7. Zaterdag was er in Londen veel belangstelling voor den uitslag der verkiezingen, vooral toen de unionis ten zetels begonnen te winnen. De speciale edities der binden wer den grif gekocht, om bulletins werd haast gevochten. Zeker heeft deze eerste stembus- uitslag beteekeiiLs voor de verdere verkiezingen. De unionisten hebbeu nu nog meer hoop gekregen, dat ze aan het bewind zullen komen. De nationaal liberale club oordeel de de tot dusver verkregen resultaten gunstig, hoofdzakelijk wijl de verlie zen aan liberale zijde meestal in de provinciën geleden werden, terwijl verliezen in Londen beperkt blijven tot drie districten, namelijk te Brix ton, Noord-Cambeth en Fulham, en; de meeste Londensche kiesdistricten den liberalen trouw zijn gebleven, in zonderheid Islington en Keimington. Elders, waar de kansen voor de libe ralen ondersteld werden bet zwakst te staan, behaalden zij weliswaar slechts een kleine meerderheid van stemmen, b.v. in Noord-lslington, waar hun candidaat slechts met 35 stemmen in de meerderheid bleek te zijn teven met 866 in 1906. De verkiezingen duren ongeveer 14 dagen. Van volgende stembus-resul taten zal dus afhangen, of de kansen der verschillende partijen zullen da len of rijzen. Zaterdag werd in Engeland druk gewed 6/4 voor een overwinning der liberalen, maar anderen gaven weer geliik. Over DE OFFICIEREN-BETOOGING TE MADRID. komen eenige nadere bijzonderheden. De minister van oorlog heeft zich la ten Interviewen en o. a. verklaard „De betooging droeg een ernstig ka rakter, meer nog uit een oogpunt van militaire discipline, dan door het aan tal deelnemers, dat trouwens overdre ven is, en het werkelijke gewicht er van, dat vrij gering geacht kan wor den. Ik geloof, dat het me-erendeel der betoogers zondigde u»t lichtzinnigheid en door eenige belhamels werd mee gesleept, wier bedoeling moeilijk te begrijpen valt. De reactie echter op dezo daad moest krachtig zijn, en, of schoon ik natuurlijk geneigd was tot toegevendheid, heb ik, na een onder houd mot den premier, snel cn forsch ingegrepen. Dit toch was do meest af doende manier om gevaarlijke verwik kelingen te voorkomen". Over do redenen van ontevreden heid der officieren oprokende, ze'de de minister „Hun misnoegen, waaraan zij op een niet te verdedigen wijze uiting hebben vereven, is in den grond al even onjuist, daar dit bevorderings stelsel, het. z.g. „Juicio de votaclon", een soort plebisciet van officieren, in beginsel uiterst democratisch is en allerminst van begunstiging kan ver dacht worden. Ik geef toe, dat in de praktijk zich wel eens bezwaren voor doen, zooals bij do Cubaanscho expe ditie gebleken is zoolang echter de regleinouteu bestaan, woelen deze ge handhaafd worden. Ik doe bovendien niets anders dun, na emstie onderzoek, de voorstellen der officieren bekrachtigen zoo heb ik bijv. mijn eigen zoons uitgesloten van de promotie. j Het protest is nog uit oen ander j oogpunt gevaarlijk, daar het verbitte ring kweekt tusschen de officieren, die aan de expeditie hebben deelgeno men en degenen, die in bel vaderland zijn achtergebleven. Ik zal mij met hand en tand er tegen verzelter, dat in het heiligste en schoonste orgaan ven ons volk twist en tweedracht wordt gezaaid." Inzake DB KRETENSER QUAESTIE komt uit Konstantinopel een sensatie- bericht er wordt n.l beweerd, dat de Turksche regeering 12 000 man troe pen gereed houdt, om dadelijk naar Kreta te zenden. Misschien is dit bericht wel ver spreid, om indruk te wekken en pres sie op de mogendheden uit te oefe nen. in elk geval blijkt er weer uit, dat Turkije in geen geval van zijn ver in eeude rechten op Kreta afstand wil doen. Tusschen BELGIé EN ENGELAND bestaat sinds eenigen tijd een minder aangename verhouding in verbond met de Congo-quaestie. Nu wordt uit betrouwbare bron uit Brussel gemeld, dat er binnenkort een toenadering tusschen België en Groot-Britannië in de Congo-quaestie te verwachten is. Nu een nieuwe vorst den Belgischen troon heeft bestegen, staat aan een herstel der vroegere vriendschap niets meer ln deu weg. Dat Koning Albert dien weg uit wil, blijkt ook reeds uit het feit, dat hij de reeks zijner bezoe ken aan buitenlaudsche vorstelijke' hoven zal openen met een bezoek aan Engeland. FRANKRIJK EN TURKIJE. Tiet Fransclie ministerie van bulten- landsche zaken heeft een nota verzon den, waarin er op wordt gewezen, dat in de pers van verschillende landen tendencieuse berichten over het i grensverschil la Tripolis de rondte doen en waarin wordt verklaard, dat de onderhandelingen, die tusschen de Fransche en Ottomaausche regeering worden cevoerd. naar bet zich laat aanzien, binnenkort tot een bevredi gend resultaat zullen leiden. STUKKEN VAN DEN RAAD. Smal spoor voor de Electrlsche Tram. B. en W. stellen aan den Raad voor te bepalen, dat voor de nieuwe Eloctrische tramlijnen der H. IJ. S. M. smal spoor zal voorgeschreven worden. Naar aanleiding daarvan schrijven B. en W., dat het technisch ontwerp nog niet zoover gereed is, dat het ter goedkeuring aangeboden kan worden. Evenwel is het wensche- lijk dat de Raad zich reeds uitspreekt over de kwestie van breed of smal spoor, of de afstand tusschen de rails onderling 1.435 M. dan wel 1 M. zal bedragen. Een ampele gedacht en wissel lug ln het college van B. en W. lieeft niet kunnen lelden tot eenstemmigheid. De meerderheid, voornamelijk waarde hechtend aan het feit, dat in 1950 zoowel deze concessie als dte, welke verleend is aan de E. N. E. T. •afloopt (zoodat op dat tijdstip ééne exploitatie 't zij door eene der con cessionarissen, 't zij door de gemeen te Haarlem zelve, mogelijk wordt), oordeelt het wonschelijb, dat de nieuw aan te leggen lijnen dezelfde spoor wijdte hebben als die van genoemdo concessional'isse, namelijk 1 Meter. Verder meent zij, dat bij deze spoon wijdte eventueele werken aan riolen, gas- en waterleidingsbuizen, kabels voor electrisch licht enz. enz. met minder bezwaren gepaard zuilen gaan. Met de argumenten, weike die H. IJ. S. M. 8 sr voert voor breed spoor, kan de meer beid zich niet varee- xtigen. Ala eea. -gument betoogt dezo Moatschapp.j, Uri bij breed spoor, en bij vervoer met twee-assige traiurijlui. gen, de wagens veel minder schokken dan bij smal spoor. Hiertegenover wordt gesteld, dat de ondervinding leert, dat op rechte trajecten de schok ken bijna uitsluitend in de richting der beweging plaats vinden, waaruit besloten mag worden, dat eene rusti ge gang op dergelijk traject afhanke lijk is van die verbindingen der rails onderling en van den radstand- Deze radstand moet kleiner zijn, naarma te de bochten scherper zijn, zoodat, aangezien de nieuw aan te 'eggen lij nen geene scherpe bochten vertoornen, deze radstand grooter zal kunnen zijn dan die van de wagens der E. N. E. T. die langs zeer scherpe bochten rijdt. De redeneoring, (Int bij breed spoor dekans op schokkende beweging ge ringer zal zijn, gaat in haar alge meenheid dus niet^pp, meent de meer derheid. Daar bovendien de wagens langs ïüet-scherpe bochten gemakke lijker over smal spoor worden bewo gen, meent genoemde meerderheid, dat dé kwestie opgelost moet worden ten gunste van siual spoor. Het tweede argument van de con- is, dat bij smal spoor de verder buiten de rails uitste ken, zoodat voetgangers en bestuur ders van rijtuigen, wagens .enz. niet kunnen nagaan hoever zij moeten uit wijken; ongelukken zijn alzoo te ver wachten. De ondervinding heeft ook deze meening niet bevestigd; voor zoo ver bekend, zijn ondanks liet rijden der E. N. E .T. en de E. S. M. over smal spoor, geen ongelukken uit dien hoofde voorgekomen. Het derde argument dat tijdens de ombouwing der bestaande lijnen, de exploitatie van de paardentram zou kunnen worden voortgezet, wil het der meerderheid voorkomen, dat de leans op voorzetting van dat bedrijf tijdens de ombouwing te klein Is en, ook al ware zij mogelijk, dat dan toch het belang van dezen overgangs toestand, vergeleken bij den duur der geheele concessie, te gering Is, dan dat zulk een argument gewicht in de schaal zou mogen leggen. Teu slotte wordt als overweging door de II. IJ. S. M. genoemd, dat bij toepassing van spoorwijdte van 1 Meter uitzicht op aansluiting van de stadslijnen met hel zuiden vooralsnog wordt benomen. Voorop stellende, dat de kwestie van „breed of smal" spoor, met de kwestie „doorgaand verkeer in de toekomst of niet" weinig of geen verband houdt immers de tram Haarlem—Alkmaar zal langs smal spoor blijven loopen merkt de meerderheid van het college van B. en W. op, dat de Maatschappij in No- vembex betoogde, dat een oplossing voor die aansluiting (zonder dat Rijks toezicht op de stadslijnen to duchten zou zijn) gevonden en neergelegd is in de concessie-voorwaarden, met na me ln dien zin, dat geen verbinding al aansluiting aan de stadslijnen zal mogen plaats hebben zonder nadere vergunning van den Gemeenteraad, welke vergunning aan de conoessio- naxisse zal worden onthouden, In dien niet voor de gemeente Haarlem vaststaat, dat het Rsjkstoezicht bin- 1 zijn nen de grenzen de* uitgesleten. Verwezen wordt naar een ter inza ge nedergciegde, door de H. IJ. S. M. toegezonden missive van deu Minister van Waterstaat, waaruit ten duide lijkste blijkt, dat de gelijkstelling, be doeld in het tweede lid van art 4 der wet van 9 JuH 19G0 (StbL 113) nooit verleend zou worden, dan nadat do aansluiting zou zijn tot bracht (zoodjat door het onthouden (ter gelijkstelling de aansluiting niet weder opgeheven zou kunnen worden) en dat bovendien eene gelijkstelling als bedoeld, slechts tijdelijk lot weder opzegging, verleend wordt. De door de H. IJ. S. M. genoemde bepaling in de concessie kan dan ook allerminst als een „waarborg' gelden. Zooals is opgemerkt, geeft het vo renstaande liet gevoelen weer van de meerderheid van het College von B. en W. De minderheid kan zich met die beschouwingen niet vereenigen. Zij ls afgescheiden nog van de argumen ten der H. U. S. M. van oordeel, dat al moge de besllsisng in zake 1 of smal spoor niiet onmiddellijk Invloed deen gelden op plannen doorgaand verkeer, die invloed op den duur waarschijnlijk niet zal uit blijven. Wel is waar is reeds bij besduit van 29 December J.L no. 13 in de voor waarden, waaronder de concessie verleend werd, voorziening getroffen tegen aansluiting der stadslijnen aan de lijnen HaarlemLeiden en HaarrlemAlkmaar, toch is het niet ondenkbaar dat te eeciger tijd door het publiek drang zal worden uitgeoefend ten einde doorgaande wa gens van de omliggende gemeenten naar Haarlem en omgekeerd te ver krijgen. Wordt aan dien drang als dan gevolg gegeven, dan zal een wij ziging van- de concessie-voorwaar den zonder bezwaar kunnen geschie den, doch voor wijziging van de spoorwijdte is dan de tijd voorbij. In deze omstandigheden acht de minder heid breed spoor in het belang der gemeente dat zeker gediend wordt door een gemakkelijke verbinding met de omgeving. Voor de vrees van Rijkstoezicht be hoeft geen aanleiding te bestaan. Im mers, indien de drang naar aanslui ting van het publiek uitgaat, zal hier aan toch niet worden tegemoet geko men zoolang niet verkregen is de ze kerheid, dat de Regeering de gelijk stelling, als bedoeld in de tweede ali nea van art. 4 van bovengenoemde wet zal verleenen. Voor gelijkstelling is dan grond, omdat volgens de voor waarden van concessie aan het ge meentebestuur de goedkeuring der dienstregeling alzoo ook de bepaling van het aantal ritten, voor de ge lijkstelling een der voornaamste, zoo niet het voornaamste motief, is voorbehouden. GRATIS VERSTREKKING VAN KLOMPEN EN KOUSEN. Naar aanleiding van de verzoeken van den Bond van NederL Onderwij zers, afd. Haarlem en de Commissie voor Schoolkleeding, stellen B. en W. voor een crecüet van 1200 uit te trek ken ais subsidie aan de Commissie voor schoolkleeding, om daarmede te bekostigen de uitgaven voor klompen en kousen. Voor ieder kind zal hoogstens f 2 mogen besteed worden. Aan elke aan vrage moet, wanneer er behoefte be staat, voldaan worden, voor zoover het subsidie strekt De verstrekking moet geschieden rechtstreeks aan de kinderen zelve en alleen aan hen, die een der vol gende scholen bezoeken: De scholen voor gewoon lager on derwijs nos. 1 tot en met 11; de bui tengewone school voor L a en de R. K. scholen in deGortesteeg, Stoofsteeg Klarenbeekstraat, Spaarne en Hee rensin ?eL Do behoefte aan klompen en kousen moet alleen worden beoordeeld naar de omstandigheid of de kinderen we gens gebrek aan die kleedingstu kken niet trouw ter echoot komen. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad Oef igfe meente Haarlem op Woensdag 10 Jat nuari 1910, des namiddags te fanjc twee uur. De volgende zaken zullen nnq ore 3 worden gesteld 1. Mededeel ingc-ti en Ingekomtil stukken. 2. Lijst van op 1 Januari 1910 hangig gebleven zaken. 3. Voorstel B. en W. verkoop mtrf Openbaar Slachthuis. 4. Id. id. beschikbaarstelling gel den bouw verbrandingsoven. 5. ld. id. verzoekschrift N. V. „Holil Grondbezit" en Maatschappij „I>é Ama stol", verkoop plantsoenterrein WB»: heltninapark. 6. Id. id. vaststelling verordening^ regelende den rang, het getal en de bezoldiging der ambtenaren bij den dienst van Openbare Werken. 7. Id. id. verzoekschrift Ned. Bomt voor Lichamelijke Opvoeding, chdi subsidie. 8. Id. id. verzoekschrift aid. Haar* l6m Bond van Noderl. Onderwijzers, aanschaffing kleeding- en verzoek schrift Commissie voor School klee* ding, aanschaffing klompen en kou sen voor behoeftige schoolkinderen. 9. Id. id. goedkeuring suppl. be grooting huiszittende armen en stads armen- en ziekenhuis, dienst 1909. 10. Id. id. verzoekschrift A. de Haan, schadeloosstelling verlies aan neming bouw Openbaar Slachthuis, met nader schrijven B. en W. 1L ld id. in zake technisch plan tramlijnen H. IJ. S. M. 12. ld. ld. verzoekschrift bestuur afd. Haarlem Vereeniging van Ver gunninghouders „Onderling Belang", intrekking verordening art. 7, 4, der DiTirVd. id. J. P. Preijde, ontslag betaling watergeld. 14. Id. id. verhuring grond Rip- perdastraat aan J. de Vos. 15. Id. id. verzoekschrift Jhr. P. Gevaerts van Geervliet, e. a., hinder feestelijkheden Brongebouw. 16. Id. id. ontslag Maatschappij .,Zuiderhout", van verplichtingen overeenkoinsL 17. Voordracht ld. benoeming on derwijzeres school No. 5. Benoemd. De heer J. B. Reinders te Haarlem ia bestemd voor den Indiscbeo dienst, om te worden geplaatst ln rechterlijk ke betrekking in Nederlandsch-Indite VERLOF DRANKWET. Door J. Koene is aan B. eo W. ge vraagd om verlof (Ingevolge art 34 dier wel), tot het verkoopen van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop ln het benedenlokaal van het perceel aan de Kamperstraal no. 29. Rabriek voor Vragen Geabonneerde!) Lebben bet voorreoh vragen op veraoblliend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, ln te xeadeu bjj de Redactie ran Haarlem's Dagblad, Groot* Houtstraat 63 Alle antwoorden worden gebeel kosteloo* gegeven en, voor aooveel mogelijk ie, den na de inionding Aan vragen, die niet volledig naam ev, woonplaats vau den Inxender vernielden wordt geen aandaobt geschonken. VRAAG: Kunt u mij ook naam en adres van den Hollandse hen consul in Eugelsch Canada opgeven? ANTWOORD: Onze consul aldaa» is de heer A. Nardhelmer, consul- generaal van Nederland voor Cana da en New-Founrllnnd, te Toronto. VRAAG: Mag men geoostuuieerd over straat loopen naar een bal maa- qué? ANTWOORD: Neen, men mag niet in een vermomming over staat gaan. Bovendien zou het publiek den gecua tumearde lastig vallen. VRAAG: Kunt u een adres opg» ven, waar een groothandelaar visch in blik kan betrekken? ANTWOORD: U bereikt uw doet het beste, door een advertentie te plaatsen. VRAAG: Welke tijd van het Jaar Is voor grasparkieten het meest ge schikt om te broeden? ANTWOORD: Parkieten broeden zoowel ln den winter als in den zo mer, aanbevelenswaard is echter dit met meer dan driemaal achter elkaar te laten doen, daar ze anders te veel verzwakken Als neet moet u een Naar hol Engelsch van GUY BOOTHBY. 16) Wat is een groot soldaat? Zijn le vensdoel ik inag zelfs wel verder gaan en zeggen zijn grootste verlan gen in 't leven jS to helpen in een twist, waarmee hij niets te maken heeft, en die hij zelfs hoel dikwijls weet, dat onrechtvaardig is. De we reld zal u vertellen, dat hij zijn le- von waagt, dat hij het geluk van zijn vrouw en familie op het spel zet in ruil voor ecu nauwelijks aan te dui den genot, dat hij Roem noemt Ja, als u de gelegenheid had zijn kennis een te ondervragen, dan zou u vinden, dat hij als de gezondste onder de go- zondon wordt aangemerkt. Maar vaderlandsliefde en het verlangen om zijn land te dienen, telfs met gevaar van eigen leven, tel len toch zeker ook mee Beste Armitage, antwoordde htj, dan moet je mij eerst nog maar over tuigen, dat in do practischo wereld Van tegenwoordig nog zooiet* bestaat als ware vaderlandsliefde. Wij zeg gen zelfs nu nog wel, dat wij haar ge voelen, en wij trachten eerlijk te ge- Iooven, dat sommige volkeren op het vasteland ze nog bezitten, evenals wij deden aan het begin van de negen tiende eeuw. Maar als wij vóór alles de Waarheid zochten, wat zouden wij dan moeten verklaren Laat ons bijv. ons groot Londen nemen, het zorgvul dig nagaan, van den Lord Mayor af tot don noderïgsfen belastingbetaler, beken de waarheid, hoeveion zouden er dan te vinden zijn, die hun bezit tingen, hun gemakkelijk leven zouden willen verlaten met geen andere ge dachte dan het welzijn van het land, dat zij zelfs de belasting op hun in komens kwalijk nemeu Men behoeft allem maar zoo nu en dan de vraag der partii politiek in tijden van ern- stigou nood to bestudeeren om te ont dekken,hoe strak wij don boog der vaderlandsliefde gespannen hebben. Wij mogen daar tegenop komen en verklaren, dat het niet zoo is maar als het verlangen naar avonturen en de vechtlust er afgenomen zijn, hoe veel blijft er dan over van de lust enkel te willen vechten ter eere van het. vaderland. Omdat het verre van mij was ln de bat te willen komen met Aristoteles, dien hij er ook nog bijhaalde, bleef mij niets anders over, dan door zwij gen mijn toestemming to kennen te geven. 't Doet er ook niets toe, zei mijn chef, wij zullen cr ons niet meer druk over maken. Later zullen wij elkaar ongetwijfeld wel heter begrijpen. Laat mij mijn gang maar gaan en zoo ex centriek zijn als ik dat zelf wil. Ik zal volkomen onschadelijk zijn, want Jij zult altijd binnen mijn bereik wezen om mij er van terug te houden de grens te overschrijden. 1-Iij lachte even, terwijl hij dit ze' en klopte mij op den schouder. Voor 't oogenbllk meende ik, dat hij mij voor den gek hield en ik moet toe stemmen, dat ik mij zeer geneigd vo'elde hem dit te verwüten, ofschoon ikzelf de discussie had uitgelokt. Maar toen ik hem in 't gelaat keek en zag hoe hij glimlachte, die glimlach wel ke, zooals ik ai gezegd liob de geheele uitdrukking van zijn gezicht verander, de en die zoo weinig menschen kou don weerstaan, vergat ik alles behal ve zijn nooit ophoudende vriendelijk heid voor mij, en mijn verlangen om hem die zooveel mogelijk terug te Later op den middag ging hij uit en toen hij terugkeerde, wat om streeks donker was, was ik in de werk kamer bezig een mooie coplo te maken van het werk, dat wij dien morgen hadden afgemaakt. Br was iets onbe schrijfelijks ln zijn manter ven doen, dat voldoende waa om .mij U tooaao. dat hij in een toestand van heftige op gewondenheid verkeerde, maar ik had er geen idéé van, wat het kon zijn. Hij viel neer in een stoel naast het vuur en bleef na een cigaret te hebben aangestoken, een poosje zwij gend zitten rooken. Eindelijk draaide hij zich om en keek mij aan. Als ie er niets tégen hebt, Armi tage, zei hij, dan zullen wij vanavond samen op den zoek gaan naar karak ters. Ik eeloof, dat ik behoefte heb aan verandering van bezigheid Het is mij tegengeloopen en het wordt tijd, dat ik de "gedachte daaraan van mij afzet Heb jij er iets tegen? Neen, niets; antwoordde ik. Ik wil heel graag met u mee. Hoe laat is u van plan te vertrekken? Eu welk deel van de stad is u van plan voor uw onderzoekingen uit te kiezen Na het diner zullen wij van hier vertrekken, laat ons zeggen om ne gen uur, antwoordde hij, en dan zul len wij westelijk van Trafalgar Squa re beginnen. Dat is een prachtig JaohL terrein, en ik geloof, dat ik u een goede buit kan beloven. In overeenstemming met dH besluit aten wij croed, en maakten daarop on ze toebereidselen voor den avond- tocht. Quinnion, want hij had mij sinds lancr verzocht dat mijnheer voor zijn naam weg te laten, droeg den zwarten mantel en slappen hoed, ,dien Ut mij nog Van onze eerste ont moeting herinnerde, terwijl ik een donkeren ulster aantrok, die ik eenige dagen te voren had gekocht, en een zelfden hoed als hij opzette. Toen ik de werkkamer binnenkwam vond ik hem bij de tafel in het midden staan, terwijl hij bezig was zilvergeld te teilen. Wij zullen voor het dobbelspel niet meer dan veertig shilling mee nemen, merkte hij op, terwijl hij die som onder het spreken in een van zijn broekzakken liet glijden. Het zal in teressant zijn op te merken, hoe het fortuin on8 gunstig is. Het was een bitter koude avond, waarop wij uitgingen, met iets dat aan vorst deed denken in de lucht. Quinnion deed als een schooljongen, diie vacantie heeft Hij vertelde mop pen en lachte voortdurend, en deed mij meer denkeu aan den man, dien ik in de Doodenlaan had ontmoet, dan ik hem nog gekend had, sinds ik mijn Intrek in zijn huis had genomen. Na tien minuten lang flink doorge- loopen te hebben,.en ik kan u verzeke ren, dat het noodzakelijk was op zoo'n avond stevig door te wandelen, kwamen wij in de Fleetstraat, waar wij in een cab stapten, om ons naar de Lowther Arcade te laten rijden. Ik had die plek niet weer geiten sinds dien gedenkwaardsgén avond, waar- op ik de vrouw en haar kind uit die donkere zijstraat had meegenomen en onder de goede zorgen van Betty had gesteld. Ik vroeg mij af, wat er na dien lijd van haar geworden zou zijn? Had zij dat briefje naar mijn achtenswaardige tante gebracht, en zoo ja, zou de laatste dan in staat ga. weest zijn haar te helpen Mijn metgezel plaagde mij met mijn stilzwijgendheid, en vroeg mij, waar, aan ik dacht Ik vertelde hef hem< waarop hij vroolijk zei Een prachtig idéé ik zal je zeg. gen, wat wij zullen doen, ArmitagO: Wat wij vanavond zuilen winnen, want Ik ben overtuigd, dat jij mij go. luk zult aanbrengen, zullen wij naar je tante renden ter wille van dé vrouw in kweslia Wat vindt jij daar. van Van pranschcr harte stem Ik daan. mee in, antwoordde ik, opnlouw ge- troffen door zijn edelmoedigheid. La. ten wij in dat goval hopen, dat lie» fortuin on* hooi gunstig zal zijü. Zij» wij hier .Het aan de Lowther Arcade 1 Wij zouden geen betere plek kun- nen vinden, antwoordde bij, terwijl hij van zijn plaats opsprong, en het portier van de cab opendeed. Ik zal den koetsier betalen, en dan zuilen wij met onzen onderzoekingstocht be ginnen, .fWordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5