Engelsche Ziekte Scoffs Emulsion orooiblok koopra, waarin ©en weinig faageei, in d« kooi moet ©en stuk se pia gehangen worden, terwijl wit ka- ho;ia&aad, witte gierst ra ©en weinig J^er het beste voedsel vormen. Heb ben ze jongen, dan geelt u een hord gekookt ei, en wittebrood met wat groen er door gehakt. VRAAG: Iemand van wlen Ik 50 37 ie vorderen heb, wil naar Transvaal vertrekken, zonder die schuld te vol doen. Kan ik nu aan boord beslag la ten leggen op zijn koffers met lijf goed, want geld heeft hij niet. ANTWOORD: U kunt door een deurwaarder beslag laten leggen op zijn koffers. Maar zou u het niet lie ver met hem schikken, zoodat hij, eenmaal in Transvaal aan het werk, de schuld afbetaalt? VRAAG: Mijn kanarie-vogel, die anders prachtig zingen kan, doet dit de laatste dagen heel niet meer, zit In elkaar gedoken te hijgen, is daar iets aan te doen? ANTWOORD: Geef uw kanarie een mengsel van haver en gort (gepeld), met een weinig slazaad en blauw maanzaad er door, en in plaats van zijn gewone zaad een paar dagen wit tebrood in melk gesopt, licht uitge knepen. VRAAG: Wanneer kan ik terecht in het Leidsche ziekenhuis, om me te laten onderzoeken? ANTWOORD: U bedoelt waarschijn lijk de academische polikliniek? Wij iraden u eerst uw geneesheer te raadplegen, indien u daaT been wilt. Deze kan u meteen de gewenschte in lichtingen verschaffen. Binnenland HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het eere-voorzitterschap van de Groene Kruis Jubileums Tentoonstel, ling en Congres, ;n 1910 te Utrecht, aanvaard. HET AFSCHEID VAN AMSTER DAM'S BURGEMEESTER. Zaterdag is aan den burgemeester Van Leeuwen namens het Amrterdam- sche politiecorps een huldeblijk aan geboden door een commissie, welke zich daartoe uit dit corps gevormd had en waarin alle rangen vertegen- woordigd waren. Het geschenk bestond uit een fraaie gebeeldhouwde eikenhouten bank met kussen, en een tegeltableau in zwarte lijst, voorstellende de Spinhuissteeg met den ingang van het voormalig© hoofdbureau. Een perkamenten oorkondo verge zelde het geschenk. Bij de aanbieding van het geschenk hield de hoofdcommissaris, de heer Hordijk een toespraak Aan de commissie en ook per dagor de aan het geheel© korps hoeft mr. Van Leeuwen zijn dank betuigd. Het huldeblijk door de Algemeen© Winkeliersvereeniging den heer Van Leeuwen aan te bieden, zal bestaan uit een gedenkpenning, aan de een© zijde dragende de beeltenis, van mr. Vun Leeuwen (borstbeeld) en aan de andere ziide de opdracht dar schen king. Het modelloeren van het borstbeeld is opgedragen aan den beeldhouwer Jeltsema. De aanbieding van het huldeblijk, vergezeld van oorkonde met album der namen van de leden-deelnemers der A. W. V., zal plaats hebben, zoo- dra de gedenkpenning gereed zal zijn. CHOLERA OP DE „HOLLAND". Een Hbld.-bericbtgevor meldt en op informatiën aan het departement van marine bleek het bericht juist dat zich aan boord van de „Holland" in Indië eevallen van cholera hebben voorgedaan. Twee mannen van het stokerspersoneel zijn aan cholera overleden. Der familie werd door liet departement kennis van het overlij den gegeven. DOODGEDRUKT. Zaterdagmiddag is op het stations- emplacement te Arnhem de 19-jarige rangeerder Van der Kamp tusscheu de buffers geraakt. De jonge man was terstond dood. UIT DE SCHOOL. In een der hoogste klassen van een school is de onderwijzer bezig meteen repetuie van de jaartallen der Vader, landsche geschiedenis. „1296", vraagt hij aan een jongen. „Floris V door de edelen vermoord." „Heel goed. Uit weik Huis was die graai T' „Uit het Bourgondische." „Dat weet je wel beter." „O, ja, meester, uit het Oostcnrijk- eche." Meester, ontstemd, dat de jongen zoo zit te knoeien, ziet ©en andoren leerling achter zijn hand pogingen doen een geweldige lachbui In te hou den. „Jan, waarom lach jij klinkt het streng uit meester's mond. „Meester, Adriaan zegt tegen ons Uit het Warenhuis 1" Tableau. (Ned.) ALGEMEENE WINKELIERSVER EENIGING. D© Vereeniging, welke hier te lan de den stoot aan de Middenstandsbe weging gaf, viert dezer dagen haar tienjarig bestaan. De heer Meuwsen heeft in het orgaan der vereeniging ©en artikel gewijd aan de resultaten dde door deze beweging zijn verkre gen. O.m. vertelt de heer Meuwsen dat In bijna 5 jaar tijds een bedrag van ruim honderdduizend gulden door bet incassobureau is geïnd. „Als wij au wetea, dat al dezo aangeboden posten door slechte betalers moesten betaald worden, die geweigerd had den op de gewone aanmaningen der winkeliers te betalen, dan behoeven hïer niet veel woorttsa gescKretfen wooden om de A. W. V- geluk te wen- ecben met hot beat van een dergelijke nuttige Instelling." Ten slotte zegt de schrijver: „In die tien Jaren hebben een groot aantal mannen, die overladen met bezigheden voortspruitende uit hun eigen zaken, tijd en lust en ijver we ten te vinden om eendrachtelijk te arbeiden aan de verheffing van den Middenstand. Het is hun gelukt, en mochten wij bij de opening van het Internationaal Congres in 1902 van onze pogingen o.a. zeggen, zooals eens onze groot© Tollens zong: En rekent d'uitslag niet, Doch telt het doel alleen! hier kunnen wij getuigen de uitslag heeft hen schitterend in het gelijk ge steld, want zij toonden dooir saamhoo- rlgheidsgevoel te schenken, dit gevoel te kunnen aonkweeken." PRIJSVRAAG LANDBOUWKUNDE. Op de prijsvraag, uitgeschreven door Gedeputeerde Staten van Fries land ter voldoening aan de bepalin gen omtrent het legaat, door wijlen dr. L. A. Buma aan de provincie Friesland ten dienste der landbouw kunde vermaakt, bij welke prijsvraag een beknopte verhandeling over de besmettelijke veeziekten, hare oorza ken, wijze van ontstaan, de schade die zij aan den landbouw en aan den expor than del veroorzaken en de wij ze, waarop zij worden voorkomen en bestreden, werd verlangd, zijn drie antwoorden bij Gedeputeerde Staten ingekomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. por regeL kan de gezondheid Uwer kinderen voor goed verwoesten, indien ge er niet spoedig by zyt. Scott's Emulsion stuit de Engelsche ziekte onmiddellyk door het beendergestel te verster ken en om de vroeger zoo magere beenderen zal zich weder stevig vleescb vormen. fis de Standaard-Emulsie zoowel in zuiverheid, lichtverteerbaarheid als voedende kracht De echte Scott's Emulsion wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., fabrieksmerk (de Visscher met de Visch) op elke verpakking voor- By alle Apothekers en Drogisten, Rechtszaken LICHTZINNIG J0NGMENSCH. Een jongmensch, werkzaam op 's Rijks Marinewerf to Amsterdam, dat omgang had met jongelui, die meer te verteren hadden dan hij, ver greep zich, om aan geld te komen, ao-n 18 stukjes koper, vergooide daar door zijn carrière aan de werf en stond bovendien nog wegens diefstal te »:cht voor de 5e kamer der Recht bank te Amsterdam. Het O. M., mr. Luykcn, Glashorst, eischte zijn ver oordeeling tot twee maanden gevan genisstraf. MISHANDELING DOOR EEN POLITIE-AGENT. Voor do Rotterdamsche Rechtbank stond terecht W. M., 26 jaar, agent van politie te Rotterdam, beklaagd, in den nacht van 22 op 23 October J. van Eerdenburgh, toen in dienst van den nacbtveilighoidsdienst, in het go- zicht te hebben geslagen en hem met zijn aabelscheede bloedend te hebben verwond. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat beklaagde en do nachtwaker niet op al to bosten voet met elkander stonden. Op den politiepost aan het Oude- hoofdplein beweerde Van Eerden burgh door beklaagde zonder eenige aanleiding en onverwachts to zijn geslagen tengevolge van den slag tï et de sabelscheede had hij een bloe dend wondje oven boven het rechter oog opgeloopen. In het vertrek, waar de agent en de wakor binnen kwamen, was alleen aanwezig de getuige décharge Hoor weg. Dezo was dus de eenige, die de beweerdo mishandeling kon gezien hebben. Vóór het hooren van dezen getuige A décharge wees de officier den be klaagde op hot gevaarlijke van de halsstarrige ontkentenis. „Mijn overtuiging is het, dat j© het gedaan licht", zegt Z.E.A.. „Jc bent nog jong, en al ben je verder voor de politie ongeschikt, je hebt steeds goed opgepast, en dit overigens niet zoo verschrikkelijk© feit zal heusch geen beletsel zijn voor degenen, die tevre den over je waren, om je verder door liet leven te helpen. Voel erger is het, to blijven ontkennen, indien je schul dig bent." De officier betoogde voorts, dat een openhartige bekentenis, het hooren van den getuige A décharge zal on- noodig maken en hem zal behoeden voor een eventueels vervolging we gens meineed. Ondanks deze woorden van den of ficier on de herhaalde betoogen van den president, hield beklaagde perti nent zijn onschuld vol, bewerend den waker niet te hebben geslagen. De getuige A décharge Hoorweg verklaarde al&nu hetzelfde als be klaagde. Van Eerdenburgh bloedde niet, toen hij kwam en evenmin toen hij wegging. Beklaagde had z'n sabel niet aan, want bet was zijn rusttijd, en hij heeft absoluut niet geslagen. Nadat de rechtbank in raadkamer vergaderd had, werd de mishandel de op een stoel voor de tafel gezet en moest hij aantoonen, hoe de agent geslagen heeft. Hij beweerde, dat de agent met bel de handen zijn sabelscheede, die aan xijn rechterzijde hing, vastgreep, daarmede van rechts naar links sloeg en hem boven het rechteroog raakte, Gewezen op het onwaarschijnlijke, dat een agent zijn sabel aan de rech. terzijde zal dragen, f©! getuigd, dat de agent dan zijn sabel wel van te voren van links naar rechts zal gedraaid hebben. De officier vroeg opmaking van proces-verbaal van Iloorwcg's verkla ring, om alsnog verder© informaties in te winnen. Nadat dit geschied was, werd de behandeling der zaak voor onbepoal- den tijd geschorst- Gemengd Nieuws AUTO'S IN DE GR00TE STEDEN. Hot aantal auto's te Berlijn, Lon den, Parijs en Weenen is, volgens een officieel© statistiek, uls volgt Berlijn, zonder Charlottenhurg, Schrörieberg, Rixdorf en Niederbar- nixn, 3736, Londen 43.000, Parijs 10.724 en Weenen 2329. Londen staat dus verreweg bovenaan. EEN BUITENKANSJE. In oen kamer in Yildiz-palais te Konstantinopol hoeft men ©en gehei me kast ontdekt, waarin oen kist, tot den rand gevuld met gouden mun ten en edelgesteenten. De schat is, als geen eigenaar hebbende, aan de schatkist vervallen verklaard. ROOSEVELT kan fcinnenkort in de beschaving wor den terugverwacht. Den 24en April zal de oud-president in Berlijn aanko men hij blijft slechts drie dagen in Dujtschland. EEN VLAAMSCH ADRES. De groote Vlaamsche vereenigingen van Antwerpen en andere steden, zooals de Liberalo Vlaamsche Band, de WiLIems- en Davidfondsen, het Al gemeen Nederlandsch Verbond, heb ben gezamenlijk het besluit genomen, oen adres aan koning Albert te zen den om den vorst den donk der Vla mingen te betuigen voor het afleg gen van den eed in het Vlaamsch. Bij het adres zal een meer uitgebrei de nota gevoegd worden, waarin de wenscheu der Vlamingen vervat zul len zijn. EEN MOOIE LANDGENOOT I Een pachter te Munster, in Westfa- len, had een staljongen uit Neder land, zekeren Jongman, gedaan gege ven, omdat hij met zijne dienstbode betrekkingen ondirhield. Uit wraak daarover heeft de staljongen 's nachts den pachter in zijn bed en daarna ook de minderjarige dienstbode neer geschoten. Men heeft hem later in een herberg gevat. RUSSISCHE MANIEREN. Er is reeds vele malen geklaagd over liet optreden der Russische grenswachters aan de Duitsche grens. Dezer dagen zijn zij weer erg ruw te werk gegaan tegenover een grensbe woner, een Duitscher, die des avonds naar huis terugkeerde en van het pad afraakte. Het gebeurd© in het dis trict Wrechcn. Niet zoodra had de man enkele stappen op Russisch grondgebied gezet of hij werd door drie Russische grenssoldaten aange grepen en gevangen genomen. Niet tegenstaande de man kon bewijzen wie hij was, liet men hem toch niet los. Op zeker oogenblik ging een der Russische soldaten zich zelfs zoo vetr te buiten, dat hij den man met den kolf van het geweer een klap op het hoofd gaf. Den volgenden ochtend werd de man op bevel van den kapi tein vrij gelaten. Zijn geld, een 200 mark, dat de soldaten hem hadden afgenomen, kreeg hij echter niet te rug. EEN OUDJE. Naar uit Grosswardein in Hongarije gemeld wordt, is dezer dagen te Gór- besd een dame van honderd en vijf tien jaar gestorven. Het is de wedu we Maria Papp. Zij was geboren in 1795. In 1809 bezocht zij met haar moeder het leger der opstandelingen te Raab, waar haar vader diende in het adellijke regiment De gansche familie vader, moeder en het toen veertienjarige meisje werd door de Franschen gevangen genomen, doch later weer op vrije voeten gesteld. Na het einde van den oorlog ves tigde de familie zich in Bihar. De thans overleden dame, die tij dens haar leven veel belangwekkende dingen uil den tijd van Napoleon wist te vertellen, was tot het eind toe kerngezond. Zij laat twee zonen na. die, hoewel ze over de negentig jaar oud zijn, gezond ©n krachtig zijn. Letteren en Kunst „ONS SCHOOLBLAD." De Rotterdamsche Hoogere Burger scholieren en Gymnasiasten hadden sinds anderhalf Jaar een half moan- delijksch blaadje. Dit is thans uitge breid tot een maandblad van twee vel druks. Ruim 200 directeuren, leera ren, technici, letterkundigen, sports- lieden enz. hebben hun meewerking toegezegd. De inhoud ls deels dooT eenige de zer medewerkers, deels dooir de jon gelui zelf geschreven. Deze laatsten voeren ook de redactie, daarin bijge staan door een oommissie van advies bestaande uit Rotterdamsche leera ren. De Inhoud van dit eerste num mer is als volgt: Eenige opmerkingen over Schillers gedachten-lyriek, door J. J. Griss; Do Amleth-aage naar Saxo-Grammati- cus, door H. W. J. Kroes; Zelfstandig heid, door Gr.; Herinneringen uit mijn leven als 1 eeraar In Neder- landsch-Indië, door Dr. J. C. C. W. van Nooten; Iets uit dte Geschiedenis onzer Spoorwegen, door Dr. C. te Lintum; Orchideeën en vogels op Schiermonnikoog, door A. W. Kloos Jr.; Groots en vorm van de Aarde, door J. du Saar. Jongelieden-aideeling: Leed, door H. I. Levle; De Zoekers, door Rceiier, FlantènkaraJrters, door Wam; Eén dichter, door S. M., Kathederstralen, door M. Polak; Sport, door D. S.; ver der schaakproblemen, berichten en mededeellngen. Uitgever is de heer T. van Helden, te Haarlem. Of er behoefte bestaat aan een der gelijk blad. We betwijfelen het, ten minste in dezen vorm. Zeker kan hot zijn nut hebben, wanneer de jongelui de gelegenheid hebben om de ln hun sluimerende talenten bv. op letterkun dig gebied, te ontwikkelen en te oefe nen, maar overigens geloovon we, dat dit ,Ons Schoolblad' niet van belang rijk nut zal zijn, met allen eerbied voor de bekwaamheid van de ruim 200 medewerkers. Tijdschriften op het go- bied van de artikelen in dit blad zijn er In ruime mate en worden ook door de jongelieden van H. B. S. en Gym nasium gelezen. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN: Eigen Haard: De vrouw van Leen- dert Oldhuys, door Louise B. B., III. Arti et Amlcitae (1839—1909) door J. F. L. de BaJbian Versiter, I. Naar de Ekas-baai aan de zuidkust van Lont. bok, doer W. O. J. Nieuwenkamp. Ne derland voor honderd jaren, door ge neraal Wüpperrnann, II. Een onver getelijk directeur van het Koloniaal Museum, Dr. M. Gresholf, door P. van der Wielen, II (slot), met afbeeldin gen. Feuilleton: Minerva, naar "t En- gelsch van R. Marsh, slot. Bijvoeg sel: Pioniers der luchten. Een paleis- brand. Spel en spelen, slechte en goe de. Personalia. De Johanniter-orde. De scheidende en waarnemende bur gemeester van Amsterdam, alles met afbeeldingen. „Het Leven". Het juist verschenen nummer van „Het Leven" (No. 2, van 14 Januari 1910) bevat de volgende geïllustreerde artikelen en foto's De rolschaatsenbaan op het terras van het Palace-Hotel te Scheveningen Groote en fraaie portretten van Henri de Vries als gast bij Willem Royaards1 en Hans Edmunds twintigjarig too- neelfeestVan het Amsterdamsch© Tooneel, Frieda Ilawliezek, Fritz Weidemar, Hans Edmund en Lisere Lindner en Louis Grimberg, benevens een prachtige serie caricaturen uit de Revue bij Prot en portretten van Meira Irwen en den heer De Bree in den Apachendans: Een bezoek aan Schiermonnikoog (slot), door B. Bak ker—Nort De Houtzaagmolen van de firma L. Kleyn en Zn. to Rotterdam, niet interessante foto'sPortret en biografie van den heor W Kromhout Czn., nieuwbenoemd hoofdleeraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschap pen te Rotterdam, en vorder de gewo ne rubrieken. Do bijlag© bevat de derde afleve ring van de serie „De Troonopvol gers van Europa", en geeft het pori.net van Kroonprins Leopold van België. Kerk en Schooi ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Tweede' Doet. Geneeskun dig examen de heoren B. G. J. N. Deuling, J. Buitenhuis, J. J. II. van Spanje en A.' P. van Lidt do Jeude. Eerste natuurkundig examen de heer P. A. Fluyt. A. G. LAMMINGA. Naar gemeld wordt is aan den heer A. G. Lam min ga, gepensioneerd hoofdingenieur van den Waterstaat in NederL-Indië, een leerstoel aan de Technische Hoogeschool te Delft aan gebeden; hij heeft echter voor dit aan bod bedankt Zooals bekend, is de heer Lamminga thans door den mi nister van Koloniën belast met de sa menstelling van een overzicht en een geschiedenis der Indische irrigatie- werken. SPORT-OVERDR1JVING Naar aanleiding van in den laat sten tijd voorkomende klachten over sport-overdrijving op Gymnasia en H. B. S. hebben, op verzoek van de School-voetbalcommissie van den Ne- derlandschen Voetbalbond, dr. A. H. Kan, rector van het gymnasium Middelburg, en de heer M. Horn, di recteur van de H. B. S. te Schiedam, zich bereid verklaard resp. op de e. k. vergadering van de Vereeniging van Leeraren aan Nederiandsche Gymna sia en van de Vereeniging van dlrec- reuren van H. B. S. het onderwerp: „Schooi en Voetbal" in te leiden, ten einde den omvang van het kwaad te kunnen bepalen en de middelen tot bestrijdin- te bespreken. apon en W edstrQaefs VOETBAL. H. F. C.—D. F. C., 0—3. Door den wedstrijd tegen Sparta tn Rotterdam* was het H. F. C.-elftal erg verzwaktze verschenen in het veld met invallers voor Lo Sueur en Schalkwijk. De Dordtetnoren waren geheel volledig. Om even twee uur kwamen de vol gende elftallen in het veld H. F. C. Mooy, Kiminijser, N. N., De Klerk, La Bastide, Clifford. Seignetto, Ten Cat©, v. Rhijn, Francken, v. Gogh. D. F C. Klein, A. Klein, Van Hattem, N. Bouvy, Noorduyn, Koopman, F. Koopman, Lotsy, Bosua, J. Bouvy, Beeuwkes. Van Gogh won den toss en verkoos met den wind mee te spelen. Direct toen er begonnen was, ontwikkeld© zich eon vlug spel. D. F. C. trad di rect aanvallend op, maar de bal word teruggezonden, en nu ging de blauw-witte voorhoede op Beeuwkes ke. Vooral de linkerwlng der Haar lemmers loverdo goed werk, boewei Van Gogh hot wel wat te veel op zijn gemak doed. Mannus Francken vrfst' den bal telkens weer tot het Dordt- sche doel te brengen, daarin krach tig door zijn mede-voorwaarts ge steund. Do D. F. C -voorhoede bleef echter ook niet werkloos en Nico Bouvy bracht ©en keer mooi op, ©en center naar A. Klein volgde, maar deze schoot Juist over. Even daarna lost© N. Bouvy eon mooi schot, dadelijk door een dito van Van Hattom ge volgd. Telkens brachten nu de rood- wittcn den bal weer naar het H. F. C.- doel en weer was hot de rechtsbinnen, dio een kei tegen den paal gaf. Deze periode was geheel voor D. F. C., want wanneer de II. F. C.-voorboedo den bal kreeg, strandden zo telkens op F. Koopman, die als spil uitste kend spel te zien gaf. Er kwam voor de H. F. C.'ars weer een benauwd moment, toen Noorduyn langs do lijn rende, scherp voorzette en A. Klein een zuiver schot in den hoek gaf, dat Mooy er uitstekend uit hield, en aan zijn voorhoede gaf, die een aanval op het D. F. C.-doel on dernam, waarvan een corner het re sultaat was. Deze leverde echter Tiiets op, want. Van Gogh schoot juist naast. Even hierna volgde er nog een corner op het Dordtsche doel, maar ook deze had geen ander resultaat, dan dat hij terug getrapt werd, waar van Noorduyn gebruik maakte, door eon rush to ondernemen, gevolgd door een mooien voorzet, maar de bal werd weer teruggewerkt en N. Bouvy ving hom op, liep eenige H. F. C.'ers voorbij, maar struikelde, toen hij alleen nog maar Mooy voor zich had. Nu bracht dc II. F. C.-voorhoede wcor mooi op, Van Gogh gaf een voorzet, die bij Seign©tte belandde, deze zette op zijn beurt weer voor en Mannus schoot nu even over de lat. Toen was d© beurt weer aan Noor duyn, die ©on voorzet gaf, waarover alle drie binnenspeters heentraplen en die toen door Klein er over werd ge schoten. Toen verknoeide H. F. C. nog een prachtkans, toen Mannus den bal voor het doel plaatst© en Seig- nette hem maar voor het inschieten had, maar hij trapte den bal evenwij dig met het doel. Het fluitje van Willing kondigde nu de rust aan en het scoringbord was nog ongebruikt Ieder dacht nu D F C. te zien opzetten en in het begin was dit ook werkelijk het geval, want, ze deden een paar gevaarlijke aanvallen op het doel der Haarlem mers. Maar het leek wel, of ook H. F. C. hoe langer hoe vuriger begon to spelen. Van Gogh, die voor de rust vrij laks gespeeld had, ondernam nu een pracht-rush, die echter op een achterbal uitliep. D. F. C., dat inmiddels zijn opstel ling veranderd had, daar Fl. Koop man met A Klein van plaats verwis seld had, kreeg een vrijen schop te nemen en liet harde schot werd uit stekend door Mooy gevangen. Weer was 't toen H. F. C.'s linkerwlng, die den bal opbracht, en Van Rhijn schoot naast. Nu ging de geheele D. F. C.-voorhoede op het Haarlem- sche doel af en eindelijk kwam het eerste doelpunt van den wedstrijd, toen Nico liouvy van dichtbij inzette. Even hierna deed Flip Koopman nog eon hard schot tegen de lat en dadelijk daarop kreeg deze zelfde speler weer een mooie kans, maar deze werd door te zacht schieten verknoeid, de bal werd door Mooy corner gewerkt, maar deze had geen resultaat, want hij werd ineens ach ter getrapt .Daarna volgde weer een aanval van 11. F C. en Ten Cate schoot naast. 1 oen kwam de tweede goal voor D. F. C. na een algemeen opbrengen urt een goed schot van Van Hattem cn na eenig heen en weer ge- trap maakt© Noorduyn het derde en laatste doelpunt. Even later was het tijd. En nu de spelers. Bij 13. F. C. kon men dadelijk zien, wie de invallers waren N. N. speelde erg onzuiver en Van Rhijn deed bijna niets goeds tn de voorhoede. Loeff was hier toch zeker beter op zijn plaats geweest. Mannus Francken en De Klerk waren wel de besten, Van Gogh speelde vooral vóór rust to laks. De andoren waren goed. Bij D. F. C. waren Flip Koopman en Noorduyn de besten. Beeuwkes be handelde, wat hij kreeg, zooals ge woonlijk goed. J. Bouvy was erg on betrouwbaar als back, maar over het geheel zat het elftal toch goed in el kaar. Do wedstrijd werd door Willing naar ieders tevredenheid geleid. II. B. S.—HAARLEM, 2—2. De roodbroeken van den Schoter- weg waren gisteren de gasten der zwarte Hagenaars. Een reusachtige wind stond nagenoeg recht op het terrein, waardoor uit den aard der zaak do spelqualitoit zeer leed, en de bal plus een twintigtal spelers zich bijna voortdurend bevonden op dio helft van het veld, waar do tegen den wind in spelende partij kampeerde 11. B. S. beseft© hoe belangrijk de uit slag van dezen wedstrijd voor haar plaats op de ranglijst zou kunnen zijn en spande daarom alle krachten in, waardoor de beide tegenstanders goed tegen elkaar opwogen. Doordat in de hofstad oveneens de ontmoeting Quick—H. V. V. plaats had, werd het weerklinken van Moor man's fluitje slechts door ©en gering aantal kijkers verbeid en toen dit ge schiedde, stonden de volgende spelers tegenover elkaar H. B. S. Van Weel, Valkenburg, Blommesteyn, Masthoff, Zorab, Gonsalvez, v. Ronterghem, Synja, Bol, Bouman, Van der Wilde. Haarlem Fillpse, A. Haak, Th. Miller, Bouw meester, P. Miller, Verwey, Healey, S. Veen, De Wolff, Serné, Uteraark. H. B. S. mist dus Bekker, Haarlem Ls voltallig en beproeft ©en nieuwe opstelling, met Haak in de voorhoede en Verwey in de middonlinie. Captain Van Weel heeft den toss gewonnen en verkiest met den wind mee to spelen. Do eerste oogenblikken rijn voor onze stadgenooten, maar ai zeer spoedig doet zich het voordeel von den krachtigen wind gelden, en ts de bal constant voor het doel van Haarlem, waar de -verdediging voort durend ln actie Is. De linksbuiten v. d. Wilde geeft eon fraaien voorzet, doch Synja is iets te laat om dezen productie! te maken. Serné ontwikkelt backspel van so- lied gehalte, doch dc wind lacht orn zijn forsche trappen, en tracht do wing P. Miller—Bouwmeester den bal oen enkele ntaal op te brengen, dun is Gonsalvez daar, die deze wing uitstekend in bedwang houdt. Blorft- mesteyn, gevoelende, dat zijn partij vóór half time den buit binnen moet halen, lost van het midden van hot veld uit ©en paar kanjers van sclio. ton, waarvan or één tegen den paal afstuit. Alle taktiek wordt overboord gegooid, schieten maar, denkt, II. TL* S., al is d© afstand nog zoo groot. Voorlnopig is het resultaat nihil, een schot van Synja nadert de wolken, Utermark houdt er ecu van Bouman.. Een poosje spelen de Haarlemmers met tien man, want Healey onttrekt zich wegens een kwetsuur aan het strijdgewoel. De rechter-half Masthoff weet zijn partij met een ver zij-schot, dat den bal, door den wind gedragen, langs Uterrnark heen in het doel doet zeilen, de leiding te bezorgen, onder ©norm enthousiasme van het pabliek. Spoedig daarop keert Healey terug, doch de bal blijft maar voor Utermark's veste huppelen, en de paal en daar-na Serné treden eens red dend op. Eindelijk wordt een doorhraak ge forceerd, en Bouwmeester lost een flik, ver schot, waarvan do vaart door den wind gebroken wordt, zoodat Van Weel weinig moeite heeft het leder op te vangen, dat zich in minder dan geen tijd weer aan de overzij bevindt en door Bouman in Utermark's net gedeponeerd wordt. Reeds gaat ©en krachtig gejuich op, als de reus van Haarlem zijn hand kalmeerend op heft, en dan blijkt, dat Moorman kort te vorep gefloten heeft. Wanneer v. d. Wilde een paar cor ners genomen heeft, die geen resul taat hebben, gaat Filipse or met den bal van door. Th. Miller tracht uit zijn voorzot t© doelpunten, doch schiet tegen Blommesteyn aan. Van der Wilde lost nóg een prachftschot, dat tegen de bovenlat belandt, en dan is het half-time. Daarna zijn de bordjes verhangen. Haarlem heeft den wind mee en hot heft in handen. Van Weel moet op treden, corners en out-ballen bij da vleet. Zelfs Healey zwerft om het Haagsche doel, maar d© goaltjos wil len niet komen, hoewel men voelt, dat ze in de lucht zitten. Do H. B. S.'ers langs de lijntjes tellen do minuten. Tyvintig man loopen elkaar voor het H. B. S.-dool in den weg, van combinatie is weinig te merken, do spelers trachten elkaar den bal voor do voeten weg te maaien. Verwey tracht door een zoor ver schot een goal te forceeren, wat mielukt. Ein delijk heeft Haarlem succes, en weet door middel van A. Haak te doelpun ten. (1-1). Haarlem dringt steeds meer op, Da Wolff neemt krachtig deel aan den aanval en helpt Van Weel bestoken. Deze onvoorzichtigheid komt Haarlem duur te staan, de Haagsch© voorhoed© breekt plotseling door, Serné blijkt niet bij machte, alléén den bal af te pakken, Utermark loopt uit, maar kan niét voorkomen, dat Bouman het leder langs hem heen door de palen jaagt. i21 voor H. B. S.). Het gevolg is, dat Haarlem ver woed aanvalt, doch door een hardnek, kig verdedigen trachten de Hagenaars hun voorsprong t© behouden. Het spel wordt wild, van overleg geen sprake meer. De Wolff schiet van veel te grooton afstand. Bouwmeester schiet naast Van Weel redt eenige malen vollend, adios werkt en zwoegt, totdat, eventjes vóór tijd, Filipse na een mooien ren hot net weet te vin den. [2—2). Zoo blijft de stand, totdat Moor man's eind-signaal weerklinkt. Deze uitslag geeft do juiste veaTToQ- ding, want de partijen waren even sterk. Tegen de laatste goal van Haarlem zal H. B. S. protesteeren, omdat ze meent, dat Moorman een half-side positie niet heeft opgemerkt. Van beide clubs was de voorhoede zwak. Gonsalvez was DE man van H. B. S., verder waren Blomme steyn, Van Weel en Zorab de besten. Van onze stadgenooten muntte Ser né uit, Utermark en De Wolff waren goed. Healey was goed vóór hij ge blesseerd werd. Scheidsrechter Moorman voldeed maar half. Koloniën SUMATRA'S WESTKUST. In tegenstelling van het in de Java- Bode van den 3Ósten November j.l. vermeld, te Padang loopend gerucht, dai de met ingang van den 2den Fe bruari a. s. 's lands dienst verlaten de gouverneur van Sumatra's West- kust, de heer F. A. Heckler, niet ver vangen zou worden, doch het gewest zou worden gesplitst in twee residen ties, verneemt bovengenoemd blad thans, dat wel een nieuwe gouverneur zal worden benoemd. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Leeuwarden. S. Koopmans, verver te IJlst. Rechter-commissaris mr, P. C. J. A. Boeles curator J. H. Dood- korte, te Sn eek. 's-Hertogenbosch. J. H. Boeien, koopman, te Mill. Rechter-commissa ris jhr. mr. C. van Nispen curator mr. F. van de Ven te Boxtel. Dordrecht. J. Schoemoker, koopman in garen en hand, handelende onder de firma C. Jansen, te Gorlnchem. Rechter-commissaris mr. J. Wiarda» curator mr. D. Pieck, te Gorineh^m. Amsterdam. De Naamlooze Ven nootschap Generale Leven svorzeke- ringsbank te Amsterdam. Rechter commissaris mr. W. F. Biileveld cu ratoren mr. N A. Mensing van Cha- rante en mr. F. C. Déking Dura. A. W. Diergaarde, loodgieter ta Hilversum, zijn zaak uitoefenende te Amsterdam. Rechter-commissaris mr. W. F. Biileveld; curator mr. A. A. Aberson. Vernietigd J. H. Ederveen, voerman te Gent. Geëindigd W. van 't Veen, caféhouder te Kam pen. P. E. Jansen van Galen, weduwe H. "Bekker, pensionhoudster te 's-Gra- venhage.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6