NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27« Jaargang. Mo. 8162 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VBIJDAG Ï1 JANUAKI 1910 ABONNEMENTEN AD V ER T E N TIÊ Ni per DRtB aiAANDBNi ijf Van 1—3 regels 50 Cts,: Iedere regel mztt 10 Cta. Bulten hel Arrond!«tcraect V oor Haarlem 1.28 Haarlem van 1-5 regels ft-, elke regel meer /0.iü Reclames 30 Cent per retel, Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der wW&Wrbffi/fö Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. J-30 AdvertsnüSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing] Franco per post door Nederland1.65 &VSF 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant CaSSSd'zTdSlad.'voirHiulOT ",0%% Atoiolstraüei Groot. Houtstraat "5e omstreken en franco per post a45 BaSercommiiDaall Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724 der Vennootschap Lonrens Cwster. Directeur X PEEREBÖOE Drokkerlji Zolder Baltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 22 JANUARI. Schouwburg: Rott. Tooncelgez. 'Onze Vrouwen. 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze leze.rs een artikel „Het Beethovenhuis", in de rubriek Óm Ons Heen. GEPENSIONNEERDE MILI TAIREN. Men schrijft ons: Gisteravond vergaderde in de Ko renbeurs alhier de afdeeling Haar lem der Vereeniging van beneden den rang van officier gepensionneerde militairen van leger, marine en kolo niën tot het verkrijgen van Rijkspen sioen voor- en tot ondersteuning van hunne weduwen en weezen. De vergadering werd geleid door 'den ondervoorzitter J. II. Schat, en bijgewoond door 34 leden. Nadat de waarn. voorzitter den le den had gefeliciteerd bij den ingang van 1910, werd overgegaan tot het lezen der notulen van de vorige ver gadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat het hoofd bestuur had besloten de gelegenheid 'open te stellen tot lid toe te treden voor hen, die dit nog verzuimden. Do contributie, twee gulden per jaar, moet echter van 1 October 1908 uf .worden aangezuiverd. Door de eere-commissie, beslaande uit de heeren generaal Eland, vice- admiraal Ellis, baron Van Dedem van den Berg, Duymaer van Twisk, P. Lycl&ma A Nyeholt, Jhr. P. J. Bo- gaert en generaal Baron Van Voorst tot Voorst was in den Haag een ver gadering belegd met het hoofdbe stuur tot regeling der geldbelegging, bespreking van requesten aan do Mi nisters van Oorlog en Marine, enz. De afdeeling Haarlem bestaat uit 61 leden. Tot deze afdeeling traden toe: een beschermvrouw, een schermheer en vier donateurs. Aangezien andere afdoeliugen aantal hiervan vooruit zijn bij deze afdeeling, werden de leden aange spoord mede te werken tot het ver krijgen van meerderen steun hier ter stede. Door hel vertrek van den voorzit ter, word in diens plaats de onder voorzitter gekozen, terwijl de heer J. van dor Horst de betrekking van onder-voorzitier op zich nam. In den loop van den avond werd nog medegedeeld, dat zich reeds 65 afdeelingen hadden geformeerd. Het aantal weduwen bedraagt 55. Aan ieder dezer werd tot 1 November 1910 eeno toelage van 73 gulden uitgekeerd Nadat door den voorzitter den le den was vov.ocht in alles mede werken tot toetreding van dames en beeren beschermsters en beschermers donateurs enz werd deze vergade ring te ongeveer 10 uwr gesloten. ORGELBESPELING op Dinsdag 25 Januari 1910, des na middags van 1 tot 2 uur, in de Groote of Sint-Bavoke-k alhier, door den heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Concertfantasie, A. Hesse. No. 2. Offertoire, R. Weiy. No. 3. Sonate No. 2, A. Guilmaut. a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro vivace. No. 4. Elsn's Brautzug zum Mün- steir, R. Wagner. No. 5. Trfiumerel, R. Schumann. BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE In do laatst gehouden vergadering Van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond werd besloten tot oprichting van een afdeeling van het Tuberculosefonds. Tot bestuursleden werden gekozen do hoeren J. M. de Zaaijer, voorz.; J. Bakker, seer.; G. Drommel, penning- taeester. OVER STADGENOOTEN. Onze beide stadgenooten, de dames Hermine Scbolten en A. Lodewijks, gaven de vorige week een kerkcon- oert te Delft. De Delftsche Courant schrijft hier over: Mej. Herman© Scholten uit Haar lem, bezit een zeer fraaie alt-stem, die voor den kerkzang in vele opzich ten zeer geschikt bleek te zijn. Het timbre barer stem is die van hooge alt, en daar mej. Scholten zeer zui ver zingt. haaT =temmiddeleD ook ge heel in de macht heeft, maakt zij meestal een diepen indruk op -hare hoorders. Mej. A. Lodewijks, violiste, even eens uit Haarlem, speelde de „Sonate G-Mol" van Giuseppe Tartïni (geb. 1692); Air, van Goldmark en Abend- ltcd van Robert Schumann. De vertol king van Tarlini's sonate was uitste kend, De compositie, zoo geheel voor het kerkgebouw geschikt en door den grootsten violist van zijn tüd geschre ven, werd met warmte van toon en energieke voordracht gespeeld, voor al de twee laatste gedeelten Largo en Allegro con moto, klonken prachtig. Verder speelde de violiste nog het bekende en beroemde Abendlied van Schumann, zoor verdienstelijk. Re- pentir voor zang, orgel en viool, ver schaft© ons eenige oogenblikken van waar kunstgenot. Het talent van de zangeree kwam ln dit stuk het meest tot zijn recht, er was een zekere godsdienstige geest drift in haar zingen te bespeuren. Zij is een zangeres van veel talent. D a m-S i m u 11 a a n-S a n c e. Ten aanschouwe van een groot aan tal liefhebbers van het damspel, een aantal, te groot bijna voor het kleine bovenzaaltje van „De Karseboom", 6poelde de heer J. de Haas. kampioen van Nederland, op uitnoodiging van de „Damclub Haarlem", Donderdag avond 28 partijen simultaan 27 spe lers hadden de stukken tegen den heer De Haas opgezet, en één speel ster. Alvorens te beginnen, sprak do heer De Haas enkele woorden ter in leiding. Spreker merkte op, dat hij hier niet alleen gekomen was om simultaan te spelen, maar ook, en vooral, om propaganda voor het schoone spel te maken. Wel kon Haarlem reeds op een flink en frisch damleven wijzen, maar toch moest er nog veel meer gedamd worden. In kleine plaatsen, zooals Beemster b.v., is een damclub met een 45-tal leden in Haarlem hebben beide clubs een gelijk aantal ongeveer. Dat mag niet zoo blijven, meende spreker. Het dam spel moet veel algemeener worden, en daartoe moet ieder in e:gen kring zooveel mogelijk medewerken. In het bijzonder prees spreker do domrubrieken ln de Haarlemsche bla den, die veel tot den bloei van het damspel bijgedragen hebben. Hierna nam de séance een aanvang, e heer De Haas speelt verwonderlijk sneltoch bleek al spoedig, dat hij bemerkt had, waar de sterkste spe lers zaten, want bij hen nam hij wat langer bedenktijd. Op de meeste bor den legde de kampioen zich op posi tie-spel toe, maar toch bleek hij van een combinatie in 't minst niet af- keerig 't Was al kort na het begin althans, dat een speler door een fout- zet een vijftal steenen missen moest, en de heer De Haas bovendien nog dam haalde. Tegen tienen vielen de eerste slacht offers, en toen ging het verder heel vlug. Toch nam de heer De Haas thans wat meer bedenktijd, wetend, dat in het eindspel iedere zet er op aankomt. Klokslag twaalf uur werd de laatste partij remise gegeven. Had de heer De Haas langer tijd gehad, misschien dat hij ook uit deze partij nog wel de winst gehaald zou hebben. De uitslag was als volgt Van de 28 gespeelde partijen won de simultaan-speler er 21, maakte er vijf remise, tegen de heeren C. II. Broekmeyer, P. M. van der Sluis en 11. de Boer, allen te Haarlem, J. van der Werff Gzn. te Zandvoort, en Ren- nooy te IJ muiden, en verloor er twee tgen de heeren D. van Boekhoven en P. Heek, beiden te Haarlem. Werkelijk, een prachtig resultaat. De neer De Haas heeft zich voor de zuoveelste maal weer eens een waar dam-meester getoond Maar uit dc partijen bleek toch ook, dat de „Wijn club Haarlem" een aantal uitstekende krachten onder liaar leden tolt. KunstavondFritomya. De kunstavond van het Haagsche dilettanten-tooneelgezelschap „Frito- myn", die 4 Januari j.l. plaats had, heeft een netto bedrag van 555.50 op gebracht Van deze som ontvangt de ToynW vereeniging 67, terwiil 488.50 ten goede komt aan het Bouw fonds voor het Koloniehuis van het Centraal Genootschap voor Vacantie- kolonies. Voor het nieuwe gebouw, dat te Egrnond aan Zee gebouwd wordt, is thans een som van 50 600 bijeen, terwijl 70.000 noodig is. Met groote dankbaarheid erkent het bestuur de krachtige medewerking, door geheel het land ondervonden, en hoopt, dat het nog ontbrekende spoe dig bijeen mag zijn. HET TÜONEEL DE OPVOERING VAN „JACOB VAN LENNEP".- Van naijver tusschea de twee voor naamste I lefhebber) j-tooneel-vereenL gingen hier ter stede, tusschen de oudere „Cremer" en haar jongere zus ter „Vuil Lennep'kan gelukkig niet gesproken worden. Tenminste niet van een naijver in een slechten, wel van een in g o e den zin, nnil. in die van een edelen wedijver om '1 beste te leveren, waar toe ieder barer in staat is. Daarom is het bestaan van twee dergelijke vereenigingen in Haarlem wel goed Over en weer werken zij als een prikkel op elkaar. De een spant zich al meer in dan de ander, om niet onder vroeger geleverd werk te blijven, maar telkenmale iets te geven wat al weer beter is. Wordt een voorstelling van „Cremer" ge roemd, dan is dit een stimulans voor „Van Lennep" een stuk in te studee- ren en op te voeren op een manier, die ook gezien mag worden. En door dien edelen wedijver profi- teeren de respectievelijke leden 't meest, want zij hebben nu de zeker- hoid telkens iets te zullen krijgen, waar werk van gemaakt is en waar de spelers hun best op hebben gedaan. Zoodat we maar zeggen willen, dat 'l wenschelijk geacht mag worden, dat boido vereenigingen nog lang naast elkander blijven bestaan. Zoo danken de leden van „Van Len nep" daaraan weer een heel aardigen avond. Hun werkende medeleden gaven gisteren eerst een „huwelijksspelle tje" van Johan Mulder een kleine ge beurtenis een oudere meneer, die twee jonggehuwden, die 'n huiselijke oneen igheid hebben gehad, vyeer aar dig en lief met elkander verzoent. Het éenaktertje heet dan ook „Ver zoend". Over 't algemeen werd 't niet slecht gegeven, maar daar een groot ge deelte door do drie personen zittende rond een tafel gespeeld werd, had 't iets stijfs Men had eens moeten op slaan, er wat leven en beweging in brengen. Bovendien was een fout, dat er te veel binnensmonds en te zwak gearticuleerd werd, zoodat een groot deel van het gesprokene niet over bet voetlicht heen kwam. Dezen aanmerking viel niet te ma ken op het spel van „De Student Thuis", dat daarop volgde. Dit vroolijke stukje van Van Eeden maar van den Van Eeden uit rijn jongen tijd'van den Van Eeden v^in „De kleine Johannes", toen hij nog niet deed aan allerlei zwaarwichtige sociale filosofie en nog geen men- schenreddende landkolonies stichtte dit aardige, onschuldige grapje hebben we al dikwijls zien spelen en altijd zien inslaan. Zoo -istcrenavond ook weer. 't Pak te, 't sloe- dadelijk in en 't hield den heelen avond bezig. Maar om er succes mee te behalen, moet bet snel, vlot en luchtig gespeeld wordenals het traineert en men krijgt even tijd, om na te denken, dan bemerkt men te veel de flauwiteit der moppen. En dat mag niet. Daarom moet het cmomatografisch vlug gege ven worden en mogen er geen hiaten in voorkomen. De rollen moeten er dus ook goed in zitten. Nu, behalve een paar kleine hape ringen in hot tweede bedrijf, in de scène bij het venster met de schreeu wende studenten, marcheerde de op voering best. Het studentenfuifje in het eorste bedrijf was zelfs opperbest. Dat iieji vlot en ferm, druk en amu sant. En de tegenstelling van het on gegeneerde studentenleventje van Frans van Til te Amsterdam en de burgerlijke saaiheid van het leven zij ner ouders ln het provincieplaatsje, waar meneer-de-student om peperno ten op het ganzenbord moet spelen, was werkelijk aardig en goed volge houden. Dit blijspel heeft een zeer groote be zetting, zoodat we onmogelijk alle medespelenden de revue kunnen la ten passeeren. Daarom willen we er maar één noemen, en dat is de per soon, die voor „den student, thuis", voor Frons van Til speelde. Die was werkelijk goed, los, vrij, beschaafden aardig van dictie. We weten niet, of we hem al meer btj „Van Lennep" za gen, maar is hij daar een nieuweling, dan is hij een aanwinst voor de veree. niglng, waarmee zij geluk gewenscht kan worden* De zaal was heel mooi bezet en de aanwezigen amuseerden zich dol van bet begin tot het einde, 't Was een mooie, welgeslaagde avond voor „Ja cob van Lennep". FRANS NETSCHER. SNOEIEN VAN VRUCHTBOOMEN. Men schrijft ons: Woensdag hield de heer Hendriksen van Halfweg, daartoe uitgenoodigd door de bloemistwerklieden-vorecnl- ging Door Ontwikkeling tot Verbete ring, ©ene lezing over bet snoeien van vruchtboomen. Achtereenvolgens be handelde spreker de perzik, de peer en de appel. Op korte, zakelijke wijze, die den bekwamen vakman verried, legde de lieer Hendriksen uit, hoe zij geënt, gevormd en gesnoeid moeten worden. Van de gelegenheid om vra gen te stellen werd zeer druk gebruik gemaakt De voorzitter dankte in eenige har telijke woorden den heer Hendriksen voor zijn aangename rede, welke ge noemde heer geheel welwillend had gehouden. Slaande de vergadering traden 16 personen als lid toe. Verlof Drankwet B. en W. brengen ter kennis, dat ls ingekomen Een verzoekschrift van J. F. Mul ler, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het perceel aan de Breestraat No. 32. Een verzoekschrift van H. van Nim- vvegen, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank voor gebruik '.er plaatse van verkoop in het perceel aan de Kamperstraat No. 38. MILITAIRE ZAKEN. In Maart a.s. zal door de onderof- ficiersvereeniging Mars eeno uitvoe ring met introductie worden gegc- BOUWVEREENIGING 't SPAARNE. Gisteravond vergaderde de onlangs alhier opgerichte bouwvoreeniging 't Spaara e. Gekozen werden twee be stuursleden, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren: H. M. Voskuyl, voorzitter; J. A. Koehorst, secretaris; W. Kenselaar, penningmeester, W. Dorremans, 2e secretaris; en P. T. A. Lasschuit, 2de penningmeester. II a a r 1. Z a nggenot. Naar wij vernemen, zal de liederta fel Haarlems Zanggenot, directeur de heer N. 11. Andriessen, deelnemen aan den zangwedstrijd te Bussum, uitgeschreven door de zangvereni ging Kunst na Arbeid aldaar. De vereeniging zal uitkomen in de le afdeeling op Zondag 17 April a.s. {Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. In de op Donderdagavond gehou den vergadering der Comnussie tot wering van schoolverzuim werden do heeren C. J. Th. Leïstikow en A. IJzerman, respectievelijk herbenoemd tot voorzitter en secretaris dier com- SPAARNDAM. Gisteren ig in het Noorder Spaarne drijvende gevonden het lijk van een heer. woonachtig te Haarlem, Schotersingel. Het lijk 's overge bracht naar het lijkenhuisje te Haar- lemmerliede. HAARLEMMERMEER. Een dochtertje van den kastelein v. W. te Abbenes viel al spelende van den zolder en kwam met haar hoofd op den steenen vloer terecht. Genees kundige hulp werd dadelijk ingeroe pen, waaruit bleek, dat er geen di rect levensgevaar bestaat, doch dat men vreest voor hersenschudding. A.s. Woensdag zullen in en om Haarlemmermeer monsteringen van voljarige paarden worden gehouden, ter uitvoer naar Duitschlnnd. HALFWEG, De muztekvoreeniging Eensgezind heid alhier, directeur de heer F. D. Masman van Amsterdam, gaf reeds hare eerste uitvoering; de muziek stukken werden afgewisseld door het optreden van den heer en mevr. De Leeuwe, duettisten te Amsterdam; de 8 ten geil oor© gebrachte stukken wer den teer goed uitgevoerd en blijk baar is door directeur en leden, de betrekkelijk korte oefeningstijd goed besteed; door den beschermheer, den burgemeester, werd een lauwerkrans Het bij afwisseling optreden van genoemd duettistenpaar mag ook wel genoemd worden; ook zij verdienden het applaus der talrijke aanwezigen. Voorzeker gingen allen zeer vol daan huiswaarts en mag de vereeni ging met genoegen op dezen eersten feestavond terugzien. UMUIDEN. Gösta Berling. Voor de Christelijke Jongelingsver- eeniging, waarvan het bouwfonds ©en viertal lezingen heeft georgani seerd, trad gisteren avond als spreker op Dr. J. A. Cramer van 's-Gravenha- ge met het onderwerp Gösta Berling, het gunstig bekende werk van de Zweedsche schrijfster Selma Lager- lof. In een aangename, leerzame, hier en daar humoristische causerie, deed ons de begaafde spreker het leven van Gösta Berling begrijjien en vergeven. Het is een goede gedachte over der gelijke werken, die door het groote publiek zoo zelden goed begrepen worden, een verklarende bespiegeling te houden. ZANDVOORT. Door notaris Ratelband te Haarlem zijn ln Hotel Driebuizen alhier ver kocht: Een woonhuis aan* het School plein, voor I 2700 en een café, gelegen aan het Schoolplein voor 2850. Koo- per werd van beide perceelen de hoer P. J. de Jonge alhier. Een hotel-pen sion, gelegen aan de Schoolstraat, werd gekocht door den heer G. L. Zandvoort te Haarlem, voor f 7000. Door B. en W. is aan den heer L. J. Rinkel alhier verlof verleend voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in het perceel gelegen aan de GtooI© Krocht no. 4, alhier. Bij Koninklijk besluit is de heer B. D. Bunineh, directeur van het post en telegraafkantoor alhier, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Henge lo, met irtgang van 16 Februari. Binnenland HOFBERICHTEN, liet tegen heden voorgenomen be zoek van de Koningin-Moeder aan Oranje Nassau's Oord. is uitgesteld tot Dinsdag 25 Januari. DIPLOMATIE. De eerste secretaris van het Duit- 6che gezantschap te 's-Gravenhage, legatïeraad graaf v. Iiacke, zal, vol gens de „Nordd. Allgem. Zeit.", be noemd worden tot minister-resident te Lima. NEDERLAND EN BELGlé. De Brusselsche berichtgever van de Temps" deelt mede, dat de bladen aldaar melding maken van een te Antwerpen loopend gerucht, dat Ko ningin Wilhelmina met Prins Hen drik in den loop van 1910 naar Brus sel zal komen, daar de tentoonstel ling bezoeken en bij die gelegenheid tevens het bezoek, door koning Leo pold II in 1883 aan Amsterdam ge bracht, beantwoorden. Men brengt dit natuurlijk ook in verband met de pogingen, die in het werk worden gesteld om een econo mische toenadering tusschen Neder land en Blgië te bevorderen, en leidt er uit af, dat men in toonaangevende kringen te 's-Gravenhage en te Brus sel daarmede instemming zou willen betuigen LElDENs NIEUWE BURGE MEESTER. Over Jhr. nir. dr. Nicolaas Charles de Gijeelaar, Leiden's nieuwe burge meester, vinden we in het Leidsch Dagblad eenige bijzonderheden, waarvan we de volgende overnemen: Jhr. Nicolaas Charles de Gijselaar stamt af van een oude en zeer ach tenswaardige familie in Gorkum, wel ke daar lange jaren een groote ban kierszaak drijft. Hij werd er geboren 21 October 1865 en is dus thans ruim 44 jaar, derhalve nog in de volle kracht van het leven. Hij bezocht, na de lagere school te hebben doorioo- pen, de Hoogere Burgerschool te Gor kum en kwam later in een der hoo gore klassen van het gymnasium te Haarlem, waar hij het eind-examen deed. In het najaar van 1884 werd htj als student in de rechten ingeschre ven aan de Leidsche Universiteit, te gelijk met den Leidschen gemeente secretaris mr. M. C. de Vries van Heyst, en den Ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht, tevens lid van den gemeenteraad te Leiden, nu-. A. van der Eist. In 1891 zette hij de kroon op zijn studiën door tegelijk te promovearen in de rechts- en staatswetenschappen. Het onderwerp van het proefschrift, waarop hij in de Staatswetenschap pen promoveerde, was toen zeec ac tueel. Het is getiteld: „Het Panama- kanaal." De Jonge advocaat vestigde zich voor zijn rechtspractijk in Amster dam. Later werd hij als firmant in de bankierszaak te Gorkum opgeno men. In 1906 werd hij door de Christelijb- Historische partij voor bet lidmaat schap der Provinciale Staten van Zuid-Holland gecandideerd, en bij eerste stemming gekozen. Sedert dien werd zijn mandaat van dit college vernieuwd. Vooral op het gebied der waterschappen in de provincie Zuid- HoUand heeft jhr. de Gijselaar tich een goeden naam verworven. HET LIEFDESDRAMA TE AM STERDAM. De toestand van den jongen man, die Woensdagavond achter het Rijks museum zijn meisje doodschoot en zichzelf met een schot in den linker schouder verwondde, was gister nog niet van dien aard afsohoon levens gevaar uitgesloten schijnt dat hij kon gehoord worden door de politie. Gebleken ls dat de jonge man, een loopknecht, die juist heden 21 jaar is geworden, in het geheel vijf schoten gelost heeft. Op do in beslag genomen revolver, die de jonge man in de rechterhand hield, zaten vijf hulzen en nog een scherpe patroon. Het wa pen was nieuw en van groot, model. Het meisje (17 jaar oud en werk zaam in een korsettenfubriek te Am sterdam) had een schot links in den hals gekregen en een in den linker slaap. Vermoedelijk hebben twee schoten gemist of heeft de moorde naar eerst een tweetal scholen in de lucht gelost. TUBERCULOSE IN DE GEVANGENIS. Een man die te Groningen uit «Ie gevangenis werd ontslagen, omdat hij ziekelijk was, is thans overleden. Dr. Mellema te Winschoten schrijft over dit vev&l het volgende aan de „N. W .Ct." „Ilarm Tempener werd voor onge veer een jaar veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden luchthuis. In de cou ranten lazen wijdc Koningin had hem zijn verdere straf kwijtgeschol den, hij was ziek door heimwee. Op aanvraag der familie werd Tem pener door onze Koningin begenadigd. Zijn broeder wilde hem met een wa gen van Giezen uit Groningen halen hij, Tempener. mocht evenwel alleen rnet de ziekenauia van Groningen ver voerd worden. Toen de broeder van den zieke meende, dat "t moeilijk zou gaan. met de auto langs 't Zandpad te rijden naar zijn huis, verklaarde men in Groningen, dat dit geen bezwaar was. Het verveer zou tegen het 1»- drag van 21 gulden plaats vinden. Aau den zandweg gekomen, kon de auto niet verder, ook vroeg men teen 24 gulden. De wagen van Giezen bracht den patiënt verder naar huis en de auto liet zich met 22 gulden te vreden stellen, alles op kosten van den broeder, die arbeider is. Het bleek toen, dat Tempener zich in 't laatste stadium van longtering bevond Twee dagen later was hij dood. Giezen zeide voor ongeveer een jaar haalde ik oen gevangene uit Groningen, die eveneens twee dagen later overleden was. Volgens vorklaring der familie wu* Tempener in bloelende gezondheid naar de gevangenis gegaan. Zijn va der werd 78 jaar, zijn moeder 7ü jaar, twee broers en drie zusters leven en zijn zeer cezond. Is dit liet geval, dan heeft Tempener do longtering in dc gevangenis gekregen. Hij was 2 maanden in voorarrest ln Winschoten, een maand in Leeuwar den en ging vervolgens naar Gronin gen. In Leeuwarden begon hij te hoesten. Wij weten, dat de longtering door de tubercelbacillue wordt verspreid en dat deze bacillus wordt gevonden in wat de liider opbrengtzoodat juist wat uit de longen komt en uitge spuwd en uitgehoest wordt, zeer ge vaarlijk voor gezonde menschen ls.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1