Weerbericht MEDEDEELÏNGEN VAN HEI KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. ((Opgemaakt voorra. 10.50 uur). De Biklt, 21 Jau. 1910. Hoogste barometerstand 763.5 tn.M. te Seydisfjord; laagste 748.5 m.M. te Christianiasund (Westkust van Noor wegen). Verwachting tot den avond van 22 Januari Wind meest matige Noord-Weste lijke wind. Gesteldheid van do lucht: ecnigs- zins buiïg. Temperatuur: kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 751 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT - Opticien 8S ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Ibermometerstaod te Haarlem. Vrijdag 20 Januari pooaata gisteren 2 uur F. 43 Laagste hedennacht F. 87 Hoogste heden tot 12 uur F. 89 -Voorts weten wij, dat dio bacillus het }angst leeft op plaatsen, die weinig zonlicht hebben en vochtig zijn. 't Ligt dus voor de hand, dat de tuberculose In de gevangenissen gemakkelijk ver spreid wordt. Hoe licht komt het niet voor, dat er zich onder de velen, die la voorarrest zijn, personen be vinden, die reeds tuberculose hebben. Ze spuwen ook maar een enkelen keer om zich heen, tegen den wand of daar, waar de schoonmaakster niet ge egeld komt en 't lokaal is besmet. Het wachtwoord moet. hier wezen: pijnlijkste zindelijkheid en desinfec teer en. En dan nog iets. Daar, waar men alles aanwendt de tuberculose te bo- strijden .waar men zoo vast overtuigd Is, dat de teringlijder noodig heelt: licht, lucht, zonneschijn en goede voe ding, daar is T n.uwoordelijk, dat de Staat den teringlijder in den kerker, in een duf en muf vertrek houdt. Een dergelijke patiënt, al is hij gevangene, behoort in een ziekenhuis opgenomen te worden. Zoo ergens, dun is hier tcgeuslol- ling tusscheu de verzorging van rijk en arm." NOG MEER AUTOMATEN. „Met het oog op de invoering der nieuwe reizigorsturieven, hebben- de Spoorwegmaatschappijen besloten, in den geeei als voor purronkaarlen, ook voor het buurtverkeer de plaatskuar- ten automatisch verkrijgbaar te stel len. Ten einde de reizigers aan die nieu we wijze van uitgifte, mede aan het meebrengen van gepast geld te ge wennen, zullen deze automaton bij wijze van proef reeds dit voorjaar aan de voornaamste stations geplaatst worden." Aldus een bericht in de bladen. Prettig als je haast hebt en in 't 6elid siaat, terwijl de automaat wei gert I Als de Spoorwegmaatschappijen nu no-: eens automatische reizigers hadden 1 Prachtig is ook dat denkbeeld, om de reizigers aan 't meebrengen van ge past geld te „gewennen". Hoe is "t ook weerde verkeersmid delen voor de reizigers of do reizigers ten behoeve van de verkeersmiddelen? RIVIERTOLLEN. In een telegram uit Dresden aan het „Berliner Tageblatt" wordt mee gedeeld, dat de stellige toon, waarop de Pruisische ministers van financiën en van openbare werken in het Prui sische Huis van Afgevaardigden ver-] eekerd hebben, dat Pruisen tie rivier- tollen onder alle omstandigheden sou doorzetten, trekt liier sterk de aandacht. Dat Pruisen zich niet vee>l aan de andere bondsstaten stoort In deze zaak, was reeds lang bekend; maar i >t nog toe wist men in Saksen niet anders dan dat Oostenrijk, steu nende op zijne bij tractaat gewaar borgde rechten, ile Pruisische voor-: stollen bestreed- Nu vreest men ech ter, dat daar verandering in geko men is. Van welingelichte zijde is den cor respondent van het Berliner Tage-t blatt medegedeeld, dat men in Wee- non den tol op de Elbe niet moer dan voorwaardelijk bestrijdt. Men ver moedt hierin een vergelding voor Duitschland's houding in de Bosni sche kwestie. Men kan moeilijk aannemen, dat do Pruisische regeering in het Huis von Afgevaardigden zoo stellig haar wil, om de tollen door to zetten, uit gesproken zo uhebben, indien zij niet vast overtuigd was, dat Oostenrijk geen ernstigen tegenstand meer bie den zou. Nederland hoopt men door kauaalv a-stellen gunstiger te stem men. Het telegram Is bedoeld als een Wenk aau de Oostenrijkscho tegen standers van den riviertoi, om bij de regeermg aan te kloppen met de Vraag, hoe het mot de zaak staat. Sport en Wedstrijden HOCKEY. Te Hilversum had oen ontmoeting plaats van een dames- en heeren elftal van de Uilvers. Hockey Club en van de Ilaarlemsche dames en hee- ren. Met rust was do stand 1-1; daar na wist Hilversum tweemaal te sco ren. Vooral het uitnemende spel van Jhr. A. v. d. Poll, die de laatste jaren slechts zelden speelt, was opvallend. Uitslag 3—1 voor Hilversum. NED. HARDDRAVERIJ- EN REN- VEREENIGING. Deze vereen iging hield te Amster dam een buitengewone ulgenieene vergadering onder voorzitterschap van jhr. L. Boreel. Aan de orde kwamen de voorstel len van de commissie, benoemd in de algemoeite vergadering van 21 Octo ber 1909, tot wijziging der statuten, die na eenlge discussie, met algeniee- ne stemmen ongewijzigd werden goed gekeurd Tot lid van het bestuur, In de plaats von den heer F. VV. C. H. baron van Tuyll van Serooskerkcn. die als zoo danig had bedankt, werd gekozen jhr. Rutgers van Rozenburg. Overgegaan werd ten slotte tot de benoeming van acht leden van liet be. stuur, zooals dit zou worden vastge steld, nu hot voorstel sub 1 is aange nomen. Gekozen werden jhr. v. d. Wijck, A. van Ardenne, jhr. C. de Pesters. J. Meier, E. graaf van By- landt, B. II. van Munster (ua drie stemmingen bij het lot gekozen tegen E. Weideren baron Rengers, jhr Baerdt van Sminia en baron Creutz. De voorzitter wees er op. dat het geheele bestuur nu bestaat uit 15 per sonen, dut onderling nader de func ties verdoelen zal. Op de gew .zigde statuten zal de koninklijke goedkeuring worden aan gevraagd. Aan de commissie, die de gewijzig de statuten ontwierp, bracht de voor zitter dank en aan den aftredenden voorzitter, den heer v. Tuyll v. Seroos kerkcn een woord van warme hulde. Letteren en Kunst INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Hot juist verschenen nummer van „Het Leven" (No. 3, van 21 Januari 19101 bevat do volgende geïllustreerde artikelen en foto's Portret van den Wethouder Th. F. A. Delprat, waar nemend-Burgemeester van Amster dam De laatste gang van Burgemees ter Van Leeuwen naar het Prinsen hof Van het Amsterdamsche Tooneel (Finale UUvcrkoop in den Frascati- schouwburg III, slot) met o. m. een groot, portret van Mevrouw Van Bie- iio d'Oliveira Henri do Vries als gast bij RoyaardsEen vraag van het al lerhoogste belang ten aanzien van de watervoorziening van Amsterdam, met veie olaten Het Speelhol aan de Weesper7.::de, mot fotoOude Mu ziekinstrumenten De tentoonstelling van Fotokunst ;Weer oen oude ge- vei, die gaat verdwijnen on verder de gewone rubrieken. Do bijlage bevat do vierde afleve ring van do serie. „Do Troonopvol gers van Europa", en geeft de portret- ton van Kroonprins Boris van Bulga rije mot zijn jongeren broeder Cy- rllle. Do Revue dor Sporten bevat weer bijzonder fraaie foto's, o.a. van win tersporten in 't buitenland als ski- loopert, ijszeil.cn, Bobsieighvaarten, verder van Jacques Keysor, den IIoI- landschen looper, dio in Frankrijk won, van hockey-elftallon, korfbal, voetbal, van de achtste groote pluim veetentoonstelling te Amsterdam, van het jachtterrein, w. o. een jonge eland en verder een schaakrubriek en verschillende artikelen. De Auto: Off. med. van de N. 'A'. C. In memorlain A. I. Storm de Grave. Hoe moet een gebruikte wagen voor den aankoop worden onderzocht? De kleine Stoever-viercylinderwagen. Uit de praktijk van den automobilist Do Braziliaansche rubberhandel. De houding von den chauffeur. De 9de Salon do l'Automobile te Brussel. De Fauna van den weg. Een nieuwe lijn- automoblcl en haair veelzijdige aan wending bij den aanleg van sporen. Luchtscheepvaart: Overzicht der aviatle ln Frankrijk. Motor wieLrijden: Off. med. van de N. M. V. De motorrijwielen op de Brusselscho Tentoonstelling. Van hier en daar. Vragenbus voor motorwiel rijders. Boekaankondiging. Industri eel» modedeeiingen. Handals- en Fi- nancieele mededeelingen. Allerlei. Correspondentie. laatste Berichten Hooger beroep inzake de Eedskwestie. lieden is de Officier van Justitie in hooger beroep gekomen tegen het von nis in de bekende zaak van J. Hoog land (eedsweigering). IIAARLEMSCHE 11A X D ELS VEREENIGING. Inzake de kwestie der Ilaarlemsche Ilundelsvereeniging, betreffende de plaatsing van ccn daine Ie Bloemen- <laal qp de lijst der wanbetalers, werd hedenmorgen voor hel kantongerecht „conclusie" van repliek" ingeleverd door den heer M. J. Waning Geinachtigdo van oischerés repli ceert, dat de Haarl. Haudelsvereenl- ging „haar ongehoord roekelooze daad om eon hoogst credietwaardige vrouw, do echtgeuoote van een dei- eerste kooplieden in zijn vak, op de lijst, van wanbetalers te plaatsen te midden van flesschentrekkers en an dere personen, waarop men in de maatschappij laag neerziet, tracht weer te doezelen door de verantwoor- (lelijkheid van zien af te schuiven en ten onrechte oen 11 iet-ontvankelijkheid' op te werpen. De Handelsvereoniging was het, die in een open briefkaart heeft gedreigd met de plaatsing op de lijst en heeft na waarschuwing van de dame daarmede niet voort te gaan, en mededoolende dat er een ver schil over de vordering bestond, toch den naum doen opnemen. En daar de lijst von wanbetalers dient om do le den wederzijdsch to waarschuwen voor de aanwezigheid en de operatiën van flesschentrekkers ca andere op lichters, is de plaatsing van den naam der dame op de lijst te beschouwen als opzettelijk geschied, met het oog merk om cischeros te bolocdigen, waardoor zij iu eer en naam is aan getast." Uit hot rede-verband volgt dat met de plaatsing Is bedoeld de opzending der gegevens aan don Nederlahdschen Bond van Hundclsvereen,, gelijk ook gesproken wordt van ..liet-plaatsen" van een stuk in een courant. Die plaatsing is krenkend, grievend en beleedigend voor eischores. Wat. be treft de beweerde vertrouwelijkheid der lijsten, merkt eischores op, dut daarvan onder deze omstandigheden geen sprake kan zijn -en niets is dan een ïjdele klank. Het oogmerk om te beleedigen ligt opgesloten o. a. in de onzedelijke pressie die .gedaagde heeft trachten uit te oefenen, en door de bedreiging niet plaatsing op de lijst. Al worden de personen op de lijst voorkomende met geen enkele quali- ficatie aangeduid, toch blijkt het ka rakter der lijsten voldoende en is al om bekend. Achter don nuam van een dor op de lijst voorkomende is de aanduiding geplaatst: „zeer be rucht". Dan deelt cischeres de zaak mee, dat zij ƒ1.50 heeft willen betalen voor het uitstoomen van een rok, omdat zij dit in een ivinkei hud opgedragen maar daar door een vergissiug een win keljuffrouw de rok ook geplisseerd had, wat niet opgedragen was en waarom eischcres do 2 meerdere kosten niet had willen betalen. „Wor den pract»ken als deze geduld", merkt de eischeresse op, „dan worden de lijsten en dreigbrieven, een geschikt middel van chantage voor weinig so lide leden der vereeniging, ten einde niet bestaande of dubieuse vorderin gen te Innen." De lasterlijke geruchten door de daad der Ilaarl. Haudelsveieeniging veroorzaakt, hebben een slochten in vloed op haar credietwuardigüeid en die van haar man, maar bovendien is veel moreel leed aangedaan en bad krenking 'in eer plaats. Een aantal firma's van de beste standen hebban schriftelijk verklaard, dat haar echt genoot als particulier zoowel als in zaken sedert jaren zoowel financieel als moreel solide bekend is. Mr. Merens vroeg voor zijn ant woord op_deze conclusie 14 dagen uit stel. G e v. V o 6 r w. Een witte damesdas, Schagchel- straat 25. .Een zilveren oorknopjo, Roinolcn-j straat 17. Een portemonnaie inh. geld, Essen- straat 12a rood. Een kinderwantje, Dpelslr. 42, Een sluitstuk van een waterleiding, kraan, Turfsteeg 2. Een zak inh. een spon9, enz., K. Poellaan 16. Een ring waaraan 5 sleutels, a. «h. politicbureau. Een zwart hondje, L. Raainslr. 28. Een hondenriem, Rustcnburgerlnan no. 6L Een tlenritteuboekjo dor II. IJ. S. M., Assendelvorstr. 60. DOOD GEVONDEN. Dezer dagen ging iemand een be zoek afleggen bij de 68-jarige juf frouw N. C. Janssen, (11e alleen op het Begijnhof woont. De deur werd echter gesloten bevonden en toen de bezoekster den volgenden dag terug keerde, werd zij evenmin toegelaten. De huisbaas werd gewaarschuwd, dio de deur opcude en toen bleek, dat ge noemde Juffrouw dood op haar bed lag. SCHOTEN, De tooneelvereeniging Vriendschap zij ons doel zal einde dezer maand haar tweede uitvoering geven. BENNEBROEK. Voor de afdeeling Ben neb roek van cle Ned. Zendingsvereeniglng, trad Donderdagavond ln de Ned. Herv. kerk alhier op de heer II. C. C. Rut- tink, zendeling. Do heer Ruttlnk, we gens ziekte met verlof naar Holland, houdt in verschillende plaatsen le zingen, ten einde zooveel mogelijk propaganda voor de goede zaak te maken. Veel deelde hij mede over zendingsarbeid ln West-Java, rneer in 't bijzonder over liet werk In Ban doeng. Uitvoerig werd behandeld het al daar gegeven Christelijk Onderwijs. Voor de inlcndschc bevolking worden door de zending het eerst meisjes scholen geopend. Later werd dit on derwijs door het gouvernement zeer krachtig gesteund. Langen tijd stond spreker stil bij de onderlinge verhou ding tusschen de inlandsche bevol king en de zendelingen. Vroeger liet deze verhouding zeer veel te wen- schen over. Do Inleider doelde mede, dat in dezen toestan echter groote verbetering is gekomen, wees met een enkel woord op do vrees, ja zelfs haat die men vroeger voor den zendeling had gekoesterd en eindigde met me- dedeeling van eenlge treffende staal tjes, waaruit duidelijk bleek, dat voor het zendingswerk in de genoemde streken niet slechts waardeering, doch ook medewerking bestaat. Allegaartjes. XL VAN 'N INCONVENTIONEEL PAARD, EN VAN 'N BIOSCOOP ZONDER KIJKERS, EN VAN 'N MANIFESTATIE VAN 'T DREIGEND DOORGAAND VERKEER. Zelf vrees 'k er voor, al bij 't begin, dat dit mijn verhaal langademig zal worden, 't Is dan ook géén kleinig heid, om die drie heterogene dingen aan elkaar 1c- praten.... Zelfs voor een Journalfst, grinnikt een sarcastische lozer er wellicht achter. Maar niet voor 8arcastische-neigingen-bezitten(le lezers, maar meer voor 't doorsneè- goedwilüg-lezeude publiek schrijf 'k dit. 'k Maakte kennis met hem om den hoek van de Groote Houtstraat en do dito Markt. Hoe hij heette, weet 'k niet. 'k Erken, dat 't een fout is, want hij was oen paard, dat wil zeggen een paard van de paardentram, en, nietwaar, de H. T. M. is een erentfest instituut, gemoedelijk, dat je eigen lijk als Haarlemmer den naoin van da Jannen en Pieten en Hanzen hoort te kennen, die je nu en dan door de stad voortzeulen. Maar Hans zal hij wel niet gehee- ten hebben, want „Hans" is geen naam voor zoo'n inconventioneel paard, als hij zich toonde. „L'orage de Montmartre" zou ©en betere naam zijn, want Montmartre u weet wel, in Parijs is 'n typeering voor alle inconventie, en stormen deed hij ook, en dat nog wel zonder tram achter zich. 't. Beestje was namelijk er van door, finaal weggerend van voor z'u tramkarretje, waar hij zoo goedmoe- digjes voortgesjouwd had, al z'n tram- dienstjanen, tot dit, in zijn leven ge komen was, dit onzalige denkbeeld, om in letterlijken zin uil den band te sprincen. Wat 'm in dien affect-staat van ge moed had gebracht, weet 'k niet, even min als waar hij 't trammetje had gelaten, dat door 'n vader lij k-huut- roependen koetsier in den Hout aau de trekkracht zijner schoften was toe vertrouwd. Enfin, hij was er van door. en dat merkte de hcele stad zoo ongeveer, want de polsslag des verkeers, die des avonds in de hoofdstraten hot snelst klopt, was nu tot snelheids record opgestuwd, en heel de Groote Houtstraat vloot achter het paarde- beest aan, minder om met hem te wedijveren in hordloopen. dan we! om dit stads-evenement toch ten nauwkeurigste te genieten Als Couperus „Chrimera" in de lucht zoo snel, was 't paard met z\vaar- gaande flanken van emotie en nog- erger-verdwaasd door het achter hem aan loeiend ge>huil van Haarlem's jongelingschap, mitsgaders meer be daagden ouderdom, m'n oog voorbij. Een oogenblik scheen hij er over te denken, om twee brandende kwesties tegelijk op te lossen, door een poging te wagen met een stoot van z'n kop het Stadhuis omver te stormen, zoo doende oen zeer radicaal'einde ma kende aan de Halsen-kwestie en Mu seum-kwestie. Maar helaas, toen hij z'n kop onder de klok bij de Zijlstraat had gesto ken, wendde hij zich en vloog met 'n koenen sprong door de verschrikte menigte do Uartcljorisstraat in. De honderden bioscoop-kijkers, die op de Markt zich vergastten aan een of andere om-te-schreeuwcn-zoo-Ieuke film, lieten dit gratis-pleiziertje in den steek, met een vaart, zooals ze gewoon ziju, de bioscoop den rug toe te keeren, wanneer de beeldenreeks ten einde is gedraaid en de reclames op het doek worden geprojecteerd. iVaaruit mag afgeleid worden, dat 'n hollend paard meer sensatie wekt, dan zelfs een bioscoop. Ondernemers van reclame-inrichtin gen beplakken derhalve een hollend paard met hun advertenties. Dit goud- waard-zijnde en spiksplinternieuwe idéé geef 'k den gegadigden zeer edeJ- moediglijk gratis cadeau. Ze behoeven niet eens voor „Plus-minus" reclame te maken. 'k Dwaal af, maar 't paard niet, want die sloeg de 'avond-drukke stra ten door met een geweld van belang. Tot groot vermaak van z'n staart niet van 't paard van de achter hem hollende belangstellendenen tot verbazing van 'n collega voor een tram uit de andere richting, wiens' baas liet stoppen, tot het naderend onheil was voorbijgegaan. Bij de Nieuwe Gracht ongeveer moeten ze hem gegrepen hebben, want bij Funckler kwam 'k hem al weer te gen, 'n politicman voorop, z'n toom houdend, een meneer met 'n glorie volle gelaatsuitdrukking er naast, uit welke gezichts-expressie 'k afleidde, dat hij een belangrijk aandeel had in de vangst, "n pohtie-agent er achter, en 'n adjunct-inspecteur met 'n fiets aan z'n hand tot slot, dat alles na tuurlijk omstuwd door 'n jolige me nigte, waarvoor opgemelde hollende jongelingen het materiaal leverden. Als 'n Romeinsche imperator schreed de politieman plechtiglijk inct z'n prooi de straten door. „Vae victis I" Kop-gehogen sukkelde 't anti-sociale paardenbeest mee met natrillende flanken en wolken-snui vende neuskokers. Een oogenblik leek 't, dat de politie 't paard naar 't bureau zou brengen ais 'n gevonden voorwerp inaar de triomftocht werd voortgezet, de Groo te Houtstraat in, waar vóór ons bu reau de verloren paardentram her vonden werd. Hoe nu 't er-von-door-gaand-paard ln verband stond met een manifesta tie van 't dreigend doorgaand ver keer door onze hoofdstraten Men had eenvoudig 't verloreu trammetje aangekoppeld achter een ander. En 't was een indrukwekkend gezicht, deze paardentram-trein door de Hout straat te zien trekken. Of 't een proef loek van belangheb benden, orn te laten zien, dat bij het doorgaand verkeer ook zulke gekop pelde trams door do hoofdstraten kun nen rijden zulk een belangstelling wekte dit tweeling-trammetje Kort Nieuws. Een nieuw deel van Australië zal voor do cultuur worden opengesteld door den aanleg van een spoorweg van Bairnsdale naar Orbost in de provincie Oost Gippsland. Het gebied van bijna drie en een half millioen acres, dat deze spoorweg zal ontslui ten, wordt beschreven als zeer bosch rijk met buitengewoon vruchtbare rivieroevers, waar de gemiddelde oogst van mais zestig tot tachtig bushels per acre bedraagt. De spoor lijn zal later worden doorgetrokken tot de grens van Nieuw-Zuid-Wales. De firma Krupp heeft aan de Hon- gaarsche regeering vergunning ge vraagd om ln Hongarije een geschut- fahriek op te richten, ien einde besteL lingen voor de Baikanstuten spoedi ger cn goedkooper te kunnen uitvoe ren. Vermoedelijk zal dit wel worden toegestaan, daar geen bijzondere con- cessien gevraagd worden. Op de nluce Saint-Michel te Parijs is een trottoir Ingestort. Er ontstond, een opening van 2.5 M. lang, 3.5 M. breed en 3 M. diep. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor, omdat toe vallig niemand zich ter plaatse be vond. telegrammen VERKIEZINGSSTRIJD IN ENUELAND. LONDEN, 21 Jan. Stand te één uur: Gekozen: 163 unionisten, 137 libera len, 29 leden van do arbeiderspartij en 53 nationalisten. Do unionisten winnen 72 zetels, de liberalen 9, do arbeiderspartij wint 1 zetel. DE BRAND TE KONSTANTINOPEL. KONSTANTINOPEL, 20 Jan. De commissie, belust met een onderzoek naar do oorzaak van den brand in het parlementsgebouw heeft gecon stateerd, dat de brand niet het ge volg was van een defect in de cen trale verwarming. Zij helt over tot de meening, dat hij aan kwaadwillig heid moet worden toegeschreven. De Kamer zal vergaderen in het paleis van Riza-pasja, oud-minister van oorlog, EEN PROTEST VAN DE PORTE. KONSTANTINOPEL, 20 Jan. Do Porte heeft een protest ingediend bij de mogendheden tegen het gebruik van den nieuwen Krctensischen post zegel cn tevens tegen het feit, dat op Kreta vonnissen worden uitgesproken in naam van den koning der Helle nen. OVERSTROOMING IN FRANKRIJK. BESAN'cON, 20 Jan. Het water wast 16 c.M. per uur en het sneeuwt bovendien. UIT ABESSYNI& ADDIS ABEBA. 20 Jan. Het blijft rustig iu het land. Er schijnt verbetering te zijn geko men in de verhouding tusschen de hoofden en de regeoring. In de laat ste dagen werd een geringe verbete ring geconstateerd ln den gezond heidstoestand van den Negus. Hoop op herstel is er ochtor niet. Amsterdamsclie Bears. Openingskoersen van 21 Januari 1910, LABOUCHERE OVENS Co.'a BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 10 3/8, Pref. Peru 37 1/8. TABAKSAANDEELEN onveran derd. PETROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Petr. 436, Moeara Enim 196 1/2, Sumatra Palembang 164, Per- lak 144, Zuid Porlak 186. MIJNAANDEELEN. Great Cobar 120 3/4, Gew. Cult. 177 5/8. De AMEREK. MARKT opende prijs houdend: Atchison Topeka 119 3/4, Denver 44 1/2, Eri 31 1/4, Kansas 40 11/1G, 69 1/2, Missouri 44 1/2, Rock Island 43 7/16, Southern Rails 30 7/8, Union Pacific 192 1/2, Wabash 22 1/8, Steel 84 1/4, Carren 65 7/8, C. Marine's 7 1/8, 21 3/4, 69 1/2. Siarktnieuws HOOFDDORP, Graanmarkt. Witte tarwe, 6.259 p. 80 kg. Roode tarwe 6f9 p. 80 kg. Haver 6.70-/7.30 p. 100 kg. Rogge '5.25—5.50 p. 75 kg. Winter^erst 4.80—f 5.25 p. 65 kg. Duivenboonen 9.25—10 p. 85 kg. Paardenboonen /6.50—/7 p. 80 kg. Groene erwten f 913 p. H.L. Bruine boonen /ll—f 12.50 p. H.L. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD Jan. 19. W. Dorpsmnns en C. Hen driks. BEVALLEN Jan. 19. W. Matthieu—Lubbers, z., 20. II. v. d. Horst—Beekhuijs, z., 21. A Röder— Kuijper, z., J. M. D. Wes ter man—Van Dam, d. ZANDVOORT. ONDERTROUWD: H. van der Mijo en M. van Duijn.- GETROUWD: W. J. Iyoders en L, van dor Schin kel. BEVALLEN: A. Visser—Paap d. J. BoonSf.roet z. J. G. G. llollonborg—Cramer OVERLEDEN: S. van der Mije, 18 Jaar. Rechtszaken LIEFDESDRAMA. Een 18-jarige grondwerker stond gisteren voor de Rechtbank te Am sterdam terecht, beklaagd van poging tot doodslag of poging tot zware mis handeling althans bedreiging met doodslag of met zware mishandeling. Do jonge man loste in den avond van 29 November, staande in de deur opening van het perceel 2e Spaarn- dammerstraat 26, uit een met een scherpe patroon geladen pistool, een schot in de richting van de 19-jarige Pielje Wobma, die zich op ongeveer 2 G3 meter afstand van hem bevond. |De uitvoering van hot voorgenomen misdrijf werd echter volgens de u;ig( vaarding niet voltooid. *n gevolgd van de van zijn wil <nafhankelijk<3 omstandigheden, althans van eer? dier omstandigheden, da. het vuur) wapen een afwijking van liet kogeltj* naar links teweeg bracht en het meüM je met werd getroffen. 1 Pietje Wobma had op 1.9 November den dag van liet gebeurde - "ïegenj weken te voren verkeering a an get knoopt met beklaagde. Bclioudens eea paar Kibbelpartijtjes, ging a les goed? Beklaagde kwam bij do ouders var? het meisje thuis, maar de vader van.' het meisje had een antipathie tegen' den bekluagdo opgovat Pietje's vadert vernam, dut do beklaagde een los-' handig loven leidde en dronk, terwijl de jonge man zelf op hem den indruk1 maakte een „opschepper" on leuge-' naar te zijn. Ook stond hot hem niet aan, dot de beklaagde zijn dochter des avonds zoo laat thuis bracht. Toen dit op Zaterdagavond 27 No. vernber woer het geval was, werd bc- sloten, dut de verkoering een eind moest nemen. Zondagsmiddags ver scheen beklaagde woer aau tie wo ning en werd door Pietje's vader en moecler te woord gestaan. Dezen ga ven hem te kennen, dat Pietje niot thuis was en zij stelden beklaagde, met goedvinden van Pietje, voor om aan de verkoering eon eind to ma ken. 's Maandags vervoegde beklaagde zich wederom aan Pietje's woning.. Hij sprak met haarzelf en haar moe der in liet voorhuis. Aan Pietje vroeg' hij bij die gelegenheid, of tiet niet haar instemming was, dat haar ouders 's Zondags in strijd met do waarheid gezegd hadden, dat ze niet thuis was, en teen zij dit bevestigde, riep beklaagde „Ik zou zoo valsch op jo kunnen worden, dat ik je wel een steek mot een roes zou kunucn geven." Pietje antwoordde, doelende op een in het voorhuis liggend mes „Daar leit een mes, want je doet het toch niet." Vervolgens vroeg hij, of Pietjo het er rneo eens was. dat do verkeering werd afgebroken. Toen Pietje bevesti gend antwoordde, ontving zij van be klaagde een slag op de linkerwang. Hij verliet daarop do woning. De» avonds kwam beklaagde weer aan Pietje's woning, doch zag zich nu de deur gewezen door Pietje's vader. „Nou, nou, zij gaat er aun, hoor", hoorde Pietje don beklaagde roepen een oogenblik later keerde hij ander maal terug en loste het schot. De ko gel suisde langs Pietje's oor, doch trof haar niet. Hij werd later in liet houten schot van den winkel gevon den. Onmiddellijk na zijn daad liep l>e. klaagde naar don overkant der straat, waar zijn zuster woonde, en een hnlf uur later, Pietjo op straat ziende, richtte hij, zoodat zij het zag, het pistool op zijn hoofd, schoot bel af en viel tegen don grond. Do politie raapte hem op, bracht hem naar het poliliohnre.au cn consta teerde, dat hij een wond aau het hoofd ha<l In het gasthuis werd be klaagde onderzocht, doch uit het on derzoek bleek, dat er geen kogel in zijn hoofd zat. Aan de politie gaf beklaagde oj), dat hij zich in de nabijheid van Pietje had willen doodschieten, omdat z.ij hom afgewezen had. Naar alle waarschijnlijkheid zou do beklaagde niet hebben terechtgestaan, want Pietje's vader een brandstof- fenhandelaar deed geen aangifte van het geval, omdat hij den aanslag niet zoo ernstig had opgenomen, en dezen meer beschouwde als eone po ging om schrik aan te jagen. Als vrije socialist was cle vader van Pielje er moeilijk voor te vinden, om iemand in cle gevangenis te helpen, en hij zou de zaak hebben laten loó- pen, wanneer zijn dochter geen ver der last van beklaagde had onder vonden. Evenwel, op het politiebu reau zijnde cn vernemende, dat be klaagde zich daar bevond, deelde hij terloops mede, dat de beklaagde ook in zijn winkel geschoten had. Het O. M., mr. Bruyn, meende, dat men hier roet iets meer en iets ern- stigers te doen had clan met oen bang. raakertje. Volgens hem zat beklaagde in een impasse of meende daarin te zitten. Daarin ligt de oorzaak van het gebeurde. De verklaringen van de getuigen wijzen er op, dat de be klaagde de eerste getuige van het leven wilde berooven, al was de kans met dat wapen doch dit kon hij niet weten maar klein Hij eischt wegens poging tot doodslag veroor deeling tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren. Mr. L. W. van Gigch Jr.. die als beklaagde's verdediger optrad, deed uitkomen, dat het 90-cents-pistooltje een absoluut ondeugdelijk middel was De draagkracht was zoo mi niem, dat het niet meer dan een schrammetje veroorzaakte, toen be klaagde het onmiddellijk tegen het hoofd afschoot. De ten laste gelegde poging is dus een ondeugdelijke po ging. Mocht de Rechtbank niot tot vrijspraak kunnen besluiten, dan ver zoekt pleiter oplegging oeuer lichtere straf, voor het geval de Rechtbank! geen onderzoek naar beklaagde's geestvermogens noodzakelijk mocht achten. Nadat beklaagde nog nader was ge hoord, begaf do Rechtbank zich in raadkamer. Weer in de audiëntiezaal teruggekeerd, deelde de president, mr. Meinesz, als do beslissing der Rechtbank mede. dat do Rechtbank een onderzoek naar de geestvermo gens van beklaagde noodzakelijk acht, waarom de zaak wordt terug gewezen naar den rcchter-convmissa- ris en tot na afloop van lust nadere onderzoek geschorst. „MADAME BUTTERFLY." Do kantonrechter te Amsterdam1, heeft overeenkoms* ig den oisch van' het Openh. Ministerie, den regisseur' der Fransohe Opera, tegen wien op; grond der arbeidswet proces-verbaal! was opgemaakt wegens liet doen ojk treden van een 4-jarig meisje iu Ma-1 dame Butterfly, ontslagen vaat rechtsvervolging. In het vonnis werd overwogen, da® uit het feit dat het kind door de cli-j rectie der Franscho Opera was inj dienst genomen, nog niet volgt dat? de regisseur als willoos werktuig vtuï die directie handelde.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2