HAARLEM'S DAGBLAD. Ouinnion de Philosoof. TWEEDE BLAD. VRIJDAG 21 JANUARI 1910 tempel te doen verrijzen, waarin de cultus der kunst de flaats zal gaan Innemen van den tegenwoor dig in zwang zijoden cnltus van personen (afgodendiénst), dan mag men de stichting van zulk een tempel beschouwen als de grootste, de schoonste, de edelste daad, die in den tegenwoordigen tijd op kunstgebied plaats greep. Laat ons afwachten en hopen. Van B. H. VERHEY: Hoewel ik, waar de plannen nog ln dit stadium verkeeren, moeilijk reeds nu een gevestigde meening kan heb ben, zoo wil het mij toch voorkomen, dat leder musicus zich volmaakt kan vareenigt-n met do door u genoemde eerste twee factoren „een orkest van hoo; i' -ide musici" en „een gebouw, dat Wijd;. geeft". Voor het derde element voel ik ech ter niets. Of de „aandachtig luiste rende toeschouwers onder Beethoven's muziek, nu nog daaren boven het gezicht hebben op de dui nen en de zee, is iets, wat m. 1- met Beethoven's kunstuitingen in abso luut geen verband staat. Van JOH WAGENAAR Aangezien op verschillende plaatsen in ons land de orkest- en kamer muziekwerken van v. Beethoven en van andere groots componisten m. I. op alleszins bevredigende wijze wor den uitgevoerd en met de noodige liefde verzorgd, schijnt het mij Toe, dat een eventueel nieuw op te richten „Kunsttempel" meer zoude voorzien in een leemte. Indien zij werd be stemd tot sublieme opvoeringen van muzikaal-dramatische werken van vroegeren en lateren tijd. (Aan dezen wensch is, zooals men ln den aanhef dezes kan lezen, vol daan. Red. H.'s D.) Van ANTON AVER KAMP Het volgende diene als antwoord op uw schrijven De tevensvatbaarheid cener onder neming, ook op artistiek gebied, zal steeds ten nauwste verband houden met de behoefte aan haar ontstaan. Gij zelf spreekt Ln uw bijlage van Wagner en Bayreuth. De geschiedenis leert ons, dat Wag ner wel moest peinzen op een stichting als het Wagner-theater, daar er geen schouwburg bestoud, ir hij zijn „Ring des Nlbelungen" naar eisch kon opgevoerd krijgen, af gezien nog van het feit, dat geen theater zich daaraan dorst te wagen. Eerst later, toen het Bayreuther then ar eenmaal bestond, werden ook .Parsifal" en andere werken van Wagner daar uitgevoerd. Voorts moet men niet vergeten, dat ln 1876 de tooneel-techniek nog niet die volkomenheid bezat van thans en een gewoon tooneel niet bij machte zou zijn geweest, aan Wagner's eischen te voldoen dat Wagner veel den stoot gegeven heeft aan de ontwikkeling der tooneel-techniek. Hoe staat het echter met Beethoven en wat zijn de eischen, die men moet stellen aan een waardige uitvoering zijher werken Ook dat leert ons de geschiedenis. Het is thans een eeuw geleden, dat Beethoven op het toppunt zijner scheppingskracht stond. Sedert heb ben zijn werken ik heb hier spe ciaal het oog op zijn symphonische werken laugzaam maar zeker hun weg naar de harten der toehoorders gevonden. Dat hebben zij te danken in de eerste plaats aan de elementaire i kracht, die er in woont, daarnaast aan de voortreffelijke dirigenten, die naar gestreefd hebben de gehei- men der partituren voor de ooren dei- toehoorders bloot te leggen. Wil men namen 7 Richard Wagnor, Hans Richter, Felix Welngartner Voorts aan de steeds booger opge voerde orchesb techniek, die geen moeilijkheden meer kenteindelijk aan een concertzaal, die een goede acoustiek bezit, waar ds verhouding van ruimte en orcheetbezetting vol doende geregeld is, en die, wat aan gaat het decoratieve gedeelte, een atennnigon Indruk maakt. Goede orchesten bezitten de meeste groote en bovendien nog ean massa kleine steden. Goede concertzalen vindt mon ln ons land en in Duitschland in o- vloed wat is eigenlijk een banale concertzaal 7 Goede Beethoven-dirigenten zijn or niet veel maar die worden door de oprichting van den Beethoven-tempel niet uit den grond gestampt. En de genen, die er zijn, behoefden niet te wachten met de ontplooiïng hunner talenten tot de Beethoven-tempel te Santpoort kwam. Het door u genoemde derde ele ment „de toeschouwers (17) aandach tig luisterende naar de muziek, het gezicht op onze schoone dui nen en de zee", lijkt mij ten eenen- maie ongemotiveerd. In de eerste plaats heeft Beethoven zijn muziek gecomponeerd niet voor menschen, die wat willen zien. maar uitsluitend voor hen, die willen hooreo. In de tweede plaats schij nen mij de duinen niet bijzonder aan gewezen om de grootheid van Beet hoven te symboliseeren. Liever verge lijkt men hem met de reuzentoppen der Alpen. Overigens vind ik in het gezeur met dergelijke dingen, alsook mei onzichtbare orchesten (waar het geen tooneelvoorstellingen geldt) en don ker gemaakte zalen, iets ziekelijks, iets overspannens, dat geheel niet strookt met de kerngezonde muziek van Uoethovên. Aan het Wagner-theater te Bay reuth bestond behoefte bij zijn op richting. Aan den Beethoven-tempel te Sant poort bestaat die niet. Uit artistiek oogpunt is dus de op richting van den Beethoven-tempel volmaakt overbodig. 'anneer hij tot stand komt, mis schien naar aanleiding van het in zicht van eenige badplaats-speculan ten, dan zal de muzikale wereld hem als zoodanig aanvaarden en wat er gebeurt, booordeelen naar den graad van volmaaktheid der praestatiqs. Van DIRK SCHSFER Het uitspreken van zulk een Ideale idee in het stichten van een Beetho ven-tempel in Santpoort's duinen, ver onderstelt reeds van zelf de warmste sympathie-uiting van alle muziek- ontvankelijken. En de nadere bijzonderheden, in de bijlage van Haarlem's' Dagblad ver meld, zijn zóó belangrijk en veelbelo vend, dat de krachtdadigste steun tot verwezenlijking van het plan niet anders dan een natuurlij k ge- 'olg kan zijn van alle kunstzinnigen, van allen, in wien nog een kleine vonk enthousiasme gloort. In onzen „electrischen" tijd van machine-beweeg, van vernuftig ma thematische combinaties, van doel- techuiek, welke ons verschrompelt en vernietigt, zal zich dit glorieuse sym bool van Beethoven's goddelijkheid eens zoo scherp tegen het firmament afscheiden en duizenden verheffen en troostrijk omstralen. Moge deze wereldgebeurtenis, de wijding vun den Beethoven-tempel, niet meer verre zijn en het onver gankelijk odeie en goede, ons door den Beethovenschen genius nagela ten, moge als een reliquie in dit Beet- hoven-huis bewaard en bewonderd wordendie tonenzegen moge zich straks boven talrijke, in gelukzalig heid vereende, scharen uitstorten f Want Beethoven's kunst mnAirt den mensch beter 1 Suitenlandscb Overzicht DE VERKIEZINGSSTRIJD IN ENGELAND. Inderdaad, het gaat allesbehalve schitterend voor de Britseho Regee ring. In de laatste 24 uren hebben we geen zeteltje winst voor de Regeo- ringspartren te vermelden, terwijl de unionisten weer 8 zetels veroverden. To één uur vannacht was de stand: unionisten 1G3, liberalen 137, arbei ders 29, Ieren 53. De winstcijfers zijnunionisten 72, liberalen 9 en arbeiders I. De liberalen, die veel hoop hadden op de verkiezingen ten plattelands, i waar nu de strijd gaat, worden da-I nig teleurgesteld. De landlieden schij nen protectionistische neigingen ge-| kreeen te hebben, wat wel za. moeten verklaard worden uit de omstandig heid, dat zij daarvan bevoorrechting van den landbouw verwachten. i Het blükt ook, dat vele Invloedrijke liberalen tot de beschermende rechten i bekeerd zijn. Intusschen blijven de Liberale ver-j kiezingsredenaars goedsmoeds. Minis-' ter Asquith. in Fifeshire sprekende, deelde mede, dot de regeering zou voorstellen, het veto van hel llooger- j huis bij de wet te beperken tot den duur van een Parlement, alle finan- cieele vraagstukken zouden van het veto uitgesloteu zijn. De minister wei- gerde zich verder uit te luten over Home Rule. Vervolgens verklaard© de minister zich voor algemeen mannen-1 stemrecht met zekere beperkingen, maar tegen vrouweustemrecht, dat hö verkeerd voor den staat en ook voor de vrouwen zelf noemde. Churchill, te Dundee sprekende, er kende indirect de mogelijkheid van de uitspraak te krijgen die zij begee- ren 7 Eu het wapen daartoe is het Hoogerhuis. Asquith zei Dinsdagavond, dal in het komende Parlement DE INVOERING VAN HET PROTEC TIONISME POLITIEK ONMOGELIJK ZOU ZIJN, nu de groote industrieel© centra het bobben verworpen. Opvallend is de daling van het totale stemmen-aantal der Arbeiders partij vergeleken met dat in 1906. Terwijl Dinsdagavond de unionisten 112,691 stemmen en da liberalen 67.716 stemmen meer behaald hadden, had de Arbeiderspartij er 69.025 min der. binnenkort, en weshalve hij de kiezers ried, waakzaam te blijven en voorals nog de wapenen -niet af te leggen. Eeu poging va nde Regeering dus, om de versmolten meerderheid door een nieuwe algemeene verkiezing te her stellen. Als dat lukt, tenminste. De liberale bladen waren nog althans vóór den uitslag van heden nacht bekend was optimistisch. Zij berekenden, dat naar alJe wuaiscbiju- lijkheid de regeering een flinke meer derheid zal hebben. Van de 158 libe rale zetels, waarover de eerste drie dagen gestemd is, hebben de unionis ten er zuiver slechts 41 gewonnen, dat is iets meer dan een vierde. En zij hadden de helft moeten winnen om een meerderheid van twee stemmen t© behalen. Worden de komend© verkie- zingon dus geen vernietiging van de Liberalen, waarop geen kijk is, schrijft de Westminster Gazette, dan is de kans op een overwinning van do conservatieven al voorbij. Een unionistisch blad schreef, dat Ierland uitgezonderd, waar de unionisten op niet meer dan drie ze tels winst kunnen rekenen er nog over 336 zetels moet gestemd worden, waarvan de unionisten er 79 en de te genpartij 257 hebben. Van die 257 ze tels zouden de unionisten er zuiver 124 moeten winnen om net de meerder heid te hebben. Het bind laat verder aan zijn lezers over, de slot som te trekken. Het blad hamert verder op het aam beeld van de flinke meerderheid, die de regeering noodig heeft Zij moet die hebben om het Hoogerhuis aan te pakken, want. gelijk Asquith Dinsdag avond het in zijn rede heeft uiteenge zet, het is doeüoos over wetten 16 spieken, die de liberalen, weer aan net bewind gekomen, zuilen invoeren, als het Hoogerhuis in den weg staat. Wat het iioogerhuïs met de oegroo- ting ven het loopeude jaar beeft ge daan. kan het met de volgenue, die spoedig aan de orde moot komen, weer doen, en de W. G. verwacht zelfs, dat het dat weer zal doen. Zeg gen de unionisten dezer dagen met, dat zij, winnen de liberalen het, de regeering zullen blijven bestoken en haar het bestaan ondragelijk zullen maken, en de eene ontbinding na de andere zullen doorzetten om ton slot te, door de vermoeidheid der kiezers, DE NEUTRALITEIT DER LAGERE SCHOLEN. We hebben dezer dagen daarover al iets meegedeeld. Bij de voortzet ting der debatten besprak de afge vaardigde Dupuy de verantwoorde lijkheid van de onderwijzers bij het sta atsonderwijs. Bij een zoo groot verschil in opvat ting als er tusschen het neutrale on derwijs en geloovige ouders beslaat, is een volkomen verzoening van de laatsten met dat onderwijs uitgeslo ten, zeide hij. Een minnelijke schikking zal ech ter te vinden zijn, wanneer men eerst begint de verantwoordelijkheid van den onderwijzer af te nemen en op den staat over te brengen. In het systeem van de Onaantastbaarheid der onderwijzers ziet de spreker uit een liberaal oogpunt beschouwd geen bezwaren. Het zal den onderwijzer der openbare school de geestesvrijheid verzekeren ,die hij voor het goed ver vullen zijner moeilijke taak noodig heeft. Vervolgens spreekt de afgevaardig de Bouveri over <it Softool, ©tietjes, die er te Chassigny-sous-Dun, Curtil- sous-Burnand en in nog een paar plaatsen in het departement Saöue-ei- Loire voorgevallen zijii, waar school kinderen de door de bisschoppen ver oordeelde leerboeken verbrand heb ben. MIJNONGELUK. In de inijn Holland te Gelsenkir- chett zijn Dinsdagavond bij graaf werk zes mijnwerkers, ten gevolge van een steenstorting, van de buiten wereld afgesloten. Men hoopte, dat zij zich allen in een nis hadden kun nen redden. Gisteren hoorde men tee kenen van leven. Spoedig lukte het' bun, zich door middel van kloppen verstaanbaar te maken en mede to doelen, dat zij alle zes nog leefden, liet reddingswerk vordert echter slecht, daar instortingen van de uit gravingen tot gister tot alle hulppo gingen verijdelden. Men hoort niets ineer van do mijnwerkers en gaat de hoop, om hen te redden opgeveu. Het werk gaat zoo traag, dat uien pus de volgende week Donderdag de steen massa van 25 M. dikte, die de mijn werkers bedolven heeft, kan opge ruimd hebben. Vijf van de zes mijnwerkers zijn gehuwd. I DE BRITSCHE VLOOT. Charles Beresford, die nogal eens leelijke dingen zegt over de Britsche vloot, moet in een gesprek met een correspondent van de Parijsche „Li- berté" n-ezegd hebben, dat Engeland, wat de vloot betreft, in hetzelfde ge val verkeert als Frankrijk in 187(J met zijn ie De uoimraal wilde daarom onverwijld een nieuw vlootprogrum uiigevoeid hebben, waarvoor een iee- niug van 720 uiutioen gulden dient ge sloten te worden. luuien de Duitscliers Engeland aan vallen, zullen zij dit plotseling en met een verpletterende macht doen, zeiüe hij. Dc admiraal meent, dat Engeland geen voldoend© tweede Imie van ver dediging heeft achter de eerste. De kwestie van de vloot is een levensbe lang voor Engeland, eu Engeland zal verloren zijn. wanneer het niet mevr slerk ter zee is. Dan zal het Britsche rijk er geweest zijn. Stadsnieuw! EEN HAARLEMSCHE VVERBLD- WANDCLAAR. Uit Bandoeng schreef de correspon dent van De Locomotief: Ik heb bezoek gehad van den we- roldwandelaar A. Saeys uit Haarlem, een jonge man van 26 jaren. Op voor stel van dr. Delink le Amsterdam zou hij met dezen en op diens kosten in zes jaren tijds de wei aid omwandelen. In November van 1906 aanvaardden zij samen de reis van Amsterdam. Te Parijs gekomen, werd dr. Beilnk zoo ernstig ziek, dat hij genoodzaakt was naar Amsterdam terug te keer en. De heer Saeys zette dan de voetreis van Parijs uit alleen voort, na een contract te hebben gesloten over een som van 50.000 gulden, die hem zul len worden uitgekeerd als hij binnen de zes jaren de wereldreis volgens een vastgestelde route zal hebben af gelegd. Van Parijs uit wandelde de heer Saeys naar Marseille, dan naar Bar celona en van hier naar Madrid, ver der naar Lissabon, om vandaar per stooiner over te steken naar New- York. Vervolgens doorkruiste hij de Ver- eenigde Staten van Amerika tot San Francisco, trok van hier door Mexi co, over de landengte van Panama door Columbia, Venezuela, Engelsrh- en Nedevlandsch Guyana, Brazilië Uruguay naar Montevideo en over de Rlo de la Plata naar Buenos Ayres. Dan koerde hij terug na«r Eurona (Marseille) en wandelde verder langs de Riviera, Genua, Rome, Napels tot Venetië. Vun hier trok hij verder door Oostenrijk naar Trif-st on Fin me, door naar Croatië (Agmm), Slavonië, Rosnië. Servië. RnlT^rde en Turkije, hier vóór de revolutie pa«sT<»o«ie, waar hij tal vsn wederwaardigheden ondervond. Hij zelte zijn voetreis voort door Klein-Azië en den Balkan. Egypte en Soedan. Vervolgens tmk hij door de Nubisrhe woestón. Van Khartoem idt s:ng het verder pm-w de Ifn"aansehe kolonie P-Bren, >i->« de Rnode Zee Vandaar door Ahesrtnië naar Adïs Alehn, waar hij een lieznok aan den Menelik bracht. Verder liep hij naar de Victoria-Nianza-ineren, van hier door Oeganda naar Duiifch Oost-Afrika- Na dit land doorgewan deld te hebben trok hij verder naar Rhodesia en door de Zuid-Afrikaua- sehe Staten naar Kaapstad. V«>n Kaapstad ging de reis per boot naar Aden en Bombay Dan door kruiste hij Voor- en Achter-Indië via de Pendjab over het Himalaya-ge- bergte. verder door Asam, Hoog eo Laag Birma naar het schiereiland Malay, vervolgens stak hij over naar Penang en verder ging het naar Deli, Van hiw keerde hij weder naar P© nnng terug en doorkruiste verder Ma» lakka tot Singapore. Den 1Gen Nov. kwam de heer Saeys te Tnndjong-Priok en bleef te Batavia verscheiden© dagen, opgehouden door het maken van een nieuwe cliché voor het drukken van nieuwe knarten. Den llen dezer kwam de globetrotter te Randoepg aan, waar hij een lezing wilde houden en verder over Java door te loopen naar Soenihaja. Van daar gaat hij naar China en Japan om door Siberië langs den Trans Sl- berischen spoorweg huletoe te gaan. Als de geheele reis is afeelegd. heeft de heer Saeys 60.000 K M. afgcloo pen, de zeereizen niet medegeteld. Hij neemt nergens ©en gids moe met knarten en kompas vindt hij z:;n weg. Hij legt gemiddeld 40 a GO KM. per dag af. Hij is zooder een c©nt op zak vertrokken uit Nederlund en moet de kosten vinden door liet houden van lezingen en den verkoop van pho- toernphieën, waarop hij zelf Is afge beeld. Hij Iaat zijn passage dooi plaatsen, waar eeu of under officieel persoon te vinden is, duur dezou iu zijn reisboek door een bewijs afteeke- nen met de verklaring, dat hij wer- kelijb t© voet gepasseerd is. De heer Saeys vertelde, dat hij in Soedan eu Abessiulë, in do woudeo van Galla tot dusverre den oioeihjk- sten tocht heeft gehud. Li ij roemt do Egypteiiarcn als het meest gastvrije volk, dat hij nog heeft ontmoet. Hij is do Nubischo woestijn gepasseerd van Kliartoem naar Kassalu, verge zeld vun eeu paar ©zeis, die de lede ren waterzakken n»eevuerdeu. Op de zen tocht heeft hij 13 dagen lang zon der water gotoopeu, den grootsien af- OM ONS HEEN No. 1076. Het BeethovenhDls. Toen ln de tweede helft van het Jaar 1907 do heer Willem Hutschenruijter, die destijds te Bloemendaal woonde, zijn plan ontwikkelde tot stichting van oen Beethovenhuis in do Bloemen- daalsche duinen, hebben wij daarvan niet alleen een afbeelding gegeven, naar het ontwerp van Berlage, maar ook van ve-rschillende bekend© mu sici ln den lande hunne meening over het donkbeeld gevraagd. Destijds is het evenwel aan publica tie van deze oordeelvellingen niet toe gekomen. Een van de redenen daar van was, dat na de eerste publicatie dor plannen daarover een tijdlang weinig vernomen werd. Nu evenwel d© ontwerper, do heer Hutschenruij ter, zoowol in het buitenland, ais in ons land, weer lezingen over de zaak houdt, wordt het plan weer actueel en meen ik te mogen aannemen,-dat het publiek belang zal stellen in wat bekende mannen op muzikaal gebied daarover zeggen. Ter berinnering aan hot plan neem ik uit een verslag van d© pas door den heer Hutschenruijter in Den Haag gehouden lezing de navolgende gedeelten over De idee van heit Beethovenhui3 la een uiting tot zuivering van de openbare muziekbeoefening. Deze zuivering is noodzakelijk. Zullen de kunstwerken ten volle tot hun recht komen en aan den toehoor der volkomen bevrediging schen ken, dan moeten alle omstandig heden in den ruimsten zin ge nomen daartoe medewerken. Harmonie moet er dan zijn tus schen alle factoren. Ai wat leelijk ls. ai wat do aandacht afleidt, dient weggenomen. In een breedvoerig betoog trachtte spreker zijn gehoor te overtuigen van de noodzakelijk heid der door hem gedachte zui vering, welke voor hem als axio ma gold. Uitvoerig schetste hij daarbij de tekortkomingen, welke zich bij de hedendaagsche con certzalen voordoen, en onder wierp hij de hedendaagsche con certprograms, als veelal stijlloos en karakterloos, aan critiek. Bij de samenstelling van eeu pro gram moot uiot worden uitgegaan van de gedacht© hoe krijgt men de zaal 't best gevuld, maar veel eer moet bij die samenstelling de gedachte voorzitten, op welke wij- zo is den toehoorder hot meest volkomen begrip van hot meester werk te verschaffen. Een vereisch- te is ook, dat de onderdeelen van het program te zamen een harmo nische eenheid vormen. De ver dienste van een program behoort ook niet in de lengte te worden gazocht Spreker stelde voorts in 't licht, dat ook de omgeving, waarin hot work wordt uitgevoerd, van groo te beteekenis is. Daarom ook is het Beethovenhuis niet gedacht in een stad, maar verwijderd van al het stadsgewoel. Een geschikt terrein voor een eventueelen bouw is gedacht bij Bloemendaal in het Noord-Hol- landsch duingezicht. Gedacht is daarbij gedurende twe© zomer maanden werken van Beethoven uit te voeren. Gevraagd is, waar om ultslaitend werken van Beet hoven 7 Naar spreker's meening zal ook, zonder te kort te doen aan de beginselen, welke aan de Beethoven-idee ten grondslag lig gen, mogelijk zijn, ook andere symphonieën daar uit te voeren. Van DAN. DE LANGE. Indien het bedoeling der stichters ls. i ou huis zeggen wij liever een irtuiLLfc i utv Naar liet Engoisch van GUI' BOOTHÖY. 20) Goede hemel, man, riep hij mot oen heftigheid, die mij verbaas de. Je weet niet wat jo zegt. Bui tenslands gaan 7 Zij zouden mij voor- is weet niet wat, niet willen laten vertrekken. Mijn schulden alloen bo dragen meer dan twintig duizend pond en er zijn nog wel honderd an dere dingen, waarmee rekening ge- houd n moet worden. ik actilc hem in groote verbazing aan. Het scheen onmogelijk, dat zoo'n echte jongen nog zoo'n groote som geld schuldig zou zijn. Voor het oogeriblik echter schenen de zorgen hem niet zoo zwaar te druk ken. Ofschoon hij hopeloos geruï neerd was, kon hij nog lochen en gek heid maken, alsof hij geen zorgen in de wereld had. Is er niets, dat ik doen kan om u te helpen vroeg ik, bedenkend hoe kort het nog celeden was. dat ik zelf zoo'n groote behoefte had aan een vriend. Zoo ja, dan verzeker ik u, tfat ik u heel graag van dienst zal zijn Dank u, antwoordde hij. Het is heel vriendelijk van u, maar ik zou niet weten, wat u voor mij zou kunnen doen. Dat is, geloof mij, een van de weinige voordeden, verbon den aan een positie zooals de mijne. Er zoo slecht aan toe te zijn, dat het eigenlijk niet erger kan. Maar kom, ik laat u hier maar in de kou staan. Goedenuacht en.nogmaals hartelijk bedankt voor uw gastvrijheid. Het zal lang duren, eer ik dezen avond ver geel. Vóór ik verder nog iets tegen hem kon zeggen, want ik wilde graag weten, waar ik eens wat van hem zou kunnen hooren, was hij weg gewan deld en verdween in een zijstraat, in dc richting van Leicester Square. Ik ben niet overgevoelig, maar ik kon toch een zucht niet weerhouden, toen ik aan hom dacht. Hij was de levens reis begonnen, toegerust met alles, wat een gelukkige reis voorspelt toch was die belofte door een of ande ren tegenspoed niet vervuld. Wat zou het einde daarvan zijn 7 Het was on mogelijk vooruit te zeggen. Zoo met mij zelf redeneerend, ging ik langs den Charing Crossweg, stap te daar in een cab en reed naar huis. Of mijn overpeinzingen over de moei lijkheden van mijn gast van daar even er verantwoordelijk voor waren, kan ik niet zeggen, ik weet alleen, dat ik leed onder eeu ernstige bui van zwaarmoedigheid, die mij maar niet wilde verlaten. Omdat ik liever niet met de cab op het plein wilde komen, Stapte ik op den Gray's hinweg uit en wandelde vandaar naar huls. Hei was intussc.h©n bij half drie ge worden en een heel koude morgen. Behalve twee politieagenten, die met elkaar stonden te praten op den hoek van een straat, een dronken man, die zijn best deed tegen den muur van een huis overeind te blijven, en een groote hoeveelheid katten, was het, of ik de groote stad voor mij zelf al leen had. Voor het huis aangekomen, liet ik mij zelf in, want. Quinnion had mij een Iniiask' n gegeven, opdat ik al tijd kon komen en gaan zooals ik verkoos Het clectrisch licht in de zaal brandde, maar hel. vuur was al lang uitgedoofd. Toen ik beneden alles had gesloten, drukte ik tegen den knop in het paneel, en de deur, die de trap verborg, schoof vlug terzijde weg. Üp het portaal aangekomen, be merkte ik, dat er nog licht brandde in de studeerkamer, en daarheen richtte ik mijn schreden, om de oor zaak daarvan op te sporen- Zooals ik verwachtte, was het Quinnion zelf, hij was blijkbaar aan het werk geweest, maar was nu in zijn stoel vast in siaap gevallen, met zij u hoofd rustend op de armen, die gevouwen lagen op zijn lessenaar. Terwijl ik daar naar hem stond te kijken, ontsnapte hem een zware zucht, gevolgd door nog oen en nog een. Deze werden gevolgd door en kele weinig gearticuleerde woorden, die ik niet kon verstaau. Eens hief hij zijn hoofd op. wendde zijn blik naar de zoldering cn strekte zijn ar men als smeekend uit. Genade, genade, mompelde hij, en ik merkte op, dat groote zweetdruppels op zijn voorhoofd ston. den. Is er niemand die genade met mij wil toonen Toen liet hij zijn hoofd weer vallen op zijn gevouwen armen. Ilij was blijkbaar aan het droomen, en de droom scheen hem als een nachtmerrie te benauwen. Of het al dan niet het gevolg was van de ge heimzinnige zaken, die hein genood zaakt hadden, mij in Pall Mall te verlaten, dat kan ik niet zeggen, ik weet alleen, dat het mij onuitspreke lijk trof. De man was zoo edelmoedig en voortdurend zoo vriendelijk tegenover mij geweest, van het oogenblik af. dat ik hem voor bét eerst ontmoet had, dat het mij pijn deed, nu hii zorgen had, daar machteloos tegen over te staan. Eén ding was heel dui delijk, en dat was, dat lk hem wak ker moest maken, ilij kon daar niet blijven liggen slapen, maar hoe kon ik dat doen zonder hem hei idéé te geven, dat ik hem zoo had gevon den 7 Terwijl ik dit bij mij zelf overwoog, stond hij tot mijn grooten schrik en verbazing van zijn stoel op en bleef vlak tegenover mij staan. Zijn oogon waren nog gesloten, en zijn ademha ling ging zwaar. Hoe onmogelijk het Ook mug schijnen voor iemand, die nooit een somnambule heeft bijge woond, iiij liep naar de tafel, die in het midden stond en bleef met één hand er op rustend daarnaast staan, terwijl hij zijn andere hand tusschen zijn vest hield. Zijn houding deed denken aan die van een parlements lid, die een rede houdt. Nooit zal ik de verschillende uit drukkingen op zijn gelaat vergeten, terwijl ik naar hem stond te kijken Nu eens sprak zijn gelaatsuitdruk king van hoop, dan van schrik, van verlangen, van wanhoop ea eindelijk van gelatenheid. Eenige minuten lang bleef hij in dezelfde houding staan, en al dien tijd durfde ik mijn handen, noch voe ten te bewegen, uit vrees van hem te zullen wekken. Ik had nooit iets dergelijks meer gezieni en ik hoop het ook nooit weer te zien. Dit zal ik mijn leven lang niet meer vergeten. Eindelijk hief hij zijn hand van de tafel op, alsoi hij stilte vn-eg, oir. wat te kennen vertellen. Toen hij weer spiak, wat hij dadelijk died, was 2ijii stem zóó zucht, dat z.j haart niet 10 verslaan was. Toch gelukt© het mij, de woorden op te vangen Ik ben onschuldig, maar als hst Uw wil is, dat ik moot l.jden, dan moot ik er mij bij neerleg..en, en moge God dan genade hebben m mij*i ziel en met lo-n, die tegen in hebben sumongosponneu. Toen zonk hij i.eor in een geinakke- lijkoii stoel eu shop ©ven rustig iu als een klein kind. In de overtuiging, dat er nu geen gevaar meer bij wits, hem wakker te maken, sloop ik zacht uit de kamer nuar liet portaal, waar ik niet mij zelf overlegde. Wat ter wereld moest dat alles be- teekonen Was het alleen een bijzon der levendige droom, of doorleefde hij nog eens een tooneel, dal werkelijk had plaats gehad, cn niet heel laag geleden 7 Om oen of andere reden, ik zou niet kunnen zoggen welke, bracht ik het in verband met den vreemdeling, die enkele uren geleden in Pall Mall zoo'n lang gesprek met hem had gehouden. Wat zou ik doen Eén ding was volkomen zeker, ik moest hem in elk geval wakt ma ken. Maar ho© zou Ik dnf (Wordt .„«vulguj.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5