NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 17« Jaargang. No. 8100 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 81 JANUARI 1910 "i ABONNEMENTEN AD VBRTEN VÊNi pbr drib BAAHDENi Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere regel inter 10 Cis. Euften het ArrondMssxiKs# Voor Haarlem f 120 Haarlem van 1—5 regels Vr~, elke regel meer fQ.2u Reclames 30 Cent per Kgd. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der b1 Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing f Franco per post door Nederland 1.65 «Pp'gE60 Cta. voor 3 plaatsingen h contant SS SSbii,w 'itautei.'vs& R"todh Admtaisfeaö« noi**»! „te omstreken en franco per post ,0.45 tafarcommuoaai! Teïefoonaammef der Redactie 600 be der Administratie 724 der VennootschapToareoa Cevster. Directesr IG. PËEREBOOBS. Drnkkerflt Znlder Baiteagpaaraa 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem kt dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 1 FEBRUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Brongebouw: Tentoonstelling schil derijen P. ten Cate, 105 uur. De Kroon: Vergadering v. h. Dep. Baart d. Maatsch. v. Nijverheid. Spreker Mr. H. Blaupot ten Cate, 8 uur. Sint Bavo: Cujtsus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: Over de verheffing en den val geesten. Velsen: Raadsvergadering, 10 1/4 uur. Hillegom: Raadsvergadering, 9 3/4 uur. Stadsnieuws ROLSCHAATSEN WEDSTRIJD IN DE BRON. De rolschaatsensport heeft gisteren te dezer stede weer een victorie ge vierd. Nu 't winterweer, de dagen van felle vrieskou maar niet komen wil len, nu al wat water is in en om de Spaarnestad even rustig voortvloeit als in de warmste zomermaanden, de schaatsen-meUblinkende-ijzers op den zolder liggen te roesten, geduldig wachtend op 'n spiegelgladden ijs vloer, waar zij zoo gaarne over hoen zouden flitsen, nu viert do schaats- op-wielen telken keer de glorierijkste overwinning. Wel missen wij in 'n warme stoffi ge zaal de prikkelende opwekkende vrieslucht en de linnen tentjes, waar je even kunt „aanleggen" om 't over oude „koek en zoopie" te koopen, maar met wat goeden wil kan men zich dat alles er wel bij denken, in ieder geval 't gemis er van vergeten. Hoofdzaak is toch, dat men dezelfde emoties ondervindt als bij echt schaatsenrijden, men zweeft, zeilt en.... valt juist op dezelfde manier en 't dof-gerol van de wieltjes moet den liefhebber even aangenaam in de ooren klinken als 't, gekras van de blanke stalen in 't ijs. Maar de andere avonden waren rn maar kinderspel vergeleken bij dien van gisteren. Reed men eerst zoo gemoedeliik en gezelligjes, wetend dat toch niemand op je lette. ie er niet om bekreunend als je eens wat minder sierlik afzette, gisteren werd de zaak heel wat ernstiger aangepakt, want 't wo' een zware strijd, die gestreden worden moest een strijd waarvoor d'"1 becte rijders uit allo deelen des lands oneeknmen waren, en ter beoor. deeling waarvan een ter-zake-deskun- dige jury samengesteld was, bestaan de uit de heeren Jhr. 11. W. M. v. Coe- boorn van Sminia, Heemstede, Henri Eldoring, Cherveen, Jaap Eden, Haar lem, en L. II. Koolhoven, Bloemcn- daai. Tal van toeschouwers waren ten Brorme getogen, om de \errichtingen der rijders gade te slaan, en zij zul len zich hun avond niet beklaagd heb ben, want de strijd was rijk aan mooie momenten on T was een lust die jonge krachtige gestalten over de baan te zien zweven, rustig, zonder inspan ning blijkbaar, sierlijk, \'ol gratie en ingehouden jeugdkracht. Schilderach tig en gedachten aan een echt ijsfeest opwekkend, waren ook de COslutnns, de heeren meest in korte hroek, enke len een ijsmuts op 't hoofd, (waarin ze 't overigen? wel warm gehad zul len hebben, en die de meesten na eenigen tijd dan ook maar spoedig af zetten), de dames in korten schnatsen- rijdersrok waarboven 't wollen jac quet alleraardigst stond. De wedstrijd bestond uit drie afdec- lingen, schoon rijden voor heeren, da mes en paren Voor elke afdeeling wa ren drie medailles beschikbaar, ener werd "ereden volgens dc bepalingen van den Nedorlandschen Schuatsen- rii-leisbond. Bij tweeën tegelijk werd gekampt en 't was soms al heel moei lijk te zc-~cn wie van de twee nu be ter reed, zoo weinig ontliepen de deel nemers elkaar. Van dc twee viel er telkens éen af, en de winners kamp ten weer met elkaar, totdat cr ten slotte drie overbleven, die in laatste instantie om de prijzen streden. 'De uitslag bij monde van den heer 5. J. van Gasteren bekend gemaakt, was, dat in dc ufdeëllng heeren, waar in 38 deelnemers waren opgekomen, de eerste prijs, een verguld-zilveren medaille, gewonnen werd door den heer W. F. C. Wcber te 's-Gravenhoge. Hier kan nog worden bijgevoegd, dat. dc heer Weber te Rotterdam eveneens den eersten prijs Verwi-n-f in den wed strijd voor heercn-alletMi en voor pa ren. Te 's-Gravenbage won hij even eens den eersten prijs in dc afd. pa ren in den heeren-wedstrijd was hij toen minder gelukkig doordat hij een paar maal kwam te vallen. De heer Weber rijdt reeds van verleden jaar af, en eigenaardig is 't, dat hij als schaatsenrijder volstrekt niet uit blinkt. Een bewijs, dat 't een met het ander in geen, of een slechts zeer los verband staat. De tweede prijs, een zilveren me daille, werd toegekend aan den heer Ant. Bijvoet te Overveen, de eenige deelnemer uit deze streek, die een prijs verwierf. De heer J. Ravesteyn, uit 's-Gravenhage, bemachtigde den derden prijs, eveneens een zilveren medaille. In de dames-afdeeling, waarin 14 mededingsters met elkaar kampten, werden de prijzen behaald als, volgt 1. Mevr. J. Ravesteyn te 's-Gravenha- ge, 2 mej. M. van Heyningen te Rijs wijk (na loting met de eerste-prijs- winster), 3. mej. J. Bouma te 's-Gra venhage. Bijzonder mooi werd ook gereden in do 14 deelnemers sterke paren- afdeeling. De heer Van Gasteren zei- de 't niet ten onrechte, dat de jury een moeilijke taak had. De uitslag was, dat de eerste prijs gewonnen werd door den heer en mevr. J. Ravesteyn te 's-Gravenhage, die alzoo op een prachtig succes bogen kunnen, twee werden mej. P. Beyleveld en de heer R. 13rij 1 te Rotterdam, drie de heer G. J. Wijtenburg en mej. M. v. Heynin gen, eveneens te 's-Gravenhage Na de uitreiking der medailles de den zich luide fanfares hooren, die bijna door de juichkreten der toe schouwers verstomd werden. Er is een aardig rolschaatsenfecst gevierd, dat wij gaarne nog eens zul len herhaald zien. TE KORT RIJKSVERZEKERINGS BANK. De Haarlemsche Kamer van Koop handel heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin herinnerd wordt aan het adres der Kamer van 9 Maart 1908, over het tekort aan de Rijksverzekeringsbank. Nu de minis ter geen rekening gehouden heeft met de verzoeken der Kamer, worden de ze nog eens aan de aandacht der Tweede-Kamerleden aanbevolen. De wenschen betreffenle. de vraag of 't niet wenschelijk zou zijn tot eèn snlitsing der Rijksverzeke ringsbank over te gaan, om daardoor een billiike verdeeling der adminis tratiekosten voor de verschillende werkgevers te verkrijgen en 2e. het erzoek om de werke- lijk-verdieude dagloonen te vervangen door het stelsel van loonklassen, om dat dit beter en billijker zal werken. Smal of breed spoor. Naar wij vernemen heeft Prof. I Franco te Delft de opdracht tot het geven van technische voorlichting, in zake de vraag van smal of breed spoor voor onze electrische trams, aan vaard. De hoogleeraar zal hieromtrent een rapport uitbrengen. Het is nog niet zeker, of prof. Franco dit ook nog mondeling voor de Raadsleden zal toelichten. Jubil' Centrale Werkplaats. Heden was het 40 jaar geloden, dat de heer G. v. Musscher, ploegbaas in de afdeeling rijiu.sixinkwerkerij aan de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. bij de Maatschappij in dienst trad De bankwerkers uit zijn ploeg boden hem ter gelegenheid hiervan een fraaio barnsteenen pijp aan. Goed afgeloopen. Zaterdagavond omstreeks half ze ven reed een van de sneeuvv-wegbren- gende wagens van de gemeente-reini ging in den Raamsingel, het paard, dat er voor was gespannen, mede slepende. Met een bootje en met be hulp van touwen trachtte men het dier, dat van den eenen naar den an deren oever zwom, hulp te bieden, maai.- het verschrikte angstige beest liet zich niet gemakkelijk helpen, en vluchtte voor zijn redders meermalen. Eindelijk lukte het 't paard een-touw om het lichaam te slaan, en het met vereende krachten tegen den schui nen walkant op to trekken, waar het met groot gejuich door de vele kij kers ontvangen werd. liet beest had blijkbaar weinig na deel van het onvrijwillige, ijskoude bad ondervonden. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De lezing van den heer II. C. Rel- mors, leeraar aan de Rijk» Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool Lo Wageningen, over dc beoordeelings- leer van paarden en rundvee in ver band met het fokken, dio Zaterdag voor de leden van de afd. Haarlem der Holl. Maatschappij van Land- J bouw zou gehouden worden, ging we gens gebrek aan belangstelling niet door. VEILINGEN. Uitslag der gehouden veiling van onroerende goederen, in het verkoop- lokaal „De Gouden Leeuw", op den 29sten Januari 1910, des namiddags na 5 uur. I. Eeu winkelhuis en erve, met af zonderlijk opgaande bovenwoning aan de Brouwersvaart, op den hoek van en met uitgang in de Assendelver- straat, get No. 108 b zwart en rood, i aan de Brouwersvaart, en No. 2 aan de Assendelverstraat. 2—4. Drie pakhuizen en erven aan de Westzijde van de Assendelverstr., en grenzende ten zuiden aan perceel No. I, als No. 2 get. No 4. No. 3 get. No. 6. No. 4 get No. 8 No. 1—4 gecombineerd. H. J. Peper q.q. ƒ8870. No. 5 Een huis en erve met tuin en afzonderlijk opgaande bovenwo ning aan de Brouwersvaart, naast en ten westen van perceel No. 1, gel. No. 108 a zwart en rood. II. J. Edelijn ƒ4825. 6. Een pakhuis en erve met daar achter gelegen groot terrein, met af zonderlijk opgaande bovenwoning aan deBrouwersvaart, ten westen van perceel No. 5, get. No, 108 a 'zwart en rood. H. B. Gotlmer, /6900. 7. Een woon- en winkelhuis met erf, aan de Van Marumstraat, get No 30. J. G. Uylenburg, 3400 8. Een huis, met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en erf, aan de Pchagchelstraat, uitkomende in de Frankestraat, get. No. 40 zwart en rood. G. P J. Beccarl q.q. 5600. 9. Een woon- en winkelhuls, met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf aan de Zuidzijde van de Spaarnwouderstraat, get. No. 56 zw. en rood. Opgehouden, 3725. 10. Een heerenhuis met erf aan den Zijlweg, get. No. 7 Alg. N. H. Maatsch. van Levens ver. 5405. 11. Een huls met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erf, aan de Drossestraat, get. No. 14 zwart en rood. 12. Een huis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erf, aan de Drossestraat, get. No. 14 a zwart en rood. Po perceclen No. 11 en 12 gecombi neerd. G Schous. 5920. 13. Een huis en erf aan de Jans straat, get. No. 08. Opgehouden, 3700. 14. Een huis on erf aan de Bake- nessergracht, get. No. 107. J. G. Uylenburg. ƒ2925. 15. Een winkelhuis en ene met grooten tuin, aan de Westzijde van de Groote Houtstraat, get. No. 120. J C. van don Berg. ƒ12000. 16. Eeu pakhuis met vrije boven woning aan het Begijnhof, get. no. 29 Uit de hand verkocht. 17. Een ruime werkplaats en erve met twee afzonderlijk opgaande bo venwoningen, aan de Westzijde van de Zoetestraat, get. No. 4 zwart en rood en No. 6 zwart en Rood. J. Mounger q.q. 6600. 18. Een huis on erve met tuin aan de Zuidzijde van de Korte Heeren straat, get. No. 22. G P. J. Beccari. ƒ2300. 19. Een woon- en winkelhuis met afzonderlijk opgaand bovenhuis, bak kerij, erven en poort, aan de Oost zijde van de Kleine Houtstraat, met uitgang door een poort naar de Groe- nendaalsteeg, get. Nos. 71 en 71 rood. 20. Het pakhuis aan de Groenen- daalstc-eg, aldaar ineenloopende met perceel No. 19, mot bovenverdieping en zolder. De perceclen No. 19 en 20 gecombi neerd. W. B. Guskens q.q ƒ10365. 21. Een huis en erf aan de Lange Wijngaardstraat get. No. 4. F Rijbroek, ƒ1225. 22. Een huis en erf aan de Korte Poellaan, get. No. 19. J. Jansen, 1150. 23. Een huis en erf met tuin en bo venwoning met afzonderlijken op gang aan den Kampersingel, met uit gang in een laantje, uitkomende op den Kanipersingel, get. No. 58 zwart en rood. Uit de hand verkocht. Een Heerenhuis en erf met tuin aan de Oostzijde van het Wilhelminapark nabij den Koninginneweg, get. No. 2. Opgehouden, 9005. Eeu stoombleekerij met erf en bleek veld, aan de Brouwersvaart, get. No 62. H. Brakel q. q. 4400. „VEERTIG". Willem Scbürmann's nieuwe too- neelspel „Veertig" wordt Donderdag bier ter stede opgevoerd door het Ne- derl Tooncel. Dit tooneelstuk is door de pers met veel sympathie ontvangen. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Van 25 December 1909—8 Januari 1910 werd aan extra-giften ontvangen: 1701.98 1/2. 8 Januari—28 Januari 1910: Mevr .wed. J. D. M. G. 40. Mej. L. C. B. M., L. P li. ieder ƒ25 ftr A. A. v. d. M G. 11 L V., C. A A. D. v. d. W. Jr ieder ƒ10. J. J. S 5. Dokters-busjes, 1909 4 14. Dames R Jhr. Dr. J W. v. L., ieder ƒ3. N. N., A. v. O-, Dames M Dr. P. M. H-, C. D., J. C B J. H. V.. D. C. K R. L.. ieder ƒ2,50. D. v. H. Jr., Dr. A C. D.. ieder 1. Totaal 1801 62 1/2. 31 Januari 1909 waren 213 kaarten tot een bedrag van f 2637.221/2 ont vangen Van de 1500 kaarten zijn thans 188 terugontvangen. De op brengst is thans pi. min. ƒ800 minder. Nu het winter is geworden, ho pen wij de ontbrekende 1312 kaarten flink ingevuld terug te krijgen Jaarfeest. In de bewaarschool in de Stoof steeg alhier hield j.l. Zaterdagavond de Jongedochters-verceniging „Kom tot Jezus" haar jaarfeestviering. Tot bijwoning van dit jaarfeest waren ver schillende afgevaardigden van znster- vereenigingen uitgenoodigd Tot laat lu den avond was men in gezelligen kring bijeen. Voordracht en zang wis selden elkander af. EEN AARDAPPEL. Hedenmorgen werd ons een zeer vreemdsoortig gegroeide aardappel getoond, dio een verzameling van wel een tiental kleine soortgonooten leek, die volkomen met elkaar ver bonden waren. De aardappel zag overigens alleszins eetbaar uit en was zoo groot, dat men er zijn geheele maal wel mee zou kunnen doen. ALG. NED. WERKL. VERBOND. Aan het jaarverslag van het Alge meen Nederlandse!) Work li eden-Ver bond, afdeeling Haarlem, ontleenen we bet volgende; Het jaar begon in dezelfde sombere stemming als de twee voorgaande Ja ren, er heerschte groote werkloos heid, en onze afd., die geheel uit werklieden bestaat, leed onder dien druk. Langzamerhan dis er verbetering gekomen, wel Is de toestand nog niet normaal te noemen, zijn er nog vele werkloozen, doch het vooruitzicht ls rooskleuriger. Wij kunnen met ge noegen constateoren, dat de Algen) Vereen, tot Bestrijding van Werk loosheid, na jaren van voorbereiding op ons initiatief opgericht, verreweg hel leeuwenaandeel heeft gehad in de taak om ondersteuning te geven aan werkloozen. Daarnaast ls te boe ken het oprichten van een neutrale vereeniping van werklieden der H. IJ. S. M Op verzoek van het Centraal Bureau werd een onderzoek ingesteld naar de werking van het Arbeidscontract- Het ondersteuningsfonds gaf met het einde van het boekjaar de vol gende cijfere: saldo vorig boekjaar 1517.50, inkomsten 924.49 1/2, uit gaven 760.78 1/2, voordeelig saldo 163.71, saldo op 30 November 1909 1681.21. In het bestuur kwamen de volgen de veranderingen: H. van Brederodé Jr. bedankte als 2e voorzitter, na ja ren in verschillende functiën met grooten ijver de afdeeling gediend te hebben; in zijn plaats word gekozen J. F. van Emmerik. In plaats van de niet herkiesbaren commissaris K. Bloemen is gekozen W. Rademakesr. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Aan den heer J. C. van Leeuwen te Hilversum, die reeds concessie van do gemeente Haarlemmerliedo en Spaannwoudo heeft verkregen voor gasverlichting aldaar, is thans ook een dergelijke concessie verleend voor het Noordelijk gedeelte dezer g<v meen te, bij Halfweg. Reeds hebben er zich 165 personen aangemeld voor aansluiting, maar dit aantal zal zeer zeker nog wel ver meerderd worden. Te Hoofddorp zal door de afdeeling van Patrimonium getracht worden een onderlinge begrafenisvereeniging op te richten, die hoofdzakelijk ten doel heeft om leden die overlijden door de leden dier afdeeling graf waarts te doen dragen. SANTPOORT. Toen de heer G. Bremerkamp Sr., Zaterdagavond van het dorp huis waarts keerde, werd hij op den Vel- serweg dicht bij zijne woning naast Rozenstein onverwachts van achte ren door een fietsrijder, die zonder licht en bel reed, aangereden en door den schok in de sloot geworpen. Docht den schrik bevangen, kon hij zich slechts met moeite boven water houden. Hij werd door voorbijgangers na een half uur gered en op een hand kar thuis gebracht. Het inroepen van geneeskundige hulp was noodzakelijk. De toestand was heden bevredigend. IJMUIDEN. Kinderfeest. Zaterdagavond was in Cycloop Tiet feest voor dc kleine en groote leerlin gen van den dansleeraar, den heer J. W. D. Schmïtz. Het was een aardig gezicht, die kleine meisjes, allen keurig in het wit gekleed, in de zaal te zien zwe ven en het was geen wonder dat do ouders er opgetogen over waren. Een drietal mooie intermezzo's werkten veel bij tot het welslagen van den avond. Het was een succesavond voor den heer Schmitz. ZANDVOORT. Zaterdagavond werd door de zang- vereeniging Kunst na Arbeid, direc teur de heer H. W. Biele, In de con certzaal van café Zomerlust een uil- voering gegeven. Er werd goed ge zongen cn cr was in den zang sedert de laatste uitvoering vooruitgang merkbaar. Ter afwisseling trad het duo Mus scher op. Donderdag 3 Februari, des avonds te 7 1/2 uur zal in Ons Huis een Le zing worden gehouden door den heer Dr. J. P. Ess er, docent aan het Gym nasium te Haarlem, met het onder werp „Een straatprediker.' Binnenlanu AUDIËNTIES. Donderdag 3 Februari verleent de Minister van Oorlog geen audiëntie, Woensdag 2 Febr. verleent de Minis ter van Landbouw geen audiëntie. BELGISCHE MISSIE. De Belgische Missie in ons land gekomen om H M. de Koningin en de regeering officieel te bedanken voor de deelneming betoond bij het overlijden van koning Leopold is Zaterdag naar Brussel teruggekeerd, aan het station uitgeleid door den Adjudant der Koningin, Baron Van Asbeck, die door de Koningin aan de zending was toegevoegd, en door den Belgischen gezant Baron Guillaum-e. en verdere leden der legatie. EERSTE KAMER. STA A TSBKGROOTING 1910. Regeeringsantwoorden HOOFDSTUK FINAXCIëN. Bij het bestaand verschil van gevoe len omtrent de wenschelijkheid om de Staatsloterij te bestendigen of af te schaffen, veroorlooft de Minister zich op te merken, dat het geen ver wondering behoeft te wekken, dat hij geen voorstander van afschaffing dier instelling is. Dat de collecteurs bij het debiet vaD loten in do eerste klasse eene g-rootere reserve houden dan hun volgens de bestaande voorschriften veroorloofd is, is den Minister bij on derzoek niet gebleken. Dat bij den annvang der trekking van de vijfde klasse nog loten verkrijgbaar zijn bij een collecteur, die bij den aanvang der trekking van de eerste klasse was uitverkocht, is, ook zonder dat loten zijn achtergehouden, zeer goed moge lijk. doordat sommige spelers, die niet het risico van de vijfde klasse willen dragen, hup gekochte loten na de trekking der vierde klasse weder vcr- koopen aan den collecteur. Onder zocht wordt thans, welke maatregelen kunnen worden genomen om een meer regelmatig debiet der loten te bevor deren, en daarbij zal ook overwogen worden, of het terugkoopen van loten door collecteurs moet worden verbo den. Omtrent de vraag of voor de pon- sionneering van de gemeente-ambie- naren al dan niet de Burgerlijke Pen sioenwet van toepassing behoort te worden verklaard, kan eerst worden beslist nadat do berekeningen die ter voorbereiding van een pensioenrege ling voor die ambtenaren aan het wiskundig bureau van het Weduwen- en Weezenfonds voor burcrerlijke amb tenaren worden gemaakt, zullen n voltooid. De voor alle gemeente-amb tenaren le maken regeling zal ook ?J- den voor de commissarissen van p i:- tie. Geen termen bestaan er, naar de meening van den Minister, om voor deze categorie van ambtenaren een afzonderlijke voorziening te treffen. BEZOEK VAN DEN KONING DER BELGEN? Een Reuter-telegram uit Brussel meldt: Dc Sur deelt mede, dat da Koning besloten heeft tn het aan staande voorjaar een officieel bezoek te brengen aan koningin YVilhetu !..a. G. L. v. d. ZWAAG. De heer G. L. v. d. Zwaag te Gorre- dijk, lid der Gedeputeerde Staten van Friesland, is toen hij op reis ging naar de hoofdstad der provincie, vrij ernstig ongesteld geworden zoodat hij genoodzaakt werd naar huis terug te keeren. Sedert dien is de toestand .-.iet verbeterd. Dc patient is genoodza -kt het bed te houden en moet volk* n rust genieten. ONDERZOEK NAAR HET VADER SCHAP. In de jongste hoofdbestuursvorga- dering der NederL Middernachteen- dirig-vereenlging kwam ter sprake de onlangs afgekondigde wet in zake 't onderzoek naar het vaderschap. Be sloten werd in de verschillende plaat sen informaticbureaux te sticht-"-u. Een is er al te Utrecht opgericht. HET EERSTE CREMATORIUM IN- NEDERLAND. Een zeer groot aantal belangstel lenden woonde te Amsterdam de le zing bij door den heer M. A. Poel uit Hilversum, gehouden voor de Veree- niging voor facultatieve lijkverbran ding over „liet eerste arematorium in Nederland." De heer B. Kanis, voorzitter m de afdeeling Amsterdam dezer ver- eeniging, deelde in zijn openings woord mede, hoe in ons land reeds 30 jaren bestaat een vereeniging, die zich toelegt op de verbreiding van le beginselen der crematie. Thans is het de vereeniging gelukt éen fraai ter rein te verkrijgen op de begra nf- plaats Westervdd bij Velsen, >ar spoedig zal begonnen worden n et den bouw van een crematorium. De heer Poel, architect var. 't cre matorium, daarna het woord erlan gende, alvorens te spreken over het aanstaande crematorium, vertelde eerst een en ander uit de gesch - nis der moderne lijkverbranding. Ook in vroeger tijden maakte m-'n reeds gebruik van lijkverbranding, doe hdit geschiedde steeds op brand stapels, waarbij het lijk feitelijk ver koold ward. In de huidige crema .ia echter wordt een warmte ontwikkeld tot 1000 gr. Celsius toe, waarbij dus alle deelen, zoowel de week als le beenderen, geheel worden verteerd In het kort toonde spreker daar. p aan de volgens hem hygiënische, esthetische en economische voerdce len, verbonden, aan de lijkverbran ding Bij dc lijkverbranding wordt bin nen den tijd van anderhalf uur een lijk geheel verteerd en blijft niets dan een hoopje witte asch. De kosten voor lijkverbranding, d'o tot nog toe ongeveer 200 bedragen voor den Nederlander, zijn zoo hoog, omdat wij in deze alleen in het bui tenland terecht kunnen. De kosten zullen nu echter ook aanmerkelijk minder worden. Kan nu in ons land de lijkverbran ding zonder wetswijziging plaats hebben? De begrafeniswet van 1866-67 ver meldt namelijk dat een lijk, zoo het niet wordt begraven, ontleed of ..an ders bewaardworde. De waag is nu maar of de wetgever dat anders bewaard worden ook zal verstaan in dien zin, dat het verbranden daarin is begrepen. Spreker vertelde daarna een en an der over de techniek van het lijkven*

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1