NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Quinnion de Philosoof. 27e Jaargang. No. 8160 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 81 JANUARI 1910 B E ABONNEMENTEN ~A D V E R T E N T Ni pbr dr!B flïAANDENi■8^*3835' JsTva Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere tegel mssr 10 Cfc. Bu#en he! Arroii<2ssefflai| Voor Haarlem 1.23 Haarlem van l -5 regels /h—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 3u Cent per «gel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd. Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) J-££ Advert in tien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i Franco per post door Nederland 1.65 50 Cts" voor 3 contant oSiusSerd Sdagsblad, voor Haarlem I 037% VÏ» Redactie ra Administratie t Groot» Houtstraat n_ Ce omstreken en franco per post Q.45 Ittoreomiiioiifuü Telefoonnummer der Reductie 600 en dor Administratie 724* FJSfdave der Vennootschap Loareos CosEar. Directeur J. C. PEEREB005LojfrU' Drukkerij; Zalder Bcitenspaarca 6. Telefoonnummer 122. Tot dö plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad fs uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bu!tev»andsch Advertentie-Bureaa D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Inteic. 6229. TWEEDE BLAD, Buitenlandse!} Overzicht De stand der VERKIEZINGEN IN ENGELAND !s thans Gekozen 271 unionisten, 272 libera len. 40 leden van de arbeiderspartij en 80 Iersche nationalisten. In 't geheel zijn nu G63 zetels bezet, zoodat er nog 7 ontbreken. Deze week zijn er nog twee verkiezingen in Ier sche districten, waarin het tusschen nationalisten gaatdan wordt de uIT slag van de verkiezing aan de vier Scholsche universiteiten bekend (zij vaardigden naar 't vorlze Lagerhuis twee unionisten af en zullen dat al licht weer doen) het S ;hotsche dis trict Wiek Burghs koos in 1006 met kleine meerderheid (13621266) een unionist, maar Schotland is nu in ver sterkte mute .liberaal, zoodat de uit slag van de week twijfelachtig lijkt. Eindelijk is er nog de verkiezing op do Orkney- on Shetland-eUanden, waar zeer waarschijnlijk de liberaal herkozen wordt. Men kan nu 't strijdveld overzien 1 Gelukki" Nederland, waar men in een of tweo dugen den strijd uit vecht I Wanneer deze laatste verkiezingen loopou als verwacht wordt, dan zal de SAMENSTELLING VAN 1IET NIEUWE LAGERHUIS zijn274 unionisten. 273 liberalen. 41 arbeiders en 82 Ieren. Bij de overige verkiezingen was de stand 373 liberalen, 168 unionisten, 83 Iorscho nationalisten en 46 arbeiders). Ook uil deze moodeeliug blijkt weer, dat de liberalen, als ze willen, blijven regeeren, moeten rekenen op de mee werking \aa de arbeiderspartij en van de Ieren. Wanneer deze allemaal met de regeering meegaan, is de meer derheid nog 122 stemmen, maar... dit verwacht zelfs niet de meest optimis tische liberaal. De leren zijn in deze dagen woer schrikkelijk verdeeld. Een partij, onder aanvoering van John. Redmond wil 't met het ministerie- Aaquith op een accoordje gooien en redeneert„wanneer je ons een Home Rule (beperkte zelfregeeringj geeft, dan zullen we je steunenmaar ande re Ier&chc volksvertegenwoordigers, onder leiding van William O'Brien willen zich niet onder de macht der liberale partij stellen en geheel a f- zonderlijk blijven. Hun devies is Vrij en zelfstandig moeten de leren in 't parlement blijven, dan alleen kunnen ze hun doei bereiken. De O'Brienisten willen nu ook de bc- grooting niet aannemen. O'Brien zogt in zijn blad, dat hij 't den plicht acht van icderen nationalist, om niet olie macht de begrooting, die Ierland on der nieuwe belastingen zal verplette ren, te bestrijden. Hij zal dan ook zijn uitorsto best deen om de begrooling in het Lagerhuis verworpen te krijgen, indien het onrecht Ierland er in aan gedaan, niet er uit wordt gelicht. O'Brien is (we schreven 't al) voor de politiek van een onafhankelijk© Ier sche parti'. In het troebele water van den Britschen partijstrijd moet Ier land visschen. Het verbond met de li beralen heeft den Ieren nooit anders dan verderf gebracht. Zoolang dat verbond duurt, is er geeu heil voor Ierland te verwachten. De Ieren in liet Parlement moeten 't weten of zij Iersche nationalisten willen zijn of Iersche liberalen. 't Eigenaardige van het geval is, dat deze strijd tusschen de Ieren niet ge heel nieuw is. Jaren geleden hecrsch- te dezelfde verdeeldheid, en 't komi sche is, dat John Redmond toen aan Dillon verweet, wat... hij nu zelf doet. Hoe de verhouding der Ieren zal zijn, is no? niet met zekerheid aan te nemen. Zeker is evenwel, dat O'Brien minstens een 10-tal trouwe volgelin gen achter zich heeft, wat voor 't ml- nisterie-Asquith een verschil van 20 stemmen maakt. Gezien do houding der arbeiders partij (in ons vorig overzicht wezen we er op. dat de arbeiders verschil lende no"- al zware ei3chen stellen In ruil voor den eventueelen steun nan de liberalen) en nu ook van de Ieren, is 't nog niet beslist zeker, dat de be grooting door het Lagerhuis zal wor den aangenomen. Voorloopig willen we evenwel nog als 't waarschijnlijkst gelooven, dat het ministerie-Asquith in deze met een kleine meerderheid zal zegevieren. Dan komt de BEGROOTING IN HET HOOGERliUIS. Wat zullen de Lords doen Nu hebben ze het oordeel der kiezers wel gehoord, maar.... misschien is er nu wol weer een ander argument ge vonden, orn de begrooting tegen te houden b.v. de aanwijzing in de verkiezingen, dat eer; zeer groot deel der kiezers zich heeft uitgesproken vóór tariefshervorming. Trouwens, de Engelsche regeerders schijnen met deze mogelijkheid al re kening te houden. Dezer dagen zei minister Churchill in een redevoering: „Wij zullen de begrooting in 't La gerhuis snel afhandelen en haar voe ren hetzij door het Hoogerhuis, hetzij er over heen." Dut is in andere woor den hetzelfde wat Lloyd George on langs zeide „als het Hoogerhuis de begrootin" weer verwerpt, zullen wij haar rechtstreeks naar den koning op zenden." Men ziet. ook nri - erk lezing is de strijd tusschen 't Ilooger- en Lager huis nog niet uitgevochten I Waartoe de strijd tusschen politieke partijen kan leiden is nu weer eens gebleken, want heeft tot EEN SCHANDAALTJE IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG aanleiding gegeven. Bij de behande ling der oorlogsbogrooting hield de conservatieve afgevaardigde Von Ol denburg een rede .waarin hij o. a. zei, sprekende over de Pruisische tradi tie, dat de koning van Pruisen elk oogenblik in ataat moest zijn, een Pruisischen luitenant het bevel te ge ven „Neem tien man ea sluit den Rijksdag." 't Gevolg van deze zonderlinge uit lating was" een groot rumoer. De ge- heele linkerzijde stond op en begon met 't publiek op de tribune te pro testeeren. Geroep vanongehoord, schandalie brutaliteit, schending \an de grondwet, klonk boven hel applaus van de rechterzijde uit. De president, erfprins Von Ilohon- lohe, trachtte tevergeefs do orde te handhaven, maar kreeg toen zelf den wind van voren. De socialist Ledebour critiseerde de houding van den presi dent, hij had zoo'n beleediging van den Rijksdag niet mogen toelaten. Ee voorzilter verklaarde, dat hij de uitlating van den afgevaardigde Von Oldenburg zoo had opgevat, dat deze afgevaardigde de uiterste consequen tie had willen trekken uit den plicht der soldaten om de discipline te hand haven, dat de woorden dus niet ern stig gemeend waren. Hierop zei Von Oldenburg, dat de voorzilter zijn woorden goad geïnter preteerd had. Met deze verklaring namen de pro- tesleerders geen genoegen. De vrijzln- ni"e afgevaardigde Grader noecade de uitlating van Von Oldenburg niet al leen eorx zware beleediging voor den Rijksdag, doch ook een voor den Kei zer en het leger. Eindelijk kwam toen de kalmte weer terug. In Griekenland kunnen de politie ke partijen 't ook maar niet met el kaar vindon. Voor de zooveelste maal dreigt 't Ministerie heeft ontslag genomen en nu wil men een cabinet d'affaire (kleurloos zaken-ministerie) benoe men. De militaire bond heeft daar niets tegen, mits 't program van dien bond, door de Kamer na veel verzet aangenomen, door de nieuwe minis ters maar geëerbiedigd wordt. Wanneer in dit program iets mocht worden gewijzigd, dan zou de militai re bond dadelijk de ministeries bezet ten en zijn wil uiet geweld doorzetten. De troepen blijven geconsigneerd op bevel van den militairen bond. Zoo luiden de eerste berichten. Nu wordt verzekerd, dat de leden van den militairen bond in arrest ge steld zijn en dat de bond ontbonden zal worden. Hier missen we -een schakel tus schen de berichten. Is van den strijd tusschen de regeering en den bond niets bijzonders te vermelden? Of heeft men daarover in Griekenland liefst 't stilzwijgen bewaard?.... De ellende VAN DEN WATERSNOOD IN FRANKRIJK. is nog lancr niet geheel geleden. Toch schijnt nu 't ergste gelukkig voorbij te zijn. Zaterdag is reeds een geringe da ling van de Seine geconstateerd en de- zo heeft Zondag aangehouden, 't Ge volg is, dal liet water in de onderaard- sche tunnels en riolen ouder mindere spunning koint te staan, wat ook noo- dig was, want overal hadden instor tingen van den grond plaats, doordat het water den grond naar boven drukte. De ellende is evenwel nog zeor groot. De waterleiding, de gastabriek, do electrische centrale, de telefoon, de trams, de spoorwegen, alles staat te Parijs voor drievierde deel stil. Alle aandacht wordt iutusscheu be steed aan de huisvesting der slachtof fers, wier woningen totaal onbe woonbaar zijn geworden. Maar soms zijn ook die vluchtplaatsen niet ge heel veilï". Zaterdagmiddag begon do overdek te speelplaats van de school in dq rue Admiral Roussui, waar 100 slachtof fers van de overstrooming gehuisvest waren, merkbaar te verzakken, zoo dat de menschen ergens anders on der dak moesten worden gebracht. Ook een ziekenhuis begon gevaarte loopen. De zieken worden daarop in schuitjes door de ondergeloopen stra ten naar een veiliger plaats overge bracht. Geheele buurten van Parijs slaan onder water, ook die, waarin 't paleis van den President is gelegen. Falliè res moet met een schuitje uit z'n huls gehaald worden en ook elders eten, want al de keukens van het paleis zijn veranderd in zwembassins Minister-president Briand heeft maatregelen genomen om te zorgen, dat de meelhandelaars in verschillen de streken van Frankrijk aanzienlijke hoeveelheden meel naar Parijs kun nen zenden. Voor het geval yr perso nen mochten zijn, die in voedingsmid delen zouden speculeeren, zullen de zen vervolgd worden. Met het oog op de onrustbarende geruchten, die in de provincie en Ln het buitenland verspreid worden, heeft minister-president Briand aan do prefecten geseind, dat het water daalt, dat de slachtoffers ondersteund of naar elders over"ebrac)it worden, en dat er weinig persoonlijke ongeluk ken zijn voorgekomen. De bevolking blijft volkomen rustig. De schade, "door het water veroor zaakt, is onnoemlijk groot. Gelukkig, dat in vele landen gelden voor de slachtoffers verzameld worden. De Amerikaansche Kamer van Koophandel schonk o. a. 200.000 fres. De koning \an Engeland stelt dui zend guineas beschikbaar, en de Ko ningin duizend pond sterling voor het fonds van den Lord Mayor tot onder steuning van de slachtoffers te Pa- rijs. DE ZAAK-ALBERTI. Het vooronderzoek in do zaak van den geweien Deervsclucn minister van justitie, Alberti, dio op 8 September 1908 zich in handen der jxditio stelde en de zelfbeschuldiging, bedrieger!ion en Vatsebheïd in geschrifte te hebben gepleegd, i6 ten einde gebracht. Dc neten zullen naar de Knrner voor Strafzaken worden gezonden. Uit het uitgebreid onderzoek is ge bleken, dat Alberti een bedrag van 15 MILLIOEN KRONEN lieeft ver duisterd. SPOORWEGONGELUK. Bij oen sjworwegongcluk, dat Za terdagavond plaats had aan liet sta tion Stoatsnest van de lijn Brighton- Londen, kwamen 10 menschen om het leven en werden er ongeveer 20 ge wond De trein, die een snolheid had van 40 mijlen per uur, sprong uit de rails, waardoor twee wagens ovor het perron werden geworpen, zoodat een gedeelte van het station werd vernield. Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 2 Fe bruari 1910. des namiddags te 11/2 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde word. gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift onderwijzeres school No. 9, om eervol ontslag. 2. Voorstel B. en W. verzoekschrift Hoofdbestuur vereeniging leeraren M. O-, deelneming II. B. S met 5-jarigen cursus aan de tentoonstelling te Brussel. 3. Id. id. vaststelling staten uit art 2 pensioen-verordeningen. 4. Id. id. verzoekschrift J. P. Baten, opzegging huur weiland Veerpolder. 5. ld. id. id Jhr. P. Gevaerls van Geervliet e. a., hinder feestelijkheden Brongebouw, met voorstel-Van de Kamp. 6. ld. id. machtiging verkoop boo- men Gasthuis, en Kampervest 7. Id. id. vaststelling plan van uit breiding gronden tusschen Klever park en Kieverlaan. 8. Id id. vervanging keibeslraling gedeelte Burgwal door klinkerbestra- ting. 9 Id. id. in zak© voor straat be stemde gronden ten zuiden Amster- darnschc Vaart. 10. Schrijven id. benoeming lid Cojnniissie van toezicht L. O. 11. Aanbeveling id. benoeming leer. oar wis- en natuurkundige weten schappen H. B. S. roet 5-jarigon cur sus 12. Id. id. id. directeur gemeentelij ke Arbeidsbeurs. 13. Voordracht id. id plaatsvervan gend hoofd school voor meer uitge breid lager onderwijs No. 2. 14. Aanbeveling id. id. opzichter AI- gemeenc Begraafplaats. CONTROLEUR DER BELASTINGEN De heer C. Alberti, controleur der gemeentebelastingen te Zulphen, is als zoodanig alhier benoemd. Voordracht. Voordracht voor de benoeming tot leorares in de Nederl. taal en letter kunde aan de middelbare school voor meisjes te Arnhem: mej. dr. J. Snel len, te Amsterdam; mej. E. Schilfer, te Haarlem, en mej. Clir. Raabe, te Arnhem. SCHILDERIJEN TENTOONSTELLING. De Zutfensche schilder P- ten Cat© zal in de eerste helft van Februari te dezer stede een tentoonstelling van schilderijen houden. Aan de recensies der Arnhemsche bladen, in welke stad de lentoonstel- lin" reeds geweest is, ontleenen we *t volgende „Met een zeer bevredigend gevoel verlaat men deze tentoonstelling, men heeft goed werk genoten en ons Hol- landsch landschap in zijn verschillen de tooi der jaargetijden op aangena me wij"ze vertolkt gezien. Ten Cato Is geen schilder van warme ver schroeiende zon. doch wel van die rus tige, kalmte, die aan liet landschap iets opgeweks geeft. Winter en herfst schildert hij bij uitstek in hun droef geestig karakter. Zeer gelukkig i3 hij ook met zijn horizons. Veel maakt hij gebruik van een verlicht stuk aan den gezichtseinder, waarin hij even een rood dakje iaat glinsteren. Be wondering verdienen ook zoer zijn twee vruchtenstillevens." En aan de recensie in een ander blad „Het aantrekkelijkst lijken ons zijn boschgezichten bewonderenswaardig weet hij weer te geven het toovorspel van hot zonnelicht, dat tusschen het luover doorsijpelt en zich in gouden plekken alteekent op den fluweelen mosbodem of op de schors der beu ken." En verder „In zijn luchten is de schilder vaak zeer gelukkig en als bijzonder ge slaagd specimen wijzen wij op het stukje grijze, bewolkte, van mane schijn doortintelde avondlucht. Men verzuime niet deze belangwekkende, cn mooie expositie te gaan zien." OPLICHTERIJ. Evenals in het vorige jaar schijnen ook thans weer bij liefdadige landge- uooten quitanties aangeboden to wor den, waarvan de opbrengst bestemd zou zijn voor het „Reddingshuis" te IJmuiden. Twee dames, één uit Haarlem eu één uii Amsterdam, tra den hierover La briefwisseling niet liet bestuur van „Het Witte Kruis" te Llmuiden. Dit besluur heeft naar 't Hbld. meldt thans do zaak in handen van do politie gegeven. BLOEMBOLLENTENTOON STELLING. Voor de in 1910 alhier te houden tentoonstelling van bloembollen zijn nog beschikbaar gesteld twee verguld zilveren medailles en een zilveren medaille door den heer Mr. C. J, Boerlage to Heemstede. Verder is van het bestuur van het „Verband dor HandeisgArtner Deutschlands" bericht ontvangen, dal de uit zijn midden benoemde deputa tie naar de tentoonstellingzal be staan uit da heeren Max ZlegenbaJg, Wilhelm Ernst en J. Johs. Beckmann resp. voorzilter, plaatsvervangend voorzitter en algemeen secretaris van genoemde vereeniging. Rubriek voor Vragen Oeabonneerden hebben het roorreoh vragen oji veisohllleinl gebied, mits roof beautwoonJiug Tetbaer, li te teadeD bij da Redactie van Haarlem's Dagblad. Groot» Houtstraat 63 Alle antwoorden worden geheel kojtelooa gegeven en, voor aooTeel mogelijk ia, dan dag na de iniendtng Aan vragen, die niet volledig ncatn ea woonplaats von don inzender vermelden wordt geen aandacht gesobonken. VRAAG. Kunt u mij ook zegges hoe een ontslagen gevangene weer aan werk zou kunneu komen ANTWOORD. - Wend u tot Mr. J. N. J E. Thijsscn, Wilsonsplein 15, se cretaris der afdeeling Haarlem van het Noderlandsche Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. VRAAG. Heeft een dienstbode recht op do Nieuwjaarsfooi, als haai door mevrouw de dienst is opge zegd ANTWOORD. Ja. VRAAG. Wat is ar aan kuikens te doen, die niet loopen kunnen Ook zitten zij geregeld met den kop te schudden. ANTWOORD. U moet de pooten flink met vaseline insmeren en ze, vooral gedurende den winter, op stroo of turfmolm iaton loopen. Ook moet u ze door haar voedsel, dat krachtig en flink voldoende zijn moet, wat pe per geven. VRAAG. Mijn kippen kunnen niet meer loopen Wat hieraan te doen ANTWOORD. Zie hot antwoord op de vorige vraag. VRAAG: Een klein ondersteunings fonds heeft zijn penningmeester door den dood verloren. De kas, ad 100, U weg vermoed wordt echter dat de weduwe niet geheel onverzorgd is ea nu wordt hot geld van haair terug verlangd. Heefl men daar recht op en hoe te handelen? ANTWOORD: Niet de weduwe per soonlijk is aansprakelijk, maar de erfgenorneu. U zult het verstandigst handeien door u te wenden tot een advocaat. VRAAG: Ais man en vrouw eene overeenkomst willen sluiten van langstlevende bezitter des inboedels, bij wicn moet men zich dan vervoe gen en hoe groot zijn de kosten? ANTWOORD: Dat kan alleen in den vorm van een lestamant wanneer er goene bloedverwanten in de rechte lijn zijn, die volgens de wet erven (ouders en kinderen). Er is dus no- PELiLLETOfl Naar het Engelsch van GUY BOOTIIBY. 28) Ik schudde met mijn hoofd. Ik kon tien, <lnl zij tegen haar eigen overtui ging in sprak. Ik vertelde haar daar om, dat de deur aan den binnenkant gesloten was, en dat de sleutel nog in het slot stak. Dat wij het venster open hadden gevonden en dat er tot onze verbazing geen enkele hoed of jas van hem verdwenen was van den kleeron- hunger in de hal. Toen ik zooveel ge zegd luid, was er geen enkele redn waarom ik nog iets voor mij zou hou den, daarom vertelde ik haar van het raadselachtig verdwijnen der eetwa ren uit de provisiekast, Zij luisterde naar mij zonder mij een oogenblik in de rede te vallen haar gelaat was nog heel bleek en haar lippen beefden, alsof zij ieder oogenblik zou kunnen beginnen 'e schreien. Wat kan de reden van dit alles ziin snikte zii. Ik wist. dat hij ziek was, dat heb ik al een tijd iung gewe ten, maar ik heb nooit geducht, dat het hiertoe zou komen. Wat kan hem bewogen hebben ons zoo te verlaten Ik antwoordde, dat ik evenmin de reden kende. Dat was niet waar, maar het was mij onmogelijk haar to zeg gen, dat ik voLkomen overtuigd was, dat haar oom, de broeder van haar overleden moeder, krankzinnig was. Ik zou lator nog gelegenheid genoeg hebben haar dat to vertellen, als het ooit noodzakelijk zou wezen daartoe over te gaan. Wat staat ons nu te doen vroeg zij. Wij moeien heen zoo spoedig mo gelijk vinden. O, mijn arme, vriende lijke oom, wat kan er van u zijn ge worden Eeu snik deed haar stem beven, en ofschoon ik deed alsof ik hot niet hoorde zag ik, dit haar oogen vol tranen stonden. Omdat ik bang was, dat zij zich te veel door haar verdriet zou laten be- heerschen, bleef mij niets anders over dan eenigszins hard op to treden, en dit deed ik met zooveel succes, dat zij, nadat ik haar verweten had vau haar belofte om dapper te zijn te hebben ge broken, haar oogen afdroogde, zich zelf lafhartig noemde, en plechtig be loofde, dat zij zich niet weer zoo zou gedragen. Toen gingen wij zitten om te ontbijten, ofschoon ik vrees, dat geen onzer eenisr recht liet wederva ren aan het uitstekend eten, dat de arme Alphonse voor ons had klaarge maakt. Onder het ontbijt spraken wij na tuurlijk over niets anders dan v at on ze gedachten zoozeer bezig hield, en toen het was afgeloopcn, waren wij nog even wijs als bij het begin. Al had ik er mijn leven voor willen ge ven, het was mij onmogelijk te zeg gen, waar ik kans had den vermiste te zuilen vinden. De groot© keien van het plein gaven mij in 't m'nst geen aanwijziug von de richting, waarin hij gegaan was, en onze buren zou den naar alle mcnschelijke berekening wel diep onder de wol gelegen hebben op het oogenblik, waarop hij verdwe nen was. Het cenige wat ik doen kon, was naar do dichtstbijzijnde politie post gaan en den agent ondervragen in wiens wijk het plein gelegen was, maar als ik dal nu deed, dau had ik de politto ook even goed dadelijk te hulp kunnen roepen. Langzamerhand kwam ik tot de conclusie, dat dit toch zeker de beste en wijste partij zou zijn. Juffrouw Sylvia was het met mij eens, en daarom bosloten wij, dat ik zoo spoedig mogelijk naar de naaste politiepost zou gaan. Onder de beste omstandigheden en bij het mooiste weer is een politiepost toch nooit een opwekkende plaats. Als het bezoek echter in betrekking staat tot een zaak. zooals Ik od dit oogen bl'k onder handen had, dan wordt het sombc-r aspect werkelijk onoverkome lijk. Ik werd ontvangen door den ad junct-inspecteur van dienst, die ach ter een hoogen lessenaar gezeten was, terwijl hij bezig was aaifteokeningen te maken in 'n boek vóór hem. Ilij zei mij kortaf goeden morgen, en vroeg, wat ik vvenschte. Ik vertelde hem, dat ik den inspec teur wenschte te spreken als hij aan wezig was. Daarop bleek, dat de be ambte in kwestie op het politiebureau ontboden was, en waarschijnlijk niet eerder dan over een uur zou terugko men. Als de adjunct mij echter opeen of andere wijze van dienst kon zijn, don had ik maar te sproken. Daarop vroeg ik of ik enkele woorden met hem onder vier oogen zou kunnen wis selen. Hij stond van zijn stoel op en geleidde ro>': naar hot particulier hei ligdom van zijn superieur, waar hij mij uitnoodigde plaats te nemen on hem van mijn zaken op de hoogte te brengen. Dit deed ik zoo volledig mo gelijk, terwijl ik zoo nu en dan even ophield om hem gelegenheid te ge ven de noodige aantcekeningen in zijn zakboekje te maken. Wel, mijnheer, wij zullen zien, wat wij voor u kunnen doen, merkte hij op, toen ik had uitgesproken, maar u zal het met mij eens zijn, dat de vooruitzichten niet wat je noemt veel belovend zijn. U weet immers niet op welken tijd hij het huis heeft verla ten Daar heb ik niet het minste idéé van, antwoordde ik. Er is niets van te zeggen. Alles wat ik weet is. dat hij vermist werd. toen wij even over ze venen de deur van zijn slaapkamer open wisten te breken. Hij kan toen wel uren, maar even goed slechts en kele minuten weg geweest zijn. Wij moeten onderzoeken of de agent uit die wijk ons iets kan vertel len. Ik ben echter bang, dat daar niet voel kans op is. Als hij iets ongewoons had opgemerkt, dan zou hij daar ze- kor work van hebben gemaakt en het bij zijn terugkomst hier gorupportee^xl hebben. Hij is nu buiten dieust, maar uls hij terugkomt zal ik hem over het onderwerp onderhouden. Heb Ik. goodbegrepen, dat u zegt, dat hij al leen na een gevaarlijke klimpar.ij van eonige meiers langs een smalle lijst buiten op het plein hoeft kunnen komen In dat geval rijst de vraag bij mij op, hoe kon hij dan al dat voedsel meenomen Mijn antwoord op dezo vraag luid de, dat als ik dit kon beantwoorden, ik waarschijnlijk het geheim, dat deze geheele zaak omringde, zelf zou ont warren. Hij deed mij nog een paar vragen en toen stond ik op, om heen te gaan. U brengt mij natuurlijk dadelijk op de hoogte, als u Iets hoort, zei is. We zijn natuurlijk doodelijk ongerust over hem. De man beloofde ie zuilen doen. en daarop ging ik heen. Een bee'-ie verder in de straat was eeu jonge ïialiaan bezig op ©en har monica te i-pclen. terwijl zijn aap, ia een rood l/„isje gedost, een pijp rook- t» en «cn Xlein bakje ophield, om geld»ttikken in ontvangst to nemen. Ik wilde hem niets gevon, omdat ik een hekol heb aan bedelaars en san Italiaansche bedelaars in 't bijzonder, te meer nog, wanneer zij haif-doede apen bij zich hebben, om daarmeda hun broed te verdienen Ik was In een diabolisch humeur, daarom schold ik op den straatslijper en hij schold terug op mij. Wat zou it nu doen? Toen schoot mij de gedutte aan den notaris vau Quiii'ikn, Manheer GrUnsnuw, te nin.iou. en !k~ besloot hem ©en visite te maken ©n te gaan lioo,en, wanneer mijn vriend het laatst bij hom was geweest. Hij scheen een V(,r= baasd, toen hij mij zag, tenmlr.eU dat scheen mii zoo toe, maar zijn belang stelling was groot toen Ik hem van de roden van mijn bezoek op de hoog te gebracht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5