NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8161. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 1 FEBRUARI 1910. A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maandeNi ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeU Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 t(pL ]P'\ :,y| 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. O^SSeS^W,™r'Kirtem" 1 i i i I Redacfle eB MM***" ®roote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Adminlstratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsin' varTadvertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 2 FEBRUARI. Gemeenteraadsvergadering, 1 1/2 uur. Schouwburg: Ned. Opera en Ope rette v. h. Rembr. Theater, Mignon, 8 uur. Soc. Vereen iging: Toynbee-Vexeeni- ging. Voordracht- en muziekavond, 8 1/2 uur. Brongebouw: Tentoonstelling van schilderijen, 10—5 uur. Brongebouw: Kinderbal, 7 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit nur- iner vinden onze lezers een artikel „Afschaffing van Nachtarbeid" In de rubriek Om Ons Heen. BOND LICHAMELIJKE OPVOEDING In „de Kroon" vergaderde Maan dagavond onder voorzitterschap van kapitein W. C. Schönstedt, de afd. Haarlem van den Ned. Bond voor li chamelijke opvoeding. In zijn openingstoespraak deed de Voorzitter uitkomen, dat het streven van den Bond vrijwel geslaagd ge noemd kan worden, hoewel niet in die mate als verwacht had kunnen worden. Hoewel financieel* steun zeer noodig is, ziet men toch de toe komst met vertrouwen tegemoet. Het streven moet daarom zijn pro paganda, en in dien geest deed de voorzitter dan ook e*a beroep op de leden. Spreker gaf aan, dat een grief was, dat de Bond te veel op een mili tair standpunt staat, doch is van meeriing, dat het militarisme en de opvoeding van het volk gescheiden kunnen zijn, en dat de grief tegen het militaire lid in het afdelingsbestuur Jn elk geval van groot nut Is geweest. Door zijn toedoen toch Is een band gelegd tusschcn den garnizoens-com- mandant en den Bond. Het verslag over het afgeloopen Jaar en het financieel verslag zijn in druk aan de leden gezonden. Omtrent de hooge uitgaven werd medegedeeld, dat voor de schoolwan- delingen waarvoor de heeir SUnis zich veel moeite geeft trommels en hoorns waren gekocht, waarmee thans druk wordt geoefend, zoodat in het voorjaar de wandelingen opnieuw zullen berinnen; het Jonce Vrouwen gilde schonk daarvoor 20 vlaggen. De openlucht spelen eischten verder heel wat materiaal. De rekening levert een tekort van 40.53 1/2. Een beroep op steun is evenwel gericht tot het hoofdbestuur en de mogelijkheid bestaat voor een subsidie van 600; wordt dit toege staan dan kan de arbeid met kracht worden aangevat. De gymnastieklessen worden dour 50 jongens gevolgd. In de Commissie tot nazien der re kening van den penniugmeester, den heer dr. W. E. Menens, werden aan gewezen de heeren G. A. J. Rovers, J. Bongertman en C. L. F. Sarlet. Voor de op 26 dezer in 's-Graven- bage te houden algemeene vergade ring was geen beschrijvingsbrief ont vangen; de secretaris, de heer J. J. van den Hoek, was evenwel in het bezit van eenige officleuse punten, die aan de orde worden gesteld. De heer Kieijnenberg uitte zijn be zwaren tegen de arrtt. 3 en 14 der sta tuten, omdat daarin te veel het mi litaire op den voorgrond treedt, ter wijl de Bond juist moet inburgeren in de natie. Spreker stelde daarom een motie voor, waarin het wensche- lijke werd uitgesproken van statuten wijziging. Na eenige bespreking werd deze motie aangenomen. Met al ^ei neen e stemmen verklaar de de vergadering zich verder tegen beroepsspel in het algemeen en bij voetbal In het bijzonder. Ook dit zul ter algemeene vergade ring worden bepleit. Verder kwam ter sprake de rege ling der cursussen voor spelleiders en dit punt gaf aanleiding tot erken ning van het feit, dat het Hoofdbe stuur de afdeellng bij herhaling pas seert, een bemerking die door feiten werd bewezen. Den afgevaardigden werd opgedra gen ook daarover in de algemeene vergadering uiting te geven. Dr. Merens betoogde het wen&che- lijke, meer zorg te besteden aan het zwemonderricht der miliciens en naar aanleiding daarvan werd goedgevon den het Hoofdbestuur te vorzoeken zich deswege te wenden tot den Mi nister van Oorlog. Van verschillende zijden werden de wedstrijden het vorige jaar door den Bond gehouden, besproken, en niet bepaald eenstemmig was de lof daar over. Dit gaf den heer Van den Hoek dan ook een motie In de pen, waarin het wenschelljke werd uitgesproken de wedstrijden niet te veel op den voor grond te doen treden. Deze motie, die eensdeels Instem ming verwekte, gaf andersdeels aan leiding tot uitvoerige besprekingen; waarbij betoogd werd dat wedstrij den, mits goed geleid, wel degelijk nut hadden, De voorsteller trok daarop zijn mo tie in. Toch werd goedgevonden deze aan gelegenheid in de algemeene vergade ring ter sprake te brengen. Voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur werd candidaat gesteld de heer Schönstedt, die deze keuze evenwel in beraad wenscht te nemen. Tot afgevaardigden werden daair- op gekozen de heeren Schönstedt en Kieijnenberg. Ten slotte werd het bestuur, dat volgens de statuten in zijn geheel moest aftreden, bij acclamatie herko zen, terwijl, in de plaats van den heer dr. P. M. Heringa, die bedankt had, tot' onder-voorzitter werd geko zen de heer Kieijnenberg. De vergadering werd daarop geslo ten. ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. Maandag werd in het Nutsgebouw eeno algemeene vergadering gehou den van de afdeeling Haarlem van het Genootschap tot Zedelijke Verbe tering der gevangenen, onder voor-, zitterschap van Mr. A. A. Pélerin. De waarnemende secretaris Mr. J. N J. E. Thijssen bracht verslag uit over de werkzaamheden in het afge loopen jaar. Uit dit verslag blijkt, dat 41 aanvrageen om steun werden ge richt tot het afdeelingsbestuur, van welke 8 werden afgewezen. De 33 overigen ontvingen naar behoefte on dersteuning In ge'.d, kleeding of ge reedschap, of werden aan werk ge holpen en aldus in staat gesteld een nieuw leven te beginnen. Voorts werd in dit verslag hulde gebracht aan den afgetreden secretaris, Mr. L. R. van Sloterdijck, die gedurende ongeveer 9 jaren als bestuurslid en secretaris dor afdeeling de belangen van het Genootschap gediend heeft. Do rekening van den penningmees ter, Mr. P Tjeenk Willink, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een be drag van I 505.92 1/2, werd nagezien en accoord bevonden. Aan het hoofd bestuur was 150 opgezonden. Tot lid van het Bestuur werd geko zen in de plaats van Mr. L. R. van Sloterdijck, die vertrokken is en te vens aan de beurt van periodieke af treding was, Mr. J. H. Monnik, dio de benoeming heeft aangenomen. Faillissementen. Door de Arrondissements rechtbank alhier is bij vonnis van 31 Januari 1910 in staat van faillissement ver klaard Kornelis Visser, aannemer van werken te Zaandam. Rechter-commissaris Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. Militaire zaken. Ter vervanging van den kapitein- kwartiermeester J. C. Hamerslag die op 1 Mei is overgeplaatst naar 's-Gravenhage, is door den hoofd-ln- tendant aangewezen de kaplteln- kwartietrmeester J. C. J. Lentz, thans toegevoegd aan den controleur der inwendige administratie le bureau. Aan het examen voor reserve 2e lui tenant-kwartiermeester bij de Land weer, heeft voldaan de müiolen-oor- geant J. de Vries. STUKKEN VAN DEN RAAD. „PULCHRI" OVER DE HALSEN. „Pulchiri Studio" geeft in een adres aan den Raad te kennen, dat zij In stemt met het plan, om de Halsen over te brengen naar een lokaliteit te bouwen op het terrein van het tegen woordige Weeshuis, mits de Halsen komen in één zaal, gelijkvloersch met bovenlicht. Het nieuwe gebouw moet dan in stijl overeenkomen met het thans bestaande hoofdgebouw,, waar in de andere schilderijen uit het Mu seum en verdere voorwerpen van ou de kunst kunnen worden bijeenge bracht Do verwarming zou centraal moe ten geschieden doch niet door warme lucht. HÉT TOÖNEEL „DANIëL HERTZ" DOOR DE „NE- DERLANDSCHE TOONEEL- VEREENIGING" Daniel Hertz is een sociaal drama, maar een socinal drama, dat niet zuiver is gehouden, maar gecompli ceerd Is gemaakt door allerlei bij mengsels. De auteur, Henri Nathansen, is eeu Jonge Deen, die onder den invloed moet hebben gestaan van Ibsen en diens denkkunst. In alle geval is uit dit jeugdwerk op te inakeo, dat hij toen zijn tlgen weg nog niet had ge zien. Men zr.gt, dat hij het gegeven van zijn stuk aan de werkelijkheid, aan een ware gebeurtenis heeft ontleend. Het zou namelijk m werkelijkheid zijn voorgekomen, dat een zoon, in een arbeidsconflict, bij een werk staking, tegenover zijn eigen vader, die fabriekseigenaar was, is komen te staan. Want die zoon was leidei der werkstakers. Maai' Nathansen heeft het ln zijn stuk niet bij dit sociale conflict ge laten. Hij heeft het nog meer inge wikkeld. Want bij laat de zoon ook afvallig worden van het Joodsche ge loof, waardoor de breuk mei zijne familie nog grooter en gecompliceer der wordt. En daar zelfs ook nog niet mee tevreden, haa.lt hij er nog iets bij. Hij doet Daniël Hertz getrouwd zijn met een arbeidster, een vrouw, hem niet waardig, en die, met haar broer, een noodlottigen invloed op hem uitoefent. Natuurlijk kan hij ln die omstan digheden niet gelukkig zijn. Wat hij dan ook niet is. Maar zijn ongeluk wordt er met minder op als hij gaat vergelijken, wat hij in zijn tegen woordige vrouw gekregen heeft rnet wat hij liad kunnen vinden in eene andere vrouw, een liefde zijner I jeugd, die weduwe is geworden en dus nu weer vrij is. Wat een bijmengsels, nietwaar? Wat een gecompliceerdheid! Welkeen conflicten in een menschenleven conflicten van socialen, rcligieusen, verliefden en huiselijken aard, zooveel en zuo zwaar, dat de sterkste man er onder te gronde zou gaan. En dat ls Daniël Hertz nog niet eens. Hij is niet sterk Wel heeft Nathansen hem als zoo danig willen geven en voorstellen. Maar dit ls hem niet gelukt. Daniël Hertz is, volgens onze begrippen, een zwakkeling, een strijder, die niet is opgewassen voor de taak, welke hii op zijn schouders heeft genomen. Hij heeft een fabrieksmeisje getrouwd maar blijkt te zwak, de consequenties van zoo'n mésalliance te dragen En hij wordt ongelukkig in zijn huiselijk leven. Hij brouilleert zich met zijn vader, maar hij, als Jood, bij wien de familiezin Juist zoo ontwikkeld is en zoo sterk spreekt, blijkt ook niet op gewassen tegen de onaangenaamhe den, die daar het gevolg van zijn. En hij wordt ongelukkig als Jood, die toch eigenlijk een Joodsch nichtje, een meisje van zijn volk, meer lief heeft Hij begaat een zwakheid ln den stakings-if.rijd, waarvan hij de leider is, zoodat zijn partijgenooten hem hoonen. En hij wordt ongelukkig ln zijn politieke leven. Zoo Ls zijn einde. En wanneer hij op het einde gebroken neerlegt, dan kan men geen medelijden met dezen gevallen „held' hebben, maar zegt men alleen „Man, wat ben je begon nen Daar was Je toch niet sterk ge noeg voor I Jij, zwakkeling I" En onbevredigd met het slot, als hij „op" thi uitgeput in een stoel neer valt, ziet men het scherm dalen, ter wijl men een gevoel nabehoudt, alsof het stuk nu eigenlijk nog niet uit is. De Deonsche auteur heeft zijn stuk overladen. Er zit in „Daniël Hertz" wel stof voor twee of drie etukken. Louis de Vries, die den Daniël Herta speelt, heeft hierin niet een zijner beste rollen gevonden. Er zat Iets moe's, leegs en hols in zijn spel, en als hij ln het laatste bedrijf de groote scène met zijn vrouw en later met zijn zwager heeft, zet hij zoo ge weldig in, dat hij zich overschreeuwt en op het laatst staat te bulderen, waar hij ln geholpen wordt door Bocrsma, die als zijn zwager, Victor Theissen, den geheelen avond zich- zelven onhandig ln den weg staat en later ook zoo staat te bulken, dat men er pijn in zijn hoofd van krijgt. Mevrouw Ternooy Apèl als het Jood sche meisje was ook heel dunnetjes, sprekend met een brabbelend stem metje en allerlei woorden mishande lend- De Valhorg, Daniël's vrouw, het ge wezen fabrieksmeisje, van mevrouw Van der Horst, brutaal, nonchalant, en een echt volkstype, was werkelijk goed, evenals de oude, egoïstische, Joodsche vrijgezel, van Ternooy Apèl, die een mooi type gaf. De zaal was akelig leeg, wat wel te verwachten was. Zoo'n stuk moet hier gegeven worden ais het nog warm op hot répertoire is, en niet als het overal elders koud en afgespeeld is Dan loopen ook' de Haarlemmers er niet meer voor. En zij hebben ge lijk. FRANS NETSCHER. TENTOONSTELLING VAN DER HOEF EN BONGERS. Sedert eenige dagen ls. In de Ro tonde van het Museum van Kunstnij verheid. een kleine verzameling kunstwerken geëxposeerd, een vijf tiental beeldjes, ln hout en Ivoor, door C. J. v. d. Hoef en ruim twintig teckentngen In krijt en kleur, door B. Bongers. Alhoewel beperkt In omvang, ls deze tentoonstelling de belangstelling dor kunstlievenden volkomen waard; het werk van beide kunstenaars dacht ons zeer verdienstelijk. De teekenaar Bongers geeft ln vlot te, en geestige techniek een reeks stadsgezichten te aanschouwen, voor het meerendeel aan het mooi der hui zonree koen van Neer lands hoofdstad ontleend. Door een paring van zwart krijt en waterverf weet hij merkwaardige ef fecten te sorteoren, waarbij op hoogst voordeelige wijze van de doorschij nende eigenschappen, speciaal bij de behandeling der luchten., is partij getrokken in tegenstelling met de meer vaste teekoning der gebouw- complexen. Is in het algemeen de verdienste der verschillende werken vrijwel ge lijk te noemen, zoo dachten wij toch het meest vermeldenswaard de Munt toren (no 21), waar het rijke daken silhouet krachtig met de lucht con trasteert; de minder fraaie en weinig transparante behandeling van het watar schaadt inderdaad aan den in druk. Forsch, misschien wat somber ge daan, is de Helpoort te Maastricht (no. 27). Het bouwvallige, groezelige en grauwe der huizen ls in Oude Waal mooi tot uiting gebracht. De aquarel (no 9) wekt herinnerin gen aan Witsen, die niet in het voor deel dezer Oude Hulzen zijn. Wijzen wij nog op no. 80, Steengroeve bij Maastricht, waarin het gehouwene, bij zoo'n geval, mooi ts weergege ven; het ls een teekenlng die den aard van Bonger's prettig en gemak kelijk teekenen, mooi typeert. Het werk van den beeldhouwer Van der Hoef Is ln een vitrine bijeenge bracht. Bij dit kleine bee>!d-wark. „groot" gehouden in zijn behandeling van kantige vlakken is grootendeels ivoor aangewend voor de weergave van gelaat en handen, Hout voor het ove rige der figuren. De voorstellingen zijn meest alle aan het volksleven ontleend en vaak treffend zijn typeering en actie uit gedrukt. Er zit „gang" In het loopende, klei ne vrouwtje cn rythme in „De dan sende vioolspeler." Rust en aandacht daarentegen zijn ln het Lezend meis je gelegd; de combinatie van oud Ivoor en warm-hruln hout vormt hier een fraaie harmonie. Tot 7 Februari blijft de tentoon stelling geopend. G. KERKIIOFF, BACH, ddag verg. schrijft men ons De voorzitter, de heer G. B. Crom- melin. opende de vergadering met een woora van dank en hulde aan de nagedachtenis van het overleden be stuurslid, den heer Schmölling. In diens plaats werd met algemeene stemmen benoemd Mr. J. Dyckmees- ter, die de benoeming aanvaardde en door den voorzitter welkom geheeten werd. Als tweede candidaat was door het bestuur voorgedragen de heer J. H. Kalff, uit Bloem end aal. Daarna werd statuten-wijziging be handeld en alle voorstellen van het bestuur aangenomen. De voornaam ste wijziging betreft de contributie, die voor leden toonkunstenaars ge bracht ls op 7.50 en voor de gewone leden op 15. De leden met één dame hebben daarvoor toegang tot vijf gewone concerten, terwijl ae regeling van-, en toelating tot buitengewone concerten aan het bestuur overgela ten ls. De verhooging der contributie was voornamelijk noodig, doordat het Amsterdamsche orkest zoo veel meer dan tot nu toe van de finan ciën eischt, hetgeen niet te verwonde, ren ls, als men bedenkt, dat het or kest nog elk jaar gesteund moet wor den door enkele financieel krachtige en kunstlievende heeren. De voorzitter sprak de hoop uit, dat het bestuur in staat zou zijn, ook het orkest van den heer Viotta (residen tie-orkest) te en gageer en voor één of meer buitengewone concerten. De statuten-wijziging bracht verder strafbepalingen voor onregelmatighe den bij het gebruik der emtrée-kaar- ten. Laat een lid iemand ln zijn of haar plaats van de kaart gebruik ma ken, dan heeft het bestuur het recht, die kaart te vernietigen, het lid voor één of meer Jaren te schorsen of van het lidmaatschap vervallen te verkla ren. Het schijnt, dat er leden waren, die er geen bezwaar in zagen, derge lijke on regel matigheden als zeer ge woon te beschouwen. Het bestuur stelt «leb voor. zich nu streng aan het oud© artikel te houden en van de nieuwe strafbepalingen gebruik te maken. Verder werd er bij de statuten be paald, dat, nu er zooveel candidaai- leden zijn, overschrijven van het lid maatschap verboden is. Alleen bij overlijden van een lid heeft een huls- genoot recht met toestemming van het bestuur het lidmaatschap op zijn of haar naam te laten overschrijven. Do heer Van Wagtendonk zeide, dat bij het beginnen en verlaten der concerten, de heer Mengelberg altijd hinder ondervond. De voorzitter zou dit nog eens ln liet reglement duidelijk maken, zoo dat b.v. de menschen van buiten dan na het voorlaatste stuk zouden op staan. Bij de rondvraag vond de heer Michelsen, dat de vereenlging geen andere toonkunstenaars zou toela ten, dan zij die aan de volgende con servatoria een einddiploma hadden behaald einddiploma van het con servatorium Amsterdam en Den Haag, diploma van de vereenlging voor muziekonderwijzers en -onder wijzeressen, de Nederlandsche Toon- "kunstenaarsvereeniging en van de Maatschappij lot bevordering der Toonkunst. Deze dan zouden gehou den worden als toonkunstenaar lid te zijn. De voorzitter wees er op, dat als iemand door de vereenlging als toon. kunstenaarslid wordt aangenomen, wel eerst grondig door liet bestuur naar zijn hoedanigheid wordt onder zocht en dat er ook goede musici zün, die in het geheel geen einddiploma bezitten. Het getal der toonkunstenaarslcden was nu 31. Men zou een maximum kunnen stellen. Het voorstel-Michelsen, om aLsdan Art 5 aan te vullen, werd bij stem ming verworpen, en daarop werd de vergadering gesloten. Na afloop der vergadering werd door het bestuur op verzoek van den heer Mr. C M. Rasfcli het secretariaat opgedragen aan het nieuw benoemde bestuurslid Mr. J. Dyckmeester. 55 Jaargetrouwd. Vandaag was het echtpaar P. Steenbakker en A. Franze, wonende in de Vrouwe steeg 55 Jaren getrouwd. De buurtjes lieten niet na hun be langstelling In dit langdurig echt verbond te betoonen. ORGELBESPELING Ln de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 3 Februari 1910, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer \V. Kzerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Grosser religiöser, Maxach, Fr. Lux. No. 3. Concertfantasle, W Rud- nJck. No. 4. Choral (Melsterslnger), R. Wagner. Na 6. Communion, Glgout. PROV. STATENVERKIEZING. Bij herstemming voor een lid van de Prov. Staten van Noord-Holland (vacature Sligcher) te Edam, werden uitgebracht 3122 stemmen, waarvan 1388 op den hoer W. J. Kernkamp (chrisL-hl8t.) en 1744 op den heer J. Korthals Altes (lib.), wonende te Heemstede. Gekozen is dus de heer Korthals Altes. HAARLEMSCHE POLITIE- VEREENIGING. In de „Politie-Bode" treffen we het Jaarverslag aan van de Haarlemsch* Polltie-vereeniging over 1909, opge steld door den secretaris, den heer H. Drentb. Daaruit blijkt, dat de vereeniging thans telt: 2 eereleden, 135 donateurs, donatrices, 25 begunstigers en 82 leden. Het vorig Jaar waren die getallen onderscheidenlijk 2, 132, 28. 26 en Sl« In plaats van den heer L. P. Ker- sten, die bedankte, werd de heer Pt W. Voskuyl gekozen als voorzitter. In zijn plaats als secretaris werd ge kozen de heer H. Drentb, 2de secre taris en tn diens plaats de heet J. Visser. Dit jaaT werden 7 sectievergaderin gen gehouden. Bij den Commissaris van Politie vond de vereeniging een gewillig oor, wanneer zij op verbetering in sommige toestanden aandrong. Betreurd werd, dat het verzoek, om trent pensionneering op 55-jari- gen leeftijd en met 30 dienstjaren nog niet door den Raad Is behandeld. Het verslag merkt op, dat zich thans weer het geval voordoet, dat een In den dienst, voor zijn Ujd, oud gewotr- den agent wcurdt aangetroffen niet meer dan '30 dienstjaren, zijn ontslag xal moeten nemen, ofschoon hij niet rond kan komen van zijn pensioen. Aan de vereeniging zullen door het bestuur voorstellen worden gedaan, Inzake de invoering van het drieploe- genstelsel. Aan het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer C. H. Voete link, zij ontleend, dat de Inkomsten bedroegen f 1290.31 en de uitgaven 920.76 1/2. Een voordcellg saldo van f 513.45 1/2 rest er dus. Mevr. Visser van Haxerswoude— Van Merlen, schonk een aanzienlijk, bedrag aan de vereeniging. VOORDRACHTAVOND- MUZIEKSCHOOL.. Zaterdagavond waren op do boven zaal der Vereeniging de leerlingen der Muziekschool van de Mij. t. b d. Toonkunst bijeen, om er den jaarlijk- 6chen Voordrachtavond te houden.- Aangehoord met blijkbaar groote be- langstelling door een zaaltje vol ouders en familieleden, liep het uitge breide, afwisselende programma vlot en flink van stapel en de betreffende executanten hadden zich over hun succes niet te beklagen want er werd natuurlijk op de gebru'kelijke gulle wijze geapplaudlseerd- Na een paar aardige driestemmige koortjes van Brambach, uitgevoerd door de leerlingen dor koorklasse, volgde een sorie muziekstukken voor piano (2- en 4-handig). viool, violon cel en zong, die, wat muzikale belang rijkheid en verdiensten van uitvoe ring betreffen, vrij wel met het klim mende programma-nummer in de pas bleven. Toch waren ook onder de eer ste nummers eenige zeer het aanhoo- ren waard. Zoo om maar iets te noemen werd b.v. No. 5, Fantaisie .Lang ist es her", door den kleinen iolist rnet vaste streek en heel zuiver gespeeld. Maar onder de latere voor drachten vooral zou veel zijn te noe men, waaruit, in meer of minders mate, reeds bepaald artistieke hoeda nigheden spraken. En het vocale ge deelte zou dan zeker niet de minst belangrijke stof tot zoo'n opsomming leveren. Goede coloratuur hoorden wij in een aria van Hfindel, liederen van Brahms en Schubert werden door do jonge zangeressen met soms veel warmte van uitdrukking gezongen en een betrekkelijk reeds gerijpte voor drachtskunst openbaarde zich in do weèrgave van een paar liederen van Robert Franz. Uit het instrumentale programma valt uls zeer verdienstelijk werk aan te stippen No. 21, Sonate voor violon cel van Coreili muzikaal en met góeden toon gespeeld en No. 24, drie pianostukken van U&ndel, Chopin en Kes waarvan de voordracht muzikalen smaak en welontwikkelde techniek verried. PHILIP LOOTS. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Binnenbrand. Zondagavond ontstond een begin van brand in het perceel Tugelastraafc no. 3, bewoond door v. K., door het plaatsen van een werklamp te dicht

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1