NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8163. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 3 februari 1910. a 1 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: h'l ^an 1—reêe's 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 r^7-3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der (r® Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 (gy 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant GeïUusUeenl Zondagsblad, voor Haarlem jffi K *«tactIe cn Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 IntercommiinaalTe!efoonniiiiinierderRedactie600enderAdniinistrat!e724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. e3Ë> Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 4 FEBRUARI. Schouwburg: Wienor Operetten-Ge- sellschaft: Dor Giraf von Luxemburg, 8 uur. Brongebouw: Tentoonstelling van schilderden, 10—5 uur. Soc. Veroeniging: Concert „Onder Ons." 8 uur. De Ktooii: Bioscoopvoorstelling. Brongebouw: Rolschantsenbaan ge opend, van 8—11 uur. Nutsgebouw: 6e Lezing dor Theoso fische Vereeniging, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1084. nabetrachting van den Gemeenteraad. R. en \V hadden, zooals men zich herinneren zal, voorgesteld afwijzend te beschikken op de klacht van bewo ners van EpI Frederikspark e. a. om trent overlast, hun aangedaan door de verleden jaar gehouden feestelijk heden op lint oud-Haarlcmsch markt plein. Het College overwoog daarbij, dat door het gebruik van den tuin van het Brongebouw, gelijk dit tij dens de reclame-tentoonstelling is ge schied, niet iu strijd is gehandeld met hel raadsbesluit van. 20 April 1892, noch met het raadsbesluit van 24 Fe- bruari 1909. Dat raadsbesluit van 1892 was de 'beslissing, waarbij aan do toen be staande Commissie tot- stichting van het Staalbod Haarlem, concessie werd gegeven voor het houwen van een Kurhaus (Brongebouw) en drink bal, onder tal van voorwaardon, dat van 1909 gold de vergunning voor liet op slaan van getimmerten voor de re clame-tentoonstelling zelf. Ilct was daarom van groote beteekenis, dat B- cn W. Woensdag, vlak vóór de be handeling, uit hun overweging weg namen de passage betreffende liet raadsbesluit van 1892. Immers daar uit was af te leiden, dat het College bij nader overdenking van oordeel is, dat liet gebruik van den tuin wel de gelijk in strijd is met do voorwaar den, waaronder destijds de concessie voor het he bijen van een Kurhaus met drinkhal is verleend. Maar daarbij bleef het niet. De heer Van de Kamp achtte het noodig, ijiplaals van liet adres der klagers af te wijzen, hun mee te deelen, dal bij latere vergunningen rekening zal worden gehouden met hun bezwaren. En dit voorstel werd, nadat de door B en VV. gewenschte afwijzing met op drie na algemeene stemmen was verworpen, eenparig goedgekeurd. Adressanten kunnen dus tevreden zijn. De Raad zal voortaan op hun belangen letten en de burgemeester, als hoofd van de politie, op dit terrein gelijke lijn trekken. Maar voor den epxloitartt van het Brongebouvv, den heer 1 an Gasteren, ziet het er min der pk-i/.ierig uit. Ilij had alweer een nieuwe vergunning gevraagd voor een sporttentoonstelling, met Japan- sche huisjes in den tuin. Al komt daarbij wel geen ommegang te pas, onder den indruk van het pas geval len besluit, zuilen noch de Ruod, noch de burgemeester, als hoofd van de politie, li vergunning geven, een en ander te arrangeeren niet dezelfde vrijheid, die hij verleden jaar genoot. Maar het debat ging nog voel ver der. De heer Modoo stelde de vraag, of het geen tijd was, eens na te gaan, in hoeverre du concessie door de ver andering va.n bestemming van liet Brongebouw, zou kunnen worden in getrokken Over het algemeen was de stemming ter. opzichte van het Bron gebouw verre van vriendelijkde heeren Thijssen, Schram, ThJel trok ken er vrij heftig tegen te velde; zelfs kon zich de heer Schram niet begrijpen, hoe de burgemeester en de secretaris hun handteekening onder dit voorstel van B. en W. hadden kunnen zetten, een uitval, die Mr. .Wytenia verbaasd deed opkijken. Het is dan ook zeker een nieuwigheid, dat aldus in den Raad. de secretaris aansprakelijk wordt gesteld voor een stuk, waarvan dc inhoud niet, de in. kleeding alleen van hem afkomstig wezen kan. B. en W. hebben er nu in toege stemd, dat bet College zelf en de Raad binnenkort zal nagaan, of in derdaad tot beëindiging van de con cessie aanledding bestaat, Niet te on pas werd door den heer Van de Kamp herinnerd aan de historie van liet terrein „de Phoenix", dat sinds lang niet meer gebruikt wordt voor het doel, waarmee het indertijd tegen een luttele vergoeding in erfpacht werd gegeven en dat, tengevolge van een gebrek in de overeenkomst, nu nog meer dan twintig jaar uit handen dei- gemeente blijven zal. Een herhaling van zoodanige moge lijkheid wenscht niemand. En als k het zeggen mag, is er tusschen dc Phoenix en het Brongebouw, althans op dit oogenblik, een groot verschil. De eerste is een exploitatie ten voor- deele van een enkel persoon, het laat ste is een exploitatie ten nutte van het geheele Haarlemsche publiek. Zeker, het Is waar wat Mr. Thijssen zeide, dat de erfpacht verleend was voor badkuur en liet drinken van liet staalwater. Maar indien de badgasten waren toegestroomd, zouden dan de Haarlemsche ingezetenen uit gebouw en park zijn geweerd? Natuurlijk niet, men zou ook hun financioelen steun aanvaard en hun gezellige aan wezigheid gewaardeerd hebben. Zou iri dat geval nooit eens oen rumoeri ge feestviering in den tuin hebben plaats gehad Natuurlijk wel. Bad gasten verlangen voortdurend en op allerlei wijs geamuseerd te worden, vooral omdat een staalbad tal van bezoekers ziet, die het vermaak hoofd zaak vinden en het staalwater. liet zij met eerbied gezegd, van bijkom stig nut. Een internationale omme gang, waarbij een Rus gearmd ging met een Turksche, en een Engelsche stapte naast een Zweed, kan ik mij dan ook heel goed voorstellen. Lucht, ballons zouden er zeker zijn opgelaten, misschien wel vliegmachines, en ik weet waarlijk niet, welke goruchtmn- kende festiviteiten in het Frederiks park de rust verder hadden verstoord, wanneer het Staalbad Haarlem in derdaad de gehoopte badgasten li.ad gezien. Nu dezen zijn weggebleven, werd het Brongebouw een plaats van ver maak voor de burgerij alleen en ge zelschappen van elders. Wil men nu zeggen, dat daarmee het doel van de concessie is verval len, mij wel. Maar voor de bewoners van het Frederikspark en omgeving maakt dit, naar ik meen, toch weinig verschil. En van hen ging immers hel bezwaar uit, hun adres was toch de aanleiding voor den Raad, om ook liet beginsel der concessie ter sprake te brengen 1 Dat dit op zoo scherpe manier ge beurde, vloesde wellicht hieruit voort, dat de Raad zelf niet op dc gedachte gekomen is. Jaren lang wordt immers deze exploitatie gedreven, zonder dat er een Raadsheerlijke haan naar ge kraaid heeft Wanneer het ergste gebeurt, dan kan order worden gegeven om het Brongebouw tesloopen. Dat liet zoover zal komen, gelooft zeker nie mand. Het zou aan baldadigheid grenzen, een zoo kostbaar gebouw eenvoudig te doen afbreken. Maar ik erken, dat we ons op dit oogenblik moeilijk kunnen voorstellen, wat er, aangenomen dat de concessio werd opgezegd, dan wel mee moest gebeu ren. Alleen gewone concerten In den tuin doen geven geen kermeese d'été meer, geen oud-Haarlem, geen Japan Maai' juist deze soort van feestelijkheden zijn wat een exploitant „het dubbeltje tusschen de centen" pleegt te noemen. Van concerten en zaalverhuren alleen kan hij niet be staan. Of zou, als 't er op aankomt, de ge meente zelf het gebouw voor een be scheiden bedrag koopen Ik gun dat fortuintje aan de Maatschappij tot exploitatie van staalwaterbronnen van harte, maar zou er als belasting betalend burger tegen moeten protes teeren. De gemeenteraad kocht eJ te veel huizen, waar hij geen raad mee weet En men zal eens zien, wat een storm er opgaat, zoodra het gevaar komt opdagen, dat het Brongebouw en zijn tuin geen gelegenheid tot openbare ontspanning meer zouden zijn. In velerlei opzicht kunnen ze in Haarlem niet worden gemist. Daarom heb ik geglimlacht, toen ik menige daverende toespraak hoorde. Hot laatste woord in deze zaak is nog niet gesproken. Er zal nog wel wat tijd mee heengaan, misschien eene commissie voor benoemd worden, of een professor uitgenoodïgd, er zijn licht over te laten schijnen. Vroeger, toen het nog de Koekamp heette (de, heer Kleijneuberg maakte er Kalfsveld van), was het een soort van sanatorium voor herstellende paarden. Verder had geen sterveling er wat aan, behalve dat hij in het voorbijgaan eens kijken kon naar het verlaten grasveld. Ik moet zeggen, dal de concessie in ieder geval dit voordeel heeft gehad, dat velen jaren lang van het gebouw en vooral van den prachtigen tuin hebben genoten Dat heeft de Staalbron-illusie in elk geval verkregen en dit zou ik ook wenschen dat de Raad, wanneer hij de beginselvraag nader gaat beschou wen, niet uit het oog verloor. J. C. P. isiaösïiieaws NATIONALE BLOEMENTEN TOONSTELLING. Men schrijft ons: Deze tentoonstelling, waarvan men in Haarlem en omstreken reeds mocu- dan een jaar vervuld is, zal den 23en Maart in tegenwoordigheid van ha ren beschermheer, Z. K. U. den Prins der Nederlanden, door Z. E. den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel worden geopend om lot einde Mei te duren. Zij overtreft derhalve do verleden zomer te Zeist gehouden groote tuinbouwtentoonstelling nog belangrijk wat haren duur betreft, en er kan dadelijk wordeu bijgevoegd, dat zij ook uit een tuinbouwkundig oogpunt ongetwijfeld van nog veel meer beteekenis zal zijn. Do Haarlemsche tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van hel 50-jarig bestaan der Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur, do bekende over de geheele bollen streek vertakte vereeniging. die de hooge bescherming geniet van H. M. de Koningin en li. M. de Koningin- Moeder, thans nagenoeg 3200 leden tolt en derhalve de talrijkste tuin bouw ereeniging van ons land gewor den is. De gemeenteraad van Haar lem stelde een terrein van 6 H.A. een der fraaiste plekjes van den Haar lemmerhout, voor de tentoonstelling beschikbaar en reeds in den vorigen herfst werden daar een millioen bol len geplant volgens de plannen van iie tuinarchitecten Leonard A Sprin ger en II. J. Goemans. Deze volle- grondsientoonsieiling zai evenwel niet uitsluitend uit bloembollen-in zendingen bestaan: ook Boskoop en Aalsmeer zullen door hunne beroem de culturen talrijk vertegenwoordigd zijn, zoodat een ongetwijfeld eenig geheel zal kunnen worden verkregen. Behalve de voliegrondsteaitoonstel- ling die gedurende twee volle maan den een opeenvolging van de fraai ste landschapsbeelden en bloemen - groepen zal te aanschouwen geven, ziji- ier tijdelijke tentoonstellingen uitgeschreven, te houden In de daar voor opgerichte gebouwen van enor me afmetingen. Elk dezer tentoonstel lingen zal een eigen karakter heb ben, en voor de beide eerste zijn reeds nu, maanden voor den officleelen slui tlngstermijn van d© inzendingen, zoovele opgaven ingekomen, dat de beschikbaire plaatsruimte venra van voldoende zijn zal. Do tentoonstelling ondervindt reeds sedert vele maanden de algemeene belangstelling der tuinbouwkundigen uit binnen- en buitenland. Do voor naamste tuinbouwvereenigingen uit het buitenland hebben reeds het voor nomen te kennen gegeven, zich bij de ju bil eumsten toonstelling der Haar lemsche vereeniging door deputation to doen vertegenwoordigen» Daar de tentoonstelling samenvalt met den bloeitijd der bloembollen in Haarlem s omstreken, zullen dit jaar zeker talloos velen zich opmaken naar de Bloemenstad, waar zooveel schoons hen wacht. De korte inhoud hiervan deelden we reeds vroeger mee, maar vestigen er thans nog eens in liet bijzonder de aandacht op. VEREENIGING VOOR VROUWEN KIESRECHT. Ter bijwoning een er middagthee waren Woensdagmiddag in de gezel lige Krooiibovenzaultjes, op uilnoodi- ging van liet bestuur der afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, een aantal dames samengekomen. Ook de leden van den raad waren uitgenoodigd, maar de vergadering in de Statenzaal be lette hun tegenwoordig te zijn. Het kwam goed te pas, dat de zitting spoedig was afgeloopen, en tegen half vier zagen we de heeren Van de Kamp en Schram dan ook :en tea verschijnen. Maar belangrijken- dan de thee, die in de pauze rondgediend werd, waren de voordrachten die jonkvr. Sophie Wichers uit Utrecht ten beste gaf, was vooral de redo, door mevr. Van Itallie-van Ernbden in zeer schoonge- bouwde zinnen uitgesproken. De voordrachten waren uitnemend gekozen, en de mooie dichterlijke verzen van Héiène Lapidoth-Swarth werden op eenvoudige maar artistie ke wijze, met veel vaardigheid Lil voordracht, en een prachtige stemme- Kiaarh-eid en nuanceering gezegd. Alle hadden ze de vrij-wording dor vrouw op 't oog, en de bijval dor vele aanwezigen, die de ineenloopende zaaltjes geheel vulden, was volkomen verdiend. Mevr. Van Itallie schetste in haar rede in korte trokken de geschiede nis der vrouw in hare maatschappe lijke beteekenis. Spreekster liet zien, hoo de Oostersche wijsheid de vrouw steeds ais 'n minderwaardig wezen heeft beschouwd, hoe de eerste op bloei van 't Christendom hierin ver andering gebracht heeft, maar tevens hoe het Christendom vam later tijd die erkenning van de beteekenis dor vrouw in liet maatschappelijk leven weer volkomen geminacht en up den achtergrond gedrongen heeft. Een bloei-tijdperk voor de vrouwenrech ten was de eeuw der renaissance, maar tegen het einde der middeleeu wen was alle vrouweninvloed weer ganschelijk verdwenen. liet hoogtepunt van vrouworken- n:ng werd bereikt ten tijde dei- Fran- sche revolutie, tnaar de toestand was niet op natuurlijke wijze uit don gang eter oorzaken en gevolgen ont staan, en moest dus noodzakelijk weer verdwijnen. Dit gebeurde dan ook weldra, en de reactie laat zich zelfs nu nog voelen. Toch is er over al verbetering waarneembaar, ook in Nederland, hoewel "t ideaal van do erkenning van de beteekenis en per soonlijkheid der vrouw nog in een verre toekomst verborgen ligt. Na der- zette mevr. Van Itallie nu den huldigen staat van zaken uileen, daarbij inemoreerend den naam van Mina Krusemon, als een deT eerste strijdsters. De rede werd met groote aandacht aangehoord en met applaus beloond. In de pauze maakte Mej. Hoeve naar de opmerking dat men wel eens gezegd heeft, dat met de verkrijging \an kiesrecht de vrouwelijkheid in de vrouw zai -verloren gaau. Als be wijs, dut dit niet zoo is, zei mej. Hoe venaar, moet men de thee maar eens proeven; zij is door de directrice en een leerares der Huishoud- en Indus trieschool gereed gemaakt, en deze beiden zijn lid van „Virouwenkies- recht." Blijkens 't deskundige oordeel der aanwezigen viel ea- op de thee werke lijk niets af te dingen; geur zoowel a's smaak waren onberispelijk. Nadat jonkvr. Wichers zich nog eens had laten hooren, ging men zeer voldaan uiteen. Besm. Ziekten. In de week van 26 Januari tot en met 1 Februari kwamen voor Te Haarlem 1 geval van roodvonk. Te Sloten 1 geval van diphtheritis. Te Wijk aan Zee 1 geval van fyphus MIGNON. We hebben gisteravond een muzi kaal hoogstaande opvoering van Mig non genoten. Naasl Faust en Carmen is Thomas' meesterwerk nog altijd in staat den Schouwburg op alle rangen te vullen. Maar deze opera is dan ook vol van echt mooie muziek en sommi ge tooneeltjes maken op een niet ge blaseerd publiek altijd een blijkbaar d'epen Indruk. Zoo b.v. het afscheid van Mignon en Wilhelm Meister in het tweede bedrijf en Mignon's ster ven in de armen van Lothario, die haar even te voren als zijn sedert lang loren dochter heeft herkend. On der dc toeschouwers in de hoogere sfe ren merkten ik hier en daar een erg verdacht gemanoeuvreer met zakdoe ken op. Je kunt er op aan, dat die men- schen wil gehad hebben van hun vas tenavond-uitje. Maai- om bij mijn k-propos te blij ven ja, de uitvoering mag met alle recht als muzikaal hoogstaand wor den eeoualif'ceerd- Daarvoor komt minstens wel op de voornaamste plaats lof toe aan den dirigent, den heer J. Mart. S. Heuekeroth. die zijn orkest tot een zeer lofwaardiso pres tatie wist te aniuieeren en ziin troepen op het tooneel kranig bijeenhield. Evenwel, zonder deugdelijk materiaal zou do beste dirigent geen muziekuit voering kunnen doen slagen. Dat deugdelijk materiaal was hier aanwe zig in de personen van mevr. Engelen —Sewing (Philine), mej. Annie Hof man (Mignon) en de heeren Rud. v. Schaick (Wilhelm Meister), Paul Pul (Lothario) en Alexanders (Laérte). Mevr. Engelen toonde zich dezen avond weer in haar volle kracht als coloratuur-zangeres. Haar optreden als „Titania" vooral was bewonde renswaardig. Maar ook do wijze, waarop mej. Annie Hofman de Mig non-partij zong, trok zeer de aan dacht. Deze jonge kracht verdient door „De Ned. Opera en Operette" in waarde te worden gehouden. En niet minder is dit het geval met den heer v. Schaick. 't Lijkt wel of zijn tenor stem nog altijd in kracht en glans blijft winnen. Beschikte hij als acteur over even gelukkige hoedanigheden nis die hij als zanger ten toon spreidt, dun zou zijn „Wilhelm Meister" een schitterende creatie ge-worden zijn. De heer Pul had in zijn Lothario-rol wel wat spaarzamer kunnen zijn met do kracht an zijn orgaan. Ik hoop dezen zanger eens spoedig in een andere partij te hooren. PHILIP LOOTS. Kleine bedelaars. Gisteravond omstreeks half acht de den een jongen en «on meisje bij de bewoners der Warinoesstraat pogin gen om wat eten te krijgen. Zij gaven voor, dat zij honger hadden, en hun pogingen werden dan ook wel be kroond en verscheidene boterham men zoowel belegen als niet, werden hun gegeven. Even daarna kon men hen op de Oude Groenmarkt de boter- hammeu zien onderzoeken, en die wegwerpen, waar niets op lag. Dal was hun zeker te min. Maar het zal toch niet de bedoeling van dc gevers geweest riin. De Watersnood in Frank- FIJDe heer G. B. Crommelin, Staten Bolwerk 5, is vertegenwoordiger voor Haarlem van het comité, dat zich in den lande gevormd heeft, om finan- cirelen steun te bieden aan de slacht offers van den watersnood in Frank rijk. Wie dus ter leniging van den nood wat geven wil, weet waar hij mot zijn gift terecht kan. Volksbond tegen Drank- misbruik. De volgen-te week houdt de afdee- ling Haarlem en Omstreken van den Volksbond tegen Drankmisbruik een algemeene vergadering. Punten van behandeling zijn ver slag van den secretaris over 1909 rekening en verantwoording van den penningmeester verkiezing van een bestuurslid der afdeeliug, wegens pe riodieke aftreding van den heer \lr. A. A. van der Mersch, die niet lier- kiesbaar is voorstellen voor den be schrijvingsbrief voor ite eerstvolgende algemeene vergadering van den Volksbond; verkiezing van candidaten voor liet hoofdbestuur, wegens perio dieke aftr eding Yan de heeren Dr. W. P. Ruysch en A. van der Voort Azn. Beiden zijn herkiesbaar. Uit hun huis gezet. Een echtpaar, niet jong meer, werd hedenmorgen door de politie uit hun voor eenigen tijd onbewoonbaar ver klaarde woning aan de Kleine Hout straat gezet, daar de termijn verstre ken was, waarin ze de woning vrij willig hadden moeten verlaten. Een paar gemeente-werklieden hadden spoedig den geheelen inboedel naar bu-ten gedragen, en daar stonden ze met hun gansche hebben en houden. Het geval verwekte nogal opzien. 1 De woning was geheel vervuild. Onwaar bericht. In de „Stads-Editie" van gisteren wordt bericht, dat een combinatie van Raadsleden zich vormt, om aan Mr. Thiel het wethouderschap voor de gemeentebedrijven aan te bieden, en dat deze verklaard zou hebbenen eventueele benoeming te aanvaarden, wanneer hij kan verzekerd zijn van een voldoende meerderheid in deu Raad, om zijn plannen tot verwezen lijking ie brengen. Wij bobben daarover inlichtingen gevraagd, omdat het bericht ons. ::n verschillende redenen, hoogst on waarschijnlijk voorkwam. Op gezag van den heer Breda Kteijnenberg, die, indien ze bestond, van dergelijke combinatie zou afweten, en op gezag van Air. Thiel zelf, zijn wij gemach tigd mede te deelen, dat er van het heele bericht geen woord waar i sI HAARLEMSCHE TOYNBEE- V EREENIGING. liet was gisteren weer een welge slaagd avondjezooals trouwens alle muziek, en voordracht-avonden van deze vereeniging zijn Mevrouw C. E Julius—De Vogel liet haar zangtalent bewonderen Mei een 7-tal aard'go Hollandsche liedje» had ze veel en welverdiend succes. De omvang van baar stem is uie» zeer groot, maai ze wist de liedjes zoo echt natuurlijk en frisch te zingen, zoodat behalve de componist(e), óók de dichter(es) werd recht gedaan. Eenige stukjes van Cath. van Rennes: „Ziek geweesten „Parmautje" oogstten veel applaus, maar meer nog het lialf-ondeugende Vlaamsche liedje ,,'t Kwezelken". De keus der- stukken legt bij het Toynbee-publiek zooveel gewicht in de schaal 1 Dit had mevrouw R. de VoogtDe Vogel ook moeten bedenken, en dan zou ze nooit „Oom Ruben" van Selma Lagerlöff, gekozen hebben om voor te lezen. De toerc Noorsche literatuur, vooral van deze schrijfster, moet on der geheel andere omstandigheden genoten worden, om dc heerlijke, maar half-verborgen, poëzie te sma ken. Bij een enkele voordracht komt in dezou kring van toehoorders zoo'n stuk niet tot zijn volle recht, zelfs de kern, de bedoeling van de schrijf ster, blijft voor velen verborgen. Aan de stemming der zaal was dit don ook w.l op te merken. Veel meer succes had de voordraag ster met ham- andere stukken „Kin der-! waalfuurlje" van Heijermaas en „Inkt" van Bandier Bakker, 't Voor lezen dezer stukken, vooral van liet eerste, was goed, diep-gevoeld. Het humoristische van het laatsAe stukje deed de hoorders hartelijk lachen, en ze beloonden mevrouw De Voogt -net een hartelijk applaus Mefuffrouw Chr. Vroons, van Am sterdam, was door ongesteldheid er- hüidord als zangeres mee te werken. In haar plaats trad op de hoer J. 11. Krul. van Ovorveen, die met mcoie, volle stem drie liederen ten beste gaf, een Duilscii cn twee Hollands- he stukken. Het gevoelvolle sympathieke lied \an oen Koningsvrouwe" bracht de hoorders onder bekoring en ze uitten hun dank op ondubbelzinnige wijze. Het lied werd dan ook zeer ver dienstelijk gezongen, 't moes; in slaan Ook het bekende „Al in de plantage daar is er een kroeg ver wierf luide bijvalsbetuigingen. Mejuffrouw II. Oostenbroek zorgde voor de piano-begeleiding en gaf als solo-nummer „Impromptu" \an Fr. Schubert. Zoowel het oerie als het an dere deed ze onberispelijk en zeer verdienstelijk Tenslotte, ofschoon het toch niet het minst belangrijk© was, zij vermeld het optreden van mejuffrouw J M Peereboom Op een vorig avondje is dezo talentvolle jeugdige stadgenoot© ook reeds opgetreden, en toen prezen we haar mooi vioolspel. Thans speelde ze ter aanvulling van het ver anderde programma „Berceuse" van Josselin, en ook dit stuk getuigde van haar bekwaam- en gevoelvol spel net getal toehoorders was talrijk, muur gezien het vele kunstgenot, dat hier bijna om niet geboden wordt, had de bovenzaal der Vereeniging te klein moeten zijn. J u b i 1 Gisteren herdacht de heer J. de Boer den dag, waarop hij 25 jaar bij het Openbaar Onderwijs werkzaam was. Door liet personeel van school 6 word den Jubilaris oen fraaien palm als herinnering aangeboden. A 1 g o m. M a t a n 1 h w c r k e ra- bond Men schrijft ons ln de gisteravond gehouden leden vergadering '-an den Algeineenen Me taal bewerk e rsbon clwerd besloten in Maart een feestavond te organiseeren. Na afhandeling der agenda-punten werd een cursus over staatspension- ncering, toegelicht met lichtbeelden, gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1