HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Quinnion de Philesoof. DONDERDAG 3 FEBRUARI 1910 DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. V. WAT WETEN WE VAN DE ZON? Wanneer men op een helderen avond naar den sterrenhemel opziet, bemerkt men daar een flauw-lichten- den nevel, dien men aan 't uitspansel fits een gordel ziet. Deze nevelachtige cirkel Is de Melk weg, eri het licht wordt veroorzaakt, doordat dit Melk weg-stelsel bestaat uit z.g. vaste sterren, waarvan de sterrekundige Herschel liet aantal schatte op 18 mJlUoen. Daar een vasto ster een lichaam is, als onze zon, zijn er dus in den Melk weg 18 millioen zonnen. Dit cijfer Is natuurlijk maar een schatting, ge heel afhankelijk van de sterkte dar verrekijkers Mot do volmaking dezer instrumenten ontdekt men steeds meer sterren. Die Melkweg, die van de aarde af ien een gordel lijkt, is in werke lijkheid geen ring van sterren, maar in werkelijkheid een schij fvan ster ren. Het best zou men schijf kunnen vergelijken met eon lens, in het midden dus dikker dan aan de randen. De Melk weg is een scherp begrensde sterren- groep in 't heelal, een der sterren eilanden in de wereldruimte. De zon, waarom de aarde en de an dere planeten wentelen, is een star, die staat dicht bij 't middelpunt van de schijf. De zon met haar planeten, planeet-manen en kometen wentelt, evenals een aantal anóero vaste ster ren, om do Pleiaden (het Zevenge sternte). De zon snelt op dien tocht wel hard door do wereldruimte, zij legt in één seconde den afstand Hanr- lem-Sasscnheim (20 KM.) af; maar om oen keer irond het Zevengesternte te draaien heeft zij nog 22 1/4 millioen Jaar noodig De zon is een groote bol, die veel grooter is dan de aarde. Men zou on geveer 1.300.000 aardbollen noodig hebben om de zon te maken. We zagen reeds, dat de zon niet stilstaat; maar behalve liuar draaiing rend het Zevengesternte, draait ook om haar eigen as en wel van het Westen near het Oosten. In 27 1/2 dag wentelt zij zich eenmaal rond haar as. De zon bestaat waarschijnlijk uit gloeiende gassen, waarom heen zich een mengsel van vloeistoffen en gas sen bevindt. Dit Laatste omhulsel, dat ivij kunnen zien, geeft licht en warmte aan de narde. Om de zon is, evenals rond de aarde oen damp kring, die echter anders van samen stelling is dan onze lucht. De zons- dampkring bestaat in de hoogste la gen uit gloeiend waterstof, lager vindt men belium, calcium en gloei ende dampen van metalen. Dezen dampkring kan men in gewone om standigheden niet mot het bloots oog waarnemen; evenmin als die lucht op narde. liij totale zonsverduisteringen ech ter zien we dien dampkring als een purperen cirkel rond den rand van de zon. Dan ziet men ook, dat uit dien purperen rand roode tongen ste ken, de z.g. protuberansen, die ver oorzaakt worden door uitbarstingen van waterstof in den zonsdanipkring. Eveneens neemt men bij totale zons verduistering een derde verschijnsel waar, de z.g. Corona, een onregelma tig wit lichthulsel rond de zonne schijf. De temporatuur der zon bedraagt ongeveer 10.000 tot 15.000 graden Fah renheit. Over die hitte denke i eens na, als'men des zomers bij een warmte van 100 gy. Faiirenheit rond- Joopt. De lichtsterkte van de zon Is 613.000 maal zoo groot als die van de maan, die evenals de planeten, haar licht van de zon krijgt. Suitenlandsch Overzicht I!oem f boem boem Hoort ge dat kanongebulder al in de verte? Wei is 't nog geen „heusche- lijke" oorlog, maar toch worden voer met OORLOGSGEVAAR bedreigd. Waar zal 't oorlog zijn Wc!, na tuurlijk in den Balkan 1 Even mocni ge misschien denken aan Engeland Duitschiand, maar nu de tegenwoor dige regeering aan de Kanaal-ovcrzlj bij de verkiezingen gezegevierd heoft, wil officieel Engeland van 't z.g. be staande Duitsche gevaar en een avon tuurlijke buitenlandsche politiek niets welen. Dit hebben we bij deze verkie zingen althans gewonnen In den Balkan is 't to de laatste ja ren nog niet rustic geweest. Na de pe- weldig-opgezette crisis van 19083909 die evenwel op niets uitliep en deed denken aan 't lied, dat als een nacht kaars uitgaat, is er steeds één gevaar blijven bestaan, n.L DE KRETENSER QUAESTIE. Overbekend Is, dat de eilandbewo ners vee] voor Griekenland voelen en liefst bij dit koninkrijk ingelijfd wil len worden. Om daartoe te komen zijn vele pogingen aangewend, tot nu toe evenwel zonder 't gewenschte succes. Griekenland is huiverig de volle sym pathie van de Kretensers te aanvuur den, omdat het weet, dat Turkije z'n oude, misschien verouderde rechten op dit eiland wil handhaven. Toch la ten de Grieken aan verschillende klei- nighoden zien, dat ze o zoo graag de annexatie zouden afkondigen Nu zijn er in de laatste maanden in Griekenland en Kreta dingen gebeurd waarvan Europa 't ware niet weet. De Grieksche militaire revolutie werd ze ker voor een deel beïnvloed door de Krentenser quaestie en ook hebben er gedurig conferenties plaats gehad tus- schen Kretenser- en Grieksch* politie kers. Gezien deze en andere omstandig heden, kunnen we ons best begrijpen, dat men in Turkije den indruk krijgt, dat Griekenland en Kreta „onder één hoedje spelen" en binnenkort mis schien onverwachte dingen kunnen gebeuren. MaarTurkije wil xich op alles voorbereiden 1 Turkije rust zich ten oorlog tegen Griekenland, zonder dat het echter rond daarvoor uitkomt. De toerustin gen, zoo heet het daar te lande, ge schieden slechts met het oog op de voorjaarsmanoeuvresdat zij even wel wel degelijk een offensief karak ter hebben, blijkt daaruit, <lat niet al leen de reservisten, maar ook de re kruten onder de wapenen zijn geroe pen. Ook zal binnen enkele dagen de vloot naar de Mxidellandsche Zeever- trekken, versterkt door verschillende torpedo-booten, die pas in hot buiten land zijn aangekocht. Opdat in het buitenland zoo weinig mogelijk zal verluiden van de gono- rnen maatregelen, is bet de pers ver boden iets mede te deelen over troe penbewegingen of militaire toebereid selen. Toch, zoo seint een Konstantinopel- sche berichtgever van een Du'tsch blad, is er alle reden om te gelooven, dat een eventueele oorlog in geen ge val voor het begin van de lente zal uit breken, daar Turkije zijn optreden zal laten afhangen van de houding van Griekenland tegenover Kreta bij de verkiezingen voor de Nationale ver gadering. In Rusland, zoo wordt uit Peters- burg gemeld, heerscht de opvatting, dat de Jong-Turken, na de slagen van den jongsten tijd, liet verloren presti ge door een zegerijken oorlog willen herwinnen. Zij meencn, dat zij bestin staat zijn de vcreenigde Slaven en Grieken te weerstaan. De Turken zijn opmerkzaam go- maakt op het gebrek aan zwaar ge schut en de onvoldoende u'trusting van hun leger, zoowel ais op de nood lottige gevolgen die een ongelukkigen oorlog voor het Ottomaunsche rijk zou bobben, maar deze gevai en zien ze blijkbaar niet. De mogendheden zullen wel hun bost doen, om een uitbarsting te voor komen. Moge dit gelukken, evenals bij de vorige crisis, maar... dan s. v. p. mot wal minder omhaal en bedreigingen van een Europeeschen oorlog I UIT GRIEKENLAND komen berichten,die er óp wijzen, dat aan de wantoestanden daar voorloo- pig nog wol geen einde zal komen. Het nieuw opgetreden intoislene- Dragoumis mag zich m oen gunstige ontvangst verheugen .In een aantal bladen wordt verklaard, dat men zich te Athene thans verlicht gev oelt en de gevaren, (bedoeld wordt blijkbaar de revolutionaire gevaren) die kort gele den nog dreigden, geweken acht- Op twee punten zijn op het oogen- blik alle partijen eenstemmig: de Mi litaire bond moet verdwijnen en de landszaken moeten weder haren nor malen loop volgen. Schijnbaar zal de eerste vvensch wei vervuld worden, want er is beloofd, dot de bond zal ophouden te bestaan, zoodra de Na tionale vorgaderLng bijeen zal zijn ge komen officieel zal hij dan ook wei verdwijnen, maar.... in het geheim toch nog achter de coulissen zijnen noodlottigen invloed blijven uitoefe nen .En bovendien, de Invloedrijke leider van don bond, generaal Zorbas, maakt deel uit van het ministerie, de bond kan er dus vast op rekenen, dat in zijn geest verder geregeerd zal worden. Anders.... in 24 uur is de bond weer georganiseerd I DE TAALSTRIJD in België gevoeld, geeft in de laatste maanden geregeld overwinningen aan onze Vlaamsche broeders. Thans wordt te Antwerpen studenten- congres gehouden, 't Antwerpscbe Handelsblad wijdt een gloedvol arti kel aan het congres, waarin het blad er op wijst, dat thans voor de cerate rnaal een bijeenkomst gehouden is van Nederlandsche studenten, zonder on derscheid van denkwijze, uit alle dee len van Noord- en Zuid-Nederlanden samengestroomd, terwijl zelfs Zuid- Afnknanders tegenwoordig waren. „Zullen wij dan werkelijk (heet liet erder jliot jaar 1909 mogen zegenen als een jaar zonder weerga in de ge schiedenis van onzen taalstrijd? m allo geval, na zooveel gelukkige ver schijnselen, is de voorbereiding en 't mogelijk maken van dit congres mede een"der -eiukkigste geweest. Het is als bevonden wij ons op den drempel van groote veranderingen in het wezen zelf der Vlaamsche bewe ging. Het i», als gingen wij in edel be trouwen eene sciiouiie toekomst te ge- moet, rijk aan. levenskracht, jong van geest, krachtig 'en natuursterk, ge hecht aan eigen taal en landaard, be wust van eigen waarde en eigen per soonlijkheid. Een nieuw volksleven, een nieuw patriotisme moet worden gekweekt ea ontwikkeld het patriotisme van onze Utal" T .En daarom zoowel als de Zuid- Afrikoansche Nederlanders 't eischen overal in Zuid-Afrika, zoo eischen wij Vlamingen, het m Vlaamsen-ueigie een nationaal stelsel van onderwijs, Vkuuusch in merg en been, waar on ze ioealen op den voorgrond treden en oinhooz w uruen gehouden, en waar onze kinderen in onze taal zul len worden opgeleid tot hooger cul tuur en tot kennis van andere talen." Het wordt bevestigd, dat de quaes tie van het Vlaoinsch in het niiüdei- baar onderwijs nog in deze zitting vun de Belgische Kamer zal behandeld worden. De regeering zelf zal een desbetref fend wetsontwerp indienen, DE NALATENSCHAP VAN KONING LEOPOLD. De minister-president heeft in de Belgische Kamer een brief voorgele zen, door de advocaten van de prin sessen Clementine en Stephanie ge richt aan de advocaten der regeering, waarin wordt verklaard, dat de prin sessen geen aanspraken zullen doen gelden op de gelden van den over leden koning, belegd in de stichting in Coburg, de Société des sites, en de Sociélé du Cüte d'Azur, daar zij van meening zijn, dat een groot gedeelte dier bezittingen aan België toekomen. Voor het geval dat uitgemaakt mocht worden, dat een godeelte van die stichtingen niet aan België toekomt, verzoeken de prinsessen, dat de advo caten van de rogeering hare advoca ten van raad zuilen dienen. Deze mededoeling werd met aige- meene Instemming ontvangen. De Seine wordt geregeld lager, gisteren was hot water 1.52 M. geval- Jlet water blijft vallen in den on- dergroudschen spoorweg en daalt eveneens, maar langzamer, in de pluulsen om Parijs. De ellende blijft intusschen groot liers hebben hunne huizen weder be trokken. Do keizer van Duitschiand liet door den gezant Fürst Radolin aan de Fransche regeering zijn deelneming betuigen met de rainp. Tot leniging van den Dood stelde keizer Wilhelm 20.000 inark beschikbaar. Verlof Drankwet. N. E. Taai vraagt nan B. en W. van Haarlem om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank ande ren dan stork en drank voor gebruik tor plaatse van verkoop in liet bene denlokaal van liet perceel aan het Donkere Spaarne no. 34. II. van Alem vraagt aan B, en W. van Haarlem om verlof, ingevolge art 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Nassaulaan no. 8. Militaire Zaken. Vrijdag zal in de canttne van het lie regiment infanterie alhior door Rap's muziekkorps een concert worden gege- ;n. Wegens langduiregen dienst is door des adjudant-onderofficier J. A. van Lonkhuizen pensioen aangevraagd. MIJNONGELUK. Uit Drakesboro (Kentucky) wordt gemeld Naur de verschillende schattingen is thans vastgesteld, dai 35 mijnwer kers gedood, en eon aantal gekwetst zijn, onder welken velen ernstig, bij de ontploffing in de kolenmijn. Ne gentien lijken zijn reeds aan den dag gebracht. Te Lavallois zijn 6000 arbeiders zonder werk, te Clichy 5000. De president van de Syndicale Ka mer voor den wijnhandel verklaarde, dat de schade, aangericht iu het en trepot Bercy, moor dan drie millioen francs bedraagt. Zeer voel inwoners van Gennevil- Stadsnieuws Uit de Omstreken HILLEGOM. Vergadering van den Gemeenteraad van Hillegom op Dinsdag, den Ion Februari 1910. Voorzitter de Burgemeester. Tegen woordig 10 leden. Afwezig de heer Lommer se. De Voorzitter doet mededeeling van de sedert de vorige vergadering inge komen stukken, welke - >or kennis geving worden aangenomen. Wordt vastgesteld de rooilijn de twee door de wed J. Lommerse aan de Haarlemmerstraat te bouwen huizen, aan de oostzijde op 9 1/2 Me ter en aan de westzijde op 8 Meter uit liet hart van den straatweg. Wordt vastgesteld do rooilijn voor de to bouwen bloembollenschuur en kantoor aan de Lange Sloot van de firma van Til-Hartman op 7 1/2 Me ter uit den kant der sloot. Wordt benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school de lieer J. H. Kamps, onderwijzer met 10 stemmen, no. 1 der voordracht. Met den be noemde stonden op de voordracht de heeren A. L. D. Domen en I,. Schip- por, ouderwijzers te Sommcl-sdijk en Waddinxvecn. Wordt op voorstel van B. en W. be sloten aan de Hillegomsche Fröbel school en de R. K. Bewaarschool sub sidie te verleen en op den voet van liet raadsbesluit van 2 Juli 1908, over het dienstjaar 1910. Aan het voorloopig comité voor de bevordering eener elektrische tram varbinding in de bIoeml>ollenstreek wordt een crediet van f 25 verleend ter bestrijding van eventueele kosten. Naar aanleiding van een missive, d.d. 47 Januari 1910 van Heoreu Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, wordt besloten 30 mear uit te trek ken voor de som der jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlijken stand. In behandeling komt een adres van de firma P. Hopman en Zn. en mede- onderteekenaren, houdende verzoek om verbetering van losplaats en vaarwater van de Weerlanervaart. Burgemeester en Wethouders stel len aan den Ra3d voor, om een sub sidie van 200 te verleenen in de kos ten dier werken, onder voorwaard- dat de los- en laadplaats rnet toegang van- en naar de Weereeteinatraat ten gebruike van het publiek kosteloos worden beschikbaar gesteld en dat liet werk wordt uitgevoerd overeen komstig het door B. en W. vast te stellen bestek. Na breedvoerige bespreking wordt besloten zich in beginsel uit te spre ken tot het verleenen der subsidie als door B. en W. wordt voorgesteld, in dien zich eene commissie uit de be langhebbenden vormt, die voor de uitvoering zorgt en de verantwoor ding van het werk op rich neemt. Aan de orde is de behandel tog von het voorstel van de raadsleden Gul- demond en Balvers om de verorde ning op de heffing van hoofdei Ij ken omslag te wijzigen, zoodanig dat de aftrek voor levensonderhoud wordt verhoogd tot 450 en de aftrek voor kinderen tot f 40, terwijl de eerste kJnsse zal beginnen met 500. De heere.n Guldemond en Balvers lichten hun voorstel toe en noodigen tegenstanders uit met argumenten te komen. De lieer P. H. van Waveren Hz., zegt dat de tegenwoordige aanslag niet zoo ingrijpend is voor den werkman en het slechts /Ito een ge heel jaar betreft. Bovendien vindt hij dat door de betaling der belasting do belangstelling in de publieke zaak wordt bevorderd. Spreker legt over een staatje, waaruit blijkt, dat do meeste gemeenten in de omgeving een gelijke en in de meeste gevallen een 1 ageren aftrek hebban. Hillegom ligt wat dat betreft Juist in het mid den. De heer Guldemond hierop ant woordende, zegt dat indien het voor den arbeider geen bezwaar is f 10 in een jaar te betalen, zulks voor de meer bedeelden nog vee! minder be zwaar ïs. Bovendien staan verschillende van de door den vorigen spreker genoem de pin steen in welvaren verre bene den Hillegom. De heer H. Veldhuijzen van Zan ten gaat nog niet met het voorste! mede. De hoofdzaak van het voorstel is gegrond op bet feit dat de levens middelen zou zijii gestegen tn de ico nen niet in dezelfde verhouding zijn geklommen. Men ziet evenwel hier, dat bij de menschen met lage inko mens groote weelde heerscht, indien men slechts ziet op feestdagen en wanneer men ze in het publieke le ven beschouwt. Daarom is er geen aanleiding om die lage inkomens te ontlasten. Nimmer wordt er reke ning gehouden met avond- en over werk. Het gratis genieten van groen ten en aardappelen wordt ook nim mer medegeteld. Indien zulks wel ge schiedde, dan sou men ver boven f 500 komen en het voorstel zou niet het minste effect sorteeren. De heer P. H. van Waveren zegt, dat wanneer inkomens tusschen 000 en f 1000 er beter van zouden worden, het voorstel op zijn steun zou kunnen Tekenen, daar die categorie men schen het 't meeste noodig hebben. De kleine ambtenaar verkeert in de slechtste conditie; spreker zou meer willen doen op het gebied van onder wijs enz. Geheele ontheffing van be lasting vindt hij verkeerd. De heer Sluis wenscht verbetering door progressieve heffing. Terecht wordt door de voorstellers er op ge wezen dat eerst dit onderwerp dient te worden uitgemaakt en later over progressie kan worden beslist. De heer H. Veldhuijzen van Zan ten zegt, dat de praermsse van het voorstel niet deugt. Zijns inziens heerscht er onder de arbeiders hier welvaart en daarom is hij tegen het voorstel. Het voorstel wordt daarop verwor pen met 8 tegen 2 stemmen, die der voorstellers. Aan niej. A. C. Vooren wordt op haar verzoek met ingang van 1 April 1910 eervol ontslag verleend sis on derwijzeres aan de O. L. school, we gens benoeming te Zierikzee. Aan de orde is eene missive van de Gascommissie houdende voorstel om gas vuur de straatverlichting v< loopig niet tegen den kortenden prijs ie toveren en cm aan de gemeente reductie te verleenen voor den var koop van cokes. De lieer Guldemond wist niet dal reductie werd verleend op den prijs der cokes, en vindt dat verkeerd. Do heer Van der Schoot, zegt, da} het hier betreft vraag en aanbod.. Groote afnemers bedingen den prijs en gaan bij niet elagen naar ando. reu De hoe* Guldemond had dit ant woord verwacht, maar zou dan oolj aan de kleine afnemers reductie wil* len toestaan. De wethouder Van Zanten zegt dof aan afnemers van minstens 25 HL, ook reductie wordt toegestaan. Hert voorstel wordt daarop aanga- nomen met algemeene «temmen. Ter tafel komt een adres van K. J, Richel te 's-Gravenhage, houdende verzoek on? dispensatie van een ver bodsbepaling van de bonwardening voor zijne te bouwen 13 woonhuizen aan de Weeresteinslraat. B. en W. stellen voor de gevraagds dispensatie te verleenen, onder ver schillende voorwaarden. Na breedvoerige besprekingen wordt besloten aan adressant var- gunning tot bouwen te verleenen, mito op het terrein 2 straten van 10 Meter breedte worden aangelegd en de toegang tol de Weeresteinstraat wordt gemaakt overeenkomstig het voorstel van B. en \V. De rondvraag leverde niet veel be langrijks op. Daarna ging de Raad over in comité generaal, ter behande ling van reclames hoofdelijken om slag enz. HAARLEMMERMEER. Hel Rijk is door aankoop in het be zit gekomen van een woonhuis met daarbij behoorenden tuin in de kom \un Hoofddorp. Het huis zal worden gesloopt om plaats te maken voor een nieuw kantougori e.'usgeliouw. Het nieuwe postkantoor komt op de plaats van het thans bestaande. binueaiauu EERSTE KAMER. Minister Heemskerk heeft het zich b'-j de beantwoording ven bet begroo- tingsdebat vry gemakkelijk gemaakt. Zuiderzee-drooginaking, sociale wet geving, defensie schakelde hij uit, ze verwijzend naar de respectieve be- giootingen en respectieve Ministers. Behalve een paar zakelijke mede- deelingen, die geseind werden, bevat te zijn rede dan ook enkel een paar beschouwingen over twee quaesues; het godsdienstig leven op de vloot; dl eed. Wat de eerste zaak betrof, kwamen 's Ministers beschouwingen er op ne der, dat do kerken haar invloed moesten doen galden, doch dat, waar dat niet geschied was, men ingegaan was op het voorstel ocnor orthodoxe officierenvereenlging, die voor een predikant in Den Helder zou zorgen, ten dienste der marine, mei subsidie van het Rijk. Voor andere richtingen stond golijken weg open en voor de vloot tor zee werd naar een nieuws preekenbundel of andere oplossing gezocht. Ten aanzien van eedsquaestls huldigde de Min. de meening, dat bet vonnis der Haarlemse he rechtbank geen dadelijke aanleiding tot wijzi ging der wet gaf. doch de Reg. was van meening, dat gestreefd moest worden naar eerbiediging van ge moedsbezwaren tegen den eed van da zijde van ongeloovigen, waarbij da vraag of de eed al dan niet moest worden afgenomen aan het oordeel van den rechter diende te worden overgelaten. Minister Kolkman besprak de fi nanciën. Vooraf verklaarde hij niet te vinden te zijn voor penslonneering van «n doel der gemeente-ambtena ren. Hoewel naar zuinigheid moest worden gestreefd en ook gestreefd wordt, was z. 1. belastingverhoging ulet te ontgaan. Het ontwerp-üikom- stenbelasting zou spoedig komen; daarmee en met verhooging der suc cessiebelasting zou de «tijging der ge wone uitgaven kunnen bestreden worden en dan zou men we'Jicht kun- FEUILLETON Naar het Engolach van GUY BOOTHBY. 31) Na hem verzocht te hebben in dc kamer te blijven, bukte Grigson zich en begon de schoenen op hot rek te tollen, terwijl hij die uitkomst verge leek met de opgave, die de ander hem gegeven had. Eindelijk kwam hij overeind, stofte zijn knieen zorgvuldig ut en vroeg mij den kleinen Franschman nog eens nauwkeurig te ondervragen. Hij erheen er op gesteld, zeker te weten, dat de ander overtuigd was, dat er niet meer schoenen beneden waren, en ook dat hij hem een nauwkeurige lijst had gegeven van toet aantal schoenen, dat Quinnion bezat. Alphonse was volkomen zeker op het laatste punt en bood aan, naar heneden te gaan en het eerste nog eens na te zien ^Terwijl hij weg was, dood Grigson te ij vele vragen. Ik moet bekennen, «at ik zeer geneigd was. tegen en kele dier vragen op te komen, bijv hoeveel wijn, bier of alcohol mijn vriend gewoon was in den loop van den dag te drinken, of hij oen kwa den dronk had en, het ergste van al les, of hij zich ooit onaangenaam te genover mij gedroeg. Ik beantwoordde de eerste en twee. de vraag, maar do derde ging mij te ver, en ik antwoordde met veront waardiging, dat hij in plaats van on aangenaam tegenove.r mij te zijn, al tijd onveranderlijk vriendelijk en wel willend was geweest. Hij had zonder eigenbelang meer voor mij gedaan, verklaarde ik, dan iemand anders ter wereld. Er speelde een lichte glimlach om zijn lippen, terwijl hij naar «leze woorden luisterde. Ik wilde u niet bcleedigen, mijn heer Arinitage, zei hij. Ik heb mijn eigen redenen en wel heel goe de, om u die vraag te doen. Zooals u zeker wel zal begrijpen, is het onmo gelijk, in een geval als dit eenig suc ces te hebben, tenzij wij alle bijzon derheden weten, niet alleen wat den man zelf betreft maar ook in zijn betrekking tol andere menschen. Ik zag dit heel goed in en maakte mijn verontschuldiging over mijn drift. Ik was juist tot bedaren geko men, toen Alphonse weer verscheen, om ons te berichten, dat er beneden geen ander Daar schoenen te vinden was. Zoo l merkte mijnheer Grig son op. Daardoor wordt tenminste iets vastgesteld. Hij moet vertrokken zijn in zijn pantoffels van rendier- leer minst genomen iets heel eigen aardigs in zulk weer. Ik kan mij voorstellen, dat een man, die uit een brandend huis moet vluchten, zoo iets doet maar ik heb er nooit meer van gehoord, dat een gentleman, die in een bitter konden en regenachti- gen nacht zijn eigen huls verlaat, dat doet op pantoffels, zonder hoed of jas, en voorzien van een ham, een stuk roastbeef en met twee brooden onder zijn arm, en dan nog wel wan neer hij, om dit te kunnen doen, een gevaarlijke klimpartij moet verrich ten, die de zenuwen van een beroeps, gymnast op een zwaren proef zouden stellen. Dit is het eerste geval van dergelijken aard, waarvan Ik ooit gehoord heb, en dat is niet overdre ven. Als wij alleen maar wisten, op welken tijd hij dit gedaan moet heb ben, dan zouden wij tenminste iets hebben om moe te beginnen, maar ik begrijp, dat u mij daarvan niet op de hoogte kunt brengen. Ongelukkig was dit maar al te waar. Op zijn verzoek ging ik hem voor naar de studeerkamer, en stelde hem aan juffrouw Sylvia voor, die wij daar vonden. Hij voegde haar eenlge beleefde woorden toe en gaf zijn lioop te ken nen, dat hij haar binnen niet al te Dat hij getroffen was door haar schoonheid, daar was geen twijfel aan iemand met oogen in zijn hoofd zou eenvoudig niet anders kunnen. En toen gebeurde er iets heel merk waardigs. Terwijl hij met haar stond te praten, drentelde ik naar hot ven ster en keek uit. Juist terwijl ik dat deed, kwam een orgeldraaier het plein op en trok eenige deuren van ons af aan de bel. Zooals ik u al ver. teld heb, heb ik eon hekel aan alle mogelijke straatmuzikanten en aan Italianen in het bijzonder. Ook had mijn ondervinding van dien morgen er niet toe bijgedragen, om mij van gedachte te doen veranderen. Het wijsje, dat deze orgeldraaier te hoo- reu gaf, was er een, dat op dat oogen- blik algemeen In zwang was en door iederen straatjongen gefloten werd, en wel zóó abominabel leelijk, dat een gewoon mensch moeite had. het zon der groote ergernis aan te hooren. Terwijl Ik het gedrocht gadesloeg, dat met ijver aan het handvatsel draaide, trof het mij, dat zijn gelaat mij bekend voorkwam, en ik merkte ook op, dat hij, ln plaats van vrij postig rond te kijken, zooals zijn col lega's dat gewoonlijk deden zijn oogen steeds gevestigd hield op ons huis, totdat hij mij voor het venster opmerkte, waarop hij onmiddellijk voorgaf hevige belangstelling te heb ben voor iets aan het andere eind van het plein. Dit trof mij als zeer verdacht wat trouwens zijn tegenwoordigheid hier ook al was want geen enkele maal sinds ik in dit huis verblijf hield, bad ik iemand van zijn beroep in de buurt gezien. Er waren geen kinderen op het plein en de bewoners waren blijkbaar niet gewoon aan de deuren geld to geven. Ik stond op het punt mij om te draaien, om tegen den inspecteur con opmerking te maken, toen ik mij her innerde, waar ik den man al meer had gezien. Hij had dien morgen in diezelfde straat staan «pelen als de jongen met den aap, eu toen ik weer naar hem keek, zag ik, dat uj duide lijk op eikaar leken, ofschoon hij veel ouder was. Als dat zoo was, wat had hem dan naar het plein gebracht Iloe meer ik daarover r.adacht, hoe meer achterdocht ik begon te krij gen. Had Feversham hem hierheen ge zonden, om mij te bespieden? Want ik kendo bem te goed om te gelooven, dat zijn ontmoeting met den jongen, die mij ongetwijfeld vanmorgen ge volgd was, aan het toeval was toe te schrijven. Als ik het bij het rechte eind had, welk spelletje zou Feversham dan nu weer spelen Het was hem gelukt, mij mijn tehuis te ontnemen. Hij was listig genoeg geweest, om mijn oom te doen gelooven, dat ik een leu genaar, een namaker van hamiteeke- nmgen #n ven dief wes. Hij had klaar gespeeld, dat llc onterfd werd en zon der ton cent op zak de wereld moest intrekken. Wat wiide hij nu nog meer Zou het ook kunnen zijn, dat mijn oom wantrouwen in hem begon te krijgen, en dat Feversham, dit opmerkend, oen ander complot tegen mij wilde smeden Mogelijk was in zijn vindingrijk brein het idéé opgekomen, om mij heelemaal uit den weg te ruimen, en had hij nu de Italianen aan het werk gr-zot, orn mij overal te volgen, en mijn gewoonten na te gaan. Toen kwam als een bliksemstraal plotseling een gedachte in mijn hoold op, en ik stond bijna verstijfd van schrik uit het venster te kijken. Even huiverde Ik over al mijn la-" den. Ik kon niet donken ik voelde mij ziek en duizelig bij het idéé al- leen. Ik kende den man zoo goed, wist hoe hij tegen geen schurkenstreek opzag eu was er zóó van ovr 'uigd, dat niets hem zou weerhouden, alles in hot werk te stellen, om zijn doel te bereiken. Hij had eens mijn carrière totaal vernietigd hij zou dat weer doen met even weinig gewetenswroe ging, als een mensch doet, wanneer hij een vlieg of een rat doodt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5