NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8164. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1910. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: Vnrtf Haar1„ PER DRIE MAANDEN: 1.Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem J l M i Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per rerreL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. P g kt" ^Li' Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl-j» (&ÜC *«9 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Afzonderlijke nummers0.02H V wy 1^1}%» tfm V u 6 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37V* Jj$Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drnkkerij: Znider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7673, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN- EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onze geabonneerden zijn kosteloos afdrukken to bekomen van No. 5 der ru- briek DINGEN DIB NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Wat weten we van de Zon In Haarlem kunnen die af. drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Zuider Bul tenspaarne 6, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA ZATERDAG 5 FEBRUARI. Br on gebouw. Tentoonstelling schilderijen, 105 uur. Brongebouw: Bal-Masqué. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De overeenkomst met Velsen" in de rubriek Om Ons Hoen. DE CONCTJRREERENDE KOMETEN. De „komeet van Drake", die blijkt geen komeet van Drake te zijn, omdat iemand van dien naam niets met dezen hemelschen omdoler heeft uit te staan» en daarom maar ge woontjes komeet 1910 a de eerste in 1910 dus wordt genoemd, begint haar merkwaardige verschijning meer en meer aan het oog te onttrekken ze verdwijnt als een zwak-lichtende nevel-streep aan den Zuidwestelijken horizon. 1910 b de beroemde van 11 alley begint echter zeer langzaam in helderheid toe te nemen. Zij is misschien nu bij volkomen helderen hemel en bij afwezigheid van storend licht in een goede binocle zichtbaar. Hot is een zonderlinge speling van het toeval, dat wij, die, in de laatste vijf-en-twintig jaren niet verwond door fraaie kometenverschijuingen, al anze belangstelling over hadden voor wal ons de komeet van Halley in Mei a.s. te zien zal geven, daar nu plotseling een andere komeet te be wonderen krijgen, een komeet, zoo schitterend, als Europa er na 1882 geen gezien heeft, een onbekenden vreemdeling, die misschien de ko meet van Halley voor een poos doet vergeten, maar die tevens de belang stelling ten opzichte van de kometen in het algemeen zeer heeft aangewak kerd, aldus schrijft prof. A. A. Ny- land in „Buiten". De 1910 a had 17, 18, 19 en 20 Ja nuari een zoo heldere kern, dat men die op den vollen dag heeft kunnet waarnemen. Heel spoedig echter nam de glans van die kern en van de na burige staartdeelen af. Toch zal ieder een Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Ja nuari vol met verbazing laag aan den horizon den geel gloeienden Ko- metenkop met den naar boven w ijzen- den, 4 of 5 graden langen, helderen staart aanschouwd hebben. Terwijl nil ongetwijfeld de werkelijke helder heid sterk is blijven afnemen, zoodot de komeet thans eerst M ij laat, mis schien een uur, na zonsondergang goed zichtbaar wordt, staat daar te gen jver, dat zij zich uit de avond schemering losgemaakt heeft, en dus nu aan den nachthemel zichtbaar is. Den 27sten Januari kon ik te half ze ven 's avonds den zeer duidelijk naar links gekromden, breed uitloopenden staart zeker over 26 graden, zeer waarschijnlijk echter over 35 graden volgen vijf zesden van dien staart zouden intusschen door het optreden van geringe storingen, schemering of nevelachtigheid of maanlicht, ai ge heel onzichtbaar gemaakt worden. Dr. Easton, de hoofdredacteur van liet „Nieuws van de,n Dag", schrijft in zijn blad o. m. over de komeet 1910 a „De kemeet beweegt zich veel lang. aamer dan verwacht werd langs het uitspansel. Ze staat nog slechts een paar graden beven den evenaar ten zuiden van Epsilon Pergosus, dicht bij het sterretje Aquarius. In den kij ker is de kern nog een merkwaardig helder voorwerp en de kop van de komeet is betrexVvlijk glansrijk, mam verderop neemt het licht snel af. De donkere splitsing valt nu niet meer in j het oog, daar de zwakkere staart-tak bijna verdwenen is, vervangen door' een eenigszins waaiervormigen, kor ten lichtbundel; op eenigen afstand van de kern is al het licht in den vrij scherp begrensden noordelijken tak saamgetrokken. Het is te verwachten, dat de komeet nog geruimen tijd een belangwekkend onderwerp van studie zal blijven. En ook voor het bloote oog zal ze bij hel deren hemel al is ze geen „popu laire" komeet meer de belangstel ling ruimschoots waard blijven." Naar men weet, is van alles, zijn ook overstroomingen en aardbevingen in verband gebracht met de komeet en de kometen in het algemeen „Eilieve, wat voor groote komeet is er verschenen tijdens de groote ramp in Calabriè En herinnert gij u die, welke Krakatau, San Francisco, Mar tinique, en zooveel andere natuur rampen van de laatste jaren teweeg brachten Niet wij evenmin. Maar ieder jaar verschijnen er drie of zes kleine kometen, en dus heeft de verbeelding vrij spel." Voor wie belang stelt in andere vei-schijnselen aan den sterrenhemel, zij het volgende uit „Buiten" meege deeld Februari is de meest geschikte maand voor de waarneming van Zo- diakaallicht, dat tot den llden of 12den en dan verder in het eind der rnaand, als de maan vol geweest is, 's avonds als een schuin naar links op den Wester-horizon hellende licht- pluim gemakkelijk gevonden zal kun nen worden. Ook naar het Opposietie- licht (den Gegenschein) kan men in de eerste helft der maand omstreeks middernacht met succes zoeken het staat voor de waarneming zeer gun stig op de grens der sterrenbeelden Tweelingen en Kreeft. Het is misschien niet onmogelijk, Venus 12 Februari te zien Venus staat dan 7o5, dat is 15 zonsmiddel- lijnen noordelijker. Wie er in slagen mocht de planeet dien dag omstreeks den middag waar te nemen, zou een uiterst fijn sikkeltje zien met de ho rens rechts en links en de kromming naai- onderen den 12en wordt Venus morgenster. Jupiter beweegt zich langzaam West waarts in het sterrenbeeld Maagd. Deze beweging is door de nabijheid tot de ster der lste gTOotte Spica (al pha Virginia) en lot de bekende dub belster gamma Virginia gemakkelijk waar te nemen begin Februari is de afstand Jupiter—Spica 9 graden, ei ml Mei 18 graden. De planeet komt half Februari zoo vroeg op, dat bezitters van middelmatige kijkers deze maand na elf uur al met succes aan de altijd belangwekkende groepeering van de wachters hun aandacht kunnen scheuken. In den nacht van 23 op 24 Februari zullen van kwart vóór twee tot half vier drie wachters onzicht baar zijn, en de vierde op zoo grooten afstand staan (meer dan 8'), dat Jupi ter den indruk van een uiaanloozo planeet zal maken. VOOR T LAATST 1 De „Stads-Editie" handhaaft haar tactiek om met allerlei de zaak-in- kwesiie niet rakende dingen de aan dacht af te leiden van het voorgeval lene met de Waterleiding-rapporten. Het lust ons niet, langer op derge lijk ^gedraai te antwoorden. En nog eens opmerkende, dat de „Stads- Editie' Ln gebreke is gebleven de d >or ons aangewezen merkwaardig heid op te helderen een zwijgen dat welsprekend is geven we der ndactie op het Klokhuisplein de ver zekering, dat we voort zullen gaan dergelijke „merkwaardigheden" in haar berichten te controleeren. Werkloosheid ve rzekering. Door do Commissie van Maatschap pelijk Werk van den Alg. Ned. Typ.- Bond zal deze maand een vergade ring gehouden warden, waarbij do heer F. van der Wal, Redacteur Gra fisch Weekblad van Amsterdam, zal spreken over het onderwerp: „Werk- loosheidverzekering."' Feestavond. De afdeeling Haarrlem van den Alg. Ned Geheel-Onth.bond zal deze week een feestavond houden, waarbij de heer Gerhard van Amsterdam, zal spreken. Ook zal een kinderkoor mee werken, benevens een violist en een declamator. Steun aan m i 11 c 1 ens. De jaarlijkse he vergadering van de afdeel in g Haarlem der nationale ver- oeniging tol steun aan miliciens, zal Dinsdagavond gehouden worden. De agenda vermeldt o. a. jaarversla gen, \orkiezing van bestuursleden en benoeming van afgevaardigden voor de algemeene vergadering. UITDIEPING NOODIG I Een onzer lezers wijst ons op den toestand, die er aan den gemeente- steiger op den hoek van Schotersingel en Osladeslraal heerschL Daar wordt sinds ve ruimen tijd een groote massa zand voor het Kleverpark aange voerd. Het water is daar evenwel zóó ondiep, dat de zandschuiten niet aan den steiger kunnen aanleggen, zoodat de zandschippers een hulpsteiger heb ben gemaakt. Die hulpsteiger is zeer ondoelmatig en ligt een heel stuk la ger dan de begane grond, wat ten ge volge heeft, dat het voor de paarden van de zandkarren haast onmogelijk is, om do geladen karren tegen de schuine helling op te trekken. Onze zegsman deelde verder mee, dat de paarden door de voerlui soms wel mishandeld werden. Ook, dat het bestuur van de vereenigiug tegen het mishandelen van dieren zich reeds met de zaak .heeft beziggehouden en zich tot het bureau van Openbare Werken gewend heeft met het verzoek de Siiigelgracht uit te diepen en tot het bureau van politie, om tegen die renmishandeling te waken. Dit laat ste schijnt reeds goed gevolg gehad te hebben, want reeds moet proces-ver- baal tegen een voerman opgemaakt zijn. Van Publieke Werken werd evenwel niets vernomen. We hebben den toestand daar van morgen eens opgenomen en moeten bevestigen dat het voor de paarden inderdaad zwaar werk is. Zoo nu en dan blijven de dieren, van uitputting blijkbaar, midden op 't pad, dat van den steiger naar de Ostadestraat voert staan en "aan met groote inspanning moe-sjokkend weer verder, 't Is dus zaak, dat '1 gemeentebestuur in dezen waarlijk onhuudbaren toestand eens spoedig verandering brengt. Van mishandeling hebben we even wel niets kunnen ontdekkenintegen deel, de paarden werden met vriende lijke hand op den rug geklopt en van de zweep werd geen gebruik gemaakt. Een aanmoedigend woord was vol doende. HAARLEMSCHE HANDELS- - VEREENIGING- Op verzoek van Mr. A. H. J. Me- rens, optredende voor de Ilaarlem- sche liandelsvereeniging, werd van het Kantongerecht 14 dagen uitstel verkregen in de zaak omtrent het plaatsen van den naam eener dame op de lijst der wanbetalers. Duisterling. Dooi een agent van politie werd gis teravond half acht proces-verbaal op gemaakt tegen een jongen, die bezig was met een stok de lantaarns uit te draaien, en zoodoende de Botermarkt in het duister te zetten. Statistiek. In het jaar 1909 zijn voor het kan tongerecht te Haarlem 624 burgerlij ke procedures gevoerd. Het aantal vonnissen, in strafza ken gewezen, bedroeg in dat tijdsver loop 4317 of ongeveer 600 meer dan in 1908. Gedurende de laatste tien jaren wis selde het aantal zaken af tusscheu 31 en 3800 gevallenthans is dat aantal voor 't eerst boven de 40(0 ge komen. De vermeerdering in de laat ste jaren is voor een goed deel het ge volg van de uitbreiding van het getal politie-beambten in de buitengemeen ten, waardoor nauwkeuriger toezicht eschiedde. Schermen. Tijdens t negende wapen/eest van den Kon. Onderoff. Schermbond te Hoorn, behaalde de heer T. H. van der Lij Ice van het 10e regiment infan terie alhier, in de persoonlijke sabel- afdeeling I, den derden prijs, een kunstvoorwerp. VACANTIE-KOLONIEHUÏS. Voor dc ramen van ons bureau in de Groote Houtstraat zijn de ontwer pen tentoongesteld van 't zomer- en winter-koloniehuis, dat de Nederland- sche verceniging voor vacantie-kolo- nies te Egmond aan Zee wil bouwen. Op de duidelijke teekeningen is goed te zien, hoe degelijk de bouw Is ontworpen. We raden onzen lezers aan, de tee keningen eens te gaan bezichtigen. Waarschijnlijk zal dit weer herinne ren aan liet goede doel en het nut van zulke kindervacantie-kolonies. 't Gevolg daarvan zal zijn, dat ge heehelpt en een steentje helpt bij dra- ren tot de stichting van dit gebouw, !atalleen tot stand zal en kan ko men. w anneer er voldoende gelden in komen. Bekroond. Op de Internationale Jubileum-ten- toonst piling van Avicultura te e-Gro- venhage behaalde de heer A. C. van Nikkelen Kuijper, Vogel handelaar, alhier, 3 eerste en 1 tweede po-ij» be nevens 2 zeer eervolle vermeldingen. Voetbalwedstrijd. Zondag speelt H. F. C. op het ter rein aan de Spanjaardslaan een voetbalwedstrijd tegen Velocitas uit Breda. Verlof Drankwet. Chr. Merkelijn vraagt aan B en W. van Haarlem om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot liet verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het benedenlokaal van het perceel aan den Kruisweg No. 56. Electro-fotogr afie. Gaarne vestigen wij do aandacht op een ad\erteutie van den heer W. H. Dikkenberg, fotograaf alhier ln diens atelier wordt niet op de oude manier met het zenuwschokkende magne sium-licht gekiekt, maar met elec- trisch licht, dat rustig en kalm is en <le foio's bijzonder scherp en duide lijk worden doet. In dezen lijd van gemaskerde bals zal de nu aangebo den gelegenheid velen zeer welkom zijn. S tuk werk. Op een gedaan vorzpek door de groepsvertegenvvoordigers van de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M. aan de directie, om het stukwerk af te schaffen, is afwijzend beschikt. Militaire Zaken. Door den krijgsraad te Haarlem ls de korporaal J. U. P. van hei 10e re giment Infanterie, veroordeeld tot twee maanden militaire gevangenis straf wegens diefstal en tot een maand gevangenisstraf wegens verduiste ring. Ook is hij godegradeerd lot den stand an soldaat. Ten overstaan eener commissie, be staande uit den majoor VV. D. A. Op- horst, de kapiteins F. W. J. de Witt Huberts en A. S. de Jongh, den le- luitenant adjudant J. A .do Brauw en den 2e-luitenant-kwartiermeester J. F. H. Israël, zal bij het 10e regiment infanterie alhier op 10 Februari a. s. het examen aanvangen voor sergeout- mujoor-instructeur, terwijl den 15den d. a. v. een begin wordt gemaakt met het examen voor de over'ge onderofli- ciersrangen 't examen voor sergeant le klasse zal 11 Maart aanvangen. Staatspensio neering. De federatie Noord-Holland voor Staatspensio neering organiseert te Zaandam een meeting De afd. Haar lem van den Al. Ned. Typ. Bond zal zich o. a. doen vertegenwoordigen door een afgevaardigde. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). bit de Umstrekea SCHOTEN. ERNSTIG ONGELUK. Hedenmorgen had op den Rijks straatweg een ernstig ongeluk plaats Een paard van den braiu[stoffenhan delaar J. v. Wijk schrikt9 van de stoomtram, waardoor het met den wagen een zijwaartsche wend«ng maakte. Een zekere J. W., die daar juist passeerde, raakte hierdooT tus- schen den wagon en een boom be kneld. Inwendig zwaar gekneusd en met een versplinterd been werd de man naar het raadhuis overgebracht, waar Dr. Leunis een noodverband leg de. De man werd per brancard naar het Groote gasthuis vervoerd. Lighalfonds. Zondag 6 Fehruari zal in het café van den heer Stals een gramophoon- muzlekuit voering worden gegeven, waarvan de netto-opbrengst ten bate der lighol zal konicq^ om dus ook, al is het met bescheiden middelen, iets voor het goede doel te doen. Vergadering. Hedenavond om 8 1/2 uur zal in do zaal van den heer Staal een openba re vergadering gehouden worden, uitgeschreven door de afd. Haarlem van den Bond van Onderwijzers en de afd. Schoten van de S. D. A. P. Als spreker zal optreden do Heer E. J. van Det, met liet onderwerp: Open baar of bijzonder onderwijs. Er zal gelegenheid wezen voor debat. SANTPOORT. Hevige brand. Hedennacht omstreeks 12 uur brak brand uit in de kolossale fourage- schuren van den heer J. Lhnhach te Santpoort. Deze houten schuren, die een groote oppervlakte besloegen voorbij de kom der gemeente, tegen over Keltlng's Bijonpark aan den straatweg, waren' lot den nok gevuld I met hooi, stroo en haver, geen won der dus, dat het vuur met groote snelheid zich uitbreidde en aan blusschen niet te denken viel. De boel la totaal afgehrand; het aan grenzend huisje, waar D. Korthou- dpr, een der knechts van Limbach, woonde, kon behouden blijven. Deze knecht hoorde tegen half een een geluld, dat veel weg had van een hevigen regen, of van hagelslag. Daar dit geluid toenam in kracht, en maar met ophield, werd hij ongerust, ging kijken, en toen bleek dat het ge knetter was van het brandende stroo. Onmiddellijk ging K. zijn baas waar schuwen, die een eind verder aan den Driehuizerweg woont. Toen de ze versctieen, was het eerste wat ze doden, het vee in de stallen los snij den, zoodat de 4 paarden en 9 koeien in veiligheid konden worden ge bracht Een tiental kippen verbrand den. van het vijftal wagens kon één geborgen worden. Intusschen was de Santpoortsche spuit verschenen, en onder leiding van den heer Netscher werd getracht althans het bovenge noemde woonhuis te behouden, wat ge.uk te. Door in een beek langs den weg een dam te maken, waardoor het wa ter werd opgehouden, kon de spuit mooi voorzien worden. Aan de schu ren viel niets te doen Het water kon niets beginnen tegen de geweldige vuurmassa's en na eenige uren was niets overgebleven dan rookende hoo- pen, die nog wel eenige dagen zullen blijven smeulen. Da oorzaak van den brand is onbe kend. Gedacht wordt aan kwaadwil ligheid, aangezien de hrand aan kwam ln een gedeelte, waar het per soneel niet met licht ploegt te ko men. Meermalen zijn in het hooi de indrukken gevonden van een land- looper, dile er den nacht had doorge bracht. Het is dus ook mogelijk, dat zoo iemand bij ongeluk den brand heeft veroorzaakt. De schade wordt slechts gedeelte lijk door verzekering gedekt. De waarde van het verbrande wordt ge schat op 1 18000. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. De anti-revolutionnaire kle?veree nigiug stelde tot candidaat voor den gemeenteraad vacature wijlen den heer C. Hartgerink den heer H. N. Hcrtgerink te Zuid-Schalkwijk. IJMUIDEN. Beslaglegging. Heden werd beslag gelegd op den Nederlandschen Stoomtrawler van de Mij. Kennemeiland namens de Geee- termunder Herings- und Hochseefi- scherei, wegens beweerde schadeva- rng aan de haringnetten van den Duitschen logger Castor. HALFWEG. In de derde uitvoering dor vereeni- ging „Nut en Genoegen trad de al hier bestaand" zangvereniging Cres cendo op; na de pauze werden door eenige leden van laatstgenoemde ver- eeniging een tweetal blijspelen op gevoerd; zang en spel voldeden bei de; bet zingen was zeer goed, de verschillende rollen in de blijspelen werden juist weergegeven, de hoofd rollen zeer verdienstelijk. In bet bijzonder mag ook genoemd worden het vioolspel van den direc teur, den heer Tuin uit Haarlem, dat voor de kenners van muziek het zijne bijdroeg tot liet welslagen van dezen avond. Een bal besloot als gewoonlijk deze u'tvoering, die vrij goed bezocht was. Binnenlaaé MINISTER TALMA. De ongesteldheid van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft tot dusver een bevredigend verloop. De minister zal echter nog eenige dagen rust moeten nemen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroe pen tegen Dinsdag 15 Februari, des middags om half twee. STAATSCOMMISSIE GRONDWETS HERZIENING. Naar „Het Vad." verneemt, zal eerstdaags in de Staatscourant ver schijnen het Kon. besluit houdend» de benoeming der Staatscommissie tot voorbereiding van de grondwets herziening. Is het blad goed ingelicht, dan zal de minister Heemskerk zeil als voorzitter van die commissie op treden. ENQUêTE TRAMPERSONEEL. Het verslag en bijlagen zijn ver schenen vun de Staatscommissie van enquête omtrent het tramwegperso neel, benoemd bij Koninklijk besluit van 29 Mei 1908. De commissie meent, dat het over weging verdient, bij de regeling van de dienst- en rusttijden niet meer vast te houden aan de thans bestaan de bepalingen, maar te komen tot een regeling, die ten aanzien van het stel len eener grens aan de dienst- en rusttijden der onderscheidene beamb ten en bedienden, rekening houdt met hel meer of minder inspannende -n den arbeid. De commissie geeft verder in over weging, om, met behoud van den maximum diensttijd va:i 44 uren in 3 etmalen een maximum diensttijd un 168 uren in elk tijdvak van 14 achter eenvolgende etmalen. Overwogen is het denkbeeld, om den dienst zoodanig in te richten, dat aan ieder beambte gelegenheid worde gegeven, ongeveer np het midden van den dag, den hoofdmaaltijd thuis te gebruiken. De commissie heeft echter een uit voerige regeling hiervoor niet kun nen vinden. Wel meent de commissie, dat het aanbeveling verdient, de bestaande bepaling omtrent de korte tijden van rust aan te vullen met den eisch, dal voldoende tijd worde gegeven voor het gebruiken van den middagmaal - tijd, zooveel mogelijk op een daar voor geschikt uur van den dag. Hoezeer de commissie meent, dat het aanbeveling verdient den dienst, op Zondag zóó in te richten, dat het personeel geregeld gelegenheid tot kerkbezoek heeft, is door haar. na overweging, geen middel geschikt be vonden om dit te verzekeren. Het komt der commissie voor. d.it ook legen de uitbreiding van het aan tal vrije Zondagen voor wagenbe stuurders en machinisten geen be zwaar bestaat. Wat de verlofdagen betreft, bepaalt dc commissie er zich toe, de wen- schelijkheid uit te spreken, dat, wat nu in vele gevallen reeds pleegt voor te komen regel moge worden, name lijk, dat aan het geheele personeel een bepaald aantal verlofdagen toe gekend wordt met behoud van loon. De commissie meent, dat de ge noemde regelingen zonder bezwaar ook op het personeel der paarden- tra mondei-nemingen \an toepassing kunnen worden verklaard- Naast de regeling van de dienst; ij- den heeft ook de regeling van de an dere dienstvoorwaarden een onder erp van onderzoek voor de commis sie uitgemaakt. Het komt der commissie voor, da! het aanbeveling verdient, in de wet telijke regeling van het Tramweg- reglement en van het eventueel te maken reglement voor de paarden tramwegen ten aanzien van die drie punten een verplichting op te leggen, en wel ten aanzien van lo. het schriftelijk aanstellen der beambten 2o. het regelen der dienstvoorwaar den bij reglement 3o. het instellen van raden van be roep, ten einde bij wijze van hooger beroep uitspraak te doen over sommi ge opgelegde disciplinaire straffen. De commissi® meent *op grond van hetgeen bij de verhooren is gebleken, ueu wensch te mogen uitspreken, dut de voorziening bij ziekte ook van toe passing zal zijn op de werklieden zon der vaste aanstelling, zoodra deze gedurende een termijn, die wel niet langer mag zijn dan zes maanden, in dienst zijn. De commissie spreekt den wensch uit, dat eene voor alle werklieden geld" ode regeling zal omvatten eene voorziening tegen geldelijke gevolgen zoowel van invaliditeit als van ouder dom. STAATSCOMMISSIE WERKLOOSHEID. De Staatscommissie over de Werk loosheid heeft besloten een onder zoek in te stellen naar den omvang en den aard der werkloosheid in ver schillende vakken en in verschillende streken van ons land gedurende de jaren van 1905 tot 1910. Tot dat doel heeft zij den Kamara van Koophandel verzocht haar de ge geven1! te verschaffen waarover die Kamers beschikken of welke zij kun- i.iii bijeenbrengen. De commissie heeft als handleiding voor haar onderzoek een vragenlijst vastgesteld en daarvan een aantal aan de Kamers toegezonden. Elke vragenlijst Ls bedoeld voor één enkel vak en één gemeente, omdat het er op aankomt de vormen der werkloos-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1