NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8166. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 7 februari 1910. a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: ^an rege'8 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voir Haarlem 1.20 -» Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)#1.30 J^1^"'IV Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (g/ K 1%V- Cts. voor 3 plaatsingen a contant Ceïüusfreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem ".OMH jJV&lRedactie en Administrafle! Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 IntercommunaaITelefoonnummerderRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <.*<1/ Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ONJUIST. Onder den titel Allesbehalve merkwaardig erkent de Stads- Editie nu eindelijk, dat zij van ons stuk over de watexleidingquaestio gebruik heeft gemaakt. Waarom dat niet eerder erkend? Toch kon ;'e redactie dat niet doen zondeir, als de Parthen, een pijl af te schieten onder het vluchten, een pijl gemunt op onzen hoofdredacteur, maar die zoo stomp van punt is, dat zij hem niet deren kan. Er wordt namelijk getracht, het te doen voorkomen, alsof onze hoofdre dacteur in zijn qualiteit van voorzit ter der vereeniging do Haarlemsche Pers gebruik zou hebben gemaakt van de wetenschap, dat er stukken ter inzage lagen. Niets is minder waar dan dat. De zaak heeft zich eenvoudig als volgt toegedragen: Toen in een vorige Raadsvergadering de geheimhou ding omtrent de zaal: van de water leiding voor de Jedea van den Raad wes-d opgeheven, hebben wij aan het gemeentebestuur gevraagd, of wij nu ook de stukken daarop betrekking hebbende mochten inzien. Na eenigen tijd werd dat toege staan en kregen wij, die ons de moeite er voor hadden -gegeven, in zage van de twee bekende stukken. Was de Stads-Editie we mogen wel zeggen even actief geweest, dan zou zij datzelfde Lebben verkregen. Het is toch verklaarbaar en begrij pelijk, dat -mze hoofdredacteur deze functie scherp gescheiden houdt van die van voorzitter dei Haarlemsche Pers, Indien van hem verlangd zou worden, dat Lij als hoofdredacteur van dit blad de zaken die bij door eigen arbeid en inspanning verkrijgt, mededeelt aan alia leden van de ver eeniging de Haarlemsche Pars, dan zou hij zeker het voorzittersambt aan een ander overlaten. De Stads-Editie mengt dus deze twee functiên dooreen geheel ten onrechte. VOETBAL- EN KEGELVEREENI- GING „V. A. W." Men schrijft ons Gisteren gaf de Voetbal- en Kegel- club „V. A. W." haar eerste gezel'ige el ij ks de menigte op een afstand bijeenkomst voor leden, donateurs en gehouden worden. Bij den ingang introduces in de bovenzaal van „De van de SnieJoslraat moest de sabel1 Kl'00" *m ook gL-bruikt worden. Ten 1In '«slilced geslokm (Md. i lige zaaltie werden alle aanwezigen slotte geluk, e het toch ile arreslaa- <joor den voorzitter, den heer G. van ten binm-ü ivn van het politie- B'lderbeek. welkom geheelen. Vervol- bureau te krijgen. Dc menigte bleef gens werd door hem in kernachtige nog lang in Smedostraat en Bartel- j woorden gewezen op het nut van jorissfcraut er mtelen; toen vercpreid-1 doelmatige toegepaste sport, als een de zy zich 'angzaam. j *are. Spanning na inspanning. Snroker en zijn medebestuurslid, de AGENDA DINSDAG 8 FEBRUARI. Groote Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Brongebouw: Tentoonstelling van Schilderijen, 105 uür Schouwburg: Ned Operette-En semble: De isha, 8 uur. Soc. Vereeniging: Uitvoering Haar lems Kinderkoor, 8 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer Onderwerp: Over den invloed van den duivel op deu mensch. Stadsnieuws 'Eenarrestalle. Gistermiddag omslreeks 5 uur ge droegen een paar jonge mannen, die in beschonken toestand verkeorden, zich op zulk een wijze, dat een agent zich genoodzaakt zag hen te arrestee ren. Maar dat was gemakkelijker ge zegd dan gedaan, want de jongelie den bleken zier op hun vrijheid ge steld te zijn. Een burger, die zich juist ter plaat se bevond, sMnde van de politiepost aan de Amsterdamsche poort naar 't bureau aan de Sn.edestraat om ver sterking, die ook weldra kwam. Om standers maaaten 't dor politie zeer moeiüik. zond.it het niet lang duurde of van de abel moest gebruik ge maakt worden. Een adjunct-inspec teur werd door do menigte, die Al aangroeide, uitgejouwd. Met getrok ken sabel marcheerden do agenten, de arrestanten in hun midden, nu naar de Snieiestinat. Op den hoek van Teylerstraat en HeerensingeJ kwam 't tussehen politie en burgerij andermaal tot een hevige botsing, en gevoelige flappen werden uitge deeld. Nog een viertal agenten kwa men er onderweg bij zoodat de ar restanten thans door tien politiedie naren bewaakt werden. Bij de Sme- destraat werd 't aantal agenten met nog 6 vermeerderd, en nog kon nau- Do agenten hebben optreden wel een diend. Be hun flink •oord van lof ver en o e m d. Bij de directe belastingen, invoer rechten en accijnzen alhier, zijn be noemd tot rijksklerk der 3de klasse, de lieeren G. Wille, niet ingang van 1 dezer, en D. van den Dool met in gang van 1 Maart. WELDADIGHEIDS- VOORSTELLING. Ten behoeve van de weduwe Van Woning, die binnen 8 dagen haar echtgenoot en 20-jarigen zoon ver loor, en achter bleef met 12 kinderen, waarvan de jóngste eerst 3 jaar tril, wil de tooneel vereeniging „Door In spanning Uilspanning" in den Schouwburg alhier opvoeren het werk „Aan Flarden", drama in 4 bedrijven van Top Naeff, waarmee 1). 1. U. op een wedstrijd te VlaardJngen den len prijs behaalde. Inteokenbiljetten voor deze voorstelling, waarvan de datum nader wordt bekend gemaakt, zijn rondgezonden, en hot bestuur hoopt, dat ieder, die begaan is niet bet lot dezer in kommervollen toestand ach terblijvende weduwe, zal medewerken om de uitvoering aan het doel te doen beantwoorden. Kunst Adelt. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de go- mengde znngvereenigiug Geheel-Ont- houders-Zangkoor „Kunst Adelt", te Haarlem. Do vereeniging stelt zich ten doel: a. do beoefening van don zang; b. door middel van den zang den strijd tegen de drinkgewoonten te be vorderen; versterking van den band heer J. Bellaar!, hadden gemeend in het belang van de sport en in dat van hunne vereeniging dezen avond te moei.a organiseeren. Dank zij de vele bijdragen van genoodigden, o. a. van de beeren J. v. Eek en L. Seveke, die op verdienstelijke wijze voor drachten ten beste gaven, en van den heer A. H. Hagedorn, die van zijn mu zikale tulenten deed genieten, verliep de avond zeer gezell'g. De heer H. Smorenburg Jr. had be reidwillig de leiding van het bal op zich genomen. Een gezellig souper besloot den avond. Den heer H. H. Hagedorn Ji die binnenkort naai' lndié zal vertrek ken, werd een hartelijk v aarwei toege roepen. WEERBAARHEID. Wij ontvangen een verslag overeen velddienstoefening, dat wij tot ons leedwezen om twee redenen niet kun nen plaatsen. De eerste i; naam niet opgeeft, wat voor elke c' -age noodig is en de tweede, dat liet stuk in vereenvoudigde spelling is ge steld. Zonder ons op dit oogenblik principieel in de sp^llingvraag te be geven, willen wij toch doen opmer ken, dat onze courant in die van de Vries en te Winkel wordt geschreven en dat wij dus, ter wille van de nood zakelijke eenheid verplicht zouden zijn, bedoeld stuk op tal van plaatsen te gaan veranderen. Daaraan, men houde het ons ten goede, kunnen wij niet beginnen. Wie er prijs op stelt, dat zijn stukken in Haarlem's Dagblad een plaats vin den ,geve zich de moeite die te stellen in de bij onze courant aangenomen spelling. Zangwedstrijd. Door den voorzitter van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", EEN HERINNERINGSDAG. 7 Februari... Een Wijde herinneringsdog, want 't is de trouwdag van onze beminde en geliefde Koningin en den sympathie- ken Prins. Voor den 9len keer mogen we de zen dag herdenken; maar nooit is de terugblik zóó aangenaam geweest, als thans. Immers in dit jaar is het lieve Prinsesje gel oren; 't aardige Juliaantje, .lat we nu nog alleen van de portretten kennen, maar misschien weldra wel persoonlijk mogen zien. In het laatst werd de 7de Februari herdacht met iets droevigs; men wisj, dat er in dit Koninklijk gezin iets ge mist werd, waarnaar zoo hartelijk werd verlangd... Maar nu kan Nederland juichen en van ganscKer harte blijde zijn. De Koninklijke ouders en 't Vor stenkind verheugen zich In goede ge zondheid en in 't Paleis in Den Haag zal deze dag z< kor mét vreugde en dankbaarheid herdacht worden. Dr. W. YPMA. Gistermiddag is hier ter stede na een kortstondig ziekbed overleden de heer W. Ypma, arts hier ter stede. De heer Ypma was in 1866 te Al- menum bij Harlingen geboren. Hij volgde de lessen op het gymnasium te Sneek van 1P83 tot 1888 en studeer de daarna van 1888 tot 1895 aan de Amsterdamsche Universiteit. Daarna studeerde hij aan ile Hooge Scholen te Marburg en Freiburg. Merle was bij een tijd lang werk zaam aan Kliniek voor Vrouwen ziekten te Berlijn en vestigde zich in Juli 18% hier ter stede De heer Ypma is te Freiburg ge- promo\ eerd op een proefschrift, ge titeld: „Ein Fall von Sepsis puer- peralis mit Erstirpatio uteri vagina- lis." De ter aardcbestelling heeft plaats Donderdagmorgen te -12 uur op het St. Borbura-kerkhof aan den Scho- terweg. Het vroegtijdig heengaan van den sympathieken man, wekt algemeene deelneming. Tentoonstelling. Naar ons wordt meegedeeld geniet de tentoonstelling van schilderijen van den heer P. ten Ca te in het Bron gebouw een druk bezoek. Een der doeken, No. 4 van den catalogus, I n het Bosch, is verkocht. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. hen die zich verklaren tegen de ge- ,van G^en.ou' i3 80U" b Gen medaille geschonken voor den woonte van het drinken van alcohol- ^angwodstrijd, die binnenkort door de houdende dranken. liedertafel gehouden zo] worden. De Hesmsteeüsctie Waterleiding B. en W. stellen den Raad voor, de levering en opstelling van de pomp- inrichting voor de Heemsteedsche wa- terleiding op ie dragen aan de Alk- maarsche IJzer- en Metaalgieterij, de levering van buizen, hulpstukken, af- j sluiters te doen uanbesteden bij uit- noodiging, het maken van den water- j to. en met hoogreservoir en machine- gebouw onderhands aan te besteden en het leggen der buisleidingen te i doen aanbesteden bij publieke in- I schrijving. I Het benoodigde water zal ontleend worden aan den centrales luchtketel op het terrein van het pompstation Leiduin, en door eene 175 m.m. wij de aanvoerleiding met een zinker door de Leidsche Vaart, langs den pri vaten weg dor Amsterdamsche Wa terleiding. den Heercnweg. Van Mer- lonlaan, Camplaan, Wilhelminaplein en Cloosterweg geperst worden naar een op het terrein der gasfabriek te Heemstede te bouwen machinege bouw, waarin een pompinrichiiug wordt opgesteld, die het water op voert in een daarbij te bouwen hoog reservoir van pl. rn. 375 kub. M. in houd, waarin de hoogste waterstand 40 M. boven A. P., de laatste water stand 32.50 boven A. P. zal bedragen. De pompinrichting is in staat om 50 kub. M. per uur 40 M. hoog op te voeren, en wordt in werking gesteld, zoodra de waterstand in den toren tot het niveau van 37.50 M. boven A. P. is gedaald. Van dat hoogreservoir uit wordt de gemeente van het noodige drinkwater voorzien door middel van de leidin gen. j Die leidingen bestaan in hoofdzaak in een 300 m.m. leiding van den to- ren uit. die zich bij het Wilhelmlna- plein splitst in eene zuidelijke hoofd- bui3, naar de Glip, en een noordelijke hoofdbuis langs Camplaan, Raad- buisplein, Raadhuisstraat, Binnen weg, Bronsteêweg, Emauslaan en Heerenweg naar het bouwblok in N. W. Heemstede, met een zijspruit van den Bronsteêweg hoek Emauslaan naar N. O. Heemstede. Deze hoofdbuizen vertakken zich ln de gemeente. De noordelijke hoofdhuis wordt bij toestemming van Haarlem, in verbin ding gebracht met het in het Noord westen der gemeente reeds aanwezi ge buizennet der Haarlemsche water leiding, en de buizen van de Kenne- rner bouwmaatschappij, welke door de gemeente Heemstede worden over genomen. Ook zal de leiding in verbinding worden gebracht met de Haarlemsche Waterleiding, die verder alle straten iD het bouwblok tussehen de Leidsche Vaart en den He^renweg voorziet. In het buizennet van ongeveer 19 K.M. lengte zijn 90 brandkranen ont worpen on onderlinge afstanden van ongeveer 150 M. Alleen op plaatsen, waar geen bebouwing* is, zijn de brandkranen weggelaten, terwijl aan wegen, waar de bebouwing spaarzaam is, de onderlinge afstand der bran<L- kranen op 300 M. is ontworpen Ook zijn de noodige afsluiters in het buizennet ontworpen, met het oog op eventueel noodige herstellingen aan eenig dee! van dat netde plaatsen dezer afsluiters zijn zoodanig geko zen, dat de overlast, die zoude ont staan door staking van waterlevering wegens herstelling in eenig deel van het buizennet, zooveel mogelijk wordt beperkt. Een zevental spnileidingen is ont worpen in liet buizennet, ten einde zoo noodig waterververschlng in dat net-te- kunnen doen geschieden. De waterleiding-commissie, be staande uit de hóeven Mr. D. E. van Lennep, A. Honig en Dr. E. A. M. Droog, dte geadviseerd heeft tot de door B. en W. gedane voorstellen, deelt naar aanleiding daarvan mee, dat do plannen opgemaakt zijn door Jhr. A. Ilolmberg do Beckfelt, civiel- ingenicur in overleg met den heer J. van Hasselt, civiel-'ngonieur. Omtrent de opdracht te verleenen aan de Alkmaarsche IJzer. en Metaal gieterij te Alkmaar, tot de levering en opstelling van de pompinrichting, merkt de Commissie op, dat de Alk maarsche fabriek met een bedrag van ƒ2184, practisch de laagste inschrij ver is, terwijl het gegarandeerd gas verbruik 7,20 kub. M. per uur, zeer normaal, en mede een der laagslen is. Wanneer de opdracht begin Februa ri kon worden verleend, zou men be gin Augustus, met de machines gereed moeten zijn, en inet de opstelling be ginnen. Voor de levering van de benoodig de buizen, hulpstukken, afsluiters en brandkranen wil de Commissie vijf (of zes' vertegenwoordigers van de meest gunstig bekend slaande fabrie ken uitnoodigen tot inschrijven om in schrijvers van minderwaardige soor ten materieel te weren. De Commissie acht het gewenscht deze aanbesteding zoo spoedig moge lijk, b.v. omstreeks 1 Maart te doen plaats hebben, om met Mei met het leggen der leidingen aan te vangen. Het leggen der buisleidingen zou aanliesteed kunnen worden omstreeks half Maart, en omstreeks 1 Mei kan dan aangevangen worden met het leg gen van de buizen, zoodat ongeveer op 1 September het gcheele buizennet ge legd zou zijn. Voor den waterjoren met hoogre servoir is gewapend beton liet aange- wezen materiaal. Met het bouwen van den waterto- ren zou dan omstreeks 1 Maart wor- jden aangevangen. Begin September kan de bouw dan gereed zijn. Het machinegebouw zal in elk ge val vóór 1 Augustus gereed zijn. In het begin van September kan dan worden proef gemaald, en daarna de waterleiding in gebruik gesteld. Het verbouwen van perceel Rijks straatweg no. 13 alhier, voor reke ning van den heer P. M. J. Elderuig, architect D. van Zetten te Haarlem, is gegund aan den aannemer P. Smit alhier. BEVERWIJK. Brand. Gisterenavond 8 uur ontstond er brand bij den heer Six in de Bree- straat alhier. Diens woning en daaraan grenzende van den heer Heine brandden voor een goed deel uit. Van den laatste was de inboedel niet verzekerd, de huizen en de in boedel van den eerste wel. Oorzaak onbekend. HAARLEMMERMEER. De bouw van eon gasfabriek te Halfweg gaat niet door, zoodat bet Noordelijk deel dezor gemeente voor alsnog van gaslicht verstoken blijft. BENNEBROEK. Vrijdag hield de afd. Bennebroek van het Ned. Jongelings-Verbond een bijeenkomst in de Ned. Herv. kerk. De inleider, Ds. J. J. van Noort, predi kant te Amsterdam, sprak naar aan leiding van Korinthe 16 vers 13 en 14. Zijn onderwerp„Enkele comman do's voor den nieuwen opmarsch", werd in vier gedeelten behandeld, n.l. de posten verdedigd, de strijd doorge voerd, de gelederen versterkt en hot consigne gevolgd. De spreker werd met aandacht aan gehoord. In een gehouden vergadering van de afd. Bennebroek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad Vrijdag als spreker op Ds. P. J. Proost van Wijchorne. Op onderhoudende wijze werd door den spreker een overzicht gegeven van den inhoud van het boek „We reldlijke macht" van Marie Corelli. en na de pauze werden de verschillende gevolgtrekkingen medegedeeld, die de spreker na lezing van het boek meen de te moeten maken. Hoewel de In houd van het boek hierbij aan een niet geringe critiek werd onderwor pen. eindigde sprekeT, als zijne niee- n'rtg kenbaar te maken, dat de strek king van het boek zijn uitwerking ten goede niet zal missen. Nat. Militie. Het totaal aantal ingeschrevenen voor de Nat. Militie voor deze ge meente bedraagt 12. SLOTEN. Als bestuurslid (poldermeester) van don Middelveldschen Akenx-lder is gekozen de heer P. Hoogvliet en als hoofdingeland de heer W. J. Meekcl, beiden alhier. Binnenlauu HOFBERICHTEN. De Koningin heeft benoemd tot eerstc-kamerheer de kamerheer Jhr. W. J. P. van den Bosch tot kamer heer in buitengewoneu dienst den Kamerjonker jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, referendaris aan het de partement van Koloniën B. J. M. D. graaf Van Lynden, wonende huizo „Wiltlust", gemeente Lisse. De Koningin bracht Zaterdag een bezoek aan de Etnographiseho Ten toonstelling van Macossarsche Voor werpen ui de Gothischo Zaal, waar heen zij zich van baar paleis te voet begeven had. De Koningin werd op de tentoonstelling rondgeleid door me vrouw Ten Bosch—Bossclier en den heer Van Delden. Geruimen tijd toef de de Vorstin daar. Zij deed van hare mlangstelling blijken in de verzame ling en in den man, die het bijeenge bracht heeft, den heer Tydeman. H. M. de KoninginMoeder Is voor nemens Woensdag de uitvoering van Adam in ballingschap door het gerei schap van Willem Royaards. bij te wonen. LEZING K. REYNE. In een cu-rsus-veffgrdering van de Utrechteche Vrijzinnige Studie- Propagandavereenigmg, Vrijdag avond gehoulen, sprak de hoofdre dacteur van t IHneclitsch Dagblad de heer K. Reyae, oud-lid van d< Tweede Kamer der Staten-Generaal en oud-stadgenoot over „het Socialis me". De spreker betoogde dat in verschil lende tijdperken der geschiedenis het socialisme op zeer verschillende wij zen tot uiting kwam. Hij besprak achtereen de eerste socialistische strooming als uiting van heimwee naar toestanden uit de primitieve maatschappij. Daarna het samen gaan van religieuse en communisti sche begrippen bij verschillende ker kelijke secten, vooral in de Middel eeuwen. Ook het utopisch socialisme der z.g. Staatsromans, alsmede de revolutionaire periode, om na korte vermelding van het ar archie me van Tolstoi's leer en van het „kinderlijk" socialisme der Pioneers in den bree- de hot Marxisme te bespreken. De inleider gaf een overzicht van de hoofdbegrippen der leer van Marx, noemde als zoodanig het historisch materialisme, klassenstrijd, de waar- detheorie en de verarmingsthoorie. Hij critieeerde uitvoerig deze vier hoofdbegrippen en betoogde, dat wel is waar Marx met zijn leerstelsel het socialisme van utopie tot wetenschap had opgeheven, moor dat het toch een zeer betwiste wetenschap is, die, naar de ervaring leert, tegen critiek niet bestand llijkt. Ook tegenstanders, zoo betoogde in leider, kunnen de beteekenis van hef Marxistisch stelsel erkennen en het is zeker wel jammer, dat de huidige sociaal-democratie, welke dan op den bodem van het Marxisme heet te staan, naast de leer van Marx nog zooveel poespas uit de voorafgaande revolutionaire periode van het socia lisme blijft aanhalen. Hij besloot zijn betoog met eene herinnering aan Ro bert Hamerling's dichtwerk ,,Aspa- sia", waarin op zoo treffende wijze de nood van den tijd wordt geschetst en waarin 'de eeuwige waarheid zoo klaar naar voren treedt, dat eene volmaakte maatschappij slechts mo gelijk is bij een volmaakt menschen- ras en de gToote fout van het socia lisme is, dat het dit uit het tog ver liest CONGRES VOOR VOLKSGE ZONDHEID. „Naar het .Tijdschrift voor Socia le Hygiëne" meldt z&l de kleine ten toonstelling, tijdens het volgend con gres voor volksgezondheid, dat te Leiden zal gehouden worden, aan een onderdcol dor vcedingshygiëne vermoedelijk de keuring van levens middelen gewijd worden. „NEDERLAND EN ORANJE." In de vergadering van de anti-rev. klesveroeniging „Nederland en Oran je", te Utrecht, is in beginsel besloten tot het aanstellen van een gesalari eerd propagandist, zulks nadat een in dien geest gesteld rapport was uit gebracht namens de commissie, dia daartoe was benoemd. CARNAVALSFEEST TE 's-IIERTO- GENBOSCH. Men meldt uit 's Bosch: Ondanks het mistig weer zet de carnaval zich met bijzondere opge wektheid in. Prins Amadeiro werd buitengewoon enthousiast ingehaald en door Oeteldonk als in triomf ron- gevoerd. liet lustrumfeest zal al de vorige carnaval-feesten overtreffen. DE MINISTER VAN JUSTITIE. De Minister van Justitie, mr. Nelis- sen, is voornemens Zaterdag 12 dezer zijn verblijf in het buitenland, in het belang zijner gezondheid, aan te van gen. Zijn afwezigheid zal een paar maan den duren, en gedureaide dien tijd wenscht de Minister volstrekte rust te nemen. Vandaar dat, gelijk bekend, het beheer van zijn departement door een van 's Ministers ambtgeno ten zal worden gevoerd. DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. Naar aanleiding van de klachten over het voorschrift van het Centraal Comité van de Nederiandsche aldee- ling op de tentoonstelling te Brussel, dat de inzenders slechts uitstalkasten en kiosken mogen laten maken \ol- gens teekeningeu van den architect van het hoofdgebouw, heeft de „N. U.- Ct." zich tot den architect gewend. De ze deelde o a. mede De maatregel is eenvoudig en van zelfsprekend, om te voorkomen, dat persoonlijke vrijheid ontaardt :ri los bandigheid. Nu treden de inzenders mei deu afdeeliugsarchitect in over leg, en deze houdt zich zooveel moge lijk a-ui hun wenschon. Er moet al leen maar even geluisterd, worden naar zekere algemeene lijnen, om da symmetrie te behouden, met behoor lijke wandelpaden en om naar een aan ons land waardigen totaal-indruk te streven .De bouwmeester zorgt cus voor de uiterlijke vormen. Maar -veri- gens zijn de heoren volkomen vrij om daarbinnen spiegels aan te brengen, glas, koper of fluweel, ja, al wilden ze hun vitrines met diamanten bezet ten 1" ONTVANGST VAN DE KONINGIN TE AMSTERDAM. Het bestuur der Vereeniging t Kog geschip" heeft tot den waarnemend burgemeester het verzoek gericht, een commissie te benoemen, wier taak het zal zijn maatregelen te nemen tot een waardige ontvangst van de Koningin en Prinses Juliana bij de a. s. komst in de hoofdstad des Rijks. EEN VETERAAN IN DE POLITIEK. Onder de dit jaar aftredende leden der Provinciale Staten voor 't hoofd- kieedlstrict Leeuwarden behoort de heer J. N. Witteveen. Naar men ver neemt, zal hij zich, met het oog op zijn vergevorderden leeftijd in de Mei-maand hoopt hij zijn negentigste jaar in te treden niet weder ver kiesbaar stellen. Hij zal dan 51 jaar lid dor Staten zijn geweest. Om de genoemde reden nam hij verleden jaar zijn ontslag als lid der GedepU-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1