NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27* Jaargang. No. 8169. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, donderdag io februari 19io a HAARLEM S DAGBLAD abonnementen a d v e rt e n ti 6 n: per drie maanden: jt*bjv Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem120 Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J/JAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (jgy JT Ty-L 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. OeXKd ZoncSgsblad, 'voir Haarlem' I I Ja Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. itde omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <£^7 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 11 FEBRUARI. Broaisebouw: Tentoonstelling van schilderijen, 10—5 uur. Brongebouw: Rolschoatsenbaan ge opend. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel v.Hulp voor Onbehuisden" in de ru briek Ö'm Ons Heen. ME GEMEENTE CONTRA EEN BIJ ZONDERE SCHOOL. Onder de Raadsstukken kan men een voorstel van B. en W. vinden, waairin dezen machtiging vragen een rechtsvordering in te stellen te gen de R. K. Schoolvereeniging tot ontruiming van perceel Kenaupark 33, waarin de school gevestigd is, op grond, dat dit gebouw niet anders mocht zijn dan een heerenhuis. We hebben eens geïnformeerd naair het standpunt van het Schoolbestuur in deze kwestie en vernamen, dat dit van meening is, dat niet tot ont- ontruiming behoeft overgegaan te worden. Wol heeft de gemeente bij den ver koop der gronden bepaald, dat daar op alleen hoerenhuizen mochten ge bouwd worden, doch die bepaling heeft geen kracht van erfdienstbaar heid, maar is een personeele ver plichting, waaromtrent de Hooge Raad in 1906 heeft beslist, dat die niet bindend is voor de volgende ei genaren. Het Schoolbestuur, dat in zijn koop- Contract ook geenerlei beperkende bepaling omtrent de bestemming van het perceel heeft, oordeelt dan ook, dat de school in het gebouw geves tigd kan blijven. Had de Gemeente de personeels verplichting bindend willen maken voor de volgende eigenaren, dan had zij aan die verplichting een z.g. poenale sanctie moeten hechten, d. w. z. do bepalingen moeten treffen, dat op straffe van een zekere boete de eigenaars gehouden waren, om hij eiken verkoop van het perceel do personeele erplichting wederom 't koopcontract vast te leggen. Dn; hot Schoolbestuur cenige jaren geleden de verbintenis tot ontruiming heeft aanvaard, komt, doordat dit ge beurde vóór de beslissing van den Hoogen Raad en ook, omdat men hoopte, dat de linaucieele draag kracht dan zco zou zijn, dat men tot verplaatsing kon overgaan. Daar de verbintenis er echter een is zonder „oorzaak oordeelt het Schoolbestuur, dat zij niet rechtsgel dig is. Ovorigans is het Schoolbestuur niet onwillig cm do schóól te ver plaatsen, wanneer de fiuancieele om standigheden dezer particuliero school voor m. u. 1. o. zoo waren, dat men een nieuwe school kon stichten. Het huren ,-an lokalen, om daar in de school onder te brengen is niet mogelijk, daar ca geen lokalen be schikbaar zijn, die voldoen aan do eischen door de wet op het lager on derwijs gesteld, wil ecu inlichting van bijzonder onderwijs de Rijkssub sidie deelachtig worden. Haarlem. Deze maand zal do II, F. C. Haar lem een buitengewone algemeene ver gadering houden, voornamelijk tor vaststelling en goedkeuring van een herzien huishoudelijk reglement. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Iu de week van 2 tot en met 8 Fe bruari zijn voorgekomen: Te Haarlem 1 geval van roodvonk. Te Schoten 1 geval diphtheritis. T'. Haarlemmermeer 1 geval van diphiucritis. Arr. Schoolopzleners. De Staaiscouraut bevat de Konink lijk gocd.;keurde statuten van dc Vereeniiing van Ari ondissements- Schoolopzieners, die zich ten doel stelt de onderlinge bespreking of schriftelijk3 behandeling van de be- langen, hun toevertrouwd. i VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. Woensdagavond vergaderde de afd. Haarlem en omstreken van den Volksbond tegen Drankmisbruik, on der presidium van den heer A. van der Voort Azn. Alvorens tot de afwerking der agen da werd overgegaan, werd de heer Mr. A. A. van der Mersch, die 10 ja ren lang voorzitter van de afdeeling geweest is, tot eerelid benoemd, on der luid applaus van de aanwezigen. Uit 't jaarverslag van den secreta ris, den heer C. L. F. Sarlet, bleek, dat het ledental vrijwel stationnair bleef. Uit het afdelingsbestuur is ge vormd een commissie tot steun aan repatrieerende militairen. Een regis ter van de verrichtingen dezer com missie werd aangelegd. Van de ver spreiding van de zoogenaamde „Ouderkaarteu" is gaarne gebruik ge maakt; het gemeentebestuur van Haarlem reikt de kaarten op verzoek der afd. uit. De steun der afd. werd toegezegd aan de Stuiversspaarbank, bij haar voornemen om te trachten door middel van spaarbusjes het spa ren hier tor slede te bevorderen, 't Vooruitzicht is geopend, dat de afd. zich zal bezig houden met een plaat selijke aangelegenheid en wel naar aanleiding van het tot haar gerichte verzoek van het liaarl. Drankbestrij ders-Comité om te trachten het slui tingsuur van de drankgelcgenheden tijdens de kermis te vervroegen. Een voordrachtavond zal nog deze maand gegeven worden, terwijl de proef om een zestal meisjes eener openbare la gere school deel te doen nemen aan een kookcursus der Huishoudschool, zal voortgezet worden. Uit do rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer N. Prins, bleek dat de ontvangsten over 't afgeloonen jaar 637,89, de uitga ven 1627,691/2 hadden bedragen, het geen een batig saldo van 10 19 1/2 oplevert. Dit opgeteld bij 't saldo over 1908, dat f 88.89 1/2 bedroeg, geeft dus voor 1909 een batig slot van f 99.09. Als bestuurslid der afdeeling was aan de beurt van aftreden de heer Mr. A. A. van der Mersch, die met al gemeene stemmen herkozen werd. Het hoofdbestuur heeft per circulai re aan de afdeelingen bericht het over lijden van den bondspeniüngmeester, den heer L. P. Walburg Schmidt, met verzoek een candidaat voor deze be stuursfunctie te willen opgeven. Door de afd. Haarlem werd Dr. Staal te Utrecht gesteld. Als leden van 't hoofdbestuur wa ren aan de beurt van aftreden de heer en Dr. W. P. Ruysch en A. van der Voort Azn. Beide periodiek aftre dende leden werden door de afd. her kozen. Ten slotte deelde de lieer Sarlet mee dat do tweede Huisvlijtcourant wel dra verschijnen zal. Deze tweede cou rant zal alle bijzonderheden omtrent dc tweede huisvlijttentoonstelling be vatten. o. m. de namen van de com- missie van hijstand en den datum van opening. i Hierna werd de vergadering geslo ten. Op de voordracht. Voordracht ter benoeming van een hoofd der Burgerschool te Enkhui zen (alphab.); G. HeUinga, onderwij zer te Haarlem; G. Mollema, h. d. s. te Uithuizen; K. Tinhalt, onderw. te Alkmaar; G. C. Visser, h. d. s. tf Hooge Zwaluwe, en H. J. Veldhoen h. d. s. te Sloten, BLOEM ENTENTOONSTELLING. De juryleden en buitenJandsche afgevaardigden, wien door het ten- loonstcllingsbesluur een rijtoer door dc bollenstreek zal worden aangebo den, zullen op dien tocht aanleggen aan liet Raadhuis te Heemstede, waar zij officieel zullen worden ont vangen. TENTOONSTELLING P. TEN CATE. Men verzoekt ons, mede te deelen, dat van de schilderijen van den Zut- plienschen kunstschilder P. ten Cate, tentoongosteld in hei Brongebouw, no. 33 van den catalogus, een dei groote stukken, is verkocht. B azar Ter aanvulling van stukje en ad vertentie, geplaatst in het blad van gisteren, omtrent den bazar voor het Diakonesscnhuie, wordt ons nog me- gedeeld, dat do opgegeven adressen van mevrouw Van Lennep en me vrouw Van l.ynden vooral dienon ter vergemakkelijking van de winkeliers, terwijl de andere dames van het hoofd- en hulpcomité, onlangs circulaire vermeld, ook gaarne van de ingezetenen van Haarlem en omstre ken giften en voorwerpen zullen ont vangen. HET TOONEEL ,,'N WERELD ZONDER MANNEN" DOOR HET GEZELSCHAP VAN LIER. De schouwburgzaal geleek gisteren avond op een krentenbrood ,j~an een bakker, die wat zuinig op zijn kren ten was geweest hier en daar zag men een zwart dotje en de rest was wittigheid van de leegte. Zoo'n zaal is droevig om aan te zien. We begrijpen dan ook niet, dat het gezelschap-Van Lier den lust en den moed nog heeft om hier te komen Bpe- len. Want zoo ziet de zaal er meestal uit als deze troep hier ons wil komen vergasten. Door hun afwezigheid heb ben de Haarlemmers al meermalen getoond, dat zij het zintuig missen om te kunnen apprecieercn. wat de Van Liers hier aan „kunst" brengen. Nu, ongelijk kunnen we hun niet geven. En vooral gisteren niet. Toeu zii hier een paar maanden ge leden met „De blauwe Muis" kwamen, trokken er slechts weinigen naar den Jansweg. En met ,,'n Wereld zonder Mannen" maakten ze 't al niet beter. Ligt 't aan de acteurs of aan de auteurs Of aan beiden Want de Duitsche heeren, die „De blauwe Muis" schreven, waren ook de auteurs van het stuk van gisteren, en de me despel enden waren ook zoo wat de zelfden. Het stuk is aangekondigd als een lachsucces. Welnu, als dit een lach succes moet wezen, dan vrcezen we, dat de oude dag voor ons is aange broken, want we hebben er onmoge lijk om kunnen iacben. Zoo iels flauws hebben we nog weinig gezien. DU „blijspel" (hoe durft men zulk ©en „klucht", en nog wel een Duit sche klucht, een blijspel te noemen Zoo beleedigt men het werkelijk blij spel.) van drie Duitsche juffies, die samenwonen en haat aan de man nen gezworen hebben.«maar blijken toch voor Amor's pijlen nog kwets baar te zijn, is zoo zouteloos, overdre ven, zonder echten humor en vol plompe Duitsche biertafelmoppig- heid, dat men zijn olscben al heel laag moet stellen om daar nu pre! óver te kunnen hebben. Ah, foei 1 Als nastukje ging „ln Politiek", ook een Duitsche klucht en zeer geliefd onder dilettantengezelschappen, die naar een con corn's gaan. En het spel van het gezelschap Van Lier? We spraken dartr van dilettan ten... Kijk, als door liefhebbers zoo gespeeld werd, dan zou men 't met den mantel der liefde bedekken of hun cenige goedige opmerkingen toevoe gen. Maar beioepsacteursMeent men in Amsterdam, dat men in Haar lem alle onderscheidingsvermogen verloren heeft? 't Was erg dunne tjes, ofschoon we dadelijk en onmid dellijk toegeven, dat allen bepaald hun best deden cn gaven wat zij te ge ven hadden. Maar maak eens een vuist als je geen hand hebtEn tus- schen dat alles zagen we een vrouw met het talent van mevr. Erfmann Sasbach verplicht allerlei potsen uit te halen Noen, dan zien we liever „Cremer" of „Jacob van Lennep", eerlijke dilet tanten, die ook hun best doen, maar hun werk niet willen luten doorgaan voor 'ets wat 't niet is en van wie we in hun eenvoud meer genieten, dan van wat er gisterenavond werd ge stumperd. Het publiek moet leeren begrijpen, dat zoo iets leelijk is. FRANS NETSCHER. DE HAARLEMSE HE HOFJES. In 190-i heeft de heer J. Craandijk op uituoodigiug van het bestuur der verecniging ,Haerlem" een boekje be werkt oven- de Haorleinsche hofjos. De schrijver was er toen hij dit deed van overtuigd, dat er nog veel te war gon overbleef en hij mocht naar hij zelf meedeelt niet verwachten, dat het geschrevene in alle opzichten volkomen juist zou zijn, ook al had hij daarnaar gestreefd. Latere studie en meewerking o.a. van den overleden heer A. van Dam me stellen den heer Craandijk in de gelegenheid verschillende aanvul lingen en verbeteringen te geven, die in een boekje vereeoigd, door de ver een igïng „Haarlem" zijn uitgegeven. De schrijver deelt mee, nog gaarne nieuwe bijzonderheden to willen ont vangen, om later zoo mogelijk nog een vervolg te geven. Opgenomen is een portret van Wil lem van Heythuyzcn, indertijd ge schilderd door Frans Hals, van welk schilderstuk Mr. F. R. Grommelin regent van 't Hofje van Heythuyzen een copio bezit. Het thans uitgegeven boekje ziet eir keurig uit. RUKSPENSIOEN VOOR WEDUWEN EN WEEZEN VAN MILITAIREN- BENEDEN DEN RANG VAN OFFICIER. Naar aanleiding eener op 29 Maart a.s. te houden algemeene vergadering van afgevaardigden der afdeelingen, vergaderde gisteravond ln de Koren beurs onder leiding van den voorzit ter, den heer j. II. Schat, de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van beneden den rang van officier gepen- sionneerde Europeesche militairen van leger, marine en Koloniën, tot verkrijging van rijkspensioen voor-, en tot het verkenen van steun aan hunne weduwen en wezen. Als afgevaardigde werd gekozen de heer A. R. B. Theel. die op een vo rige algemeene vergadering de afdee ling ook op uitstekende wijze had vertegenwoordigd Besproken werd verder voor testel ier:, als doel der vereeniging achter Rijkspensioen te laten volgen „of Rijkssubsidie, ten einde het maximum becrag der ultkeering te verzekeren." Vender het hoofdbestuur te hooren ovtr een verhooging der jaarlijksche contributie. In de statuten ook nog het slotartikel te lezen Bij ontbin ding der vereeniging zullen de over blijvende gelden over de weduwen en weozen der vereeniging worden ver deeld. Indien er geen' weduwen en weezen aanwezig zijn, wordt op eene algemeene vergadering over de be stemming der gelden beslist. Behandeld werd verder het huis houdelijk reglement. De uitkeering der gelden heeft eenmaal per jaar plaats. Deze regeling vond de verga dering minder goecL Ze stelde voor te bepalen, dat die uitkeering ieder kwartaal zon geschieden, te beginnen met den eersten dag van hel kwar taal, na den datum van overlijden. Besproken werd ook nog, om we duwen en weezen, die Rijkspensioen genieten, de helft der maximum ult keering te veretrekken, zulks met het oog op leden, die voor hunne opne ming in liet rijks-pensioenfonds reeds "J waren cn dit zijn gebleven. De voorzitter deelde nog mede, dat deze afdeeling thans 63 leden telt, en dat zich in liet land reeds over de 70 afdeelingen hebben aangesloten. De leden werden verzocht bij ver huizing vooral hun nieuw adres aan het bestuur op te geven. Met een woord van aansporing tot de leden, om met hot bestuur mede te werken tot het aanzoeken van auto riteiten, chefs van takken van dienst a's. alsmede aanzienlijke par ticulieren, tot toetreding als be schermheer, beschermvrouwe, dona teur en donatrice dezer zoo nuttige vereeniging, die ten doel heeft de toe komst te verzekeren van weduwen en weezen, werd deze vergadering onder dankzegging voor de opkomst, geslo ten. In d© sloot. Hedennacht kwam een stalhouder met paard en rijtuig van Haarlem. Op dc Kleverlaan schrok het paard voor eenice onderdeelen van lan taarnpalen, die langs den weg lagen, sprong op zij en kwam in de sloot te recht. Het rijtuig bleef in de langs de sloot staande heg hangen. Met veel moeite werd het paard uit de sloot gehaald. De familie B., die 'n het rij tuig zat, kwam met den schrik vrij. liet paard had eenige kwetsuren ge kregen. „H a e r 1 e m". Thans zijn in druk verschenen de statuten en het huishoudelijk regle ment van deze „Vereeniging tot be vordering der kennis van het heden en verleden van Haarlem en omstre ken". Harteloos. Gisterenavond had er op de Amster- damsche Vaart een bloedig gevecht plaats tusschen een hond en een kat. De houd was zeer groot en liet poesje zat geruiinen tijd met hoogen rug te blazen, maar moest toch het onderspit delven, daar haar de kop afgebeten werd. Toen trok de woeste liond af. Naderhand gingen een paar jon gens, die dit drama gadegeslagen hadden, met het kattenlijkje voetbal len Ze zouden beter gedaan hebben, den hond te verjagen, vóór hij 't arme katje doodbeet. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). SCHOTEN. Slecht beloonde gastvrijheid. Dezer dagen meldde zich een land- loopar bij een onzer ingezetenen om nachtverblijf oan. De huisgenooten, met zijn toestand begaan, verschaf ten hem een warm onderkomen ln het hooi, en gaven hem een nieuwen paardendeken. Doe morgens toen men hem een kop koffie wilde brengen, had de land looper reeds zijn biezen gepakt en den deken als souvenir meegenomen. Inbraak. Men schrijft ons Hedennacht Is ingebroken in de Cacao- en Chocoladefabriek Union. Slechts wat postzegels en eenig klein geld konden worden medegenomen. De fabriek laat hare groote betalin gen geschieden door twee banken. De kleinen© betalingen vinden plaats op bepaalde dagen en de bedragen daar voor worden 's morgens in ontvangst genomen, zoodat des nachts nimmer gelden van eenige beteeken is aanwe zig zijn. HEEMSTEDE. Dinsdagavond zal ln het Wapen van Heemstede een vergadering wor den gehouden door de Vereen, tot Verfraaiing dor gemeenten Heemstede en Bennehroek. HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp zal, behoudens toe stemming van den burgemeester, op 18 Febr. in een cafézaal oen nationa le rlngrijderij voor paren op rol schaatsen worden gehouden, waar voor reeds fraaie prijzen beschikl)aar zijn gesteld. Do rolschaatseusport vindt ook in deze landelijke gemeente een groot aantal beoefenaars. HALFWEG. De R. K. kiesverceniging der ge meente Haarfcmmerliede, c.&., giste renavond alhier vergaderd, besloot do candidatuur van den lieer H. N. llortgerink, voor den gemeenteraad gesteld, do cm de anti-revolutionaire kiesvoreeniging, over te nemen. IJ MUIDEN, Seideravond. Zóó van de reis uit Roemenie te ruggekeerd, w aar de heer Albert Vo gel was opgetreden voor Koningin Elisabeth (Carmen Sylva) met „De Maecenas" en „Das Hexenliedmuch ten we alhier het voorrecht hebben den grooten voordrachtkunstenaar te zien optreden met volgens het pro gramma „De Maecenas' van Johan die Meester en „Seideravondvan Carry van Bruggen. Ofschoon voor de tweede maai laat opgetreden wat we hem, zijn reis in aanmerking genomen, nu nog maals willen vergeven, hoewel hij er voor moet zorgen niet met het pu bliek te Eolleu was toch ook dit op- treden weer één groot succes. Niet wat de Maecenas betreft, noch de toegift vóór de pauze van „De Werk staking' van Francois Coppée, maar ln hoofdzaak door de ventolking van „Seideravond". Na do indrukwekkende voordracht van „Starkadd" konden noch de „Maecenas" noch de „Werkstaking" ons in die mate bekoren, ais eerstge noemd werk doch Seideravond n; pauze vergoedde allee. Het leven liet levensdrama van den ouden Is raëliet werd op zóó aangrijpende wijze vertoond, dat alle aanwezigen (de tooneelzaal van de Nieuwe Wil lem Bairosndz was nagenoeg uitver kocht), onder den indruk kwamen van zijn machtig, hoog dramatisch gevoelde kunstuiting. Daar was slechts bewondering voor. We hopen den heer Vogel nog meermalen terug te zien. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Door het slippen van zijn rijwiel kwam gister de agent van politie Sikkens te vallen en bezeerde zich zoodanig, dat hij zijn dienst niet kon blijven waarnemen. De Staatscourant beval de Konink lijke goedkeuring op do gewijzigde statuten van den Bloemendaalschen Bond voor Lichamelijke Ontwikke ling. Sianea'atiö HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins zal Zaterdag avond a.s. te 's-Gravenbagc de op voering van Strauss' ElecCra bijwo nen. HULDE AAN GENERAAL VAN HBUTSZ. Naar liet ,,Nws." verneemt, heeft zich te Amsterdam eene commissie ge vormd om generaal Van Heutsz, naar aanleidInsr van zijn teruekeer als ood- gouverneur generaal, hulde te bren- DAMPLANNEN TE AMSTERDAM. De Raad van Amsterdam heeft gis terenmiddag langdurig beraadslaagd over de Damplannen in verband met de quaestie om §en nieuw Raadhuis aan den Dam te bouwen, of pogingen te doen. weer de beschikking te ver krijgen over het paleis, dat vroeger Raadhuis is geweest. Naar men weet, willen B. en W. een commissie van onderzoek benoemen. In deze zitting werd nog geen be sluit genomen. 't Debat zal in de volgende vergade ring voortgezet worden. ROLSCHAATSEN. Naar men verneemt, zal te 's-Gra- venhage a.s. Zondag een vergadering gehouden worden van besturen van verschillende rulschaatsenclubs in Ne derland, ter bespreking van het denk beeld, om een Bond van rolschaats© :i- rijders op te richten. HOOG WATER. Men meldt uit Maastricht De Maas is in de laatste 24 uren weer onrustbarend aan 't wassen. Gistermorgen 8 uur stand aan de Maasbrug 3.50 M. boven A. P. De uiterwaarden staan blank, een groot gedeelte van het Stadspark staat on der water en de weg naar Borgharen is op sommige punten overstroomd. OVERSTROOMING IN FRANKRIJK. Nog is bij het comité tot het verke nen van steun aan de slachtoffers der overstroonvngen in Frankrijk te Am sterdam ingekomen aan giften /1103.50, makende een totaal van 26,369,25. BIJ TEYLER's ERFGENAMEN 't Hbld, scluijft: Weer waren ze te Amsterdam saamgehracht, van heinde en vei ge komen van de Merwestad, van Ois- tervvijk en in het droometemmig halflicht van in tabakswalm ver smoorden gloed uit piekerende gloei kousjes, leden re elkaar hun belijde nissen. Daar hing zoo'n innige vertrouw- lijkheid, zoo'n nevel van saamhoorig- heid door gezamenlijk geleden veel jarig onrecht, om die donkere gestal ten in de weelg-zoete atmosfeer. Daar zoemde veel stezumeogerucht van besjes, met grijze vraagoog- jes, overgebogen elkaar toefluiste rend: „wij zullen het niet meer be leven"... van odujes, die uit hun pi;- pestompjes de wijsheid optrokken, ,dat je toch zoo moest oppassen voor de zaakwaarnemer!], immers Jan- zus had het f 700 gebast, en Pieter-zoo uit Jutphaas f 6000, en wat hebben gekregen... geld voor de haaien, vrind!" Daar waren er van de phi losophic van, je-kunt-nooit-weten, en die hadden zelfs hun vrouwen meege bracht, of eon groote dochter. En on der die groote dochters waren er die wel eens een lach deden opschalien uit het eentonig gegons, cn den pen ningmeester vroegen: Hei gaan we haast tellen... „Ik tel al" was de repliek en In derdaad er waren heel wat, die voor de vergadering van Teyler'a erfgena men een dubbeltje over hadden. Eindelijk hamert de voorzitter weg is alle gerucht. Hm, hui... vraug- oogen, kloppende harten... reikhal zend volgen alle de gob aren van den president, die rad van tong gloedvol improviseert var. de hooi», die nog niet mag uitgebluseht, van het geluk dat nabij L®, van het onrecht dat wel haast geleden is, van stamboom en, van 'rechte linies, van zij-takken, en hij noemt de bekende verbeelding stredende namen Teyler van den llulst, en zoovele anderen, gewaagt van de vele pogingen die mislukt zijn mislukken moesten omdat naijver do ontbrekende stukken vasthield. Om nu de ontbrekende schakels te vin den uit den keten die erflater en erf genamen verbindt, moet er een com missie benoemd, een commissie, dio al wat verspreid is heeft te vargaren en die uit aller onvolledige bewijs stukken het heele bewijs za3 opbou wen. „Ja, een commissie, een commis sie!" en zoo waar, zelfs do erfgena men Teyler's, van wie zoovelen van vergaderingen geen weet hebben, worden bevangen van commissie- koorts. „Of de heeren maar wilden zeggen hoe ze het idee van een commit?!e vonden, en ook de dames een I-e ter idee hadden?" Daar brak do woordenstroom l'->®

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1