NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8174. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 16 FEBRUARI 1910. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: 'ÏW Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 j Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1.65 ^41^) 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Afzonderlijke nummers 0.<gH J jK^gflfegpra C Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.51 Yx feyM de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens CosterT Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsin® van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 17 FEBRUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 uur. Brongebouw: Tentoonstelling van •chJderijen, 10—5 uur. Brongebouw: Rolschaatsenbaan, geopend van 811 uur. De Kroon: Concert Helarich Fied ler. 8 uur. Café „De Karsebooru": Dam-simul- ta-an séance, C. F. Visse, 8 uur. Openbare vergadering der gezond heidscommissie, 4 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: Doel van de schepping en Gods voor zienigheid. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num- tner vinden onze lezers een artikel „Alles is zoo duur....." in de rubriek Om Ons Heen. ONDER DE BATAKS. Gisteravond sprak voor de vrij goed bezette zaaJ van de Haarlemsche Jongelingsvereeniging de zendeling II. Guillaume, die 16 Jaren lang on der de Bataks in Midden-Sumatra ge arbeid heeft en thans in het vader land is teruggekeerd om nieuwe krachten voer verderen arbeid te ver zamelen. Zijn rusttijd besteedt hij om door lezingen hier en daar zendings liefde te wekken en te versterken. Door middel van zeer mooie en duide lijke Lichtbeelden liet de heer Guil- laume ons alle gemeenten en land streken zien, waar de zendelingen reeds hebben gearbeid. De Rijnsche zending, waartoe ook de heer Guillanme behoort, heeft in den Oostrlndischen Archipel 104 zen delingen aan het werk, niet alleen in de Rataklanden en rondom het To- ba-meer, maar ook op Nias en Bor neo en in enkele andere streken. Onder de Bataksche bevolking is reeds veel gedaan; kerken en scho len zijn opgericht; geleerd is door de zwartjes met de spade te arbeiden; en de. vele gruwelijke feesten, die steeds men«chcnoffers vroegen, zijn afge schaft. Een bedrag van 300.000 wordt ieder jaar door de Rijnsche zending gebruikt, 48.000 hiervan of feren de bewoners, in den vorm van rijst, kippen, eieren enz. zelf, 16.000 gulden slechts geeft Nederland, en d:l bedrag is het vorige jaar zelfs tot 13.000 geslonken. Veel wist de hoor Guillaume te vertellen van het leven, der Bataks; van den in 't oog van den blanke wel wat zonderlingen, maar toch hechten en soli den bouw hunner huizen; van huu primitieve gereed schappen, waarmee zij toch zoo snel en handig werken kunnen; van hun ne onzindelijkheid, die eon uitvloeisel nog van hun vroeger geloof is. Veel ontberingen en vermoeienissen heeft de heer Guillaume doorgemaakt. Lange reizen deed hij in het oer woud, gewapend met een hakmes' om zich een weg te banen, en voorzien van een wijden' mantel, die in koude nachten als deken, in warme als hoofdkussen dienst deed. Interessante kijkjes kregen we ten slo; te nog op t Toba-mèeor, deze groo te Midden-Sumetrasche watervlakte, die blauw is als de lucht er boven en 900 M. hooger dan de zee-oppenrvlak te ligt, van verschillende zendings- posten, die men Nedexlandsche vre- diige dorpjes zou kunnen wanen, had den niet de zwarte dicht-begroeide bergruggen aau een ander dan het onze herinnerd; van Bataks en brug- ger die zich slingeren over woeste en snelle bergs'roamen. Op nange::wijze wist de heer Guill urne zijn gehoor bezig te hou den; de intere»»:mie voordracht werd dan ..I li tut h l einde loc met groote aandacht gevolgd. E x a m e r. s hou wkundig opzich- *cr en leekenaar. In de examencommissie tot 't afne men van bovenstaand examen <s o.m. benoemd de heer J. J. van Noppen, ar chitect to Haarlem. De examens gaan uit van het hoofd, bestuur van de Maatschappij tot, be vordering dor Bouwkunst en zullen in Februari en Anril gehouden worden. „SILVIA SILOMBRA". Mevrouw Julia van Lier besiiviaat ons land van den Dollord tot do Schelde en waar zij komt verwekt zij vergenoegde gezichten van schouw burgdirecteuren en bloemisten en bedroefde dito's van bezoeksters. Want bij de eersten brengt zij, om met Buderman te spreken, geld In 't laadje en de schouwburgeressen be smet zij met 'n geweldige pseudo- verkoudheld, zóó zelfs, dat je in het laatste bedrijf niet kunt onderschei den wie er nu eigenlijk huilt Rika, 't trouwe dienstmeisje bij den divan en op do commode of de zaaJ..., maar pardon, die snuit dan haar neus, na- tuuriijk niet de zaal, maar do inzit- sters. Do Giste Silvia deed 't hem gister avond weer en Mevrouw Julia speel de de tooneelspeelster met evenveel geestdrift als, toen ze in het begin van 't vorige jaar In de première stond bij Van Lier in de Amstelstraat. En de zaal was bij de achtste op voering meen 'k hi or ter stede, als men denkt aan de weer-ongunst van gistor, buitengewoon bezet. De sterke Van-Riemsdijk-effecten pakten ook nu weer 't publiek vaak tegen wil en dank finaal weg uit zijn dagelijksche gedachten en ook ri»Aer de heeren hoorden we me ning aandoening-verdrijvend kuchje. Mevrouw Van Lier vierde dan ook ware triomfen. Aan deze zijde van 't voetlicht geestdriftige bezoekers, die menig open-doekje wenschten en verkregen en aan gene zij een schat van bloe men. Na 't vóór-de-pauze-bedrijf, toen Silvia spel-vergeten stond te buigen, wandelden de heeren S. Wijnandts Cz. en C. -J. Crombouw Jr., ten too- neele. De heer Wijnandts bood der bee-charmvrouw van „Jacob van Len- nep namens deze tooneelvexeeni- gir.g een fraai bloemstuk aan voor haar heerlijk spel. De heer Van Gasteren stond daar achter met 'n ander bloemstuk te wachten en overhandigde dit met een breed-joviaal gebaar. Na het laatste bedrijf was t heer A. Hamann Jr., die voor „Cre- mer" een bloemen-offer bracht. De lieer Van Gasteren stond ditmaal met z'n twee handen vol bloemstuk ken gereed om Mevrouw Van Lier hu Me te bieden. Er was ook een bloempje voor Me vrouw Kinsbergen. De mede-spelenden waren zoo goed; als men *t van een tooneel-troep je dat ter tournée Teist verwachten kan. De heer Hulsman was vooral in de latere bedrijven een goede René Ra- neck. Mevrouw Cath. Kinsbergen Rentmeester had mede van haar dankbare rol als 't trouwe kamer- katje Rika veel succes. En tante Co- sima (Mej. P. de Waart) kreeg zelfs nog een extra-terugroepinkje mid den in 'n bedrijf. De heer Willem Zuylen heeft na de créatie, die Bouw meester van den kapelaan maakte, een zeer moeilijke taak. Zijn dictie was echter boven verwachting, al leen zijn af gaan-gebaar, dat juist bij Bouwmeester zoo meesterlijk-tref fend was, was niet in stijl. De auteur, Jhir. A. W. G. van Riemsdijk, was in de zaal getuige van het succès van zijn stuk. AD INT. DE BLOEMENTENTOONSTELLING Naar wij in 't „Weekblad Bloembollencultuur" lezen, zal Hare Majesteit do Koningin-Moeder in den loop van de maand April de Nationa le Bloemententoonstelling hier ter stede bezoeken. Van 't Kantongerecht TE SNEL GEREDEN MET EEN AUTO. Gisteren maakten wij reeds mel ding van den Amsterdamschen chauf feur, die op 11 Juli van het vorig jaar een snoepreisje naar Haarlem maak te, en daarbij met zulk een snelheid door de Amsterdamscho Poort gere den heeft, dat de menschen, een veer tiental wandelaars, die zich toevallig Le dier plaatse bevonden, in den groot- sten angst zich uit de voeten maakten. Een paar redden zich zelfs op de leu ning van de brug. Hedenmorgen diende deze zaak voor 't Kantongerecht. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de chauffeur om één uur nog In Haar» lom was, en te half twee reeds arri veerde bij zijn patroon aan de Bere- bijt te Amsterdam. Getuige van R., werkman bij de Gemeentereiniging alhier, meent, dat de auto, naar zijn schatting, wel een snelheid van 55 k 60 K.M. per uur had, wat door beklaagde wordt ont- j kend. Voleens hem reed de auto niet sneller dan een 30 K.M. per uur. De verbaliseerende agent wijst er nog op, dat de auto tengevolge van de verschrikkelijke snelheid hevig schud de en slingerde, en geweldige knallen deed hooren. Ook moet de tuf reeds vóór hij bij de Amsterdamsche Poort was, met een gevaarlijke snelheid ge reden hebben. Dit alles wordt door beklaagde even eons ontkend hij doet opmerken, dat hij nog nimmer wegens te snel rijden bekeurd is. De ambtenaar van 't O. M. elschte tegen den chauffeur, die door dit ge val zijn betrekking n. aakt is, een hechtenisstraf van 14 dagen. Bpklaanrde achtte zich reeus zwaar genoeg gestraft, en vroeg een geldboe te of anders voor eenigen tijd intrek king van de rijvergunning. Hij zou dan wel werk op een fabriek zien te krijgen. WATER BIJ DE MELK. Een Haarlemsche melkverkooper had zich te verantwoorden voor het verkoopen van melk, die hij voor „volle' had willen laten doorgaan, maar die bij onderzoek aan de eischen, die voor volle melk gesteld worden, niet bleek te beantwoorden. Daarbij kwam nog, dat niet met lettors van minstens drie centimeter op de bus naam en woonplaats van den melkverkooper vermeld stonden. 't Soortelijk gewicht van de gekeur de melk bedroeg slechts 1.0274, ter wijl dit moet bedragen 1.028 tot 1.034. Ook het vetgehalte, dat maar 2.G5 was, kon niet groot genoeg geacht worden, daar dit toch minstens 2.75 zijn moet. Dr Borst Pauwels, uls deskundige verslag uitbrengend, gaf als zijn mee ning te kennen, dat er water bij de me»k gedaan was. Bekl. zeide, er niet3 bij te hebben gevoegdhoe de melk zoo slecht kwam wist hij niet te verklaren hij had ze voor volle melk gekocht. De ambtenaar van bet O. M. achtte 't ten lasle gelegd© wettig en overtui gend bewezen, en eischte voor het niet-plaatsen van naam en woon plan Is op de bus f3 boete of 1 dag hechtenis en voor het vervalschen der molk 10 boete, bij niet betaling te vervangen door 5 dagen hechtenis. Uitspraak in deze zaken a. s. Woens dag. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit- spiukeu gedaan J. K., T. L. M. en K. K., te Velsen, overtreding Drankwet, No. 1 60 boe te o f20 dagen hechtenis, No. 2 30 boete of vijftien dagen hechtepis, en No. 3/25 boete of tien dagen hech tenis. IJ. G., te Velsen, W. F. K. en M. R., te Haarlem, overtredingen der Arbeidswet, No. 1 twee maal 5 boete of twee maal drie dagen hechtenis, No. 2 cn 3 2 boete of een dag hech tenis. P. van D., te Haarlemmerliede, overtreding IJkwet, 1 boete of een dag hechtenis. A. N., te Velsen, en zes ^anderen, overtreding Leerplichtwol, 5 boete of drie dagen hechtenis, 2 boete of twee dagen hechtenis, cn 1 boete of een dag hechtenis, W. A. K., te Heem stede en E. P., te Zandvoort, vrijge sproken. L. van A., te Haarlem, en J. en Th. G.. te HoutrakpoJder, in dronken schap de orde verstoren, No. 1 vijf dagen hechtenis, No. 2 en 3 /5 boete of vijf dagen hechtenis. C. P., te Sloten, straal schenderij, 3 boete of drie dagen liecht. J. W., te Wijk aan Zee, en II. P., to Heemskerk, loopen op verboden grond, 5 boete of drie dogen hech tenis. A. E., te Haarlem, overtreding der vleeschverordening Haarlem, 2 maal 1 boete of twee maal een dag hech tenis. G. M. v. d. H., te Haarlem, over treding Prostitutie-verordening Haar lem, 5 dagen hecht. T. v. d. H., te Sloten, en 4 anderen, overtreding Provinciaal Reglement, 10 boete of twee dagen hechtenis, 2 boete of een dag hechtenis, en twee maal 1 boete of twee maal een dag hechtenis. A. J. D te Beverwijk, en vijf ande- icn, overtreding Motor- en Rijwiel- Reglement, 1 boete of een dag hech tenis. Voorts werden er nog 21 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 21, 10 en 8 dagen hech tenis, 8 boete of drie dogen hechte nis, 6 boete of drie dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, en f2 boete of twee datren hechtenis. STEUN AAN MILICIENS. Gisteren hield de afdeeling Haar lem en Omstreken dar nationale ver- eeniging tot steun aan Miliciens haair Jaarlijkse he algemeene vergadering in een bovenzaal der Vereeniging, on der presidium van den heer J. C. Joe- kes. Uit het jaarverslag van den se cretaris, den majoor T. L. van Wag- tendonk, bleek, dat in het afgeloopen jaar tot 15 Februari LL 55 miliciens zich aangemeld hadden om weirk, waarvan er één werd afgewezen we gens een slecht rapport. Van de ove rigen werd van 23 vernomen, dat ze werd hadden gekregen door tus- schen komst der vereeniging, terwijl van de anderen geen bericht is ont vangen, ook niet na toezending van een berichtskaart. Van de Arbeids beurs werd veel steun ondervonden bij het plaatsen van" werklieden. Het aantal leden, die financieel en steun verleenen, bedraagt 61, tegen 63 op de vorige jaarvergadering. De kas wees een voordeelig saldo van 122.32 1/2 aan, welk bedrag zal wor den overgedragen aan het hoofdbe stuur. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer M. II Binger werd aangehouden. Als bestuurslid werd de heer J. C. Joekes bij acclamatie herkozen. Tot afgevaardigden en plaatsver vanger ter algemeene vergadering der vereeniging te Amsterdam op 31 Mei 1910 werden gekozen de heeren Ed. II. Hymans, T. L. van Wagten- donk en C. W. Thöne. De heer A. van Rossum vroeg waar om 't saldo aan het hoofdbestuur moest worden afgedragen, waarop de heer Van Wagtendonk antwoordde, dat door 't hoofdbestuur deze maat regel van huis uit is ingevoerd, ten einde een weerstandskas te vormen, die thans ongeveer 10.000 bevat. Zoo noodig kunnen de afdeel ingen bij 't hoofdbestuur aankloppen om finan- cleelen steun. Vervolgens gaf de heer Van Wag- tondonk een overzicht van het doel en de werkwijze der vereeniging. Het doel is, om miliciens, die door hun nummer aangewezen zijn, in dienst te gaan, en daardoor hun betrekking moeten prijsgeven, welke na afloop van den dienst dikwijls door een an der is Ingenomen, weer een baantje te verschaffen. De vereeniging doet dit niet rechtstreeks, maar wijst den werkzoeker den weg naar werkge vers, of stelt zich zelf met dezen in verbinding. Op een spreekuur kun nen de belanghebbenden zich bij den secretaris vervoegen. De voorzitter dankte den hear Van Wagtendonk ten slotte voor de moei te, die deze zich gegeven had. „II a a r 1 e m's Zanggenot". De jaarlijksche gezellige bijeen komst der liedertafel „Haarlem's Zanggenot zal dit jaar gehouden worden op Zondag 20 Februari a.s., met medewerking van het duettisten- paar den heer en mevrouw Jean en Betsy van Laar. A. R. Kiesvereeniging. Binnenkort zal voor de anll-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oran je" optreden Prof. P. A. Diepenhorst, die spreekt over: „Godsdienst is een zaak van elks persoonlijke overtui ging". Aannemersbon d. Gistermiddag vergaderde de afdee ling Haarlem van den Nederland- sclien Aanuemersbond, onder voor zitterschap van den heer II. J. Gcyl J.Cz. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental thans 57 bedraagt, en met 1 gestegen is. In plaats van den heer Geyl, die xolgens de statuten na acht jaar achtereen voorzitter geweest te zijn, als zoodanig moest aftreden, zonder herkiesbaar te zijn, werd de heer M. van Ommeren gekozen. Deze hield een toespraak tot den afgetre- dene, waarin gememoreerd word, hoe de heer Geyl van de oprichting der afdeeling in 1896 af met een kleine tisschen-periode voorzitter is ge weest, en het vele, det hij voor het vereenigingsleven heeft gedaan, her dacht werd. Daarna bood de spreker den heer Geyl een groote zilveren plaquet in etui en een fraai gecaJligrafeerd al bum aan. Do plaquet vertoont als midden stuk een perceel met oud-Holland- schen gevel, waartegen een stelling cn een 40 sports ladder la aange bracht. Het geheel geeft symbolisch weer het verband tusschen het veree nigingsleven op bouwkundig gebied te Haarlem, en den heer Geyl. Deze heeft immers veertig Jaar geleden kiechtig medegewerkt tot het ont staan van dat vereenigingsleven, en de nog niet voltooide gevel wijst er op dat de taak van den heer Geyl op dat gebied nog niet is afgeloopen, en hij nog steeds een werkzaam aan deel daarin heeft. Dit middenstuk wordt gedeeltelijk omringd door attri buten en emblemen uit het bouwvak, terwijl aan den onderkant de Ip- diacht is aangebracht. De plaquet is bijzonder fijn uitge voerd door de firma \V. Voet en Zo nen alhier. Het fraai gebonden album, dat de namen der schenkers bevat, is afkom stig van de firma H. Reinhardt Zo nen de calligrafieën, eenvoudig doch zeer smaakvol uit de hand vervaar digd, zijn van den heer G. A. Luy- tingh. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Het bouwen van een woonhuis aan de Klevcrlaan alhier, onder behear van den architect J. v. d. Ban te Haarlem, is bij onderhandsche aan besteding opgedragen aan de firma Rijnterse en Zn., te Overveen. HEEMSTEDE. Dinsdagavond werd alhier in het Wapen van Heemstede eene algemee ne vergadering gehouden door de Vereeniging tot Verfraaiing der ge meenten Heemstede cn Bennebroek en tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer aldaar, gepresideerd door den heer G. N. Aberson. Uit het verslag van den secretaris over het jaar 1909 bleek, dat de ver eeniging In bloei toenam en het leden tal tot honderd-zes-en-twintig was gestegen Do rekening en verantwoording van den penningmeester wees een ontvangst aan van 307.55, en een uitgaaf van 211.36, een batig saldo dus van 96 19. Vijf bestuursleden, de heeren Bóer- lege, Berkemeyer, Schaafsmn, Bos man en Stam, die aan de beurt van aftreding waren, werden allen bij stemming herkozen. Een der bestuursleden, do heer C. van der Weiden, had al9 zoodanig bedankt. In diens plaats werd geko- ■J n de heer J. C. van der Weiden. Tot afgevaardigde voor het congres in 1910 werd benoemd de heer Kuiper cn tot plaatsvervanger de heer Koh ier". Vervolgens sloot de voorzitter deze vergadering. 11 AARLEMMER MEER. Het nieuv/e arrestantenlokaal te Hoofddorp is ingewijd met de inslui ting van zekeren P. R., die in erger lijk beschonken toestand op den open baren weg lag en voor wien de politie het toch maar beter vond, zijn roes uit. to slapen in een centraal ver warmde cel. Blijkbaar had lüj het toch op dit verblijf niet erg begrepen, daar hij 's morgens bij zijn invrij heidstelling op een drafje wegliep. In den avond werd de tweedo be zoeker achter slot en grendel gebracht voor hetzelfde feit. Tegen zekeren H. alhier, is proces verbaal opgemaakt, wegens dieren mishandeling. Hij bracht zijn paard onophoudelijk harde zweepslagen toe. waardoor het dier op noodeloos pijn lijke wijze werd gekweld, daar het liep vlak achter een voorop rijdend i dus onmogelijk Landbouw. Door de afdeeling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten eenige proeven te nemen omtrent de werking van ver schillende dorschmachines, alzoo met machines, welke worden gedreven door stoom en door paardenkracht, liet doel onzer proefneming is, om tot een vergelijking te komen, wat het meest practisck en goedkoopst in het. gebrnik is voor landbouwers, welke 20, 40, 60 hectaren bouwland exploiteeren. Vrijdagmiddag werden voor dit doel proeven "genomen mot de stooni- dorschmachinc van den landbouwer J. C. Biesheuvel en met de twee- pcards dorschmachines van de land bouwers Chr. Biesheuvel en J. Splin ter, aan den Sloterweg, alhier. liet onderzoek wordt geleid door een daartoe benoemde commissie. („Meerbode"). Het bericht, dat de wagenmaker Sohreuder te Hoofddorp met de hand tusschen eene machine is gekomen, waardoor een vinger is afgekneld, is in zoover waar, dat de vingor ernstig veiwond werd. Na vervoerd te zijn noar het DIaconessenhuis te Haarlem aldaar onder behandeling gesteld) kon de man reeds Maandag j.l. hei gesticht verlaten en zich thuis verder* onder geneeskundige behandeling stellen. Alle hoop bestaat, dal hij het vei wonde lichaamsdeel behouden zaL- HALFWEG. Hedenmorgen is het postkauto.u* met telephoondlenst voor den pub] ie» ken dienst opengesteld. Vanwege de alhier bestaande af deeling der V. P. N. zal de volgende maand een tentoonstelling van pluim vee worden gehouden. SLOTERDUK. Het bouwen van eene villa aan den Admiraal de Ruyterweg is door den architect J. v. ct Ban te Haoriern ondershands opgedragen aan de hee ren Nieuwenhuizen en Hamer alhier. VELSEN. Belanghebbenden in zake het beroep, ingesteld door B. en W. van Velsen tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij aan J. H. Reehorst te IJ muiden vergunning is verleend voor den verkoop van sterken di-ank in het klein alleen aan logeergasten voor gebruik ter plaatse van verklop in het perceel C. Prins Hendrikstraat no. 71 te IJmulden, worden in d* Staatscourant verzocht him memo- riën en bewijsstukken vóór 1 Maavt 1910 In te zenden aan den Raad vun State to 's-Gravenhage. IJMUIDEN. In de vergadering van de Vereerd- Zeevaart werd gewezen dat het sterke kustlicht té IJmuiden bij het binnenkomen dier haven den gezagvoerder op de brug verblindt en de wenschelijkheid be toogd, om hierin wijziging te breiu gen door het aanbrengen van een scherm, op de wijze als met de vuren van Ouessant en Grisnc-z heeft plaate gehad. Wat dit laatste betreft, werd melding gemaakt van den indruk, dat dit licht blijkbaar zoo is ingericht, dat men de stralenbundels een oogen- blik hooger kan werpen om het schip als het ware onder door te doen va ren, waardoor de gezagvoerder op de brug zeer wordt gebaat. Binnenland HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg, heeft aanvaard het eerevoorzitterschap van het eere-comité van de Biologische Tentoonstelling, die te "s-Graveuhag* Z6l gehouden worden va nil—21 Jun! e.k. NOGAL NAÏEF! Maandagmorgen vervoegde zich in den winkel van K., nabij den Bad- huiswal te Zwolle, een werkman, die daar een koek va nlO ct. kocht. Toen hij daarvoor een z.g. bankbiljet van 40 in betaling wilde geven, bemerk te de winkeljuffrouw, dat het niet echt was, en zeide even haair patroon daarvoor te zullen roepen. Toen deze verklaarde, dat bedoeld biljet van on waarde was, zei die man* ,,Dan heb ben zo me hiermee In Dultschland bed ik heb het daar voer Duitsch geld Ingewisseld." De winkelier zei: „Wacht, dan zal ik daarmee de politie in kennis stel len De werkman liet toen den koek maar achter en verwijderd® zich spoedig met het biljet. Op den Brink werd hij door een pol:t:e-agent aan gehouden. Het biljet was vermoedelijk de helft van een sigarenzakje, zoa meldt de Zw. Ct. HOOG WATER. Men meldt uit 's-Hertogcnbosch D'nsdagnacht is wegens den hoogen waferstanA de schipperij verlegd naar do buitenhaven Alle watertoegangen der stad zijn afgesloten. Het stoomge maal is in werking gesteld. STAATSCOMMISSIE WERKLOOSHEID. De Staatscommissie over de werk loosheid wil zich, om voor haar on derzoek naar den omvang en de oor zaken der werkloosheid over do jaren 1905 tot 1910 de noodige gegevens voor den landbouw ie verkrijgen, gaarne de hulp der plattelandsburgeniccstors verzekeren. Op haar verzoek heeft daarom do Minister van Binnenland- 6che Zaken den Commissarissen der Koningin opgaaf verzocht van burge meesters of andere personen uit do provincie, die op de hoogte van den feUelijken toe-stand zijn en van wie goede antwoorden kunnen worden verwacht. D« Commissarissen zouden

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1