Tegen hetVerouderen t wJ ANTWOORD: Zeker, veder ken dat perceel niet verkoopen, of bet moei hem eerst bij boedelscheiding zijn toebedeeld. Hij zou trouwens toch niet kunnen leveren, want hij Is nu geen eigenaar voor het geheel. VRAAG: Ik ben gehuwd geweest root oen weduwnaar met twee kinde ren. Toen wij huwden bezaten wij belden niets; maar 'later heb ik iets geëerfd van mijn zuster. Mijn man is keeds acht jaren overleden. Heb ik nu het recht mijne eigendommen te ver koopen en mijne stiefkinderen hun aandeel uit te keeren? Er was een; testament en mijne eigene kinderen kijn In de zaak bewilligd. ANTWOORD: Er moet eerst boedel scheiding plaats hebben. Daarbij moeten die goederen aan u worden toebedeeld en dan kunt u vrij ver koopen. Vervoeg u bij eenen notaris om dezen de behandeling daarvan op te dragen. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, wat hei beste middel is, om bij de kip pen het leggen van z. g. n. scliulp- eleren ie voorkomen Zijn gehakte zeeschelpen goed of nadeelig voor haar? ANTWOORD. Uw beesten kunnen ook wel te vet zijn, dan moet u ze maar eens eenigen tijd schraal voe deren. Gebroken zeeschelpen zijn ook wel goed, maar grit of gebroken oesterschelpen voor de schoalvorming zijn te prefereeren. VRAAG. Bestaan er hier ter stede ook inrichtingen of fondsen voor jon gelui van onbemiddelde ouders, die aanleg voor de muziek hebben en gaarne in die kunst zouden studee rt» ANTWOORD. Zeker, hier tor 6tede bestaat de Schuurman, Schimmel van Ou'eren-stichting, waarvan de heer J. Krol Kzn., Florapark 8, secretaris ia. VRAAG. Waar en wanneer moet de 17e compagnie Landweer van de ves ting-artillerie, lichting 19U5, opko rt» e» ANTWOORD. De lichting 1905 van de 17e compagnie van het 21ste Land weerdistrict moet 9 Mei a. a. opkomen en zich op dien datum te half acht uur voormiddags melden op het Stations plein te Haarlem bij den daar aanwe zigen kapitein of luitenant der ves tingartillerie. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Kiesrecht. DU jaar verliezen alhier 186 perso- zien hun kiesrecht, omdat zij hunne belasting niet of niet ten volle heb ben betaald. VELSEN. Ontwcrp-overeenkomst voor de levering van -as door de ge meente Haarlem aan do ge meente V eisen, Door het Gemeentebestuur van Il.i-riem is nog voorgesteld art. 10 als volgt te doen lezen De gasprijs wordt voor het tijdvak, Jnorvri'le van de eerste gaslevering af tot 1 Mei d. a. v., vastgesteld op 4 1/2 cent p«r knb. M. en in bet vervolg tel ken jare in de maand April op den grondclarr der kolenprijzeiT van het Inatstvnorafeannde jnnr. met dien verstande, dat wanneer de kolenprijs per 100A K G be<lraagt 9.— of meer, maar beneden 10.blijft, door de gemeente Velsen 1/3 cent per knb. M. romr j>fii worden b«tenld Wanneer de Jtolennri'S boven /10.— stijgt tot fit. zal de gemeente Vrisen 2/3 cent per knb M. meer betalen en zoo verder 1/3 cent meer per kub. M. gas voor lederen guidon prijsverhooging per 100IJ K G. kolen. Mocht de gemeente Haarlem in den loop der maand April nog geen jaar contract hebben afgesloten, dan zal als grondslag van de berekening wor den .genomen de prijs loco mijn, ver meerderd met de transportkosten naar Haarlem wal van de gaskolen, die de gemeente Haarlem het vooraf gaande jaar (1 Mei tot einde April) gebruikt heeft. Mocht de gemeente Haarlem in het voorafgaande jaar van verschillende mijnen gaskolen hebben betrokken, dan zal bii de prijsberekening de ver houding in acht worden genomen, naar welke in dat jaar kolen zijn be trokken. Binnenland De qnaestie van Heeckeren. De heer C. van Heeckeren van Keil heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer een brief geschreven, waarin hij zijl» teleurstelling uitspreekt, dat de zaak door hem in de Eerste Ka- mor ter sprake gebracht, door den Minister van Buitenlandsche Zaken op persoonlijke wijze is behandeld, waardoor deze een onverkwik kei ijken loop heeft genomen. Hij wensebt niet aansprakelijk ge steld te worden voor de gevolgtrek kingen, die de Minister uit zijn woor den gemaakt heeft en protesteert te gen de z. i. verdacht makende conclu sies. Daarna schrijft hij ,,Nu merk ik dienaangaande op, dat de Minister hot wilde doen voor komen, alsof ik mijne eritiek op zijn beheer heb gegrond op een los ge rucht, cn dit als een feit zou hebben voorgesteld. Met den meesten nadruk moet ik tegen d«ze voorstelling opka nen. De gebeurtenis, waarop ik doel de, is mij destijds medegedeeld door den toenmaligen Minister-President, met wlen ik over den aard en de be- teekenis er van niet eens, maar her haaldelijk van gedachten heb gewis seld. En dat ik niet de eenige ben, met Wion er over is gesproken, maar dat deze ook werd medegedeeld aan an dere hooggeplaatste personen, Minis ters van Staat, Kamerleden, is mij destijds nader en ook in de Jongste Magen gebleken. E-aaruit meende 'k /deze tweeledige conclusie te mogen irekken le. dat ik het mij in voege voor- *neJd medegedeelde mocht en zelfs behoorde te beschouwen als een vast staand feit, en 2e. dat dit feit niet in die mate ge heim was gebleven, dat het aan den tegenwoordlgen minister van Duiten- landscho Zaken kon onbekend zijn, zoomin als het onbekend is aan an dere zijner collega's." Vervolgens „Intusschen geef ik toe de mogelijk heid, dat ook mededeel in gen, of ver klaringen zelfs van Ministers, soms onwaarheid zouden kunnen bevatten. Indien het nu mijnerzijds lichtvaar dig is geweest, on» de mij gedane me dedeel in een onder de bestaande om- standisrheden als volkomen juist en gegrond aan te nemen, dan wil ik wel erkennen, ln dezen lichtvaardig te hebben gehandeld." Nnnr aanleiding van dezen brief schrijft het „Algemeen Handelsblad" o. a. „De heer Van Heeckeren van Keil heeft thans den naam genoemd of eigenlijk slechts aangeduid van den man, die de ongelukkige legende van des Duilschen Keizers brief in de wereld heeft geholpen dr. Kuyper 1 Wij merken op, dat, ook in de „na gelaten herinneringen van ecu Hol- landschcn diplomaat" (Wttewoal van Stoetwegen?) In het „Vnderland" de naam van dr. Kuyper genoemd werd „De Koningin, ten zeerste ont daan, deelde den minister Kuyper den dreigbrief mee, waarop Kuy per het wenscheïijk geacht beeft eenige versterkte plaatsen in orde te doen brengen." Dr. Kuyper heeft echter pertinent tegengesnroken iets van een der gelij ken brief te weten. Eerst in een inter view Jd de „Tcmps", waarin hij het „de la fantaisie pure" noemde, later in een verklaring in „De Standaard.". Volgens deze heeft dr. A. Kuyper, „daartoe door H. M. de Koning in gemachtigd, aan den Duitschen „Chargé d'Affaives", die inlich ting verzocht, medegedeeld, dat door do Koningin nimmer met hem over een brief, die van den Duitschen Keizer ontvangen zou zijn, ook maar met één woord ge sproken is, en dat hem veel min der nog van zulk een brief inza ge is eegevcn." Reeds vroeger, in De Standaard van 16 Nov. 1908, was echter een stukje verschenen dat als volgt luid de: In het Vaderland begint de man van 1905 zijn arbeid weer op het terrein der buitenlandsche poli tiek. Nu heet hij te putten uit de Mé moires van een gewezen diplomaat. Licht te gissen op wien gedoeld wordt. En ook nu is het eigenaardige van deze onthullingen, dat zo over geheime dingen handeden, waarvan men vooruit weet, dat geen tegen spraak gegeven kan worden, om dat de gebondenheid van het geheim karakter der besproken zaken dit verbiedt. Ook nu blijft uit dien hoofde niet anders over dan op volkomen af doende gronden opnieuw te verkla ren, dat ook thans weer een samen raapsel wordt geboden van fanta sie en werkelijkheid. Mémoires zoo heet het van een diplomaat, maar dan van een di plomaat, die wel de klok had hoo- ren luiden, maar niet wist waar de klepel hing. Daarna besluit het Hbld.: De spntieering van het woord „wer kelijkheid" is van den dxie6tarscl*rij- ver (dr. A. Kuyper). Men zou zoo zeggen: hier is lomand aan het woord die wèl weet dat er iets gebeurd is, wat eo- gebeurd is en hoe. En wat bedoelde De Standaard met de klok en de klepel? Er is nog meer onbegrijpelijk. Hoe kon baron Van Heeckeren, na die pertinente verklaringen van dr. Kuy per, nog waarde hechten aan dr. Kuy per ais zegsman voor het bestaan van dien brief? Indien de heer Van Heec keren zich niet vergist moest dj'. Kuy per, hetzij tegenover hem, hetzij in het stukje in de „Standaard" onwaar heid hebben gesproken. Welke reden had de heer Van Heeckeren om aan te nemen, dat juist die laatste ver klaringen onwaar waren en niet de eerste? Dat zal do heer Van Heecke ren toch nog in een andere nota moe ten duidelijk maken. Di dBcoratls-quasstla. In de brochure-handel van de S. D. A. P. is verschenen „Het Lintje", de feiten der Kuyper-zaak, van de hand van Ed. Polak, redacteur van Het Volk. In deze brochure wordt een overzicht gegeven van „de bekende zaak," gelijk De Standaard haar aanduidde, de zaak van de door Dr. Kuyper ln 1904 aan R. Lehmann ver leende en aan E. A. Lebman toege dachte ridderorde, waarvoor Mathil- de Westmeyer zooveel belangstelling aan den dag heeft gelegd. De brochure bevat de quitantie, door Mathilde Westmeyer ondertee kend, toen zij, tegen afgifte van een aantal stukken aan den heer R. Leh mann, voor drie dagen duizend gul den ter leen ontving op 27 October 1906. Verder ls een brief afgedrukt, van Dr. Kuyper aan mr. Tidemam, d.d. 6 Mei 1907, die betrekking heeft op een geldelijke hulp door Dr. Kuypor ver strekt aan Mathilde Westmeyer, toen deze mej. Van Velzen, de eigenares van het logement „Het wapen van Amsterdam" te Heemstede Ja» moei lijkheid had gebracht. „Persoonlijk. Den Haag, 6 Mei 1907, WelEd.Gestr. Heer. Bij uw bezoek te mijnent verklaar de ik mij bereid, nog een poging aan te wenden om Juffrouw Van Velzen te helpen, en tevens Juffr. Westmeyer «enigszins te ontlasten. Deze poging ls in zooverre met gunstigen uitslag bekroond, dat ik voor drie maanden geleden aan Juffr. Van Velzen en haar raadsman mr. Schwane, op 500 na een bedrag van tien duizend gulden kon ter hand stellen. Dit be drog, mij van onderscheiden kanten verschaft, is door mij aangeboden en door beiden aanvaard onder beding, dat zij van alle verdere actie, van svat deze schuld van 15000 betreft, tegen juffr. Westmeyer zouden afzien alleen met het voorbehoud, om, kwam juffrouw W. later in beter doen, het resteerende op haar te verhalen. Ik had u dit wel reeds op 31 Januari, toen ik de gelden afdroeg, bericht, maar mr. Schwane verzocht mij uit drukkelijk, dit eerst later te doen. Uit dien hoofde heb Ik hiermede drie maanden gewacht. Mag Ik u beleefdelijk verzoeken., Juffr. Westmeyer hiermede in kennis te stellen, en mij wel bericht te wil len zenden, dat dit geschied is. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw dw. dr.. (get.) KUYPER." En eindelijk oppert de brochure twijfel, of Dr. Kuyper, toen hij in de Tweede Kamer verklaarde, te zijn gewikkeld „ln de draden van een weefsel dat hij niet doorzag", en dat hij zich in „een der handelende per sonen' vergist bad of hij toen wel waarheid gesproken heeft. Daartoe wordt deze brief afgedrukt: „Den Haag, Zond.midd. (ongeveer Juni 1906). Mejuffrouw. Uwe schriftelijke uiteenzetting ont ving ik, maar heel duidelijk is zij mij niet. Ik doorzie niet wel, waaraan die som van 25 mille is opgegaan en evenmin welke waarborg voor aflos sing zou overblijven indien de heer Bijvoet kwam te overlijden. Vijf en twintig jaar zou noodLg zijn om de som met 1000 per jaar af le lossen. Doch nu komt hij te verscheiden, wie zet de aflossing dan voort. Ook is het niet duidelijk hoe een interest van 4 pet. op 25 mille, zijn de het eerste jaar f 1000, door u kan afgedaan worden zoo uw revenu f 1200 groot is. Dat zal voor u wel Diet zoo zijn. Gij zult wel alles heb ben doorgedacht. Maar voor mij is er veel duisters Id. Ik stel mij daarom voor a.s. Woensdag even bij den heer Bijvoet te komen. Wil Z.Ed. dit me- dedeelen cn vragen of het goed is.'Ik zal dan te Haarlem 3.30 aankomen om 5.37 weer naar hier toe te gaan. Gij wilt dan wel zorgen, dat iemand mij afhale. Vleit het den heer Bij voet dien dag, meld het mij don tij dig. Gaarne poog ik u behulpzaam te zijn in deze uwe ongelegenheid, maar klaar doorzicht in de zakan is daar toe onmisbaar. Ik hoop dat de heer Bijvoet mij dit zal kunnen geven. Hoogachtend, Uw dw., KUYPER." DE NEUTRALITEIT VAN DE OPEN BARE SCHOOL. B. en W. van Rotterdam hebben tot de onderwijzers der openbare scho len een circulaire gericht, waarin o.a. staat: De overheid nu mag niet dulden, dat in de van harentwege bestuurde school de kinderen geleid worden tot onverschilligheid ten aanzien van hetgeen den roem van 's lands geschie denis uitmaakt en ten aanzien van bet grondwettelijk hoofd van den Staat. Zij moet daarentegen verlan gen dat op hare school het onderwijs in nationalen geest gegeven worde, en dat de kinderen hiervan doordron gen worden: dat de grondslag der in stellingen, waaronder zij leven, is het in het Huis van Oranje erfelijk grond wettelijk koningschap, en bij hen ge wekt en onderhouden worden: eer bied voor het Hoofd van den Staat en gehechtheid aan het Koninklijk Stam huis. Slechts door dit ln het oog te hou den, zal de openbare school op den duur het vertrouwen der ouders kun nen Wijven hebben, en ook ouders, die een republikeinschen staatsvorm wenscheïijk zouden achten, zullen moeten begrijpen dat bun kinderen, de scholen der overheid bezoekende, onderricht worden met volle aan-' vaarding dei' grondwettelijke instel lingen waarvan de gemeentelijke overheid zelve deel uitmaakt. Daarom verlangen wij don ook dat de onderwijzers van de openbare scho Iea dezer gemeente de kinderen in bo venbedoelden geest zuilen onderwij zen en, op die wijze, zullen trachten hen op te leiden tot goede burgers van den Nederlandschen Staat. Wij gelooven u door het boven staande duidelijk ons inzicht te heb ben doen blijken. Mochten» er ondecr de onderwijzers zijn, wier beginselen hun werkelijk verbieden om, bij het hun opgedragen onderwijs, voor zoo ver dit daartoe aanleiding geeft, in bovenvermelden geest werkzaam te zijn, dat zij bedenken: DAT HUN PLAATS NIET IS OP DE OVER- HEIDSSCHOOL. Wij van onzen kant mogen en tullen niet aarzelen om, indien ons uit liet optreden, uit hot doen of nala ten vaD een onderwijzer blijkt, dat hij in de school niet hi den bovenver melden geest kan of wil werkzaam zijn. te doen wat noodig ls om hen UIT DE SCHOOL TB VERWIJDE- REN. Wij moeten hierbij voegen dat ons d&i ook kan Wijken uti zijn opixedea bulten de school In het openbaar, uit de openbare uiting zijner meenlng, mondeling of schriftelijk. Want wij kunnen niet aannemen dat een onder wijzer in de school zal handelen in strijd met 'tgeen hij buiten de school ln het openbaar verdedigt. DE TWEEDE KAMER versterkt met haar nieuw lid, den hee>r Do Wijkea-slooth, die toegelaten werd, hervatte gisteren haar bezig heden op het Binnenhof. Z ij had een gansche serie van me- dedcelingen ln ontvangst te nemen. Daaronder waren: lo. een schrijven van dr. Kuyper, dat hij, hangende de beslissing over het bekende enquête-voorstel, voorioo- pig niet. aan de werkzaamheden zou deelnemen; 2o. adressen van den altijd veronge lijkten majoor Kley, die de Kamer schennis der Grondwet verweet en de Kamerleden krankzinnige misdadi gers noomde, reden waarom do Ka mer besloot deze adressen, wegens den belcedigenden Inhoud, terzijde te leggen. Deze mededeel in gen, die hoogstens een lach uitlokten, maar de van het wederzien opgewekte gesprekken niet deden verstommen, werd gevolgd door een negatieve, nl. dat nog geen rege ling van werkzaamheden werd voor gedragen. De opnieuw samengestelde afdee- lingen vergaderden en kozen tot voor zitters de hoeren Loeff, Nolens, Dtruc- ker, Lolunan en Van Deden»; tot on der-voorzitters de heeren De Visser, Van Wassemaer, Rink, van Nispen (Nijm.) eai Van Vlijmen. Aan het slot der vergadering kreeg de heer Marchant verlof nader te in- terp el leuren over de maatregelen der directie van de H. IJ. S. M. ten op zichte van het pensioenfonds van het personeel. Heden gaat de Kamer in de afdoe-; lingen. DE „PRINS WILLEM II" VERMIST. Het stoomschip „Prins Willem II" van don Kon. West.-Ind. Maildienst, den 21eu Januari uit Amsterdam ver trokken, moest ongeveer 8 Februari in Paramaribo arriveeren. Het laat ste bericht, dat van dit stoomschip iu- kwam, is van Ouessant. welk eiland op 23 Januari ie halftwaalf 's middags gepasseerd werd. De directie deelt aan het Hbld. me de, dat zij vermoedt, dat het schip ver traging ondervindt door eenige ma- chineschade. Do „Prins Willem II" is groot 1621 ion, gebouwd in 1890 door de Konink lijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen. De lengte is 264 voet, de hreedlo 36 en de diepte 20,7 voet. Het lange uitblijven van het schip behoeft nog niet direct aanleiding lot ongerustheid te geven. Een klein de fect toch aan de machine kan oorzaak der vertraging zijn. Er zijn analoge gevallen van vertraagde schepen. Het Eng. stoomschip „Strathinoro" b. v., van Meiboyrne naar Port Natol, waarop reeds herverzekering was ge sloten tot 55 werd bij Mauritius aangetiöfféb met defecte machine cn daar binnengebracht. De „Rangatira", van Newcastle (N. Z. W.) naar Manila, kwam na groote vertraging te VVilheüiBshafen (Duitsch N.-Guinea) aan met gebroken schroef as, nadat op dit stoomschip reeds 60 herverzekering was gesloten. De route van de schepen van den Koninklijken West-Indiscluen Mail dienst is Amsterdam, langs Ouessant, langs (ten zuiden van) de Azoren, Paramaribo. Het traject Amsterdam-; Paramaribo wordt gewoonlijk in 18 dagen afgelegd. Het Ls een weinig bevaren route, waarop de kans, oni spoedig een ander schip te ontmoeten, niet groot is. Intusschen kan de „Prins Willem II" het drijvend, b.v. met ccn mankement aan de machine, zeer lang uithouden. Proviand is er voor vijf maanden aan boord, en als de kolen toch niet voor de voortbewe ging gebruikt kunnen worden, kan men er tot in het oneindige water mee distilleeren. Zoo kan me»» dus, zonder gebrek, maanden lang ronddrijven en misschien met behulp van zeilen een haven bereiken. Do passagierslijst van het stoom schip „Prins Willem II", gezagvoer der J. W. van Slooten, is als volgtE. Reichel, W. N. Sevenocks en echtg., R. C. Tyson, S. D. F. Th. Bout, N. J. Bijl, echtg. en 3 kinderen, F. Stempel, H. Hórelmann, R. Radebach. A. van Kregte», F. Voglor. De bemanning van het schip bestaat uit 36 38 kop pen. STAATSPENSIONNEERING. Zooals bekend is, heeft do Bond voor Staatspensionneering in zijn jongste algem&one vergadering het besluit genomen tot een volkspetition- nement. De co»nmissie tot voorberei ding is samengesteld uit de dames mevr. H. M. Le Grand Goudschaal, Rotterdam, en mej. Martina G. Kra- mer, Rotterdam, en de heeren Frans Netscher, Santpoort, P. Nolting, Am sterdam, B. Kanis, Amsterdam. Pos- thuma, Leeuwarden, G. H. Hulsman, Schagen, H. J. Hagelen, Arnhem, F. Hessclink, VeJp, Wiersum, Groningen en A. Voorbrood, Arnhem. Zij heeft Zondag te Amsterdam haar eerste vergadering gehouden, waarin allereerst een bureau werd sa mengesteld, bestaande uit de heeren Frans Netscher, voorzitter, H. J. Ha gelen, lo secretaris, A. Voorbrood, 2o secretaris, en mevr. Le Grand Goud schaal, ponningmeeeteresse. Besloten werd te onderzoeken of geldelijke bezwaren de uitvoering van het plan niet in den weg zouden staan en zoo neen, om de talrijke af deelin gen van den Bond te mobiliseeren voor het beleggen van openbare ver gaderingen ter bespreking der- petitie en voor het verzamelen van handtee^ kenlngeu, waarbij niet zoozeer te let ten zou r.iin op het aantal dergenen, die teekenen. als wel op de wensche ïijk hek!dat alleen teekenen zij, die volkomen sympathósearen met bet be- fisaeUn. KRUPP COMMISSIE. Van welingelichte zijde wordt ver zekerd, dat do z. g. Itrupp Commissie, benoemd door de Tweede Kamer, tot dusver geen andere vergaderingen hield dan die, waarin zij zich gecon stitueerd heeft on dat de zaak E fond nog niet behandeld ls. Derhalve is zij nog niet in slaat ge weest tot het uitspreken van een mee ning. veelmin tot conclusie over te gaan, zoo meldt het Hbld. EEN 100-JABIGE. Gisteren vierde Ike W ietzesBrors- ma te Warga haar honderdsten ge boortedag. Ilct oudje is nog kras, loopt slechts een weinig gebogen. Zij leest dagelijks de courant met een vergrootglas. Vol in het gezicht als zij is, lijkt zij op het oog een 80-jarige. Het geheugen is nog vrij goed, o a vertelde zii nog vun de overstrooming in 1S25. Haa»- lengte is ongeveer 1.70 M. In haar jon se jaren (25—30) spuwde zij tweemaal bloed en is ook later wel ernsti" ziek geweest. 7f jaar woonde zij in hetzelfde huis, een huisje dut. circa 2 meter hoog, 3 1/2 meter lang en 3 meter breed is. Rechtszaken OVERTREDING DER ARBEIDSWET. Een costuunmanister te Amsterdam die na 7 uur 's avonds vier meisjes in haar atelier had doen werken, werd door den kantonrechter ln het 3e kan ton aldaar, veroordeeld tot vier maal twee dagen hechtenis. Geëischt was 4 maal 1 dag. Letteren en Kunst Boeken. Ondeir de boeken-vracht, die nog op de redactie-tufel lag, was er een, dat langen tijd ls blijven liggen, nl. „liet Socialistisch Gevaar' van den heer E. van Dieren to Amsterdam, van wien we gistor het vlugschrift „Kleine Nederlanders" aankondigde. Gaarne vereffenen we de oude schuld. Het boek heeft reeds zijn weg gevonden, want liet heeft reeds zijn tweeden druk beleefd. In dien twee den druk is ecu elfde hoofdstuk bij-! gevoegd, inhoudende een aantal pers- beoordeelingen over den eersten druk. (Uitgave „Vivat", Amsterdam). Gemengd Nieuws EEN KOPEN ICK-STUKJE OP HET WATER. De Londensche berichtgever van 't Hbld. schrijft De Engelsche bladen hebben zich destijds danig verkneukeld over de Köpenick-gescliiedcniH van den Bor- lijnschen schoenmaker en den burge meester, dien hij er zoo in liet loopen. Maar thans heeft een dergelijke aar digheid in Engeland plaats gehad en niemand minder dan de bevelhebber van Zijner Majesteit'» oorlogsbodem „Dreadnought" is dupe geworden. Wel niet van een armen schoenmaker doch d'at doet het geval er niet min der aardig oin zijn. Het is de „Daily Telegraph, die de geschiedenis vertelt. Een week geleden kreeg de bevel hebber van de „Dreadnought" een te legram, a-eteekend door een hooge marine-autoriteit, meldende, dat dien namiddag de Abyssinischc Prins Ma- kalin en gevolg zijn schip wenschten te bezoeken, en waarin hem verzocht werd dien Prins de hem verschuldig de eer te bewijzen cn alle mogelijke faciliteiten te vcrJecnen. De oorlogs bodem lag toen bij Portland, gereed om zee te kiezen voor schietoefenin gen. In den namiddag kwamen werkelijk de bruin-gekleurde Prins en. zijn ge volg aan, vergezeld van een tolk en een attaché van Buitenlandsche Za ken ln uniforjn cn zij werden in de sloomsloep naar do „Dreadnought" gebracht, waar zij mot eerbewijzen werden ontvangenwaar niemand Iets verdachts vermoedde en do offi cieren zich alle moeite gaven orn den Prins en zijn gevolg de noodige eer te bewijzen en hein alles aan boord lieten zien en vei klaarden. Zóó goed waren de Prins en gevolg in hun rol, dat een der officieren, die het gezel schap inlichtingen gaf, zelfs niet be merkt heeft, dal een van het gevolg zijn eigen broeder is geweest. De pseudo-Abyssinische Prins en go- volg hadden aan de voorbereiding van de poets, die zij den officieren van de „Dreadnought" gespeeld hebben, alle zore besteed. Veertien dagen te voren, dus zegt de „Daily Telegraph" verder, hadden zij bij een bekend 006tumler de prachtig ste Oostersche kleedij besteld en geen gold gespaard; zij hadden zelfs geen namaak juweelen willen hebben, doch voor een vijfhonderd pond echte ju weelen gekocht om hun toilet te vol tooien. De prinses, dio bij het gezel schap behoorde want er waren drie mannen en één dame bestelde een pracht'ge japon van hemelsblau we zijde, keurig met kant afgezet. Do mannen lieten zich hot haai- knippen en bedekten het hoofd met zwarte wollen pruiken, de haartooi der da me werd verborgen onder een grooten tulband. Met dc grootste zorgvuldig heid werden gelaat, handen en armen gekleurd, opdat niemand zou twijfe len of men had Oosterlingen voor. Een uniform voorden toegevoogden Engel- schcn attaché van Buitenlandsche Zaken was natuurlijk gemakkelijk genoeg te krijgen. Dik gemaakte ne ger-lippen en goedgemaakte valsche haarden voltooiden het geheel en zóó zijn de officieren van „His Majesty's Shin Dreadnought", er leelijk iDgeloo- pen. '1, Is te hopen, dat voor de bedrijvers van deze kostelijke grap het naspel niet onaangenaam zul worden, want gaat de Admiraliteit het ernstig ne men, dan konden zij wel eens een leelijke püp zooken wegens het zen den van een vervalscht telegram aan den commandant van de „Dread nought"* DE SCHIPBREUK VAN DE CHANZY De „Petit Parisien" vernam, in te genstelling met andere gunstige be richten, dat de eenige overlevende van de opvarenden van den „Général Chanzy", de Fransche douane-beamb te, Marcel Badez, in kritieken toe stand verkeert. Men gelooft, dat liet noodig zal zijn, hem de handen en voeten te amputeeren. Uit nadere berichten blijkt, dat Marcel Badez, uit den slaap opge schrikt door een hevigen schok, aan do matrozen vroeg, wat or gaande was. Zij stelden hem en onderen, die dezelfde vraag deden, gerust met de verzekering, dat er hoegenaamd niets gebeurd was. Hij geloofde dit echter niet. en met nog dertig andaren snel de hij naai- het dek. Do golven sloe gen over het dek en vernielden de verschansing, waaraan een groot aan tal passagiers zich hadden vastge klampt, die allen in zee gewoipcn werden. Hij hield zich vast aan ccn ijzeren ring op het dok. Toen hierop ecu minder zware golf over het dek sloeg, liet hij zich, vertrouwende op zijn vaardigheid in het zwemmen, los en met de golf meevoeren in zee. Een oogenblik later kwam een zware golf opzetten, die hom aan land wierp. Om zich heen ziende, bespeurde hij toen, dat het schip verdwenen was. Hij vermoedt ook, dat de ketels go- sprongen zijn, daar hij, nauwelijks te water znndc, een vreeselijk geraas hoorde. Een ton, die blijkbaar met kracht in de lucht geslmgoid werd,, ging hem rakelings voorbij. Niet lang, nadut hij zich aun lana bevond, werd het licht om hem heen en zag Ir" de overblijfselen van het schip op de rotsen verspreid liggen. De storm woedde echter met onver minderde kracht voort, zoodut hij zich den geheelen dag van den lOeu dezer en den nacht, dio daarop volg de, niet uit do grot w aagde, waar hij een schuilplaats had gevonden. lu dien tijd voedde hij zich met rauwe aardappelen, die van liet wrak aan land gespoeld waren, terwijl hij zich met stukken hout, die hij kon be machtigen, in de grot zoo goed als mogelijk was, togen de golven be schermde. In den ochtend van den llen dezer waagde hij zich eindelijk uit de grot beklom met moeite de vijf tig meter hooge rotsen, en na met zijn laatite krachten een uur lang te zijn voortgestrompeld, bereikte hij einde lijk een woning. De bewoners gaven hem te eten en te drinken cn brachten hem in een voortuig naai- do naastbij- gelegen stad. INGEZONDEN MRDEDEKLINGEN k 30 Cts. per regeL Zwak,ellendig enaltyd vermoeid Verdenkt gij uw nieren wel? Zij werden misschien cel na cel vernie tigd, waardoor uw bloed ongezuiverd blijft, terwijl het levengevend eiwit uit uw lichaam kan worden afge voerd. Nierkwalen ontwikkelen zich zóo ongemerkt, dat zelfs wanneer de nie ren ernstig aangetast zijn, gij geen nmder verschijnsel op kunt merken dan algemeene zwakte, loomheid en afgematheid. Gij staat er over verwonderd, dat gij steeds achteruit gaat en dat gij u altijd zoo vermoeid en ter neer geslo pen gevoelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren verdacht en toch indien uw water chemisch onderzocht werd, zou misschien gevonden worden, dat uw nieren cel na cel werden verwoest en het bloed 'niet meer filtveeren. waardoor het levengevend eiwit gele genheid heeft om met de urine te snappen. En zoo raakt gij dag aan dag vaster in de klauw van de gevreesde ziekte, totdat de nieren plotseling geheel hun werk staken en uw geheels li chaam vergiftigd wordt door het uri nezuur in het bloed, terwijl do blaas haar kracht verliest om de urine- afsehcldhig te regelen. Daarom wanneer uw urine bewolkt of branderig is, wanneer de afschei ding in te groote of to kleine mate geschiedt, of wanneer gij rugpijn, waterzuchtige zwellingen, rheumati- scho pijnen of een blaaskwaal hebt, verwaarloost uw nieren dan zelfs geen dag langer. Uw kwaal heeft zich misschien reeds verder ontwikkeld dan gij denkt, en uitstel is zóó ge vaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der eohte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die zoovele mannen en vrouwen blij vend genezen hebben. Let er daarom op, dat de juisio naam: Foster's Rugpijn Nieren Pil len op de d.s voorkomt Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarno 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Dr. Hommel's Haematogsn WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Groningen. B. Niemeijer, sigarenfa brikant te Kostverloren, gemeente Hoogkerk. Rechter-commissaris mr. N. van Hasseltcurator mr. W. J. M. Weorsma, Amsterdam. J. Thiel, winkelier in sigaren to Amsterdam. Rechter-com missaris mr. W. A. van Woudenberg; curator mr. A. A. Aberson. Geëindigd F. Ingels, herbergier te Westdorpe. J. K. M. Straub, pensionhouder te 's-Gravenhage. De nalatenschap van A. Frerlks, in leven huisvrouw van K. A. Buynink, te Eibergeu. D. van Ineen, Oudewater. De firma Gebroeders Laarman en hare leden C. en A. Laarman, te Dor drecht.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6